MY.UAНовини
Нова пенсійна система: чому півмільйона українців можуть залишитися без пенсій
Нова пенсійна система: чому півмільйона українців можуть залишитися без пенсій

Нова пенсійна система: чому півмільйона українців можуть залишитися без пенсій

Чи забезпечить пенсіями українців впровадження накопичувальної пенсійної системи

КИЇВ. 30 серпня. УНН. У пенсійній системі України зміни. Громадяни, які були працевлаштовані неофіційно і недобрали необхідний стаж роботи, не зможуть претендувати на пенсію, якщо в терміновому порядку не змінити деякі норми законодавства. Також з 2023 роки влада планує ввести накопичувальні пенсії, така система дасть можливість конвертувати трудовий стаж в реальні гроші. УНН розбирався, що зміниться в пенсійних виплатах для різних категорій громадян.

Вихід з "тіні"

За даними міністерства економіки, не менше 10 млн українців працюють неофіційно та отримують тіньові доходи. Ті, громадяни, які працюють тривалий час неофіційно, і в майбутньому не доберуть необхідний стаж не зможуть претендувати на пенсію. За оцінками уряду в найближчі роки в таку ситуацію потраплять мінімум півмільйона українців. Щоб це виправити потрібно внести зміни до норм законодавства. Зараз міністерство соцполітики розробило законопроект, який внесе до законодавства зміни, які дозволять неофіційно працевлаштованим громадянам отримати право на нарахування страхового стажу.

"У нас величезна сфера послуг працює в тіні - це дійсно мільйони людей, які не платять податки, але частина з них можуть накопичувати гроші на депозитах або в приватних пенсійних фондах. А що стосується того, щоб вивести їх з тіні, потрібно створювати умови, щоб бізнесу це було б вигідно. Але сьогодні це настільки невигідно, що половина економіки країни продовжує сидіти в тіні. І з огляду на те, що відбувається в економіці країни, ситуація буде тільки погіршуватися", - говорить Віктор Суслов, колишній міністр економіки.

Міністр соціальної політики Марина Лазебная розповідає, що за їхніми підрахунками у півмільйона людей не буде необхідних 15 років стажу роботи, які дають їм право піти на пенсію в установленому віці. Тому зараз міністерство розробило законопроект і вже відправило його на експертизу в Міжнародну організацію праці.

Ще одна проблема, з якою можуть зіткнутися майбутні пенсіонери - це недобір стажу за неповну зайнятість. Така форма зайнятості в Україні достатня популярна, оскільки дозволяє офіційно платити співробітникові меншу зарплату і відповідно менші податки. Однак її поширення може призвести до масового недобору стажу в подальшому.

Міністерство соціальної політики показало залежність пенсій майбутніх пенсіонерів від кількості років страхового стажу. Максимально можливі виплати повинні отримувати громадяни з повним стажем, пенсію на рівні прожиткового мінімуму - пенсіонери зі стажем від 5 років.

Андрій Рева, колишній міністр соціальної політики критикує таку ініціативу. За його словами, чинна норма про пенсійний стаж існує в законодавстві з 2011 року. Тоді було передбачено, що право на пенсію мають люди, у яких не менше 15 років страхового стажу, тобто повний стаж 35 років для чоловіків, і 30 років для жінок. Якщо немає 15 років страхового стажу, то людина не має права на пенсію. 5 років страхового стажу діяла до 2011 року, після чого цю цифру збільшили втричі.

"Приблизно 100 тисяч людей в Україні не отримають пенсію навіть досягнувши пенсійного віку, у них немає цього необхідного стажу. Але це не означає, що вони залишаються ні з чим. Їм дають державну соціальну допомогу, їм платить не пенсійний фонд, а Управління праці та соціального захисту за рахунок держкоштів - це прожитковий мінімум. Наскільки я розумію в міністерстві порахували, що незабаром таких осіб буде півмільйона. Міністр повинна була поставити задачу перед Кабміном почати боротьбу з тіньовою економікою, а вона просто зробила висновок, що вони як не платили, так і не будуть платити внески, - каже колишній міністр соцполітики. - Тобто, що вона говорить, а давайте з 15 років зменшимо до п'яти, повернемо норму, яка була до 2011 року. Тим самим вона заохочує тіньову економіку. Вона не робить послугу звичайним людям, вона робить послугу тим, хто в тіні наживається на людях, яких вони не оформляють на роботу, адже ЄСВ платить роботодавець. І якщо ти бачиш, що кількість людей, яким буде не вистачати стажу буде рости, ти бити в усі дзвони, а не зменшувати стаж для пенсії".

Пенсійний накопичувальний експеримент

Попри проблеми з тіньовою економікою та сплатою ЄСВ, в уряді повернулися до впровадження накопичувальної системи, яка повинна стати другим рівнем пенсійної системи.

За словами міністра фінансів України Сергія Марченка, українцям не варто розраховувати на пенсію, якщо вона не буде включати накопичень в Недержавних пенсійних фондах (НПФ). Така ситуація з пенсіями пов'язана з темпами старіння населення: кількість працюючого населення скорочується, а кількість пенсіонерів зростає. Тому в міністерстві вважають, що в таких умовах потрібно або самостійно відкладати гроші в НПФ, або впроваджувати цю систему на державному рівні.

Забезпечити пенсіями в майбутньому нинішнє активне населення можна тільки через впровадження накопичувальних пенсійних фондів. Але це не стосується тих, хто вийде на пенсію через п'ять років. Зараз запланована модель фінансування таких пенсій складається з 1% від ЄСВ + 1% з іншого джерела. Як іншого джерела в Мінфіні схиляються до прямої бюджетної програми.

"Умовно, якщо ти дав 1% або 1,5%, держава дає стільки ж. Для молоді зробити з коефіцієнтом, заявляючи - якщо ти додатково вклав кошти в накопичувальний пенсійний фонд, держава додасть", - сказав міністр фінансів.

Згідно з планом, після повернення з канікул, Верховна Рада займеться розглядом накопичувальної пенсійної реформи та до кінця 2021 року може ухвалити перші законопроекти. На першому етапі накопичувальні пенсії будуть тільки для бюджетників, а з 2023 року накопичувальну систему планують поширити на всіх громадян.

Однак опитані експерти впевнені, що голосів за таку систему не знайдеться, адже про запровадження накопичувальної системи звучало багато разів і закінчувалося нічим. Чекає "провал" і поточну ініціативу.

"Я добре знаю цю тему, з 2002 року я очолював Державну комісію з регулювання ринку фінпослуг і ми тоді створили систему недержавних пенсійних фондів з 2003 року і було зареєстровано кілька десятків недержавних пенсійних фондів і зараз їх працює близько 80-ти. Тому накопичувальна пенсійна система створена і працює, так само як є пенсійні депозити, які не обкладаються податками в банках, є компанії зі страхування життя - тому вона створена, питання, що вона добровільна - це так званий третій рівень пенсійної системи. Законодавством передбачений другий рівень - тобто обов'язкова пенсійна система, її поки немає, але чи можна її зараз створити велике питання", - розповідає Суслов.

Колишній міністр економіки задається питанням, куди держава буде інвестувати пенсійні накопичення? Обговорюються варіанти - банківські вклади, купівля ОВДП, фондовий ринок, якого практично немає в Україні. Наприклад, торік Державний пенсійний фонд Норвегії заробив своїм вкладникам 123 млрд доларів, завдяки вдалим інвестиціям. Наскільки Україна зможе бути хорошим інвестором, чи вдасться їй врахувати всі ризики на ринку і примножити гроші вкладникам залишається питанням. Друга проблема, за словами Суслова - щорічний гострий дефіцит пенсійного фонду.

"У нас величезний близько 170 млрд в рік дефіцит пенсійного фонду і забирати з нього нічого, щоб створити накопичувальну систему, а вводити додаткові податки для роботодавця і збори з працюючих, це хоч і планується урядом, але це не популярно, адже рівнозначно зменшенню доходів громадян. Тому я думаю з накопичувальною системою поки нічого не вийде навіть якщо візьмуть всю необхідну нормативну базу", - говорить Суслов.

Підтверджують цю інформацію дані міністерстві, де вказують, що зараз менше 13 млн осіб платять внески до Пенсійного фонду України для забезпечення 11,1 млн пенсіонерів.

"Солідарна пенсійна система може нормально працювати, якщо внески платять принаймні вдвічі більше людей, ніж отримують пенсії", - йдеться в документі уряду.

У той же час за прогнозами ООН, через 30 років 40% населення України становитимуть пенсіонери. Олександр Бондаренко, директор і співзасновник Бюро інвестиційних програм каже, що зараз в структурі пенсійного доходу людини більше 50% повинні займати доходи від добровільного 3-й рівень і обов'язкового 2-й рівень пенсійного накопичення. В такому випадку українці зможуть накопичувати та отримувати гідний пенсійний дохід. Поки ж в структурі пенсійного доходу українців близько 90% займає солідарне пенсійне забезпечення від сплати ЄСВ 1-й рівень. Тобто фактично працює тільки перший рівень пенсійної системи.

Експерти вважають, що влада не повинна поспішати з впровадженням другого рівня, оскільки не проведена робота з вирішенням тих прогалин, які вже давно є в системі.

"По-перше, з 17 млн працездатного населення ЄСВ платить близько 11 млн, причому більшість з них - з мінімальних зарплат. Потрібно виводити з тіні бізнес, пропонуючи їм нормальні умови. Друге, потрібні такі інструменти для інвестування, які б перекривали інфляцію і ризики знецінення гривні. Чи враховують скільки буде коштувати гривня через 20-30 років? І третє, у нас немає регуляцій і фінансової інфраструктури для роботи цього 2-го рівня пенсійної системи. І перш ніж її створювати, треба вирішувати економічну задачу. Адже якщо зобов'язати роботодавців виплачувати ще 3-5% за працівників, то бізнес ще більше піде в тінь", - резюмує економіст Олександр Савченко.

Теги за темою
пенсії
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Авокадо не потемніє так швидко: простий спосіб зберегти його зеленим після розрізання
TSN
2026-08-13T08:36:35Z
Є група крові, яку кліщі обирають найрідше: кому пощастило більше
TSN
2026-08-13T08:36:54Z
Пʼять ознак, що ви приймаєте душ занадто часто: на що звернути увагу
Gazeta UA
2026-08-12T09:51:49Z
Цукор у крові "стрибає" після їди: 7 простих правил, які допоможуть це контролювати
TSN
2026-08-13T08:36:53Z
Які продукти їсти чоловікам і жінкам у 20 років: вчені назвали найкращі для серця
TSN
2026-08-17T18:18:50Z
«Гроші йдуть за пацієнтом» не всюди. Голубовська вказала на прорахунки медичної реформи
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T17:33:10Z
Чому морква тріскається у землі: головна причина, яку не знають городники
24tv
2026-08-12T08:45:57Z
Як захистити томати від фітофтори без використання хімії: найкращі способи
TSN
2026-08-08T02:02:31Z
Кліматичні зміни поглиблюють нерівність у містах: вчені назвали, хто страждає найбільше
Хвиля
2026-08-04T04:33:06Z
Чайник закипить швидше: простий спосіб назавжди позбутися накипу
GlavRed
2026-08-16T16:21:20Z
80% бачать кольорові сни через яскраве кіно в дитинстві: науковці пояснили різницю
Знай
2026-08-10T17:27:45Z
Як позбутися жучків у крупі всього за одну ніч: допоможе проста кришечка від пляшки
GlavRed
2026-08-12T19:15:49Z
Оминайте десятою дорогою: які речі в жодному разі не можна купувати в секонд-хендах
TSN
2026-08-06T04:51:53Z
5 фатальних помилок при домашній консервації: розсіл мутніє і зриває кришки
24tv
2026-08-17T20:18:41Z
Перший весняний врожай: перелік овочів, які варто висіяти восени
GlavRed
2026-08-17T19:42:34Z
Гороскоп на завтра, 15 серпня: Тельцям - хороші новини, Скорпіонам - радість
GlavRed
2026-08-14T03:27:44Z
Гороскоп на 14 серпня для всіх знаків зодіаку
Вива
2026-08-14T04:00:01Z
Мухи зникнуть із дому: простий трюк із лимоном та ще трьома інгредієнтами відлякає комах
TSN
2026-08-10T19:36:35Z
Помер Олег Котов, якого у червні після чотирьох років полону повернули в Україну
ГЛАВКОМ NET
2026-08-08T09:30:46Z
Залишив лише одне емодзі: Маск репостнув інтервʼю Федорова
24tv
2026-08-17T21:00:38Z
Український «Вирівнювач» проти російських КАБів: ЗСУ отримують нову зброю
ZN UA
2026-08-17T20:33:57Z
Інженери з Мексики, які, за їхніми словами, опинились на конвеєрі заводу Kia в Джорджії, виграли $11,5 млн
Топ Жир
2026-08-17T20:15:35Z
Що держава компенсує людям з I групою інвалідності у 2026 році
24tv
2026-08-17T20:15:08Z
Що відбувалося в ліжку молодят після весілля: старовинні традиції, які вас точно здивують
24tv
2026-08-17T20:03:27Z
Учень став учителем: НАТО виключило дрони з програми для ЗСУ
ZN UA
2026-08-17T20:00:27Z
Почнуть уже до кінця року: в США їжу доставлятимуть дронами, що відомо
Фокус
2026-08-17T19:45:03Z
Тисячі злотих лише на базові потреби: українка розкрила реальну вартість життя у Польщі
24tv
2026-08-17T19:36:46Z
Наймодніший колір манікюру на осінь 2026: 5 трендових дизайнів
24tv
2026-08-17T21:03:31Z
Нарешті це сталось: Disney та Pixar оголосили дати виходу найочікуваніших прем'єр
24tv
2026-08-17T20:18:45Z
385 концертів за рік: львівський хор "Гомін" встановив національний рекорд
Фокус
2026-08-17T20:06:40Z
Без хепі-енду: 5 фільмів, де зло перемагає, а герої програють
24tv
2026-08-17T19:15:31Z
Гейден Панеттьєр і Володимир Кличко: історія кохання, яка тривала майже десятиліття
Вива
2026-08-17T18:09:32Z
Віктор Кузьменко розповів, яким Скрябін був у дитинстві
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T16:54:53Z
$46 мільйонів на один фільм: "Надія" встановила рекорд корейського кіно
24tv
2026-08-17T16:48:16Z
Уже за лічені дні: що відомо про продовження культової франшизи "Астрал 6"
24tv
2026-08-17T16:12:54Z
Пропустив "Оскар", щоб приїхати в Україну: що відомо про особисте життя Шона Пенна
Фокус
2026-08-17T16:12:46Z
На лісові пожежі в США поставили мільйони доларів: для Polymarket готують нові правила
InternetUA
2026-08-17T20:00:40Z
Росіяни били по Одеській області - спалахнули пожежі, є поранені, серед них діти
Комсомольская правда
2026-08-17T17:42:13Z
Два BMW знесли літню терасу в центрі Києва: один із учасників ДТП уже збивав на смерть дитину
TSN
2026-08-17T17:36:09Z
Російська атака на Одещину поранила чотирьох людей, серед них двоє дітей
Gazeta UA
2026-08-17T17:33:50Z
ЄС відправив літаки й гелікоптери на боротьбу з лісовими пожежами в Бельгії та Іспанії
Европейская правда
2026-08-17T17:27:18Z
Дрон залетів у Молдову: спалахнула пожежа
ZN UA
2026-08-17T17:15:29Z
Суд зобов'язав ПриватБанк повернути львів'янину 136 898 гривень, вкрадені шахраями через Приват24
InternetUA
2026-08-17T17:12:31Z
Високопосадовець УАФ потрапив у ДТП
Football.ua
2026-08-17T16:57:41Z
На одному з грецьких островів розбився вертоліт і спричинив пожежу
Европейская правда
2026-08-17T16:42:20Z
Проїзд дорожчає до 28 гривень: новий тариф запускають із серпня
Знай
2026-08-17T21:06:34Z
Новий графік руху транспорту в Києві: важливі маршрути зазнали змін
Политека
2026-08-17T20:00:20Z
Кличко розповів про стан підготовки столиці до зими: виконано майже половину запланованих робіт
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T19:42:52Z
Російський безпілотник атакував Запоріжжя: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T19:42:19Z
Брюссель передав Києву ще 3 пожежні авто: рятуватимуть під час ворожих атак
Знай
2026-08-17T19:39:05Z
211 боїв за добу: лінія фронту станом на 17 серпня 2026
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T19:24:06Z
Інформатор і «камери для ФСБ»: у Дніпрі судять трьох мешканців Краматорська
InternetUA
2026-08-17T19:21:24Z
Спека до +38 градусів накриє Україну: найгарячішим днем тижня стане субота, 22 серпня
Знай
2026-08-17T19:15:03Z
Підвищення тарифів на вивіз сміття в Одесі: комунальники озвучили нові ціни
Политека
2026-08-17T19:00:03Z
Долар може різко злетіти вгору: експерт назвав терміни та новий курс
GlavRed
2026-08-17T21:15:34Z
Від 300 до понад 1 000 гривень: кому і на скільки збільшать пенсію у вересні
24tv
2026-08-17T21:00:22Z
Європа втрачає врожай: чи стане криза шансом для України
ZN UA
2026-08-17T20:57:47Z
Під час купівлі квартири заплатили зайве: як повернути 1% збору
24tv
2026-08-17T19:54:50Z
Пенсіонерам більше НЕ треба збирати купу довідок: для субсидії достатньо всього 2 документів
Знай
2026-08-17T19:36:24Z
Тарифи на комуналку можуть переглянути: коли українців чекатимуть нові платіжки
GlavRed
2026-08-17T19:27:55Z
Платіжка за газ може зрости через одну помилку: українцям нагадали про важливу умову
TSN
2026-08-17T19:06:13Z
Проблеми «Росатома» в Єгипті ставлять під сумнів безпеку АЕС в Угорщині
ZN UA
2026-08-17T19:03:20Z
ПФУ зупинить виплату пенсії через 6 місяців неактивності картки: три причини
Знай
2026-08-17T19:00:22Z
Northrop Grumman у 5 разів прискорить передачу секретних даних у космосі
InternetUA
2026-08-17T20:21:38Z
Стара ванна прослужить ще не один рік: як самостійно відновити її покриття
GlavRed
2026-08-17T20:18:35Z
Pixel 11 Pro XL став швидшим, але конкурентів не наздогнав: у чому причина
InternetUA
2026-08-17T19:42:47Z
"Який магній пʼє ваша подруга": українська блогерка стала зіркою мережі після курйозного стрибка
Фокус
2026-08-17T19:12:05Z
Galaxy S26 FE показали на відео ще до офіційної презентації
InternetUA
2026-08-17T19:03:28Z
Китай працює над літаком-гігантом на понад 800 пасажирів: що відомо
InternetUA
2026-08-17T18:27:22Z
Шкільна головоломка із сірниками, яка легко заплутає навіть дорослих
GlavRed
2026-08-17T18:24:16Z
П’ять головоломок, які здаються елементарними: більшість помиляється хоча б раз
TSN
2026-08-17T18:06:23Z
В Україні створили дрон з фольгою на крилах
InternetUA
2026-08-17T17:51:03Z
Каллас оголосила про підготовку наймасштабнішого пакету санкцій проти Росії — Reuters
ZN UA
2026-08-17T22:18:15Z
«Або зрада, або смерть дитини»: маріупольський волонтер Пуришев здався ФСБ, щоб урятувати сина
TSN
2026-08-17T21:42:39Z
Литва продовжить до кінця року посилений захист критичної інфраструктури
InternetUA
2026-08-17T21:00:16Z
Номери міністра оборони Британії та ще двох урядовців знайшли у відкритому доступі
ZN UA
2026-08-17T20:57:08Z
Ілон Маск відреагував на похвалу ексочільника Міноборони Михайла Федорова
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T20:45:53Z
Чи встигнуть до зими: Федоров сказав, коли Україна отримає власну балістику
Фокус
2026-08-17T20:39:22Z
У країні НАТО заявили, що Європа вже у гібридній війні з Росією
Лига
2026-08-17T20:21:35Z
Росія атакувала «шахедами» промислове підприємство Кривого Рогу
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T20:21:33Z
Нова ескалація: ЗМІ про перехід війни між РФ та Україною на «тотальний» рівень
GlavRed
2026-08-17T20:18:05Z
Плагін-гібридний седан Volkswagen ID.Era 5S розкрив усі технічні деталі
AutoGeek
2026-08-12T12:15:05Z
Інший Джип може вслід за новим Черокі повернутися до рідного Іллінойсу
Топ Жир
2026-08-17T20:57:55Z
Lamborghini представила суперкар Revuelto SV зі збільшеною батареєю
AutoGeek
2026-08-17T19:54:08Z
Свіжий ексклюзив від Mini — це один і той же автомобіль, просто двічі та у дзеркальному відображенні
Топ Жир
2026-08-17T19:27:29Z
Оновлення бензинового С-класу від Mercedes виявилося значно глибшим, ніж можна подумати, дивлячись лише на нову решітку радіатора
Топ Жир
2026-08-17T16:45:17Z
У США з аукціону продали перший електромобіль Ferrari за рекордну суму
Комсомольская правда
2026-08-17T16:24:38Z
За ретро-кузовом Mercedes W111 60-х приховано сучасне купе AMG C63 S 2020-х
Топ Жир
2026-08-17T15:57:44Z
Mercedes-Benz оновив свою наймасовішу модель: як вона змінилася
Фокус
2026-08-17T15:15:40Z
Найдорожчий Ferrari F50 за всю історію продали за $14,5 млн минулими вихідними
Топ Жир
2026-08-17T14:54:37Z
Українець Циганков відреагував на скандал з відмовою вийти на заміну у "Жироні"
ZN UA
2026-08-17T22:15:28Z
Торрентс змінив Барселону на Аякс
Football.ua
2026-08-17T20:54:28Z
Мрія українських уболівальників здійсниться: Світоліна та Монфіс зіграють разом на US Open
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T20:39:23Z
Мареска висловився про ймовірний трансфер Буадді до Манчестер Сіті
Football.ua
2026-08-17T20:24:22Z
Український тренер пояснив, чому не варто критикувати команду Усика
24tv
2026-08-17T20:24:01Z
«Марсель» позбавив гравця капітанської пов'язки після відмови від трансферу
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T20:09:56Z
Власники Челсі ведуть переговори про продаж часток клубу на користь Clearlake Capital
Football.ua
2026-08-17T20:00:00Z
Чим завершився третій тур УПЛ 2026/27: результати всіх матчів
ГЛАВКОМ NET
2026-08-17T19:36:35Z
Циганков відреагував на скандал у Жироні та оприлюднив внутрішнє листування
Football.ua
2026-08-17T19:27:31Z