MY.UAНовости
Кіногерой – поняття індустріальне та світоглядне, а не мистецьке
Кіногерой – поняття індустріальне та світоглядне, а не мистецьке

Кіногерой – поняття індустріальне та світоглядне, а не мистецьке

Відповідь письменника та сценариста Андрія Кокотюхи на колонку арт-оглядачки та кіножурналістки Лєни Чиченіної про національного героя в українському кінематографі.

На початку вересня арт-оглядачка Лєна Чиченіна написала, а «Детектор Медіа» опублікував чергові роздуми про українського кіногероя. Точніше, про його непотрібність у тому вигляді, в якому він є зараз. І це не чергова стаття на цю тему саме пані Чиченіної, хоча вона не раз уже висловлювалася на задану тему. Це – чергова стаття «про героя» взагалі. 

Щонайменше п'ять останніх років дискусія на цю тему ведеться активно. А в пасивній формі цій дискусії скоро виповниться десять років. Бо саме в лютому 2012-го на екрани (яких тоді в Україні було більше, ніж тепер, хоча все одно мало) вийшов фільм – довгобуд Михайла Іллєнка «Тойхтопройшовкрізьвогонь», всує згаданий пані Чиченіною як своєрідний код несмаку, тобто, актор, який грає головну роль – красунчик, але говорить красиво і пафосно, немов цитата «старий дідо». 

Загалом Лєна Чиченіна йде в тренді не лише української кінокритики, а й оцінки стану та якості українського культурного продукту загалом. Тренд цей передбачає оспіваний та омріяний «третій шлях» розвитку. Він категорично відкидає масову культуру, жанрову літературу й кіно та популярну музику (вона ж «попса») і не розглядає її як засіб впливу на формування, даруйте за пафос, світогляду нації та, знову вибачте, національної ідеї. 

Нинішня тенденція – все з претензією на чітке жанрове позиціонування та охоплення ширших, ніж є, мас, негайно визначається низькопробним, непрофесійним, погано зробленим, примітивним, шаблонним тощо. Хоча, з іншого боку, твір, найперше – кінематографічний, котрий заявляє претензії на високе мистецтво, всіляко підтримується. Не зважаючи на те, що претензії у таких випадках лише претензіями й лишаються. Широкий глядач цих творів не побачить, попри те, що, на думку симпатиків, мусить. І зовсім не беручи до уваги: кіно, яке чомусь називають авторським або бачать у них культурно значимий потенціал, насправді звільняє його творців від будь-якої відповідальності. У тому числі – фінансової. 

Читаємо у Лєни Чиченіної: «Система пітчингів у тому ж Держкіно постійно зазнає репутаційних втрат. Чому? Щоби зняти жахливу «патріотичну» стрічку з нудним героєм, продюсери із самого початку мають налаштуватися на те, що в разі успіху їм дадуть грошей, які не треба буде віддавати. Відсутність ризиків розслабляє. Провалимося так провалимося». Але в такому разі пані Чиченіна та її однодумці повинні аналізувати систему пітчінгів далі. І довести: гроші, які отримані на умовний артгауз (авторське кіно, кіно суспільної значущості, культурне надбання, називайте, як хочете), повертати треба. І тут жодних провалів не передбачено, на відміну від умовно «патріотичних» стрічок. І жоден із умовно «інтелектуальних» фільмів за замовчуванням не є жахливим. 

Певною мірою правоту моїх слів підтверджують результати останнього, 17-того пітчінгу Держкіно, який відбувся цього вересня. Він був для учасників кінопроцесу чи не найважливішим. Адже саме на ньому змагалися проєкти, орієнтовані на широку глядацьку аудиторію (комерційні) та на фестивалі (не комерційні). В категорії «Ігрові повнометражні для широкої аудиторії» перемогли 10 проєктів. У категорії «Ігрові повнометражні фільми культурної значущості (авторські)» – 8, лише на два менше. Якщо уважно вивчити проєкти стрічок, заявлених як комерційні, серед них ви не побачите «героїчних». Натомість є кілька комедій, і я припускаю – творці ризикують мінімально, бо на комедії, та ще й з зірками українського шоу-бізнесу, наш глядач іде досить жваво. Але як бути з не-комедіями? 

Нові правила гри при розподілі коштів Держкіно озвучив нещодавно помічник-консультант голови підкомітету у сфері кінематографу та реклами і заступника комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Максимчук. За його словами,  надалі кінопроєкти розглядаються за KPI — комерційні та фестивальні. КРІ для фестивальних проєктів (артхаусних) вимірюється фестивальними нагородами, а для комерційних — прибутками. Це зроблено для розуміння, що авторський фільм не зобов'язаний робити касу, а за комерційне кіно глядач має проголосувати своїм квитком. 

Своєю чергою, кінокритик Ярослав Підгора-Гвяздовський, від якого українському «героїчному» кіно перепадає не менше, цілком справедливо констатує: «За законами українського кінопрокату, аби повернути вкладене й отримати прибуток, фільмові потрібно зібрати втричі більше свого бюджету. На жаль, у новітній історії України тільки шістьом нашим фільмам вдалося досягти такого успіху. Що математично пов’язано з умовами демонстрування: бракує потрібної для окупності кіно кількості кінотеатрів. Бідність українців, які не можуть дозволити собі ходити на кожен фільм, — теж причина неокупності стрічок. І, нарешті, відсутність достатнього поінформування — й залучення — глядача щодо українського контенту завершує пояснення скромних зборів вітчизняних фільмів, якої б якості вони не були». 

У теорії, за нормальної ситуації з індустрією, фінансуванням, інформуванням глядача та наявністю кінотеатрів у кожному райцентрі, кіно про українського «нудного» героя насправді має всі шанси якщо не окупити себе в широкому прокаті, то вийти в «нуль». Фокус у тому, що такі стрічки передбачають більші, ніж у комедії, бюджети. Та інший підхід до сценарію як першооснови. Зокрема, розуміння того, який саме героїчний міф потрібен ширшому українському загалу. У ситуації, яку маємо, стрічки «про героя» конкурують із комедіями «про Дзідзьо» і однозначно програють. Бо за умов, коли індустрія розвинена і в ній представлені всі жанри й сегменти, включно з фільмами жахів та еротичними мелодрамами «а ля Едріан Лайн», «героїчний герой» може і повинен мірятися силами лише з «героїчним героєм». Або – «героїчною героїнею». 

Герой, уже без лапок – це завжди міфологія та міфологема. Він – Геракл, Прометей чи Котигорошко, адаптований до потреб певної нації в своєму герої. Та занурений у певний локальний контекст. У нашому випадку – в актуальний український. Де суспільству аж до 2012 року навіть не пропонували проговорити національного героя. Тож Іван Додока з «Тогощопройшовкрізьвогонь» потрапив на неугноєний ґрунт. Його зерно в сухій землі просто не могло прорости й дати відповідний врожай. А тепер проєкти жанрового кіно, в якому діяли б герої та героїні, поставлені на паузу. 

Причини зрозумілі й очевидні, та є одна, на якій варто зупинитися: зародковий стан української кіноіндустрії, передусім – комерційного кіно. Яке, за справедливим визначенням всіх названих і не названих спікерів, передбачає значно більшу відповідальність, ніж фестивальне. Наступні приклади, можливо, не всі приймуть і не всім вони «зайдуть». Але тим не менше – в часи становлення Голівуду студії штампували вестерни. Саме штампували, за певним лекалом, шаблонними сценаріями, з «нудними» героями. Не всі стрічки згадають сьогодні кінознавці, в тому числі – українські. Проте саме з нібито безликих вестернів згодом виросли героїчні стрічки з Ерролом Флінном та Джоном Вейном. А вони, своєю чергою, породили стрічки з Клінтом Іствудом, пізніше – з Сільвестром Сталлоне, Брюсом Віллісом та Жан-Клодом Ван Даммом. І це я ще не згадую франшизу про Джеймса Бонда. 

Окрема тема – французьке «героїчне» кіно 1970-1980-тих. Тут процитую українського кінокритика Андрія Алфьорова. На своїй сторінці у Facebook він назвав фільм Жоржа Лотнера «Професіонал» поганим кіно. Далі цитата: «Под впечатлением видео с церемонии похорон великого Бельмондо (проходившей под саднящий однотонный реквием Эннио Морриконе) дернул черт пересмотреть «Профессионала» Жаржа Лотнера. О, какое это плохое кино! Какое плохое! Сейчас, если пригляделся, видно как Бельмондо здесь почти нечего играть, а в глазах его скользит ужас от этой жанровой поденщины, сделанной с сильной оглядкой на американского "Рэмбо"». 

Але те, що погано очима фахового критика, цілком може бути прийнятним для широкого загалу. Власне, так сталося з «Професіоналом». І так, саме жанровою поденщиною зайнялися французи в означений період, аби відповісти на жанрову поденщину Голівуду. 

У відповідь готовий почути: так у них же Бельмондо і Делон! У Голівуду – Сталлоне, Вілліс, Шверценеггер і Стейтем! А в нас хто? Де наші харизматичні актори, що змусять полюбити кіногероя, а не кінокоміка? Відсилаю на кілька абзаців вище: бельмондо і вілліси не беруться нізвідки. Вони та їм подібні – породження не так мистецьких потуг, як індустріальних практик та вимог. У яких кінотеатри та загалом комерційні, платні кінопокази грають далеко не останню роль. Ну і, звісно, вивчення цільової аудиторії, яка прагне українську версію як Джона Рембо й Джеймса Бонда, так і Міцного Горішка з Диво-Жінкою. 

Звісно, можна заявити: «Яка держава – такий і Рембо». Замість Сталлоне маємо хіба Лінартовича. Але всякий, хто категорично заперечує навіть спроби створити національного кіногероя коштом держави, яка такого кіногероя ідеологічно потребує, непрямо грає на руку російському кінематографу та серіальному виробництву. Адже там героїв штампують такими ж темпами, як у Голівуді. Різниця в тому, що майже все фінансується з федерального бюджету і переважна більшість продукту – така сама, яка не подобається пані Чиченіній. До речі, навіть у сучасному Голівуді знайдуться десятки таких «нудних» героїв. Проте ані наш ворог, ані наші друзі, якими ми вважаємо Європу та Америку, під сумнів «штампування» їх не ставлять. Бо індустрія в даному випадку переважає снобістські «мистецькі» критерії.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Ілон Маск продав соцмережу Х своїй компанії зі штучного інтелекту
InternetUA
2025-03-29T12:49:23Z
Сонячне затемнення 29 березня: де і коли його можна побачити сьогодні в Україні
Telegraf
2025-03-29T12:48:10Z
Жінка отримала таємну посилку, але не була готова до того, що лежало всередині
Фокус
2025-03-29T12:27:51Z
"Наші графічні процесори тануть": в OpenAI попередили про проблему з ChatGPT
InternetUA
2025-03-29T12:01:43Z
Чому не можна чіпати телефон під час зарядки: як це вбиває батарею
Знай
2025-03-29T11:51:38Z
Нелегальна діяльність 1win в Україні: зв’язки з Росією, розшук у Казахстані та ризики для гравців
Antikor
2025-03-29T11:36:31Z
Як відновити SIM-карту в Київстар: покрокова інструкція
Политека
2025-03-29T11:31:49Z
Штучний інтелект виявився хитрішим, ніж вважали: вчені довели його здатність до обману
InternetUA
2025-03-29T11:31:27Z
Розробники Maxar представили програмне забезпечення Raptor, що дозволяє дронам працювати без GPS
InternetUA
2025-03-29T11:01:03Z
Китайський гороскоп на завтра 30 березня: Бикам - суперечки, Собакам - стрес
GlavRed
2025-03-29T12:39:26Z
Смакота з найпростіших продуктів: економний рецепт на кожен день
Telegraf
2025-03-29T12:36:18Z
Стильна зачіска усього за 5 хвилин: покрокова інструкція
24tv
2025-03-29T12:21:56Z
Рослини-компаньйони для троянд: як зробити свій сад ще привабливішим
24tv
2025-03-29T12:21:28Z
Все нарізали — і в духовку: як приготувати тушковану картоплю з курячим філе
Telegraf
2025-03-29T12:12:56Z
Як опанувати будь-яку важливу для нас навичку: ключ до успіху назвав Білл Гейтс
24tv
2025-03-29T11:45:03Z
На кшталт "Баунті": готуємо розсипчасте кокосове печиво за 30 хвилин
24tv
2025-03-29T10:45:37Z
Не котлетами єдиними: такі фрикадельки у грибному соусі зведуть з розуму близьких
Telegraf
2025-03-29T10:15:25Z
Сподобаються всім: 6 українських імен для дівчаток, які неможливо забути
24tv
2025-03-29T09:48:51Z
Нападник, що поранив 5 людей у центрі Амстердама, може бути українцем з Донеччини
Европейская правда
2025-03-29T13:12:45Z
Поліцейські затримали чоловіка, який обікрав у Києві тату-салон
Украина Криминальная
2025-03-29T13:00:34Z
Правоохоронці викрили шахрая, який під виглядом працівника банку виманив у жінки майже 20 тисяч гривень
InternetUA
2025-03-29T12:28:07Z
У Кривому Розі пролунав вибух: росіяни атакували балістикою
Лига
2025-03-29T12:15:46Z
У Кропивницькому вбивця школярки отримав довічне
1News
2025-03-29T11:57:03Z
Ракетний удар по Кривому Рогу: рятувальники показали фото наслідків
ZN UA
2025-03-29T11:54:01Z
Росіяни обстріляли Кривий Ріг: в місті пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T11:48:39Z
Від російського обстрілу Дніпра постраждав будинок сестер Кіченок
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T11:46:20Z
Скандал на Франківщині: відвідувачка кафе вдарила жінку через прохання говорити українською
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T11:36:16Z
Незакінчена справа, – Дюбуа назвав бажаного суперника для наступного бою
24tv
2025-03-29T13:09:49Z
Усик натякнув на бій з відомим блогером
Gazeta UA
2025-03-29T12:57:38Z
Легенда боксу розповів, як захистив титул швидким нокаутом, бо дуже хотів у туалет: відео бою
24tv
2025-03-29T12:57:01Z
Жорже Жезуш готовий очолити збірну Бразилії — Романо
Football.ua
2025-03-29T12:55:30Z
Рольфес — про майбутнє Алонсо: У Хабі контракт до літа 2026 року
Football.ua
2025-03-29T12:52:46Z
Аліссон дебютує в стартовому складі Шахтаря в матчі проти Оболоні
Football.ua
2025-03-29T12:40:43Z
Вірю та сподіваюсь, – Гвардіола про можливе повернення Родрі на поле
24tv
2025-03-29T12:39:13Z
Ман Сіті приєднався до боротьби за багатомільйонного Ларссона з іншими топклубами АПЛ і Бундесліги
Football.ua
2025-03-29T12:22:38Z
Трансфермаркт склав збірну з найдорожчих футболістів світу
Football.ua
2025-03-29T12:22:02Z
Україну 30 березня накриють дощі, але температура повітря сягатиме +18
Комсомольская правда
2025-03-29T13:01:26Z
Левам - захоплення, Тельцям - прощання: чого чекати від затемнення 29 березня всім знакам
GlavRed
2025-03-29T12:57:47Z
Де цими вихідними у Києві пройдуть продуктові ярмарки. Адреси
VGorode
2025-03-29T12:54:23Z
У Чернігові патрульні зупинили водія, який сітками наловив риби на 92 000 гривень
Antikor
2025-03-29T12:54:07Z
Українців попередили про пилову бурю у двох областях
1News
2025-03-29T12:48:51Z
Ворог вдруге за тиждень атакував Дніпро: жахливі наслідки масованого удару БпЛА
24tv
2025-03-29T12:42:53Z
У Дніпрі 30 березня оголошено Днем жалоби за жертвами атаки РФ
Комсомольская правда
2025-03-29T12:37:03Z
Ворог виправдовує удар по Дніпру: що видумали пропагандисти РФ
GlavRed
2025-03-29T12:24:42Z
Знищено транспорт та боєкомплект: у Маріуполі партизани підпалили базу окупантів
Факти ICTV
2025-03-29T12:24:22Z
Ідентичні брати побралися з сестрами-близнючками: як склалась їхня доля
Фокус
2025-03-29T13:00:05Z
Рецензія на фільм «Профі» / A Working Man
ITC
2025-03-29T12:49:40Z
Мозгова похвалилася красою молодшої доньки
GlavRed
2025-03-29T12:39:13Z
Іво Бобула "зробили невиліковно хворим": співак прокоментував
Antikor
2025-03-29T12:30:38Z
Не зроблю цього на фронті, – зірка "Довбуша" відповів, що зупиняє його від мобілізації
24tv
2025-03-29T12:27:11Z
На святі старшого сина: Джамала показала теплі фото з чоловіком та дітьми
24tv
2025-03-29T11:15:14Z
ШІ спитали, яка голлівудська актриса підійшла б на роль першої леді України
Antikor
2025-03-29T10:42:21Z
Вітальня просто неба Міли Куніс – тренд 2025 року
24tv
2025-03-29T10:30:01Z
Стрельнікова та Литвиненко звів серіал «Володимирська, 15», Федінчика з Денисенко – «Клан ювелірів»
Комсомольская правда
2025-03-29T10:04:51Z
Україна переходить на літній час: о котрій годині й куди переводити стрілки
24tv
2025-03-29T13:06:26Z
Як сказати українською "изжога": не усі зможуть дати правильну відповідь
GlavRed
2025-03-29T13:03:42Z
Американські розробники представили модернізовану самохідну гаубицю M109A7
InternetUA
2025-03-29T13:01:38Z
В Україні змінюють правила оплати лікарняних: зміни набувають чинності у квітні
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T12:54:00Z
Пенсія за віком чи по інвалідності: що вигідніше
24tv
2025-03-29T12:42:03Z
Американські розробники представили новітній підводний бойовий дрон Orca
InternetUA
2025-03-29T12:31:20Z
Коли закінчиться Рамадан у 2025 році: традиції та суть свята Ураза-байрам
GlavRed
2025-03-29T12:27:12Z
У Резерв+ до 8 травня з'являться ще 2 види відстрочок
24tv
2025-03-29T12:25:05Z
Румунія збільшить кількість кораблів у Чорному морі для зміцнення НАТО
24tv
2025-03-29T12:12:42Z
Нічні одкровення: чому ми говоримо уві сні і що це означає насправді - зовсім не депресія
Знай
2025-03-29T12:51:18Z
Як йогурт впливає на ваш організм, чи можна його їсти щодня
24tv
2025-03-29T12:03:41Z
Що їсти перед сном, аби схуднути
24tv
2025-03-29T10:09:20Z
Стоматолог пояснила, який популярний продукт в жодному разі не можна додавати до чаю чи кави
24tv
2025-03-29T09:39:53Z
Підливала токсини в чай: прибиральниця місяцями труїла колегу на роботі
Фокус
2025-03-29T09:00:44Z
Що робити, якщо кіт чхає, і чи варто хвилюватися: поради, які потрібні всім батькам пушистикам
Знай
2025-03-29T08:51:53Z
Кабмін розширив повноваження Міноборони України в галузі медичної допомоги та кібербезпеки
Antikor
2025-03-29T07:36:33Z
Помилка, яку допускають прихильники білкової дієти
24tv
2025-03-29T07:06:03Z
З цими хворобами не мобілізують. Хто не підлягає призову у квітні
Telegraf
2025-03-29T04:12:58Z
Фрукти або комуналка: лимони та апельсини стають розкішшю для українців
Знай
2025-03-29T13:12:06Z
Тарифи на газ у Харкові: скільки українці заплатять за доставку у квітні 2025 року
Политека
2025-03-29T13:00:57Z
Нові умови торгівлі Євросоюзу з Україною: в ЄС пообіцяли зменшення імпорту української аграропродукції
ZN UA
2025-03-29T12:45:07Z
Пенсія в Україні: у кого виплати зросли на 1,5 тисячі
Политека
2025-03-29T12:30:42Z
Вуглецеве землеробство стане додатковим джерелом прибутку для аграріїв
AgroPortal
2025-03-29T12:30:40Z
Будівництво вітроенергетики треба прискорити податковими стимулами – інвестори
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T12:24:36Z
Австралійське кафе запровадило «податок» на продукцію із США на знак солідарності з Україною
Antikor
2025-03-29T12:24:29Z
ВВП України втратив основний драйвер зростання — економіст
ZN UA
2025-03-29T12:13:14Z
Розмір пенсії за віком та надбавка за понаднормовий стаж: що варто знати
24tv
2025-03-29T12:03:48Z
Навіть сліду не залишиться: як прибрати подряпини в салоні авто
GlavRed
2025-03-29T13:12:40Z
Який мав вигляд український спорткар "Київ" радянського періоду
Antikor
2025-03-29T12:39:38Z
Вживані електрокари лідирують на ринку: які моделі вибирають українці
24tv
2025-03-29T12:06:19Z
Toyota встановила новий рекорд виробництва за межами Японії
360ua.news
2025-03-29T12:03:29Z
Перспектива постійного впровадження в Нью-Йорку камер спостереження за швидкістю в робочих зонах
Топ Жир
2025-03-29T11:45:27Z
Honda показала недорогий заряджений хетчбек із витратою 3,6 л на 100 км
Фокус
2025-03-29T10:21:58Z
Українська машина для розмінування Germina URCM-3000 успішно пройшла випробування
AutoCentre
2025-03-29T10:07:00Z
Ілон Маск є одним із небагатьох переможців від тарифів Трампа на автомобілі
InternetUA
2025-03-29T09:16:12Z
Skoda засвітила заряджену версію електрокросовера Elroq
AutoCentre
2025-03-29T08:12:26Z
"Свободу Імамоглу": турецька опозиція зібрала велелюдний протест у Стамбулі
Европейская правда
2025-03-29T13:09:48Z
"Клуб диктаторів Трампа": кого президент США записав до своїх союзників і чому хоче зруйнувати ЄС
Фокус
2025-03-29T13:06:44Z
Джерело: у ЄС планують долучитися до фінансування "Радіо Свобода"
Европейская правда
2025-03-29T13:03:55Z
США зміцнюють свою військову присутність на Близькому Сході
360ua.news
2025-03-29T13:00:54Z
Триватиме до 9 місяців: Путін готує масштабний наступ на Україну
Хвиля
2025-03-29T13:00:44Z
Перемир’я під обстрілами. Що стоїть за новою тактикою Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T12:45:19Z
Як отримати румунське громадянство: всі можливі варіанти
24tv
2025-03-29T12:39:08Z
Венс заявив про готовність США розвивати партнерство з незалежною Гренландією
360ua.news
2025-03-29T12:36:50Z
НСЖУ виключила зі своїх лав чотирьох херсонських медійників, які працюють на РФ
Детектор М
2025-03-29T12:33:14Z