MY.UAНовини
«Медіавиклики 2021»: якої журналістики ми потребуємо для модернізації країни?
«Медіавиклики 2021»: якої журналістики ми потребуємо для модернізації країни?

«Медіавиклики 2021»: якої журналістики ми потребуємо для модернізації країни?

Якісний контент, впровадження технологій штучного інтелекту, суспільний інтерес, диджиталізація, глибоке розуміння своєї авдиторії, сервісна підтримка її потреб — це лише частина завдань сучасних медіа, про які говорили під час щорічного дводенного форуму «Медіавиклики 2021». На форумі зібралося понад сто випускників програми «Хаб медіамобільності» та авторитетні медійники. Форум став можливим за підтримки проєкту USAID «Медійна програма в Україні», що реалізується міжнародною організацією «Internews», та за допомоги приватних благодійників. Вісім дискусійних панелей, 36-годинний інтелектуальний марафон, який щороку проводить Фундація «Суспільність» та партнери з наскрізним питанням: якої журналістики ми потребуємо для модернізації країни?

Журналістика проти дезінформації та маніпуляцій

Як уберегтися від засилля дезінформації? Щодня редактори медіа обробляють та публікують величезну кількість інформації. Медіа повинні брати на себе відповідальність за контент, який поширюють, а також розвиток критичного мислення, усвідомлюючи вплив інформації на майбутнє суспільства. «Повторювати фейки — неефективний спосіб боротьби проти них. Коли журналіст повторює, а пізніше спростовує фейк, у людини спрацьовує пам’ять: наступного разу ця людина радше сприйме цю інформацію як правдиву», — вважає Валерія Ковтун, менеджерка Національного проєкту з медіаграмотності «Фільтр».

На думку Дмитра Золотухіна, експерта з питань інформаційних воєн Інституту постінформаційного суспільства, медіаграмотність треба розглядати як частину нашої еволюції, як правила дорожнього руху, які з’явилися через появу автомобілів. Інтернет і соцмережі — це теж продукт еволюції, завдяки якому формуються нові правила споживання інформації.

Перемога Дональда Трампа на виборах президента Сполучених Штатів Америки змусила американські ЗМІ переосмислити роль журналістики, каже Адріян Кармазин, який був директором Української служби «Голосу Америки» у 2005–2015 роках. Президент Трамп не раз називав американських журналістів, які його не підтримували, ворогами, часто поширював відверто брехливу інформацію. Тож багатьом журналістам довелося активно боротись за демократію, а громадяни, аби допомогти їм у цьому, мають підтримувати медіа, яким довіряють.

«Кримська медіаплатформа»: як будувати інформаційні мости

Алім Алієв, заступник генерального директора Українського інституту, каже, що саміт «Кримська платформа» допоможе зробити Україну більш суб’єктною на міжнародному рівні. На його думку, всі повідомлення, які Україна посилає світові щодо Криму, слід «запаковувати так, аби звучало: гайз, Крим — не тільки наш біль, але це і наша спільна справа».

Організатори «Кримської платформи» намагаються розповідати про проблеми Криму, його мешканців та переселенців через питання прав людини, культури й медіа. «Персональні історії  надзвичайно важливі для медіа, які розповідають про окуповані території, адже, хоч що говорять політики й громадські діячі, але найважливішим буде голос тих, хто живе там. Ми маємо перефокусувати історію на те, як повертати Крим, — сказала Наталія Гуменюк, керівниця Лабораторії журналістики суспільного інтересу й одна з ініціаторок "Кримської редакції". — Наша організація працює з тим, щоб люди не залишалися у своїх бульбашках. Це унікальний досвід, коли в людей з’являється можливість розказати про Крим через майданчик, який дозволяє посилити голоси один одного».

Часи трансформації: завдання для медіа

«Головне завдання медіа зараз — повернути собі авторитет, а також заохотити людей звертатися саме до тих джерел, які беруть на себе відповідальність за поширення правдивої, повної та точної інформації», — каже шефредакторка «Детектора медіа» Наталія Лигачова. За її словами, в Україні немає медіа, які були б абсолютним авторитетом для більшості українців. Це добре, бо на ринку немає монополії, однак рівень довіри до традиційних медіа й далі поступово знижується. Одна з причин цього — те, що журналісти не є єдиною спільнотою, професійною корпорацією. Зараз, на думку Наталії Лигачової, медійна спільнота розпорошена, її фракції конфліктують між собою й не мають мотивації для об’єднання проти актуальних загроз: зовнішнього тиску й цензури, підкупу, насильства тощо. Ще один наслідок цієї розпорошеності — неспроможність журналістів дистанціюватися від тих представників медіа, які насправді займаються маніпуляціями.

Голова комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв каже: важливо, щоби люди, які розчарувались у традиційних засобах масової інформації та пішли в соціальні медіа, повернулися до професійних медіа. Для цього журналістам потрібно повернути свою репутацію, авторитетність і право на довіру аудиторії, переконати читачів, глядачів і слухачів у тому, що саме в них можна отримати якісну інформацію.

Редакторка проєкту «Донбас. Реалії» «Радіо Свобода» Тетяна Якубович додала, що на додачу до загальносвітових викликів для медіа, які стосуються й України, ми маємо власні — зумовлені війною. В умовах збройного конфлікту медіа повинні навчитися працювати з дражливими темами та особливою аудиторією.

Багатьох медійників у часи змін лякає перспектива приходу на зміну журналістам роботів, нейромереж, штучного інтелекту. Голова Комісії з журналістської етики Андрій Куликов запевнив учасників дискусії: такого ніколи не станеться. Хоча технології змінять журналістику, вони точно не знищать професію журналіста. До того ж, веде далі Андрій Куликов, сумлінні журналісти давно працюють як роботи з творів фантаста Айзека Азімова. «Ця людина винайшла три закони робототехніки. Перший із них: робот не може завдати шкоди людській істоті. Другий: робот не може виконувати накази людської істоти, спрямовані на завдання шкоди іншій людській істоті. Третій: робот має дбати про власну безпеку тією мірою, якою це не суперечить першому і другому законам. Потім ці закони були доповнені ще одним правилом: робот не може завдати шкоди людству. Це правило, за яким ми всі працюємо й маємо його дотримуватись».

Нова динаміка, поступ і загрози для Суспільного мовлення

Представники Суспільного мовлення поділилися з учасниками дискусії новими планами, досягненнями та розповіли про новітні виклики, що стоять перед компанією. За словами Світлани Остапи, голови наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України, Суспільне нині успішно розвивається. Сформовано нову управлінську команду. Тепер важливо зберегти динаміку перетворень. «Перед нами багато викликів і перешкод, які нам постійно доводиться долати, — каже Світлана Остапа. — Зокрема, останнім часом почали лунати пропозиції щодо змін до закону про Суспільне, якими хочуть змінити формулу створення Наглядової ради НСТУ, щоб її призначав уряд. Це може знецінити реформу Суспільного, поставити під питання його незалежність». Микола Чернотицький, голова правління НСТУ, розповів про один із успіхів Суспільного — знятий 2021 року документальний серіал «Колапс: як українці зруйнували імперію зла» до тридцятиріччя незалежності України.

«Для розв’язання проблеми фінансування Суспільного ми розробили нову модель, яка визнана експертами Ради Європи більш надійною, — розповів секретар Наглядової ради НСТУ Вадим Міський. — Вона передбачає створення спецфонду в держбюджеті, що наповнюватиметься за рахунок надходжень від податку, який уже існує: плати за користування радіочастотним ресурсом. Сподіваюся, рано чи пізно знайдеться політична воля для впровадження нової моделі фінансування, а до того часу щороку боремося за надання достатнього бюджету».

Під час форуму Наталія Лигачова вручила відзнаку за поступ у професії «Прорив», яку щороку вручає Фундація «Суспільність» разом із Фондом розвитку журналістики імені Анатолія Москаленка, ведучому міжрегіональної програми «Ранок на Суспільному» Віктору Дяченку.

Успішні медіапрактики, інституції та поради досвідчених

Медіабізнес в Україні — річ вкрай непередбачувана. Важко залучити інвестиції, нелегко й монетизувати контент. То чи можуть невеличкі незалежні медіа стати прибутковими? Заступник головного редактора «The Village Україна» Ярослав Друзюк вважає, що можуть. Він розповів, що проєкти, над якими працює його команда, такі як Blackfield Coffee та Barout, окупаються й навіть приносять невеликий прибуток. «Творити медіа складно, але потрібно це робити, і я відчуваю, що ми рухаємось маленькими кроками у правильний бік», — сказав Ярослав Друзюк.

Голова Незалежної медійної ради Антоніна Черевко наголосила на важливості розвитку журналістської саморегуляції та цінності якісної медійної експертизи.

«Якщо говорити про тренди для медівників, які працюють безпосередньо з аудиторією, раджу ставати добрими співрозмовниками, а не тільки головами, що говорять у кадрі чи перед мікрофоном, — сказала продюсерка суспільного "Радіо Культура" Ірина Славінська. — Бо дистанційна самотність — тренд сьогодення, і медіа — саме той ресурс, який може допомогти цю самотність долати».

Спеціальну відзнаку «За особливий внесок у розвінчування агресивних наративів» під час форуму отримала телеведуча Яніна Соколова. «Ви — наше майбутнє, й ми часто говоримо в редакціях про те, хто буде після нас, — сказала вона. — В Україні дуже мало людей, яких справді можна назвати журналістами. Так сталося, що нам, журналістам, майже нема де працювати, аби відстоювати свою позицію й бути вільними. Але за допомогою наших глядачів, які з нами рахуються й нас підтримують, ми можемо бути вільними. Це величезна свобода й честь — працювати в таких умовах. Пам’ятайте, що наша професія створена для того, щоби працювати для людей, а не для власників ЗМІ».

Фото: «Хаб медіамобільності»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
В уряді сталися кадрові зміни: повний перелік змін
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T09:27:34Z
Сьогодні двоє прокурорів отримали підозри — Кравченко
ZN UA
2025-07-24T09:27:30Z
Скандальний закон про НАБУ та САП: що насправді підписав Зеленський і як він вплине на боротьбу з корупцією
TSN
2025-07-24T09:21:45Z
Залужний пояснив, перед яким вибором стоятиме Росія у 2026 році
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T09:18:09Z
Кількість втрат, що припала на Росію та Україну у війні, критична, – Залужний
24tv
2025-07-24T09:15:11Z
У FT розповіли, як Марко Рубіо схилив Трампа до жорсткішої позиції щодо Росії
24tv
2025-07-24T09:13:39Z
Литва до 2026 року планує прибрати російську мову зі шкільної програми
Комсомольская правда
2025-07-24T09:13:32Z
ЄС закликав Китай вплинути на РФ для завершення війни
УкраинФорм
2025-07-24T09:13:20Z
7 способів оформити маленьку спальню, у якій ліжко займає більшу частину кімнати
24tv
2025-07-24T09:27:12Z
Футбольні хулігани, які стали героями: телеканал 2+2 покаже документальний фільм "Вогонь трибун"
GlavRed
2025-07-24T09:27:04Z
Тоня Матвієнко похизувалася відпочинком з двома доньками та як вони кумедно час проводять
TSN
2025-07-24T09:21:56Z
Євген Рибчинський та OHITVA анонсували новий проєкт в стилі етно-техно-поп
Политека
2025-07-24T09:12:46Z
На нього чекали 16 років: який фільм став найпопулярнішим у 1999 році
24tv
2025-07-24T09:12:31Z
YARMAK розповів про кризи у стосунках із дружиною під час війни
Комсомольская правда
2025-07-24T09:01:30Z
Стрижки 90-х повертаються в моду: ці зачіски підкреслять індивідуальність
24tv
2025-07-24T08:42:41Z
Лілія Ребрик з чоловіком і дітьми поїхала на відпочинок за кордон і показалася в літаку
TSN
2025-07-24T08:33:12Z
Джей Ло – 56: найяскравіші образи акторки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:27:08Z
Росія вдарила по Харкову КАБами. Що відомо про влучання
Telegraf
2025-07-24T09:27:53Z
Окупанти масовано обстріляли ТЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T09:27:40Z
Коли в Україні спаде спека: стала відома точна дата
GlavRed
2025-07-24T09:27:20Z
Чи пошириться хмара сарани Київщиною? Ентомолог оцінив загрозу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T09:27:06Z
5 років ув’язнення отримав прикордонник, який «зливав» дані про розташування підрозділів ЗСУ
Украина Криминальная
2025-07-24T09:21:14Z
Новий обмін полоненими: імена захисників, які повернулися додому, та звідки вони
24tv
2025-07-24T09:12:21Z
Ворог сконцентрував велику кількість особового складу й техніки саме на Покровському напрямку - Трегубов
УкраинФорм
2025-07-24T09:03:56Z
Сарана дісталась моря: на пляжах Одеси помітили навалу небезпечних комах
Фокус
2025-07-24T08:42:16Z
Створюють тиск на всю дугу: под Покровськом РФ мають успіхи і просуваються до тилових доріг
Фокус
2025-07-24T08:42:11Z
Як позбутися молі: блогерка радить простий та ефективний метод
GlavRed
2025-07-24T09:27:56Z
У Європі назвали дві країни з прекрасними курортами, де вода для купання є найчистішою
24tv
2025-07-24T09:15:31Z
Очистіть дім свічкою: всі негаразди одразу зникнуть
24tv
2025-07-24T09:00:30Z
Не можна ночувати та мати душ: чому в німців такі строгі обмеження щодо дачних будинків
24tv
2025-07-24T08:51:56Z
У домі пов'яли квіти: ось що це може означати для вашого життя
24tv
2025-07-24T08:42:56Z
Літо відкриттів: як BROCARD змінює уявлення про красу
TSN
2025-07-24T08:21:25Z
Дешевше за лимонад і краще освіжає: рецепт квасу з цикорію
24tv
2025-07-24T08:15:31Z
Де в Карпатах шукати Сріблясті водоспади та чому їх так називають
24tv
2025-07-24T07:54:28Z
Найжорстокіші знаки зодіаку: вони пригнічують волю інших і не вміють вибачати
TSN
2025-07-24T07:51:27Z
Все складніше, ніж вважалось: чому люди заїдають стрес
24tv
2025-07-24T09:27:20Z
Чим небезпечна сарана, яка атакувала Україну: що робити в разі нашестя сарани
GlavRed
2025-07-24T09:27:02Z
Затхлий запах радянської шафи з одягом зникне за годину: просте вирішення проблеми
24tv
2025-07-24T09:15:24Z
Кацурін назвав причину масового отруєння і розповів, що тепер буде з його рестораном
24tv
2025-07-24T08:57:47Z
Прорив у біомедицині: вчені розробляють препарат, здатний уповільнити старіння
TSN
2025-07-24T08:21:02Z
Чи можуть яйця захистити від деменції
24tv
2025-07-24T08:06:01Z
Чи є сенс ходити не менше 7000 кроків на день: учені винесли остаточний вердикт
Фокус
2025-07-24T06:36:51Z
Шосте відчуття знаходиться в нашому кишківнику: мозок слухає розмови мікробів
Фокус
2025-07-24T06:36:13Z
Нинішнє покоління 60-річних відрізняється від попереднього: що з ним не так
Фокус
2025-07-24T05:42:43Z
Китай продає Росії двигуни для дронів під виглядом холодильників - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-24T09:27:25Z
RSF закликали владу Індії притягнути до відповідальності винних у нападі на журналістку Снеху Барве
Детектор М
2025-07-24T09:24:02Z
Чоловік пофарбував ставок у синій та забув про свого собаку: той дуже любить воду
Фокус
2025-07-24T09:21:47Z
Втрати російських військ з початку року вже перевищили 250 тисяч осіб - Сирський
УкраинФорм
2025-07-24T09:18:57Z
Нацрада оштрафувала провайдера, який не транслював канал Суспільного мовника
Детектор М
2025-07-24T09:18:07Z
Це вам не мухи: гігантські хмари сарани налякали українців — чи можуть вони вас покусати
Telegraf
2025-07-24T09:15:54Z
Сама веде до укриття: кішка з Одеси стала зіркою соцмереж через правильну реакцію на тривогу
24tv
2025-07-24T09:15:08Z
Врятували багато життів: ЗСУ майстерно знищили російський дрон "Ланцет", чим він небезпечний
Фокус
2025-07-24T09:12:26Z
«Присвятила своє життя мені»: Залужний привітав дружину з днем народження
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T09:12:24Z
В Охтирській громаді загинув юнак від вибуху гранати у власному подвір'ї
УкраинФорм
2025-07-24T09:27:01Z
В Одесі чоловік прийшов миритися з дружиною, але встромив їй шило в груди
Новости Украины
2025-07-24T09:24:47Z
На Закарпатті викрито прикордонника, який за гроші сприяв незаконному виїзду військовозобов’язаних за кордон
Украина Криминальная
2025-07-24T09:24:37Z
Атака на Одесу: є поранені, зруйновано дев'ятиповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T09:21:32Z
В Одесі розбито Приморський бульвар, "Привоз", багатоповерхівки: все місто у вогні та диму
FaceNews
2025-07-24T09:12:40Z
Лісові пожежі охопили Кіпр: будинки та автомобілі стали пасткою для людей
Фокус
2025-07-24T09:06:49Z
У Миколаєві затримали агентів ФСБ, які готували подвійний теракт біля обласного ТЦК
УкраинФорм
2025-07-24T08:54:40Z
Групу шахраїв, організована уродженцем рф, заробляла на охочих незаконно перетнути кордон
Украина Криминальная
2025-07-24T08:48:56Z
Директора підприємства судитимуть за завдані громаді майже ₴500 тис. збитків під час ремонту доріг
Украина Криминальная
2025-07-24T08:36:07Z
Ротань: Санта-Колома – це команда, яка хоче грати на м'ячі
Football.ua
2025-07-24T09:16:40Z
Президент WBO висловився щодо наступного суперника Усика
24tv
2025-07-24T09:15:59Z
Монако досяг домовленості з воротарем Баєра
Football.ua
2025-07-24T09:13:35Z
Кохан здобув золото Універсіади
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T09:06:52Z
Нестеренко: Ми ні в якому разі не підтримуємо дії Партизана
Football.ua
2025-07-24T08:54:24Z
Гейдаров виборов золото Європейського юнацького олімпійського фестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:54:18Z
Олімпійський дебют та ігнор росіян: що відомо про нову чемпіонку світу Владу Харькову
24tv
2025-07-24T08:51:34Z
Феліш прагне до Бенфіки, угода з Челсі наближається
Football.ua
2025-07-24T08:49:14Z
«Я і домогосподарка, і головнокомандувачка армії». Президентка Мексики прокоментувала заяву відомого футболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:45:50Z
Частина українців втратять пенсії, якщо не зроблять одну дію: хто під загрозою
GlavRed
2025-07-24T09:27:36Z
В Україні посилили вимоги до одержувачів пенсій і страхових виплат: кого торкнеться
Фокус
2025-07-24T09:21:15Z
Ціни на молочну продукцію зростають: в Україні дефіцит сировини
24tv
2025-07-24T09:06:05Z
Кавун на українському ринку вже дешевший, ніж минулий рік
24tv
2025-07-24T09:00:48Z
Австралія почала рекордно експортувати руду: до чого тут Китай
24tv
2025-07-24T08:57:19Z
США і Китай готують новий етап діалогу
360ua.news
2025-07-24T08:51:39Z
Консервація огірків у розпалі. В Україні дефіцит солі, де купити
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:39:25Z
Експорт нафти Чорним морем заблокований через нові правила Путіна, – Reuters
24tv
2025-07-24T08:27:08Z
Ціни на чашку кави в Європі шокують покупців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T08:24:06Z
У несподіваних місцях на супутнику Юпітера знайшли перекис водню: що там відбувається
Фокус
2025-07-24T09:27:25Z
Популярні смартфони Samsung зіткнулися з дратівливою проблемою: як її вирішили
Фокус
2025-07-24T09:21:34Z
Правильна зарядка смартфона: як продовжити життя акумулятора
InternetUA
2025-07-24T09:16:00Z
Передові технології 5300 років тому: стародавні люди якось перевезли на човні 2-тонний мегаліт
Фокус
2025-07-24T09:15:11Z
Видалена функція, яка всіх дратує, знову повертається на iPhone: що відомо
Фокус
2025-07-24T08:51:07Z
Творець DOOM Джон Ромеро здивував геймерів, розповівши як виник жанр симуляторів полювання
24tv
2025-07-24T08:51:06Z
Хакери зламали урядове агентство США, відповідальне за ядерну зброю
24tv
2025-07-24T08:36:15Z
Турецькі розробники представили перший у світі роботизований лазерний комплекс Alka-Kaplan для боротьби з дронами
InternetUA
2025-07-24T08:31:52Z
Революція в космічних і земних технологіях: новий сплав кидає виклик фізиці, що відомо
Фокус
2025-07-24T08:27:13Z
Як у Байдена: в Україні помітили рідкісного суперника BMW M4 зі США
Фокус
2025-07-24T09:27:36Z
В Японії випустили дешевий гібрид Suzuki Jimny та класичного Chevrolet
Фокус
2025-07-24T09:13:44Z
Кросовер Dacia Sandero перетворили на гібрид
AutoGeek
2025-07-24T09:12:22Z
ГБО в машині: скільки та які автомобілі переобладнали під газ у 2025 році
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T09:12:03Z
Перші партії Нового CITROЁN C3 прибувають в Україну – запрошуємо до знайомства з найяскравішою новинкою сезону!
AutoCentre
2025-07-24T08:48:16Z
Представлено найшвидший електромобіль Opel в історії: всі подробиці
ЗаРулем
2025-07-24T08:21:31Z
Дизельні авто в Україні втрачають популярність: які моделі купують у 2025 році
Фокус
2025-07-24T08:06:49Z
Розсекречено салон нового BMW X5
AutoCentre
2025-07-24T07:04:01Z
Унікальний лімузин на базі старого VW Beetle продають за $200 000
ЗаРулем
2025-07-24T06:54:06Z