MY.UAНовини
Погляд на історію: залізниця змінила Буковину
Погляд на історію: залізниця змінила Буковину

Погляд на історію: залізниця змінила Буковину

Архівні документи нагадують нам про те, що першу в світі залізничну колію було відкрито в Англії на дільниці Ліверпуль–Манчестер 15 вересня 1830 року. А вже 1831 року в регулярну експлуатацію вводять залізничну колію у США. 1832 року в Бельгії та Німеччині, а 1835 року – у Франції. Австрія у ті роки пасла задніх. Однак віденський професор геології Франц Ріпль виношував плани з’єднати залізницею Галичину з Віднем. Та цю ідею в уряді Австрії не сприйняли серйозно, вважаючи її фантастичним проєктом, яких у ХІХ столітті було чимало. Ріпль наполегливо пропагував свій проєкт, де кінцевими пунктами поєднання у ньому стають Броди (містечко на Львівщині) та Трієст. Ці два розвинуті торговельні пункти тих часів надавали вихід Західній Європі до України, інший з’єднував Середземномор’я через Андріатику. Між цими двома напрямками були: Львів, Перемишль, Бохня, Брно, Любляна, Відень. А зацікавив австрійський уряд віденський банкір Соломон Родшільд, в якого були власні інтереси, бо залізниця мала пройти через його володіння, залізорудні та вугільні родовища Моравії.

Завдяки залізничному з’єднанню Чернівців з Віднем та Сучавою Буковина стала одним із важливих торговельних центрів

Отож, у квітні 1835 року Родшіль отримав у цісаря патент на будівництво ділянки залізничної колії протяжністю 455 км. Між Віднем та центром видобутку солі неподалік Кракова. І лише 1840 року австрійський уряд зрозумів перспективність залізничного сполучення. А вже 1854 року Австрія мала у своєму підпорядкуванні 1766 кілометрів залізниці – це був на  той час світовий рекорд у розбудові такого сполучення. Коштувало це Австрії 367 мільйонів гульденів.

Будівництво відбувалося досить інтенсивними темпами. Тому до прокладання залізниці до Галичини та Буковини залишалося небагато часу. Відкриття колії довжиною 143 кілометри Дембиця–Перемишль відбулося у листопаді 1860 року. А вже через рік рейки з’єднали Перемишль зі Львовом.

1861 року було започатковано першу залізницю на українській землі. 4 листопада «сигнальний» поїзд у складі чотирьох пасажирських вагонів із паровозом «Ярослав» здолав стокілометрову ділянку до Перемишля. Першими пасажирами потяга були робітники-будівельники колії та австрійські чиновники, що керували цим будівництвом. Саме цього дня, 4 листопада, у новітній історії незалежної України, відзначають від 2004 року як професійне свято - День залізничника.

У травні 1865-го розпочалося будівництво колії від Львова через Ходорів, Станіслав (Івано-Франківськ), Коломию, Снятин до Чернівців. Будівництво фінансувало міністерство торгівлі Австрії, яке здійснювали на той час шаленими темпами, попри австро-прусську війну та епідемію холери. Кінцеві пункти Чернівці та Броди мали з’єднати залізниці Австрійської та Російської імперії. Керував будівництвом колії та вокзальної інфраструктури англійський бізнесмен Томас Брессей, який мав досвід спорудження залізниць у Канаді та Австралії.

До 1 вересня 1866 року було укладено 267 кілометрів колії між столицями Галичини та Буковини. Врешті, Чернівці отримали залізничне сполучення з Віднем через Львів та Перемишль. Цікаво, що консеційна угода передбачала термін будівництва цієї ділянки за три роки, а фактично її збудували за півтора. І це при тодішній «механізації»: тачка, кирка, лопата, трамбовка. Щоправда, вокзальний палац у Чернівцях звели набагато пізніше – аж 1909 року.

На будівництві залізниці працювали багато селян, через землю яких прокладали рейкові колії, у деяких місцях їхні лани розрізали навпіл, що створювало незручності для тодішніх господарів. Однак австрійський уряд викуповував цю землю у 1,5-2 рази дорожче, ніж була ринкова ціна того часу. Плата робітникам на будівництві була також високою, однак і норми виробітку були чималі. Робітникам у тих місцях, де зводили насипи під колію, треба було перевезти тачкою не менше, як шість кубометрів землі, щоб отримати повну плату за день.

Зусиллями простого селянського люду тривало масштабне будівництво. Пізніше на перегонах чернівецької ділянки по всій колії з’являлись зсуви насипів та завали. А 1868 року навіть під вагою потяга завалився міст через річку Прут. Все це потребувало додаткових коштів, щоби надалі уникнути подібних аварійних ситуацій та гарантувати безпечну експлуатацію залізниці.

Машиністи Чернівецького локомотивного депо: (зліва направо) М. В. Трішневський, В. Ф. Войтюк, О. Т. Коліщук, С. В. Крижанівський. Фото надане автором

Будівництво не припиняли, і вже 1868 року між Чернівцями та Сучавою відкрили 90-кілометрову лінію для руху поїздів. Завдяки цьому Чернівці стали одним із важливих торговельних центрів. Тривало залізничне з’єднання і місцевого значення. 1884 року спорудили лінію від Чернівців до Новоселиці. Це тоді прикордонне містечко було розділене річкою Ракитною на дві частини – австрійську і російську (буковинську і бессарабську). Того часу Новоселиця опинилася в орбіті міжнародної торгівлі завдяки залізниці. Із Бессарабії щорічно вирушали вагони з тисячами голів худоби, тоннами зерна, шкіри. Усі вантажі прямували до Відня.

Принагідно відзначимо, що вперше на станції Новоселиця 1904 року була задіяна безперевантажна зміна платформ з колії 1435 мм на 1520 мм. За день тут переставляли 120 платформ з однієї колії на іншу. Це був транзитний пункт, через який йшли вантажі: буковинський ліс – до Центральної України, а худоба та зерно - до Західної Європи.

1885 року було створено товариство «Буковинські локальні залізниці», яке і розпочало будівництво ліній від Глибокої до Бергомета через Сторожинець, до Чудея та Межиріччя. Будівництво локальних залізниць на теренах Буковини тривало до 1890 року. Чернівці було з’єднано з Тернополем через Лужани – Штефанешти – Заліщики – Чортків. Відкрилося пряме сполучення Галицького Поділля з Буковиною.

Залізниця відкрила нові економічні можливості для багатьох буковинських населених пунктів. Відзначимо, що із введенням в експлуатацію кожної ділянки залізниці люди отримували робочі місця на станціях, у ремонтних майстернях, паровозних та вагонних депо, а також на утримані рейкових колій.

Колія Львів – Чернівці пройшла через Галицьке Прикарпаття: Ходорів – Станіслав – Коломию – Снятин. Залізниця дала поштовх для розвитку промисловості. У Ходорові було зведено цегельний завод, а чеська фірма «Шкода» збудувала цукровий завод. Такий самий завод ця фірма звела й у Лужанах і проклала лінію колії від станції до заводу, а 1906 року купила власний паровоз. У цьому селі було багато залізничних династій – колійних робітників, слюсарів-ремонтників, токарів, машиністів паровозів, чимало лужанців працювали на цукроварні. Залізниці були й залишаються важливою транспортною артерією між європейськими державами. У роки Першої та Другої світової війни залізницю активно використовували для передислокації військ та доставки озброєння на фронти.

Після розпаду Австро-Угорської імперії (1918 рік) Галичина відійшла до Польщі, Буковина – до Румунії. Світова криза 1929-1932 рр. відбилася і на залізницях, повноцінний вагонопотік припинився на головних магістралях, Галицько-Буковинського напрямку.

1940 року Буковина опинилася у складі СРСР, тому залізничну колію від Неполоківців до Ларги за короткий термін було «перешито» з вузької європейської на широку-російську, знову ж таки з використанням праці чоловіків навколишніх сіл.

Така «перешивка» колії потім відбулася вдруге, 1944 року, коли І Український фронт проходив Буковиною. Тоді військові інженери-залізничники, використовуючи працю місцевого населення, за два тижні 72 км до Коломиї переробили рейкову колію на ширину 1520 мм.

Після звільнення західних областей України від фашистів було створено Львівську залізницю. Того часу паровозні депо працювали на малопотужних паровозах російської побудови Ов, Еу, Ем та трофейних – німецьких (52 серія), польських «ТУ» та мадярських «ТМ». Чернівецьке паровозне депо лише на початку 60-х років минулого століття отримало потужніші «Эр» і пасажирські «Су». Невдовзі їх замінили набагато потужніші серії «Л». Зокрема Л-3535 іноді використовують і тепер, для водіння туристичних поїздів у Карпатах.

1970 року депо остаточно перейшло на тепловозну тягу. Вантажні ТЭ-3 та пасажирські ТЭ-7 водили поїзди впродовж 20 років. Їх замінили 2М62у, які за 25 років виробили свій ресурс. А теперішні 2ТЕ10м у жахливому технічному стані й утримуються сумлінням та ентузіазмом локомотивних бригад. Не кращий технічний стан електровозів у депо Львів, Чоп, Здолбунів, Тернопіль. На жаль, такі реалії сьогодення у локомотивному господарстві Укрзалізниці.

Чи не найвагоміший внесок в історію розвитку залізниць України у період становлення Незалежності зробив Георгій Кирпа, будучи начальником найбільшої тоді Львівської залізниці, започаткував програму оновлення рухомого складу та залізничної інфраструктури. Цю ідею він втілював і на посадах керівника Укрзалізниці, а потім і міністра транспорту. Але доля таким людям дає мало часу, щоб завершити свої ідеї

Дмитро Левицький, ветеран залізничного транспорту з 54-річним стажем

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Зарплаты повысят только половине украинцев: в чем причина
Comments UA
2025-07-17T12:00:39Z
Доллар превысил важную отметку в обменниках
Корреспондент
2025-07-17T11:37:34Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Трамп может закончить войну в Украине до конца года: Ермак объяснил, как это возможно
Comments UA
2025-07-17T12:06:05Z
В обещании Трампа о поставках оружия Украине обнаружили большие сомнения: детали
Comments UA
2025-07-17T12:03:49Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Есть ли польза от витаминных комплексов: возможно, это просто излишняя трата средств
UAToday
2025-07-17T12:00:50Z
Как часто нужно мыть туалет и что нужно обязательно дезинфицировать
Знай
2025-07-17T11:51:04Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Число погибших в Доброполье увеличилось до 3
Комсомольская правда
2025-07-17T12:03:52Z
Tempo L CF: швидкість і точність, що економить «гектари часу»
AgroNews
2025-07-17T11:51:43Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Букингемский дворец представил новый портрет королевы Камиллы
Корреспондент
2025-07-17T11:58:09Z
До 3100 гривен: кто из украинцев получит дополнительную выплату ко Дню Независимости
Фокус
2025-07-17T11:51:30Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
В Киеве на ВДНГ пройдет фестиваль "Книжная страна. Плодовая": чего ожидать
VGorode
2025-07-17T11:54:38Z
"Дышим глубже": Камалия с аквалангом нырнула в морскую бездну
Апостроф
2025-07-17T11:36:43Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Муниципальный инспектор разгонял детей возле фонтана с помощью пистолета: что решил суд
Фокус
2025-07-17T12:00:23Z
Трагедия в Харькове: в гидропарке утонул мальчик, пока мать отдыхала в компании
TSN
2025-07-17T11:51:32Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как избавиться от сорняков на долго пустовавшем земельном участке: два ключевых правила
Gazeta UA
2025-07-17T11:51:01Z
Можно перепутать с Техасом: в Украине есть месторождение с невероятными видами
Telegraf
2025-07-17T10:48:49Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо против Барриоса: боксеры провели дуэль взглядов
Корреспондент
2025-07-17T11:54:03Z
Легендарный футболист Ливерпуля стал дедушкой
Корреспондент
2025-07-17T10:36:51Z
Немецкий клуб активно работает над переходом хавбека Шахтера
Корреспондент
2025-07-17T09:51:42Z
Четвертый раз подряд: чемпион мира не смог получить водительские права
Корреспондент
2025-07-17T09:21:14Z
Реал готовит чистку: клуб решил продать одного из своих защитников
Корреспондент
2025-07-17T07:24:38Z
Опасная погода: олимпийский чемпион погиб от удара молнии
Фокус
2025-07-17T07:21:00Z
Леннокс Льюис и Тайсон Фьюри дали прогноз на бой Усик-Дюбуа
Comments UA
2025-07-17T06:45:19Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Каждый второй автомобиль, импортируемый украинцами - электромобиль
Корреспондент
2025-07-17T09:18:43Z
Дешевле iPhone: в Китае выпустили недорогой и мощный электроскутер
Фокус
2025-07-17T07:36:14Z
Назвали самые популярные подержанные иномарки
Gazeta UA
2025-07-17T07:10:54Z
Электрифицированная легенда: рассекречен новый Ford Bronco 2026
Фокус
2025-07-17T06:42:06Z
Автогражданка на льготных условиях: кому позволят страховать авто по сниженной цене
Знай
2025-07-17T02:21:44Z
Электромобиль против ДВС: подсчитали реальные расходы на 100 км
Gazeta UA
2025-07-17T00:00:13Z
Если гроза застала в пути: советы водителям
TSN
2025-07-16T23:13:11Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Nintendo хочет развивать серию Donkey Kong в двух разных направлениях — как Super Mario
GameMag
2025-07-17T12:04:33Z
Поворотный момент истории: ученые нашли утраченное поле битвы вблизи форта Лигоньер
Фокус
2025-07-17T11:51:31Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z