MY.UAНовини
Як отримати гроші від «Єврімаж». Досвід українських продюсерів
Як отримати гроші від «Єврімаж». Досвід українських продюсерів

Як отримати гроші від «Єврімаж». Досвід українських продюсерів

15 вересня спливає останній дедлайн подачі документів для участі в конкурсі на отримання фінансування від«Єврімаж» (Eurimages), європейського фонду, що підтримує копродукційні кінопроєкти. Національні представники фонду радять українським продюсерам встигнути подати документи ще цього року, адже в наступному році «Єврімаж» змінить правила проходження пітчингів і шлях до отримання фінансування може стати ще складнішим, ніж зараз.

Серед українських проєктів, які вже отримали фінансування: «Спас» Максима Наконечного (150 тис. євро), «Носоріг» Олега Сенцова (270 тис. євро), «Редакція» Романа Бондарчука (140 тис. євро) та «Тривала втеча» Андреа Маньяні (180 тис. євро).

Про те, на що варто звернути увагу при подачі документів та які нюанси врахувати, в рамках професійної секції 12-го Одеського міжнародного кінофестивалю розповіли представник України в Раді правління фонду Володимир Яценко та його заступник Сергій Зленко. Своїм досвідом співпраці з фондом також поділилися продюсерка фільмів «Спас» та «Редакція» Дарія Бассель і режисер «Спасу» Максим Наконечний.

«Детектор медіа» занотував основні тези цієї розмови.

Що таке «Єврімаж» і як він працює

Володимир Яценко зауважив, що «Єврімаж» підтримує авторські фільми (не масове кіно) і шукає непересічні історії, цікаві загальній європейській спільноті. Фонд є фінальним джерелом фінансування, коли проєкт уже має підтвердження про фінансування від усіх копродюсерів.

Саме національні представники презентують своїм колегам по фонду проєкти з їхніх країн, без участі режисера та продюсерів. Потім до них долучаються представники країн-копродюсерів. Робоча група обирає проєкти-переможці, а Рада правління фонду, яка складається з національних представників усіх сорока країн, узгоджує фінансування.

Володимир Яценко

Раніше «Єврімаж» проводив чотири конкурси на рік, у кожному брали участь близько 50–60 проєктів. Зараз конкурсів три, проєктів побільшало — близько 90 у кожному. Подавати проєкт до фонду можна лише один раз, другого шансу не існує, навіть якщо змінити назву.

«"Єврімаж" — це останній фронт, куди ви можете податися, коли вже маєте підтвердження про фінансування від усіх копродюсерів вашого проєкту. Дарія Бассель змогла це зробити двічі й виграти. Хоче це складно, адже потрібно подати багато документів, бути уважними, бо фонд прискіпливий до деталей.

Я закликаю подаватися всіх, адже це кошти з бюджету Ради Європи, Україна сплачує досить великий внесок за участь у фонді, і якщо ніхто не подаватиметься, то немає сенсу його платити. Буде сумно, якщо ми не будемо користуватися цим інструментом», — зазначив Володимир Яценко.

Він також пояснив, що проєкти можуть отримати максимум 17% від власного бюджету. Зазвичай це 10–15%. Але з цього року суми до 150 тис. євро надаються як грант, тобто не потрібно повертати фонду гроші від прибутку фільму. «Дарія Бассель отримала фінансування на один фільм не на грантовій основі, а на другий як грант. Якщо у вас великий бюджет — подавайтеся на комерційну допомогу, якщо невеликий артхаусний проєкт — на грант», — порадив Володимир Яценко.

На що звернути увагу при подачі документів на «Єврімаж»

Дарія Бассель розповіла, що прийняла рішення подаватися на грант від самого початку роботи над проєктом, коли команда працювала над фінансовим планом. Але це було нелегко.

«На сайті фонду є купа талмудів, які треба детально вивчати. Коли їх відкриваєш, єдине відчуття — це відчуття жаху. Хочеться закрити і забути це все, але в нас була підтримка наших копродюсерів, які вже мали успішний досвід подачі. Можна завжди домовитися з копродюсером про допомогу, бути з ним на зв’язку. Я зверталася до своїх колег на першій заявці зі "Спасом" щодо продюсерського бачення, і мені дали багато класних порад, які потім допомогли. Важливо бути зі своїм копродюсером у гарних стосунках, бо процес заявки вимагає активної участі всіх сторін», — поділилась вона.

Дарія Бассель

Фінансовий план

Перше, на що варто звернути увагу, — це фінансовий план, який представники фонду вивчатимуть ретельно. У ньому, зокрема, мають бути вказані всі копродюсери проєкту, загальний відсоток уже підтвердженого фінансування (не менше 50%), приблизні дати надходження коштів.

«Коли отримуєте фінансування від "Єврімаж" та підписуєте з ними угоду, ваш бюджет фільму не може збільшуватися чи зменшуватися більш, ніж на 10%. Тобто ви не можете суттєво зменшувати бюджет. Тому краще подаватися до фонду, коли ви впевнені, що це — останній фінансовий ресурс для проєкту», — розповіла Дарія Бассель.

Володимир Яценко наголосив, що фінансовий план має бути реалістичним, і бажано, щоб у ньому не було коштів приватних осіб. «Якщо ви пишете, що очікуєте кошти від вашого дядька з Америки, це не спрацює. Є важлива річ: "Єврімаж" — це публічний фонд Ради Європи, який не любить приватні кошти, бо важко підтвердити їхнє джерело. Коли ви маєте підтримку публічних фондів ваших країн, для них це щось значить. Приватні інвестори для "Єврімаж" — це досить непрозора річ. У нас були українські проєкти, які не проходили, бо мали заявлені приватні інвестиції. Вони не можуть бути головним фінансовим джерелом», — зазначив він.

Є формальний критерій при подачі документів. Кожен копродюсер із країни повинен підтвердити щонайменше 50% фінансування належними документами. Інакше проєкт не допустять до конкурсу. Фонд може попросити копію контакту інвестора, банківську виписку — все, що спрямоване на підтвердження цих коштів. «Ви також маєте вказати, коли очікуєте кошти. У внутрішніх документах має бути відсоток підтвердженого фінансування. Якщо у вас 55%, це круто, а якщо 85%, це значно краще, адже для фонду важливо, щоб всі проєкти реалізувалися та їх придбали сейлз-агенти», — розповів Володимир Яценко.

Також треба надати документальне підтвердження, що є компанії, які повірили у проєкт, — наприклад, дистриб’ютори або телеканали, що погодилися його транслювати, абощо. Рекомендаційні листи від таких компаній будуть перевагою. Але варто не перестаратися, щоби в експертів не виникло враження, що проєкт має комерційний потенціал.

«З одного боку, фонд хоче отримувати прибуток, а з іншого — не віддає перевагу комерційним проєктам. Чому так? Вони намагаються підтримувати проєкти, які не можуть реалізуватися без "Єврімаж". Це тонка грань, де закінчується якісний авторський проєкт і починається вже комерційний», — пояснив Володимир Яценко.

Сценарій

Сценарій — найважливіший документ, який розповідає про творчий бік майбутнього проєкту, тому його слід розписувати якнайдетальніше.

«Навіть у Держкіно є умовні нормативи, що одна сторінка тексту дорівнює одній хвилині фільму. У вас може бути чудовий сценарій на 30 сторінках, в якому все зрозуміло, що це півторагодинний фільм, але для подачі на фінансування треба розписати цей сценарій так, щоб все мало деталі», — розповів Максим Наконечний. Він також порадив не соромитися додавати авторські ремарки, якщо в сценарії забагато персонажів.

Максим Наконечний

Сергій Зленко, у свою чергу, порадив не перевантажувати історію великою кількістю героїв: «Якщо експерт читає 30 проєктів і кількість персонажів йде на десятки, він губиться всередині сценарію, тому теж враховуйте цей момент».

Додаткові матеріали

До сценарію додаються супутні документи. Один із таких — режисерська експлікація (бачення), де можна викласти всі режисерські задуми, образні метафоричні рішення, описати особисту мотивацію тощо. Максим Наконечний порадив додавати мудборд, який має корелювати зі сценарієм. Ще один важливий документ —  опис персонажів, він підкріплює сценарій.

«У перелік акторів і в опис персонажів я додавав фото з їхніх примірок з першої до останньої сцени. Основний документ — це мудборд, де у вас є не лише текст, а й візуальний інструмент. Він запам’ятовується найбільше через асоціативні механізми, тому не бійтеся дублювати ваші задуми, вставляти цитати. Спробуйте створити такий мудборд, який виражатиме ваш задум та ідею», — розповів режисер.

Сергій Зленко порадив надавати перелік акторів із фотографіями та зазначенням ролей. Він впевнений, що це спрощує читання сценарію, коли по фотографіях актора можна уявити його образ. «Коли пишете про акторів, не полінуйтеся перевірити сторінку IMDB, бо українська індустрія приділяє мало уваги заповненню цього порталу. Постарайтеся приділити йому кілька годин часу і доповнити ті проєкти, які там відсутні, бо в "Єврімаж" звертають увагу на те, які нагороди нагороди мають актори, яку фільмографію», — запевнив він. А також додав, що велика кількість додаткових матеріалів завжди на краще.

Сергій Зленко

Володимир Яценко підтвердив, що всі документи та додаткові посилання дійсно будуть прочитані. «На захисті одного з проєктів членкиня групи сказала: "Знаєте, тут є п’ять посилань на роботи режисера, але в Youtube я знайшла його  роботу за 1984 рік і ось що хочу сказати…". Ми були вражені, адже люди дуже прискіпливо ставляться до своєї роботи», — розповів він.

Переклад документів двома мовами

Максим Наконечний нагадав, що всі документи для подачі мають бути перекладені двома мовами: англійською та французькою. Тому доведеться витратитися на роботу двох перекладачів. «У нашому випадку "Спас" — старослов’янське слово, тому все було архіскладно. Ми так і не дійшли консенсусу. Фільм англійською і французькою називався по-різному», — розповів режисер.

Володимир Яценко запевнив, що експерти читають все дуже уважно, і тому треба багато уваги приділити «складнощам перекладу»: «Якщо в українському сценарії є Євген, Женя і Жека, експерти подумають, що це троє різних людей. Тож якість сценарію та перекладу мають важливе значення».

Дарія Бассель, у свою чергу зауважила, що саме через переклад документів подати заявку швидко не вийде: «Краще починати будувати заявку за місяць. Коли я готувалася другий раз, вона вже не здавалася такою складною, як вперше. Але фізично не можна встигнути зробити її за одну ніч, бо більшість творчих документів мають бути перекладені двома мовами. І крім цих документів, є ще онлайн-аплікація. На її заповнення у мене пішов один робочий день».

Дедлайн

Володимир Яценко та Сергій Зленко наголосили, що подавати документи варто заздалегідь. І оскільки національні представники завжди допомагають аплікантам, вони хочуть мати час на додаткові поради.

«Нас також хвилює дедлайн подачі. Вже другий рік ми із Сергієм допомагаємо продюсерам подати заявку, ділимося думками та міркуваннями з власного досвіду. Ми зацікавлені в тому, щоб Україна отримувала кошти “Єврімаж”, і, звісно, хочемо допомогти нашим заявкам бути розглянутими. Наше прохання — не подавати проєкт за три дні до дедлайну, бо тоді складно», — попередив Володимир Яценко.

«Дедлайн до найближчої сесії — 15 вересня. Не подавайтеся в останній день, щоб залишилися хоча б чотири дні на зауваження, на які можна відреагувати. Сесія, де будуть розглядатися і прийматися рішення про виділення коштів, відбудеться з 23 по 26 листопада. Це означає, що до 23 листопада не можна починати зйомки. Або якщо починати, то прописувати в документації не більше 50% відзнятого матеріалу і додавати пояснення, чому відбувалися зйомки до цього числа», — додав Сергій Зленко.

Нові правила

Насамкінець представники України у фонді порадили продюсерам встигнути подати документи до «Єврімаж» цього року, адже в наступному очікується велика реформа фонду. Одним із головних нововведень може стати скасування усного пітчингу — експерти оцінюватимуть проєкти лише за документами, наданими продюсерами, а національні представники голосуватимуть, беручи до уваги оцінки експертів.

«Так, з наступного року не буде можливості відповідати на зауваження щодо проєктів, коментувати їх та підтримувати, як зараз», — акцентував Сергій Зленко.

Фото: ОМКФ

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Зеленський обговорив із президенткою Швейцарії посилення тиску на РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T18:51:17Z
Зеленський провів зустріч із прем'єром Канади: обговорили взаємодію країн
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T18:33:19Z
Соратники Гончаренка відреагували на ініціативу політика щодо форми ТЦК
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T18:00:52Z
ЗМІ: Ультраправі Румунії будуть оскаржувати вибори, якщо їхній кандидат програє
Европейская правда
2025-05-17T17:22:35Z
Трамп у понеділок збирається телефонувати Путіну, а після того – Зеленському
Европейская правда
2025-05-17T16:39:42Z
У Держдепі США розповіли деталі розмови Рубіо з Лавровим
Европейская правда
2025-05-17T16:30:30Z
Наймасштабніший в історії: у ЄС розкрили деталі нового пакета санкцій проти Росії
FaceNews
2025-05-17T15:03:24Z
Нові погрози Кремля: Медведєв розповів, що буде у випадку невдалих переговорів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T14:45:29Z
В МЗС РФ заявили, що Лавров поговорив з Рубіо про перемовини у Стамбулі
Европейская правда
2025-05-17T14:30:47Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Соліст Ziferblat вигукнув зі сцени Євробачення «Слава Україні»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T19:54:51Z
Україна виступила у фіналі Євробачення-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T19:51:33Z
Фінал «Євробачення-2025»: пряма трансляція
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T19:00:19Z
"Я не ідеальний": комік Розовий відповів, чи зраджував дружині
FaceNews
2025-05-17T16:52:30Z
Nemo підтримали Україну перед фіналом «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T16:51:30Z
Куди сходити у Києві 19-25 травня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T16:21:43Z
Шведський гурт KAJ: що відомо про фаворитів «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T16:12:12Z
Фінал Євробачення-2025: де дивитися та як голосувати
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T12:57:08Z
Майстри відтворили столітню вишиванку, знайдену в Чорнобильській зоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T18:39:07Z
Стало відомо, чи поїде Зеленський на інавгурацію Папи Римського
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:51:23Z
Одній із категорій військовозобов’язаних залишилось 20 днів для проходження ВЛК
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T13:57:28Z
«Голос епохи» Святослав Вакарчук. Йому пощастило, як біблійному Іоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T13:30:15Z
Скандал у столиці: компанія відреагувала на заяву про небезпечну рибу зі ртуттю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T10:33:32Z
ЗСУ показали українську зброю, яка вогняною кулею спалює ворога
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T09:09:23Z
Чим замінити слова «донат» і «донатити»? 10 запитань до мовознавиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T08:00:29Z
У Литві різко зросла кількість повітряних куль із контрабандою із Білорусі
Европейская правда
2025-05-17T06:58:58Z
Греція подала до суду через дрон-шоу Adidas біля Акрополя
Европейская правда
2025-05-17T06:28:52Z
У Києві - спалах «хвороби Боткіна»: симптоми і способи захисту інфекції
VGorode
2025-05-16T21:48:34Z
Чи можна їсти рибу щодня: медики дали остаточну відповідь
TSN
2025-05-16T19:22:47Z
Простий лайфгак, як знайти кліща у тварини за допомогою iPhone
ТСН
2025-05-16T19:22:21Z
Фонд Андрія Матюхи підтримав хірургів «Охматдиту»: операції з новою системою
ТСН
2025-05-16T19:21:48Z
Лікування алкоголізму: шлях до тверезого життя
ТСН
2025-05-16T19:21:28Z
Спалах гепатиту А у Києві. Кількість хворих зросла, пересувна лабораторія продовжить роботу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:06:59Z
Як вилікувати яблуню від чорного раку: на що звернути увагу, яка профілактика можлива
ТСН
2025-05-15T14:41:23Z
Один із найпопулярніших продуктів допоможе прожити до 100 років
TSN
2025-05-15T14:40:32Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: що варто зробити
ТСН
2025-05-15T14:39:07Z
Пожежі в будинках прем’єра Великої Британії: заарештовано другого підозрюваного
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T19:00:54Z
У Вінниці чоловік поранив випадкового знайомого: деталі справи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T17:30:06Z
Вбили розробника ракетного комплексу "Іскандер": його зіштовхнули зі сходів
FaceNews
2025-05-17T15:15:28Z
У Фінляндії зіткнулися і розбились два цивільних гелікоптери з 5 людьми на борту
Европейская правда
2025-05-17T14:51:35Z
У Росії загинув один із творців ракети «Іскандер» – його вбив сантехнік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T11:03:01Z
Закарпатець намагався перетнути кордон на незвичному транспорті
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T10:00:59Z
Росіяни вбили сімʼю ударом по рейсовому автобусу на Сумщині – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T09:24:31Z
Рятувальники дістали тіла пасажирів знищеного дроном автобуса на Сумщині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T08:24:26Z
Удар дрона по автобусу на Сумщині: що відомо про постраждалих
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:03:22Z
Нова підземна школа в Харкові обійдеться в понад 135 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T12:21:41Z
На Черкащині за наявності великого джерела зрошення є проблеми з водопостачанням
AgroPortal
2025-05-17T10:30:54Z
Мешканець Дніпра влаштував автоцвинтар серед багатоповерхівок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T08:09:54Z
Дрони СБУ вразили склади боєприпасів 126-ї бригади берегової оборони РФ у Криму
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:48:29Z
Росія готується до захоплення островів на Дніпрі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:30:12Z
Командир християнського підрозділу «Братство» розповів про чудо на війні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:12:08Z
Карта бойових дій в Україні станом на 18 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:03:11Z
Втрати ворога станом на 18 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T06:54:20Z
Продовольчі ярмарки у Києві 17-18 травня: де можна купити свіжі овочі та фрукти
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:09:33Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
Прифронтовий Кривий Ріг повертається до «Великого будівництва»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:30:10Z
Українці заборгували за воду понад 9 млрд грн
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T13:21:43Z
Британський виробник цукру отримав королівську відзнаку
AgroPortal
2025-05-17T13:00:00Z
У США пташиний грип дістався ферм ВРХ у гірських районах
AgroPortal
2025-05-17T12:30:10Z
VITAGRO тестує нові гібриди цукрового буряку
AgroPortal
2025-05-17T11:30:19Z
Виробник соусів Heinz модернізується на $3 млрд
AgroPortal
2025-05-17T09:00:34Z
Промислове поголів'я кролів зросло на 30%
AgroPortal
2025-05-17T08:30:56Z
В Україні буде створений перший завод з виробництва соєвого білкового концентрату
Agravery
2025-05-17T08:12:45Z
Картоплярі у Європі очікують дощів і раннього врожаю
AgroPortal
2025-05-17T06:30:12Z
В Україні почали випускати зубну пасту зі смаком борщу
AgroPortal
2025-05-17T07:30:18Z
Ці знаки зодіаку практично ніколи не дотримуються своїх обіцянок: на них не варто покладатися
TSN
2025-05-16T19:22:47Z
Насмажите втричі більше без додавання рису чи картоплі: рецепт пухких котлет від досвідчених кулінарів
TSN
2025-05-16T19:22:36Z
Яку помилку роблять у травні, і огірки виростають гіркими
ТСН
2025-05-16T19:22:23Z
Цей кущ у жодному разі не можна садити біля дому, і ось чому
ТСН
2025-05-16T19:21:36Z
Чим очистити сильний наліт на унітазі: залийте цей натуральний засіб на ніч — забудете про проблему
ТСН
2025-05-16T19:21:25Z
Яблунева плодожерка: коли та чим обробляти дерева, щоб захистити врожай
TSN
2025-05-16T19:20:59Z
Як зробити так, щоб паста не злипалася під час варіння: прості трюки — і ваше ставлення до спагеті ніколи не буде колишнім
ТСН
2025-05-16T19:20:58Z
Названо ідеальний колір для фарбування волосся: сивини не буде видно навіть під мікроскопом
TSN
2025-05-16T19:20:45Z
«Нелюди вирішили поховати». Тренерка з РФ прокоментувала скандал навколо російських фігуристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T16:45:42Z
Яке громадянство має ексфутболіст Анатолій Тимощук: що кажуть російські реєстри про нового «клієнта» СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:00:16Z
Чемпіонський парад «Барселони» зібрав більше 600 тисяч учасників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T09:48:59Z
ЗМІ назвали головну трансферну ціль «Реала»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:24:06Z
Від легенди футболу до пособника окупантів. Шлях Анатолія Тимощука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:00:37Z
Допомагав окупантам: екскапітан збірної Тимощук отримав підозру за пособництво РФ
ТСН
2025-05-16T19:21:42Z
Федерація дзюдо допустила білорусів до участі у турнірах під державною символікою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T18:39:10Z
П'ятиразовий олімпійський чемпіон зізнався у наркозалежності
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:42:44Z
У Києві пройде зустріч гравців збірної України з футболу з вболівальниками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:12:30Z
iPhone 17 Air стане першим смартфоном Apple з акумулятором нового типу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T17:12:25Z
На Марсі вперше побачили полярне сяйво неозброєним оком: у чому унікальність відкриття NASA
ТСН
2025-05-16T19:24:40Z
Які магнітні бурі очікуються 16 травня та як з ними впоратися
TSN
2025-05-16T19:23:14Z
Сусідня до Чумацького шляху галактика розривається на частини: нові відкриття астрономів
TSN
2025-05-16T19:20:30Z
На Марсі вперше зафіксовано полярне сяйво
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:00:41Z
Три країни Європи можуть обмежити доступ до соцмереж
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T06:15:39Z
Повний гайд розʼємами сучасних телевізорів: що означають кольори USB та інші відмітки
Корреспондент
2025-05-16T06:03:42Z
Прогноз магнітних бур на 16-18 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T04:36:02Z
Жінка відвела пса до грумера — результат вразив усіх
ТСН
2025-05-15T18:18:55Z