MY.UAНовини
Діана Манучарян: «Якщо ти пишеш про конфлікти, ти маєш бути конфліктологом»
Діана Манучарян: «Якщо ти пишеш про конфлікти, ти маєш бути конфліктологом»

Діана Манучарян: «Якщо ти пишеш про конфлікти, ти маєш бути конфліктологом»

Чому журналістка «Ліги» вирішила поїхати до Британії на war studies.

Журналістка видання «Ліга.net» Діана Манучарян вступила до найбільшого в Шотландії вишу University of Glasgow на програму з конфліктології (War Studies). Чому журналістка з національного видання робить паузу в кар’єрі, чому саме конфліктологія, як вступити в іноземний вищий навчальний заклад — про це Діана розповіла ютуб-каналу «Дедлайн». Публікуємо текстову версію розмови.

Діана Манучарян — одеситка, випускниця факультету журналістики Одеської юридичної академії, писала для видань «Медуза», «Лівий берег», «Детектор медіа». Останнім часом писала про нерухомість для «Ліги».

 

— Діано, ти зараз в Одесі чи в Києві?

В Одесі. Звідси писала для «Ліги». Через пандемію ми працюємо дистанційно.

— Це вплинуло на якість матеріалів. Хіба не краще мати доступ до спікера? Випити з ним кави?

Мені теж так здавалося раніше. Через це я колись і переїхала з Одеси до Києва, бо не мала доступу до спікерів, не мала змоги з ними особисто познайомитися, як ти кажеш, попити кави. Але епідемія внесла свої корективи. І виявилося, що багатьом спікерам навіть зручніше спілкуватися через зум.

Іноді всі ці технічні проблеми навіть роблять спілкування більш дружнім. Зараз багато спікерів уникають особистих зустрічей, а спілкування онлайн їх заспокоює, вони контролюють процес інтерв’ю, можуть у будь-який момент припинити розмову, якщо їм це некомфортно. В мене такого не траплялося, але такий варіант існує. Хоча, звісно, інтерв’ю після реальних зустрічей виходять якісніші.

Водночас те, що я в Одесі, вплинуло на теми. Тут багато чого відбувається, що цікавить не тільки одеситів, а всю Україну. Танкер Delfi, який затонув, рік лежав на березі і ніхто його не рятував. Або інтерв’ю з відомим по всій Україні ресторатором Савелієм Лібкіним щодо його одеського закладу «Дача».

— Попри таку можливість писати про рідне місто в національні видання ти йдеш із журналістики? Принаймні, робиш паузу?

Це доволі умовна пауза, не виключаю, що я буду писати в медіа й після завершення навчання. І під час навчання також, можливо. Я вирішила змінити сферу діяльності, трохи заглибитися в конфліктологію, у war studies. І в цілому отримати цікавий досвід навчання у британському університеті.

Підсвідомо я давно цього прагнула, мені подобалося вивчати конфліктологію. В Одесі в університеті в мене був такий предмет, я брала участь у різних міжнародних проєктах на цю тему. А під час пандемії вирішила, що треба щось змінювати в житті. Мені здається, що пандемія стала каталізатором багатьох змін у всіх сферах життя.

Я буду вчитися в Університеті Глазго (University of Glasgow) у Шотландії. Це один із провідних вишів Британії. І один із найкращих з вивчення військових конфліктів. На базі цього університету створений Шотландський центр військових досліджень. Він входить у Russell Group, групу елітних університетів Британії. Буду вивчати військові стратегії, конфлікти, як вести перемовини, як будувати світ після війни, як працює розвідка і національна безпека.

— Досить актуально для нашої країни. Крім цього, твоє коріння у Вірменії, правильно?

Так, тому вибір був зумовлений тими подіями, які відбуваються навколо нас у колись радянських країнах: в Україні, Грузії, Вірменії, Азербайджані. Багато таких кейсів, які ніби бомба уповільненої дії були закладені в радянські часи. І зараз це все нас торкнулося. А Британія — це один із найкращих у світі центрів із вивчення таких конфліктів, вони цю дисципліну фактично й створили. Свого часу Британія сама розв’язувала війни, а зараз вони вчаться конфлікти «зав’язувати». І, звісно, моє вірменське походження на це впливає. Я писала про геноцид вірмен у часи Османської імперії. Війна у Вірменії, війна в Україні — все це на мене дуже вплинуло.

Після університету ти плануєш іти працювати у владу?

— Ще навіть не думала про це, забагато невизначеності. Наперед усе планувати не можна. Я, звісно, планувала вступити, готувалася, але до останнього все було невизначено. Я би просто хотіла мати це аналітичне майбутнє, а де його застосовувати — вже друге питання. Чи це буде аналітичний центр, чи якась гуманітарна місія, чи журналістика, чи робота в ООН — не знаю. Але журналісткою я точно буду, не зможу не писати.

Зараз я зроблю експеримент. Вбиваю «Діана Манучарян» у пошуковик і дивлюся, що там про тебе пишуть. Ось, бачу, видання «Ліга», «Лівий берег». Теми текстів: нерухомість, оренда житла, продаж приватних будинків… Чому ти стала писати на теми нерухомості?

— Справді, останнім часом писала про нерухомість. Спочатку в редакції я багато експериментувала, писала про міжнародний бізнес, про міжнародні відносини, робила інтерв’ю з Нілом Ферґюсоном, Тімоті Снайдером, Ювалем Харарі... Але дедалі більше заглиблювалася в тему нерухомості. Ось і про Совські ставки писала, якими ти опікуєшся.

Велика подяка за це.

— І вже останні місяці я поєднувала вступ та роботу. Тому це вплинуло на тексти, які виходили останнім часом: вони не надто глибокі та аналітичні, скоріше описові.

Які з яскравих текстів можна пригадати?

Про Войцеховського (Анатолія, київського забудовника, власника групи компаній «Укогруп», який був заарештований, але втік від правосуддя. — ДМ.). Йдеться про великий заміський комплекс, який збанкрутував. Анатолій Войцеховський втік звідти. Це була історія села, історія людей, які в цьому комплексі працювали, які бачили, як там валізами гроші передавали одне одному, які зірки приїздили на відпочинок…

Саме той текст, де йшлося про тварин, які вмирали з голоду.

— Так-так, це він. Що цікаво, я вийшла на цю тему завдяки одному маловідомому пабліку. Там люди писали, що коні дохнуть у заміському комплексі. Почала дізнаватися і зрозуміла, що йдеться про цього скандального забудовника.

В тебе був досвід роботи на російське медіа «Медуза». Як твої тексти там опинилися?

— Це було, коли я ще вчилася в університеті. На четвертому курсі я написала лонгрід про російського біженця, який втік із Росії в Америку. Там він отримав політичний притулок, відсидів у в’язниці вісім місяців перед цим. Він мріяв працювати в Ілона Маска і навіть влаштувався на одну з його фабрик. Така захоплива історія життя. Але я писала її місяць, водночас готувала магістерську роботу. Це був мій перший текст для «Медузи». Другий був, коли я вчилася у Берліні на курсах із конфліктології. Написала текст про ліберальну мечеть у Берліні, де намагаються поєднати різні гілки релігії: сунітів, шиїтів, алавітів. І третій текст — про вірменський геноцид в Османській імперії. Я переклала щоденники свідка геноциду, якому на той час було десять років. Він втік із Західної Вірменії у Східну. Дуже цінна для мене історія. (Андрій та Діана не обговорювали її статті у «Лівому березі», щоб уникнути конфлікту інтересів, оскільки в цьому виданні Андрій був редактором Діани. ДМ.)

Чи не складно йти із журналістики? Часто чую від колег, що цю професію не можна покинути, що це щось месіанське.

— Мені здається, що у професії конфліктолога теж є месіанство, і його не менше, може, й більше. Можливо, я б відчувала жаль, якби змінювала професію із журналіста на піарника. Я б, може, навіть редакцію не змінила, бо у виданні «Ліга» мені дуже добре, там дуже тепла атмосфера. Але я навіть не роботу змінюю, я їду вчитися, й це трохи інші відчуття.

Якщо дивитися на журналістів New York Times, Washington Post, то багато з них дуже фахові, мають вузьку спеціалізацію. Якщо ти пишеш про конфлікти, ти маєш бути конфліктологом, на мою думку. Ти маєш розуміти, про що пишеш. Не можна бути просто хлопцем із вулиці. Це інший рівень журналістики, тому в мене немає відчуття, що я йду із журналістики. Навпаки, є відчуття, що освіта буде моєю конкурентною перевагою.

То розкрий секрет: як потрапити у британський університет?

— О, це довга історія, це потягне на серію публікацій. Але в цілому треба розуміти, які університети спеціалізуються на темі, яку ти вивчаєш. Які є стипендії. Взагалі є три види стипендій: урядові (у Британії це лише Chevening), університетські (але їх замало) та від філантропів (всілякі фонди, приватні особи). Для навчання у Британії стипендій небагато, значно більше для навчання у США. Але якщо ви хочете саме у Британію, то варто над цим попрацювати. Я працювала півтора року: шукала стипендії. У результаті в мене є три стипендії, які доповнюють одна одну та повністю покривають вартість навчання. У Британії дуже дорога освіта, десь 30 тисяч фунтів на рік. Плюс ще витрати на проживання, їжу — ще тисяч 15.

І без англійської мови неможливо, як розумію?

— Звісно, треба здати іспити IELTS. В кожного навчального закладу є свої вимоги до знання мови. Наприклад, 7–7,5 — це рівень Advanced. Діють такі іспити протягом двох років.

Добре, англійська та гроші. Що ще забули?

— Там доволі тривалий вступний процес. Потрібно написати мотиваційний лист, пояснити, хто ти та чого ти хочеш. Запропонувати тему дослідження із посиланнями на джерела, на книжки по темі. Тобто потрібно вже кимось у житті бути та мати розуміння, ким ти хочеш бути. Далі потрібно — ще до вступу — провести міні-дослідження, яке ти вже будеш розвивати в самому університеті під час навчання.

Треба мати хороші оцінки на бакалавраті та в магістратурі, вони це цінують. Принаймні треба мати 4 за п’ятибальною шкалою. Треба мати рекомендаційні листи з роботи або з попереднього місця навчання.

І це я розповіла тільки мінімум із того, що потрібно. Там багато нюансів, дрібниць, зокрема, щоб отримати стипендію, потрібен окремий пакет документів. Треба мати достатньо впертості.

Я подавала документи у тринадцять університетів лише тому, що думала, що треба мати якнайбільше запасних варіантів. Були пропозиції з Оксфорду, з Кембриджу — з міжнародних відносин, з інших відомих університетів. Але без грошей. Із Глазго мені пощастило, що була стипендія одразу на половину суми від університету — за лідерські якості. І Глазго — це в моєму випадку краще за Оксфорд або Кембридж, бо там є war studies. А в консервативніших університетах такої спеціалізації немає.

Що ж ти врешті-решт будеш досліджувати? Як зрозумів із твоїх слів, ти вже знаєш тему, бо заявляла її при вступі.

— Так, і воно теж пов’язано з медіа. Я хочу вивчати, як країни-агресори використовують медіа, щоби впливати на конфлікти, на хід війни, на її початок. Це такі proxy war (посередницькі війни), де держави воюють не безпосередньо, а на територіях та за допомогою інших країн або інших сил. Такі «сірі кардинали» війн. І як ми можемо побачити з медіа, що ескалація конфлікту починається, і як ці країни через медіа на конфлікт впливають. Тобто це водночас і аналіз стратегії війни, і аналіз висвітлення в медіа. Як державні медіа готують своїх громадян до такої війни.

Це буде на прикладі війни на Донбасі?

— Так, це буде Росія. Тому що Росія каже, що вона не є стороною конфлікту, що Україна воює сама з собою, ніби це громадянська війна. Тому для України цей «сірий кардинал» — це Росія. А для Сирії, наприклад, це вже Росія, США й Туреччина. У Вірменії — Росія й Туреччина. Тобто це сили, які не залучені в конфлікт на своїй території, але які можуть впливати на хід подій, на сам конфлікт.

Буде надзвичайно цікаво дізнатися про результати твого дослідження. І тоді зробити його презентацію в Центрі журналістики Київської школи економіки.

Обов’язково. Повчуся рік у Глазго, а тоді — презентую обов’язково.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Зуби із сечі: вчені створили незвичайний спосіб синтезу мінералу для імплантів
Фокус
2025-07-04T16:30:11Z
Не просто гормон стресу: за що відповідає кортизол та як розпізнати дисбаланс
24tv
2025-07-04T16:06:08Z
Учені дізналися, в якій формі цукор найнебезпечніший для нас: нею виявилася зовсім не їжа
Фокус
2025-07-04T16:00:33Z
Рослинні олії з насіння — корисні чи шкідливі: дієтологи нарешті дали остаточну відповідь
TSN
2025-07-04T15:36:44Z
Їжа проти сивини, які продукти підтримують природний колір волосся
360ua.news
2025-07-04T15:03:27Z
Лікарі пояснили нашестя комарів в Україні: кого "загризають" найбільше
Знай
2025-07-04T14:51:35Z
Простий та смачний спосіб покращити пам'ять та концентрацію після безсонної ночі
24tv
2025-07-04T14:27:59Z
Банки встановили ліміти на зняття грошей
Знай
2025-07-04T17:36:29Z
"Це схоже на саботаж": у клієнтів ПриватБанку не працює важлива функція
GlavRed
2025-07-04T17:27:11Z
ЄС і США востаннє перед 9 липня спробують погодити торговельну угоду
Европейская правда
2025-07-04T17:15:54Z
Удар Росії спричинив блекаут на Запорізькій АЕС
24tv
2025-07-04T17:12:08Z
Чи вплине підвищення мінімальної зарплати у 2026 році на розмір пенсій
24tv
2025-07-04T16:48:41Z
Найбільш недооцінена витрата: що під час будівництва нового дому може значно збільшити бюджет
24tv
2025-07-04T16:48:30Z
Соцвиплати по-новому: в Україні вже запрацювала єдина система
Хвиля
2025-07-04T16:42:15Z
Підакцизні товари: що відбувається з ринком тютюнової продукції в Україні
24tv
2025-07-04T16:27:17Z
У Чехії назвали причину масштабного знеструмлення
Европейская правда
2025-07-04T16:21:37Z
Наталія Вітренко у Києві: скандальна сепаратистка судиться з державою за 5 тисяч
TSN
2025-07-04T17:33:20Z
"На тій стадії, коли…" Пристайко про те, наскільки Україна близька до миру
Telegraf
2025-07-04T17:24:37Z
Макрон і Стармер очолять відеоконференцію щодо України у Британії
УкраинФорм
2025-07-04T17:21:38Z
Словаччина продовжує блокувати 18-й пакет санкцій ЄС проти РФ
Европейская правда
2025-07-04T17:12:21Z
Громадянський журналіст Ремзі Бекіров подав скаргу через спостереження у вбиральні під час етапування у Росії
Детектор М
2025-07-04T17:06:15Z
Дуда навідав прикордонників, які охороняють кордон з Білоруссю
Европейская правда
2025-07-04T16:58:23Z
Експерт попереджає про ризик застосування Росією хімічної зброї на кордоні з НАТО
УкраинФорм
2025-07-04T16:57:30Z
ЄС зробить усе для того, щоб Молдова стала його частиною - фон дер Ляєн
УкраинФорм
2025-07-04T16:57:30Z
Російський удар по Києву пошкодив консульський відділ посольства Польщі
Европейская правда
2025-07-04T16:54:18Z
Для ЗСУ розробили новий дрон R34-T з лазерним наведенням
Комсомольская правда
2025-07-04T17:34:43Z
Виплати для ВПО в Харківській області: кого з українців позбавлять допомоги в липні
Политека
2025-07-04T17:30:23Z
В жодному разі не "Анюта": як правильно називати Ганну українською
GlavRed
2025-07-04T17:27:41Z
Зеленський відзначив працівників Нацполіції державними нагородами
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T17:27:08Z
Авіаційний експерт сказав, скільки Росія накопичила найбільш небезпечних ракет
24tv
2025-07-04T17:12:13Z
Принц Вільям відреагував на загибель Діогу Жота: "Думки з його родиною"
24tv
2025-07-04T17:09:58Z
ЗСУ посилюють підготовку особового складу до сучасних бойових умов: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T17:06:18Z
Таємна квартира Нетаньягу-молодшого: скільки коштувала і чому до купівлі є питання
24tv
2025-07-04T17:03:11Z
Не потрібно встановлювати вибухівку: як вітчизняний дрон UB60D знищує ЗС РФ
Фокус
2025-07-04T17:00:06Z
Щоб потім не шкодувати все життя: чому не можна ставити холодильник біля плити
24tv
2025-07-04T17:33:49Z
"Посилають" сигнали з того світу: як близькі "нагадують" про себе після смерті
GlavRed
2025-07-04T17:27:27Z
Китайський гороскоп на завтра 5 липня: Щурам - щасливий день, Змії - зустріч
GlavRed
2025-07-04T17:27:15Z
Якщо є вишня і кефір: розкішний пиріг, який готується сам на сковороді
Telegraf
2025-07-04T17:06:53Z
Ось коли потрібно поливати троянди: багато садівників не знають і втрачають цвітіння
24tv
2025-07-04T16:45:59Z
Не закуска, а порція насолоди: готуємо ніжні сирні кульки з фетою від Ектора
24tv
2025-07-04T16:45:04Z
Дешевше і не гірше за Рим: куди поїхати у відпустку в Польщі
24tv
2025-07-04T16:33:53Z
Невидимі вороги чоловічої сили, про що мовчить ваш холодильник
360ua.news
2025-07-04T16:33:51Z
Ідеальний літній салат за 5 хвилин: з ним навіть діти полюблять овочі
Telegraf
2025-07-04T16:15:43Z
Удар по Києву: аварійно-рятувальні роботи призупинено
ГЛАВКОМ NET
2025-07-04T17:36:15Z
Погоду в Україні різко змінить атмосферний фронт: Діденко показала, чого чекати до 9 липня
Хвиля
2025-07-04T17:33:31Z
"Мінус" 100 "елітних" бійців: ЗСУ вдарили по схованці ЗС РФ на Кінбурнській косі
Фокус
2025-07-04T17:27:48Z
Справжній Армагеддон атакує Україну: литимуть дощі з грозами, градом та шквалами
GlavRed
2025-07-04T17:27:28Z
Масована атака на Київ: під обстрілами опинились автомобілі швидкої допомоги
TSN
2025-07-04T17:21:47Z
Удар по Куп'янську: кількість поранених зросла до трьох
УкраинФорм
2025-07-04T17:21:26Z
Наступ Росії: військові відверто розповіли, що зараз відбувається на фронті та про розчарування у тилу
TSN
2025-07-04T17:06:21Z
Це найстаріша будівля в Києві, в якій досі працює школа: де воно знаходиться і що там було раніше
Telegraf
2025-07-04T17:00:49Z
Подорожчання проїзду в Сумській області: як змінилися ціни
Политека
2025-07-04T17:00:24Z
Стипендії для жінок-підприємиць, виставка в Осло та цифрові інновації в агро — можливості тижня
AIN
2025-07-04T16:30:49Z
Софія Ротару кривавим фото відреагувала на обстріл Києва
GlavRed
2025-07-04T16:27:52Z
Гурт "Океан Ельзи" приголомшив сумою, яку вдалося зібрати на дрони й РЕБи з львівських концертів
24tv
2025-07-04T16:06:59Z
"Гомін detailing": на автохімчистці переспівали той самий хіт, від якого шаленіють українці
24tv
2025-07-04T15:57:30Z
Помилки у виборі одягу, які додають віку: відмовтеся від того, що старить
24tv
2025-07-04T15:51:35Z
Іспанський мовник RTVE закликав розпочати дебати щодо участі Ізраїлю в «Євробаченні»
Детектор М
2025-07-04T15:45:56Z
Прем'єри тижня: дует Гелі Зозулі та Віктора Павліка і кліп SKYLERR з Раміною Есхакзай та її екснареченими
Комсомольская правда
2025-07-04T15:34:54Z
"Коли ноги не видно і скромний образ, то якась магія" - босонога Даша Ульянова підкорила мережу фотосесією у стилі етно
Gazeta UA
2025-07-04T15:03:14Z
Україну представлять на Балетному гала-концерті в Індонезії
УкраинФорм
2025-07-04T15:00:41Z
У Харкові на водоймі загинула дитина
Мій Харків
2025-07-04T17:36:52Z
На Дніпропетровщині російський поплічник підпалив на замовлення станцію оператора мобільного зв’язку
InternetUA
2025-07-04T17:28:19Z
У Римі кількість постраждалих внаслідок вибуху на АЗС зросла до понад 40
Европейская правда
2025-07-04T17:21:22Z
Росіяни вдарили КАБом по селу на Запоріжжі, є загиблий
УкраинФорм
2025-07-04T17:18:35Z
Наснилась покійна мати і сказала йти з квартири: киянка розповіла, як дивом вижила під час атаки РФ
TSN
2025-07-04T16:51:12Z
У Кривому Розі через дронову атаку без світла - близько 2000 абонентів
УкраинФорм
2025-07-04T16:49:45Z
Росіяни повторно атакували Кривий Ріг: уражено цивільну інфраструктуру, є постраждалі
ZN UA
2025-07-04T16:45:14Z
Вогняний шторм у Каліфорнії: найбільша лісова пожежа року стрімко поширюється
TSN
2025-07-04T16:33:34Z
У Кривому Розі внаслідок дронової атаки вражений об’єкт інфраструктури, є постраждалі
УкраинФорм
2025-07-04T16:27:38Z
Що буде, якщо повністю розрядити Tesla?
360ua.news
2025-07-04T17:03:25Z
Форд заявляє, що приховані записи викривають порушення у справі про 2,5 мільярда за перекидання авто
Топ Жир
2025-07-04T16:48:31Z
Xpeng представив доступного конкурента Tesla Model Y
AutoCentre
2025-07-04T16:24:08Z
Porsche оновила повнопривідні 911: шість версій і 480 сил
Gazeta UA
2025-07-04T15:27:26Z
Ви не єдиний, кому Ferrari Amalfi нагадує Toyota
Топ Жир
2025-07-04T15:18:25Z
Polestar та Volvo анонсували нові електричні кросовери
AutoCentre
2025-07-04T14:54:11Z
Tesla Model Y більше не найпопулярніше авто у світі — хто новий король?
ITC
2025-07-04T14:07:04Z
Чи вартує цей Porsche 911 майже 3 мільйони доларів?
Топ Жир
2025-07-04T13:33:40Z
На фоні електрифікації бренду: продажі Jaguar впали на 98 відсотків
AutoGeek
2025-07-04T13:12:19Z
Колишній одноклубник Зінченка постане перед судом: що накоїв футболіст
24tv
2025-07-04T17:18:05Z
Штрафна хвиля від УЄФА: топ-клуби Європи під ударом за порушення фінансових правил
Football.ua
2025-07-04T17:15:30Z
Колишній боксер приголомшив прогнозом на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-04T17:03:54Z
Погба: Моя мета – повернутися до гри на найвищому рівні, однак робити це потрібно не форсуючи події
Football.ua
2025-07-04T17:00:38Z
ПСЖ – Баварія: де дивитись матч на Клубному чемпіонаті світу-2025
24tv
2025-07-04T16:45:00Z
У команді Усика розкрили важливіший бій, аніж трилогія із Ф'юрі
24tv
2025-07-04T16:39:42Z
Айнтрахт придбав нападника збірної Німеччини
Football.ua
2025-07-04T16:27:30Z
Президент Баварії: Мені дуже подобається Клубний чемпіонат світу
Football.ua
2025-07-04T16:12:42Z
Фатальна випадковість: Діого Жота незадовго до смерті отримав пораду від лікарів
Фокус
2025-07-04T16:06:31Z
Нова гігантська екзопланета виявлена ​​за 400 світлових років від Землі
Portaltele
2025-07-04T17:34:46Z
Чому Земля стала домом для життя, а Марс — пустелею
360ua.news
2025-07-04T17:30:37Z
Таємниця найдавніших останків в Антарктиді: учених приголомшила неймовірна знахідка
GlavRed
2025-07-04T17:27:36Z
Перша жінка, яка отримала Нобелівську премію стала жертвою свого відкриття
24tv
2025-07-04T17:18:27Z
iPhone 17 Pro отримає три однакові камери по 48 Мп
InternetUA
2025-07-04T17:04:57Z
Еверест вкритий сміттям: Bloomberg показав, як прибирають гору дронами – видовище ще те
24tv
2025-07-04T16:54:12Z
Defense Tech в Україні: компанії, які можуть стати єдинорогами
AIN
2025-07-04T16:51:50Z
Цифрові хижаки над Європою: як боротися з дронами нового покоління
Лига
2025-07-04T16:42:10Z
Смартфони отримали маркування витривалості
Portaltele
2025-07-04T16:33:43Z