MY.UAНовини
Погляд на історію: залізниця змінила Буковину
Погляд на історію: залізниця змінила Буковину

Погляд на історію: залізниця змінила Буковину

Архівні документи нагадують нам про те, що першу в світі залізничну колію було відкрито в Англії на дільниці Ліверпуль–Манчестер 15 вересня 1830 року. А вже 1831 року в регулярну експлуатацію вводять залізничну колію у США. 1832 року в Бельгії та Німеччині, а 1835 року – у Франції. Австрія у ті роки пасла задніх. Однак віденський професор геології Франц Ріпль виношував плани з’єднати залізницею Галичину з Віднем. Та цю ідею в уряді Австрії не сприйняли серйозно, вважаючи її фантастичним проєктом, яких у ХІХ столітті було чимало. Ріпль наполегливо пропагував свій проєкт, де кінцевими пунктами поєднання у ньому стають Броди (містечко на Львівщині) та Трієст. Ці два розвинуті торговельні пункти тих часів надавали вихід Західній Європі до України, інший з’єднував Середземномор’я через Андріатику. Між цими двома напрямками були: Львів, Перемишль, Бохня, Брно, Любляна, Відень. А зацікавив австрійський уряд віденський банкір Соломон Родшільд, в якого були власні інтереси, бо залізниця мала пройти через його володіння, залізорудні та вугільні родовища Моравії.

Завдяки залізничному з’єднанню Чернівців з Віднем та Сучавою Буковина стала одним із важливих торговельних центрів

Отож, у квітні 1835 року Родшіль отримав у цісаря патент на будівництво ділянки залізничної колії протяжністю 455 км. Між Віднем та центром видобутку солі неподалік Кракова. І лише 1840 року австрійський уряд зрозумів перспективність залізничного сполучення. А вже 1854 року Австрія мала у своєму підпорядкуванні 1766 кілометрів залізниці – це був на  той час світовий рекорд у розбудові такого сполучення. Коштувало це Австрії 367 мільйонів гульденів.

Будівництво відбувалося досить інтенсивними темпами. Тому до прокладання залізниці до Галичини та Буковини залишалося небагато часу. Відкриття колії довжиною 143 кілометри Дембиця–Перемишль відбулося у листопаді 1860 року. А вже через рік рейки з’єднали Перемишль зі Львовом.

1861 року було започатковано першу залізницю на українській землі. 4 листопада «сигнальний» поїзд у складі чотирьох пасажирських вагонів із паровозом «Ярослав» здолав стокілометрову ділянку до Перемишля. Першими пасажирами потяга були робітники-будівельники колії та австрійські чиновники, що керували цим будівництвом. Саме цього дня, 4 листопада, у новітній історії незалежної України, відзначають від 2004 року як професійне свято - День залізничника.

У травні 1865-го розпочалося будівництво колії від Львова через Ходорів, Станіслав (Івано-Франківськ), Коломию, Снятин до Чернівців. Будівництво фінансувало міністерство торгівлі Австрії, яке здійснювали на той час шаленими темпами, попри австро-прусську війну та епідемію холери. Кінцеві пункти Чернівці та Броди мали з’єднати залізниці Австрійської та Російської імперії. Керував будівництвом колії та вокзальної інфраструктури англійський бізнесмен Томас Брессей, який мав досвід спорудження залізниць у Канаді та Австралії.

До 1 вересня 1866 року було укладено 267 кілометрів колії між столицями Галичини та Буковини. Врешті, Чернівці отримали залізничне сполучення з Віднем через Львів та Перемишль. Цікаво, що консеційна угода передбачала термін будівництва цієї ділянки за три роки, а фактично її збудували за півтора. І це при тодішній «механізації»: тачка, кирка, лопата, трамбовка. Щоправда, вокзальний палац у Чернівцях звели набагато пізніше – аж 1909 року.

На будівництві залізниці працювали багато селян, через землю яких прокладали рейкові колії, у деяких місцях їхні лани розрізали навпіл, що створювало незручності для тодішніх господарів. Однак австрійський уряд викуповував цю землю у 1,5-2 рази дорожче, ніж була ринкова ціна того часу. Плата робітникам на будівництві була також високою, однак і норми виробітку були чималі. Робітникам у тих місцях, де зводили насипи під колію, треба було перевезти тачкою не менше, як шість кубометрів землі, щоб отримати повну плату за день.

Зусиллями простого селянського люду тривало масштабне будівництво. Пізніше на перегонах чернівецької ділянки по всій колії з’являлись зсуви насипів та завали. А 1868 року навіть під вагою потяга завалився міст через річку Прут. Все це потребувало додаткових коштів, щоби надалі уникнути подібних аварійних ситуацій та гарантувати безпечну експлуатацію залізниці.

Машиністи Чернівецького локомотивного депо: (зліва направо) М. В. Трішневський, В. Ф. Войтюк, О. Т. Коліщук, С. В. Крижанівський. Фото надане автором

Будівництво не припиняли, і вже 1868 року між Чернівцями та Сучавою відкрили 90-кілометрову лінію для руху поїздів. Завдяки цьому Чернівці стали одним із важливих торговельних центрів. Тривало залізничне з’єднання і місцевого значення. 1884 року спорудили лінію від Чернівців до Новоселиці. Це тоді прикордонне містечко було розділене річкою Ракитною на дві частини – австрійську і російську (буковинську і бессарабську). Того часу Новоселиця опинилася в орбіті міжнародної торгівлі завдяки залізниці. Із Бессарабії щорічно вирушали вагони з тисячами голів худоби, тоннами зерна, шкіри. Усі вантажі прямували до Відня.

Принагідно відзначимо, що вперше на станції Новоселиця 1904 року була задіяна безперевантажна зміна платформ з колії 1435 мм на 1520 мм. За день тут переставляли 120 платформ з однієї колії на іншу. Це був транзитний пункт, через який йшли вантажі: буковинський ліс – до Центральної України, а худоба та зерно - до Західної Європи.

1885 року було створено товариство «Буковинські локальні залізниці», яке і розпочало будівництво ліній від Глибокої до Бергомета через Сторожинець, до Чудея та Межиріччя. Будівництво локальних залізниць на теренах Буковини тривало до 1890 року. Чернівці було з’єднано з Тернополем через Лужани – Штефанешти – Заліщики – Чортків. Відкрилося пряме сполучення Галицького Поділля з Буковиною.

Залізниця відкрила нові економічні можливості для багатьох буковинських населених пунктів. Відзначимо, що із введенням в експлуатацію кожної ділянки залізниці люди отримували робочі місця на станціях, у ремонтних майстернях, паровозних та вагонних депо, а також на утримані рейкових колій.

Колія Львів – Чернівці пройшла через Галицьке Прикарпаття: Ходорів – Станіслав – Коломию – Снятин. Залізниця дала поштовх для розвитку промисловості. У Ходорові було зведено цегельний завод, а чеська фірма «Шкода» збудувала цукровий завод. Такий самий завод ця фірма звела й у Лужанах і проклала лінію колії від станції до заводу, а 1906 року купила власний паровоз. У цьому селі було багато залізничних династій – колійних робітників, слюсарів-ремонтників, токарів, машиністів паровозів, чимало лужанців працювали на цукроварні. Залізниці були й залишаються важливою транспортною артерією між європейськими державами. У роки Першої та Другої світової війни залізницю активно використовували для передислокації військ та доставки озброєння на фронти.

Після розпаду Австро-Угорської імперії (1918 рік) Галичина відійшла до Польщі, Буковина – до Румунії. Світова криза 1929-1932 рр. відбилася і на залізницях, повноцінний вагонопотік припинився на головних магістралях, Галицько-Буковинського напрямку.

1940 року Буковина опинилася у складі СРСР, тому залізничну колію від Неполоківців до Ларги за короткий термін було «перешито» з вузької європейської на широку-російську, знову ж таки з використанням праці чоловіків навколишніх сіл.

Така «перешивка» колії потім відбулася вдруге, 1944 року, коли І Український фронт проходив Буковиною. Тоді військові інженери-залізничники, використовуючи працю місцевого населення, за два тижні 72 км до Коломиї переробили рейкову колію на ширину 1520 мм.

Після звільнення західних областей України від фашистів було створено Львівську залізницю. Того часу паровозні депо працювали на малопотужних паровозах російської побудови Ов, Еу, Ем та трофейних – німецьких (52 серія), польських «ТУ» та мадярських «ТМ». Чернівецьке паровозне депо лише на початку 60-х років минулого століття отримало потужніші «Эр» і пасажирські «Су». Невдовзі їх замінили набагато потужніші серії «Л». Зокрема Л-3535 іноді використовують і тепер, для водіння туристичних поїздів у Карпатах.

1970 року депо остаточно перейшло на тепловозну тягу. Вантажні ТЭ-3 та пасажирські ТЭ-7 водили поїзди впродовж 20 років. Їх замінили 2М62у, які за 25 років виробили свій ресурс. А теперішні 2ТЕ10м у жахливому технічному стані й утримуються сумлінням та ентузіазмом локомотивних бригад. Не кращий технічний стан електровозів у депо Львів, Чоп, Здолбунів, Тернопіль. На жаль, такі реалії сьогодення у локомотивному господарстві Укрзалізниці.

Чи не найвагоміший внесок в історію розвитку залізниць України у період становлення Незалежності зробив Георгій Кирпа, будучи начальником найбільшої тоді Львівської залізниці, започаткував програму оновлення рухомого складу та залізничної інфраструктури. Цю ідею він втілював і на посадах керівника Укрзалізниці, а потім і міністра транспорту. Але доля таким людям дає мало часу, щоб завершити свої ідеї

Дмитро Левицький, ветеран залізничного транспорту з 54-річним стажем

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Договорняк" и "слив" Донбасса: кто виноват в обвале украинского фронта
Comments UA
2024-11-29T13:15:32Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Счастливчики выходных: три знака Зодиака, которым повезет 30 ноября - 1 декабря 2024 года
Фокус
2024-11-29T18:36:01Z
Огромная дыра: как выглядит Ан-2, который россияне перепутали с украинским БПЛА
Фокус
2024-11-29T14:15:56Z
Россияне вновь продвинулись в городе, которой открывает путь к Покровску: карта DeepState
Comments UA
2024-12-02T04:57:41Z
Удар ВСУ по Крыму: в Forbes рассказали детали массированной атаки
ZN UA
2024-12-02T04:28:24Z
Враг атаковал четыре общины Никопольщины
Корреспондент
2024-11-29T17:13:36Z
Кличко превращает столицу в строительный гигант – не за счёт обороны, а детских пустых садов: ушло более 30 млрд грн
Знай
2024-12-01T13:12:06Z
Растущая Луна 2 — 14 декабря 2024: гороскоп для всех знаков зодиака
TSN
2024-12-01T13:06:47Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Джо Байден объявил о помиловании своего сына Хантера
ZN UA
2024-12-02T04:39:27Z
Увеличение расходов на войну не позволит России усилить свой военный потенциал — ISW
TSN
2024-12-02T04:33:33Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
Comments UA
2024-11-28T11:51:18Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
8 признаков, что ваше тело борется с воспалением — никогда их не игнорируйте
Marie Claire
2024-12-01T19:18:41Z
Магнитные бури в декабре 2024 года: чего ожидать
Comments UA
2024-12-01T17:00:18Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
Теплая пижама или отопление: что выбрать для здорового сна
Знай
2024-11-27T12:51:42Z
Беременная девушка Венсана Касселя показала новые фото топлесс
Comments UA
2024-11-30T22:33:41Z
Популярная российская актриса родила первенца в 53 года
Comments UA
2024-11-30T21:33:50Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
64-летний Шон Пенн закрутил роман с младшей на 34 года известной актрисой и впервые показал ее публике
TSN
2024-12-01T14:15:50Z
Громкие премьеры: что посмотреть на Netflix уже на этой неделе
Comments UA
2024-12-02T03:06:27Z
Битва в киберпространстве
Кино-Театр
2024-12-01T22:21:11Z
Рэпер Yarmak рассказал, когда решил стать в ряды ВСУ
Корреспондент
2024-11-29T14:03:08Z
Британский рэпер отреагировал на слухи о его романе с 49-летней Анджелиной Джоли
UAToday
2024-11-29T16:12:51Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
TSN
2024-11-28T11:17:15Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
"Ведет к радиационному выбросу", - The New York Times пишет, зачем Путин атакует украинские АЭС
Новости Украины
2024-11-29T21:36:48Z
Доплаты к пенсии: кто их может получить в декабре
ZN UA
2024-12-01T06:03:06Z
Увеличатся ли тарифы в "Укрзализныце": чего ожидать украинцам
Знай
2024-12-02T04:21:29Z
В небе над Украиной заметили пассажирский самолет из России: куда летел и что это значит
TSN
2024-12-02T04:06:42Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
Пока вы не видите этого, счета за воду уже растут
Знай
2024-11-29T13:30:20Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Зеленого света теперь не будет: в Украине появятся необычные светофоры
Политека
2024-11-29T16:21:33Z
Сон на работе принес мужчине $48 тысяч
Фокус
2024-11-24T15:36:01Z
Смерть друга: король Карл III и королева Камилла объявили печальную новость
Marie Claire
2024-11-19T19:04:46Z
За свет некоторые заплатят меньше: украинцам рассказали хитрость экономии на комуналке
Знай
2024-12-01T06:06:46Z
Оксфордский словарь назвал слово 2024 года
Корреспондент
2024-12-02T04:09:27Z
Когда украшать елку в 2024 году: астрология, религия и другие советы для украинцев
Знай
2024-12-02T03:51:44Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
Та Самая Пятница в Алло: грандиозный день распродаж
TSN
2024-11-22T09:01:37Z
Вытирал ноги об украинский флаг: мужчину отправят в психушку
TSN
2024-11-30T17:51:54Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Ради побега за границу женился на родственнице с инвалидностью: ГПСУ разоблачила уклониста
Апостроф
2024-11-29T16:39:06Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
В Днепре произошло смертельное ДТП: погиб ребенок
Хвиля
2024-12-02T04:54:42Z
Россия ударила по многоэтажке в Тернополе, есть жертвы
Комсомольская правда
2024-12-02T04:42:30Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
В Тернополе вражеский дрон попал в многоквартирный дом: есть погибшие и раненые
Хвиля
2024-12-02T03:54:13Z
Лучшая уличная еда мира: попали ли украинские блюда в топ
Comments UA
2024-11-29T15:27:58Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Лунный календарь для волос на декабрь: когда стричь, а когда лучше удержаться
Знай
2024-12-02T04:51:34Z
Не перестают удивлять: 8 привычек русских людей, которые иностранцам кажутся странными
Marie Claire
2024-12-02T01:00:27Z
Гороскоп для Рыб на декабрь 2024
Marie Claire
2024-12-02T00:32:44Z
День ангела 2 декабря: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2024-12-01T22:21:45Z
На праздничный стол: рецепт слоеного салата с грибами
Фокус
2024-12-01T20:06:40Z
Лунный календарь стрижек на декабрь 2024 года: когда менять имидж
Comments UA
2024-12-01T19:00:46Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
Усик – Фьюри 2: соперники мерещатся друг другу в официальном промо боя
ZN UA
2024-12-01T21:36:47Z
В стиле Гая Ричи: бой-реванш Усика и Фьюри рекламируют по-голливудски
Фокус
2024-12-01T21:30:51Z
Атлетік здолав Райо Вальєкано
Football.ua
2024-12-01T19:39:30Z
Сбившая ракету военная сделала первый удар в матче «Шахтер» - «Рух»
Комсомольская правда
2024-12-01T18:58:00Z
"Если Усик ответит…" Боксер заставил поклонников жестко отрабатывать упражнения
Апостроф
2024-12-01T18:54:34Z
В 7 раз эффективнее обычных турбин: создан первый ветрогенератор, спроектированный ИИ
Фокус
2024-12-01T16:00:20Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
ПК-геймерам бесплатно раздадут LEGO Star Wars: The Skywalker Saga
GameMag
2024-12-02T03:36:36Z
Глен Скофилд предлагал Electronic Arts идею создания Dead Space 4 — ему ответили отказом
GameMag
2024-12-01T20:46:59Z
Адаптируйтесь или потеряете работу: ИИ рассказывает об изменениях на рынке труда
Comments UA
2024-12-01T20:00:11Z
Сыгравшая Фрейю в God of War актриса хотела бы увидеть отдельную игру про неё
GameMag
2024-12-01T19:23:38Z
В Японии создали ИИ из личности умершего основателя Panasonic: как его используют
Фокус
2024-12-01T17:12:38Z
Важные изменения для абонентов: что ждет мобильную связь с Нового года
Знай
2024-12-01T16:36:28Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Магнат "Формулы-1" и фанат Путина Берни Экклстоун продает коллекцию авто, включая болид Шумахера
Фокус
2024-12-01T19:00:59Z
Миллионы Михаэля Шумахера: легенда "Формулы-1" стал жертвой шантажа бывшего телохранителя
Фокус
2024-12-01T13:00:22Z
Винтажный Chrysler 50-х завелся после 30 лет простоя в сарае
Фокус
2024-12-01T11:12:36Z
Ферстаппена лишили поула на Гран-при Катара
Корреспондент
2024-12-01T09:15:04Z
В Украине появился новейший 1000-сильный электромобиль Porsche за 9 миллионов
Фокус
2024-12-01T09:06:12Z
Звезда ралли: гоночный гибрид Rolls-Royce и Toyota Land Cruiser оценили в 800000 евро
Фокус
2024-11-30T08:57:18Z
Китай становится монополистом: какой рынок РФ переходит под контроль Пекина
Comments UA
2024-11-29T19:21:50Z
Капсула времени из 90-х: в Украине обнаружили уникальный спорткар Mercedes Brabus
Фокус
2024-11-29T16:30:37Z