MY.UAНовини
Еміне Джапарова: «Мета — достукатися до тих, хто приймає рішення про політику невизнання окупації, не лише через політичні декларації, але й через серця»
Еміне Джапарова: «Мета — достукатися до тих, хто приймає рішення про політику невизнання окупації, не лише через політичні декларації, але й через серця»

Еміне Джапарова: «Мета — достукатися до тих, хто приймає рішення про політику невизнання окупації, не лише через політичні декларації, але й через серця»

У Києві пройшла найбільша міжнародна подія за час незалежності — саміт «Кримська платформа». У ньому взяли участь представники 46 країн і міжнародних чи міждержавних організацій та найвищі посадовці України. Ініційований Україною новий міжнародний консультаційно-координаційний формат має на меті розв’язання проблеми російської окупації Криму та повернення півострова під контроль України. «Детектор медіа» вже готував путівник подіями саміту та розпитував про значення саміту народного депутата Рустама Умєрова. Ми також дослідили згадки про «Кримську платформу» в українських телеграм-каналах. На запитання «Детектора медіа» відповіли медійники та експерти з кримської проблематики та міжнародних відносин — Валентина Самар, Олександра Дворецька, Сергій Сидоренко, Алім Алієв та Осман Пашаєв. Окремо публікуємо розгорнуті відповіді першої заступниці міністра закордонних справ України Еміне Джапарової.

— Пані Еміне, як ви загалом оцінюєте успішність проведення саміту «Кримської̈ платформи»?

— Почну з того, що інавгураційний саміт «Кримської платформи» започаткував перший міжнародний формат із деокупації Криму. Від самого початку російської спроби незаконно анексувати півострів Україна вживала всіх можливих політико-дипломатичних заходів задля забезпечення найшвидшої міжнародної реакції на це безпрецедентне та віроломне порушення норм міжнародного права. Ми працювали на двосторонньому та багатосторонньому рівнях, проте нам бракувало власного діалогового майданчика, де питання незаконної окупації Криму та її наслідків могли б обговорюватися комплексно та на регулярній основі.

По-друге, саміт «Кримської платформи» став украй важливим інструментом у боротьбі з російською дезінформацією. Упродовж семи років з моменту окупації півострова Росія переконує світ у тому, що питання Криму «назавжди закрите». Цим фейковим наративом Кремль передусім намагається приспати нашу пильність, примусити світ змиритися з його злочинами та не чинити йому опору. Отже цінність саміту також полягає у відновленні активного інтересу до кримського питання з боку офіційних кіл та громадськості багатьох держав світу. Саміт демонструє, що світ не забув про злочини Росії та стоїть пліч-о-пліч з Україною у питанні деокупації.

Завдяки «Кримській платформі» Україні вдалося консолідувати довкола теми Криму практично всіх партнерів євроатлантичного простору та членів Групи Семи, а також усі ключові міжнародні організації нашого регіону, зокрема ЄС, НАТО і Раду Європи. Саміт надав поштовх новим об’єднавчим процесам задля спільного пошуку шляхів звільнення півострова мирними політико-дипломатичними методами.

Попри шалений тиск Москви та спроби зірвати саміт, нам вдалося долучити до спільної декларації саміту «Кримської платформи» сорок шість підписантів, які підтвердили готовність продовжувати політику невизнання спроби анексії Криму та посилювати тиск на Росію.

Проте найголовніше, як на мене, й те, що самим фактом проведення саміту Україна засвідчила свою лідерську позицію та продемонструвала інституційну спроможність та силу своєї дипломатії! Ми продемонстрували здатність виходити до світової спільноти з нестандартними пропозиціями та інноваційними ініціативами, разом із забезпеченням їхнього ефективного втілення у життя. І це ще одна заявка на регіональне лідерство України, в тому числі в питаннях, які стосуються розв’язання «заморожених конфліктів» на пострадянському просторі. 

— Які головні сигнали «Кримська платформа» мала послати світові, Україні, зокрема тимчасово окупованому Криму, і Росії? Чи послала вона їх?

— Як на мене, найсильніші повідомлення саміту «Кримської платформи» стосувалися саме громадян України, що опинилися в окупованому Криму. Ми чітко продемонстрували, що Україна своїх не лишає. Наш меседж був безкомпромісним: ми ніколи не припинимо боротьбу за повернення Криму. І в цій боротьбі йдеться про забезпечення кращого майбутнього для мешканців Криму. Ми зробимо все можливе, щоби Крим разом з Україною став частиною Європи у всіх її сенсах – політичному, ціннісному, економічному, соціальному та культурному.

По-друге, ми надіслали потужний сигнал усім громадянам материкової України та актуалізували національний дискурс щодо питання Криму. Від гасел про важливість і пріоритетність для України звільнення Криму переходимо до планомірної роботи з досягнення цієї мети. І тут очевидно, що повернення Криму має стати метою та завданням кожного громадянина нашої держави. 

Що ж до міжнародної спільноти, то, крім суто політичних та дипломатичних меседжів, ми надіслали важливий заклик етичного характеру. Ми ще раз наголосили, що питання повернення Криму — це не питання недосконалості або відсутності стратегії, але готовності стати на її захист. Realpolitik стає реальністю лише тоді, коли відсутній спротив. Пригадайте виступ лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, який нагадав, що «царство шакалів триває доти, доки не прокинуться і не підіймуться на ноги леви».

Справді, аби в Криму запанувало право, а не груба сила, світова спільнота має піднятися на ноги. Ми сподіваємося, що найактивніші партнери разом із нами візьмуть на себе лідерство у ключових сферах «Кримської платформи»: політиці невизнання та санкцій, сфері безпеки, захисті прав людини, подоланні екологічних та економічних наслідків російської окупації Криму.

Безумовно, «Кримська платформа» не замінить і не планує замінити роботу міжнародних організаційООН, Ради Європи, ЮНЕСКО, ЄС та НАТО. Однак сподіваємося, що лідерство та посилена координація в межах платформи призведуть до якісного стрибка та посиленої синергії, що в кінцевому рахунку приведе Крим до деокупації.

Чи запропонувала, на вашу думку, «Кримська платформа» цілісну стратегію повернення Криму? Як ви її оцінюєте?

— Мені б дуже хотілося, щоб задля вироблення такої цілісної стратегії було достатньо одного-єдиного інавгураційного саміту. Проте будьмо реалістами: для деокупації й повернення ситуації з Кримом у міжнародно-правове русло не вистачило навіть семирічних зусиль, докладених усією міжнародною спільнотою з дня окупації Криму.

Неординарне завдання потребує неординарних шляхів його розв’язання. Пошук цих шляхів і цих рішень і є завданням «Кримської платформи».

Унікальність цього нового консультаційно-координаційного формату полягає в його трирівневій системі, яка передбачає вироблення стратегії повернення Криму не лише на міжурядовому рівні, але й на не менш важливих міжпарламентському та експертному.

Ми сподіваємося, що, об’єднавши зусилля активних друзів України на всіх цих рівнях, «Кримська платформа» невдовзі запропонує нові ідеї, кращу координацію та цілісну стратегію. Ми прагнемо досягти такої синергії міжнародних зусиль, у результаті якої буде якісно посилено скоординований тиск на Росію з метою започаткування переговорів про звільнення Криму.  Ми готові до креативного мислення і сподіваємося на вашу підтримку.

Яка медійна/інформаційна складова є зараз у боротьбі за повернення Криму і якою, на вашу думку, вона має бути?

— Росія розгорнула кампанію репресій проти журналістів у Криму, аби приховати реальний стан речей. Після початку російської окупації на півострові не залишилося жодного незалежного медіа. Хтось просто безслідно зник, хтось був безпідставно затриманий, а хтось заляканий та змушений виїхати з Криму. В таких умовах функції журналістів почали виконувати звичайні люди. З’явилося поняття «громадянських журналістів», які через соціальні мережі розповідають про наслідки російської окупації.

В цих людях російська окупаційна адміністрація також побачила загрозу, почала фабрикувати проти них справи, висувати безпідставні звинувачення, зокрема маніпулюючи контртерористичним законодавством. Нині за ґратами перебувають щонайменше дев’ять кримських громадянських журналістів, насамперед кримських татар.

У цій ситуації проактивна комунікація України на міжнародній арені набуває особливого значення. Тут ми бачимо три стратегічні завдання.

По-перше, це оперативне доведення до відома ключових стейкхолдерів інформації про грубі порушення прав людини в Криму, залучення іноземних урядів та міжнародних організацій до адвокації незаконно затриманих мешканців Криму.

Як приклад: буквально кілька днів тому Україна ініціювала заяву міжнародної Коаліції за свободу ЗМІ із вимогою до Росії звільнити журналіста-фрилансера «Радіо Свобода» Владислава Єсипенка. Ми розуміємо, що часто максимально широка публічність слугує своєрідним оберегом, запобіжником від того, що Росія не вдаватиметься до більшого свавілля проти затриманих. Міжнародний тиск на Росію сприятиме звільненню цих людей.

По-друге, ми жорстко реагуємо на будь-які спроби спотворити статус Криму в інформаційних матеріалах за кордоном, картах, позначеннях окупаційних адміністрацій у соціальних мережах. І тут ми оперуємо не лише власними політичними аргументами, але й відповідними резолюціями Генеральної Асамблеї ООН.

По-третє, це – переосмислення концепту подачі Криму на міжнародній арені, його взаємозв’язку з Україною, її історією. Для саміту «Кримської платформи» ми розробили мистецько-візуальний проєкт про культуру Криму. Ми поставили собі за мету достукатися до тих, хто приймає рішення про політику невизнання окупації, не лише через політичні декларації, але й серця. І відгуки учасників саміту перевершили наші очікування.

Відповідно, ми будемо продовжувати нарощувати м’язи «м’якої сили», у тому числі із залученням Українського інституту, реалізовувати проєкти публічної дипломатії на підтримку возз’єднання України і Криму.

 Фото: Укрінформ

Теги за темою
КримІнфопростір
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Бійці ЗСУ самі можуть визначати, хто за них отримуватиме виплати: Зеленський підписав закон
Фокус
2024-11-20T06:30:29Z
У Києві було гучно: спрацювали сили ППО
TSN
2024-11-20T06:09:10Z
Де випаде до 50 сантиметрів снігу найближчими днями
24tv
2024-11-20T06:06:42Z
Головний напрямок удару: військовий експерт розповів про наступ окупантів у бік Запоріжжя
Политека
2024-11-20T06:00:03Z
Втрати ворога станом на 20 листопада 2024 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T05:54:37Z
Росіяни вдарили по Нікополю із РСЗВ «Ураган»
УкраинФорм
2024-11-20T05:51:32Z
Ворог за добу завдав 415 ударів по Запорізькій області
УкраинФорм
2024-11-20T05:36:22Z
Росіяни просунулися в Курській області, а ЗСУ – на Харківщині: огляд бойових дій і карти ISW
24tv
2024-11-20T05:12:40Z
Графіки відключення світла: точна інформація від енергетиків по всіх регіонах
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T04:36:05Z
З'явилися свіжі фото Асії Ахат - який у неї зараз вигляд
GlavRed
2024-11-20T06:27:41Z
Фестиваль «Кураж» повертається на ВДНГ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T05:12:09Z
Феномен бойз-бенду: чому гурт One Direction на піку своєї слави пішов у довгострокову паузу
24tv
2024-11-20T05:06:29Z
Катя Осадча розповіла про четверту вагітність і третю від Горбунова: "Не сильно планували"
Знай
2024-11-20T04:51:40Z
"Країна, яка дала мені нове життя": Світлана Лобода зробила гучну заяву
GlavRed
2024-11-20T00:27:34Z
Любов чи провокація: Мадонна відреагувала на чутки про розрив зухвалим фото
GlavRed
2024-11-20T00:27:02Z
Російська дівчина Джонні Деппа спровокувала чутки про заручини з актором
GlavRed
2024-11-19T23:27:37Z
"Мрію повторити": Соломія Вітвіцька показала романтику з бойфрендом-військовим
GlavRed
2024-11-19T22:27:31Z
Надихнулись часами 90-х: українські виконавці підірвали мережу новою піснею
24tv
2024-11-19T22:06:00Z
Канадський парламент схвалив постанову на підтримку України
УкраинФорм
2024-11-20T06:33:50Z
Путін планує перший з початку повномасштабної війни проти України візит до Індії
ZN UA
2024-11-20T06:33:19Z
Сьогодні Росія може потенційно завдати потужного удару по Україні, – посольство США
24tv
2024-11-20T06:30:16Z
Ми не повинні дати себе залякати, – Бербок відреагувала на нову ядерну доктрину Путіна
24tv
2024-11-20T06:30:12Z
Про глузування США та дозволи Байдена
GlavRed
2024-11-20T06:27:51Z
Зеленський назвав причину, за якої Україна може програти війну
TSN
2024-11-20T06:27:02Z
У Вашингтоні активісти влаштували одразу кілька акцій до 1000 днів опору України
УкраинФорм
2024-11-20T06:21:03Z
“Війна все спише”: як Путін дає накази ґвалтувати українок на окупованих територіях
TSN
2024-11-20T06:21:01Z
Фото на згадку: чому Макрон шукав Лаврова на саміті G-20, а Байден "зник" у Амазонії
Фокус
2024-11-20T06:12:30Z
У США хочуть запустити АЕС, яка стала місцем найбільшої ядерної аварії в історії країни
InternetUA
2024-11-20T06:33:23Z
Потрібно заморозити кредити та збільшити погектарні виплати у прифронтових зонах – Денис Марчук
Agravery
2024-11-20T06:27:29Z
Мешканці квартир можуть замінити генератор: як правильно розрахувати потужність "екофлоу", щоб бути зі світлом
Политека
2024-11-20T06:27:27Z
Курс валют на 20 листопада: скільки коштують долар, євро та злотий
Комсомольская правда
2024-11-20T06:21:39Z
Ціни на картоплю в України стабілізували імпортом: скільки коштує кілограм
24tv
2024-11-20T06:06:19Z
Стало відомо, як змінилися ціни на соняшник в Україні
AgroNews
2024-11-20T06:04:30Z
Готуємось до Різдва: якими будуть цінники напередодні зимових свят
Комсомольская правда
2024-11-20T06:04:05Z
В Україні озимими зерновими засіяли понад 5 млн га
AgroPortal
2024-11-20T06:00:42Z
Десятки підприємств у Фінляндії зупиняться через страйки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T05:36:34Z
Більше користі чи шкоди: чи потрібно користуватись зубною ниткою
24tv
2024-11-20T06:06:53Z
Нові правила встановлення інвалідності з 2025 року: у МОЗ анонсували багато змін
Знай
2024-11-20T06:06:15Z
Кабмін змінює правила, за якими «швидка» везтиме пацієнтів до лікарень
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T23:45:56Z
Інститут травматології та ортопедії отримав сучасне реабілітаційне обладнання
УкраинФорм
2024-11-19T22:33:14Z
Метод 25-7-2: як виконувати це нове ультраефективне кардіотренування на тренажері
24tv
2024-11-19T20:39:36Z
Свіжість і безпека. Як зберегти продукти під час вимкнення світла
Фокус
2024-11-19T20:15:58Z
Що можна підчепити від одягу зі секонд-хенду
24tv
2024-11-19T20:03:08Z
Джефф Безос інвестував 7 мільйонів доларів у розроблення вакцини проти метеоризму в корів
TSN
2024-11-19T19:12:43Z
Про які захворювання можуть розповісти ваші нігті
24tv
2024-11-19T17:48:53Z
Чехія — Грузія 2:1 Відео голів та огляд матчу Ліги націй
Football.ua
2024-11-20T06:21:09Z
Збірна України перемогла Албанію в останньому турі Ліги націй
Комсомольская правда
2024-11-20T06:06:00Z
Албанія — Україна. Наші оцінки
Football.ua
2024-11-20T06:00:48Z
Артем Довбик: найкращі голи та досягнення у футболі
CutInsight
2024-11-20T05:48:56Z
Росіяни увійшли в центр Часового Яру, збірна України з футболу вийшла в плей-оф Ліги націй: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T05:00:37Z
Албанія – Україна: де дивитись заключний матч команди Реброва у Лізі націй
ZN UA
2024-11-19T23:18:38Z
Ліга націй УЄФА. Підсумки групового турніру
УкраинФорм
2024-11-19T23:06:35Z
Гвардіола погодився продовжити контракт із Манчестер Сіті – Орнштейн
Football.ua
2024-11-19T23:05:14Z
Ліга націй: Угорщина вирвала нічию проти Німеччини, повернення Уельсу в еліту, покер Дьокереша вивів Швецію до дивізіону В
Football.ua
2024-11-19T22:13:38Z
Насолоджуємося легкістю та смаком традицій: рецепт львівських паляничок від пані Стефи
24tv
2024-11-20T06:30:30Z
Зимові ритуали в жіночій піжамі: як зробити свої вечори особливими?
TSN
2024-11-20T06:03:29Z
Туреччина вводить нове правило у ресторанах, яке сподобається відвідувачам
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T05:48:38Z
Пісне меню: рецепт тушкованої капусти із секретним інгредієнтом
Фокус
2024-11-20T05:12:53Z
Від нього не залишається навіть крихти: культовий торт зі згущеним молоком на сковороді
24tv
2024-11-20T05:00:55Z
Злети, падіння, підводні камені: гороскоп для чоловіків на 2025 рік у бізнесі, роботі та кар'єрі
24tv
2024-11-20T04:45:14Z
Більшість забуває: чому потрібно чистити фільтр пралки – важливий нюанс
GlavRed
2024-11-20T04:27:34Z
Як приготувати простий рулет з гарбузом за 30 хвилин: десерт з особливим смаком
Политека
2024-11-20T04:01:42Z
Масло буде свіжим цілий рік: експерт розкрила секрети зберігання продукту
GlavRed
2024-11-20T01:27:02Z
У Росії БПЛА атакували завод із виробництва дронів та ракетно-артилерійський арсенал
ZN UA
2024-11-20T06:30:47Z
Розкриті технічні характеристики нових FPV-дронів «Вихор», що надійшли на озброєння ЗСУ
InternetUA
2024-11-20T06:21:58Z
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників
1News
2024-11-20T06:09:58Z
Всесвітній день дитини 2024: історія та традиції важливого свята
24tv
2024-11-20T06:06:05Z
Розквітнуть хризантеми в саду: коли, де і як треба висаджувати ці квіти
Знай
2024-11-20T05:51:22Z
Росія вивела у Чорне море шість ракетоносіїв, загальний залп - до 23 «Калібрів»
УкраинФорм
2024-11-20T05:48:56Z
Польща хоче скерувати понад $730 млн на виробництво боєприпасів
InternetUA
2024-11-20T05:48:15Z
Вибухи у Новгородській області Росії та робота ППО на Київщині: хронологія 1001 дня війни
24tv
2024-11-20T05:39:27Z
Влучний постріл: жінок-військових, що збили крилату ракету, нагородили відзнаками Міноборони
Фокус
2024-11-20T05:30:09Z
Втеча за кордон ексголови Конституційного суду Тупицького: 5 підозр поліцейським, прикордонникам та митнику
Украина Криминальная
2024-11-20T06:33:22Z
У Дніпровському районі Києва уламки збитого дрона РФ спричинили пожежу в багатоповерхівці
УкраинФорм
2024-11-20T06:24:51Z
Потужні вибухи й евакуація населення: дрони атакувати арсенал в Новгородській області
24tv
2024-11-20T04:45:25Z
На Київщині затримали двох лікарів на хабарі за вплив на посадовців МСЕК
УкраинФорм
2024-11-20T02:21:14Z
За вбивство 10-річної дівчинки у Кривому Розі судитимуть її матір
Украина Криминальная
2024-11-20T01:19:59Z
Волинянина, підозрюваного у сексуальному насильстві щодо 11-річної доньки, взяли під варту
Украина Криминальная
2024-11-20T00:34:45Z
РФ запустила ударні безпілотники: у Києві прогриміли вибухи
GlavRed
2024-11-19T23:27:59Z
За вбивства та жорстоке поводження з цивільними в Бучі судитимуть чотирьох російських окупантів
Украина Криминальная
2024-11-19T23:07:57Z
Правоохоронці Швеції розслідують пошкодження кабелю у Балтійському морі як диверсію
ZN UA
2024-11-19T22:51:11Z
Українку засудили за публікацію 80 фото на OnlyFans
InternetUA
2024-11-20T06:27:53Z
Чим відрізняються дві кімнати: треба знайти 8 відмінностей за 29 секунд
GlavRed
2024-11-20T06:27:05Z
Топ-5 прихованих та корисних дій в Excel, які сильно спростять вам життя
InternetUA
2024-11-20T06:04:20Z
У частинах Великого Бар'єрного рифу через спеку та шторми загинула велика кількість коралів
УкраинФорм
2024-11-20T06:00:57Z
Blaupunkt BH61 Moksha: представлені навушники ANC із 50-годинним терміном служби батареї
Portaltele
2024-11-20T05:16:51Z
Супутник зафіксував 650-футове цунамі в Гренландії, яке тривало 9 днів
Portaltele
2024-11-20T05:16:14Z
Google хоче обʼєднати Chrome OS з Android: деталі
InternetUA
2024-11-20T05:02:35Z
Трамп спостерігав за запуском надважкого космічного корабля компанії Маска
УкраинФорм
2024-11-20T03:16:21Z
Індія оштрафувала WhatsApp на понад $25 млн за порушення політики конфіденційності
InternetUA
2024-11-20T02:01:06Z
Представлений ювілейний Infiniti QX60
Portaltele
2024-11-20T06:15:55Z
Названо найпопулярніші в Україні вживані авто з США та їх вік
ЗаРулем
2024-11-20T05:18:37Z
Українці втрачають інтерес до нових автомобілів з бензиновими ДВЗ: які моделі найпопулярніші
ITC
2024-11-19T19:39:47Z
Не зіпсуються та не замерзнуть: де і як правильно зберігати літні шини взимку
GlavRed
2024-11-19T19:27:44Z
Як в Україні з’явився унікальний бронеавтомобіль для перевезення цінностей
AutoCentre
2024-11-19T19:09:05Z
Кількість аварій скорочено на 80%: що означає нова розмітка у вигляді білих кіл
GlavRed
2024-11-19T18:27:10Z
MG планує закріпитися на ринку пікапів
AutoCentre
2024-11-19T17:04:51Z
TWR представив екстравагантний 650-сильний рестомод Supercat
AutoCentre
2024-11-19T17:04:23Z
Старий Suzuki Vitara 90-х перетворили на мініатюрний позашляховий дім на колесах
Фокус
2024-11-19T15:36:13Z