MY.UAНовини
Чи вб’є мораторій на рекламу ліків телевізійний ринок?
Чи вб’є мораторій на рекламу ліків телевізійний ринок?

Чи вб’є мораторій на рекламу ліків телевізійний ринок?

З наступного року в Україні планують заборонити рекламу ліків. Наприкінці серпня президент Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони, яким пропонується тимчасово, до 1 січня 2024 року, заборонити будь-яку рекламу лікарських засобів. До кінця 2021 року уряд має розробити відповідний мораторій. З ініціативою обмежити рекламу ліків та запровадити штрафи за неправдиві рекламні повідомлення, які стосуються медикаментів і медицини, Міністерство охорони здоров’я виступало віддавна — ще задовго до початку пандемії. Однак із таким радикальним рішенням ринок стикнувся вперше.

Індустрія відразу дала зрозуміти, що це рішення буде для неї болючим ударом. Приміром, за оцінками Ocean Media Plus, у 2021 році реклама ліків принесе українським каналам 4,7 мільярда гривень із податками, а це близько 33% з усіх доходів. Індустріальний телевізійний комітет звернув увагу на те, що повної заборони на подібну рекламу «не існує у жодній з розвинутих країн світу».

Навіщо запроваджують мораторій?

Рішення про невідкладні заходи щодо забезпечення громадян України медичною допомогою Рада національної безпеки і оборони ухвалила 30 липня. Мораторій на рекламу запроваджують, аби зменшити шкідливий вплив самолікування на здоров’я.  Ця проблема стала актуальнішою через епідемію коронавірусної хвороби. «Ми щодня отримуємо повідомлення від користувачів, що вони купили препарат для лікування, а він виявився не лікарським засобом», — каже Наталія Гуран, голова громадської організації «Ліки Контроль», яка запустила сервіс відстеження зареєстрованих ліків, а також баз даних заборонених препаратів. За рейтингом перегляду та додавання препаратів у домашні аптечки українців (сервіс «Домашня аптечка» в мобільному додатку «Ліки Контроль») організація відстежує препарати, які рекламуються.

За словами Наталії, реклама препаратів заохочує людей займатись самолікуванням, витрачати на ліки більше та купувати препарати, які можна отримати безкоштовно за програмою «Доступні ліки». Люди приймають ліки, ефективність яких не доведена, лікують серйозні хвороби біологічно активними добавками абощо.

«Рекламні повідомлення часто містять маніпуляції, завдяки яким пацієнти переконані у лікувальному ефекті препаратів чи дієтичного харчування. Крім зайвих витрат, таке “лікування” призводить, зокрема,  до занедбання хвороби і перехід її в хронічну форму», — додає Наталія Гуран.

Ще за часів Уляни Супрун Міністерство охорони здоров’я пропонувало обмежити рекламу ліків. Наприклад, у 2018 році законопроєкт міністерства пропонував заборонити рекламні ролики біодобавок під виглядом медпрепаратів і запровадити штрафи за неправдиві повідомлення про ліки. МОЗ мав посилити нагляд за рекламою, але на порушення повинна була б реагувати Національна рада з питань телебачення та радіомовлення. Втім тоді не йшлось про повну заборону реклами ліків.

Колишній народний депутат  від партії «Батьківщина» Роман Ілик, який був заступником Міністра охорони здоров’я у команді Уляни Супрун, коментуючи мораторій, сказав «Детектору медіа», що питання реклами ліків в Україні, якщо порівнювати з країнами Європейського Союзу, подекуди навіть краще врегульоване законом. «Інша справа, що норми закону не виконуються і їх мало хто дотримується», — каже Роман Ілик. Він вважає, що звичайною  забороною нічого вирішити не вдасться. Натомість, на його думку, слід припинити маніпуляції в рекламі на телебаченні та  ретельніше стежити за продажем в аптеках ліків, які не мали би продаватись без рецептів. Роман Ілик визнає, що самолікування — «гугл-терапія» — є серйозною проблемою.

Чим мораторій загрожує ринку?

Найдужче мораторій ударить по телебаченню. Третину рекламних грошей воно отримує саме від фармацевтичної промисловості.

«Заборона реклами ліків, медичних виробів та всього, що ми об’єднуємо в категорію “фарма” матиме катастрофічні наслідки для телевізійного ринку, адже дохід від цієї реклами становить не менше третини доходів українських телевізійних груп. Це не три-чотири основні  гравці, як в інших категоріях, а десятки гравців галузі, й серед них домінують вітчизняні виробники. Тому така заборона матиме вплив не тільки на нас, але й на українських виробників», — вважає комерційний директор «1+1 медіа» Валерій Варениця.

Серед рекламодавців у цій категорії, які вкладають найбільші бюджети в телевізійну рекламу, за словами стратегічної директорки Optimum Media OMD  Ксенії Михайленко, є компанії «Фармак», Sanofi-Aventis, «Київський вітамінний завод», Sofarma та група фармацевтичних компаній Kusum.

За словами Валерія Варениці, фарма викуповує майже четверту частину інвентарю «1+1 медіа», а для групі «Інтер» цей відсоток становить понад 50. «Втрату таких грошей складно буде компенсувати, а отже, нам доведеться задуматися про низку непопулярних заходів, аби скоротити бюджети. Це призведе до погіршення якості телевізійного продукту і відтоку частини глядачів на “неукраїнський” сегмент телебачення», — зазначив Валерій.

Ксенія вважає, що це рішення спонукатиме канали підіймати ціни для тих рекламодавців, що залишились: «І, знов-таки, їх втрачати. По суті, це інструмент убивства телебачення шляхом зниження його конкурентоздатності. Для телебачення це набагато серйозніше, ніж заборонити рекламу всього e-commerce в інтернеті». Алла Малиновська, Chief Media Officer Publicis Groupe Ukraine, каже, що фарма в останні роки є основним драйвером й покупцем інфляції: «Це допомагає стабілізувати ситуацію запиту/пропозиції для решти ринку. А без цих інвестицій зберегти баланс буде практично неможливо».

Куди підуть рекламні бюджети фарми?

Антон Зінченко, директор Evident Media — партнерського  сейлз-хауса «Медіа Групи Україна», —каже, що поки немає тексту мораторію,  не відомо, чи буде заборонена й реклама ліків в інтернеті. Адже зараз у тексті рішення РНБО згадуються лише засоби масової інформації. «Запроваджувати вибірковий мораторій лише для реклами на телебаченні, радіо і у пресі — це дискримінаційний і неефективний підхід, адже сучасний​ споживач здебільшого отримує інформацію про ліки в інтернеті, але потім так чи інакше перевіряє інформацію, коли консультується з провізором, який і є найбільш відповідальною ланкою у процесі придбання ліків. Саме провізори можуть контролювати продаж рецептурних і безрецептурних препаратів», — каже Андрій.

Валерій Варениця вважає, що з огляду на аудиторію фармацевтичних компаній, рекламні бюджети фарми навряд чи перейдуть у діджітал. «Це не носитиме масовий характер, радше бюджети підуть в аптечні мережі і на роботу з лікарями. Хоча, звісно ж, частина виробників почнуть активніше використовувати можливості інтернету, з яким ми вже вкотре опинимося в нерівних умовах», — коментує він.

Ксенія Михайленко вважає перетікання коштів у діджітал малоймовірним. Адже якщо локальні гравці фармацевтичного ринку можуть скористатися неоднозначністю законодавчої заборони, яка не поширюватиметься на рекламу в мережі, то великі міжнародні гравці зазвичай «дуже обережні з такими речами, й перехід в Інтернет для них буде важким рішенням».

«На перший погляд це здається чудовим: кінець диктатури голосу телебачення, якби не але…  Український рекламний інтернет-простір – це Google/YouTube, Facebook/Instagram і ще кілька локальних сміливців, які намагаються боротися проти цих двох мегамонстрів. Коли телебаченню та локальним інтернет-гравцям забракне сил, настане ера суцільного Facebook/Google. А ми знаємо, що буває, коли нема конкуренції: тотальна диктатура та зростання цін», — каже Ксенія.

Алла Малиновська вважає, що перемістити всі бюджети з традиційних медіа у digital виробники ліків не зможуть ще й тому, що є обмеження реклами фармпрепаратів на основних міжнародних платформах, які забезпечують майже 80% інвентаря українському ринку.

Втім представники ринку одностайні в тому, що мораторій сприятиме  збагаченню аптечних мереж і промоції ліків серед лікарів. «Аптечні мережі будуть драйвити продаж власних БАДів. Наскільки етичною буде конкуренція у такій ситуації? Це створить умови для поширення сірих схем співпраці виробників ліків із фармацевтами та провізорами, адже реклама – один із способів забезпечення прозорої чесної конкуренції», — коментує Антон Зінченко.

Чи суперечить мораторій європейській практиці?

Аналізуючи європейську практику, Наталія Гуран цитує статтю 88 Директиви Європейського парламенту від 6 листопада 2001 року «Про Кодекс Співтовариства щодо лікарських засобів, призначених для застосування людиною». Вона регламентує  заборону рекламування ліків, які відпускаються лише за рецептом , містять  психотропні або наркотичні речовини, а також препаратів, вартість яких відшкодовує держава (в Україні це програма «Доступні ліки»). За її словами, заборона  не  застосовується  до  кампаній  з  вакцинації.  «Дозволено  рекламувати  товари,  які, наприклад,   призначаються   для  застосування  без  втручання  лікаря  для  діагностичних  цілей  (тести на вагітність, тест-смужки для визначення рівня цукру, тощо)», — каже Наталія.   

Представники медіаринку кажуть, що у жодній європейській країні немає повної заборони на рекламу ліків. «Ви не знайдете прикладів тотальної заборони реклами ліків і медичних товарів у розвинених країнах світу. У цьому просто немає потреби. Більшість країн іде шляхом жорсткого регламентування вимог до рекламних матеріалів фармацевтичної продукції. І Україна не є винятком, адже поточне законодавство вже встановлює зрозумілі рамки та обмеження, спрямовані на захист споживача», — каже Енвер Кікава, CEO Publicis Groupe Ukraine.

Олена Андрієнко, Chief LegalTech Officer Publicis Groupe Ukraine, говорить, що у рішенні РНБО йдеться не про мораторій на рекламу ліків у ЗМІ, а про «мораторій щодо наведення у теле-, радіопрограмах, засобах масової інформації будь-яких відомостей рекламного характеру про лікарські засоби, медичні вироби, методи профілактики, діагностики, лікування і реабілітації». А це формулювання — дослівна цитата з частини 1 статті 5 закону «Про рекламу», яка стосується не реклами, а спонсорства. «Тому важливо зрозуміти, про що саме малося на увазі: накласти мораторій на рекламу ліків (яка регулюється статтею 21 закону “Про рекламу”) чи спонукати ринок більш відповідально ставитися до виконання вимог у частині спонсорства.  Якщо йдеться  про стимулювання більш відповідального виконання законодавчих вимог до спонсорства, то хотілося б, щоб у цій частині гравці ринку справді поважали закон. Для прояснення ситуації потрібен діалог представників органів влади та учасників ринку, адже саме співрегулювання є запорукою розвитку та органічного дотримання цивілізованих правил гри, – причому не лише у сфері реклами ліків», — коментує Олена.

Чи є альтернативи мораторію?

Діалог хоче ініціювати  міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. Він обіцяв організувати зустріч медійників із Міністерством охорони здоров'я та Радою національної безпеки та оборони, щоб обговорити мораторій.

«Очевидно, що, аби люди перестали займатись самолікуванням, необхідно докласти більше зуcиль, ніж просто заборонити рекламу безрецептурних препаратів. У тому числі потрібне й просвітництво. А це рішення більше скидається на популізм задля отримання чиєїсь прихильності, або на спробу тиску на якихось гравців ринку під приводом системного покращення для всіх», — вважає Алла Малиновська. Валерій Варениця сподівається, що мораторій не  буде запроваджений автоматично, а українська влада наслідуватиме досвід інших держав, де з проблемою самолікування борються за допомогою контролю точок продажів, а не шляхом боротьби з джерелами інформації.

В Індустріальному телевізійному комітеті як альтернативу мораторію пропонують поширювати соціальну рекламу, яка б спонукала українців до консультацій зі сімейним лікарем за перших симптомів  будь-якої хвороби.

Частина гравців ринку інакше потрактувала формулювання Ради національної безпеки і оборони («ужиття заходів щодо мінімізації шкідливого впливу самолікування на здоров’я, зокрема, шляхом установлення до 1 січня 2024 року мораторію щодо наведення у теле-, радіопередачах, засобах масової інформації будь-яких відомостей рекламного характеру про лікарські засоби») і вважає, що мораторій буде запроваджений не до 2024 року, а з 2024 року. Саме такої думки дотримується Міла Крутченко, Chief Strategy & Digital Officer RAZOM group. Вона вважає, що за час, який є у рекламодавців до 2024 року, їм слід підготуватись до мораторію. «Виключення стандартних медіа з медіаміксу призведе до солд-ауту та зростання інфляції в деяких діджитал-форматах, зниження рекламних проявів та рекламних бюджетів у короткостроковій перспективі. Наслідком буде зниження показників здоров’я брендів у середньостроковій перспективі», —  коментує Міла Крутченко. Так само потрактували це рішення й деякі медіа.

З’ясувати, з якої дати може бути запроваджений мораторій, як і вислухати більш докладні аргументи на його захист від представників держави, непросто. Отримати коментар від Міністерства охорони здоров’я «Детектору медіа» поки що не вдалось, а голова Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотикам Роман Ісаєнко сказав, що це питання не в його компетенції. Хто конкретно з посадовців ініціював мораторій і може виступати як його ідеолог, невідомо. За інформацією джерел «Детектора медіа», під час зустрічі з журналістами на минулому тижні на користь мораторію висловився  міністр Віктор Ляшко. «Детектор медіа» з’ясовуватиме подробиці та намагатиметься отримати коментарі посадовців.

 

Теги за темою
СтаттіРинок
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
ВСУ не ожидали, что россияне применят свою стандартную тактику и на купянском направлении — СМИ
ZN UA
2024-11-15T09:49:55Z
Стало известно, каких два города в Украине больше всего ненавидит Путин
Comments UA
2024-11-15T09:45:46Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Врачи не давали сроков: легендарная украинская актриса оказалась в больнице
Comments UA
2024-11-14T20:15:39Z
"Я дал песне новое дыхание": Павел Зибров презентовал клип на хит "Очі дівочі"/Певец представил клип, посвященный магии женских глаз
Апостроф
2024-11-15T09:21:16Z
Близнецы Уизли из "Гарри Поттера" вернутся на экраны с новым шоу
Фокус
2024-11-15T09:15:24Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
69-летняя Вупи Голдберг пожаловалась, что не может уйти на пенсию: в чем причина
Фокус
2024-11-14T09:45:42Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Как бросить курить и не набрать вес: пошаговая инструкция
Marie Claire
2024-11-14T13:01:50Z
Полезно для здоровья сердца: 7 продуктов с высоким содержанием магния
Фокус
2024-11-15T08:30:54Z
Самый вредный вид алкоголя, от которого набирают вес: ученые озвучили вердикт
Comments UA
2024-11-15T07:30:59Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
Содержат скрытый сахар: 3 продукта, которые вредят здоровью мозга
Фокус
2024-11-13T17:27:00Z
Несмотря на аргументы ра противодействие ВРУ: Кабмин пытается взять под контроль деньги больниц
ZN UA
2024-11-12T14:07:55Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
РФ готовит большое наступление на Запорожье: что на это указывает
Comments UA
2024-11-14T22:18:02Z
Отсрочка от мобилизации превратилась в испытание: живая очередь на рассвете и ночлег под ЦНАПом
Знай
2024-11-15T09:36:55Z
В Минобороны впервые назвали число сотрудников ТЦК, пригодных к воинской службе
Известия Киев
2024-11-15T09:35:08Z
Отличникам придется постараться: в 5-9 классах полностью изменят систему оценок
Знай
2024-11-15T04:06:04Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Россиянам стоит готовиться к худшему: в ЦПД объяснили, что происходит
Comments UA
2024-11-15T09:36:42Z
Украинцы могут получить дополнительные платежки за газ: кто заплатит больше
Фокус
2024-11-15T09:30:07Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
В Украине не будет дешевле: недвижимость продолжит дорожать в 2025 году
Знай
2024-11-15T09:21:49Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на выходные 16-17 ноября 2024 года
Корреспондент
2024-11-15T09:24:00Z
Мама, я тебя люблю: 6 подарков, которые говорят о чувствах даже на расстоянии
Marie Claire
2024-11-15T09:00:27Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Мясо тает во рту: рецепт свинины, тушеной с яблоками
Фокус
2024-11-15T08:57:59Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
"Он должен умереть": Джейк Пол пообещал убить Майка Тайсона за пощечину перед боем
Фокус
2024-11-15T09:43:27Z
Защитник Руха прокомментировал свой вызов в сборную Украины
Корреспондент
2024-11-15T09:39:49Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
FIFA представила обновленный трофей Клубного ЧМ с необычным дизайном и надписями
UAToday
2024-11-15T09:21:48Z
Сборная Аргентины сенсационно проиграла Парагваю в отборе на Чемпионат мира
UAToday
2024-11-15T09:21:28Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Вражеский удар по Одессе: есть погибшая и раненые
Хвиля
2024-11-15T03:18:04Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
«Семьи действительно прислушиваются к нам»: в полиции рассказали об эвакуации из Волновахского района
Апостроф
2024-11-15T09:48:39Z
Генштаб: по состоянию на 15 ноября общие потери вражеской армии в личном составе составили 717 590 солдат
UAToday
2024-11-15T09:21:29Z
Попытка войти в Купянск. Опасный прорыв россиян
Корреспондент
2024-11-14T22:06:59Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
На трассе Киев - Чоп в направлении столицы перекрыли дорогу
Апостроф
2024-11-15T09:33:41Z
К страшным трагедиям по Украине приводит отопление: подробности
Comments UA
2024-11-15T09:27:57Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T08:37:26Z
В Испании в пожаре в доме престарелых погибли по меньшей мере 10 человек
Европейская правда
2024-11-15T08:15:19Z
Была скрытая угроза: дом семейства сгорел через два часа после новоселья
Фокус
2024-11-15T07:30:29Z
Ночной удар РФ по Одессе: в МВД рассказали о последствиях
Апостроф
2024-11-15T06:45:30Z
Массированная атака РФ на Украину: есть погибшие и раненые
Comments UA
2024-11-15T05:36:36Z
В Сумской области раздалось 66 взрывов
TSN
2024-11-15T03:06:11Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Ранее это уже привело к массовому вымиранию: может ли сверхновая уничтожить Землю
Фокус
2024-11-15T09:42:39Z
В The First Descendant появится продвинутая физика груди — разработчики исполнят просьбу фанатов
GameMag
2024-11-15T09:06:07Z
В 40 млн раз тяжелее Солнца: вспышки света помогли найти объект с сильнейшей гравитацией
Фокус
2024-11-15T08:36:10Z
Посмотрите, как преобразилась культовая Half-Life 2 от Valve — все эти улучшения ждут фанатов в Half-Life 2 RTX
GameMag
2024-11-15T08:04:26Z
Возрастом 280 млн лет: в итальянских Альпах найдена доисторическая экосистема
Фокус
2024-11-15T07:45:56Z
В небе над Норвегией заметили странные облака: как в этом замешано NASA
Фокус
2024-11-15T07:45:46Z
Самые дорогие снимки, которые изменили представление о космосе
Фокус
2024-11-15T07:06:01Z
Водители попадут в новое налоговое ярмо: кто заплатит за свой автомобиль сумасшедшие деньги
Знай
2024-11-15T07:21:09Z
Отец купил любимой 6-летней дочери уникальное авто - повзрослев, девушка выручила 1,2 млн грн
Знай
2024-11-15T05:51:16Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z
Можете потерять много денег: украинцев предупредили об опасности продажи авто по доверенности
Знай
2024-11-12T21:51:26Z
Mercedes-Benz 1923 выставили на продажу: за сколько продадут ретро-авто
Comments UA
2024-11-12T15:36:36Z
Неожиданный лидер: один из регионов обогнал Киев по количеству электрокаров
Comments UA
2024-11-12T14:33:28Z