MY.UAНовини
Паливо майбутнього чи нездійсненна мрія: які шанси України стати експортером водню
Паливо майбутнього чи нездійсненна мрія: які шанси України стати експортером водню

Паливо майбутнього чи нездійсненна мрія: які шанси України стати експортером водню

Замість викопних видів палива – екологічно дружній водень. Ідея замінити шкідливі для природи вугілля, нафту та інші поширені нині види енергоресурсів на зелений водень набирає обертів.

Попри всю свою небезпечність і дорожнечу пальне майбутнього, а саме так охрестили водень на Заході, може назавжди змінити світову енергетику, зокрема й українську. Саме нашу країну в ЄС розглядають як перспективного виробника та постачальника водню. Проте останнім часом цю ідею подають в контексті Північного потоку-2.

Мовляв, навіщо Україні транзит газу, якщо можна транспортувати водень. Утім, як виявилося, без одного не буде іншого. Чим водень справді може бути корисний Україні, а що – лише солодкі обіцянки чи нездійсненні мрії? Факти ICTV дослідили наші водневі перспективи.

Зелений курс

Із загостренням кліматичної кризи планета прагне перейти на екологічну енергію й досягнути нейтральних викидів парникових газів. Уже наприкінці жовтня в шотландському Глазго світова спільнота збереться на кліматичний саміт ООН.

Тут мають розробити практичну дорожню карту для втілення Паризької угоди, яка передбачає зменшення викидів діоксиду вуглецю з 2020 року.

До середини століття провідні країни хочуть відмовитися від використання викопного палива й перейти на відновлювані джерела енергії. Зараз, за даними агенції Bloomberg, частка вітрової й сонячної енергії в світовому виробництві складає всього 2%. І за найбільш сприятливого сценарію має зрости до 15% у 2030 році.

Однією з потенційних форм чистої енергії є й водень. Його можна використовувати і як джерело живлення для важкої промисловості, і як паливо для великих транспортних засобів – на зразок літаків чи кораблів.

У майбутньому водень може увійти в наше повсякденне життя. Утім, уже зараз його виробництво викликає чимало суперечностей.

Усі кольори водню

Водень – найбільш поширений хімічний елемент у всесвіті. Саме він є основою зірок, зокрема й нашого Сонця. На Землі водень також є – в складі води, рослин, тварин, викопного палива тощо. Однак його не зустрінеш у природі в чистому вигляді.

Для того, щоб отримати чистий водень, його треба відокремити від інших молекул шляхом процесів, які потребують енергії. Але зрештою ми отримуємо майже ідеальне паливо. Адже при спалюванні водень дає багато енергії, але не виділяє СО2, тому має високий потенціал для декарбонізації світової економіки.

Водень за методом виробництва розділяють на кілька кольорів.

Найбруднішим вважається чорний або бурий водень, вироблений з вугілля. Адже такий процес виробництва супроводжується значними викидами парникових газів.

Жовтим називають водень, отриманий під час процесу електролізу (під дією струму воду розщеплюють на кисень і водень) з використанням електроенергії атомних станцій. Найбільше в Європі його виробництво просуває Франція, де значну кількість енергії виробляють АЕС.

Сірий нині є найпоширенішою формою водню. Його виробляють з природного газу. Найчастіше такий водень використовують в хімічній промисловості для виробництва добрив та переробки нафти. Він відносно дешевий, однак таке виробництво теж дає значні викиди діоксиду вуглецю.

Блакитний водень утворюється із газу так само, як і сірий. Однак викиди СО2 при цьому вловлюють і вони не потрапляють до атмосфери. Тому блакитний водень описують як газ із низьким рівнем забруднення. У його виробництві однією з найбільш зацікавлених країн є Росія.

Утім, вчені Корнельського і Стенфордського університетів вивчили виробництво блакитного водню й дійшли висновку, що цей процес створює більше парникових викидів, аніж пряме спалювання газу, нафти та вугілля.

– Його виробництво на 20% брудніше за газ і на 60% – за дизельне пальне, – йдеться в дослідженні Energy Science&Engineering.

Найчистішою, але водночас найдорожчою формою є зелений водень, який виробляють шляхом електролізу з сонячної та вітрової енергії. Саме за його використанням фахівці вбачають майбутнє світової економіки. І української, зокрема.

Водневий потенціал України

– Україні треба зосередитися на зеленому водні, бо це гарна стратегія. Ви можете виробляти багато зеленого водню для власних потреб. А також для експорту в Європу через свою газотранспортну систему, – зазначає Ганс-Йозеф Фелл, економічний експерт і президент Energy Watch Group.

Влітку 2020 року в ЄС презентували нову водневу стратегію. До 2030-го року Євросоюз планує вкласти у виробництво зеленого водню до €430 млрд.

Частину цих інвестицій може отримати й Україна. Єврокомісія розглядає нашу державу як одного із ключових партнерів з виробництва і постачання зеленого водню.

У вересні 2021 року чотири європейські компанії газової інфраструктури – серед них і вітчизняний Оператор ГТС України – задекларували намір створити Центральноєвропейський водневий коридор із України до Німеччини.

– Магістраль пройде через Словаччину і Чехію в райони підвищеного попиту у ЄС. Коридор також дозволить транспортувати водень з виробничих підприємств до споживачів водню в Чеській Республіці та Словаччині, – повідомляє прес-служба ОГТСУ.

Ініціатори проєкту вже розпочали вивчення технічної можливості реалізації такого коридору, його потужностей і вартості проекту.

А Оператор вітчизняних газосховищ – Укртрансгаз – заявив, що вивчає можливість переобладнання одного підземного сховища газу на Луганщині в сховище для водневої суміші.

Німецький концерн Сіменс також планує проект – побудову заводу із виробництва водню на базі металургійного комбінату в Маріуполі.

Ідея стати провідним виробником і експортером зеленого водню в країни ЄС – неймовірна приваблива та медійна. Адже, маючи значні енергетичні та природні ресурси, Україна могла б побудувати цілу нову енергетичну галузь. Водень дав би країні стабільний дохід і нові робочі місця.

Проте поки що ця тема – лише на рівні гіпотетичних планів і задумів. Реальні ж проекти потребують не просто меморандумів, а новітніх технологій і багатомільярдних інвестицій.

За приблизними оцінками учасників ринку, для реалізації водневого потенціалу України може знадобитися до €100 млрд. Для України це – астрономічна сума. Тому без щедрих західних інвесторів процес навряд чи піде.

Водневий шлях: не лише трубою, але й морем

Європейські інвестори проявляють інтерес, але поки – лише на рівні меморандумів. Так, зокрема, про створення повного ланцюга – від виробництва до експорту зеленого водню – домовилися український Нафтогаз та німецький RWE Supply & Trading.

Обидві компанії пообіцяли проаналізувати можливості взаємовигідної співпраці щодо створення повного ланцюга вартості зеленого водню та його похідних, таких як аміак, які виробляються в Україні.

Саме через посередництво аміаку зелений водень і планують постачати на європейський ринок. Але не трубопроводом, а морем – аміаковозами.

– Зелений аміак будуть виготовляти на існуючих потужностях. Наприклад, Одеського припортового заводу. Під час мого візиту на Одещину ми зустрічалися з керівництвом заводу, обговорювали технічні можливості, які існують. Виробити аміак з водню, завантажити його на газовіз, а потім направити морем у Німеччину – ніяких проблем немає.

Наразі це рентабельно тільки, якщо цей зелений аміак купується за ціною значно вищою, ніж звичайний аміак. Але у Європі створені спеціальні пули, які функціонують з метою стимулювати розвиток зеленої енергетики. Відповідно, зелений аміак, як і водень, можна продавати у Європу значно дорожче, – пояснює голова правління НАК Нафтогаз України Юрій Вітренко.

Проте, за його словами, наразі проблема полягає не у виробництві аміаку, а у виробництві зеленого водню.

– Для цього має бути достатньо джерел відновлюваної енергії. Ми розглядаємо будівництво так званих офшорних установок для використання енергії вітру (вітряків на шельфі моря, – Ред.). І також має бути спеціальне обладнання для виробництва водню.

На техніко-економічне обґрунтування може піти кілька місяців. Далі реалізація – це питання кількох років. Уся воднева енергетика – це питання років, навіть десятирічь. Але потрібно починати робити щось зараз, використовуючи наявні потужності, – наголосив глава Нафтогазу.

Ідея – вогонь

Не можна ігнорувати і ризики використання водню. Він набагато вибуховіший, аніж природний газ. Молекула водню найлегша серед хімічних елементів – вона швидко проникає в метали й спричиняє їхню ламкість. А змішуючись із повітрям, дає вибухонебезпечну суміш.

Яскравий приклад вибухонебезпечності водню – катастрофа дирижабля Гінденбург у 1937 році. Цепелін був наповненим саме воднем. І за офіційною версією, саме його витік спричинив катастрофу.

Дріт каркаса розірвався і пробив обшивку. Утворилася вибухонебезпечна суміш водню з повітрям, яку, ймовірно, підпалив грозовий електричний розряд.

Саме після цієї катастрофи водневі дирижаблі заборонили. Так майже століття тому завершилася перша спроба водневої революції.

Летючість і вибухонебезпечність водню – неабияка проблема і для його транспортування в сучасних умовах. Адже водень банально втікає через металеві трубопроводи. Тому нині європейські країни вивчають можливість прокачування суміші водню й природного газу.

Найвищий рівень концентрації водню під час прокачки газу в Німеччині – 10%, у Франції – 6%, в Іспанії лише 5%. Для заповнення решти 90-95% об’єму потрібен саме метан – природний чи біогаз.

Проте, за даними ACER – Агентства Європейського союзу з питань співробітництва органів регулювання енергетики – в 2020 році 65% країн блоку все ще не дозволяли закачувати водень до своїх ГТС.

Сувора воднева реальність

Наразі можливість використання водню в газотранспортній системі України лише вивчається. Утім, навіть, якщо вдасться знайти прийнятне відсоткове співвідношення, природний (а також біо) газ все одно залишиться основним видом палива в ГТС. І саме ним розбавлятимуть водень.

Відтак, газу знадобиться чимало: власного видобутку для масштабного експорту газоводневої суміші не вистачить. Тому критично важливо зберегти транзит російського газу. Крім того, багато природного газу все ще потребуватимуть і українські споживачі.

– Водень не замінить для України транзит газу в найближчій перспективі, – стверджує директорка з питань взаємодії з державними органами та міжнародними організаціями Оператора ГТС України Ольга Бєлькова.

За її словами, блакитне паливо буде потрібне ще принаймні років 20. Адже потреби вітчизняної промисловості й споживачів пов’язані із природним газом. Замінити його альтернативними джерелами енергії швидко не вийде.

Саме тому просто поміняти природний газ на водень не вдасться. Відтак, лише збереження транзитного статусу є передумовою для декарбонізації нашої економіки.

Та ж Німеччина, відмовляючись від вугілля і атомної енергії, називає природний газ транзитною технологією й прагне збільшити об’єми його експорту, зокрема й через сумнозвісний обхідний газогін Північний потік-2.

Воднева трансформація – надто масштабна і витратна для всіх країн. У 2040 році, за прогнозами агенції Bloomberg, частка водневої енергетики в світі виросте лише до 4%. Газ нині складає 24%.

– Якщо нам вдасться зробити водневу мрію реальністю – це жодним чином не змінить поточний транзитний газовий статус України, його роль для бюджету та безпеки, – каже Ольга Бєлькова.

Тому Україні під час діалогу з європейськими партнерами потрібно використовувати можливості приєднання до зеленої угоди, розвивати нову, перспективну водневу енергетику. Але при цьому варто не забувати про теперішні геополітичні та економічні інтереси. А збереження транзиту природного газу через Україну – ключовий із них.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
«Укрзалізниця» оголосила рамковий тендер на закупівлю 15,5 тис т металопрокату
AgroNews
2025-07-17T18:18:09Z
Новые штрафы от налоговой с июля: кто из украинцев попадет под волну проверок
Знай
2025-07-17T17:36:41Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
В НАТО заявили о готовности стереть Калининград с карты за считанные часы
Gazeta UA
2025-07-17T19:33:42Z
Еще одна страна может присоединиться к Германии, чтобы купить оружие Украине
TSN
2025-07-17T19:30:29Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Лето, жара и стройная фигура: как худеть в зной с кайфом, а не с насилием над собой
Знай
2025-07-17T18:51:56Z
У детей в США резко вырос уровень крайне тяжелого ожирения
Корреспондент
2025-07-17T18:00:24Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Никогда не ешьте этот овощ, если не хотите вонять целый день
Telegraf
2025-07-07T04:00:12Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Африканское лето или зонт всегда в сумке: какой сюрприз приготовит август 2025 в Украине, прогноз погоды
Знай
2025-07-17T19:36:11Z
Россияне слили в TikTok видео «окруженного» украинского бойца: что не так с «солдатом»
Новости Украины
2025-07-17T18:15:00Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T19:48:18Z
Сокращение госаппарата, замена элит, реформа армии: военный рассказал, что приведет Украину к победе
Знай
2025-07-17T19:48:00Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
В оккупированной Ялте скончался известный режиссер-фанат Путина, родившийся из Донецка
Comments UA
2025-07-17T18:51:54Z
Кевин Флинн возвращается: Disney показала новый трейлер фильма «Трон: Арес»
GameMag
2025-07-17T18:40:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С чесноком, аджика и даже кетчуп:5 рецептов консервации смородины, которые вы точно захотите попробовать
Знай
2025-07-17T19:51:27Z
Секреты привлекательности: пять неожиданных вещей, которые заставят обратить на вас внимание
TSN
2025-07-17T19:06:42Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Украинские БПЛА парализовали химический гигант в РФ. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T19:33:53Z
Оккупантам досталось? В Мариуполе произошел серьезный пожар
Telegraf
2025-07-17T19:30:12Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Тактика Турана себя не оправдала: много мячей мимо
Корреспондент
2025-07-17T19:48:01Z
Полесье узнало своего первого соперника в Лиге конференций
Корреспондент
2025-07-17T18:54:48Z
Теннисистка Онс Жабер приостановила спортивную карьеру
Корреспондент
2025-07-17T18:39:45Z
УАФ будет награждать новым кубком победителя Кубка Украины-2025/26
Корреспондент
2025-07-17T18:09:51Z
По-Усиковски: "Don`t push the horses" в исполнении Усика на английском
Корреспондент
2025-07-17T17:51:02Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Telegram официально "приземляется" в России
Корреспондент
2025-07-17T19:33:13Z
Джульетта вернётся? Создатели ремастера Lollipop Chainsaw готовят новые проекты по франшизе
GameMag
2025-07-17T19:31:39Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z
На львовских улицах был замечен суперкар за космическую сумму
Telegraf
2025-07-17T12:54:06Z
Каждый второй автомобиль, импортируемый украинцами - электромобиль
Корреспондент
2025-07-17T09:18:43Z