MY.UAНовости
Кіногерой – поняття індустріальне та світоглядне, а не мистецьке
Кіногерой – поняття індустріальне та світоглядне, а не мистецьке

Кіногерой – поняття індустріальне та світоглядне, а не мистецьке

Відповідь письменника та сценариста Андрія Кокотюхи на колонку арт-оглядачки та кіножурналістки Лєни Чиченіної про національного героя в українському кінематографі.

На початку вересня арт-оглядачка Лєна Чиченіна написала, а «Детектор Медіа» опублікував чергові роздуми про українського кіногероя. Точніше, про його непотрібність у тому вигляді, в якому він є зараз. І це не чергова стаття на цю тему саме пані Чиченіної, хоча вона не раз уже висловлювалася на задану тему. Це – чергова стаття «про героя» взагалі. 

Щонайменше п'ять останніх років дискусія на цю тему ведеться активно. А в пасивній формі цій дискусії скоро виповниться десять років. Бо саме в лютому 2012-го на екрани (яких тоді в Україні було більше, ніж тепер, хоча все одно мало) вийшов фільм – довгобуд Михайла Іллєнка «Тойхтопройшовкрізьвогонь», всує згаданий пані Чиченіною як своєрідний код несмаку, тобто, актор, який грає головну роль – красунчик, але говорить красиво і пафосно, немов цитата «старий дідо». 

Загалом Лєна Чиченіна йде в тренді не лише української кінокритики, а й оцінки стану та якості українського культурного продукту загалом. Тренд цей передбачає оспіваний та омріяний «третій шлях» розвитку. Він категорично відкидає масову культуру, жанрову літературу й кіно та популярну музику (вона ж «попса») і не розглядає її як засіб впливу на формування, даруйте за пафос, світогляду нації та, знову вибачте, національної ідеї. 

Нинішня тенденція – все з претензією на чітке жанрове позиціонування та охоплення ширших, ніж є, мас, негайно визначається низькопробним, непрофесійним, погано зробленим, примітивним, шаблонним тощо. Хоча, з іншого боку, твір, найперше – кінематографічний, котрий заявляє претензії на високе мистецтво, всіляко підтримується. Не зважаючи на те, що претензії у таких випадках лише претензіями й лишаються. Широкий глядач цих творів не побачить, попри те, що, на думку симпатиків, мусить. І зовсім не беручи до уваги: кіно, яке чомусь називають авторським або бачать у них культурно значимий потенціал, насправді звільняє його творців від будь-якої відповідальності. У тому числі – фінансової. 

Читаємо у Лєни Чиченіної: «Система пітчингів у тому ж Держкіно постійно зазнає репутаційних втрат. Чому? Щоби зняти жахливу «патріотичну» стрічку з нудним героєм, продюсери із самого початку мають налаштуватися на те, що в разі успіху їм дадуть грошей, які не треба буде віддавати. Відсутність ризиків розслабляє. Провалимося так провалимося». Але в такому разі пані Чиченіна та її однодумці повинні аналізувати систему пітчінгів далі. І довести: гроші, які отримані на умовний артгауз (авторське кіно, кіно суспільної значущості, культурне надбання, називайте, як хочете), повертати треба. І тут жодних провалів не передбачено, на відміну від умовно «патріотичних» стрічок. І жоден із умовно «інтелектуальних» фільмів за замовчуванням не є жахливим. 

Певною мірою правоту моїх слів підтверджують результати останнього, 17-того пітчінгу Держкіно, який відбувся цього вересня. Він був для учасників кінопроцесу чи не найважливішим. Адже саме на ньому змагалися проєкти, орієнтовані на широку глядацьку аудиторію (комерційні) та на фестивалі (не комерційні). В категорії «Ігрові повнометражні для широкої аудиторії» перемогли 10 проєктів. У категорії «Ігрові повнометражні фільми культурної значущості (авторські)» – 8, лише на два менше. Якщо уважно вивчити проєкти стрічок, заявлених як комерційні, серед них ви не побачите «героїчних». Натомість є кілька комедій, і я припускаю – творці ризикують мінімально, бо на комедії, та ще й з зірками українського шоу-бізнесу, наш глядач іде досить жваво. Але як бути з не-комедіями? 

Нові правила гри при розподілі коштів Держкіно озвучив нещодавно помічник-консультант голови підкомітету у сфері кінематографу та реклами і заступника комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Максимчук. За його словами,  надалі кінопроєкти розглядаються за KPI — комерційні та фестивальні. КРІ для фестивальних проєктів (артхаусних) вимірюється фестивальними нагородами, а для комерційних — прибутками. Це зроблено для розуміння, що авторський фільм не зобов'язаний робити касу, а за комерційне кіно глядач має проголосувати своїм квитком. 

Своєю чергою, кінокритик Ярослав Підгора-Гвяздовський, від якого українському «героїчному» кіно перепадає не менше, цілком справедливо констатує: «За законами українського кінопрокату, аби повернути вкладене й отримати прибуток, фільмові потрібно зібрати втричі більше свого бюджету. На жаль, у новітній історії України тільки шістьом нашим фільмам вдалося досягти такого успіху. Що математично пов’язано з умовами демонстрування: бракує потрібної для окупності кіно кількості кінотеатрів. Бідність українців, які не можуть дозволити собі ходити на кожен фільм, — теж причина неокупності стрічок. І, нарешті, відсутність достатнього поінформування — й залучення — глядача щодо українського контенту завершує пояснення скромних зборів вітчизняних фільмів, якої б якості вони не були». 

У теорії, за нормальної ситуації з індустрією, фінансуванням, інформуванням глядача та наявністю кінотеатрів у кожному райцентрі, кіно про українського «нудного» героя насправді має всі шанси якщо не окупити себе в широкому прокаті, то вийти в «нуль». Фокус у тому, що такі стрічки передбачають більші, ніж у комедії, бюджети. Та інший підхід до сценарію як першооснови. Зокрема, розуміння того, який саме героїчний міф потрібен ширшому українському загалу. У ситуації, яку маємо, стрічки «про героя» конкурують із комедіями «про Дзідзьо» і однозначно програють. Бо за умов, коли індустрія розвинена і в ній представлені всі жанри й сегменти, включно з фільмами жахів та еротичними мелодрамами «а ля Едріан Лайн», «героїчний герой» може і повинен мірятися силами лише з «героїчним героєм». Або – «героїчною героїнею». 

Герой, уже без лапок – це завжди міфологія та міфологема. Він – Геракл, Прометей чи Котигорошко, адаптований до потреб певної нації в своєму герої. Та занурений у певний локальний контекст. У нашому випадку – в актуальний український. Де суспільству аж до 2012 року навіть не пропонували проговорити національного героя. Тож Іван Додока з «Тогощопройшовкрізьвогонь» потрапив на неугноєний ґрунт. Його зерно в сухій землі просто не могло прорости й дати відповідний врожай. А тепер проєкти жанрового кіно, в якому діяли б герої та героїні, поставлені на паузу. 

Причини зрозумілі й очевидні, та є одна, на якій варто зупинитися: зародковий стан української кіноіндустрії, передусім – комерційного кіно. Яке, за справедливим визначенням всіх названих і не названих спікерів, передбачає значно більшу відповідальність, ніж фестивальне. Наступні приклади, можливо, не всі приймуть і не всім вони «зайдуть». Але тим не менше – в часи становлення Голівуду студії штампували вестерни. Саме штампували, за певним лекалом, шаблонними сценаріями, з «нудними» героями. Не всі стрічки згадають сьогодні кінознавці, в тому числі – українські. Проте саме з нібито безликих вестернів згодом виросли героїчні стрічки з Ерролом Флінном та Джоном Вейном. А вони, своєю чергою, породили стрічки з Клінтом Іствудом, пізніше – з Сільвестром Сталлоне, Брюсом Віллісом та Жан-Клодом Ван Даммом. І це я ще не згадую франшизу про Джеймса Бонда. 

Окрема тема – французьке «героїчне» кіно 1970-1980-тих. Тут процитую українського кінокритика Андрія Алфьорова. На своїй сторінці у Facebook він назвав фільм Жоржа Лотнера «Професіонал» поганим кіно. Далі цитата: «Под впечатлением видео с церемонии похорон великого Бельмондо (проходившей под саднящий однотонный реквием Эннио Морриконе) дернул черт пересмотреть «Профессионала» Жаржа Лотнера. О, какое это плохое кино! Какое плохое! Сейчас, если пригляделся, видно как Бельмондо здесь почти нечего играть, а в глазах его скользит ужас от этой жанровой поденщины, сделанной с сильной оглядкой на американского "Рэмбо"». 

Але те, що погано очима фахового критика, цілком може бути прийнятним для широкого загалу. Власне, так сталося з «Професіоналом». І так, саме жанровою поденщиною зайнялися французи в означений період, аби відповісти на жанрову поденщину Голівуду. 

У відповідь готовий почути: так у них же Бельмондо і Делон! У Голівуду – Сталлоне, Вілліс, Шверценеггер і Стейтем! А в нас хто? Де наші харизматичні актори, що змусять полюбити кіногероя, а не кінокоміка? Відсилаю на кілька абзаців вище: бельмондо і вілліси не беруться нізвідки. Вони та їм подібні – породження не так мистецьких потуг, як індустріальних практик та вимог. У яких кінотеатри та загалом комерційні, платні кінопокази грають далеко не останню роль. Ну і, звісно, вивчення цільової аудиторії, яка прагне українську версію як Джона Рембо й Джеймса Бонда, так і Міцного Горішка з Диво-Жінкою. 

Звісно, можна заявити: «Яка держава – такий і Рембо». Замість Сталлоне маємо хіба Лінартовича. Але всякий, хто категорично заперечує навіть спроби створити національного кіногероя коштом держави, яка такого кіногероя ідеологічно потребує, непрямо грає на руку російському кінематографу та серіальному виробництву. Адже там героїв штампують такими ж темпами, як у Голівуді. Різниця в тому, що майже все фінансується з федерального бюджету і переважна більшість продукту – така сама, яка не подобається пані Чиченіній. До речі, навіть у сучасному Голівуді знайдуться десятки таких «нудних» героїв. Проте ані наш ворог, ані наші друзі, якими ми вважаємо Європу та Америку, під сумнів «штампування» їх не ставлять. Бо індустрія в даному випадку переважає снобістські «мистецькі» критерії.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Полякова у день 46-річчя Єфросиніної показала їхні небачені фото з-за лаштунків і зробила зізнання
TSN
2025-05-25T09:51:41Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Бужинська проти Бучинської. Співачки, у прізвищах яких відрізняється одна літера, заочно поскандалили
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T21:21:28Z
21-річна донька Валіда Арфуша неочікувано стала співачкою та розірвала Мережу своїм хітом
ТСН
2025-05-28T15:51:38Z
Горова зізналася, де вчиться її син від Потапа і які проблеми має у навчанні: "Виключений з предмету"
TSN
2025-05-28T15:25:55Z
Брітні Спірс влаштувала п’яний дебош на борту літака та наїхала на стюардесу
ТСН
2025-05-28T15:25:39Z
Серіал "Гаррі Поттер" від HBO: хто зіграє нових Гаррі, Рона та Герміону
ТСН
2025-05-28T15:25:30Z
Зброярку фільму "Іржа", через провину якої загинула українка Гатчинс, достроково випустили з в'язниці
ТСН
2025-05-28T15:25:01Z
Вагітна ексдружина Дзідзьо виходить заміж вдруге
TSN
2025-05-28T15:23:41Z
Ці 3 продукти заважають вам схуднути: ви їсте їх щодня
TSN
2025-05-28T17:06:17Z
Що потрібно, щоб обличчя схудло: косметологи розповіли, чому вам не вдається скинути зайві кілограми
TSN
2025-05-28T15:25:49Z
Україну 28 травня накрила потужна магнітна буря: як вберегти себе
TSN
2025-05-28T15:23:58Z
Новий варіант Covid-19 шириться Францією
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T11:45:36Z
Понад 10 років сталої підтримки від Auchan Україна для «Пробігу під каштанами»
VGorode
2025-05-28T06:24:34Z
На Сумщині чоловік помер від тропічної малярії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T06:03:46Z
Франція ухвалила закон про евтаназію для хворих
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T05:15:10Z
Популярний напій, який регулює кров’яний тиск та покращує кровообіг: мало хто знає про ці його корисні властивості
ТСН
2025-05-27T14:33:51Z
Як правильно мити полуницю: поради для збереження смаку, безпеки та захисту від паразитів
TSN
2025-05-27T14:21:37Z
Цей інгредієнт зробить ваш суп найсмачнішою стравою на столі: секрети професійних кухарів
ТСН
2025-05-28T15:25:46Z
Піцерія Monoпіца в Києві це корисна піца з неперевершеним смаком
VGorode
2025-05-28T08:12:28Z
Відпочинок у Болгарії цього літа: ціни та тенденції
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T02:12:41Z
Ароматні квіти для вашого саду: які рослини посадити, їх запахи вразять усіх
TSN
2025-05-27T13:06:12Z
Обов’язково зробіть це з ковдрою і подушками влітку замість прання: українцям нагадали про важливу процедуру
ТСН
2025-05-27T12:33:32Z
Ваші троянди квітнутимуть все літо: поливайте кущі цим розчином — рецепт без хімії
ТСН
2025-05-27T11:33:10Z
Чи можна замінити яйця в випічці майонезом: кухар та технологиня поділилися своїми міркуваннями
ТСН
2025-05-27T09:36:38Z
Чим підживити огірки одразу після садіння у відкритий ґрунт: органічні та мінеральні добрива, які радять експерти
TSN
2025-05-27T09:09:32Z
Астрологи назвали єдиний знак зодіаку, на який чекає найкраще літо в житті
TSN
2025-05-27T07:51:18Z
Українські SIM-карти в «шахедах»: Рада викликає мобільних операторів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T03:42:47Z
Атака БпЛА на Московський регіон, суд США заблокував тарифи Трампа: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T02:06:57Z
Союз Маска і Трампа розпався. Мільярдер заявив, що його робота в уряді «добігає кінця»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T01:15:08Z
Американський суд постановив заблокувати введені Трампом тарифи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T00:54:59Z
Росія атакувала Балаклію: зафіксовано 10 ударів БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T23:51:40Z
Кремль в істериці: далекобійні ракети з Німеччини викликали нову хвилю погроз
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T22:03:19Z
Читач по губах розкрив діалог подружжя Макронів після публічного ляпасу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T21:27:37Z
Ще дві держави хочуть долучитись до "коаліції дронів" для України
Европейская правда
2025-05-28T21:24:52Z
Дронова війна. Зеленський розказав, у чому Україна попереду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T20:30:49Z
В Україні короткочасні дощі: прогноз погоди на 29 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T03:00:58Z
Лінія фронту станом на 28 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T21:06:08Z
Заступник командира 3-ї штурмової пояснив мету скупчення військ РФ біля Харківщини та Сумщини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T20:42:34Z
Доля інших зруйнованих Росією міст: експерт про загрозу для Сум
ТСН
2025-05-28T18:36:14Z
Гороскоп на 29 травня: у Овнів - стрімкі події, Стрільці - на порозі чогось важливого
FaceNews
2025-05-28T18:09:18Z
«У тебе був піар-хід». Ексгравець «Динамо» Алієв відповів добровольцю Симорозу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T16:45:03Z
Скільки насправді років Києву: міфи та історична правда про заснування столиці
ТСН
2025-05-28T16:21:56Z
Росія створила інструкції для катування українських військовополонених
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T15:42:24Z
Україну атакують ворожі БпЛА: куди рухаються
ТСН
2025-05-28T15:24:55Z
Чи можуть оштрафувати за нетверезу їзду на електросамокаті: що каже суд
ТСН
2025-05-27T12:51:29Z
РОПА Україна представила на AGRO Challenge найтехнологічніші машини HORSCH
AgroPortal
2025-05-27T09:00:44Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Ще дві країни заявили про намір приєднатися до коаліції дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T03:18:18Z
Воснесіння Господнє: історія свята, молитва, заборони та привітання
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T03:03:56Z
29 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T03:03:10Z
Євген чи Євгеній? Мовознавиця пояснила різницю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T20:00:32Z
Кого мобілізують з 1 червня 2025 року: стали відомі нові роз'яснення для різного віку
FaceNews
2025-05-28T18:31:42Z
Бавовна в Росії: як Україна паралізує виробництво озброєння в РФ
ТСН
2025-05-28T17:48:27Z
Засекречені ядерні об’єкти Росії: західні розслідувачі отримали детальні плани споруд
ТСН
2025-05-28T17:39:13Z
Кількість біженців у Німеччині досягла рекорду: скільки з них українців
ТСН
2025-05-28T17:18:43Z
Був зачатий після смерті батька на фронті: нові подробиці унікальної історії у Рівному
TSN
2025-05-28T17:06:43Z
Таємничий об'єкт посилає на Землю дивні сигнали
ТСН
2025-05-28T17:48:37Z
«Чайлдфрі – травмовані»: Заява засновниці «Всеосвіти» розділила соцмережі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T16:57:59Z
Справжнє обличчя Бетховена: вчені відтворили зовнішність великого композитора
TSN
2025-05-28T15:33:13Z
Світовий океан “гасне”: вчені попереджають про нову екологічну кризу
TSN
2025-05-28T15:22:34Z
Сьогодні неподалік Землі пролетять три небезпечні астероїди
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T08:48:49Z
Прогноз магнітних бур на 28-30 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T04:15:23Z
SpaceX втратила корабель Starship під час четвертого орбітального запуску
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T01:36:38Z
Україна вперше застосувала дрони зі штучним інтелектом проти Росії – Forbes
ГЛАВКОМ NET
2025-05-27T17:36:21Z
Неандертальці були розумнішими, ніж ми думали: дивовижна знахідка вчених
ТСН
2025-05-27T13:36:12Z
Комунальні тарифи з 1 червня: що зміниться для українців
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T02:15:07Z
Угода про копалини між Україною і США. Геолог пояснив, скільки часу потрібно для початку видобутку нафти і газу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T19:06:02Z
Мінʼюст Чехії заробив майже 40 млн євро на подарованих анонімом біткоїнах
Европейская правда
2025-05-28T17:49:50Z
Мінагрополітики повідомило, скільки українських підприємств вирощують коноплі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T17:39:01Z
Inzhur Energy будуватиме під Києвом "першу народну електростанцію"
VGorode
2025-05-28T16:33:26Z
Великий виробник йогуртів у США заходить у категорію готових страв
AgroPortal
2025-05-28T16:00:07Z
Що буде з курсом долара і євро в червні: банкір повідомив, до чого готуватися
TSN
2025-05-28T15:22:53Z
Господарство на Львівщині придбало систему захисту полуниці від заморозків
AgroPortal
2025-05-28T15:00:52Z
Литва оголосила надзвичайну ситуацію через весняні заморозки
Европейская правда
2025-05-28T14:52:18Z
На Хмельниччині жінка облаштувала курник у дворі багатоповерхівки: справа дійшла до суду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T02:45:51Z
Під час атак на вихідних ДСНС залучила рекордну кількість рятувальників для ліквідації наслідків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-29T01:51:59Z
Дрони атакували Москву: уламки впали на багатоповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T23:39:30Z
У Петербурзі загорівся завод, що виробляє мікросхеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T22:51:21Z
На Одещині дитину вдарило струмом на даху вагона
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T19:09:44Z
Рекордний зсув після обвалу льодовика "поховав" частину села у Швейцарії
Европейская правда
2025-05-28T17:00:13Z
На Львівщині невідомі особи побили військовослужбовця ТЦК
ТСН
2025-05-28T16:21:41Z
Щонайменше 8 людей постраждали внаслідок обстрілу Харківщини — ОВА
ТСН
2025-05-28T15:24:55Z
Росія вночі атакувала балістикою Полтавщину
ТСН
2025-05-28T15:24:46Z
Вказали росіянкам на їхнє місце. Українки здобули три перемоги на «Ролан Гаррос»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T19:12:21Z
Помер видатний аргентинський футболіст, який був батьком зірки «Лаціо» та «Манчестер Юнайтед»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T17:24:57Z
50 Cent потролив скандального репера P. Diddy на грі НБА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T15:25:55Z
«Бетіс» – «Челсі»: де та коли дивитися фінал Ліги конференцій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T15:24:15Z
Сваітоліна розповіла про свою ненависть до Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T14:51:29Z
Українські арбітри працюватимуть на півфінальному матчі юнацького Євро з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T14:33:43Z
Пропагандист Губернієв поскаржився, що Олімпіада-2026 може пройти без росіян
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T12:30:39Z
«Нейтральна» гімнастка Мельникова перемогла на праймеріз путінської «Єдиної Росії»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T12:12:05Z
Чемпіонат світу з футболу серед команд U-20: стали відомі потенційні суперники України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T11:36:15Z