MY.UAНовини
Чи вб’є мораторій на рекламу ліків телевізійний ринок?
Чи вб’є мораторій на рекламу ліків телевізійний ринок?

Чи вб’є мораторій на рекламу ліків телевізійний ринок?

З наступного року в Україні планують заборонити рекламу ліків. Наприкінці серпня президент Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони, яким пропонується тимчасово, до 1 січня 2024 року, заборонити будь-яку рекламу лікарських засобів. До кінця 2021 року уряд має розробити відповідний мораторій. З ініціативою обмежити рекламу ліків та запровадити штрафи за неправдиві рекламні повідомлення, які стосуються медикаментів і медицини, Міністерство охорони здоров’я виступало віддавна — ще задовго до початку пандемії. Однак із таким радикальним рішенням ринок стикнувся вперше.

Індустрія відразу дала зрозуміти, що це рішення буде для неї болючим ударом. Приміром, за оцінками Ocean Media Plus, у 2021 році реклама ліків принесе українським каналам 4,7 мільярда гривень із податками, а це близько 33% з усіх доходів. Індустріальний телевізійний комітет звернув увагу на те, що повної заборони на подібну рекламу «не існує у жодній з розвинутих країн світу».

Навіщо запроваджують мораторій?

Рішення про невідкладні заходи щодо забезпечення громадян України медичною допомогою Рада національної безпеки і оборони ухвалила 30 липня. Мораторій на рекламу запроваджують, аби зменшити шкідливий вплив самолікування на здоров’я.  Ця проблема стала актуальнішою через епідемію коронавірусної хвороби. «Ми щодня отримуємо повідомлення від користувачів, що вони купили препарат для лікування, а він виявився не лікарським засобом», — каже Наталія Гуран, голова громадської організації «Ліки Контроль», яка запустила сервіс відстеження зареєстрованих ліків, а також баз даних заборонених препаратів. За рейтингом перегляду та додавання препаратів у домашні аптечки українців (сервіс «Домашня аптечка» в мобільному додатку «Ліки Контроль») організація відстежує препарати, які рекламуються.

За словами Наталії, реклама препаратів заохочує людей займатись самолікуванням, витрачати на ліки більше та купувати препарати, які можна отримати безкоштовно за програмою «Доступні ліки». Люди приймають ліки, ефективність яких не доведена, лікують серйозні хвороби біологічно активними добавками абощо.

«Рекламні повідомлення часто містять маніпуляції, завдяки яким пацієнти переконані у лікувальному ефекті препаратів чи дієтичного харчування. Крім зайвих витрат, таке “лікування” призводить, зокрема,  до занедбання хвороби і перехід її в хронічну форму», — додає Наталія Гуран.

Ще за часів Уляни Супрун Міністерство охорони здоров’я пропонувало обмежити рекламу ліків. Наприклад, у 2018 році законопроєкт міністерства пропонував заборонити рекламні ролики біодобавок під виглядом медпрепаратів і запровадити штрафи за неправдиві повідомлення про ліки. МОЗ мав посилити нагляд за рекламою, але на порушення повинна була б реагувати Національна рада з питань телебачення та радіомовлення. Втім тоді не йшлось про повну заборону реклами ліків.

Колишній народний депутат  від партії «Батьківщина» Роман Ілик, який був заступником Міністра охорони здоров’я у команді Уляни Супрун, коментуючи мораторій, сказав «Детектору медіа», що питання реклами ліків в Україні, якщо порівнювати з країнами Європейського Союзу, подекуди навіть краще врегульоване законом. «Інша справа, що норми закону не виконуються і їх мало хто дотримується», — каже Роман Ілик. Він вважає, що звичайною  забороною нічого вирішити не вдасться. Натомість, на його думку, слід припинити маніпуляції в рекламі на телебаченні та  ретельніше стежити за продажем в аптеках ліків, які не мали би продаватись без рецептів. Роман Ілик визнає, що самолікування — «гугл-терапія» — є серйозною проблемою.

Чим мораторій загрожує ринку?

Найдужче мораторій ударить по телебаченню. Третину рекламних грошей воно отримує саме від фармацевтичної промисловості.

«Заборона реклами ліків, медичних виробів та всього, що ми об’єднуємо в категорію “фарма” матиме катастрофічні наслідки для телевізійного ринку, адже дохід від цієї реклами становить не менше третини доходів українських телевізійних груп. Це не три-чотири основні  гравці, як в інших категоріях, а десятки гравців галузі, й серед них домінують вітчизняні виробники. Тому така заборона матиме вплив не тільки на нас, але й на українських виробників», — вважає комерційний директор «1+1 медіа» Валерій Варениця.

Серед рекламодавців у цій категорії, які вкладають найбільші бюджети в телевізійну рекламу, за словами стратегічної директорки Optimum Media OMD  Ксенії Михайленко, є компанії «Фармак», Sanofi-Aventis, «Київський вітамінний завод», Sofarma та група фармацевтичних компаній Kusum.

За словами Валерія Варениці, фарма викуповує майже четверту частину інвентарю «1+1 медіа», а для групі «Інтер» цей відсоток становить понад 50. «Втрату таких грошей складно буде компенсувати, а отже, нам доведеться задуматися про низку непопулярних заходів, аби скоротити бюджети. Це призведе до погіршення якості телевізійного продукту і відтоку частини глядачів на “неукраїнський” сегмент телебачення», — зазначив Валерій.

Ксенія вважає, що це рішення спонукатиме канали підіймати ціни для тих рекламодавців, що залишились: «І, знов-таки, їх втрачати. По суті, це інструмент убивства телебачення шляхом зниження його конкурентоздатності. Для телебачення це набагато серйозніше, ніж заборонити рекламу всього e-commerce в інтернеті». Алла Малиновська, Chief Media Officer Publicis Groupe Ukraine, каже, що фарма в останні роки є основним драйвером й покупцем інфляції: «Це допомагає стабілізувати ситуацію запиту/пропозиції для решти ринку. А без цих інвестицій зберегти баланс буде практично неможливо».

Куди підуть рекламні бюджети фарми?

Антон Зінченко, директор Evident Media — партнерського  сейлз-хауса «Медіа Групи Україна», —каже, що поки немає тексту мораторію,  не відомо, чи буде заборонена й реклама ліків в інтернеті. Адже зараз у тексті рішення РНБО згадуються лише засоби масової інформації. «Запроваджувати вибірковий мораторій лише для реклами на телебаченні, радіо і у пресі — це дискримінаційний і неефективний підхід, адже сучасний​ споживач здебільшого отримує інформацію про ліки в інтернеті, але потім так чи інакше перевіряє інформацію, коли консультується з провізором, який і є найбільш відповідальною ланкою у процесі придбання ліків. Саме провізори можуть контролювати продаж рецептурних і безрецептурних препаратів», — каже Андрій.

Валерій Варениця вважає, що з огляду на аудиторію фармацевтичних компаній, рекламні бюджети фарми навряд чи перейдуть у діджітал. «Це не носитиме масовий характер, радше бюджети підуть в аптечні мережі і на роботу з лікарями. Хоча, звісно ж, частина виробників почнуть активніше використовувати можливості інтернету, з яким ми вже вкотре опинимося в нерівних умовах», — коментує він.

Ксенія Михайленко вважає перетікання коштів у діджітал малоймовірним. Адже якщо локальні гравці фармацевтичного ринку можуть скористатися неоднозначністю законодавчої заборони, яка не поширюватиметься на рекламу в мережі, то великі міжнародні гравці зазвичай «дуже обережні з такими речами, й перехід в Інтернет для них буде важким рішенням».

«На перший погляд це здається чудовим: кінець диктатури голосу телебачення, якби не але…  Український рекламний інтернет-простір – це Google/YouTube, Facebook/Instagram і ще кілька локальних сміливців, які намагаються боротися проти цих двох мегамонстрів. Коли телебаченню та локальним інтернет-гравцям забракне сил, настане ера суцільного Facebook/Google. А ми знаємо, що буває, коли нема конкуренції: тотальна диктатура та зростання цін», — каже Ксенія.

Алла Малиновська вважає, що перемістити всі бюджети з традиційних медіа у digital виробники ліків не зможуть ще й тому, що є обмеження реклами фармпрепаратів на основних міжнародних платформах, які забезпечують майже 80% інвентаря українському ринку.

Втім представники ринку одностайні в тому, що мораторій сприятиме  збагаченню аптечних мереж і промоції ліків серед лікарів. «Аптечні мережі будуть драйвити продаж власних БАДів. Наскільки етичною буде конкуренція у такій ситуації? Це створить умови для поширення сірих схем співпраці виробників ліків із фармацевтами та провізорами, адже реклама – один із способів забезпечення прозорої чесної конкуренції», — коментує Антон Зінченко.

Чи суперечить мораторій європейській практиці?

Аналізуючи європейську практику, Наталія Гуран цитує статтю 88 Директиви Європейського парламенту від 6 листопада 2001 року «Про Кодекс Співтовариства щодо лікарських засобів, призначених для застосування людиною». Вона регламентує  заборону рекламування ліків, які відпускаються лише за рецептом , містять  психотропні або наркотичні речовини, а також препаратів, вартість яких відшкодовує держава (в Україні це програма «Доступні ліки»). За її словами, заборона  не  застосовується  до  кампаній  з  вакцинації.  «Дозволено  рекламувати  товари,  які, наприклад,   призначаються   для  застосування  без  втручання  лікаря  для  діагностичних  цілей  (тести на вагітність, тест-смужки для визначення рівня цукру, тощо)», — каже Наталія.   

Представники медіаринку кажуть, що у жодній європейській країні немає повної заборони на рекламу ліків. «Ви не знайдете прикладів тотальної заборони реклами ліків і медичних товарів у розвинених країнах світу. У цьому просто немає потреби. Більшість країн іде шляхом жорсткого регламентування вимог до рекламних матеріалів фармацевтичної продукції. І Україна не є винятком, адже поточне законодавство вже встановлює зрозумілі рамки та обмеження, спрямовані на захист споживача», — каже Енвер Кікава, CEO Publicis Groupe Ukraine.

Олена Андрієнко, Chief LegalTech Officer Publicis Groupe Ukraine, говорить, що у рішенні РНБО йдеться не про мораторій на рекламу ліків у ЗМІ, а про «мораторій щодо наведення у теле-, радіопрограмах, засобах масової інформації будь-яких відомостей рекламного характеру про лікарські засоби, медичні вироби, методи профілактики, діагностики, лікування і реабілітації». А це формулювання — дослівна цитата з частини 1 статті 5 закону «Про рекламу», яка стосується не реклами, а спонсорства. «Тому важливо зрозуміти, про що саме малося на увазі: накласти мораторій на рекламу ліків (яка регулюється статтею 21 закону “Про рекламу”) чи спонукати ринок більш відповідально ставитися до виконання вимог у частині спонсорства.  Якщо йдеться  про стимулювання більш відповідального виконання законодавчих вимог до спонсорства, то хотілося б, щоб у цій частині гравці ринку справді поважали закон. Для прояснення ситуації потрібен діалог представників органів влади та учасників ринку, адже саме співрегулювання є запорукою розвитку та органічного дотримання цивілізованих правил гри, – причому не лише у сфері реклами ліків», — коментує Олена.

Чи є альтернативи мораторію?

Діалог хоче ініціювати  міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. Він обіцяв організувати зустріч медійників із Міністерством охорони здоров'я та Радою національної безпеки та оборони, щоб обговорити мораторій.

«Очевидно, що, аби люди перестали займатись самолікуванням, необхідно докласти більше зуcиль, ніж просто заборонити рекламу безрецептурних препаратів. У тому числі потрібне й просвітництво. А це рішення більше скидається на популізм задля отримання чиєїсь прихильності, або на спробу тиску на якихось гравців ринку під приводом системного покращення для всіх», — вважає Алла Малиновська. Валерій Варениця сподівається, що мораторій не  буде запроваджений автоматично, а українська влада наслідуватиме досвід інших держав, де з проблемою самолікування борються за допомогою контролю точок продажів, а не шляхом боротьби з джерелами інформації.

В Індустріальному телевізійному комітеті як альтернативу мораторію пропонують поширювати соціальну рекламу, яка б спонукала українців до консультацій зі сімейним лікарем за перших симптомів  будь-якої хвороби.

Частина гравців ринку інакше потрактувала формулювання Ради національної безпеки і оборони («ужиття заходів щодо мінімізації шкідливого впливу самолікування на здоров’я, зокрема, шляхом установлення до 1 січня 2024 року мораторію щодо наведення у теле-, радіопередачах, засобах масової інформації будь-яких відомостей рекламного характеру про лікарські засоби») і вважає, що мораторій буде запроваджений не до 2024 року, а з 2024 року. Саме такої думки дотримується Міла Крутченко, Chief Strategy & Digital Officer RAZOM group. Вона вважає, що за час, який є у рекламодавців до 2024 року, їм слід підготуватись до мораторію. «Виключення стандартних медіа з медіаміксу призведе до солд-ауту та зростання інфляції в деяких діджитал-форматах, зниження рекламних проявів та рекламних бюджетів у короткостроковій перспективі. Наслідком буде зниження показників здоров’я брендів у середньостроковій перспективі», —  коментує Міла Крутченко. Так само потрактували це рішення й деякі медіа.

З’ясувати, з якої дати може бути запроваджений мораторій, як і вислухати більш докладні аргументи на його захист від представників держави, непросто. Отримати коментар від Міністерства охорони здоров’я «Детектору медіа» поки що не вдалось, а голова Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотикам Роман Ісаєнко сказав, що це питання не в його компетенції. Хто конкретно з посадовців ініціював мораторій і може виступати як його ідеолог, невідомо. За інформацією джерел «Детектора медіа», під час зустрічі з журналістами на минулому тижні на користь мораторію висловився  міністр Віктор Ляшко. «Детектор медіа» з’ясовуватиме подробиці та намагатиметься отримати коментарі посадовців.

 

Теги за темою
СтатьиРынок
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Россия содрогается от взрывов: дроны летят на Москву
Comments UA
2025-07-18T17:48:05Z
Россия атакует баллистикой Украину: где раздавались взрывы
Comments UA
2025-07-18T17:39:34Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Часть украинцев будет по-новому получать платежки за газ: кого ждут нововведения
Знай
2025-07-18T17:06:42Z
В части Сум пропало электричество в результате удара России
Корреспондент
2025-07-18T16:54:34Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Будут бежать, как от огня: эти два домашних средства спасут от комаров
Апостроф
2025-07-18T16:36:46Z
Заменят любые суперфуды: 5 продуктов, которые врачи считают "витаминной бомбой"
Знай
2025-07-18T15:51:12Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
В Донецкой области усилили комендантский час
Апостроф
2025-07-18T17:51:02Z
Россия оставляет киевлян без жилья: какую помощь выплачивают столичные власти
Comments UA
2025-07-18T17:30:21Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Германия провела первую депортацию преступников в Афганистан
Корреспондент
2025-07-18T17:39:40Z
Коммуналка станет непосильным бременем: украинцев лишили важной льготы – кому приготовить кошельки
Знай
2025-07-18T17:36:33Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Лучше, чем пирожки: рецепт вкусного и быстрого завтрака
Telegraf
2025-07-18T16:18:53Z
Готовим ужин суперфиналистки Мастершеф: как вкусно сочетать рис с овощами и креветками
Gazeta UA
2025-07-18T15:30:37Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T17:15:22Z
Десять вещей, которые должны у каждого: как комбинировать образы и выглядеть стильно
Знай
2025-07-18T16:51:03Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
В Ростове горит воинская часть - соцсети
Корреспондент
2025-07-18T17:45:48Z
Раскрыта схема хищения 27 млн на фортификациях
Корреспондент
2025-07-18T17:21:24Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Игру с Сербией в Лиге наций украинские волейболисты проиграли
Корреспондент
2025-07-18T17:51:26Z
Вратарь Антверпена стал интересен Манчестер Юнайтед
Корреспондент
2025-07-18T17:36:18Z
Сабля Мазепы, которую поднимал Усик после боя с Фьюри, представлена на выставке в Лондонском Тауэре
Комсомольская правда
2025-07-18T17:10:03Z
У Мишеля Платини украли трофейные кубки и другие вещи
Корреспондент
2025-07-18T16:45:05Z
Усик - Дюбуа 2: онлайн-трансляция вечера бокса
Telegraf
2025-07-18T16:39:58Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Ученые разработали эффективный и экологичный метод переработки батарей
Корреспондент
2025-07-18T17:24:32Z
Геополітичні чинники та торгові бар’єри: як це вплине на український ринок сталі
AgroNews
2025-07-18T17:18:00Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z