MY.UAНовости
Мордор мобілізується. Огляд проникнення російської пропаганди в український медіапростір у вересні 2021 року
Мордор мобілізується. Огляд проникнення російської пропаганди в український медіапростір у вересні 2021 року

Мордор мобілізується. Огляд проникнення російської пропаганди в український медіапростір у вересні 2021 року

Українська розвідка зробила «подарунок» російським пропагандистам, а Кремль розпочав дискредитаційну кампанію з нагоди роковин трагедії Бабиного Яру.

«Мало того, что русский деспотизм ни во что не ставит ни идеи, ни чувства, он еще и перекраивает факты, борется против очевидности и побеждает в этой борьбе!!! Ведь ни очевидность, ни справедливость, если они неудобны власть имущим, не находят у нас защитников».

Астольф де Кюстин «Россия в 1839 году»

«Ни иконы, ни Бердяев, ни программа “Третий глаз” не спасут от негодяев, захвативших нефть и газ»

Віктор Пелевін «Generation П»

 

Якщо не зважати на «вибори Держдуми» і «голосування» на окупованих територіях, про що ми вже писали раніше, то побачимо, що у вересні російська пропагандистська активність зосередилася на систематичному приниженні керівництва української держави, гіперболізації ризиків, пов’язаних зі зростанням цін на енергоносії, та вже традиційному навіюванні неминучої поразки України у війні з Росією.

Проте почнімо з навколовиборчої теми. І згадаймо про дивні подарунки російським пропагандистам від незалежних медій та нібито українських спецслужб.

26 вересня «Донбас. Реалії» повідомили з посиланням на українську розвідку нібито про існування документа російського уряду, згідно з яким на «соціально-економічні потреби» окупованих територій Донбасу в 2022–2024 роках буде витрачено 12 мільярдів доларів США (900 мільярдів російських рублів). Нібито це буде зроблено для вирівнювання пенсій і зарплат на окупованих частинах Донеччини та Луганщини й підтягування цих територій до рівня Ростовської області. У розвідці це тлумачать як «повну інтеграцію окупованого Донбасу в російську економіку».

Цю тезу одразу підхопили проросійські медії. «Страна» сконструювала фальшивий «причинно-наслідковий зв’язок»: мовляв, ця програма — наслідок голосування мешканців окупованих територій на виборах у Держдуму та «свідчення» справжньої турботи Росії про людей. На додаток, така політика Росії — це «наслідок» непоступливості та непослідовності української влади, що загрожує цілковитою втратою окупованої частини Донбасу. До слова, те саме «Страна» говорила і про самі «вибори».

«Параллельно Зеленский начал политические репрессии против политсил, которые выражали мнение Юго-Востока и призывали к миру с Россией. То есть было уже очевидно, что ни о каком урегулировании в рамках "Минска" и с этой украинской властью ни о чем договориться не получится. С чем, видимо, и связано усиление экономической интеграции "ДНР" и "ЛНР" в Россию. Пока мы видим только старт этого процесса. Но после его завершения даже теоретическая возможность вернуть Украине Донбасс дипломатическим путем будет закрита», — пише видання.

Що тут скажеш? Сума в 900 мільярдів рублів може вразити лише того, хто не знайомий із розмахом російської корупції. Далеко від окупованої частини Донецької та Луганської областей ходити не треба: в Ростовській області в межах підготовки до чемпіонату світу з футболу лише в один стадіон «закопали» 100 мільярдів рублів, хоча якість роботи, на думку місцевих активістів, не зовсім відповідає заявленим витратам. Також у Ростові-на-Дону лише за один рік на «дрібниці» на кшталт особистого транспорту, утримання ручних медій та оздоблення адмінбудинків місцева російська влада витратила 750 мільйонів рублів. Але окупаційні адміністрації — це навіть рівень не російського регіону, а цілої «держави», тому витрати теж будуть на кілька порядків більші.

Чи можна за вартість дев’яти «розпиляних» «Ростов-Арен» протягом трьох років «інтегрувати» окуповані частини українських областей у Росію та наблизити зарплати й пенсії на цих територіях до російського рівня? В самій Росії цю проблему не розв’язано: області усе більше узалежнюються від Москви та розподілу ресурсів, місцеві потреби постійно недофінансовуються.

Зважаючи на ці факти, важко зрозуміти, хто зробив більшу помилку й на рівному місці подарував російській пропаганді нагоду поширювати правдоподібний фейк про «інтеграцію окупованих територій» вартістю в міфічні 12 мільярди доларів: недалекоглядність української розвідки чи ненадійність джерел і непрофесійність журналістів, які поширили цю інформацію.

Якщо ж вести мову власне про російські меседжі з «українського питання», які з’явилися у вересні, то на увагу заслуговують такі:

  • переговори президентів України та США завершилися безрезультатно, а підтримка Америкою курсу України в НАТО загрожує Росії: в українському медіапросторі цей меседж відтворили Микола Скорик із «Опозиційної платформи — За життя» та «Вести»;
  • під орудою США Україна проводить диверсійно-розвідувальні операції проти Росії та Білорусі: цей неприхований меседж від ФСБ нібито з посиланням на CNN поширили «Вести». Те саме перекручування інформації американського телеканалу зробила й «Страна». Також «Вести» вслід за ФСБ повторили версію про причетність кримських татар та Меджлісу до диверсії на газопроводі в окупованому Криму;
  • Україна безпідставно звинувачує Росію в агресивних намірах та підготовці до нової війни, оскільки це політично вигідно Зеленському (Косачов, Калашников, Слуцький): «Страна» опублікувала окрему статтю, щоб «обґрунтувати», що через загострення на Донбасі Зеленський прагне попередити протести восени та саботувати судову реформу;
  • українська влада не дотримується зобов’язань щодо виконання Мінських угод (8 і 17 вересня з посиланням на переговори в нормандському форматі): інформаційні витоки з російського боку обидва рази — 8-го і 17-го числа — поширювала «Страна», а «Вести» 15 вересня цитували відповідні звинувачення російського представника в ТКГ Бориса Гризлова. Ще раніше, 12-го числа, «Страна» взагалі поклала на Україну відповідальність за загострення на Донбасі та пов’язала це з бажанням Зеленського знайти привід, щоб не затверджувати «формулу Штайнмаєра».

Та найбільшу увагу привертає добре спланована, організована та втілена інформаційна кампанія Росії, спрямована на дискредитацію України під час запланованих заходів із вшанування пам’яті жертв Голокосту.

Наведімо кілька уривків із російського матеріалу, де зібрані практично всі основні фальшиві звинувачення на адресу України — «Бабий Яр: живые и мертвые. Киев пытается помирить жертв Холокоста и их палачей»:

«Их общими усилиями при Порошенко на территории Бабьего Яра был установлен крест в честь так называемого "Буковинского куреня", проводившего здесь расстрелы, а улица, ведущая к мемориалу, переименована в честь Елены Телиги — националистки, призывавшей к уничтожению евреев…

Этой модной, европейской и постмодернистской концепции годовщины массового убийства противостоит ее новейшая украинская трактовка: мол, если исполнителями убийств были преимущественно украинцы, погибали тоже жители УССР, то и трагедия не еврейская и не мировая, а исключительно украинская…

Этот центр тоже организует к дате конференцию "Бабий Яр: помнить по-украински", где одним из спикеров будет украинская "писателька" Лора Подгорная, пропагандирующая популярную на Украине идею, что Холокост стал наказанием евреям за голод тридцатых годов. Эту мысль, к слову, активно продвигает и непризнанная в мировом православии, но имеющая государственный статус церковь ПЦУ…

Вот так, между "иммерсивными экскурсиями" от Хржановского и антисемитскими симпозиумами от Вятровича — Зисельса, на улице имени одного из идеологов Холокоста президенты Украины, Германии и Израиля будут скорбеть о сотнях тысяч убитых людей, до памяти которых, похоже, в самой Украине уже никому нет дела. Иначе на киевском оперном театре не появилась бы мемориальная табличка в честь Дмитрия Мирона-Орлика, коменданта украинской полиции Киева, издавшего приказ о сборе евреев и коммунистов для их отправки на расстрел».

Аби зрозуміти, звідки ця суміш напівправди та фейків, про який «Буковинський курінь» мова і хто був чи не був «комендантом української поліції Києва», варто ознайомитися зі статтею київського історика Віталія Нахмановича, написаною ще 2007 року.

У статті розповідається, як та заради чого втілювалася технологія історичної фальсифікації та пропагандистської кампанії, започаткованої ще наприкінці 1970-х років. Фальшування історичних фактів про трагічні події Другої світової війни на українській території використовувалося для боротьби з українською діаспорою, яка не покидала боротьби за незалежність України, та з єврейською спільнотою, що намагалася співпрацювати з українською діаспорою в боротьбі проти СРСР. І от на тридцяту річницю незалежності та на вісімдесяті роковини масових убивств євреїв у Бабиному Яру Кремль похапцем витягає старі архіви радянської пропаганди, але просуває цю дезінформацію вже за допомогою нових методів та нових медій.

Наприклад, через фейсбук та жовті видання поширюються звинувачення, що спираються на неперевірені дані та мають на меті зірвати спільні заходи українців, німців та євреїв зі вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру. Відповідні новини дуже швидко підхоплюють і тиражують російські медії.

Кілька фактів вказують на те, що дискредитаційна кампанія, «присвячена» роковинам Бабиного Яру, готувалася заздалегідь.

Зокрема, ще 24 серпня РІА «Новости» (посилання заблоковане через санкції, тож використовуємо переказ) та «Российская газета» з посиланням на ФСБ публікують «факти», що «автокефальна українська церква створювалася з допомогою нацистів», а непокірних «вбивали бандерівці».

Таким чином, російські спецслужби конструюють фальшивий зв’язок та негативні асоціації між сучасною Православною церквою України та нацистськими злочинами минулого.

Проте російську верхівку не цікавлять події вісімдесятилітньої давнини самі по собі. Насправді вдала фальсифікація минулого, в яку повірить цільова авдиторія, стане важливим кроком до фальсифікації фактів сьогодення. На тлі «очевидної» вини українців у злочинах під час Другої світової війни легше переконати авдиторію, що в Україні відбуваються «многочисленные преступления украинских "батальонов смерти", системная политика страны по героизации нацизма и его пособников, факты цензуры и гонений журналистов, притеснений Русской православной церкви, антисемитизма за период с 2017 по 2020 годы».

Як ми не раз писали, головна мета російської пропаганди — підірвати довіру громадян до держави, посіяти сумніви у здатності й доцільності супротиву в разі нової кризи. Проте російські зусилля виглядають блідо на тлі вибіркового ставлення президента України до серйозних правопорушень свого оточення, схильності до вибіркового правосуддя та недолугого законотворення, до потурання свавіллю в регіонах, до кулуарної політики в стилі «пізнього Януковича». Своїми діями команда Зеленського легітимізує поширення будь-яких чуток чи версій про «помічника-гаманця» чи про «торгівлю вугіллям з окупованими територіями». Тобто працює на підрив не лише свого рейтингу, а й суспільної довіри до держави. Не варто забувати, що саме така політика й посприяла російській агресії у 2014 році.

Виготовлення цього моніторингового звіту стало можливим завдяки фінансовій підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), що була надана через проект «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Ця програма зміцнює українські медіа та розширює доступ до якісної інформації.  Зміст матеріалів є виключно відповідальністю громадської організації «Детектор медіа» та не обов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Головне зображення — pgjonline.com

Теги по теме
війнапропаганда
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Трейлер нового «Супермена» зібрав 250 млн переглядів за добу — рекорд в історії DC і Warner Bros
ITC
2024-12-21T22:39:17Z
Усе ще Брюс: донька Міцного горішка показала милі кадри з актором
GlavRed
2024-12-21T22:27:57Z
Завдяки новому тренду трек співака Mohombi знову опинився у топі: від чого фанатіє мережа
24tv
2024-12-21T22:00:11Z
3 найкращі трилери на Netflix за 2024 рік
24tv
2024-12-21T21:12:47Z
У Відні пройшов Міжнародний жіночий форум до 140-річчя українського жіночого руху
УкраинФорм
2024-12-21T20:03:09Z
Публічне знущання, – Аліна Шаманська стала на захист Юстини з "Холостяка"
24tv
2024-12-21T19:33:19Z
Були спроби й раніше: сусідка Яніса Тімми зробила несподівану заяву
GlavRed
2024-12-21T19:27:27Z
Дует Дантеса й Соловій, англомовний трек Полякової: 6 музичних новинок, які варто почути
24tv
2024-12-21T18:39:20Z
"Кохання робить жінок...": Наталія Могилевська різко позбулася зайвих 15 кіло
Знай
2024-12-21T17:51:28Z
У Мін'юсті сказали, коли можна очікувати відновлення роботи держреєстрів
УкраинФорм
2024-12-22T03:21:34Z
Трамп висунув ще кількох кандидатів на високі посади в новій адміністрації - ЗМІ
УкраинФорм
2024-12-22T02:45:13Z
Загроза удару "Орешником": розкрито несподіваний сценарій і ціль РФ
GlavRed
2024-12-22T02:36:44Z
Оточення Путіна занепокоєне його діями: ексміністр сказав, чи близький кінець диктатора
24tv
2024-12-22T02:24:44Z
США знайшли загрозу нацбезпеці в мільйонах американських будинків – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T02:00:25Z
Росію атакують безпілотники: вибухи пролунали на Брянщині, у Ростові та у Казані
TSN
2024-12-22T01:51:00Z
Швеція скасувала низку російських балетних вистав через зв’язки з Кремлем
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T01:00:27Z
У Польщі введено штраф за «тепловий паразитизм»: що слід знати українцям
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T00:30:09Z
Лікування триває: у Букінгемському палаці розкрили правду про рак Чарльза III
GlavRed
2024-12-22T00:27:22Z
Туристів чекають нові податки: скільки коштуватиме відпочинок у 2025 році
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T01:30:39Z
Ліниві суші з крабовими паличками: зірка "Мастер Шеф" дала простий рецепт
Политека
2024-12-21T23:30:27Z
Галицька гордість: пампухи на Різдво – рецепт з трояндовим варенням
24tv
2024-12-21T23:06:04Z
Справжній смак дитинства: вафельний торт з желе всередині
24tv
2024-12-21T21:57:51Z
Чим відмити жир з форм для випічки: мережею розлітається хитрий лайфхак
24tv
2024-12-21T21:42:30Z
Ніколи не кладіть ці речі у посудомийку: пошкодите і їх, і прилад
24tv
2024-12-21T20:00:25Z
Новорічне застілля стане горем для гаманця: які страви коштуватимуть найдорожче
Знай
2024-12-21T19:36:30Z
Це може здивувати: чому джинси треба замочувати в оцті
24tv
2024-12-21T18:39:31Z
Зміцнює шлюб і почуття: психолог розповів про підхід "два — так, одне — ні" у стосунках
Фокус
2024-12-21T17:42:15Z
Яке сьогодні свято 22 грудня 2024 року: що не можна робити вагітним цього дня
GlavRed
2024-12-22T03:06:50Z
В Албанії тимчасово заблокують TikTok після смертельної трагедії у школі
InternetUA
2024-12-22T03:01:36Z
Важливе церковне свято 22 грудня: три заборони, які не можна порушувати
GlavRed
2024-12-22T02:21:29Z
Забруднених війною території за рік стало менше на 17 000 квадратних кілометрів
УкраинФорм
2024-12-22T02:15:27Z
На українців можуть чекати нові покарання: що буде з порушниками комендантської години
GlavRed
2024-12-22T02:06:42Z
Нова українська розробка – робот "Терміт": як він зберігає життя наших військових
24tv
2024-12-22T01:42:07Z
Чому не можна казати "благочинний фонд": яку серйозну помилку робить багато людей
GlavRed
2024-12-22T01:36:23Z
С Рождеством: тексты праздничных колядок
ZN UA
2024-12-22T01:33:15Z
Говоримо без помилок: як українською буде «голольод»
ZN UA
2024-12-22T01:03:17Z
На Водоліїв очікують зміни в особистому житті: гороскоп на 22 грудня
24tv
2024-12-22T03:03:17Z
Вплине локальний циклон: синоптик поділилася прогнозом погоди на тиждень 22-29 грудня
Политека
2024-12-22T03:01:38Z
Активні бої під Покровськом, ворог атакував навіть на цивільній техніці: огляд і карти ISW
24tv
2024-12-22T02:27:24Z
Близнятам буде важко, а Ракам потрібно шукати однодумців: гороскоп за картами Таро на 22 грудня 2024 року
TSN
2024-12-22T02:09:25Z
Курахівський напрямок: селище Гігант захоплене ворогом - військовий оглядач
TSN
2024-12-22T00:51:36Z
На Луганщині окупанти оголошують «безхазяйними» будинки, в яких живуть люди - ОВА
УкраинФорм
2024-12-22T00:42:10Z
Війна, день 1032. У ЗСУ створили підрозділ, який захищатиме культурну спадщину
Football.ua
2024-12-21T23:00:50Z
До зведення оборонних споруд на Донеччині долучилися 14 областей - ОВА
УкраинФорм
2024-12-21T22:42:33Z
Карта бойових дій в Україні станом на 22 грудня 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-12-21T22:36:41Z
У Бразилії автобус зіткнувся з вантажівкою, 38 загиблих
УкраинФорм
2024-12-22T01:06:06Z
В Росії палає черговий НПЗ: Орел під масованою атакою БпЛА
24tv
2024-12-22T01:03:32Z
Українка загинула під час теракту на різдвяному ярмарку в Німеччині
Украина Криминальная
2024-12-22T00:36:15Z
Наступного літа росіяни лежатимуть на нафтових пляжах серед мертвої риби, – Плетенчук
24tv
2024-12-22T00:18:12Z
На Київщині внаслідок падіння уламків дрона сталася пожежа на даху 25-типоверхівки - влада
TSN
2024-12-21T23:51:17Z
Атака дронів: на Київщині від уламків загорівся дах житлової багатоповерхівки - ОВА
УкраинФорм
2024-12-21T23:24:51Z
На Київщині внаслідок падіння уламків БпЛА сталося загоряння багатоповерхівки
ГЛАВКОМ NET
2024-12-21T23:24:42Z
У ДТП на Тернопільщині загинуло немовля
Украина Криминальная
2024-12-21T22:57:47Z
Підозрюване у пошкодженні кабелів китайське судно залишає Балтійське море
InternetUA
2024-12-21T22:27:44Z
Епоха "богданчиків" нарешті закінчиться? В Україні презентували сучасний електроавтобус
Знай
2024-12-21T21:51:02Z
Автомобілі Tesla відкликано у США через ризики аварій
360ua.news
2024-12-21T17:33:10Z
Унікальному українському мікроавтобусу виповнилося 60 років
AutoCentre
2024-12-21T15:57:19Z
Японські пікапи на українських заводах: що хочуть збирати у нашій країні
Знай
2024-12-21T15:51:34Z
Усіх водіїв в Україні попередили: не надумайте залишати там машину взимку
Знай
2024-12-21T14:51:25Z
Tesla відкликає майже 700 тисяч авто у США
24tv
2024-12-21T12:18:28Z
Легенда з 50-х: на аукціон виставили найдорожчий BMW в історії
Фокус
2024-12-21T12:12:48Z
У Волдеморта є 2 авто та мотоцикл, про які мріють мільйони чоловіків
24tv
2024-12-21T12:06:01Z
Культовий американський спорткар 60-х розбили в ДТП
Фокус
2024-12-21T09:57:49Z
До 300 гривень за кіло: скільки українцям доведеться віддати за яловичину та сало перед святами
Хвиля
2024-12-22T03:12:05Z
Компенсація за знищене майно: в які строки потрібно подати заяву
ZN UA
2024-12-22T03:03:31Z
ПриватБанк порадував клієнтів напередодні свят: можна отримати до 2500 грн
Знай
2024-12-22T01:30:52Z
День енергетика України: історія свята
ZN UA
2024-12-22T00:35:16Z
Словаччина заробляє на війні з Росією через схему з транзитом газу – джерела
ZN UA
2024-12-22T00:09:48Z
Орбан запропонував "хитрий хід" для збереження транзиту російського газу до Угорщини
Хвиля
2024-12-22T00:03:00Z
Більше ніякої «Дружби»: Reuters з'ясувало, що змінилось у постачанні нафти до ЄС
ГЛАВКОМ NET
2024-12-21T22:21:33Z
"Лесь Курбас", "Леополіс", "Чорноморець": Укрзалізниця запустила флагманські вагони з розширеним сервісом
Хвиля
2024-12-21T21:48:15Z
Укрзалізниця оновила свої квитки: українці давно просили про цю зміну
24tv
2024-12-21T21:42:06Z
Уряд вніс системи МРТ до переліку медвиробів, які закуповують коштом держбюджету
УкраинФорм
2024-12-22T03:00:10Z
Крихітні роботи-мурахи піднімають тягарі в 350 разів важчі за себе
InternetUA
2024-12-21T22:00:19Z
Як спати добре, коли ви спите не сам
24tv
2024-12-21T19:54:52Z
Виявили невидиму небезпеку: вчені розробили новий метод аналізу якості води в річках
Фокус
2024-12-21T17:00:29Z
Мікробіологиня розповіла про результати досліджень українських вчених у боротьбі зі стійкими до антибіотиків бактеріями
ZN UA
2024-12-21T16:52:18Z
Серцеві м’язи незабаром зможуть регенерувати, як і інші м’язи
Portaltele
2024-12-21T16:45:14Z
Чайні пакетики виділяють мільйони пластикових частинок під час заварювання
Portaltele
2024-12-21T15:47:15Z
Хто зможе отримати оздоровчі виплати у 2025 році
24tv
2024-12-21T15:42:23Z
Уряд визначив особливості формування та ведення Реєстру ліцензій на заготівлю та тестування донорської крові
УкраинФорм
2024-12-21T15:18:44Z
"Циганський король" на місці: Ф'юрі прибув на реванш проти Усика
24tv
2024-12-22T03:21:18Z
Який вигляд має обличчя Фʼюрі після ударів Усика: фото
ГЛАВКОМ NET
2024-12-22T03:18:36Z
Усик шокував сенсаційно заявою щодо реваншу з Ф'юрі
24tv
2024-12-22T02:48:20Z
"Різдвяний подарунок від суддів": Ф'юрі не визнав поразку від Усика в реванші
TSN
2024-12-22T02:21:33Z
До біса комп'ютери, – Ф'юрі дав оцінку судді з ШІ на поєдинку з Усиком
24tv
2024-12-22T01:42:20Z
Усик – Ф'юрі: відомо, хто викинув більше ударів у реванші
24tv
2024-12-22T01:18:09Z
"Це божевілля": відомий промоутер прокоментував результат реваншу Усик – Ф'юрі
24tv
2024-12-22T01:12:41Z
Неадекватна реакція Ф'юрі: Тайсон видав дивну фразу після беззаперечної поразки від Усика
24tv
2024-12-22T01:03:28Z
Усик впав на коліна після реваншу: Ф'юрі проявив жест поваги – демонстративне фото
24tv
2024-12-22T00:42:24Z
WhatsApp переміг у справі про незаконне стеження через Pegasus
InternetUA
2024-12-22T02:01:25Z
Як зарядити смартфон від автомобільного акумулятора: покрокове керівництво
Политека
2024-12-22T02:00:26Z
GSC оновить оригінальну трилогію Stalker на ПК і консолях
InternetUA
2024-12-22T01:03:59Z
Помилка, яку роблять багато: якщо її знати, мікрохвильовка прослужить ще онукам
GlavRed
2024-12-22T00:27:37Z
Сем Альтман анонсує o3: що відомо про новий проект
InternetUA
2024-12-22T00:03:19Z
Південна Корея запустила третій військовий розвідувальний супутник
InternetUA
2024-12-21T20:57:09Z
Як захистити себе від витоку особистих даних через телефон: важливі поради
Политека
2024-12-21T20:42:32Z
"Вони вірять, і ми віримо": українська компанія з окупованої Каховки розчулила мережу
24tv
2024-12-21T20:09:58Z
Смартфони Pixel 10 отримають важливу деталь, якої немає у Samsung: що важливо знати
InternetUA
2024-12-21T19:03:49Z