MY.UAНовини
Стало відомо, що встиг знайти на Червоній планеті за 9 місяців марсохід "Персеверанс"
Стало відомо, що встиг знайти на Червоній планеті за 9 місяців марсохід "Персеверанс"

Стало відомо, що встиг знайти на Червоній планеті за 9 місяців марсохід "Персеверанс"

На зонді був закріплений міні-вертоліт "Індженьюіті" вагою 1,8 кг \ фото NASA / JPL-CALTECH

18 лютого марсохід NASA "Персеверанс" опустився на поверхню Червоної планети. Місія поки триває, але за досягнутими результатами вже увійшла в історію.

Головною метою експедиції був заявлений пошук слідів стародавнього марсіанського життя. Поки вони не виявлені, але вчені кажуть, що твердо упевнились, що мікроорганізми на Марсі колись були, і тепер знають, де шукати.

"Персі", як називають його творці, приземлився в кратері Джезеро в північній півкулі Марса, який імовірно утворився внаслідок удару великого метеорита 3,5 млрд років тому.

Що зробив "Персеверанс" на Марсі

За дев'ять місяців він проїхав по дну кратера 2,67 км, зробив своїми 19 камерами кілька тисяч якісних знімків, взяв зразок грунту і записав за допомогою мікрофона марсіанські звуки. Встановлені на марсоході камери Mastcam-Z і SuperCam володіють таким збільшенням, що здатні відобразити листок з блокнота на протилежному боці футбольного поля.

Кратер діаметром 49 км був обраний місцем призначення в листопаді 2018 року завдяки різноманітності формуючих його порід. На фотографіях з космосу видно, що частина його дна покрита розтрісканим грунтом, що нагадує осадову глину. Це навело вчених на думку, що сотні мільйонів років тому клімат на Марсі був значно теплішим, а атмосфера щільнішою, ніж тепер.

Аналіз отриманих знімків (результати опубліковані 7 жовтня в американському журналі Science) підтвердив припущення планетологів. Тепер можна стверджувати, що на місці кратера колись було озеро, в яке із заходу впадала велика річка, а в воді, не виключено, було і примітивне життя.

Коли річка впадала в озеро, течія води сповільнювалася, і з неї випадали опади. Те ж саме спостерігається і на Землі.

"Люди іноді кажуть - А що тут нового? Хіба ви не знали, що в кратері Джезеро є глина? Ні, не знали. Ми судили за знімками з орбіти, але щоб бути повністю впевненими, що це поступово сформовані водні опади, потрібні спостереження на поверхні", - заявив Бі-бі-сі співавтор статті в Science професор Санджив Гупта з Імперського коледжу в Лондоні.

Особливо багатообіцяючими є знімки 80-метрової височини під назвою Кодьяк, на яких чітко видно класичні горизонтальні шари відкладень. У міру накопичення опадів пагорб ріс у висоту і в ширину.

На вершині Кодьяка і в інших місцях глиняної плями лежать великі валуни, деякі до півтора метрів в діаметрі. Це дозволяє думати, що в озері траплялися повені, досить бурхливі, щоб рухати камені.

"Щось там відбувалося, можливо, у зв'язку зі змінами клімату, - говорить професор Гупта. - Перемістити такі брили міг тільки дуже сильний потік. Можливо, в озеро Джезеро в якийсь момент хлинула вода з льодовика, що розтанув. Подібний феномен спостерігався в Гімалаях. У долині Гангу серед звичайного річкового піску теж є великі камені".

Підтвердження того, що на Марсі були водойми, на даний момент і є головне наукове досягнення місії.

Місія "Персеверанс" зараз

Зараз Земля і Марс знаходяться на максимальному видаленні один від одного. Радіозв'язок з роботом неможливий, оскільки між двома планетами знаходиться Сонце, і фахівці отримали 20-денний перепочинок.

Коли відновиться зв'язок, наземна команда направить "Персеверанс" до пагорба і до можливих берегів озера, щоб взяти проби грунту.

Міні-вертоліт "Індженьюіті"

На зонді був закріплений міні-вертоліт "Індженьюіті" вагою 1,8 кг і величиною з грейпфрут, що заряджається сонячною батареєю.

19 квітня він здійснив перший пробний політ, піднявшись на 3 м і пробувши у повітрі 39 секунд.

З тих пір "Індженьюіті" літав ще 12 разів, віддаляючись від основного апарату на відстань до 625 м по горизонталі і 200 м у висоту.

Завдяки різниці в ситі тяжіння на Марсі апарат важить всього 700 грамів, але через розріджену атмосферу лопаті його гвинта зроблені довшими і обертаються швидше, ніж у земних машин.

Одні експерти NASA стверджують, що зроблені з повітря знімки допомагають краще маніпулювати наземним роботом, інші говорили, що практичної користі від вертольота мало, і скаржилися, що його випробування відволікають команду від основної роботи.

Так чи інакше, підтвердження можливості використання вертольотів на інших планетах - саме по собі історичне досягнення. 

1 вересня бур "Персеверанса" заглибився на 6 см в відполірований вітрами сірий марсіанський грунт, витягнув циліндричний зразок породи завбільшки з фломастер і упакував його в титановий контейнер, закріплений під днищем марсохода.

Спектрографічний аналіз, зроблений приладами "Персеверанс", показав наявність в ньому мінеральних солей і частинок лавового базальту.

Ніяких мікроорганізмів за сотні мільйонів років в сухому грунті зберегтися не могло, але, можливо, залишилися їхні важковловимі хімічні сліди.

Щоб перевірити це, зразок і ще два десятки проб, які будуть взяті в подальшому в різних місцях кратера, треба доставити на Землю і досконально вивчити в кращих лабораторіях за допомогою досконалих технологій.

Доставка марсіанського грунту на Землю

NASA і його партнери з Європейського космічного агентства готують складну операцію під назвою Mars Sample Return ("повернення марсіанських зразків") - один з найбільш амбітних проектів за всю історії освоєння космосу.

Основна робота ведеться в центрах NASA в Клівленді, штат Огайо, і Хантсвіллі, штат Алабама.

Операція пройде в кілька етапів. Спершу космічний корабель доставить в кратер Джезеро британський марсохід Sample Fetch Rover, який наблизиться до "Персеверанс", забере зразки і завантажить їх на свій корабель.

Той стартує, вийде на орбіту Марса і там зістикується з транспортним кораблем.

Випробування Sample Fetch Rover на Землі почнуться вже в листопаді цього року.

"Про отримання зразків з Марса вчені думали ще з 1980-х років, і коли завдання було поставлено, це викликало вал креативності", - говорить провідний фахівець NASA Майкл Майор.

"Я мріяв отримати марсіанські зразки, ще коли був студентом", - сказав його колега з Лабораторії реактивного руху в Пасадені, Каліфорнія, Менакші Вадва.

"Ми на порозі найбільш хвилюючого етапу вивчення Марса, - заявила керівник відділу дослідження космосу британського космічного агентства Сью Хорн. - Скоро мрія стане реальністю, і ми вперше побачимо на Землі зразки ґрунту іншої планети".

Втім, не так скоро. Місія орієнтовно запланована на початок 2030-х років. Тільки тоді, якщо операція пройде успішно, з'явиться шанс отримати відповідь на головне питання: чи можлива позаземна життя?

Ймовірності, що на Землю зі зразками потрапить щось живе, практично немає. Тим не менш, NASA, дотримуючись міжнародного Договору про відкритий космос 1967 року, що вимагає повністю виключити зараження Землі матеріалами з інших планет і навпаки, готує найсуворіші запобіжні заходи.

Вже на борту "Персеверанса" зразки марсіанського грунту поміщаються в герметичні титанові контейнери. Під час польоту до Землі роботи на борту транспортного корабля простерилізують кожен з них і упакують ще в один герметичний контейнер.

Стерилізацію передбачається зробити шляхом занурення контейнерів в рідкий металевий сплав, що починає текти при 538 градусах Цельсія і зазвичай використовується для спайки один з одним різних деталей.

"Головна складність полягає в тому, як не пошкодити безцінні зразки, які на Марсі ніколи не піддавалися впливу температур вище 30 градусів", - говорить Брендан Фіхен, інженер Центру ім. Годдарда, який займається даною проблемою.

Як домогтися цього, вчені поки не знають. Одні пропонують попередньо загортати контейнери в термопоглинаючий матеріал, інші - розробити якісь пристрої для відведення тепла.

Астробіолог з Центру ім. Годдарда Деніел Главін каже, що створена технологія буде використана в майбутніх експедиціях до супутників Юпітера і Енцеладу, на яких є підземні озера, а в них, можливо, мікроорганізми.

У 2011 році NASA назвало Енцелад найбільш придатним для життя місцем в Сонячній системі за межами Землі.

Автор: Ірина Погоріла

Теги за темою
КосмосМарс
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Євген і Євгеній – одне ім'я чи різні: вчителька дала однозначну відповідь
GlavRed
2025-04-06T03:27:35Z
Притягнете нещастя: що не можна ламати 6 квітня, прикмети
GlavRed
2025-04-06T03:27:14Z
Пройшли ВЛК, а висновку немає: як змусити ТЦК вчасно внести дані в реєстр
Знай
2025-04-06T03:09:48Z
З Днем геолога України 2025: найгарніші картинки-привітання зі святом
24tv
2025-04-06T03:03:43Z
Яке свято на 6 квітня та як не накликати на себе біду
Факти ICTV
2025-04-06T03:01:59Z
Чому сьогодні заборонено обрізати яблуні: прикмети дня
Gazeta UA
2025-04-06T03:00:52Z
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
2025-04-06T02:57:49Z
Перші ракети з "тушок" заходять до повітряного простору України через Сумщину та Чернігівщину
ZN UA
2025-04-06T02:45:10Z
У Зеленського відповіли щодо мобілізації жінок: "Потрібно змушувати..."
Знай
2025-04-06T02:30:29Z
Зима у квітні: синоптики попередили, коли Україну накриє арктичний холод зі снігом
Хвиля
2025-04-06T03:30:55Z
Подорожчання продуктів у Києві: що найбільше виросте в ціні перед Великоднем
Политека
2025-04-06T03:30:06Z
Похолодання посилиться, вдарять морози і сипатиме сніг: як довго триватиме холоднеча
GlavRed
2025-04-06T03:27:06Z
Дощ та мокрий сніг: прогноз погоди на 6 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T03:18:22Z
В Києві вибухи: росіяни атакували столицю балістичними ракетами
Telegraf
2025-04-06T03:15:29Z
Столична влада повідомила про постраждалих внаслідок ракетної атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T02:54:53Z
Кохання – головна тема дня: гороскоп на 6 квітня
24tv
2025-04-06T02:03:35Z
Тарифи на комуналку в Києві: кому з українців повернуть гроші
Политека
2025-04-06T02:01:35Z
Кидають "на смерть": на півдні командування ЗС РФ "обнуляє" власний особовий склад, — АТЕШ
Фокус
2025-04-06T01:45:55Z
Росія атакувала Україну крилатими ракетами: де було чутно вибухи
Фокус
2025-04-06T03:36:35Z
Польща підняла у небо військову авіацію через ракетний удар РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T03:27:31Z
"Батьки відповідають за це, не Путін": реакція мотиваторки Арестовича на удар по Кривому Рогу
GlavRed
2025-04-06T03:27:09Z
Український депутат добрався до розкішної вілли Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T03:24:34Z
Головне про масовану атаку 6 квітня: де лунають вибухи в Україні та які наслідки ударів
24tv
2025-04-06T03:21:40Z
ЗС РФ масовано атакували Київ балістикою: у місті зафіксовані пожежі
Фокус
2025-04-06T02:42:41Z
Така ймовірність існує, – військовий прокоментував можливе припинення вогню
24tv
2025-04-06T02:33:44Z
Британська розвідка оцінила темпи наступу РФ на Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T02:30:21Z
США скасовують всі візи громадянам однієї з країн: названо причину
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T01:45:44Z
З Джаредом Лето у головній ролі: у Disney представили новий трейлер фільму "Трон: Арес"
Фокус
2025-04-05T22:12:46Z
Удар по Кривому Рогу: Ротару, Білик, Могилевська та інші зірки відреагували на трагедію
TSN
2025-04-05T21:40:59Z
Учасниця "Холостяка-12" зіграла весілля за кордоном і показала перші кадри з церемонії
TSN
2025-04-05T21:39:47Z
Дзідзьо відреагував на вагітність колишньої дружини та публічно звернувся до неї
TSN
2025-04-05T21:39:22Z
Емінем вперше став дідусем: який вигляд має його онук і як назвали
TSN
2025-04-05T21:39:00Z
Андрій Данилко показав себе 22-річного у Донецьку: продюсер Нікітін відреагував
TSN
2025-04-05T21:39:00Z
Анна Трінчер розкрила приховані сенси нової пісні "Зірочка палай" і звернулася до всіх дівчат
TSN
2025-04-05T21:38:57Z
Блогерка Мандзюк відповіла на чутки про роман з "Холостяком" Тереном і звинуватила у цьому Бєлєнь
TSN
2025-04-05T21:37:01Z
У Кіркорова була ще одна трагедія: померла сестра
GlavRed
2025-04-05T20:27:45Z
Чоловік займався збутом психотропів через Telegram — як його покарали
InternetUA
2025-04-06T03:16:08Z
Росіяни вдарили по Куп'янську авіабомбою: є влучання у багатоповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T03:15:31Z
​У будівлі канадського парламенту забарикадувався чоловік: поліція веде переговори
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T01:09:34Z
У двох будинках вирує пожежа: Миколаїв атакували Шахеди
Факти ICTV
2025-04-05T22:16:08Z
Російські дрони атакували Миколаїв: Кім розповів про пожежі та постраждалих
ZN UA
2025-04-05T22:00:28Z
Рятувальники показали фото з наслідками атаки БпЛА на Миколаїв
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T21:57:42Z
Наслідки удару по Кривому Рогу та вибухи у РФ: головні новини ночі 5 квітня 2025 року
TSN
2025-04-05T21:41:48Z
Удар по Кривому Рогу: в тяжкому стані — двоє хлопчиків 8 і 9 років
TSN
2025-04-05T21:41:45Z
Гаряча ніч у РФ: невідомі безпілотники атакували Саранськ
TSN
2025-04-05T21:41:38Z
"Звір" побив "Джаггернаута": у вазі Усика відбувся великий бій
Telegraf
2025-04-05T22:21:45Z
Українські студенти вийшли у фінал світового турніру з міжнародного права
TSN
2025-04-05T21:37:25Z
Вінісіус наздогнав Роналдо в списку бразильських найкращих бомбардирів Реала
Football.ua
2025-04-05T21:31:51Z
Анчелотті – про Куртуа й Луніна: Думаю, на поєдинок з Арсеналом у нас будуть обидва варіанти
Football.ua
2025-04-05T20:58:45Z
Мілан виборов нічию, але залишився позаду Фіорентини
Football.ua
2025-04-05T20:52:36Z
Не вдалося вразити чемпіонів: хто покинув Мастер Шеф 15 у 6-му випуску
Факти ICTV
2025-04-05T20:52:19Z
Парма — Інтер 2:2 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-04-05T20:39:42Z
Схопив керманича Галатасарая за ніс: Моурінью покарали за неспортивну поведінку
Football.ua
2025-04-05T20:18:31Z
ЗСУ ліквідували ексгравця молодіжної збірної України з футзалу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T20:15:42Z
Більше жодної готівки: українців чекають важливі зміни
Знай
2025-04-06T03:36:49Z
Ціни на квартири у Харкові падають униз: скільки коштує у квітні
Политека
2025-04-06T03:01:17Z
Страхові виплати: за який період обчислюється заробітна плата при їх призначенні
ZN UA
2025-04-05T23:43:01Z
В Україні можуть з'явитися нові монети замість копійок
TSN
2025-04-05T21:41:50Z
Чого очікувати від валютного ринку в квітні: прогноз банкіра
TSN
2025-04-05T21:40:32Z
Великодній кошик 2025: скільки доведеться витратити на продукти
TSN
2025-04-05T21:39:41Z
Експосол Японії в Україні Мацуда Кунінорі приєднався до Дорадчої ради ДТЕК
TSN
2025-04-05T21:38:30Z
Німеччина хоче повернути свої 120 тисяч тонн золота зі сховищ США, – Politico
24tv
2025-04-05T21:00:55Z
Троє українців завдали компанії Apple 14 млн грн збитків
InternetUA
2025-04-05T20:43:45Z
Просто змішайте ці 2 спеції та отримайте оливкові яйця: рецепт благородного кольору для Великодня-2025
Знай
2025-04-06T02:54:14Z
День ангела 5 квітня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-04-05T22:30:15Z
Що означають кольори кухонних дошок: виявляється це не просто яскравий дизайн
TSN
2025-04-05T21:39:54Z
Так готують в ресторанах: як зробити стейк соковитішим та смачнішим
TSN
2025-04-05T21:38:45Z
Фахівці поділилися порадами, як швидко навести лад в оселі перед Великоднем і зробити процес приємним
TSN
2025-04-05T21:38:03Z
Великодній тренд 2025 року: вітражна глазур для паски — як її зробити
TSN
2025-04-05T21:37:55Z
Стиль Rich Guy: ось секретні інгредієнти повсякденного образу мільйонера з "Білого лотосу"
24tv
2025-04-05T18:51:33Z
Ось коли потрібно сіяти горох навесні: урожаю зберете подвійну кількість
24tv
2025-04-05T17:09:51Z
Найпоширеніша помилка при виборі ліжка: як її уникнути
24tv
2025-04-05T15:12:04Z
Засновник Arkane Studios розповів про скасовану Half-Life 3 за його авторством
InternetUA
2025-04-06T03:01:08Z
Apple заплатить штраф на 150 мільйонів євро за порушення правил захисту даних
InternetUA
2025-04-06T02:01:26Z
Samsung розробляє альтернативний спосіб заряджання кільця Galaxy Ring
InternetUA
2025-04-06T01:01:35Z
Творець Dishonored заявив, що не проти зробити третю частину
InternetUA
2025-04-06T00:01:32Z
Пошук Максима Кріппи: як зникає те, що не можна пояснити
Взгляд
2025-04-05T23:42:22Z
Microsoft розширює функціональність Copilot Vision на Windows та мобільні пристрої
InternetUA
2025-04-05T23:03:03Z
Римське поселення знайшли за межами імперії
Gazeta UA
2025-04-05T22:39:11Z
Мертва галактика з раннього Всесвіту: відкриття, що змінює науку
TSN
2025-04-05T21:40:32Z
Науковці знайшли безсмертну істоту, яка здатна повертати собі молодість: як вона може допомогти людству
TSN
2025-04-05T21:38:14Z
Комунальні пільги: які передбачені для пенсіонерів-медиків в сільській місцевості
ZN UA
2025-04-06T02:24:55Z
Рецепт тіста для пасок з найнасиченішим смаком та ароматом: ввечері замісили, вранці спекли
TSN
2025-04-05T21:39:59Z
Дієтологи назвали найкорисніші сири, які обов’язково слід додати до щоденного раціону
TSN
2025-04-05T21:39:37Z
Вихованці житимуть довше: за розумні гроші новий препарат для собак продовжить життя на 4 роки
Знай
2025-04-05T18:51:24Z
Що ефективніше для схуднення: інтервальне голодування чи дієта
24tv
2025-04-05T17:45:57Z
Гарячі та холодні обгортання: що ефективніше у боротьбі з целюлітом і як правильно їх робити
Знай
2025-04-05T15:51:15Z
Рання полуниця: не купуйте ягоди, якщо побачите ці ознаки
24tv
2025-04-05T13:36:25Z
В Україні скасують паперову медичну довідку для водіїв
360ua.news
2025-04-05T13:30:37Z
Як приготувати сирну каву: що для цього потрібно
24tv
2025-04-05T13:15:16Z
Агресори на водіїв Tesla забувають, що їх вчинки знімаються на камеру
Топ Жир
2025-04-06T01:30:32Z
Експерт назвав п'ять найкращих вживаних авто, які варто купити у 2025 році
GlavRed
2025-04-06T00:27:16Z
Гучний, жовтий і дивно привабливий Hertz Corvette ZHZ
Топ Жир
2025-04-05T23:30:20Z
Який автомобіль найкраще підходить для таксі або каршерінгу?
Топ Жир
2025-04-05T22:00:34Z
Dodge Charger все ще живе в минулому: змагання з найшвидшим електрокаром від Ford довели це безперечно
Топ Жир
2025-04-05T18:30:26Z
Як може виглядати Toyota Corolla Cross 2027: зовні електромобіль, усередині — розуміння як у Prius
Топ Жир
2025-04-05T16:45:03Z
Огляд Nissan Pathfinder Rock Creek 2025: 3-рядний позашляховик, що плаває між двома стільцями
Топ Жир
2025-04-05T15:15:50Z
В Україні в паливо додаватимуть спирт: має містити щонайменше 5% біоетанолу
Antikor
2025-04-05T15:12:15Z
В Японії представили роботизованого "мото-коня", на якому можна їздити
InternetUA
2025-04-05T14:31:08Z