MY.UAНовости
Кіногерой – поняття індустріальне та світоглядне, а не мистецьке
Кіногерой – поняття індустріальне та світоглядне, а не мистецьке

Кіногерой – поняття індустріальне та світоглядне, а не мистецьке

Відповідь письменника та сценариста Андрія Кокотюхи на колонку арт-оглядачки та кіножурналістки Лєни Чиченіної про національного героя в українському кінематографі.

На початку вересня арт-оглядачка Лєна Чиченіна написала, а «Детектор Медіа» опублікував чергові роздуми про українського кіногероя. Точніше, про його непотрібність у тому вигляді, в якому він є зараз. І це не чергова стаття на цю тему саме пані Чиченіної, хоча вона не раз уже висловлювалася на задану тему. Це – чергова стаття «про героя» взагалі. 

Щонайменше п'ять останніх років дискусія на цю тему ведеться активно. А в пасивній формі цій дискусії скоро виповниться десять років. Бо саме в лютому 2012-го на екрани (яких тоді в Україні було більше, ніж тепер, хоча все одно мало) вийшов фільм – довгобуд Михайла Іллєнка «Тойхтопройшовкрізьвогонь», всує згаданий пані Чиченіною як своєрідний код несмаку, тобто, актор, який грає головну роль – красунчик, але говорить красиво і пафосно, немов цитата «старий дідо». 

Загалом Лєна Чиченіна йде в тренді не лише української кінокритики, а й оцінки стану та якості українського культурного продукту загалом. Тренд цей передбачає оспіваний та омріяний «третій шлях» розвитку. Він категорично відкидає масову культуру, жанрову літературу й кіно та популярну музику (вона ж «попса») і не розглядає її як засіб впливу на формування, даруйте за пафос, світогляду нації та, знову вибачте, національної ідеї. 

Нинішня тенденція – все з претензією на чітке жанрове позиціонування та охоплення ширших, ніж є, мас, негайно визначається низькопробним, непрофесійним, погано зробленим, примітивним, шаблонним тощо. Хоча, з іншого боку, твір, найперше – кінематографічний, котрий заявляє претензії на високе мистецтво, всіляко підтримується. Не зважаючи на те, що претензії у таких випадках лише претензіями й лишаються. Широкий глядач цих творів не побачить, попри те, що, на думку симпатиків, мусить. І зовсім не беручи до уваги: кіно, яке чомусь називають авторським або бачать у них культурно значимий потенціал, насправді звільняє його творців від будь-якої відповідальності. У тому числі – фінансової. 

Читаємо у Лєни Чиченіної: «Система пітчингів у тому ж Держкіно постійно зазнає репутаційних втрат. Чому? Щоби зняти жахливу «патріотичну» стрічку з нудним героєм, продюсери із самого початку мають налаштуватися на те, що в разі успіху їм дадуть грошей, які не треба буде віддавати. Відсутність ризиків розслабляє. Провалимося так провалимося». Але в такому разі пані Чиченіна та її однодумці повинні аналізувати систему пітчінгів далі. І довести: гроші, які отримані на умовний артгауз (авторське кіно, кіно суспільної значущості, культурне надбання, називайте, як хочете), повертати треба. І тут жодних провалів не передбачено, на відміну від умовно «патріотичних» стрічок. І жоден із умовно «інтелектуальних» фільмів за замовчуванням не є жахливим. 

Певною мірою правоту моїх слів підтверджують результати останнього, 17-того пітчінгу Держкіно, який відбувся цього вересня. Він був для учасників кінопроцесу чи не найважливішим. Адже саме на ньому змагалися проєкти, орієнтовані на широку глядацьку аудиторію (комерційні) та на фестивалі (не комерційні). В категорії «Ігрові повнометражні для широкої аудиторії» перемогли 10 проєктів. У категорії «Ігрові повнометражні фільми культурної значущості (авторські)» – 8, лише на два менше. Якщо уважно вивчити проєкти стрічок, заявлених як комерційні, серед них ви не побачите «героїчних». Натомість є кілька комедій, і я припускаю – творці ризикують мінімально, бо на комедії, та ще й з зірками українського шоу-бізнесу, наш глядач іде досить жваво. Але як бути з не-комедіями? 

Нові правила гри при розподілі коштів Держкіно озвучив нещодавно помічник-консультант голови підкомітету у сфері кінематографу та реклами і заступника комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Максимчук. За його словами,  надалі кінопроєкти розглядаються за KPI — комерційні та фестивальні. КРІ для фестивальних проєктів (артхаусних) вимірюється фестивальними нагородами, а для комерційних — прибутками. Це зроблено для розуміння, що авторський фільм не зобов'язаний робити касу, а за комерційне кіно глядач має проголосувати своїм квитком. 

Своєю чергою, кінокритик Ярослав Підгора-Гвяздовський, від якого українському «героїчному» кіно перепадає не менше, цілком справедливо констатує: «За законами українського кінопрокату, аби повернути вкладене й отримати прибуток, фільмові потрібно зібрати втричі більше свого бюджету. На жаль, у новітній історії України тільки шістьом нашим фільмам вдалося досягти такого успіху. Що математично пов’язано з умовами демонстрування: бракує потрібної для окупності кіно кількості кінотеатрів. Бідність українців, які не можуть дозволити собі ходити на кожен фільм, — теж причина неокупності стрічок. І, нарешті, відсутність достатнього поінформування — й залучення — глядача щодо українського контенту завершує пояснення скромних зборів вітчизняних фільмів, якої б якості вони не були». 

У теорії, за нормальної ситуації з індустрією, фінансуванням, інформуванням глядача та наявністю кінотеатрів у кожному райцентрі, кіно про українського «нудного» героя насправді має всі шанси якщо не окупити себе в широкому прокаті, то вийти в «нуль». Фокус у тому, що такі стрічки передбачають більші, ніж у комедії, бюджети. Та інший підхід до сценарію як першооснови. Зокрема, розуміння того, який саме героїчний міф потрібен ширшому українському загалу. У ситуації, яку маємо, стрічки «про героя» конкурують із комедіями «про Дзідзьо» і однозначно програють. Бо за умов, коли індустрія розвинена і в ній представлені всі жанри й сегменти, включно з фільмами жахів та еротичними мелодрамами «а ля Едріан Лайн», «героїчний герой» може і повинен мірятися силами лише з «героїчним героєм». Або – «героїчною героїнею». 

Герой, уже без лапок – це завжди міфологія та міфологема. Він – Геракл, Прометей чи Котигорошко, адаптований до потреб певної нації в своєму герої. Та занурений у певний локальний контекст. У нашому випадку – в актуальний український. Де суспільству аж до 2012 року навіть не пропонували проговорити національного героя. Тож Іван Додока з «Тогощопройшовкрізьвогонь» потрапив на неугноєний ґрунт. Його зерно в сухій землі просто не могло прорости й дати відповідний врожай. А тепер проєкти жанрового кіно, в якому діяли б герої та героїні, поставлені на паузу. 

Причини зрозумілі й очевидні, та є одна, на якій варто зупинитися: зародковий стан української кіноіндустрії, передусім – комерційного кіно. Яке, за справедливим визначенням всіх названих і не названих спікерів, передбачає значно більшу відповідальність, ніж фестивальне. Наступні приклади, можливо, не всі приймуть і не всім вони «зайдуть». Але тим не менше – в часи становлення Голівуду студії штампували вестерни. Саме штампували, за певним лекалом, шаблонними сценаріями, з «нудними» героями. Не всі стрічки згадають сьогодні кінознавці, в тому числі – українські. Проте саме з нібито безликих вестернів згодом виросли героїчні стрічки з Ерролом Флінном та Джоном Вейном. А вони, своєю чергою, породили стрічки з Клінтом Іствудом, пізніше – з Сільвестром Сталлоне, Брюсом Віллісом та Жан-Клодом Ван Даммом. І це я ще не згадую франшизу про Джеймса Бонда. 

Окрема тема – французьке «героїчне» кіно 1970-1980-тих. Тут процитую українського кінокритика Андрія Алфьорова. На своїй сторінці у Facebook він назвав фільм Жоржа Лотнера «Професіонал» поганим кіно. Далі цитата: «Под впечатлением видео с церемонии похорон великого Бельмондо (проходившей под саднящий однотонный реквием Эннио Морриконе) дернул черт пересмотреть «Профессионала» Жаржа Лотнера. О, какое это плохое кино! Какое плохое! Сейчас, если пригляделся, видно как Бельмондо здесь почти нечего играть, а в глазах его скользит ужас от этой жанровой поденщины, сделанной с сильной оглядкой на американского "Рэмбо"». 

Але те, що погано очима фахового критика, цілком може бути прийнятним для широкого загалу. Власне, так сталося з «Професіоналом». І так, саме жанровою поденщиною зайнялися французи в означений період, аби відповісти на жанрову поденщину Голівуду. 

У відповідь готовий почути: так у них же Бельмондо і Делон! У Голівуду – Сталлоне, Вілліс, Шверценеггер і Стейтем! А в нас хто? Де наші харизматичні актори, що змусять полюбити кіногероя, а не кінокоміка? Відсилаю на кілька абзаців вище: бельмондо і вілліси не беруться нізвідки. Вони та їм подібні – породження не так мистецьких потуг, як індустріальних практик та вимог. У яких кінотеатри та загалом комерційні, платні кінопокази грають далеко не останню роль. Ну і, звісно, вивчення цільової аудиторії, яка прагне українську версію як Джона Рембо й Джеймса Бонда, так і Міцного Горішка з Диво-Жінкою. 

Звісно, можна заявити: «Яка держава – такий і Рембо». Замість Сталлоне маємо хіба Лінартовича. Але всякий, хто категорично заперечує навіть спроби створити національного кіногероя коштом держави, яка такого кіногероя ідеологічно потребує, непрямо грає на руку російському кінематографу та серіальному виробництву. Адже там героїв штампують такими ж темпами, як у Голівуді. Різниця в тому, що майже все фінансується з федерального бюджету і переважна більшість продукту – така сама, яка не подобається пані Чиченіній. До речі, навіть у сучасному Голівуді знайдуться десятки таких «нудних» героїв. Проте ані наш ворог, ані наші друзі, якими ми вважаємо Європу та Америку, під сумнів «штампування» їх не ставлять. Бо індустрія в даному випадку переважає снобістські «мистецькі» критерії.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
В США ответили, способна ли РФ переломить ситуацию в Курской области
Comments UA
2024-11-13T08:15:40Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Трамп определился с будущим генпрокурором: почему Украине теперь действительно тревожно
Comments UA
2024-11-14T05:15:43Z
Итоги 13.11: Атака на Киев и представитель Трампа
Корреспондент
2024-11-14T05:03:23Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Войска НАТО могут быстро "выгнать россиян из Украины": почему не будут этого делать
Comments UA
2024-11-13T14:28:05Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Содержат скрытый сахар: 3 продукта, которые вредят здоровью мозга
Фокус
2024-11-13T17:27:00Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Опасная посуда: от чего стоит избавиться, чтобы улучшить самочувствие
Comments UA
2024-11-14T04:33:39Z
Распространенные продукты, которые "убивают" мозг
Comments UA
2024-11-14T02:48:01Z
Несмотря на аргументы ра противодействие ВРУ: Кабмин пытается взять под контроль деньги больниц
ZN UA
2024-11-12T14:07:55Z
Правительство ликвидирует МСЭК и внедрит новую систему оценки трудоспособности
Comments UA
2024-11-12T17:21:36Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Не замерзнуть и роскошно выглядеть: 7 модных идей, которые вдохновят вас перед ноябрьскими холодами
Marie Claire
2024-10-31T19:16:19Z
В Киеве экспонируют работы выдающегося одесского художника Игоря Гусева
ZN UA
2024-11-14T05:09:50Z
Пропала без вести звезда известного сериала: что известно
Новости Украины
2024-11-13T22:00:48Z
Украинки определились с топ-5 видами джинсов и брюк на зиму 2024/2025: стиль - это все
Знай
2024-11-04T19:51:05Z
Черная пятница с промокодами и купонами: где искать дополнительные скидки?
Bin UA
2024-11-08T18:35:00Z
Музыкальный критик красиво опустил всю эстраду РФ
Comments UA
2024-11-13T21:30:41Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
В Амстердаме прошли массовые еврейские погромы
Корреспондент
2024-11-08T03:30:10Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
Женщина сделала ДНК-тест: как выяснилось, ее бабушка забрала с собой в могилу секрет
Фокус
2024-11-12T15:27:38Z
Что ждет тех, кто не обновил учетные данные в ТЦК
Знай
2024-11-14T05:06:45Z
Как и почему изменились вкусовые предпочтения украинцев: покупаем меньше и по акции
Комсомольская правда
2024-11-14T05:04:21Z
Всеобщая мобилизация: в какой срок нужно забрать повестку с почты
ZN UA
2024-11-08T04:03:51Z
Женщина пошла на крайние меры, чтобы поймать изменяющего ей парня: его реакция шокировала
Фокус
2024-11-08T10:51:09Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Надбавка к зарплате учителей: когда можно получить 1000 гривен
ZN UA
2024-11-14T05:03:24Z
Банковская тайна: на что соглашаются украинцы, открывая карту "Национальный кешбэк"
Хвиля
2024-11-14T05:03:18Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
В Украине начали расти цены на крупы: сколько стоят гречка, рис и макароны
Хвиля
2024-11-14T04:03:13Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Гороскоп на неделю с 18 по 24 ноября: кого ждут финансовые трудности, а кого — перемены к лучшему
Marie Claire
2024-11-14T04:18:48Z
Эти знаки Зодиака создают самые крепкие отношения: узнайте, среди них вы
Comments UA
2024-11-14T04:00:28Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Зачем готовить только вкусные блюда 14 ноября и кто должен положить говядину под подушку: приметы и запреты в Филлипов день
Знай
2024-11-14T03:30:38Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
Штурмуют "вслепую": командиры ВС РФ дают солдатам под Курском неверные разведданные, — Forbes
Фокус
2024-11-14T05:00:30Z
Оккупанты вошли в Купянск и не только: карта DeepState
Comments UA
2024-11-14T05:00:15Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
Россияне пожаловались на разграбленные дома в селе, в которое ВСУ и не заходили
Фокус
2024-11-12T14:27:41Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Богачук объяснил позицию Ломаченко, публично не осудившего нападение России
Корреспондент
2024-11-13T17:51:58Z
Жена Серхио Рамоса показала откровенные фото в одном нижнем белье
Корреспондент
2024-11-13T17:22:24Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Запрет на общение с семьей и истинная причина смерти сына: интервью с мамой Вячеслава Узелкова
Фокус
2024-11-13T17:21:36Z
Сын Виталия Кличко получил дебютный вызов в сборную Украины по баскетболу
ZN UA
2024-11-13T17:06:35Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
В центре столицы Бразилии прогремели взрывы
Корреспондент
2024-11-14T04:03:31Z
В Сумской, Черниговской и Полтавской областях прогремели взрывы - продолжается атака "шахедов" на Украину
ZN UA
2024-11-14T02:18:07Z
В Киеве скончался сотрудник Печерского ТЦК, который выстрелил себе в голову, - СМИ
Комсомольская правда
2024-11-13T18:48:03Z
На Херсонщине россияне атаковали с БпЛА "скорую", которая эвакуировала раненых
Апостроф
2024-11-13T17:07:14Z
Налет беспилотников на Харьков: попадания в жилой дом и рядом с торговым центром
VGorode
2024-11-13T16:03:35Z
На Черкасщине ГБР сообщило о подозрении начальнику колонии: что нарушил
Апостроф
2024-11-13T14:15:22Z
Россияне беспилотником атаковали гражданский автомобиль на Сумщине, травмированный мужчина
Комсомольская правда
2024-11-13T14:07:05Z
Начальник колонии в Черкасской области помог в проведении криминальной «сходки»: детали расследования
Comments UA
2024-11-13T14:06:43Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Новый этап эволюции: собаки стали лучше понимать людей и приспосабливаться к ним
Знай
2024-11-14T04:51:02Z
ПК-геймерам будут дарить Indiana Jones and the Great Circle при покупке видеокарт GeForce RTX 40 — акция от NVIDIA
GameMag
2024-11-14T04:07:37Z
25 тысяч рублей за дисковод: Аксессуар для PlayStation 5 Pro скоро появится в крупных розничных магазинах России
GameMag
2024-11-14T01:06:48Z
Бесплатные игры для подписчиков PS Plus Premium и PS Plus Extra на ноябрь 2024 года раскрыты: Чем порадует Sony
GameMag
2024-11-14T00:37:38Z
GPS для микроорганизмов: ученые нашли способ отслеживать людей через бактерии
Фокус
2024-11-13T21:06:03Z
Ненасытные потребители: Обзор Dead Rising Deluxe Remaster
GameMag
2024-11-13T21:01:35Z
Магнитные бури, прогноз на три дня: чего ожидать от солнечной активности 14-16 ноября
UAToday
2024-11-13T19:33:01Z
За Орду: Blizzard выпустила Warcraft Remastered, Warcraft II Remastered и Warcraft III Reforged 2.0
GameMag
2024-11-13T18:31:02Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z
Можете потерять много денег: украинцев предупредили об опасности продажи авто по доверенности
Знай
2024-11-12T21:51:26Z
Mercedes-Benz 1923 выставили на продажу: за сколько продадут ретро-авто
Comments UA
2024-11-12T15:36:36Z
Неожиданный лидер: один из регионов обогнал Киев по количеству электрокаров
Comments UA
2024-11-12T14:33:28Z
Представлений мотоцикл Secoron RA600
Portaltele
2024-11-12T12:07:59Z
В чем отличие бензина 95 от 95 премиум и 92: важно знать каждому водителю
UAToday
2024-11-12T11:06:21Z
Зимой скажете спасибо за этот способ: для чего водители используют пленку в авто
Знай
2024-11-12T09:51:09Z