MY.UAНовини
Що світ знає про Україну й чому любить її «сором'язливою любов'ю»
Що світ знає про Україну й чому любить її «сором'язливою любов'ю»

Що світ знає про Україну й чому любить її «сором'язливою любов'ю»

26 серпня у Львові після річної перерви через епідемію COVID-19 стартував Львівський медіафорум із темою «real journalism matters [still]». «Детектор медіа» писав, як виступили телеведуча Мирослава Барчук, колишній політв’язень Станіслав Асєєв, медійник Франак Вячорка та італійська журналістка Франческа Боррі. 27 серпня під час дискусії «Що світ знає про Україну» спікери з різних країн резюмували, як нас сприймають за кордоном і що ми можемо запропонувати світу.

 

«Сором'язлива любов», або Україна — це складно й динамічно

Щоби з’ясувати, що європейці знають про Україну та яка дезінформація поширюється про неї Європою, провели дослідження, розповів Марко Ферраро, член представництва ЄС в Україні. За попередніми результатами, загалом про Україну європейці знають небагато, а більшість не знає нічого. Та меншість, якій відомо про Україну з особистих чи бізнесових причин, позитивно налаштована до України, знає її культуру та нинішню ситуацію, сказав Марко Ферраро.

«Україна — це дуже складно», це країна війни та поширення російської дезінформації. Саме це, за словами Марко Ферраро, відомо більшості обізнаних європейців. Він додав, що в деяких країнах ЄС респонденти зазначили, що не довіряють Україні як державі і що вона не сприятлива для бізнесу. За попередніми даними дослідження, згаданого членом представництва ЄС, лише 15 % опитаних зазначили, що почувалися би безпечно в Україні, натомість більше половини зазначили, що хотіли б її відвідати. Цей феномен Марко Ферраро назвав shy love, тобто сором’язлива (несмілива, полохлива) любов. Спікер також відзначив низький рівень усвідомлення європейцями спільних з Україною цінностей, а зокрема розуміння меседжу, що Україна захищає Європу від Росії в сучасному геополітичному контексті.

В Азії, зокрема в Індонезії, знають про анексію Криму. Там сприймають Україну як передову нової холодної війни, а також як країну, що намагається залишити минуле позаду, але воно її наздоганяє, сказала Джилліан МакКормак, директорка Internews в Україні. В опитаних нею експертів Україна викликає здебільшого асоціації з трагічними подіями та явищами, зокрема Чорнобилем, російським вторгненням, анексією, Голодомором, Голокостом, колишнім СРСР, корупцією. Водночас Джилліан МакКормак відзначила й позитивні моменти, які згадують про Україну, — родючі ґрунти, борщ, перемогу над корумпованим режимом, прагнення до кращого майбутнього, сильне громадянське суспільство. Україна — це динамічна країна, яка не боїться змін, резюмувала Джилліан МакКормак.

 

«У Євросоюзі від України дуже втомилися»

За сім років після Революції гідності Україна перетворилася з об’єкту міжнародної політики на суб’єкт, сказав Давід Стулік, керівник Східноєвропейської програми безпекового центру «Європейські цінності» в Чехії, ексречник представництва ЄС в Україні. Це означає, що з голосом України рахуються найбільші гравці міжнародної арени, пояснив він. Попри випадки на кшталт  угоди про завершення будівництва газопроводу «Північний потік — 2» (Україна виступила проти транзиту російського газу в Європу, однак США і Німеччина уклали угоду. — Ред.), Україна показала, що вміє відстоювати свою позицію через міжнародні процедури, сказав Давід Стулік. «Раніше домовлялися про Україну. Зараз домовляються з Україною. Це дуже важливо», — додав він.

Серед багатьох «але» — велика втома від України в Євросоюзі, сказав Давід Стулік. Він розповів, як провів консультацію із журналістом чеського суспільного телебачення, однак репортаж про святкування Дня незалежності України починався словами про «нещасну країну», що досі в стані війни та не поборола корупцію. Спікер зазначив, що цей наратив повторює російський. «Велика проблема, що навіть люди, які підтримують Україну, часто не розуміють, що у вас відбувається. Це динамічна країна, на неї неможливо дивитися як на статичну. Україна змінюється, є багато позитивних історій», — сказав Давід Стулік.

Водночас Давід Стулік сказав, що вважає позитивним зникнення України з порядку денного Європарламенту, оскільки «там обговорюють лише проблеми», а Україна має «дбати про позитивні новини про себе». Зокрема, закріпляти співпрацю з країнами ЄС, сказав він: «Так ви показуєте, що доросли до певного економічного рівня, політичного мислення. Що для вас насамперед важливо мати добрі стосунки із сусідами (з якими їх можна мати). Це показує, що ви спроможні інтегруватися в ЄС, де принципи добросусідства складають основу».

 

Медійний імідж України

Важливо, звідки світ дізнається новини про Україну, акцентував Вадим Міський, програмний директор громадської організації «Детектор медіа» та секретар наглядової ради Суспільного. За його словами, світ знає, по-перше, те, що ми самі говоримо про себе і, по-друге, що про нас говорять інші зацікавлені сторони. Зокрема, він назвав два провідні російські наративи про Україну, досліджені «Детектором медіа»:

  1. Україна — failed state. Вона не здатна бути успішною та приречена на поразку в усьому.
  2. В Україні порядкують фашисти та нацисти.

Спікер додав: нещодавно поважний європейський аналітичний центр опублікував статтю про те, що в Україні домінують фашисти, і політолог Андреас Умланд писав на неї спростування.

Натомість коли українці говорять про себе самі, це переважно «позиціонування проти», сказав Вадим Міський. «Ми досить добре себе позиціонуємо як країна, яка змогла дати відсіч та стримує російську агресію на передовій. Утім навіть на параді до національного свята — Дня незалежності — ми хочемо кричати кричалку про Путіна. Це не зовсім про наше свято, радше це приклад позиціонування проти. Потрібні позитивні наративи про нас», — пояснив він.

Дотична проблема — відсутність розвиненого й потужного іномовлення, на відміну від більшості європейських країн, додав Вадим Міський. На його думку, канал UATV попри точкові успіхи й реорганізацію, з багатьох причин (у тому числі фінансових) так і не став мовником на зразок BBC World, «Радіо Свобода» чи Deutsche Welle, який би ефективно доносив державну позицію закордонній аудиторії. Водночас Вадим Міський відзначає внесок Суспільного мовлення, яке є членом Європейської мовної спілки й постійно надає свої новинні сюжети про події в Україні до системи обміну новинами Eurovision News Exchange. За перше півріччя 2021 року НСТУ надала понад 1300 відеосюжетів, і в ефірі іноземних суспільних мовників їх показали понад 5500 разів, повідомив Вадим Міський.

Щодо ролі міжнародних медіа Джилліан МакКормак сказала, що серед опитаних нею за кордоном багато людей не згадували Україну без згадки Росії. За її словами, це пов’язано з тим, що ще в 90-х американські, британські, французькі, німецькі медіа мали бюро та кореспондентські пункти в Москві й сьогодні російська позиція просочується навіть у найкращі медіа або тисне на них. Тож історія українців залежна від того, що Росія хоче, щоб люди за кордоном думали про Україну, сказала Джилліан МакКормак. Однак, на думку спікерки, свого часу позиція жертви фундаментально допомогла Україні на міжнародній арені. «Медіа пишуть про біди та кризи, тому що людина інстинктивно цим цікавиться. З іншого боку, медіа шукає персонажа, який скеровує хід історії», — сказала Джилліан МакКормак.

 

Як змінитися: «м’яка сила», перевага першого ходу та позитив

Розширити стратегію наративів про Україну на міжнародному рівні та здобути перевагу першого ходу. Марко Ферраро сказав, що той, хто говорить першим, формує базову думку, навіть якщо сказане — брехня. «Росія має перевагу першого ходу в описі конфлікту в Україні. Ми можемо скільки хочемо казати “ми боремося за європейські цінності”, але ми говоримо другими. Ми маємо розширити комунікацію: говорити про культуру, історію, туризм, цифрові інновації. Ми маємо стати першими на цьому полі», — сказав він. Способом перехопити інформаційний порядок денний стала, наприклад, «Кримська платформа», додав Вадим Міський. «Нам потрібно мати лідерство в цьому процесі. Ніхто зовні не прийде і не скаже, як нам краще, якщо ми самі не будемо про це говорити. Ми зацікавлені, щоби ситуація з Кримом змінилася, тому логічно, що ці дії робимо ми», — сказав він.

У цьому ж контексті варто створювати позитивні наративи про Україну. Вадим Міський зауважив, що потрібно говорити про українців як про високоосвічену націю, яка впевнено розвивається, а не лише чинить спротив. Він розповів, як під час мандрівки в Італію, батьківщину оперної музики, місцеві розповіли йому, що пам’ятають гастролі симфонічного оркестру «Українського радіо». Завдяки таким ініціативам поширюється якісно інакші уявлення про Україну, і такої комунікації бракує, сказав Вадим Міський. Джилліан МакКормак додала, що слід продовжити впроваджувати реформи й паралельно комунікувати шлях боротьби з корупцією. Водночас Марко Ферраро зауважив, що не вважає роботою журналістів «пітчинг України» на міжнародній арені: «Це завдання уряду, громадянського суспільства. Журналістам варто зосередитися на історіях людей. Наприклад, розповідати не про містечко з великою історичною спадщиною, а про людину, чиє життя з ним пов'язане».

Пишатися й не культивувати самопожертву. Давід Стулік навів приклад, як після резонансу від презентації форми збірної України на чемпіонаті Європи з футболу йому почали замовляти футболки з «Героям слава!», адже всі, хто вболіває за Україну, хотіли отримати таку. Цю історію Давід Стулік назвав «м’якою силою, за допомогою якої Україна може інтеліґентно нагадувати про себе всьому світу».

Налагодити контакти з діаспорами. Без цих контактів важко змінити ставлення інших націй до себе, сказав Давід Стулік. Він розповів, що українську діаспору в Чехії не розуміють, коли вона поширює наратив, що Україна захищає Європу від Росії. Спікер додав, що в Чехії є українці, які «хочуть бути чехами більше, ніж самі чехи», і водночас патріотично налаштовані українські студенти, яких сприймають на рівні зі студентами з інших країн Європи.

Не чекати швидких результатів. Давід Стулік зазначив, що в ситуації, коли в Євросоюзі вважають, що в Україну вкладено чимало грошей, а відчутних змін немає, а Україна водночас чекає швидкого «так» щодо членства в ЄС, обом сторонам потрібен час. Спікер ужив метафору підлітка, який не може за день здобути ступінь доктора наук, хоч скільки грошей і ресурсів у це вкладуть.

Теги за темою
ІнфопростірСтатті
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Через наших чинуш-хабарників відомий японський волонтер з відзнакою Зеленського може покинути Україну
Украина Криминальная
2025-01-18T23:45:16Z
Застосування амією РФ хімічних боєприпасів набуло системного характеру - Генштаб
УкраинФорм
2025-01-18T23:09:52Z
США почали розміщення в Європі модифікованих ядерних авіабомб
Украина Криминальная
2025-01-18T23:06:13Z
Швеція вперше відправила солдатів до російського кордону
24tv
2025-01-18T22:27:07Z
19 січня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T22:12:34Z
Десантні війська Росії наступають на Часів Яр: 24 ОМБр тримає оборону та знищує техніку
24tv
2025-01-18T22:03:02Z
НАТО посилило присутність у Балтійському морі: названо причину
Хвиля
2025-01-18T21:45:05Z
У фрази "моя хата скраю" є несподіване продовження: сенс буде зовсім інший
GlavRed
2025-01-18T21:27:22Z
Військові кораблі НАТО вже патрулюють Балтійське море
InternetUA
2025-01-18T21:21:16Z
Померла театральна композиторка і драматургиня Клер ван Кампен
УкраинФорм
2025-01-18T23:45:16Z
«Пригоди Паддінгтона в Перу»: ведмедик шукає Ельдорадо, а знаходить щось більше
Комсомольская правда
2025-01-18T21:40:22Z
"Життя після розлучення": у мережу злили сенсаційну пропозицію Меган Маркл
GlavRed
2025-01-18T20:27:42Z
Нові Nike Air Max 90s – якраз те взуття, в якому Бетмен радо бігав би Готемом
24tv
2025-01-18T20:21:46Z
"Ласкаво просимо до божевільного світу...": Позитив вперше став батьком, чуттєві кадри
Знай
2025-01-18T19:51:31Z
Розкішне життя та гучні скандали: цікаві факти з життя Меланії Трамп
24tv
2025-01-18T18:30:37Z
Співачка FIЇNKA розкрила суму, яку заробляє на місяць: "Завжди не вистачає"
TSN
2025-01-18T16:48:05Z
Після критики через відпочинок за кордоном: Саніна розсекретила, як її чоловік виїхав за кордон
24tv
2025-01-18T16:09:56Z
Немає нічого неможливого: 3 найкращі фільми від Netflix про силу людського духу
Фокус
2025-01-18T16:00:44Z
Прихильники президента Південної Кореї розгромили суд, який вирішив тримати його під вартою
24tv
2025-01-18T23:42:01Z
Байден ще минулого року не розумів, які рішення він ухвалює — спікер Джонсон
TSN
2025-01-18T22:57:53Z
Трамп випустив власну криптовалюту: як відреагували ринок і прихильники
InternetUA
2025-01-18T22:51:16Z
Глава Міноборони Німеччини допускає відправлення миротворців в Україну
УкраинФорм
2025-01-18T22:48:57Z
На Дніпропетровщині викрито компанію, яка допомагала Росії будувати ядерні лабораторії
ZN UA
2025-01-18T22:48:41Z
Мігранти, пожежа, TikTok: Трамп поділився пріоритетами в перший тиждень свого президентства
УкраинФорм
2025-01-18T22:33:17Z
Ранній старт переговорів з РФ буде фатальним: Київ попередив Трампа - ЗМІ
GlavRed
2025-01-18T22:27:25Z
У США почалися протести проти інавгурації Трампа
24tv
2025-01-18T22:21:37Z
Швидкі переговори Трампа з Путіним можуть стати фатальними для України — The Telegraph
TSN
2025-01-18T21:36:28Z
За день війська РФ понад 40 разів обстрілювали прикордоння Сумщини
УкраинФорм
2025-01-18T23:09:06Z
Військовий експерт назвав головну мету захисників України на фронті
Хвиля
2025-01-18T23:03:55Z
Війна, день 1060. Окупанти вдарили по Києву. Загинули троє людей, ще троє — поранені
Football.ua
2025-01-18T23:00:52Z
Ввечері у Києві завершили аварійно-рятувальні роботи на місці падіння уламків
Khreschatyk
2025-01-18T22:54:32Z
Ворог має успіх у Донецькій області біля шести населених пунктів, – DeepState
24tv
2025-01-18T22:27:45Z
Найзапекліші бої на покровському напрямку – Генштаб
ZN UA
2025-01-18T22:22:36Z
Карта бойових дій в Україні станом на 19 січня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T22:06:49Z
На окупованих територіях росіяни погрожують студентам штрафами за неявку у «військкомати»
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T21:45:53Z
Наші ще не вдома: рідні військовополонених провели акцію в Києві
ZN UA
2025-01-18T21:27:41Z
У Чехії на показі історичної військової техніки загинули люди
24tv
2025-01-18T23:54:06Z
Нацполіція попередила про нову схему шахрайства
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T23:51:10Z
Кількість постраждалих від ранкового обстрілу Запоріжжя зросла до 12 людей
УкраинФорм
2025-01-18T23:21:32Z
На Львівщині під час застілля чоловік зарізав свого знайомого
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T23:21:25Z
Лікарка вимагала від військового $5000 за підтвердження інвалідності після 28 поранень
Khreschatyk
2025-01-18T23:03:34Z
Під час ракетної атаки на Київ було пошкоджено найстаріший McDonald’s України
Khreschatyk
2025-01-18T23:00:09Z
На Закарпатті затримали зловмисника, який підпалив будинок родини з Берегівщини
Украина Криминальная
2025-01-18T22:09:22Z
На Рівненщині в одному з ліцеїв учитель побив дитину
24tv
2025-01-18T21:54:15Z
На відомому гірськолижному курорті загинула туристка
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T21:45:53Z
Galaxy Unpacked: дата виходу новинок Samsung і що про них уже відомо
InternetUA
2025-01-18T23:27:11Z
Глобальне потепління прискорюється безконтрольно, оскільки рівень CO2 зростає
Portaltele
2025-01-18T22:03:40Z
Nokia повертається: HMD Global продовжить випуск моделей в рамках нової стратегії
InternetUA
2025-01-18T21:36:28Z
Як налаштувати ChatGPT для роботи з перевіреною інформацією: корисні поради
InternetUA
2025-01-18T20:48:04Z
В ОАЕ запускають наймасштабніший у світі проєкт з відновлювальної енергії: масштаби вражають
24tv
2025-01-18T20:24:57Z
Microsoft примусово оновлює комп’ютери до нової Windows
InternetUA
2025-01-18T19:46:48Z
Найкращі бюджетні смартфони початку 2025 року: названо топ-7 моделей
InternetUA
2025-01-18T18:18:28Z
Як очистити пам’ять смартфона, не видаляючи фото та відео: фахівці назвали швидкі способи
InternetUA
2025-01-18T17:34:33Z
Як зарядити телефон без зарядного кабелю або зі зламаним гніздом: експерти назвали дієві способи
InternetUA
2025-01-18T16:48:59Z
Астрологи назвали знаки Зодіаку, яким варто носити золото: щоб залучити успіх та щастя
Политека
2025-01-18T23:30:57Z
Яскраві обкладинки та глянцевий папір: чому це небезпечно для дітей
Знай
2025-01-18T23:30:28Z
Ідеальне поєднання: готуємо салат "Казка" з курочкою та печерицями
24tv
2025-01-18T23:00:18Z
Чому наші батьки забороняли ходити під драбиною та до чого тут єгиптяни
24tv
2025-01-18T21:12:32Z
Що не можна викидати у смітник: 5 речей, які притягують лихо
24tv
2025-01-18T19:54:20Z
Треба вміти себе тішити: приготуйте торт без випікання за 15 хвилин
24tv
2025-01-18T19:21:36Z
Не зупиняйтесь в отелях на 1 поверсі, якщо не хочете зіпсувати відпустку: в чому причина
Фокус
2025-01-18T19:15:22Z
Створить баланс естетики й комфорту: як зробити білу кухню затишною
24tv
2025-01-18T16:42:54Z
Ростимуть навіть без світла: ці рослини можна поставити в кімнаті без вікон
24tv
2025-01-18T16:15:36Z
Нацбанк проти відкриття банківської таємниці для податківців
360ua.news
2025-01-18T21:00:52Z
Пенсіонерів чекають нові обмеження: стало відомо, кому знизять виплати в 2025 році
Политека
2025-01-18T20:42:21Z
Податкова рахуватиме гроші українців: змусять звітувати за кожну копійку - готують жорсткі перевірки
Знай
2025-01-18T20:30:51Z
Які ціни на яловичину та свинину встановляться надалі в Україні
24tv
2025-01-18T20:03:01Z
Більше не доведеться виживати на мізерну пенсію: кому доплачуватимуть понад 2 тисячі гривень
Знай
2025-01-18T19:36:23Z
Що зміниться в тарифах на електроенергію для підприємців у 2025 році: нові розрахунки
Политека
2025-01-18T19:27:45Z
Ситуацію з тарифами на світло розглянуть у квітні: чи готуватись до 6 грн за кВт
Знай
2025-01-18T18:36:00Z
Приватний продакшн уже заробив третину мільярда на Єдиному телемарафоні
ГЛАВКОМ NET
2025-01-18T17:57:32Z
Традиційний борщ стає все більш недосяжним: ціни на основні овочі продовжують зростати - що далі
Знай
2025-01-18T17:21:33Z
5 вагомих причин додати горох у свій раціон
Знай
2025-01-18T22:30:57Z
Свіже чи заморожене: що обрати, щоб зберегти поживні властивості їжі
Знай
2025-01-18T21:51:18Z
Учені розповіли, що відбувається з організмом, якщо пити одне пиво або вино на день
GlavRed
2025-01-18T21:27:44Z
У США через пташиний грип різко подорожчали яйця, у деяких штатах - $9 за десяток
УкраинФорм
2025-01-18T21:03:39Z
Часті лікарняні: українцям розповіли, чи можуть в такому випадку звільнити з роботи
Политека
2025-01-18T21:00:33Z
Шкідливий жир на животі: як він впливає на здоров’я та що з цим робити
Знай
2025-01-18T20:51:29Z
Перша допомога при пристріті: як розпізнати та нейтралізувати негативний вплив
Знай
2025-01-18T18:57:25Z
Вилікували рак крові: препарат від іншого захворювання може перемогти небезпечну онкологію
Фокус
2025-01-18T18:00:28Z
5 методів, які не допоможуть вам знизити тиск
24tv
2025-01-18T17:33:31Z
Аталанта — Наполі 2:3 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-01-18T22:36:59Z
Анчелотті може випустити Алабу проти Лас-Пальмаса
Football.ua
2025-01-18T22:15:07Z
Барселона не зуміла обіграти Хетафе
Football.ua
2025-01-18T22:01:37Z
Наполі вирвав перемогу над Аталантою
Football.ua
2025-01-18T21:40:52Z
Ліверпуль знайшов заміну Салаху
Football.ua
2025-01-18T21:33:48Z
Зінченко залишається в ігнорі: Арсенал втратив "золоті" очки в гонитві за Ліверпулем
24tv
2025-01-18T21:21:02Z
Артета прокоментував втрачену перемогу Арсеналу
Football.ua
2025-01-18T21:03:24Z
Консейсан про 0:2 від Ювентуса: Мілан не хотів перемогти і міг пропустити більше
Football.ua
2025-01-18T20:36:34Z
Лідер біатлону норвежець Йоганнес-Тінґнес Бьо завершує спортивну кар'єру
УкраинФорм
2025-01-18T20:36:13Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z
Щоб не угробити машину: як довго можна тримати двигун увімкненим
GlavRed
2025-01-18T20:27:41Z
У київському гаражі знайшли раритетний Lincoln Town Car
AutoCentre
2025-01-18T20:01:19Z
Що приховують звуки вашого автомобіля? Важливі сигнали, про які не варто забувати
Знай
2025-01-18T19:21:12Z
Від пам'ятника до легенди: на Вінниччині трактор із постаменту знову завів двигун
Знай
2025-01-18T17:51:48Z
Водіїв попередили про 3 схеми обману під час аварій з пішоходами
TSN
2025-01-18T17:36:03Z
На аукціон виставили яскравий суперкар Дональда Трампа
Фокус
2025-01-18T13:39:49Z
Що 4 тонни протипожежної рідини можуть зробити з автомобілем: повчальне відео з Каліфорнії
24tv
2025-01-18T12:27:03Z
Honda готує позашляхову версію популярного CR-V
AutoCentre
2025-01-18T10:04:15Z