Хто в кофтах і джинсах, а хто і в традиційному вбранні – від ранку неділі німці поспішають на вибори. Голосують за новий парламент. Бюлетені кидають як на дільницях, так і надсилають поштою. Волевиявлення відбувається за змішаною системою. За місця в Бундестазі змагаються 47 партій. Більше про вибори – у сюжеті "5 каналу".
Після закриття виборчих дільниць оголошують перші екзит-поли. Так, блок Меркель ХДС/ХСС провалив вибори і набрав близько 24-25% (раніше союз ніколи не набирав менше 30%). Соціал-демократи набирають 25-26%, а от "зелені" набрали рекордні для себе 15%. Євроскептики з "Альтернативи" набирають 10-11%, а от "Ліві" набирають близько 5%.
"Цього року, як ніколи, важливо проголосувати. Якщо ми хочемо гарних умов життя для майбутнього покоління, то маємо віддати свої голоси", – заявила виборчиня Бербель Шонберґ.
Уперше за 16 років на крісло канцлера не претендує Анґела Меркель. Її партія – Християнсько-демократичний союз –вийшла на вибори з найнижчим в історії рейтингом. Замість Меркель на посаду глави уряду висунули її соратника – Арміна Лашета. Він пообіцяв продовжувати політику "залізної фрау", зокрема на зовнішній арені. Лашет підтримує санкції проти Росії, але вважає, що з нею слід налагоджувати відносини. Захищає "Північний потік-2", однак готовий припинити проєкт, якщо Москва використає його проти України.
"Нам потрібен цей економічний проєкт, бо якщо поступово відмовляємося від традиційних джерел енергії, то найближчі роки потребуватимемо газу. Німецький уряд погодився надати геополітичні гарантії, що Україна не постраждає від жодних незручностей чи невигідних умов.Тільки-но Росія поставить це під сумнів, ми негайно зупинимо проєкт", – заявляв Лашет.
Такої самої думки і головний суперник Лашета – кандидат від Соціал-демократичної партії, віцеканцлер та міністр фінансів Олаф Шольц. Він називає себе "спадкоємцем Меркель", сподівається на діалог із Росією й водночас виступає за збільшення видатків на оборону НАТО.
"Нині хороша погода – а це знак. Сподіваюся, багато громадян проголосують, забезпечать нашій партії міцний результат і довірять мені посаду канцлера Німеччини", – переконує Олаф Шольц.
Єдина партія, яка найбільше критикує Москву і виступає за суворішу політику щодо Росії та Китаю – це "Зелені". Їхня кандидатка –Анна Бербок – послідовно закликала згорнути "Північний потік-2". Його вважає загрозою енергетичній безпеці Європи.
"Кожен голос важливий на цих виборах. Перегони дуже напружені. Сподіваємося, що на дільниці прийде більше людей, ніж пророкують екзит-поли – тоді Німеччина отримає новий початок", – вважає Анна Бербок.
У шістці лідерів також Вільна демократична партія, "Альтернатива для Німеччини" та "Ліві". Останні дві –затяті євроскептики, виступають за вихід із Євросоюзу і тісну співпрацю з Кремлем. А ліві ще й обіцяють вивести Німеччину з НАТО. За прогнозами екзит-полів, будь-кому з переможців доведеться формувати коаліцію – і вже вона визначатиме уряд та висуватиме кандидата на посаду канцлера. Доки ж його не затвердять, у кріслі залишатиметься "залізна фрау".
Христина Катарина, "5 канал"
Як повідомляв 5.UA, сьогодні вибори проxодять в Німеччині.