MY.UAНовости
Відкриття Львівського медіафоруму: переосмислення свободи через полон, зв’язок журналістики з медициною, медіаринок Білорусі в підпіллі
Відкриття Львівського медіафоруму: переосмислення свободи через полон, зв’язок журналістики з медициною, медіаринок Білорусі в підпіллі

Відкриття Львівського медіафоруму: переосмислення свободи через полон, зв’язок журналістики з медициною, медіаринок Білорусі в підпіллі

У Львові 26 серпня стартував Львівський медіафорум із темою real journalism matter [still]. Минулого року захід не відбувся через пандемію COVID-19, натомість цьогоріч він повернувся в офлайн-форматі.  Першого дня, завдяки Українському культурному фонду, можна було долучитися до події й онлайн.

На відкритті говорили про свободу слова та роль журналістів. Виступали першого дня телеведуча Мирослава Барчук, колишній політв’язень Станіслав Асєєв, медійник Франак Вячорка та італійська журналістка Франческа Боррі. «Детектор медіа» розповідає, як це було. 

Війна за свободу слова була точковою, вона не була загальним фронтом

Журналістка, телеведуча та лауреатка Премії імені Георгія Ґонґадзе 2021 Мирослава Барчук у своєму виступі згадала декілька історій зі свого життя, дитинства та професії. Зокрема, розповіла про своє «перше щеплення несвободою»: як у дитинстві в її квартирі знайшли «жучок», після цього її родина ще вісім років там прожила, знаючи, що кожне їх слово слухає «майор».

«2021 рік. Ми — вільні люди у вільній країні. Постає абсолютна інша проблема, пов’язана не з несвободою, а зі свободою слова. Ця проблема — це виснаження слів і змістів. Це проблема того, що від важливих й високих колись слів нині лишається лише зовнішня оболонка, — каже вона. — Значення цим словам можна повернути, але ціна повернення дуже висока — великі потрясіння, війна, плата кров’ю, плата життям».   

Мирослава Барчук бачить зв’язок між знеціненням слова й морально-етичними кризами, які переживає  суспільство. Вона порівняла журналістику з медициною. Як приклад —дезінформація навколо COVID-19 та антивакцинаторська кампанія. На її думку, усі апатії, неврози суспільства пов’язані з тим, що транслюють на нього ЗМІ. Наслідки такого впливу: «Невротизоване, агресивне, розтерзане суспільство іде на вибори й ми бачимо голосування-помсту, передовіряння опіки над собою й близькими політикам, які торгують болем. І ми всі стаємо жертвами  такого вибору».

Тому кожен відповідальний журналіст повинен керуватися принципом медичної етики, який приписують Гіппократу: «Не нашкодь». Журналістка також нагадала, що робота працівників медіа є частиною передової інформаційної війни. «Якщо уявлення про націю медіа формують в хворому, агресивному інформаційному полі, якщо ми стаємо частиною дезінформаційних кампаній — ми руйнуємо справжнє, нормальне бачення себе нашими співвітчизниками. Тобто, уявлення про себе», — пояснила вона.

Мирослава Барчук застерігла, що «війна за зміст та сенси назавжди з нами», бо не можемо перемогти й заспокоїтися.

«Війна за свободу слова була точковою, вона не була загальним фронтом. Вона завжди спиралася на незалежних журналістів та видання, на китів, які тримали на собі цей фронт. Хочеться про це сказати, як про колосальну перемогу. Ціною колосальних зусиль, втрат, поразок, але в країні є незалежні видання. Усе це постало зовсім не завдяки, а попри обставини», — зазначила вона.

Свобода слова  —  це не фігура мови, а щось таке, що стоїть за крок до смерті

Журналіст, письменник та колишній політв’язень Станіслав Асєєв розпочав свій виступ із зізнання, що йому досі важко знаходитися, а тим паче виступати серед великої кількості людей. Тема полону для нього залишається дуже чутливою та складною — це відчувається в словах, жестах та атмосфері виступу. Асєєв відверто розповідає про свої переживання в полоні, розмови з ув’язненими, про свої міркування та думки про самогубство…

У полоні Станіслав Асєєв часто міркував і питав інших ув’язнених про свободу й волю, про її значення, про її суть. Попри різноманітність відповідей, однозначного визначення він не знайшов. Журналіст каже, що не розумів, чого його позбавили. В глобальному сенсі. Однак зараз на це питання відповідає: свобода — це феномен, який завжди за крок до смерті. «Самогубство — це не акт свободи. Але розуміння й прийняття, що завтра вас може не існувати й примирення з цим — це найвища точка свободи, яка мене звільнила від усього психологічного вантажу», — сказав Асєєв та додав, що «власні катування» виявилися легшими за реальність.

Станіслав Асєєв також розповів, що в 2014 році залишився на окупованих територіях з об’єктивних причин — у нього там лишалися дві бабусі та мама. У 2015 році журналіст зробив вибір: писати про тамтешні події для українських ЗМІ. Він зазначив, що навіть зараз би не повірив, що його рішення може призвести до того, що з ним сталося. Однак значення справжньої журналістики «в тому, щоб зло звучало поіменно».

«У 2015 році я б сказав про свободу слова щось політичне: можливість вибрати між А і Б. Але сьогодні, у 2021 році, знаючи свій досвід та інших журналістів, які загинули через те, що писали, я кажу про те, що свобода слова  —  це не фігура мови. Це щось таке, що стоїть за крок до смерті, за крок до власного кінця. Але усвідомлюючи це, ми можемо робити речі, які змінюють країну, і змінюють світ», — наголосив він.

Лукашенківська влада затримувала журналістів, щоб спаралізувати редакції

Медійник, радник білоруської опозиціонерки Світлани Тіхановської Франак Вячорка розпочав свій виступ з прохання допомоги в підборі слів, якщо в нього виникнуть проблеми з українською. Пізніше він пожартував, що говорить білоруською з українським акцентом.

Темою його виступи були протести в Білорусі та роль ЗМІ в них. Він одразу звернув увагу на схожість революції в Білорусі та українського Майдану, однак вказав і на різниці. Основною з яких стали технології. «З одного боку, ми отримали нові технології, які повинні зміцнювати та допомагати нам. З іншого, влада, лукашенківська держава, теж отримала технології, які допомогли їй нас ідентифікувати, контролювати, цензурувати й знищувати вільне слово», — сказав він.

Франак Вячорка зазначив, що журналісти, блогери та інфлюєнсери стали справжніми героями білоруського протесту, які поводилися сміливо та креативно.

«Усі білоруські редакції, коли забирали їх колег, були спаралізовані. Ми зрозуміли, що влада навмисно затримує журналістів, щоб спаралізувати роботу редакцій. Якщо ваших колег затримали, то замість того, щоб висвітлювати події та повідомляти про події — ви займається звільненням. Вони забирали одних, через два-три дні випускали, а потім затримували нових. Так тримали всю медіаспільноту в постійному паралічу. Вони й зараз так роблять», — повідомив він.

Вячорка розповів, як працюють білоруські медіа в умовах протестів і репресій. Умовно він поділив події в Білорусі на три періоди: до дня виборів президента, 9 серпня 2020 року та сьогодення.

Перший період: підготовка медіа до протестів. Деякі редакції на етапі підготовки залишали офіси та винаймали квартири або готельні номери, переїжджали в інші регіони, щоб мати можливість повідомляти про події. Проводили тренінги, готували жилети з написами «Преса» та бронежилети. Однак це виявилося марним, адже написи «Преса» стали мішенню для силовиків, а не захистом для журналістів. Схожа історія з великими камерами — журналістам доводилися звикати знімати на телефони.

Другий період: шатдаун (Shutdown). Медіа не виключали можливості вимкнення інтернету, однак шатдаун став для них неприємною несподіванкою. Медіа створювали чат-боти та спеціальні номери, щоб читачі могли висилати їм фото, відео, смс, для користувачів навіть робили інструкції з правилами зйомки та про обхід блокування. Це дало свої результати, адже в кризові дні редакції отримували близько 4000 повідомлень від білорусів, 40% з яких були відео.

Поруч з технічними викликами: швидкої передачі інформації, наліплювання вотемарок та публікації під час блокування інтернету, найбільшим челенджом стала перевірка інформації, адже повідомлення могли приходити як із запізненням на декілька годин, так і на декілька днів. Загалом через зіткнення з новою реальністю в ті дні журналісти були розгублені, у тому числі й іноземні. Через проблеми зі зв’язком перші відео в іноЗМІ почали з’являтися після 11 серпня.

Третій період: блокування ЗМІ та телеграм-каналів, трансформація ринку. Багатьом журналістам довелося залишити Білорусь та виїхати до України, Польщі та Литви. Деякі кореспонденти, які лишилася в Білорусі, співпрацюють з редакціями анонімно, щодня ризикуючи своїм життям та свободою. Після визнання низки телеграм-каналів «екстрміськими», а за ними й їх підписників — почався масовий відтік аудиторії — 10-40% відписалися від популярних каналів. Багато медіа також втратили доступ до агрегаторів, які давали трафік. Водночас у ЗМІ майже не залишилося рекламодавців.

Ці фактори спричинили трансформацію ринку та перетікання ЗМІ в соцмережі. Нині редакції співпрацюють між собою, шукають формати в соціальних медіа. Телеграм-канали також об’єдналися в коаліцію й роблять контент разом, домовляються про спільний розвиток тем.

«Білоруський медіаринок переходить в підпілля, шукають нові форми. Відбувається трансформація ринку», — зазначив медіаексперт.

Він також виділив чотири кластери медіа:

  1. Традиційні ЗМІ, які пристосовуються до нової реальності.
  2. Нові медіа — телеграм-канали, які поширюють свою діяльність на інші соцмережі.
  3. Самвидав. Наприклад, «Народная воля» видає свою газету в PDF-форматі, її потім роздруковують читачі та поширюють по скриньках сусідів.
  4. YouTube стає головним каналом комунікації, зростає роль блогерів. Низка інфлюєнсерів, які раніше розповідали про спорт, були фахівцями в різних галузях, оперна співачка та інші починають займатися політичним блогінгом.

 

Окремо Франак Вячорка виділив гумористичні акаунти, такі як «Грусный Коленька» та «Советская Белоруссия», які грають «терапевтичну роль».

«Зараз важливо, щоб редакції змогли забезпечити релокацію, щоб редакції змогли швидко відновити свою роботу. Важливо думати про безпеку. Також таргентинг: Лукашенко спробує звузити нашу бульбашку, а через таргетинг можна її розширити. Для Білорусі це може бути рішенням, щоб вийти на тих, на кого раніше не могли або на неполітизованих користувачів. І навчання SMM, бо соцмережі в критичних ситуаціях грають дуже важливу роль», — резюмував Вячорка.

Роль журналістів — відкривати двері, бути свідками, перевіряти і ще раз перевіряти»

Італійська журналістка та письменниця Франческа Боррі розповіла про свій досвід роботи в епіцентрі пандемії в Італії. Раніше вона було кореспонденткою в гарячих точках, проте з оголошенням пандемії змінила свою діяльність.

«Я почала висвітлювати новини, але врешті почала розслідувати, що пішло не так. Бо багато людей померли не від COVID-19, а від того, як уряд зреагував на це. … Спершу я думала, що моя подорож виллється в книгу. А тепер я просто хочу про це все забути», — передає прес-центр LMF її слова.

Боррі зазначила, що роль журналістів — «відкривати двері, бути свідками, перевіряти і ще раз перевіряти».

Фото: LMF, стопкадри

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Не лише "Спіймати Кайдаша": 3 українські серіали, які змушують сміятися
24tv
2025-05-07T19:34:05Z
"Переможці" в сауні та Маленький принц з України: якою була перша репетиція Євробачення-2025
GlavRed
2025-05-07T19:27:25Z
Образив італійців та катався в окупований Крим: через представника Естонії на Євробаченні вже розгорівся скандал
Telegraf
2025-05-07T19:18:46Z
Одна країна Африки брала участь у Євробаченні: коли це було та чи можливі такі виступи зараз
24tv
2025-05-07T19:00:41Z
Старі ковдри – нове мистецтво: як перетворити вінтажний текстиль на стильний декор для дому
24tv
2025-05-07T19:00:26Z
Європейський тур Одеської опери у Нідерландах назвали «потужною культурною заявою»
УкраинФорм
2025-05-07T18:24:40Z
В Україні існує унікальна статуя, якій немає рівних у світі: як побачити гіганта та куди їхати
24tv
2025-05-07T18:24:03Z
З'явився трейлер нового сезону фантастичного серіалу "Фундації"
Gazeta UA
2025-05-07T18:00:07Z
Понад 70 підписів: зірки Євробачення вимагають заборонити Ізраїлю брати участь у конкурсі
24tv
2025-05-07T17:09:12Z
Парад "важливіший". Жителям Москви відключили банківські перекази
InternetUA
2025-05-07T19:49:17Z
"Орешнік" на Київ: експерт розповів, скільки ударів може нанести армія РФ новою ракетою
ТСН
2025-05-07T19:48:51Z
Росія залякує Київ ударом "Орєшніком": що насправді стоїть за новими "страшилками" Путіна
24tv
2025-05-07T19:48:37Z
Кремль поширює за кордоном новий пропагандистський рух «Побєда 9/45» - розвідка
УкраинФорм
2025-05-07T19:36:22Z
"Це мене не тішить": Трамп зробив нову заяву про переговори
ТСН
2025-05-07T19:34:51Z
Європарламент закликав Косово і Сербію прискорити євроінтеграційні реформи
Европейская правда
2025-05-07T19:30:42Z
Масовані удари по Росії та погрози Орєшніком: головні новини України
GlavRed
2025-05-07T19:27:38Z
Кінець очевидний: Путін приречений на поступки Сі у переговорах про газопровід "Сила Сибіру-2"
24tv
2025-05-07T19:27:28Z
Україна готова до переговорів з РФ, але є умова: Єрмак назвав яка
ТСН
2025-05-07T19:27:14Z
Німеччина передала Україні новий пакет військової допомоги
УкраинФорм
2025-05-07T19:46:51Z
Конклав 2025: з димоходу у Ватикані повалив чорний дим — що це означає
Фокус
2025-05-07T19:45:42Z
Зеленський нагородив ще 1120 військових, 271 з них - посмертно
УкраинФорм
2025-05-07T19:31:03Z
Можна вчитись безоплатно: як українцеві вступити в університет у Чехії
24tv
2025-05-07T19:03:27Z
Розкриті технічні характеристики шведських бойових катерів CB90, які отримали ЗСУ
InternetUA
2025-05-07T18:52:45Z
Близько 44% австрійців вважають важливим продовження підтримки України
УкраинФорм
2025-05-07T18:40:55Z
Стукала у вікно, аби її почули: поліція показала порятунок самотньої пенсіонерки з Покровська
24tv
2025-05-07T18:39:32Z
Автоматичне подовження відстрочки — з'явилося важливе оновлення від Міноборони
ТСН
2025-05-07T18:33:11Z
Грошова допомога у Запоріжжі: хто може отримати та як подати заявку
Политека
2025-05-07T18:31:45Z
Мокрота у горлі та біль: як полегшити симптоми кашлю
Знай
2025-05-07T18:51:08Z
Україна оцінила, скільки коштуватиме відновлення медичної системи
Хвиля
2025-05-07T18:00:58Z
Неприємний запах зі зливу пройде за лічені хвилини: важливі поради сантехніків
24tv
2025-05-07T17:45:10Z
Чи можна лягати спати голодним: ендокринолог дав чітку відповідь
GlavRed
2025-05-07T17:27:36Z
Знайшли новий метод лікування стійкого ПТСР
24tv
2025-05-07T17:12:44Z
Ціни на ліки для українців знизяться, як тільки Уряд забезпечить ринкові умови і дозволить маркетинг
TSN
2025-05-07T17:06:14Z
Україна готова ділитися досвідом у військовій медицині з НАТО - командирка медроти
УкраинФорм
2025-05-07T17:04:48Z
Лікарка неврологиня пояснила як ґаджети впливають на психіку дитини і що з цим робити
360ua.news
2025-05-07T15:30:23Z
Коли магнітні бурі у травні та як покращити самопочуття
Факти ICTV
2025-05-07T15:15:55Z
Вибухнув в кишені: на Київщині хлопець отримав опіки через невідомий предмет з вулиці
TSN
2025-05-07T19:48:36Z
Згоріли живцем у власній квартирі: у Києві загинула волонтерка разом із сином
GlavRed
2025-05-07T19:27:44Z
Атака дронів: на Черкащині пошкоджений навчальний заклад, є поранений
УкраинФорм
2025-05-07T19:13:53Z
Деталь від "Шахеда" пропекла штани: на Київщині постраждав підліток
Фокус
2025-05-07T19:12:58Z
Моторошний напад із сокирою в університеті Варшави: одна людина загинула, є постраждалий
24tv
2025-05-07T19:00:23Z
Після вбивства чоловік ховався від копів 23 роки: як його спіймали
Telegraf
2025-05-07T18:03:51Z
Помітили чоловічі риси обличчя. Прикордонники спіймали ухилянта в сукні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T17:51:53Z
Парадокси воєнного часу. Атака дронів, стрільба і дитина на гойдалці: відео з Василькова
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T17:03:38Z
У Хмельницькому чоловік тікав з ТЦК через вікно
Украина Криминальная
2025-05-07T16:58:12Z
Обвалились ціни на популярний продукт: найнижча вартість за останні роки
GlavRed
2025-05-07T19:48:21Z
Країни Балтійського регіону впроваджують офлайн-системи для забезпечення безпеки платежів
ZN UA
2025-05-07T19:19:22Z
БЕБ почало розслідування розкрадання державного зерна на Полтавщині
24tv
2025-05-07T19:03:46Z
Ціни на нафту по-новому відреагували на важливі плани США та Китаю
24tv
2025-05-07T19:03:24Z
Названо тариф на світло з 1 червня: скільки заплатять українці за кіловат
Хвиля
2025-05-07T19:00:45Z
Росія втрачає доходи від нафти і газу: на скільки вже відбулося скорочення
ГЛАВКОМ NET
2025-05-07T18:45:02Z
Україна і Франція підписали фінальний договір на постачання енергообладнання
УкраинФорм
2025-05-07T18:15:49Z
Подорожчання продуктів в Харкові: за що доведеться платити рекордно багато
Политека
2025-05-07T18:01:21Z
Податківець із Дніпропетровщини передавав конфіденційні дані телеграм-каналу
InternetUA
2025-05-07T17:31:58Z
Погода в Україні 8 травня: в Карпатах - мокрий сніг, вдень до 13-17 градусів тепла
Комсомольская правда
2025-05-07T19:31:51Z
Поки не відновлять житло: у Києві розширять допомогу постраждалим від обстрілу
Знай
2025-05-07T19:12:38Z
Робота для пенсіонерів в Одесі: де можна заробити до 80 000 гривень
Политека
2025-05-07T19:01:48Z
На Покровському напрямку нацгвардійці зірвали спробу росіян вплав просунутися до позицій ЗСУ
УкраинФорм
2025-05-07T18:51:12Z
На Полтавщині понад 900 людей залишилися без світла через російський обстріл
Лига
2025-05-07T18:42:25Z
У Києві та низці областей - знову повітряна тривога через загрозу балістики
УкраинФорм
2025-05-07T18:33:35Z
Скільки коштує відпочити по-старечому під Києвом: ціни на санаторії поряд зі столицею
Telegraf
2025-05-07T18:22:50Z
На Полтавщині внаслідок дронової атаки РФ - аварійне відключення світла
УкраинФорм
2025-05-07T17:42:25Z
Повернення українських військовополонених: на алеї сакур у Києві зрізали перший колючий дріт
24tv
2025-05-07T17:39:40Z
З’явилися перші фото унікального Гелендвагена для батальйону Монако
Топ Жир
2025-05-07T19:45:14Z
Ця індійська версія Jeep Wrangler 1941 Willys Edition відрізняється від звичайної
Топ Жир
2025-05-07T19:30:25Z
На яких автомобілях ганяв Джо Голдберг із "Ти" у своїх темних і не тільки справах
24tv
2025-05-07T19:21:57Z
Культову Audi Quattro 80-х реінкарнують у якості неоретрокару за шалені гроші
Топ Жир
2025-05-07T18:42:34Z
Доступні, але недосяжні: які авто були найдешевшими в СРСР і хто на них їздив
Telegraf
2025-05-07T18:22:25Z
В Україні розбили новітній спорткар McLaren 750S Spider
Топ Жир
2025-05-07T18:18:09Z
Дилерські центри Jeep відчайдушно знижують ціни на моделі Wagoneer S, щоб залучити покупців
Топ Жир
2025-05-07T18:00:39Z
Audi презентувала нові плагін-гібридні моделі A6
1News
2025-05-07T17:48:50Z
JLR вважає, що їхній D7X-R зможе перемогти на Дакарі з 14-кратним чемпіоном
Топ Жир
2025-05-07T17:45:03Z
Для бутербродів чи салатів: плавлений сир за 15 хвилин, який захочеться їсти ложкою
24tv
2025-05-07T19:36:12Z
Стрижки які непотрібно укладати: спробуйте і ви назавжди в них закохаєтесь
24tv
2025-05-07T18:51:11Z
Посівний календар на травень 2025: що і коли саджати для щедрого врожаю
Факти ICTV
2025-05-07T18:31:20Z
Його вже вважають кращим за борщ: "сільський" суп, який зʼїдають одразу, скільки б не наготували
24tv
2025-05-07T18:27:40Z
Садівники закликали не викидати пластикові пляшки: навіщо вони потрібні
GlavRed
2025-05-07T18:27:21Z
Що побачили першим: оптична ілюзія, яка розповість про вас більше психолога
GlavRed
2025-05-07T17:27:45Z
Зелень буде свіжою тижнями: знайдено секретне місце для зберігання
GlavRed
2025-05-07T17:27:04Z
Що не можна робити туристам у Туреччині, щоб не потрапити в халепу
24tv
2025-05-07T16:39:53Z
Ви б не впізнали: яким раніше було улюблене місце для прогулянок в Києві й де воно знаходиться
Telegraf
2025-05-07T16:27:29Z
Банада: Власні помилки наприкінці сезону дуже дорого нам коштують
Football.ua
2025-05-07T19:31:24Z
"Призначте мені дату": зірковий український боксер висловив готовність до титульного бою
24tv
2025-05-07T19:27:31Z
Маротта підтвердив довіру до Індзагі: Він — ключовий елемент нашого проєкту
Football.ua
2025-05-07T19:22:29Z
Фанат Путіна Овєчкін подарував Лукашенку джерсі з автографом
24tv
2025-05-07T19:12:35Z
Порту продовжив контракт із вундеркіндом Морою, клаусула – 70 млн євро
Football.ua
2025-05-07T19:01:49Z
Меддісон більше не зіграє цього сезону через серйозну травму коліна
Football.ua
2025-05-07T19:01:29Z
УАФ і клуби УПЛ "досягли принципової згоди" щодо створення єдиного телепулу для Кубка України
Football.ua
2025-05-07T18:22:21Z
Дівоча збірна України з футболу програла по пенальті Угорщині на Турнірі розвитку УЄФА
УкраинФорм
2025-05-07T18:07:05Z
Усик, Кроуфорд чи Іноуе: легендарний боксер обрав найкращого бійця P4P
24tv
2025-05-07T18:00:06Z
Помилка аудіо в Google Chrome 136 дозволяє хакерам дистанційно встановлювати шкідливе ПЗ
InternetUA
2025-05-07T19:37:10Z
Переможець серед шашликів: рецепт підкорить навіть найвибагливіших гурманів
GlavRed
2025-05-07T19:27:31Z
WhatsApp переміг шпигунів: NSO Group має сплатити 167 мільйонів доларів за атаку
24tv
2025-05-07T18:45:03Z
«Галлюцінує» не лише ChatGPT, але й його користувачі — спілкування з чатботами підживлює психічні відхилення
ITC
2025-05-07T18:28:55Z
Nvidia та MediaTek покажуть спільний процесор N1 на Computex 2025
ITC
2025-05-07T18:28:47Z
Не впізнаєте свій смартфон: чому варто наводити лад у браузерах на Android і як це робити
InternetUA
2025-05-07T18:13:03Z
Хакери атакують Gmail через код 2FA — як не втратити обліковий запис
InternetUA
2025-05-07T17:43:51Z
Як вибрати інтернет-магазин шин та дисків – ключові критерії вибору
AutoCentre
2025-05-07T17:04:59Z
Головоломка-тест: лише найкмітливіші знайдуть помилку на зображенні за лічені секунди
Gazeta UA
2025-05-07T16:58:57Z