MY.UAНовини
Паливо майбутнього чи нездійсненна мрія: які шанси України стати експортером водню
Паливо майбутнього чи нездійсненна мрія: які шанси України стати експортером водню

Паливо майбутнього чи нездійсненна мрія: які шанси України стати експортером водню

Замість викопних видів палива – екологічно дружній водень. Ідея замінити шкідливі для природи вугілля, нафту та інші поширені нині види енергоресурсів на зелений водень набирає обертів.

Попри всю свою небезпечність і дорожнечу пальне майбутнього, а саме так охрестили водень на Заході, може назавжди змінити світову енергетику, зокрема й українську. Саме нашу країну в ЄС розглядають як перспективного виробника та постачальника водню. Проте останнім часом цю ідею подають в контексті Північного потоку-2.

Мовляв, навіщо Україні транзит газу, якщо можна транспортувати водень. Утім, як виявилося, без одного не буде іншого. Чим водень справді може бути корисний Україні, а що – лише солодкі обіцянки чи нездійсненні мрії? Факти ICTV дослідили наші водневі перспективи.

Зелений курс

Із загостренням кліматичної кризи планета прагне перейти на екологічну енергію й досягнути нейтральних викидів парникових газів. Уже наприкінці жовтня в шотландському Глазго світова спільнота збереться на кліматичний саміт ООН.

Тут мають розробити практичну дорожню карту для втілення Паризької угоди, яка передбачає зменшення викидів діоксиду вуглецю з 2020 року.

До середини століття провідні країни хочуть відмовитися від використання викопного палива й перейти на відновлювані джерела енергії. Зараз, за даними агенції Bloomberg, частка вітрової й сонячної енергії в світовому виробництві складає всього 2%. І за найбільш сприятливого сценарію має зрости до 15% у 2030 році.

Однією з потенційних форм чистої енергії є й водень. Його можна використовувати і як джерело живлення для важкої промисловості, і як паливо для великих транспортних засобів – на зразок літаків чи кораблів.

У майбутньому водень може увійти в наше повсякденне життя. Утім, уже зараз його виробництво викликає чимало суперечностей.

Усі кольори водню

Водень – найбільш поширений хімічний елемент у всесвіті. Саме він є основою зірок, зокрема й нашого Сонця. На Землі водень також є – в складі води, рослин, тварин, викопного палива тощо. Однак його не зустрінеш у природі в чистому вигляді.

Для того, щоб отримати чистий водень, його треба відокремити від інших молекул шляхом процесів, які потребують енергії. Але зрештою ми отримуємо майже ідеальне паливо. Адже при спалюванні водень дає багато енергії, але не виділяє СО2, тому має високий потенціал для декарбонізації світової економіки.

Водень за методом виробництва розділяють на кілька кольорів.

Найбруднішим вважається чорний або бурий водень, вироблений з вугілля. Адже такий процес виробництва супроводжується значними викидами парникових газів.

Жовтим називають водень, отриманий під час процесу електролізу (під дією струму воду розщеплюють на кисень і водень) з використанням електроенергії атомних станцій. Найбільше в Європі його виробництво просуває Франція, де значну кількість енергії виробляють АЕС.

Сірий нині є найпоширенішою формою водню. Його виробляють з природного газу. Найчастіше такий водень використовують в хімічній промисловості для виробництва добрив та переробки нафти. Він відносно дешевий, однак таке виробництво теж дає значні викиди діоксиду вуглецю.

Блакитний водень утворюється із газу так само, як і сірий. Однак викиди СО2 при цьому вловлюють і вони не потрапляють до атмосфери. Тому блакитний водень описують як газ із низьким рівнем забруднення. У його виробництві однією з найбільш зацікавлених країн є Росія.

Утім, вчені Корнельського і Стенфордського університетів вивчили виробництво блакитного водню й дійшли висновку, що цей процес створює більше парникових викидів, аніж пряме спалювання газу, нафти та вугілля.

– Його виробництво на 20% брудніше за газ і на 60% – за дизельне пальне, – йдеться в дослідженні Energy Science&Engineering.

Найчистішою, але водночас найдорожчою формою є зелений водень, який виробляють шляхом електролізу з сонячної та вітрової енергії. Саме за його використанням фахівці вбачають майбутнє світової економіки. І української, зокрема.

Водневий потенціал України

– Україні треба зосередитися на зеленому водні, бо це гарна стратегія. Ви можете виробляти багато зеленого водню для власних потреб. А також для експорту в Європу через свою газотранспортну систему, – зазначає Ганс-Йозеф Фелл, економічний експерт і президент Energy Watch Group.

Влітку 2020 року в ЄС презентували нову водневу стратегію. До 2030-го року Євросоюз планує вкласти у виробництво зеленого водню до €430 млрд.

Частину цих інвестицій може отримати й Україна. Єврокомісія розглядає нашу державу як одного із ключових партнерів з виробництва і постачання зеленого водню.

У вересні 2021 року чотири європейські компанії газової інфраструктури – серед них і вітчизняний Оператор ГТС України – задекларували намір створити Центральноєвропейський водневий коридор із України до Німеччини.

– Магістраль пройде через Словаччину і Чехію в райони підвищеного попиту у ЄС. Коридор також дозволить транспортувати водень з виробничих підприємств до споживачів водню в Чеській Республіці та Словаччині, – повідомляє прес-служба ОГТСУ.

Ініціатори проєкту вже розпочали вивчення технічної можливості реалізації такого коридору, його потужностей і вартості проекту.

А Оператор вітчизняних газосховищ – Укртрансгаз – заявив, що вивчає можливість переобладнання одного підземного сховища газу на Луганщині в сховище для водневої суміші.

Німецький концерн Сіменс також планує проект – побудову заводу із виробництва водню на базі металургійного комбінату в Маріуполі.

Ідея стати провідним виробником і експортером зеленого водню в країни ЄС – неймовірна приваблива та медійна. Адже, маючи значні енергетичні та природні ресурси, Україна могла б побудувати цілу нову енергетичну галузь. Водень дав би країні стабільний дохід і нові робочі місця.

Проте поки що ця тема – лише на рівні гіпотетичних планів і задумів. Реальні ж проекти потребують не просто меморандумів, а новітніх технологій і багатомільярдних інвестицій.

За приблизними оцінками учасників ринку, для реалізації водневого потенціалу України може знадобитися до €100 млрд. Для України це – астрономічна сума. Тому без щедрих західних інвесторів процес навряд чи піде.

Водневий шлях: не лише трубою, але й морем

Європейські інвестори проявляють інтерес, але поки – лише на рівні меморандумів. Так, зокрема, про створення повного ланцюга – від виробництва до експорту зеленого водню – домовилися український Нафтогаз та німецький RWE Supply & Trading.

Обидві компанії пообіцяли проаналізувати можливості взаємовигідної співпраці щодо створення повного ланцюга вартості зеленого водню та його похідних, таких як аміак, які виробляються в Україні.

Саме через посередництво аміаку зелений водень і планують постачати на європейський ринок. Але не трубопроводом, а морем – аміаковозами.

– Зелений аміак будуть виготовляти на існуючих потужностях. Наприклад, Одеського припортового заводу. Під час мого візиту на Одещину ми зустрічалися з керівництвом заводу, обговорювали технічні можливості, які існують. Виробити аміак з водню, завантажити його на газовіз, а потім направити морем у Німеччину – ніяких проблем немає.

Наразі це рентабельно тільки, якщо цей зелений аміак купується за ціною значно вищою, ніж звичайний аміак. Але у Європі створені спеціальні пули, які функціонують з метою стимулювати розвиток зеленої енергетики. Відповідно, зелений аміак, як і водень, можна продавати у Європу значно дорожче, – пояснює голова правління НАК Нафтогаз України Юрій Вітренко.

Проте, за його словами, наразі проблема полягає не у виробництві аміаку, а у виробництві зеленого водню.

– Для цього має бути достатньо джерел відновлюваної енергії. Ми розглядаємо будівництво так званих офшорних установок для використання енергії вітру (вітряків на шельфі моря, – Ред.). І також має бути спеціальне обладнання для виробництва водню.

На техніко-економічне обґрунтування може піти кілька місяців. Далі реалізація – це питання кількох років. Уся воднева енергетика – це питання років, навіть десятирічь. Але потрібно починати робити щось зараз, використовуючи наявні потужності, – наголосив глава Нафтогазу.

Ідея – вогонь

Не можна ігнорувати і ризики використання водню. Він набагато вибуховіший, аніж природний газ. Молекула водню найлегша серед хімічних елементів – вона швидко проникає в метали й спричиняє їхню ламкість. А змішуючись із повітрям, дає вибухонебезпечну суміш.

Яскравий приклад вибухонебезпечності водню – катастрофа дирижабля Гінденбург у 1937 році. Цепелін був наповненим саме воднем. І за офіційною версією, саме його витік спричинив катастрофу.

Дріт каркаса розірвався і пробив обшивку. Утворилася вибухонебезпечна суміш водню з повітрям, яку, ймовірно, підпалив грозовий електричний розряд.

Саме після цієї катастрофи водневі дирижаблі заборонили. Так майже століття тому завершилася перша спроба водневої революції.

Летючість і вибухонебезпечність водню – неабияка проблема і для його транспортування в сучасних умовах. Адже водень банально втікає через металеві трубопроводи. Тому нині європейські країни вивчають можливість прокачування суміші водню й природного газу.

Найвищий рівень концентрації водню під час прокачки газу в Німеччині – 10%, у Франції – 6%, в Іспанії лише 5%. Для заповнення решти 90-95% об’єму потрібен саме метан – природний чи біогаз.

Проте, за даними ACER – Агентства Європейського союзу з питань співробітництва органів регулювання енергетики – в 2020 році 65% країн блоку все ще не дозволяли закачувати водень до своїх ГТС.

Сувора воднева реальність

Наразі можливість використання водню в газотранспортній системі України лише вивчається. Утім, навіть, якщо вдасться знайти прийнятне відсоткове співвідношення, природний (а також біо) газ все одно залишиться основним видом палива в ГТС. І саме ним розбавлятимуть водень.

Відтак, газу знадобиться чимало: власного видобутку для масштабного експорту газоводневої суміші не вистачить. Тому критично важливо зберегти транзит російського газу. Крім того, багато природного газу все ще потребуватимуть і українські споживачі.

– Водень не замінить для України транзит газу в найближчій перспективі, – стверджує директорка з питань взаємодії з державними органами та міжнародними організаціями Оператора ГТС України Ольга Бєлькова.

За її словами, блакитне паливо буде потрібне ще принаймні років 20. Адже потреби вітчизняної промисловості й споживачів пов’язані із природним газом. Замінити його альтернативними джерелами енергії швидко не вийде.

Саме тому просто поміняти природний газ на водень не вдасться. Відтак, лише збереження транзитного статусу є передумовою для декарбонізації нашої економіки.

Та ж Німеччина, відмовляючись від вугілля і атомної енергії, називає природний газ транзитною технологією й прагне збільшити об’єми його експорту, зокрема й через сумнозвісний обхідний газогін Північний потік-2.

Воднева трансформація – надто масштабна і витратна для всіх країн. У 2040 році, за прогнозами агенції Bloomberg, частка водневої енергетики в світі виросте лише до 4%. Газ нині складає 24%.

– Якщо нам вдасться зробити водневу мрію реальністю – це жодним чином не змінить поточний транзитний газовий статус України, його роль для бюджету та безпеки, – каже Ольга Бєлькова.

Тому Україні під час діалогу з європейськими партнерами потрібно використовувати можливості приєднання до зеленої угоди, розвивати нову, перспективну водневу енергетику. Але при цьому варто не забувати про теперішні геополітичні та економічні інтереси. А збереження транзиту природного газу через Україну – ключовий із них.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ці артисти не можуть називати себе рок-гуртом, – Женя Галич різко висловився про АНТИТІЛА
24tv
2024-11-18T08:09:57Z
Тільки по очах упізнали: відомий ведучий показав, який вигляд мав 30 років тому
GlavRed
2024-11-18T08:04:43Z
Які цікаві речі купити на зиму 2025: Андре Тан назвав найкращі варіанти
24tv
2024-11-18T08:03:06Z
"В останній момент": Крістіна Орбакайте прийняла важливе рішення - деталі
GlavRed
2024-11-18T07:30:04Z
Анджеліна Джолі вивела на червону доріжку наймолодшого сина
Фокус
2024-11-18T07:15:33Z
Артем Котенко дав дитячому Євробаченю щирість і дружність
Детектор М
2024-11-18T07:01:31Z
Потап публічно відкинув Настю Каменських - що сталося
GlavRed
2024-11-18T06:27:19Z
Який манікюр робити на Новий рік 2025 року: трендові варіанти на будь-який смак
GlavRed
2024-11-18T04:27:15Z
Квитки на Ґластонберський фестиваль розкупили за 35 хвилин
УкраинФорм
2024-11-18T03:07:25Z
Російські «ППОшники» з Криму бояться переведення у Курську область - партизани
УкраинФорм
2024-11-18T08:18:04Z
У Києві та області 18 листопада діятимуть графіки відключень світла
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T08:16:39Z
Росіяни обстріляли Комишани на Херсонщині, є поранений
УкраинФорм
2024-11-18T08:15:20Z
У Харкові знешкодили оперативно-бойову групу російського гру, яка підірвала авто з воїном ЗСУ і готувала нові теракти
Мій Харків
2024-11-18T08:05:30Z
РФ найактивніше атакує на двох напрямках
1News
2024-11-18T08:03:46Z
У Ладижині після ракетного обстрілу перейшли на альтернативну систему теплопостачання
УкраинФорм
2024-11-18T08:01:46Z
Загострення на запорізькому фронті: експерти розповіли до чого готується армія рф
Политека
2024-11-18T08:01:17Z
На Одещині два райони частково залишаються без світла
УкраинФорм
2024-11-18T08:01:04Z
Ворог вчергове обстріляв Харківщину: постраждали дві жінки
Мій Харків
2024-11-18T07:58:10Z
Чи сприяє Курська операція ситуації на інших напрямках: Мстислав Банік пояснив як саме
24tv
2024-11-18T08:18:42Z
США звинувачують Китай у масштабному кібершпигунстві проти телекомунікацій
InternetUA
2024-11-18T08:16:30Z
Дозвіл Києву бити по території Росії: штаб Трампа зробив заяву
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T08:16:08Z
Латвійський завод білорусів засудив дії РФ та далі постачав їй мікрочіпи
Петр и Мазепа
2024-11-18T08:16:06Z
Китай захищатиме свої інтереси на Корейському півострові — Сі Цзіньпін
Хвиля
2024-11-18T08:15:01Z
Україна зможе бити далекобійними ракетами лише по одній області РФ – Axios
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T08:10:07Z
Жителі Словаччини вийшли на великий протест проти уряду Фіцо
Европейская правда
2024-11-18T08:09:24Z
У Римі відбулася маніфестація до тисячного дня широкомасштабного вторгнення РФ
УкраинФорм
2024-11-18T08:09:10Z
Геополітичні суперечки ставлять під сумнів ухвалення підсумкового комюніке G20 в Бразилії – Reuters
iPress
2024-11-18T08:07:01Z
Реформа МСЕК: у МОЗ розповіли, як українцям встановити інвалідність у 2025 році
Хвиля
2024-11-17T22:36:37Z
За канонами фільмів жахів: учена ввела в себе небезпечні віруси, борючись зі смертельною хворобою
Фокус
2024-11-17T19:21:50Z
Як зміна освітлення впливає на здоров’я
360ua.news
2024-11-17T19:00:36Z
Революційний метод лікування бактеріальних інфекцій
360ua.news
2024-11-17T18:33:29Z
Як літнім людям захистити кишківник і шлунок від захворювань: 3 кроки до міцного здоров’я
TSN
2024-11-17T16:15:44Z
Як уникнути хронічного болю в спині і залишатися активним
360ua.news
2024-11-17T16:12:27Z
Як очистити сковороду від нагару: прості способи без зайвих витрат
Политека
2024-11-17T14:30:40Z
Хвороба розвивається безсимптомно: скільки киян мають діабет
24tv
2024-11-17T13:48:44Z
Як правильно готувати свинину: прості правила, які повинен знати кожен
24tv
2024-11-17T13:27:52Z
В Україні виробники продуктів закладають «запас» у ціни
AgroNews
2024-11-18T08:07:13Z
Скільки триватимуть відключення світла: експерт оцінив терміни відновлення системи
TSN
2024-11-18T08:03:59Z
Порти України перевалили 5 млн т зернових вантажів у жовтні
AgroPortal
2024-11-18T08:00:33Z
Капіталізація TikTok ByteDance досягла 300 мільярдів доларів
InternetUA
2024-11-18T07:31:49Z
Стало відомо, чи зміниться тариф на електроенергію у грудні
AgroNews
2024-11-18T07:27:39Z
Нафта дорожчає через загострення напруженості між Україною і РФ
УкраинФорм
2024-11-18T07:18:19Z
Російський газ може надходити до Китаю новим маршрутом: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T07:09:45Z
В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Знай
2024-11-18T07:06:55Z
Огірки подешевшали вперше за 1,5 місяця: що цьому сприяло
24tv
2024-11-18T07:06:44Z
Аналітики розкрили воєнні плани росіян на зиму
TSN
2024-11-18T08:09:31Z
Помер ексголова франківського Конгресу українських націоналістів Левко Слюзар
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T08:09:18Z
Як зміниться забезпечення військовослужбовців у грудні
24tv
2024-11-18T08:03:10Z
"Допомога ЗСУ, інтеграція ветеранів та розвиток молоді – найважливіше", – Наталія Теряхіна, директор з персоналу Kernel
Фокус
2024-11-18T08:00:37Z
Reuters: В Австралії ексрадіоведучого Алана Джонса заарештували через підозру в непристойних нападах
Детектор М
2024-11-18T07:49:24Z
У Чорному морі - два ворожі ракетоносії, загальний залп - до восьми «Калібрів»
УкраинФорм
2024-11-18T07:45:01Z
Єгор Гордєєв розповів, чи вдалося відновити квартиру після влучення дрону
Комсомольская правда
2024-11-18T07:43:32Z
У Брюсселі українські пластуни повели акцію, щоб розповісти бельгійцям про Голодомор
УкраинФорм
2024-11-18T07:30:28Z
Стати сусідом із Біллом Гейтсом: у Сієтлі продають "розумний" будинок, – який він має вигляд
24tv
2024-11-18T07:27:20Z
Китайський гороскоп на 2025 рік Зеленої Дерев'яної Змії: прогноз для всіх знаків
GlavRed
2024-11-18T07:45:27Z
5 причин, через які ви постійно відчуваєте себе голодними, і як це виправити
24tv
2024-11-18T07:39:40Z
Вцілів після того, як його підірвала Москва. Який нині вигляд має найбільший бункер України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T07:36:27Z
Небезпечна краса: 9 квітів, які ніколи не можна садити біля будинку
24tv
2024-11-18T07:33:34Z
Емоції зашкалюватимуть – хто до кінця листопада отримає приємний сюрприз від коханої людини
24tv
2024-11-18T07:06:42Z
Не треба оцту: маринуємо оселедець так, щоб у вас попросили рецепт
24tv
2024-11-18T06:27:54Z
Для чого потрібне змінне взуття у школах та як його обрати
24tv
2024-11-18T06:06:48Z
Водолії – досить агресії, Діви – зробіть крок назад: гороскоп для чоловіків на 18 – 24 листопада
24tv
2024-11-18T04:21:49Z
Тертий пиріг з яблуками, що родом з дитинства: рецепт із мільйоном переглядів у ТікТок
24tv
2024-11-18T04:09:32Z
Рабьо: Давно Франція не проводила такий якісний матч
Football.ua
2024-11-18T08:16:44Z
Україна у вольовому стилі здолала Австрію на Кубку Біллі Джин Кінг
24tv
2024-11-18T08:15:35Z
Ковентрі веде перемовини з Лемпардом
Football.ua
2024-11-18T08:02:31Z
Збірна Бельгії програла 3 матчі поспіль
Football.ua
2024-11-18T07:58:26Z
Дешам: За 12 років на чолі Франції з’явились люди, які трохи втомилися бачити моє обличчя
Football.ua
2024-11-18T07:46:12Z
Агент Неймара спростував чутки про повернення гравця до Сантоса взимку
Football.ua
2024-11-18T07:31:42Z
Збірна Італії зазнала першої поразки з червня
Football.ua
2024-11-18T07:28:24Z
Італія — Франція 1:3 Відео голів та огляд матчу Ліги націй
Football.ua
2024-11-18T07:19:37Z
Борець із Мелітополя став першим українцем, який потрапив до вищого дивізіону сумо Японії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T03:06:18Z
Збитки на ₴56 мільйонів: ДБР затримало екскерівників податкової Дніпропетровщини
УкраинФорм
2024-11-18T08:18:58Z
У Хмельницькому BMW на шаленій швидкості влетів в зупинку, - соцмережі
Комсомольская правда
2024-11-18T08:18:56Z
На Дніпропетровщині горіла конеферма, загинули понад 140 тварин
Комсомольская правда
2024-11-18T08:15:04Z
В Сумах балістична атака і десятки жертв
360ua.news
2024-11-18T08:12:27Z
Рух протокою Босфор заблокував російский танкер
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T08:06:16Z
Сприяли підприємствам в ухиленні від сплати податків – у Дніпрі викрито злочинну організацію, до якої входила екскерівниця податкової служби
Украина Криминальная
2024-11-18T08:00:19Z
Поліція Одещини розшукує неповнолітню дівчину
Украина Криминальная
2024-11-18T07:54:27Z
У Луцьку п’яний водій врізався в натовп людей
TSN
2024-11-18T07:48:07Z
У столиці судитимуть молодика, який збував наркоту в пластикових капсулах
Украина Криминальная
2024-11-18T07:39:34Z
Психологи зʼясували, які слова зіпсують враження про вас в переписці
24tv
2024-11-18T08:18:56Z
Вчені відправили людську сперму в космос, щоб перевірити шанси на заселення Марса
TSN
2024-11-18T08:18:34Z
Будівельники епічно помстилися клієнту, який відмовився платити за ремонт
24tv
2024-11-18T08:18:16Z
Чому смартфони Samsung програють у мобільних іграх смартфонам Apple
InternetUA
2024-11-18T08:10:51Z
Apple повертається до ідеї Стіва Джобса про створення фірмового телевізора
Portaltele
2024-11-18T08:05:29Z
WhatsApp тепер дозволяє зберігати чернетки повідомлень
InternetUA
2024-11-18T08:02:52Z
Знову? Знову! Apple планує створити власний телевізор
ITC
2024-11-18T08:02:32Z
"Розумні" роботи можуть зробити "зелену" енергію дешевшою: як їх хочуть використовувати
InternetUA
2024-11-18T07:55:27Z
Ефект ШІ XAI Ілона Маска збирає до 6 мільярдів доларів на закупівлю 100 000 мікросхем Nvidia
InternetUA
2024-11-18T07:46:40Z
Nissan показав бюджетну альтернативу Tesla Model S
AutoCentre
2024-11-18T08:10:19Z
Тест-драйв Skoda Octavia 2024: косметична підтяжка
ITC
2024-11-18T08:05:43Z
Повнопривідний GAC Trumpchi GS8 буде представлений 20 листопада
Portaltele
2024-11-18T08:05:37Z
Презентовано новий Lexus ES 2025: як змінився преміальний брат Camry
Фокус
2024-11-18T07:57:03Z
Hyundai презентував спеціальну версію Elantra N
AutoCentre
2024-11-18T07:09:27Z
Nissan N7 — стильний седан із штучним інтелектом і напівавтономним рухом
360ua.news
2024-11-17T20:15:49Z
В Україні виготовили партію напівпричепів-контейнеровозів з надміцної сталі
AutoCentre
2024-11-17T19:34:37Z
На автомобілях Volkswagen встановили два рекорди Гіннеса
AutoCentre
2024-11-17T13:39:06Z
Нова батарея з "відходів" зберігатиме до 100 МВт*год енергії: деталі
Фокус
2024-11-17T12:30:10Z