MY.UAНовини
«Цивілізована частина світу про окупацію Криму не забуде». Як експерти оцінюють успішність саміту «Кримської платформи»
«Цивілізована частина світу про окупацію Криму не забуде». Як експерти оцінюють успішність саміту «Кримської платформи»

«Цивілізована частина світу про окупацію Криму не забуде». Як експерти оцінюють успішність саміту «Кримської платформи»

У Києві пройшла найбільша міжнародна подія за час незалежності — саміт «Кримська платформа». У ньому взяли участь представники 46 країн і міжнародних чи міждержавних організацій та найвищі посадовці України. Ініційований Україною новий міжнародний консультаційно-координаційний формат має на меті розв’язання проблеми російської окупації Криму та повернення півострова під контроль України. «Детектор медіа» вже готував путівник подіями саміту та розпитував про значення саміту народного депутата Рустама Умєрова. Ми також дослідили згадки про «Кримську платформу» в українських телеграм-каналах.

Цього разу «Детектор медіа» запитав в експерток і експертів:

  • Як ви загалом оцінюєте успішність проведення саміту «Кримської платформи»?
  • Які головні сигнали «Кримська платформа» мала послати світові, Україні, зокрема окупованому Криму, й Росії? Чи послала вона їх?
  • Чи запропонувала, на вашу думку, «Кримська платформа» цілісну стратегію повернення Криму? Як ви її оцінюєте?
  • Яка медійна / інформаційна складова є зараз у боротьбі за повернення Криму і якою, на вашу думку, вона має бути?

Відповідають Валентина Самар, Осман Пашаєв, Олександра Дворецька, Алім Алієв та Сергій Сидоренко.

Алім Алієв, заступник генерального директора Українського інституту:

— Я вважаю, що «Кримська платформа» перевершила очікування за кількістю держав-учасниць і представників високого рангу. Це зробило її найбільшим самітом в Україні за весь час незалежності.

Головний сигнал: про Крим ніхто не забуває, а Росія має понести відповідальність. Крим — це не стільки проблема й виклик для України, скільки виклик для всього цивілізованого світу. Те, що відбувається в Криму, — це колонізація території в центрі Європи. Якщо її пропустити, ми отримаємо хвилю нових колонізацій.

Саміт дав поштовх для розробки стратегії повернення Криму. Ніхто не очікував, що її створять швидко. Є кілька рівнів роботи платформи, й один із них — коли експерти з різних країн сідають і аналізують варіанти проведення деокупації. На саміті чітко сформулювали: можлива лише мирна деокупація без збройного конфлікту.

Комунікації — один із важливих елементів адвокації питань Криму як в Україні, так і за її межами. Очевидно, що саміт повернув Крим до порядку денного, але висвітлення кримської тематики має бути не спорадичним, а системним. Інакше нам буде важко знов повернути цю тему в громадську дискусію.

Олександра Дворецька, правозахисниця, членкиня правління правозахисної організації «Восток SOS»:

— Загалом я оцінюю проведення «Кримської платформи» як успішне. Найголовніше, що вона показала: питання Криму не є остаточно вирішеним, як це завжди намагається ствердити Росія — мовляв, усі змирилися, що Крим російський, а отже дискутувати можна лише про Донбас. «Кримська платформа» послала сигнал, що статус Криму не є визначеним, а окупація неприйнятна. Мені здається, що «Кримська платформа» не мала на меті створити стратегію деокупації. Стратегія вже затверджена Радою національної безпеки і оборони, на її виконання розробляється план заходів, і «Кримська платформа» — один з інструментів цієї стратегії.

Що ж до медіа, я пошлюся на дослідження, яке проводив фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва. Вони і до «Кримської платформи» показували, як українці ставилися до питання Криму й деокупації. Попри оптимістичні заголовки цих досліджень, мене вразили низькі показники оптимізму щодо майбутнього Криму. Кожному п’ятому складно відповісти, чи Крим повністю втрачений, чи він іще може повернутися під контроль української влади. Це пояснюється тим, що кримська тематика в центральних медіа відсутня. Не у профільних медіа на кшталт «Криму. Реалій» чи телеканалу «Дом», які спеціально порушують ці теми, а в медіа загального інтересу. Це конвертується в низьку зацікавленість і невіру пересічних українців у повернення Криму. А незацікавленість громадян тягне за собою відсутність уваги на рівні державної політики, адже владі здається, що виборців не обходить доля Криму.

 

Осман Пашаєв, телевізійний журналіст і редактор, Суспільне:

— Немає сумнівів, що проведення «Кримської платформи» і залучення такої кількості держав, чиї урядовці приїхали до Києва, — це успіх. Враховуючи, що й до Криму у світі були прецеденти — від анексування Тибету Китаєм до того, що зробила Росія у Придністров’ї й Абхазії, — жодна з цих територій не має механізму, яким є «Кримська платформа». Тому це унікальне явище.

Сигнал платформи: цивілізована частина світу про окупацію Криму не забуде. Ми розуміємо, що 46 держав, які долучилися до платформи, — це і є цивілізована частина світу, де права людини мають цінність.

Коли критики кажуть, що підтримка зменшується, бо 2014 року в ООН Україну підтримали сто держав, а зараз за кримські резолюції голосують шістдесят-сімдесят і на саміт приїхали сорок шість, — треба враховувати, що резолюція 2014 року стосувалася лише посягання на територіальну цілісність. Це питання є важливим для багатьох держав світу. Подальші ж резолюції стосувалися прав людини, а це вже складніший аспект. Адже, наприклад, арабські держави, які підтримували Україну в багатьох резолюціях і зазвичай виступають на боці Сполучених Штатів, а не Росії, мають власне ставлення до прав людини. Чекати від них підтримки правозахисних резолюцій важко.

Платформа не зовсім запропонувала цілісну стратегію деокупації Криму. Я чекав у підсумковій декларації жорсткіших санкційних речей, тоді як вони розписані розпливчасто і сформульовані дуже обережно. Стратегію запропонує, мені здається, все ж таки Україна, хоча й світ не буде мовчки підписуватися під усім, що зробить наша держава. В ухваленій раніше стратегії, мені здається, не вистачає питання, яке українське суспільство вже підтримує: перетворення Криму на національну автономію кримських татар. Це було б важливим сигналом підтримки корінного народу.

В останні роки Крим з’являвся у світових новинах спалахами. 2014 року — через окупацію, потім через громадянську блокаду в Чонгарі. Привертав увагу до Криму Олег Сенцов, поки був в’язнем Росії: про нього говорили режисери й актори. Та загалом Крим не висвітлюється у світових медіа активно, тоді як росіяни мають потужні мережі поширення новин у багатьох країнах світу. Свої наративи щодо Криму вони просувають набагато активніше, ніж ми.

 

Сергій Сидоренко, головний редактор «Європейської правди»:

— «Кримська платформа» була безпрецедентно успішною навіть лише за кількістю міжнародних учасників. Якщо чесно, я чекав, що інші держави пришлють представників рівня послів, але виявилося, що, за поодинокими винятками, вони були як мінімум міністрами.

Україні «Кримська платформа» дала сигнал, що Крим залишається на порядку денному у світі. Росії ж, я вважаю, жодні сигнали не потрібні, крім того, що Україна не здається. Світові — що питання Криму не закрите, а Україна має міжнародну підтримку.

Я щиро переконаний, що як такої стратегії повернення Криму не існує. Вона напрацьовуватиметься в процесі. Головне завдання інформаційної й медійної складової — зберігати в українців віру, що Крим буде звільнений, і показувати цю віру Заходу.

 

Валентина Самар, головна редакторка ІА «Центр журналістських розслідувань»:

— Я досить високо оцінюю результати саміту «Кримської платформи», адже головне завдання, яке перед ним ставилося, — повернути Крим у міжнародний порядок денний та інформаційний простір — було досягнуто. Україна нарешті «розморозила» кримське питання на досить високому рівні. Можна сперечатися, чи сорок сім держав, які приєдналися до Декларації «Кримської платформи», — це багато, чи мало. Мені це здається непоганим результатом, враховуючи протидію, відвертий шантаж і тиск із боку Росії, а також те, наскільки прагматизм великого бізнесу витісняє в багатьох країнах декларовані цінності. Якщо ми згадаємо, що в Організації Об’єднаних Націй 193 держави, то можна сказати, що представники кожної четвертої держави світу приїхали до Києва, щоби підтвердити вірність політиці невизнання спроби російської анексії Автономної республіки Крим та Севастополя.

Це дуже важливо. На Генеральній асамблеї ООН щороку приймають так звані кримські резолюції. Але ми бачимо, що в останні роки держав, які голосують за них, стає менше. 2014 року резолюцію про територіальну цілісність України підтримали сто країн, а 2020 року за резолюцію щодо ситуації з правами людини в Криму голосували 64 держави, 86 — утримались. За резолюцію про мілітаризацію Криму, Чорного та Азовського морів голосували 63 держави, утримались — 62.

Ми також бачимо, що на саміті «Кримської платформи» фактично не були представлені Африка, Латинська Америка та Азія. Україна повинна використати цей резерв і розширити географію партнерів не тільки до наступного саміту «Кримської платформи», а вже до грудня 2021 року, коли Генеральна асамблея ООН прийматиме резолюції щодо Криму. Це завдання для наших державних органів, перш за все — для дипломатичних установ та інституцій, які займаються публічною дипломатією, а також експертної мережі «Кримської платформи».

Те, що Києву вдалося провести саміт, — свідчення повного провалу російської політики, спрямованої на його зрив. Це програш усієї пропагандистської машини Росії, яка працює на легітимізацію анексії Криму, зняття або послаблення санкцій, розхитування політики невизнання Криму частиною Росії.

Ключові сигнали цього саміту: по-перше, тема Криму не закрита. Так думає не тільки Київ, а й ще пів сотні держав, які підписали декларацію. По-друге, сигнал для українців: Київ має політичну волю, аби вирішувати складні питання, які Україна заборгувала власним громадянам в окупованому Криму та Севастополі. Скасовано закон про вільну економічну зону «Крим», який підривав західні санкції та дискримінував громадян України в Криму, надавши їм статус нерезидентів. Ухвалено закон про корінні народи. На черзі закінчення роботи над змінами розділу Конституції України про Крим, які мають гарантувати кримськотатарському народу право на самовизначення в межах України на його історичній території.

Третій потужний сигнал — для наших західних партнерів: Україна почала ухвалювати якісні закони, які стосуються економічних відносин із Кримом і адекватної, солідарної із західним законодавством санкційної політики. Ми готуємося до перезавантаження санкційної політики: за участі членів експертної мережі «Кримської платформи» розробляється проєкт закону, який передбачає створення санкційного органу, державного реєстру осіб, до яких застосовані обмеження, запровадження відповідальності за порушення санкційного режиму. Є ще низка законопроєктів, які чекають на ухвалення, зокрема закон про допомогу політичним в’язням. Закон про розслідування воєнних злочинів із 7 червня чекає на президентський підпис. І ми дуже сподіваємося на ратифікацію Римського статуту, який прискорить притягнення до відповідальності політичного та військового керівництва Росії.

Стратегія деокупації Криму — ще один борг української політики, закритий напередодні саміту. Це рамковий документ, але він встановлює лінії, за які український законодавець та урядовець не мають права заходити. Там чітко написано, що ніякого постачання води та інших ресурсів до Криму до звільнення не може бути.

Що ж до інформаційної складової боротьби за повернення Криму, то тут є кілька моментів.

Перший — законодавство, яке забезпечить виділення ресурсів на ведення інформаційної політики, яка має включати й безпекові, й суто інформаційні компоненти. На інформаційному фронті ми маємо навчитися воювати сучасними методами.

Другий — інформаційна підтримка мешканців Криму. Це дорого. Поставили вежу на межі з Кримом, аби транслювати сигнали українських телекомпаній — а Росія поставила ще вищу вежу і глушить український сигнал, транслюючи свої станції на наших частотах, зокрема, й на Херсонську область. Тому, крім технічного забезпечення трансляції сигналу, Україна має діяти в юридичній площині: судитися в міжнародних судах за вкрадені Росією частоти. З іншого боку, український контент має бути конкурентоспроможним, а новини з України — запитаними в мешканців окупованих територій. Повірте, на них там чекають — особливо на добрі новини про успішні реформи та економічні здобутки.

Третій момент — освітня складова інформаційної політики. Крим окупований сім років. Діти, які пішли до школи 2014 року, вже не вивчали українську мову, літературу та історію. Вони хочуть вступати до українських вишів, але не мають потрібних знань. Ця проблема могла би частково бути розв’язана створенням національної електронної освітньої платформи. Але 50 мільйонів гривень, виділених на її створення з бюджету, тупо вкрали. Підготовчі курси при вишах для молоді з окупованих територій, які запрацювали цього року, — річ потрібна, але проблеми не розв’язує. Правозахисники радять не розмазувати тонким шаром бюджетні гроші на десятки вишів, а створити в Херсоні гімназію-інтернат для кримських старшокласників, які отримають якісну підготовку до вступу.

І останнє: медіаграмотність має стати в Україні обов’язковою навчальною дисципліною з першого класу. Це нагальна потреба, особливо у прикордонних із Росією та прилеглих до окупованих територій регіонах. Уміння відрізнити якісну інформацію від брехні, а новини від пропаганди медіаграмотні діти можуть передати своїм батькам.

Фото: 24 канал, Фейсбук, архів ДМ

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Теплых дней 60%": известный синоптик советует украинцам готовиться к жаркой зиме
Знай
2024-11-19T05:36:50Z
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
Блэкаут в Одессе: в городе не могут заживить критическую инфраструктуру, закрывают школы
Фокус
2024-11-17T22:57:29Z
ВС РФ продвинулись сразу возле восьми населенных пунктов: подробности от Deepstate
Фокус
2024-11-19T05:06:10Z
Итоги 18.11: Удар по Одессе и новые отключения
Корреспондент
2024-11-19T05:03:12Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
Минус около $200 млн: «Червона Калина» и «Тайфун» уничтожили комплекс «Борисоглебск 2»
Апостроф
2024-11-18T11:30:35Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Гениальный способ сэкономить деньги от визажиста Меган Маркл
Marie Claire
2024-11-19T03:04:06Z
В социальной сети покойной русской актрисы появились новые фотографии
Comments UA
2024-11-18T21:45:03Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
57-летняя Памела Андерсон в скромном платье появилась на Governors Awards 2024
Фокус
2024-11-18T08:57:50Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
"Потопите страну": Безуглая призвала Сырского уйти в отставку
Comments UA
2024-11-18T09:06:11Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Евросоюз приостанавливает финансовую помощь Грузии
Известия Киев
2024-11-19T06:25:49Z
В МИД Украины высказались о попытках договориться с Путиным о мире
Comments UA
2024-11-19T06:21:46Z
Зеленский встревожил планами РФ на ближайшее время: к чему призывает всех украинцев
Comments UA
2024-11-16T18:36:48Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Поперечная морщина на лбу уйдет до Нового году: как вам поможет обычный скотч и фитнес
Знай
2024-11-19T05:51:41Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Нацбанк "заметил", что банки используют российское ПО: есть ли угроза для украинцев
Хвиля
2024-11-19T05:42:47Z
Дешевая нефть – слабая Россия: что может заставить страну-агрессора прекратить войну/Путинская Россия поразительно напоминает поздний СССР
Апостроф
2024-11-19T05:33:56Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Минобороны запустит масштабную программу поддержки бойцов "Плюсы"
Апостроф
2024-11-18T18:24:28Z
Фанера и иностранная электроника: ГУР показало, из чего состоит российская "Гербера"
UAToday
2024-11-18T19:30:59Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
"Размером с гараж": в Британии пара построила дом своими руками
Фокус
2024-11-19T06:27:28Z
Умер пенсионер: кто и как может получить его недополученную пенсию
Знай
2024-11-19T06:21:25Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
"Был долгожданным ребенком и имел тяжелое заболевание": что известно о детях, погибших в Сумах
Фокус
2024-11-18T19:42:20Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Как приготовить жареные пирожки с мясом: простой рецепт
Comments UA
2024-11-19T04:00:34Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
На войне против России погиб бывший гандболист сборной Украины
ZN UA
2024-11-19T06:28:35Z
Тренер Албании озвучил цель на поединок с Украиной
Корреспондент
2024-11-19T06:27:59Z
Испания и Швейцария забили пять голов, ничья Хорватии и Португалии
Корреспондент
2024-11-19T05:12:15Z
Бывший соперник Усика обвинил Пола в нарушении правил в бою с Майком Тайсон
Корреспондент
2024-11-18T21:24:33Z
Россию не допустили к жеребьевке отбора ЧМ-2026 по футболу - СМИ
ZN UA
2024-11-18T20:12:50Z
Усик потролил Фьюри, вспомнив его оскорбления и Джо Байдена
Корреспондент
2024-11-18T10:18:20Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
В Сумской области раздалось 110 взрывов
TSN
2024-11-19T05:00:36Z
В Нью-Йорке бездомный с ножом убил прохожих
Корреспондент
2024-11-19T03:34:39Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
В РФ сообщают о мощном взрыве рядом с арсеналом
Корреспондент
2024-11-19T02:03:30Z
На Сумщине прилет в многоэтажку, есть жертвы - СМИ
Корреспондент
2024-11-18T23:45:30Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Не только от повербанка: как зарядить телефон при отключении электроэнергии
Политека
2024-11-19T05:01:43Z
"Аномальные явления": в США спутники Starlink все чаще воспринимают как загадочные НЛО
Фокус
2024-11-18T23:51:58Z
В России разрабатывают хоррор The Black Ice об исследовании зловещего комплекса в Антарктиде
GameMag
2024-11-18T21:15:05Z
Пользователи жалуются на сбой в работе Приват24: в банке назвали причину
Фокус
2024-11-18T20:51:58Z
Магнитные бури, прогноз на три дня: чего ожидать от солнечной активности 18-20 ноября
UAToday
2024-11-18T19:30:37Z
В Китае представили солнечные элементы c рекордной эффективностью: помог лазер
Фокус
2024-11-18T18:42:21Z
Последний Xbox: Расследование GameMAG.ru
GameMag
2024-11-18T18:11:58Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Представлений новий гібрид Wuling Hongguang
Portaltele
2024-11-19T06:09:53Z
Все, как в кино: индус устроил "счастливому" бусику Suzuki похороны, потратив 210 тыс грн
Знай
2024-11-18T21:30:47Z
Не допустите штрафа: как правильно изменить цвет авто в Украине
Знай
2024-11-18T20:51:05Z
В Украине стартовали продажи новой Toyota Camry 2024: комплектации и цены
Фокус
2024-11-18T14:51:09Z
Большое антикрыло и 286 сил: Hyundai показали недорогой спортивный седан
Фокус
2024-11-18T10:36:29Z
Автопилот и 1,9 с до сотни: дебютировал первый суперкар Geely
Фокус
2024-11-18T08:46:06Z
Владельцем Mercedes-AMG можно стать без огромных затрат: ТОП-10 б/у вариантов
Знай
2024-11-17T16:51:04Z
Новый электромобиль Nissan станет недорогой альтернативой Tesla Model S
Фокус
2024-11-17T11:15:04Z