![Ціни на газ: чому Україна може залишитися без інвесторів закупівлі палива](https://thumbor.my.ua/xL2POW2-cH2SI5yI4vcK9hsrtM0=/335x225/smart/filters:format(jpeg)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2F1f637a892f1c5943acd1c345a4924a7c.jpg)
Ціни на газ: чому Україна може залишитися без інвесторів закупівлі палива
За рік газ здорожчав майже вшестеро, а вугілля – вчетверо. На території всієї Європи та в Україні ціни на паливо невпинно зростають.
Як платити за нього менше? Пропозицію озвучили у фракції Слуга народу. Її очільник Давид Арахамія запропонував змусити приватні компанії продавати газ за собівартістю.
– Коли не вистачає газу, коли такі коливання ціни. Всім українським компаніям, які видобувають газ, тимчасово заборонити продавати за 45 грн, як це зараз відбувається, а продавати їх за собівартості з мінімальною націнкою, – наголосив він.
Такий крок для України може стати фатальним, застерігають експерти ринку, оскільки штучне зниження цін потягне за собою нестачу палива.
– Звичайне радянське розкуркулення, коли щось приходять та забирають. Насправді це завжди закінчується одним і тим самим – дефіцитом купівлі товару, який починає регулювати держава. Ми це бачили на прикладі Венесуели, де дефіцит всього, а держава встановлює регульовані ціни, – розповів інвестиційний банкір Сергій Фурса.
Експерти наголосили, що приватні компанії просто не будуть зацікавленими у тому, щоб видобувати газ та продавати його за безцінь.
– Якщо держава ухвалить рішення про регулювання цін на газ, який видобувається приватними компаніями, вони будуть вимушені скоротити свої інвестиційні проекти. Зокрема, перестати розвідувати поклади газу та бурити нові свердловини, – сказав виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко.
Для звичайної української родини це означатиме холодні оселі уже в січні чи лютому. Для всієї України – потужний удар в економіку. Інвестори, завдяки яким за останні п’ять років газовидобувні компанії збільшили видобуток на 20%, будуть йти з України.
– Ми втратимо інвесторів. Зокрема, інвесторів закупки газу, які зберігають газ в Україні та фактично довіряють його нашим сховищам. Відновлювати цю довіру доведеться десятиріччями, – зазначив генеральний директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко.
Щоб стати енергетично незалежною, Україна має збільшувати видобуток газу та скорочувати його споживання, вважають фахівці галузі. За їхніми словами, це європейська практика.
– Ми бачимо, що створюють стимули щодо розробки нових покладів, компаніям зменшують оподаткування щодо використання газу, заходи щодо стимулювання енергетичної ефективності. Зниження споживання дозволяє вберегти себе від відповідних стрибків цін, – сказав виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко.
На рівні ж власного багатоквартирного будинку вберегтися від цінових злетів можна завдяки заходам енергоощадності, як це вже успішно роблять українські ОСББ.
Йдеться про утеплення фасадів, встановлення індивідуального теплового пункту та контролювання температури в будинку згідно з погодою. Для цього існують державні, міські програми підтримки та теплі кредити.