MY.UAНовини
Що нам відомо про Асю Екстер: Мультидисциплінарна художниця, кураторка, продюсерка і не тільки
Що нам відомо про Асю Екстер: Мультидисциплінарна художниця, кураторка, продюсерка і не тільки

Що нам відомо про Асю Екстер: Мультидисциплінарна художниця, кураторка, продюсерка і не тільки

2021 року видавництво “Родовід”, за підтримки УКФ, реалізовує проєкт “Авангард Олександри Екстер: київський період”, який складається з видання наукової монографії доктора мистецтвознавства Георгія Коваленка “Олександра Екстер” і перформансу в жанрі contemporary dance “Екстер. Live” Стефанії Нолл. Презентація обох проєктів відбудеться 22 жовтня в “Мистецькому арсеналі”, перформанс — у співпраці з мультидисциплінарним проєктом “Футуромарення”, що присвячений темі українського футуризму 1910–1930-х років.

Мистецтвознавиця Лідія Аполлонова розповідає про всі грані таланту і всі “заслуги перед Україною” київської “амазонки авангарду” Олександри Екстер.

Реформаторка європейської сценографії, витончена інтелектуалка Олександра Екстер жила і працювала у Києві, Парижі, Одесі, Москві, Санкт-Петербурзі, Венеції. Широта її діяльності просто вражає: живопис, графіка, книжкове оформлення, сценографія, робота у театрі та кіно, дизайн одягу та аксесуарів, викладацька і виставкова діяльність, арт-менеджмент і арт-критика — мультидисциплінарна художниця. У своїй творчості вона поступово рухалась від одного шукання до іншого: (нео)імпресіонізм, кубізм, кубофутуризм, безпредметність, конструктивізм, ар-деко.

Її студії в Києві та Одесі були тогочасними центрами сучасного мистецтва, що відіграли ключову роль в історії авангардного руху в Україні. І навпаки, своїх паризьких друзів та учнів Олександра Екстер закохувала в українське народне мистецтво, яке було для неї джерелом вивчення законів кольору, ритму і композиції. Так, вже в еміграції, в її будиночку в передмісті Парижа Фонтене-о-Роз все було заставлено українською керамікою. Відома російська акторка Аліса Коонен (дружина театрального режисера Олександра Таїрова) у своїх спогадах писала: “В її будинку, так само як і в ній самій, впадало в очі цікаве поєднання європейської культури й українського побуту”.

Промоутер новітніх художніх течій

Здобувши 1899 року диплом “домашньої вчительки” Київської жіночої гімназії, сімнадцятирічна Ася (так називали її рідні та друзі) стала ученицею Рисувальної школи Миколи Мурашка. А за два роки вступила до новоствореного Київського художнього училища. Саме тут відбулась її доленосна зустріч із Сергієм Ястрєбцовим (знаним у Франції як Серж Фера), який закохав Олександру у сучасну французьку культуру і загітував її продовжити навчання в Парижі. До того ж у його київській квартирі на вулиці Інститутській Ася зустріла свого першого чоловіка — київського адвоката Миколу Екстера, разом з яким 1906 року вирушила у свою першу мандрівку Європою. Через Мюнхен, Швейцарські Альпи та Бретань подружжя дісталося Парижа.

Олександра Екстер. 1910-ті роки. ©Архів Національного музею українського народного декоративного мистецтва

Олександра Екстер буквально одразу закохалася у новітні художні течії, ставши їхньою відданою прихильницею і “промоутером” у себе вдома. Так, зокрема завдяки її зусиллям, в Києві пройшли перші виставки сучасного мистецтва: “Ланка” 1908 року (з якої заведено розпочинати відлік художнього авангарду в Україні) та “Кільце” 1914 року (головним відкриттям якої була творчість її друга — художника і теоретика Олександра Богомазова). Вона щиро захоплювалась творчістю Богомазова і ледве не щодня водила виставкою екскурсії.

1907 року Олександра Екстер вступила одразу до двох паризьких академій: Жуліана і Гранд-Шом’єр. Відтоді Ася буквально живе між містами й країнами. Перша академія — традиційна, відома своєю жорсткою системою навчання класичного малюнка. Друга — новостворений сучасний навчальний заклад. В Гранд-Шом’єр Екстер зустріла Фернана Леже, який став її близьким другом на довгі роки. Французький митець познайомив Олександру зі своїми товаришами — творцями й послідовниками кубізму: Гійомом Аполлінером, Пабло Пікассо, Жоржем Браком. Кубістичні ідеї захопили Асю. На її думку, кубізм був першим художнім явищем після Ренесансу, що здійснив глобальні зміни у мистецтві. Свої теоретичні роздуми художниця виклала у статті “Нове у французькому живописі”, надрукованій 1912 року в київському журналі “Мистецтво”. Того ж року Екстер стала однією з 32 експонентів знакової в історії кубізму виставки — “Золотий перетин” (Section d’Or), що проходила у жовтні в паризькій галереї “Ля Боесі”. Киянка представила на огляд публіки 6 своїх творів, зокрема живописне полотно “Міст. Севр” (1912 р.), яке сьогодні можна побачити в постійній експозиції Національного художнього музею України (NAMU).

Три жіночі постаті

У NAMU зберігається ще один твір Екстер — невелике живописне полотно “Три жіночі постаті” (1909–1910 рр.). На думку дослідників, авторка зобразила тут себе (фігура ліворуч у червоній S-подібній сукні) і двох подруг, художниць Наталю Давидову та Євгенію Прибильську. За всією умовністю зображення фігур (а може, саме завдяки їй), художниця створила виразні образи представниць української арт-сцени початку ХХ століття.

У маєтку Анастасії Семиградової у с. Скопці. За роботою сидять, зліва направо: Єлизавета Семиградова, Анастасія Семиградова, Євгенія Прибильська. Фото. ©Архів Національного музею українського народного декоративного мистецтва

Наталя Давидова ще 1900 року у своєму родинному маєтку в селі Вербівка влаштувала вишивальну майстерню, метою якої було відродження і збереження втрачених принципів народного шитва. Вперше потрапивши до Вербівки влітку 1904 року, Олександра Екстер одразу долучилася до спільної роботи. Під керівництвом художниць селянки-майстрині не просто копіювали взірці старих вишивок, але й варіювали канонічні орнаментальні мотиви, поєднуючи їх із сучасними формами: ременями, жіночими сумками, пошивками на подушки. Вербівку часто відвідував директор новоствореного Київського художньо-промислового і наукового музею ім. імператора Миколи Олександровича (нині — Національний художній музей України) — етнограф і мистецтвознавець Микола Біляшівський. Науковець запросив подруг взяти участь у комісії з підготовки (яка тривала рік) амбітного проєкту — першої “Виставки прикладного мистецтва і кустарних виробів”. Екстер та Давидовій доручили розділ “Вишивання”. До того ж Олександра брала участь у відділі “Гончарство”.

Олександра Екстер на виставці «Трамвай В». Петроград, 1915

Виставка відкрилась 19 лютого 1906 року і тривала до 1 травня. Екстер стала чи не першою в Києві архітекторкою-дизайнеркою виставково-музейного простору. У залах експозиції вона спроєктувала інтер’єр кімнати українського заможного будинку 18 століття, який неймовірно вразив публіку і тогочасну пресу. А також придумала принцип показу вишивок і килимів. Очевидно, тут дався взнаки хист Екстер як театрального декоратора. Водночас художниця проявила себе як справжня просвітниця. Вона настільки захопилася керамікою села Дибинці (Київщина), що запросила звідти майстра Каленика Масюка. У музейних залах він давав майстер-класи: на гончарному колі створював на очах у глядачів горщики, миски, баклаги. Одним із головних наслідків проведення виставки стало створення Київського кустарного товариства, що проіснувало до 1917 року. Олександра Екстер була його активною учасницею. Так, в середині 1910-х років у майстернях Вербівки, з ініціативи Екстер і Давидової, відбувся творчий експеримент: співпраця художників-авангардистів (Казимир Малевич, Ніна Генке-Меллер, Іван Пуні та інші) й народних майстрів (Семен Пшеченко, Василь Довгошия та інші) — синтез супрематичних композицій та пластики й форм народного мистецтва.

Альбом «Колірні ритми», 1912–1914. Аркуші I–XXIII. Папір, гуаш, олівець. 41,3 × 28,3 см. Приватна збірка

Паралельно з роботою у Вербівці, Олександра Екстер співпрацювала з навчально-показовою майстернею села Скобці, яку 1910 року організувала поміщиця Анастасія Семиградова. Художнє керівництво так званим “Кустарним пунктом” у 1910-1916 рр. здійснювала Євгенія Прибильська. Тут до роботи залучали селянок, які в результаті навчання ставали народними майстрами (Ганна Собачко-Шостак, Параска Власенко). До речі, саме творчість Собачко мала великий вплив на пошуки Екстер у царині безпредметного живопису другої половини 1910-х років.

Київ. Венеція. Рим. Париж

1912 року в Парижі Олександра Екстер познайомилася з італійським художником Арденго Соффіччі. “Париж, 3 квітня, кафе “Ньєль”, ніч. Пройшла година, як ми познайомилися в майстерні Сергія (Л. А. Сергій Ястрєбцов), […], а таке відчуття, що ми багато років живемо разом”, — пригадує італієць. Молодих людей об’єднали дружба, кохання і творчість. Вони разом здійснили мандрівки Францією та Італією. Соффіччі познайомив Екстер з італійськими футуристами: Марінетті, Боччоні, Карра, Северіні. Разом італієць та українка працювали в одній паризький майстерні на вулиці Буассонад, 18. Ця студія стала місцем появи перших кубофутуристичних творів (митці поєднали принципи кубізму та футуризму), які згодом представили у Римі, навесні 1914 року, на Інтернаціональній вільній футуристичній виставці. “Якомога більше вільної творчості й якомога менше провінціалізму” — кредо, яке Олександра Екстер втілювала й у своїй викладацькій практиці.

Натюрморт, 1907–1908. Полотно, олія, темпера. 32,8 × 41 см. Приватна збірка

В березні буремного 1918 року художниця відкрила в Києві “Майстерню живопису і декоративного мистецтва” (яку згодом було перейменовано на “студію”), що дуже швидко стала центром тяжіння арт-спільноти й почала багато в чому визначати художнє життя міста. Метою Екстер було спрямувати пошуки своїх учнів у русло актуальних мистецьких задач. Без перебільшення можна сказати, що саме тут почав формуватися художній авангард як явище в українському мистецтві.

Паризький пейзаж, 1911. Папір, акварель. 45 × 30,5 см. Приватна збірка

Її учнями були як зовсім юні, так вже й сформовані митці: Анатоль Петрицький, Вадим Меллер, Ніна Генке-Меллер, Ніссон Шифрін, Ісаак Рабінович, Сімон Лісім, Олександр Тишлер, Павло Ковжун, Михайло Епштейн, Борис Аронсон, Іссахар Рибак, Павло Челищев та багато інших. Саме в київський студії сформувались головні принципи педагогічної системи Олександри Екстер, що становитимуть основу викладання її одеської студії, курсів у московському ВХУТЕМАСі та паризькій “Академі Модерн”.

Звичайно ж, одне з найголовніших новаторств художниці — це курс сучасної сценографії (кубофутуристичної та конструктивістської). Її співпраця з режисером Олександром Таїровим в Московському камерному театрі, а згодом й київські експерименти з хореографкою Броніславою Ніжинською, — окрема сторінка в історії європейської сценографії.

У виставі “Фаміра Кіфаред” 1916 року Екстер вперше на європейській сцені застосувала принцип “пластичної декорації”, що стала “ритмічним каркасом дії” для акторів (вислів Таїрова). До того ж людина для сценографки стала повноправним учасником пластично-просторового вирішення спектаклю. Так, колір у виставі вривався на сцену разом з актором — не тільки через костюм, але й саме людське тіло виступало його носієм (грим наносився не лише на обличчя, але й на руки, ноги, торс).

Олександра Екстер — реформаторка сценічного костюма (“Саломея” 1917 р.). Костюм замислювався художницею як тривимірна жива кольорова скульптура, що ніби продовжує всі рухи й жести актора, слугує його другою оболонкою.

До того ж художниця одна з перших починає застосовувати, окрім площини-планшета, весь простір (куб) сцени. Найяскравіше цей принцип проявився у виставі 1921 року “Ромео і Джульєтта”, де дії було надано весь об’єм сценічної коробки.

Активна учасниця художнього життя Європи початку ХХ століття, Олександра Екстер більшу частину свого життя прожила у Києві. 1920 року вона переїхала в Москву, а звідти, 1924 року, — через Венецію — у Париж. Символічно, що сьогодні поруч з її київською квартирою і майстернею (ріг вулиць Хмельницького і Леонтовича) — територією свободи й творчих експериментів 1910-х — знаходиться частина Берлінського муру, символу падіння “залізної завіси”, рятуючись від якої Екстер довелось назавжди залишити своє місто.

Читайте також: “Радикально інше суспільство”: Що потрібно знати про виставку українського мистецтва у Нью-Йорку.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Суд отправил под стражу нардепа Шевченко, подозреваемого в госизмене
Комсомольская правда
2024-11-15T17:57:34Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
В ЕС заговорили об отмене энергетических санкций против России
Comments UA
2024-11-15T18:18:09Z
Путин и Шольц сегодня проведут телефонный разговор — Bloomberg
ZN UA
2024-11-15T18:02:25Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
"Думал, погибну много раз": американский стендап-комик побывал в Харькове во время обстрела
Апостроф
2024-11-14T10:15:39Z
«Бизнесмен из 80-х»: все о новом тренде, который покоряет социальные сети
Marie Claire
2024-11-15T18:03:06Z
Премьеры недели: POSITIFF спел о важности любви, а Огневич сожгла "мосты" с прошлым
Комсомольская правда
2024-11-15T16:34:45Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Врачи не давали сроков: легендарная украинская актриса оказалась в больнице
Comments UA
2024-11-14T20:15:39Z
69-летняя Вупи Голдберг пожаловалась, что не может уйти на пенсию: в чем причина
Фокус
2024-11-14T09:45:42Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
Нашли корень проблем со здоровьем: сотни тысяч детей оказались подвержены серьезной опасности
Фокус
2024-11-15T17:13:25Z
Реформа МСЭК: объявлены новые правила установления инвалидности с 2025 года
Хвиля
2024-11-15T16:33:32Z
Как бросить курить и не набрать вес: пошаговая инструкция
Marie Claire
2024-11-14T13:01:50Z
Содержат скрытый сахар: 3 продукта, которые вредят здоровью мозга
Фокус
2024-11-13T17:27:00Z
Несмотря на аргументы ра противодействие ВРУ: Кабмин пытается взять под контроль деньги больниц
ZN UA
2024-11-12T14:07:55Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
В Одесской области экспортер сои вернул государству более 15 миллионов гривен
Comments UA
2024-11-15T17:13:11Z
Банк развития Совета Европы предоставляет Украине новый заем на 200 млн евро
Европейская правда
2024-11-15T16:54:44Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
На сколько в 2025 году вырастет тариф на передачу электроэнергию
Известия Киев
2024-11-15T16:31:08Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T17:33:20Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Глава Минобороны Эстонии: Мы на Западе не можем говорить об усталости от войны
ZN UA
2024-11-15T18:07:32Z
Более 500 ракет накопила РФ: сколько максимум может запустить враг по Украине
Comments UA
2024-11-15T17:54:26Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
РФ готовит большое наступление на Запорожье: что на это указывает
Comments UA
2024-11-14T22:18:02Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Энергичное полнолуние ноября? Полнолуние в Овне — это один из самых энергичных знаков зодиака
Фокус
2024-11-15T16:00:22Z
Готовимся к выходным со вкусом: рецепт быстрых ленивых роллов
Фокус
2024-11-15T13:27:30Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Черная Пятница: Cкидки на туристическое снаряжение до 70%
Корреспондент
2024-11-15T13:15:02Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
"Он должен умереть": Джейк Пол пообещал убить Майка Тайсона за пощечину перед боем
Фокус
2024-11-15T16:27:39Z
Футбол Грузия – Украина: что сказал Ребров, подробности перед матчем 67 и 25 команд ФИФА
Фокус
2024-11-15T14:42:20Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Футболист по УПЛ оформил дубль в матче за сборную
Корреспондент
2024-11-15T14:37:45Z
Бывший "новый Месси" занялся бизнесом после завершения карьеры
Корреспондент
2024-11-15T13:33:18Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
Вражеский удар по Одессе: есть погибшая и раненые
Хвиля
2024-11-15T03:18:04Z
Погода в Одессе 16 ноября застанет врасплох: синоптики предупредили, к чему готовиться
Политека
2024-11-15T17:28:14Z
В Кривом Роге снесли памятники русским поэтам: детали
TSN
2024-11-15T17:21:35Z
Попытка войти в Купянск. Опасный прорыв россиян
Корреспондент
2024-11-14T22:06:59Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
"Сходка" в колонии Черкасской области: суд арестовал руководителя заведения
Корреспондент
2024-11-15T12:39:14Z
Шокирующие факты насилия и "лечения" психотропами в школе на Тернопольщине: результаты проверки
Comments UA
2024-11-15T12:27:37Z
В Одессе маленькая девочка обворовала магазин на 2 тысячи: суд принял решение
Политека
2024-11-15T12:01:21Z
В Житомирской области экс-налоговик два года обманом незаконно получал зарплату военного
Известия Киев
2024-11-15T11:31:48Z
Схема нелегального пересечения границы: задержан пограничник и его сообщники
Comments UA
2024-11-15T10:54:58Z
В ДТП в Тунисе погиб полтавский застройщик
Апостроф
2024-11-15T10:09:44Z
На трассе Киев - Чоп в направлении столицы перекрыли дорогу
Апостроф
2024-11-15T09:33:41Z
К страшным трагедиям по Украине приводит отопление: подробности
Comments UA
2024-11-15T09:27:57Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Писатель Стивен Кинг покидает соцсеть X
Comments UA
2024-11-15T18:15:32Z
Полет Хельги и Зоар: как два необычных манекена-астронавта спасли наше космическое будущее
Фокус
2024-11-15T17:51:36Z
Опередил братьев Райт на 900 лет: что известно о летучем монахе из бенедиктинского монастыря
Фокус
2024-11-15T16:36:55Z
Наушники со "звуковым пузырем" позволят говорить в любом шуме: как они работают
Фокус
2024-11-15T15:51:52Z
Эксперт: использование ИИ в научных исследованиях и рецензировании может превратить научную деятельность в абсурд
ZN UA
2024-11-15T15:10:46Z
"С точностью до миллиметров": РФ улучшила навигацию "Шахедов", — соцсети
Фокус
2024-11-15T15:00:02Z
Sega создала пейджеры эпохи эмодзи: идеальны для детей и удачно продолжают линейку "тупых" гаджетов
Знай
2024-11-15T14:51:36Z
Механики молчат об этом: эксперт рассказал о секретном пространстве в автомобиле
Фокус
2024-11-15T15:57:20Z
Штраф за превышение скорости можно отменить: какими лазейками пользуются водители
Знай
2024-11-15T12:51:27Z
Водители попадут в новое налоговое ярмо: кто заплатит за свой автомобиль сумасшедшие деньги
Знай
2024-11-15T07:21:09Z
Отец купил любимой 6-летней дочери уникальное авто - повзрослев, девушка выручила 1,2 млн грн
Знай
2024-11-15T05:51:16Z
Подробности гибели легендарного пилота F-16: что известно сейчас
Политека
2024-11-14T08:43:37Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z
Можете потерять много денег: украинцев предупредили об опасности продажи авто по доверенности
Знай
2024-11-12T21:51:26Z