MY.UAНовини
Погляд на історію: залізниця змінила Буковину
Погляд на історію: залізниця змінила Буковину

Погляд на історію: залізниця змінила Буковину

Архівні документи нагадують нам про те, що першу в світі залізничну колію було відкрито в Англії на дільниці Ліверпуль–Манчестер 15 вересня 1830 року. А вже 1831 року в регулярну експлуатацію вводять залізничну колію у США. 1832 року в Бельгії та Німеччині, а 1835 року – у Франції. Австрія у ті роки пасла задніх. Однак віденський професор геології Франц Ріпль виношував плани з’єднати залізницею Галичину з Віднем. Та цю ідею в уряді Австрії не сприйняли серйозно, вважаючи її фантастичним проєктом, яких у ХІХ столітті було чимало. Ріпль наполегливо пропагував свій проєкт, де кінцевими пунктами поєднання у ньому стають Броди (містечко на Львівщині) та Трієст. Ці два розвинуті торговельні пункти тих часів надавали вихід Західній Європі до України, інший з’єднував Середземномор’я через Андріатику. Між цими двома напрямками були: Львів, Перемишль, Бохня, Брно, Любляна, Відень. А зацікавив австрійський уряд віденський банкір Соломон Родшільд, в якого були власні інтереси, бо залізниця мала пройти через його володіння, залізорудні та вугільні родовища Моравії.

Завдяки залізничному з’єднанню Чернівців з Віднем та Сучавою Буковина стала одним із важливих торговельних центрів

Отож, у квітні 1835 року Родшіль отримав у цісаря патент на будівництво ділянки залізничної колії протяжністю 455 км. Між Віднем та центром видобутку солі неподалік Кракова. І лише 1840 року австрійський уряд зрозумів перспективність залізничного сполучення. А вже 1854 року Австрія мала у своєму підпорядкуванні 1766 кілометрів залізниці – це був на  той час світовий рекорд у розбудові такого сполучення. Коштувало це Австрії 367 мільйонів гульденів.

Будівництво відбувалося досить інтенсивними темпами. Тому до прокладання залізниці до Галичини та Буковини залишалося небагато часу. Відкриття колії довжиною 143 кілометри Дембиця–Перемишль відбулося у листопаді 1860 року. А вже через рік рейки з’єднали Перемишль зі Львовом.

1861 року було започатковано першу залізницю на українській землі. 4 листопада «сигнальний» поїзд у складі чотирьох пасажирських вагонів із паровозом «Ярослав» здолав стокілометрову ділянку до Перемишля. Першими пасажирами потяга були робітники-будівельники колії та австрійські чиновники, що керували цим будівництвом. Саме цього дня, 4 листопада, у новітній історії незалежної України, відзначають від 2004 року як професійне свято - День залізничника.

У травні 1865-го розпочалося будівництво колії від Львова через Ходорів, Станіслав (Івано-Франківськ), Коломию, Снятин до Чернівців. Будівництво фінансувало міністерство торгівлі Австрії, яке здійснювали на той час шаленими темпами, попри австро-прусську війну та епідемію холери. Кінцеві пункти Чернівці та Броди мали з’єднати залізниці Австрійської та Російської імперії. Керував будівництвом колії та вокзальної інфраструктури англійський бізнесмен Томас Брессей, який мав досвід спорудження залізниць у Канаді та Австралії.

До 1 вересня 1866 року було укладено 267 кілометрів колії між столицями Галичини та Буковини. Врешті, Чернівці отримали залізничне сполучення з Віднем через Львів та Перемишль. Цікаво, що консеційна угода передбачала термін будівництва цієї ділянки за три роки, а фактично її збудували за півтора. І це при тодішній «механізації»: тачка, кирка, лопата, трамбовка. Щоправда, вокзальний палац у Чернівцях звели набагато пізніше – аж 1909 року.

На будівництві залізниці працювали багато селян, через землю яких прокладали рейкові колії, у деяких місцях їхні лани розрізали навпіл, що створювало незручності для тодішніх господарів. Однак австрійський уряд викуповував цю землю у 1,5-2 рази дорожче, ніж була ринкова ціна того часу. Плата робітникам на будівництві була також високою, однак і норми виробітку були чималі. Робітникам у тих місцях, де зводили насипи під колію, треба було перевезти тачкою не менше, як шість кубометрів землі, щоб отримати повну плату за день.

Зусиллями простого селянського люду тривало масштабне будівництво. Пізніше на перегонах чернівецької ділянки по всій колії з’являлись зсуви насипів та завали. А 1868 року навіть під вагою потяга завалився міст через річку Прут. Все це потребувало додаткових коштів, щоби надалі уникнути подібних аварійних ситуацій та гарантувати безпечну експлуатацію залізниці.

Машиністи Чернівецького локомотивного депо: (зліва направо) М. В. Трішневський, В. Ф. Войтюк, О. Т. Коліщук, С. В. Крижанівський. Фото надане автором

Будівництво не припиняли, і вже 1868 року між Чернівцями та Сучавою відкрили 90-кілометрову лінію для руху поїздів. Завдяки цьому Чернівці стали одним із важливих торговельних центрів. Тривало залізничне з’єднання і місцевого значення. 1884 року спорудили лінію від Чернівців до Новоселиці. Це тоді прикордонне містечко було розділене річкою Ракитною на дві частини – австрійську і російську (буковинську і бессарабську). Того часу Новоселиця опинилася в орбіті міжнародної торгівлі завдяки залізниці. Із Бессарабії щорічно вирушали вагони з тисячами голів худоби, тоннами зерна, шкіри. Усі вантажі прямували до Відня.

Принагідно відзначимо, що вперше на станції Новоселиця 1904 року була задіяна безперевантажна зміна платформ з колії 1435 мм на 1520 мм. За день тут переставляли 120 платформ з однієї колії на іншу. Це був транзитний пункт, через який йшли вантажі: буковинський ліс – до Центральної України, а худоба та зерно - до Західної Європи.

1885 року було створено товариство «Буковинські локальні залізниці», яке і розпочало будівництво ліній від Глибокої до Бергомета через Сторожинець, до Чудея та Межиріччя. Будівництво локальних залізниць на теренах Буковини тривало до 1890 року. Чернівці було з’єднано з Тернополем через Лужани – Штефанешти – Заліщики – Чортків. Відкрилося пряме сполучення Галицького Поділля з Буковиною.

Залізниця відкрила нові економічні можливості для багатьох буковинських населених пунктів. Відзначимо, що із введенням в експлуатацію кожної ділянки залізниці люди отримували робочі місця на станціях, у ремонтних майстернях, паровозних та вагонних депо, а також на утримані рейкових колій.

Колія Львів – Чернівці пройшла через Галицьке Прикарпаття: Ходорів – Станіслав – Коломию – Снятин. Залізниця дала поштовх для розвитку промисловості. У Ходорові було зведено цегельний завод, а чеська фірма «Шкода» збудувала цукровий завод. Такий самий завод ця фірма звела й у Лужанах і проклала лінію колії від станції до заводу, а 1906 року купила власний паровоз. У цьому селі було багато залізничних династій – колійних робітників, слюсарів-ремонтників, токарів, машиністів паровозів, чимало лужанців працювали на цукроварні. Залізниці були й залишаються важливою транспортною артерією між європейськими державами. У роки Першої та Другої світової війни залізницю активно використовували для передислокації військ та доставки озброєння на фронти.

Після розпаду Австро-Угорської імперії (1918 рік) Галичина відійшла до Польщі, Буковина – до Румунії. Світова криза 1929-1932 рр. відбилася і на залізницях, повноцінний вагонопотік припинився на головних магістралях, Галицько-Буковинського напрямку.

1940 року Буковина опинилася у складі СРСР, тому залізничну колію від Неполоківців до Ларги за короткий термін було «перешито» з вузької європейської на широку-російську, знову ж таки з використанням праці чоловіків навколишніх сіл.

Така «перешивка» колії потім відбулася вдруге, 1944 року, коли І Український фронт проходив Буковиною. Тоді військові інженери-залізничники, використовуючи працю місцевого населення, за два тижні 72 км до Коломиї переробили рейкову колію на ширину 1520 мм.

Після звільнення західних областей України від фашистів було створено Львівську залізницю. Того часу паровозні депо працювали на малопотужних паровозах російської побудови Ов, Еу, Ем та трофейних – німецьких (52 серія), польських «ТУ» та мадярських «ТМ». Чернівецьке паровозне депо лише на початку 60-х років минулого століття отримало потужніші «Эр» і пасажирські «Су». Невдовзі їх замінили набагато потужніші серії «Л». Зокрема Л-3535 іноді використовують і тепер, для водіння туристичних поїздів у Карпатах.

1970 року депо остаточно перейшло на тепловозну тягу. Вантажні ТЭ-3 та пасажирські ТЭ-7 водили поїзди впродовж 20 років. Їх замінили 2М62у, які за 25 років виробили свій ресурс. А теперішні 2ТЕ10м у жахливому технічному стані й утримуються сумлінням та ентузіазмом локомотивних бригад. Не кращий технічний стан електровозів у депо Львів, Чоп, Здолбунів, Тернопіль. На жаль, такі реалії сьогодення у локомотивному господарстві Укрзалізниці.

Чи не найвагоміший внесок в історію розвитку залізниць України у період становлення Незалежності зробив Георгій Кирпа, будучи начальником найбільшої тоді Львівської залізниці, започаткував програму оновлення рухомого складу та залізничної інфраструктури. Цю ідею він втілював і на посадах керівника Укрзалізниці, а потім і міністра транспорту. Але доля таким людям дає мало часу, щоб завершити свої ідеї

Дмитро Левицький, ветеран залізничного транспорту з 54-річним стажем

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Мошеннические QR-коды в общественных местах: киберполиция рассказала, как не потерять деньги
Апостроф
2025-02-25T15:33:44Z
Как инженерное мышление и инновации меняют мир: опыт и взгляд Дениса Дрофа
Фокус
2025-02-25T15:27:25Z
Прорыв в солнечной энергетике: панели из перовскита показали рекордную эффективность
Фокус
2025-02-25T15:12:32Z
Разработчики Detroit: Become Human успокоили игроков — Quantic Dream не закрывают
GameMag
2025-02-25T15:04:19Z
Следы океанов: на Марсе нашли древние пляжи
ZN UA
2025-02-25T14:58:16Z
Google перейдет на QR-коды для аутентификации в Gmail
Корреспондент
2025-02-25T14:39:49Z
Tekken 8 разошлась тиражом в 3 миллиона копий — быстрее Tekken 7
GameMag
2025-02-25T14:39:45Z
Мощная вспышка на Солнце "обесточила" Тихий океан: зафиксировано массовое радиоотключение
Фокус
2025-02-25T14:39:23Z
Индонезия снимет запрет на продажу iPhone 16
Корреспондент
2025-02-25T13:21:19Z
5 красных флажков на первом свидании: будьте бдительны, если вы заметили следующие признаки
Comments UA
2025-02-25T15:36:12Z
Как можно отстирать очень грязные кухонные полотенца: метод, который справится с очень сложными пятнами
TSN
2025-02-25T15:33:34Z
Почему ни в коем случае нельзя вечером выносить мусор: 4 веские причины
TSN
2025-02-25T15:06:41Z
Может ли партнер искренне любить двоих и любовь ли это?
Marie Claire
2025-02-25T15:00:55Z
Вы получите любую работу, которую захотите: 5 секретов успешного собеседования, о таком вы не знали
Знай
2025-02-25T14:51:29Z
Испытание для смельчаков: "парящий в небесах" мост поражает воображение туристов
Фокус
2025-02-25T13:57:47Z
Пять лучших рецептов блинчиков на Масленицу
Comments UA
2025-02-25T13:54:08Z
Ароматные яблочные розы: десерт, который покорит не только ваше сердце, рецепт от Эктора
Знай
2025-02-25T13:51:22Z
Пять снов, которые предупреждают человека об опасности в реальной жизни: какие они
TSN
2025-02-25T13:36:54Z
Китайское судно задержали при перерезке подводных интернет-кабелей
Comments UA
2025-02-25T14:54:43Z
В Конго вспышка неизвестной болезни унесла жизни 50 человек
Корреспондент
2025-02-25T14:51:06Z
Беспредел ТЦК и полиции в Харькове: что говорят правоохранители
Comments UA
2025-02-25T14:36:39Z
Масштабные пожары на полигоне отходов: в Одесчине объявили подозрение директору предприятия
TSN
2025-02-25T14:33:51Z
В Ровенской области чиновников поймали на взятке в 1,3 млн грн
Comments UA
2025-02-25T14:33:19Z
Отравленое пламя: халатность привела к загрязнению атмосферного воздуха
Comments UA
2025-02-25T13:42:44Z
Украина в огне: по областям чрезвычайная ситуация даже зимой
Comments UA
2025-02-25T13:27:58Z
"Гуманитарная помощь" на продажу: в Черновцах разоблачили мошенническую схему
Comments UA
2025-02-25T13:27:12Z
Известную мошенницу и экс-директора представительства компании FOREX MMCIS group Юту Романченко заметили в Дубай на конференции Sigma
Новости Украины
2025-02-25T12:13:34Z
"Может случиться с каждым": Баколе оценил последствия поражения от Паркера
Корреспондент
2025-02-25T15:24:09Z
Сын Виталия Кличко дебютировал в сборной Украины по баскетболу
Фокус
2025-02-25T13:51:41Z
FAST и Favbet Foundation: национальный проект первой помощи для спортивного коммьюнити
Апостроф
2025-02-25T13:48:50Z
Стало известно, сколько матчей пропустит Забарный из-за дисквалификации за красную карточку в АПЛ
TSN
2025-02-25T13:27:34Z
Тренер Милана на грани увольнения - установлены сроки, чтобы исправить ситуацию
Корреспондент
2025-02-25T13:24:59Z
В Турции хотят возбудить уголовное дело против футбольного тренера Моуриньо
ZN UA
2025-02-25T12:52:11Z
Нокаутировал бы любого: Тренер Паркера оценил победу над Баколе
Корреспондент
2025-02-25T12:42:37Z
Галатасарай обвинил Моуринью в расизме и подаст в суд
Корреспондент
2025-02-25T12:03:31Z
План не изменился: Промоутер озвучил главную цель Джошуа
Корреспондент
2025-02-25T11:03:01Z
В Киеве разоблачили партию сигаретных подделок
Корреспондент
2025-02-25T15:09:42Z
Враг оккупировал село Запорожье в Донецкой области: как будет действовать дальше — DeepState
TSN
2025-02-25T15:06:14Z
В Херсонской области оккупанты запугивают проукраинское население и устраивают показательные судилища
Апостроф
2025-02-25T14:24:10Z
В результате обстрела Краматорска погиб гражданский
Корреспондент
2025-02-25T14:12:34Z
Синоптики сообщили, каким будет первый месяц весны
Корреспондент
2025-02-25T14:01:04Z
Украину накроют снегопады: где и когда ждать обильных осадков
TSN
2025-02-25T13:51:26Z
В Харькове произошли беспорядки из-за уклониста – полиция применила против толпы газ
Апостроф
2025-02-25T13:42:22Z
Когда воздух в Киеве станет чище: синоптик рассказала
TSN
2025-02-25T13:36:20Z
Бывший премьер Британии Джонсон поел в Киеве сала
Апостроф
2025-02-25T13:33:12Z
Немного распущенности: 6 главных трендов в стрижках этой весной
Marie Claire
2025-02-25T15:27:02Z
Klavdia Petrivna перенесла европейский тур из-за простуды
Комсомольская правда
2025-02-25T14:30:01Z
Украинская актриса повредила себе лицо моющим средством перед важными кинопробами
Апостроф
2025-02-25T14:27:55Z
Канье Уэст переодел Бьянку Цензори в медсестру
Фокус
2025-02-25T14:27:19Z
"Все, все покинуть, до тебе полинуть...": история самой большой любви Леси Украинки
Апостроф
2025-02-25T13:51:41Z
Дмитрий Богомазов рассказал, как поставил «Сон летней ночи» с пришельцами: «Шекспир у нас получился очень современный»
Знай
2025-02-25T13:42:26Z
Меган Маркл снова заподозрили в плагиате: при чем тут Памела Андерсон
Фокус
2025-02-25T13:06:02Z
Дженнифер Лопес рассказала о неудачной любви
UAToday
2025-02-25T13:03:42Z
Племянницы леди Ди на фронт-роу и Кафельникова на подиуме: 8 ярких событий Недели моды в Лондоне
Marie Claire
2025-02-25T13:01:40Z
Россияне назвали новорожденного ребенка Трампом
Comments UA
2025-02-25T15:30:58Z
Заставят ли пенсионеров вернуть деньги государству: украинцам объяснили больной вопрос
Знай
2025-02-25T15:30:17Z
В прошлом году украинцы усыновили больше всего детей за последние пять лет
Апостроф
2025-02-25T14:54:32Z
Среди кандидатов – африканец и филиппинец: кто может стать следующим Папой Римским
TSN
2025-02-25T14:51:45Z
СМИ пишут о деталях подрыва дамбы под Киевом в первые дни войны: Фокус получил опровержения
Фокус
2025-02-25T14:45:07Z
Некоторые женщины получат помощь в 25-40 тыс. грн: кому заплатят
Фокус
2025-02-25T14:42:36Z
Не блины: какое традиционное блюдо на Масленицу было в Украине до советских времен
Comments UA
2025-02-25T14:42:00Z
Украине хватит оружия до лета без США - СМИ
Корреспондент
2025-02-25T14:33:46Z
Банда из 5 человек украла золотой унитаз с названием "Америка": что с ними стало
Фокус
2025-02-25T14:27:15Z
Стала известна привычка долгожителей №1: гарантирована ясность ума в старости
Comments UA
2025-02-25T13:36:10Z
Психическое здоровье украинцев под угрозой: почти половина населения страдает из-за войны
TSN
2025-02-25T12:06:20Z
Выживаемость возросла на 83%: ученые назвали продукты, спасающие мозг от деменции
Фокус
2025-02-25T12:00:10Z
Какие продукты нужно обязательно есть людям за 60: защищают от рака, деменции и ломкости костей
TSN
2025-02-25T11:33:34Z
Поспешите к семейному врачу: правила кардинально меняются с 1 марта
Знай
2025-02-25T11:30:38Z
Шелковое полотенце: стоит ли оно своих денег и как влияет на состояние волос
Marie Claire
2025-02-25T11:16:28Z
Срочно уберите эти предметы из кухни: они являются рассадниками плесени и неприятного запаха
TSN
2025-02-25T10:36:27Z
Чем заменить кофе: 5 бодрящих напитков, которые повысят вашу энергию
UAToday
2025-02-25T10:03:10Z
Добавьте к утреннему кофе одну популярную специю — сможете влезть в старые джинсы к лету
TSN
2025-02-25T09:33:37Z
Польша предоставит Украине больше терминалов Starlink
Корреспондент
2025-02-25T15:40:00Z
Украина снизила импорт энергоресурсов за год
Корреспондент
2025-02-25T15:30:24Z
Украинцев предупредили о вероятном повышении цен на мясо: подробности
Фокус
2025-02-25T15:27:27Z
Какая будет пенсия после индексации: как узнать ее размер
TSN
2025-02-25T15:21:39Z
"Сегодня не работают программы ипотеки для ветеранов. Потому что увольняющийся становится неинтересным". Интервью с представителем Минветеранов
Апостроф
2025-02-25T14:45:08Z
Цена на электричество с 1 марта: украинцев предупредили
Политека
2025-02-25T14:31:28Z
Изменился пенсий возраст и требования для выхода на пенсию: о чем следует знать
Знай
2025-02-25T14:30:22Z
Sony обогнала Mitsubishi и поднялась на второе место в рейтинге самых дорогих японских компаний
GameMag
2025-02-25T14:19:19Z
В Украине подскочит цена на некоторые продукты: эксперт рассказала, что в зоне риска
Фокус
2025-02-25T13:27:00Z
Украина представила обновленную версию подводного дрона Toloka TLK 150: детали улучшений
Фокус
2025-02-25T15:15:13Z
Необычный раритет: на продажу выставили винтажный 70-летний автодом Alfa Romeo
Фокус
2025-02-25T13:45:14Z
Вдвое дешевле Tesla Cybertruck: дебютировал корейский электропикап за $33 500
Фокус
2025-02-25T12:51:56Z
Роскошь из 90-х: обнаружен культовый 35-летний Mercedes W126 в новом состоянии
Фокус
2025-02-25T12:06:37Z
Падение акций Tesla: среди причин – политическая активность Маска
Апостроф
2025-02-25T11:03:15Z
В Украине появится новый флагман Opel: цены и подробности
Фокус
2025-02-25T10:00:07Z
Монстр для бездорожья: известная студия собрала двухместный пикап-спорткар Jeep Wrangler
Знай
2025-02-25T06:51:32Z
Мощный внедорожник от Great Wall станет дешевой альтернативой Mercedes-AMG G63
Фокус
2025-02-24T14:30:36Z
Кардинальные изменения: новый Citroen C5 Aircross показали до премьеры
Фокус
2025-02-24T11:06:02Z
Премьер Британии объявил об увеличении расходов на оборону до 2,5% ВВП к 2027 году, назвав Россию "угрозой" — The Guardian
ZN UA
2025-02-25T15:40:34Z
Зеленский пообщался с новым премьером Бельгии
Европейская правда
2025-02-25T15:39:43Z
Действенные санкции: почему удары по российским НПЗ болезненны для врага
Корреспондент
2025-02-25T15:39:42Z
РФ столкнулась с нехваткой ракет: стали известны причины и последствия
Comments UA
2025-02-25T15:27:21Z
Российских правозащитников впервые с начала вторжения пустили в Украину
Комсомольская правда
2025-02-25T15:21:40Z
Администрация Трампа дает задний ход в вопросе сроков окончания войны в Украине
Comments UA
2025-02-25T15:21:17Z
Демократ Моултон: Трамп "продает" Украину России
ZN UA
2025-02-25T15:18:47Z
В Раде ответили, будет ли конец войны в этом году: понравится ли это Зеленскому
Comments UA
2025-02-25T15:12:10Z
Дело об убытках на 641 млн грн: экс-замглавы ГФС Билану вручили подозрение
Апостроф
2025-02-25T15:06:57Z