MY.UAНовини
Ні «Голосу», ні «Батьківщини». Про що говорили й кого піарили теленовини в серпні 2021 року
Ні «Голосу», ні «Батьківщини». Про що говорили й кого піарили теленовини в серпні 2021 року

Ні «Голосу», ні «Батьківщини». Про що говорили й кого піарили теленовини в серпні 2021 року

Випуски за липень, червень, травень, квітень, березень, лютий, січень 2021 року.

Оцінюючи кількість згадок у новинах, слід мати на увазі, що до вибірки моніторингу потрапляють лише головні випуски новин. Оскільки на центральних телеканалах загального інтересу щодня виходить іще 2-3 випуски, а на 5 каналі та Першому незалежному новини щогодини, абсолютна кількість матеріалів із порушенням стандартів, вочевидь, набагато більша. Натомість наші показники дозволяють побачити співвідношення уваги, яку канали приділяли різним політикам та різним темам.

У лютому у вибірці моніторингу сталася зміна: телеканал «112», який потрапив під санкції, спершу припинив самостійне мовлення і протягом трьох тижнів транслював спільний ефір із NewsOne і ZIKом, а наприкінці місяця всі три канали Медведчука почали транслювати Перший незалежний. Формат новин каналу дещо змінився (побільшало коротких повідомлень, поменшало ексклюзивів). Хоча Перший незалежний транслюється лише в інтернеті, «Детектор медіа» вирішив зберегти його у вибірці.

Тематична структура

Надзвичайних подій у серпні, на щастя, поменшало, тому на друге місце піднялася політика, не змінивши частки (21% матеріалів). Міжнародна політика стала вагомішою в загальній тематичній структурі теленовин, як і культура. Зауважмо, що збереження частки української політики на рівні липня у місяць, коли у Верховній Раді нічого не відбувалося, стало можливим завдяки політичному піару довкола Дня Незалежності, а також висвітленню підготовки до візиту Володимира Зеленського в Америку та ще кількох важливих політичних подій. Втім найбільш політизованими в серпні були «партійні» канали — «Інтер», Перший незалежний та 5-й. Це корелює з їхньою активністю із просування відповідних партій — «Опозиційної платформи — За життя» та «Європейської солідарності». Найменше ж політики тепер уже не на СТБ, а на «Україні» — лише 14%. Найуважнішими до подій на фронті в серпні були ICTV та Суспільне, натомість Перший незалежний і «Україна» приділяла новинам із війни найменшу увагу.

 

Популярність політичних сил у новинах

У серпні ситуація помітно змінилась у порівнянні з липнем, передусім через парламентські канікули та політичне затишшя, на тлі якого «Опозиційна платформа — За життя» привертала увагу до проблем свого лідера Віктора Медведчука та його медіа, які потрапили під санкції. Натомість партія «Слуга народу» має вдвічі нижчий показник кількості згадок у новинах, аніж у липні, й опустилась на друге місце, пропустивши вперед «ОПЗЖ». Кількість згадок останньої теж помітно впала в порівнянні з липнем, однак залишилася високою. Власне, падіння відбулося переважно за рахунок нейтральних згадок, які бувають зазвичай у збірних сюжетах із Верховної Ради; натомість кількість позитивних матеріалів, до яких ми зараховуємо матеріали з ознаками замовності, знизилася не так помітно. Як і раніше, «Інтер» та Перший незалежний показали у праймових новинах приблизно однакову кількість матеріалів про «ОПЗЖ». Натомість «Україна» й ICTV — канали, в парламентський сезон схильні ігнорувати цю партію, — не згадали протягом серпня про існування «Опозиційної платформи — За життя» жодного разу. На інших каналах згадки поодинокі.

Кількість позитивних матеріалів про «Слугу народу» теж знизилась. Вони виходили на «Україні» та ICTV, один — на Першому незалежному. Найбільше згадок про партію влади було на найбільш політизованих каналах.

Падіння відбулось і в показників «Європейської солідарності» — на третину, і також, як у випадку з «ОПЗЖ», за рахунок нейтральних матеріалів. Позитивних поменшало з 11 до 9, вони виходили на 5 каналі та «Інтері». На «Інтері» ж вийшло два негативні матеріали про партію. Зауважмо, що це єдині негативні матеріали, зафіксовані в новинах серпня взагалі; в період відпусток політики канали не обтяжують себе чорним піаром проти політиків.

По-справжньому драматичним є падіння згадок про інші партії, які не мають своїх телеканалів і зараз не вкладають гроші в піар. «Батьківщина» впала з 53 згадок до 13, а «Україна», ICTV, СТБ й «1+1» не згадали про канал у праймових новинах протягом місяця жодного разу. Про «Голос» протягом серпня згадували лише п’ять разів (по два рази на «Інтері» та Суспільному, раз на 5 каналі), тоді як у липні цей показник становив 47 разів. Інші канали, зокрема й канали Пінчука, традиційно прихильні до цієї партії, не згадували «Голос» жодного раду. І все ж рекордне падіння показала партія «За майбутнє»: від цілковитого зникнення з новин її відокремлює лише одна позитивна згадка на телеканалі «1+1».

Матеріали з ознаками замовності

6,4% проаналізованих у серпні новин — 194 із 2998 — мають ознаки замовності. Знизився і відсоток (у липні — 7,6), і абсолютний показник кількості підозрілих матеріалів (239). 171 матеріал із ознаками замовності — на політичні теми (у липні було 203). Серед каналів найбільше таких матеріалів вийшло знову на «Інтері» (61), далі Перший незалежний і «Україна». Відрив наступних каналів після першої трійки зріс у порівнянні з липнем: замість ICTV на четвертому місці 5 канал із 9 підозрілими матеріалами, далі ICTV, СТБ і «1+1». На Суспільному матеріалів з ознаками замовності наш моніторинг не зафіксував.

Як і в липні, на першому місці серед гаданих замовників — «Опозиційна платформа — За життя», яка вдвічі випереджає Ріната Ахметова. На третьому місці з великим відривом іде «Європейська солідарність» із лише дев’ятьма матеріалами (це більше, ніж у липні, — 5). Усіх цих гаданих замовників об’єднує те, що вони піарилися на своїх каналах: «ОПЗЖ» — на «Інтері» та Першому незалежному, Ахметов — на «Україні», «ЄС» на 5 каналі. Однаковий показник кількості матеріалів з ознаками замовності з «ЄС» мають московська церква в Україні та Володимир Зеленський. На цьому ж місці в рейтингу вони були в липні, однак кількість підозрілих матеріалів і на користь церкви, і на користь президента знизилася. Дружина президента Олена Зеленського майже наздогнала свого чоловіка в рейтингу. Подружжя піарилося більш-менш на тих самих каналах — за одним винятком: ICTV, який присвятив три паркетні матеріали Зеленському, не піарив його дружину. Згадки про Олену Зеленську забезпечила її участь у саміті перших леді, який відбувся водночас із «Кримською платформою» в Києві.

Новий учасник рейтингу — Микола Баграєв, засновник «Таврійських» і «Чорноморських ігор», політик і бізнесмен із орбіти Віктора Пінчука. Він з’являвся в сюжетах, присвячених фестивалю, однак його коментарі не несли змістового навантаження — радше сюжети були піаром Баграєва як доброчинця. Серед фігурантів рейтингу, які зринали в новинах по кілька разів, — харківські політики Олександр Фельдман та Ігор Терехов, які змагаються за посаду міського голови. Якщо Фельдман з’являвся в новинах «Інтера» й минулого місяця, то поява Терехова, якого піарить СТБ й «1+1», — це щось нове.

 

Дотримання стандартів

Попри зниження кількості матеріалів з ознаками замовності, «середня температура по палаті» коливається в межах плюс-мінус кількох відсотків: кількість порушень стандартів відокремлення фактів від коментарів, достовірності й повноти дещо зросла, балансу — знизилася. Грубих порушень стандартів точності й оперативності традиційно практично немає. Побільшало порушень стандарту відокремлення фактів від коментарів на «1+1», «Україні», «Інтері» та 5 каналі. Із балансом думок ситуація дещо покращилася на більшості каналів у зв’язку зі зменшенням кількості матеріалів з ознаками замовності, які зазвичай незбалансовані. У Першого незалежного найбільші проблеми з повнотою, адже канал часто переказує події дуже стисло й значно рідше присвячує важливим темам повноцінні сюжети. Серед комерційних каналів найкраще дотримується більшості стандартів 5 канал — тут майже немає порушень стандартів балансу й достовірності, псує картину тільки проблема з відокремленням фактів від коментарів. На Суспільному традиційно майже немає порушень.

Географія

Співвідношення світових та українських новин залишається незмінним; поки в Україні не працює Верховна Рада, новинарі говорять про події за межами країни дещо більше, ніж зазвичай. Серед українських регіонів підріс показник Київської області — насамперед за рахунок репортажів з аеропорту «Бориспіль», де журналісти зустрічали евакуйованих із Афганістану та спортсменів, які верталися з Олімпіади в Токіо. Одещину зробили популярнішою зростання кількості хворих на коронавірусну хворобу та Одеський кінофестиваль. Запорізька й Херсонська області зрівнялися — про першу стали говорити менше, про другу більше, зокрема у зв’язку з курортним сезоном та жнивами. «Білі плями» — Волинь, Полтавщина, Чернігівщина, Буковина, Сумщина і Крим. На порівняно невисоку увагу до подій у Криму (з яких у новини зазвичай потрапляють політичні переслідування та стихійні лиха) не вплинула навіть «Кримська платформа», учасники якої наголошують на необхідності стежити за подіями на окупованому півострові й доносити новини про них до мешканців вільної частини України.

Щотижневі підсумки моніторингу читайте тут.

Виготовлення цього моніторингового звіту стало можливим завдяки фінансовій підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданій через проєкт «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією «Internews». Ця програма зміцнює українські медіа та розширює доступ до якісної інформації. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю громадської організації «Детектор медіа» та не обов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та «Internews». Моніторинг проведено відповідно до методології, розробленої експертами ГО «Детектор медіа».

Теги за темою
Статьи
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
США озвучили два варіанти гарантій безпеки для України, але вони розчарували Європу – джерела
ZN UA
2025-08-21T10:03:35Z
Росія активізувала операції з саботажу по всій Європі – британський звіт
InternetUA
2025-08-21T10:00:53Z
Рада провалила голосування за виключення Безуглої із засідань
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T09:57:44Z
Безпілотник, що впав у Польщі, міг залетіти з Білорусі - прокурор
УкраинФорм
2025-08-21T09:57:27Z
Підготовка ЗСУ та заморожені активи РФ: Шмигаль поговорив із головою оборонного комітету Бундестагу
УкраинФорм
2025-08-21T09:57:09Z
Криміналізація порушення санкцій: українські громадські організації закликали депутатів доопрацювати законопроєкт №12406
Gazeta UA
2025-08-21T09:54:00Z
Трамп підриває власну угоду про мир в Україні — The Telegraph
ZN UA
2025-08-21T09:51:09Z
Чому Словаччина стала п’ятою колоною Росії в Європі
Европейская правда
2025-08-21T09:39:56Z
Сійярто відреагував на російський обстріл України без згадки про Закарпаття
Европейская правда
2025-08-21T09:39:14Z
Отримав українське громадянство і підкорив... Росію: що відомо про співака Вітаса зараз
Telegraf
2025-08-21T10:03:54Z
Фани серіалу "Фолаут" розкрили "таємничу" роль Маколея Калкіна за формою вух
ITC
2025-08-21T10:03:38Z
Інтим був поганим всі 13 років: що було у видалених фрагментах інтерв'ю Розового
Telegraf
2025-08-21T09:54:15Z
"Занадто велика зірка": Кондратюк відповів, чи вестиме "Караоке на Майдані"
Фокус
2025-08-21T09:45:34Z
Розійшлися через її наркотичну залежність: як зараз виглядає і чим займається екснаречена Кличко
Telegraf
2025-08-21T09:39:27Z
I книжковий фестиваль «Літературний Ярмарок» у Харкові оголосив програму
УкраинФорм
2025-08-21T09:36:05Z
Віктор Розовий закрутив новий роман - який вигляд має його дівчина
GlavRed
2025-08-21T09:27:44Z
Алла Пугачова публічно звернулася до Святослава Вакарчука
GlavRed
2025-08-21T09:27:28Z
Традиції відроджуються: 5 ретро-стилів домашнього декору, які повертаються цієї осені
24tv
2025-08-21T09:24:23Z
У Греції автобус з сербськими туристами закидали камінням
Европейская правда
2025-08-21T09:54:20Z
Справа про вбивство на фунікулері йде до логічного кінця – генпрокурор
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T09:45:47Z
Ексначальника ГУ ДСНС у Вінницькій області та його підлеглого підозрюють у закупівлі неякісних костюмів захисту для рятувальників
Украина Криминальная
2025-08-21T09:45:41Z
Син ексочільника Рівненської АЕС уник покарання за смертельне побиття жінки
Украина Криминальная
2025-08-21T09:42:38Z
На Сумщині загарбники атакували дронами авто медиків і поранили чоловіка
УкраинФорм
2025-08-21T09:39:09Z
Поліція Житомирщини повідомила директору навчального закладу та п’ятьом спільникам про підозру в розтраті понад ₴1,3 млн
Украина Криминальная
2025-08-21T09:30:05Z
В Афганістані вибухнув автобус з депортованими громадянами – CNN
iPress
2025-08-21T09:24:11Z
В Одесі двоє ділків пропонували 7500 доларів хабаря прикордоннику за пропуск родича до Молдови
Украина Криминальная
2025-08-21T09:09:42Z
Мати рятувальника отримала поранення під час російської масованої атаки на Луцьк, – ДСНС
24tv
2025-08-21T08:42:38Z
Після резонансного інтерв'ю Раміні: Віктор Розовий вперше вийшов на зв'язок з аудиторією
24tv
2025-08-21T10:03:50Z
Зеленська: 82% українських підлітків зберігають обнадійливе бачення свого майбутнього
УкраинФорм
2025-08-21T10:03:28Z
Нацрада продовжила ліцензію 5 каналу в цифрі
Детектор М
2025-08-21T10:03:14Z
Українську ракету назвали «Фламінго» через заводську помилку — спочатку вийшла рожевою
Комсомольская правда
2025-08-21T10:00:54Z
Росія посилила виробництво дронів, Україна – ні: Зеленський назвав причину
24tv
2025-08-21T10:00:04Z
Безкоштовне житло для ВПО у Кривому Розі: як його знайти
Политека
2025-08-21T10:00:01Z
Нацрада затвердила нові правила у дні пам’яті
Детектор М
2025-08-21T09:57:31Z
Як і у яких країнах зросла кількість студентів з України у вишах світу за 15 років
24tv
2025-08-21T09:45:45Z
Важливо врахувати все: які доходи грають роль при розрахунку субсидії
24tv
2025-08-21T09:42:23Z
Українці зможуть безплатно пройти медобстеження
Знай
2025-08-21T09:12:56Z
Ягода довголіття: у чому користь лохини та скільки можна їсти на день
TSN
2025-08-21T08:33:07Z
Коронавірус повертається: лікарка назвала важливий симптом COVID-19
TSN
2025-08-21T08:18:28Z
Шоколад, розтяжка та йогурт: як залишатися бадьорим попри брак сну
Знай
2025-08-21T07:51:21Z
Універсальні ліки проти вірусів: вчені зробили революцію у профілактиці захворювань
24tv
2025-08-21T07:24:25Z
Загроза номер один: в Україні зафіксували спалах кору
Хвиля
2025-08-21T07:15:46Z
У США пацієнту з важкою депресією повернули радість завдяки унікальному імпланту
InternetUA
2025-08-21T06:54:10Z
COVID-19 повертається — як лікувати: головні тези від інфекціоніста Ольги Голубовської
TSN
2025-08-21T04:48:44Z
Пийте щодня перед сном: напій, який допоможе позбутися жиру на животі
TSN
2025-08-21T04:48:26Z
Яхта Абрамовича пройде техогляд за 40 мільйонів доларів: олігарх врятував своє судно від санкцій
24tv
2025-08-21T10:03:56Z
Розтягнутий період дозрівання ріпаку впливає на якість урожаю
AgroPortal
2025-08-21T10:00:37Z
АГРОТРЕЙД оновлює технічний парк
AgroPortal
2025-08-21T10:00:01Z
Найбільша помилка енергетики США: чому закривають величезну сонячну станцію за $2 млрд
Фокус
2025-08-21T09:57:33Z
Росіяни атакували вночі об'єкт ГТС України - Міненерго
УкраинФорм
2025-08-21T09:48:28Z
Зближення Індії та Росії: на скільки країни збільшать торгівлю
24tv
2025-08-21T09:45:54Z
Удари України по НПЗ Росії призвели до дефіциту і рекордного подорожчання пального - FT
УкраинФорм
2025-08-21T09:39:35Z
У Чернівцях чи Івано-Франківську: де дешевше орендувати квартиру
24tv
2025-08-21T09:24:01Z
"Тіньовий флот" рятує індійський НПЗ: нафту з Росії везуть попри санкції ЄС
24tv
2025-08-21T09:15:48Z
Новий сигнал світлофора на дорогах: що означає загадковий синій вогник
GlavRed
2025-08-21T09:48:04Z
Концептуальний електромобіль Opel Corsa GSE представили офіційно
AutoGeek
2025-08-21T09:21:48Z
Море карбону і колеса з тризубом: в Україні тюнінгували культовий спорткар Mazda
Фокус
2025-08-21T09:21:30Z
Українцям запропонували новий Peugeot 408 за вигідною ціною
ЗаРулем
2025-08-21T09:00:31Z
Продали лише одне авто: новий кросовер "Москвич" виявився провальним
Фокус
2025-08-21T08:27:34Z
Попри рекорди продажів: Xiaomi втрачає гроші на кожному проданому електромобілі
AutoGeek
2025-08-21T08:21:18Z
Ford анонсував створення 1000-сильного суперкара для бездоріжжя
AutoCentre
2025-08-21T08:12:26Z
З запасом ходу понад 1400 км: електрифікований седан Buick Electra L7 показали офіційно
AutoGeek
2025-08-21T07:18:10Z
Українці різко почали купувати більше вживаних авто
Gazeta UA
2025-08-21T07:03:21Z
"Найбезглуздіша річ": ШІ дав користувачеві Google дивну непрохану пораду
InternetUA
2025-08-21T10:03:20Z
Медіа в епоху розквіту штучного інтелекту чи ШІ в епоху розквіту медіа: як еволюціонувати обом
Детектор М
2025-08-21T10:00:34Z
"Мармеладні ведмедики" готуються захопити світ: почали вторгнення з американського озера
Фокус
2025-08-21T10:00:19Z
Жорстокі мандри Італією під час чуми: анонсовано пригодницький екшен 1348 Ex Voto із грою за жінку-лицаря
ITC
2025-08-21T09:51:38Z
Науковці навчилися видобувати рідкісноземельні метали з водоростей
ITC
2025-08-21T09:51:37Z
Google Photos отримує голосове редагування: просто розкажіть, яке фото ви хочете
ITC
2025-08-21T09:51:25Z
Смартфони Samsung продаються вдвічі дешевше: чому бренд раптом обрушив ціни
Фокус
2025-08-21T09:42:15Z
Новий Google Pixel Watch 4 – знайомий дизайн, що приховує революційні зміни
24tv
2025-08-21T09:36:01Z
9 смартфонів Samsung Galaxy отримають One UI 8 вже у вересні
InternetUA
2025-08-21T09:33:19Z
BYD побудував парк розваг для автофанів
AutoCentre
2025-08-21T10:03:30Z
Експертка назвала 5 речей, які видають "тих самих туристів"
24tv
2025-08-21T10:03:20Z
"Ніби їх навмисне інструктують знову і знову", – країни назвали найпоширеніші помилки туристів
24tv
2025-08-21T09:33:57Z
Росія атакувала гостинне та затишне Мукачево. Чому варто відвідати це місто
Telegraf
2025-08-21T09:27:57Z
Замість смітника - на користь: незвичайні способи використати стару постільну білизну
GlavRed
2025-08-21T09:27:35Z
До борщу, картоплі, голубців: універсальний рецепт помідорів у власному соку
Telegraf
2025-08-21T09:18:34Z
Гортензії цвістимуть до жовтня: просто виконуйте це просте завдання щотижня
24tv
2025-08-21T09:06:38Z
Єдиний у своєму форматі: чим здивує новий готель ARCHOTEL AVENUE в Одесі
Gazeta UA
2025-08-21T08:39:05Z
Він смачніший за оригінал: готуємо кетчуп з кабачків з Лілією Цвіт – ідеальний соус
24tv
2025-08-21T08:24:11Z
Вилучення у столиці 8 млрд - чергова атака на Київ та зачистка політичного поля, - Палатний
Знай
2025-08-21T10:03:06Z
Українські військові зірвали постачання пального окупантам у Криму
Gazeta UA
2025-08-21T10:03:00Z
Ворог активізувався у районі Серебрянського лісу - Трегубов
УкраинФорм
2025-08-21T10:00:30Z
ЗСУ повернули під контроль більшу частину населеного пункту Товсте на Донеччині
УкраинФорм
2025-08-21T09:54:37Z
Росіяни обстріляли з РСЗВ Слатине на Харківщині
УкраинФорм
2025-08-21T09:51:50Z
Дрони атакували Севастополь: у мережі повідомляють про удар по військовій частині Чорноморського флоту РФ
Фокус
2025-08-21T09:51:09Z
Українські бійці вразили низку важливих об’єктів росіян
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T09:51:00Z
Кількість поранених унаслідок обстрілу Херсона зросла до п'яти, є загиблий
УкраинФорм
2025-08-21T09:48:06Z
Сили оборони вдарили біля станції Джанкой у Криму
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T09:36:48Z
Палмейрас підписав захисника Жефте з Рейнджерс за шість млн євро
Football.ua
2025-08-21T09:51:38Z
Молоді таланти АПЛ, за якими варто стежити цього сезону
Football.ua
2025-08-21T09:48:06Z
Маккабі – Динамо: онлайн-трансляція матчу Ліги ЄвропиСюжет
1News
2025-08-21T09:42:05Z
Туран: На цьому етапі я хотів би подякувати пану Ахметову
Football.ua
2025-08-21T09:39:34Z
Мілан зацікавився трансфером молодого форварда Васку да Гама
Football.ua
2025-08-21T09:24:23Z
Курйоз на змаганнях: як судді і спортсмени вигрібали воду з сектора стрибка у довжину
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T09:15:57Z
Вболівальники ПСЖ після трансферу Забарного закликали керівництво клубу вигнати росіянина
ZN UA
2025-08-21T09:09:52Z
Ковляр встановив рекорд збірної України з баскетболу за набраними очками в одній грі
ГЛАВКОМ NET
2025-08-21T09:03:58Z
Окафор перейде із Мілана в Лідс за 20 мільйонів євро
Football.ua
2025-08-21T09:00:43Z