MY.UAНовини
Степан Олексенко. Історія некоронованого короля Театру Франка
Степан Олексенко. Історія некоронованого короля Театру Франка

Степан Олексенко. Історія некоронованого короля Театру Франка

Конкурент і соратник Ступки. Український актор Степан Олексенко – взірець театральної етики

«Йому могло би бути – 80». Степан Олексенко – незабутній прем’єр Театру Франка

22 жовтня виповнюється 80 років з дня народження українського актора театру та кіно Степана Степановича Олексенка, одного з найкращих лицедіїв з «золотої галереї» українського театру 20 століття. Кіномани асоціюють його насамперед із шекспірівським Лаертом: коронна роль у видатному кінополотні «Гамлет» режисера Григорія Козінцева. Для столичних театралів він є і неперевершений Майстер у «Майстрі і Маргариті» режисерки Ірини Молостової, і добродушний авантюрист Леоніда Папагато з комедії «Моя професія – сеньйор, з вищого світу», обидві вистави майже два десятиліття були аншлаговими хітами Київського театру імені Івана Франка. У ньому майже пів століття і працював Степан Олексенко, пам'яті якого і присвячується цей театральний блог.

Кіномани асоціюють Степана Олексенка насамперед із шекспірівським Лаертом: коронна роль у видатному кінополотні «Гамлет» режисера Григорія Козінцева. На фото з Гамлетом – Іннокентієм Смоктуновським (фото з відкритих джерел)

Днями зателефонували з Національного театру імені Івана Франка з інформацією про велику ексклюзивну фотовиставку пам'яті актора. «Йому могло би бути – 80», – каже голос з театру.

І оте «могло би бути» чомусь щиро чіпляє. Бо 80 літ у межах театральних хронологій – це ще цілком продуктивний і врожайний чоловічий творчий вік. Вік, коли можна грати Маттіуса Клаузена («Перед заходом сонця» Гауптмана), короля Ліра у великій шекспірівській трагедії, Старого на фоні буремного Моря (у шедеврі Хемінгвея). Не кажучи вже про Фірса у «Вишневому саду» Чехова або ж про старого батька Івана у «Безталанній» Карпенка-Карого.

За тривалий час роботи на стерні української театральної журналістики, автору цих рядків неодноразово доводилося спілкуватися з талановитим українським актором Степаном Степановичем Олексенком та з його емоційною енергійною дружиною, народною артисткою України Мариною Герасименко.

Зустрівши Марину Костівну у скверику біля театру Франка, інколи міг почути її доброзичливо-в’їдливу репліку: «Ну, шо, Алєєєх, знову Ступку у своїх статєйках нахвалюєш?»

За такою реплікою не читалася гостра конфліктність або ж примара театральної війни, а читалася звичайна гіркота акторської нереалізованості і, можливо, туга дружини, що не все у творчій долі її коханого чоловіка складається так яскраво і так переможно, як у долі його творчого і репертуарного конкурента – Богдана Сильвестровича Ступки, великого українського актора, масштаб якого тверезо усвідомлювали і Марина, і Степан.

Втім, вічні приховані акторські рефлексії – нормальний мікроклімат кожного театрального організму. І театру Франка, і театру «Ла Скала».

Степан і Богдан народилися в один рік. 1941-й. Фатальний рік фатальної війни.

Богдан народився на Галичині, яка тоді була під німецькою окупацією. І мама маленького Богдана дивним дивом врятувала своє дитя від дурної німецької кулі, що летіла майже повз дитячу скроню.

Степан народився того ж таки 41-го у станиці Михайлівська, Волгоградської області: сім'я багатодітна (шестеро діток), батько майбутнього актора працював по партійній лінії, згодом навіть очолював підпільний обком партії, але вже в Україні (Кам' янець-Подільський).

Степан і Богдан, ще дітками, були у гарному розумінні «бранцями» великої материнської любові та творчого впливу своїх матерів. Мати Богдана мріяла грати на великій сцені Марусю Богуславку, а мати Степана захоплено писала для себе самої романи на революційну тематику.

Степан і Богдан за різних обставин і у різних містах і обирали акторське ремесло як усвідомлений професійний шлях у житті.

І вже на початку 60-х обидва, Богдан і Степан, вирушають у далеку творчу дорогу, кожен своєю стежкою.

«У дорозі», до речі, саме так і називалася одна з перших професійних вистав юного Ступки у Львові, він грав романтичного парубка Віктора з п'єси Віктора Розова.

«Віктора, кажете, Богдане Сильвестровичу?»

Водночас ваш майбутній колега і конкурент 19-літній Степан гратиме самого Лаерта у блискучій екранізації шекспірівського «Гамлета». Видатний радянський кінорежисер Григорій Козінцев мав обрати одного шекспірівського Лаерта з-поміж двох головних кандидатур. Ленінградського актора Олександра Дем'яненка, що згодом стане всенародним Шуріком з кінокомедій Гайдая. І київського актора Стьопи Олексенка, якого асистентка режисера випадково вихопила з хороводу київського творчого життя.

Козінцев, як відомо, вибрав киянина Олексенка. І подарував йому знакову роль у мистецтві кіно. Але, на жаль, не подарував тріумфальну творчу долю у кіномистецтві. Бо рівних і гідних кінопропозицій Степану Олексенку більше, на жаль, не надходило. Лаерт так і залишиться його головним кінообразом. Інші кіногерої – добрі сильні чоловіки, в основному, державні керівники або партійні функціонери, яких він завжди олюднював на кіноекрані, додаючи до кожного образу-схеми тепло власної душі і неспокій власного серця.

1971 року, 50 років тому, Степан і Богдан могли би зустрітися у просторі одного видатного українського фільму

«Білий птах з чорною ознакою» Юрія Іллєнка за сценарієм Івана Миколайчука.

Степан тоді розглядався на роль одного з героїв – червоноармійця Остапа.

Бандерівець Орест у виконанні Ступки та червоноармієць Остап у виконанні Олексенка.

Від такого акторського поєдинку 1971-го аж іскрило б на кіноекрані. І то була б перша історична творча дуель Богдана і Степана.

Втім, Юрій Іллєнко згодом запропонував роль Остапа чудовому акторові Леоніду Бакштаєву з Київського театру імені Лесі Українки, і він зіграв дійсно прекрасно, як прекрасно грають у тому фільмі абсолютно всі актори.

Доля відтермінувала творчу зустріч Степана і Богдана на 1978 рік, у Києві, у головному драматичному театрі України.

Народний артист України та СРСР Степан Олексенко

Степан у 60-70 вважався некоронованим королем франківського репертуару, його дуже любив і цінував тодішній головний режисер Сергій Сміян, довіряючи грати і серйозні античні, і відповідальні комуністичні образи.

1978-го, коли театр імені Івана Франка очолив видатний театральний режисер зі Львова Сергій Володимирович Данченко, усім відразу стало зрозуміло, що відтепер у театрі король буде один – Богдан. На нього часто і лаштувався програмний театральний репертуар.

Степан у період зміни театральної влади догравав свій старий сміянівський репертуар, не горбив спину перед новою владою, не притискався до стіни, даючи зелену дорогу новим талановитим королям. Він чесно працював і чекав. Чекав і свого зоряного часу в оновленому сузір’ї франківців, яке у кінці 70-х доповнили львівські театральні зірки.

Вже 1979-го він зіграє у тандемі з Богданом – «Украдене щастя»: Михайло і Микола.

Пристрасть (Степан) і поміркованість (Богдан).

«Украдене щастя», вистава Театру Франка. Премєра відбулась у 1979 році. На фото Богдан Ступка та Степан Олексенко

Бунтарство вояки (Степан) і сільська смиренність перед викликами долі (Богдан).

Вже 1980-го – напружений розподіл на чеховського «Дядю Ваню» від головрежа Данченка: напроти прізвища чеховського персонажа «Войницький» було два акторських прізвища: Олексенко і Ступка, за алфавітом.

Звісно, прем'єру грав геніальний Богдан, і згодом на гастролях на історичній сцені МХТ грав також геніальний Богдан, схиливши до своїх ніг усю театральну Москву на початку 80-х.

Може, десь глибоко на дні душі Степана і ятрилася рана «статусу другого після Ступки», але зовні цей біль і цей крик ніколи не проривалися. Можливо, цей прихований акторський біль лише додавав гіркоти та драматизму його видатним сценічним образам.

Таким, як видатна роль Олексенка у «Візиті Старої дами» Дюрренматта – роль приреченого міщанина Іля, якого вбивають оскаженілі містяни за величезні гроші від мільярдерки Клер.

Колись, у приватній розмові, Ступка ніби обмовився, що й Іль міг би дістатися саме йому у великій виставі Данченка, але Ступка саме тоді обрав п'єсу Брехта. Тоді ж перемогла і режисерська мудрість Сергія Данченка, і він довірив роль приреченого – саме Степану. І виграли обидва, і виграла вистава.

Вже у середині 80-х Степан і Богдан, як творчі конкуренти, перетнуться на території Михайла Булгакова

Роль Майстра у «Майстрі і Маргариті» режисерки Ірини Олександрівни Молостової.

Так би ця вистава і лишилася в історії «виставою Ступки», якби не мама Богдана Сильвестровича. Вона категорично заборонила синові грати цей «диявольський сюжет», адже «не може бути альтернативної історії Ісуса, бо є тільки історія у Святому Письмі».

Майстра відтоді постійно грав Степан Олексенко. І роль Майстра пройшла з ним через два репертуарні десятиліття: рятувала його від депресії у порожні сезони, тішила численними шанувальниками цієї вистави, яких було безліч.

У середині 90-х на кону франківців сталося непередбачуване художнє видовище, коли Степан вчисту переграв Богдана.

То була вистава «Росмерсгольм» за п'єсою Генріка Ібсена, вистава, яку пам'ятає тільки автор цих рядків і, може, ще якихось три свідки секти українського сценічного Ібсена. Ступка грав центральну роль Росмера, Олексенко грав ректора Кролля, що хоче розкопати справжні мотиви загибелі жінки, яку любили обидва чоловіки.

Степан тоді буквально горів на сцені у намаганні ствердити пріоритет саме свого героя.

Ступка, ніби великодушно, дозволяв пристрасні партнерські атаки на себе, почуваючись при тому законним королем театру.

У Театрі Франка цими днями триває фотоекспозицію пам'яті Степана Олексенка

На початку 2000-х Богдан і Степан різко змінили кадрові полюси у рідному театрі.

Богдан став художнім керівником Національного театру Франка після смерті режисера Сергія Данченка.

Степан так і залишався тихим неконфліктним штатним актором провідного театру України, народним артистом і навіть академіком.

У цей період, у 2000-ті, ми частенько спілкувалися зі Степаном Степановичем на теми історії та сьогодення українського театру.

Виконуючи завдання редакції, якось я його розпитав про фатальну роль драматурга Олександра Корнійчука в українському театрі 20 століття.

Степан вислухав мої публіцистичні риторичні запитання та тихо відповів: «Він був добрим до мене і до Марини. Палко підтримував нас. Говорити про людину зле, на потреби злого часу, я не зможу ніколи. Ніколи».

Вже в інший період, коли у столиці вирував помаранчевий Майдан, я прийшов до нього за коментарем з приводу конфлікту в Театрі Франка поміж провідними зірками: конфлікт Ступки, Бенюка і Хостікоєва тоді вилився у різні медіа.

Степан довго слухав мої «рулади», жодного кривого слова не вичавив з себе про системного репертуарного конкурента Ступку, що перебував саме тоді в «облозі», а потім сказав, як відрізав: «Я на своїй лишуся стороні!».

То була сторона театральної етики, взірцем якої в українському театрі і був сам пан Степан.

В одного з найпопулярніших його сценічних героїв Леоніда Папагато («Моя професія: сеньйор з вищого світу») є така репліка: «Але ж у мене є гідність!»

Степан казав на сцені цей текст і за свого героя, і за самого себе.

Будете днями у Театрі Франка, завітайте на другий поверх на ексклюзивну фотоекспозицію пам'яті Степана Олексенка. Побачите на фото давніх літ його «поранений» погляд у сценах з багатьох легендарних українських вистав і, може, все зрозумієте: про етику, совість, талант, про приховані внутрішні драми нашого видатного актора.

«Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У ГУР показали, як "відрубали" російським окупантам електрику і зв’язок
TSN
2024-12-02T14:57:12Z
Просочування та засідки в режимі тиші: комбат "Ахіллес" про дії ЗС РФ на річці Оскіл
Фокус
2024-12-02T14:45:27Z
Коли до України прийде справжня зимова погода: синоптик зробив прогноз на грудень
TSN
2024-12-02T14:45:08Z
Ветерани Харківщини отримують підтримку для відкриття та розвитку власного бізнесу
Мій Харків
2024-12-02T14:36:02Z
В НГУ показали знищення піхоти РФ на Покровському напрямку
1News
2024-12-02T14:30:09Z
На Харківському напрямку окупанти шість разів намагалися прорвати оборонні рубежі, на Куп’янському ворог здійснив три штурмові дії — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-12-02T14:18:43Z
На Одещині на узбережжя лиману Шагани викинуло близько 4 тонн хамси
УкраинФорм
2024-12-02T14:18:02Z
У РФ заявили про захоплення українського танка Leopard 2, але це виявився якісний муляж
Фокус
2024-12-02T14:15:59Z
Скільки років треба відкладати середню зарплату у Львові, щоб купити там квартиру
24tv
2024-12-02T14:12:01Z
Лідер словацької опозиції закликав обговорити питання дострокових виборів
Европейская правда
2024-12-02T14:58:36Z
Головний суперник Орбана обіцяє вирішити конфлікт із ЄС після приходу до влади
Европейская правда
2024-12-02T14:58:27Z
Бачо Корчілава: "Майдан" у Тбілісі вже розпочався, але грузини братимуть владу наскоками
Комсомольская правда
2024-12-02T14:58:19Z
Литва запровадила перші санкції проти грузинських урядовців
1News
2024-12-02T14:55:56Z
Не робіть як Шольц: Зеленський пояснив, чому іншим лідерам не слід дзвонити Путіну
24tv
2024-12-02T14:54:52Z
ЗМІ: Єврокомісія готує нові правила щодо депортації мігрантів, які нелегально потрапили у ЄС
Европейская правда
2024-12-02T14:52:23Z
Мобілізація з 18 років: адміністрація Байдена розчарована позицією України – WP
TSN
2024-12-02T14:51:59Z
Дипломати та військові РФ тікають із Сирії - розвідка
УкраинФорм
2024-12-02T14:49:30Z
Зеленський: Оголошений Шольцом пакет допомоги надійде у грудні
УкраинФорм
2024-12-02T14:49:04Z
Чому важливо спати за графіком
360ua.news
2024-12-02T14:36:17Z
Українська компанія створила 3D-протези для відновлення пальців
InternetUA
2024-12-02T14:31:38Z
Уже можна запасатися: що можна зробити з часникового лушпиння
GlavRed
2024-12-02T13:27:38Z
Що їсти, щоб підвищити імунітет взимку: топ-8 продуктів
TSN
2024-12-02T13:21:39Z
Південна Корея і Данія передали медикам Харківщини три машини швидкої допомоги
Мій Харків
2024-12-02T13:09:24Z
Тренування на 5 хвилин: для тих випадків, коли вам не хочеться нічого робити, але – треба
24tv
2024-12-02T12:45:41Z
Чи впливає рівень тестостерону на лібідо чоловіка
24tv
2024-12-02T12:06:47Z
Чому люди у Фінляндії їдять неочищену картоплю
24tv
2024-12-02T10:12:41Z
Що не варто робити, якщо у вас безсоння
24tv
2024-12-02T09:45:21Z
Уряд закликав партнерів розвивати логістичні шляхи з Україною
24tv
2024-12-02T14:57:13Z
Захист врожаю і мінімізація ризиків: як перестрахування та ESG-принципи змінюють агросектор
Agravery
2024-12-02T14:55:12Z
Потрібно негайно переглянути питання прайс-кепів для посилення енергоімпорту – депутат
TSN
2024-12-02T14:51:18Z
Стартувала державна програма «Зимова єПідтримка»
Мій Харків
2024-12-02T14:49:36Z
Intel звільнила Пета Гелсінгера з посади гендиректора — після падіння акцій компанії на понад 50% у 2024 році
ITC
2024-12-02T14:43:04Z
Найбільша авіакомпанія Швейцарії продовжила заборону на польоти до Тель-Авіва
УкраинФорм
2024-12-02T14:42:34Z
Від чого залежить скасування графіків відключень світла: в Міненерго назвали умову
GlavRed
2024-12-02T14:42:03Z
Україна готується до запуску платних доріг: деталі
TSN
2024-12-02T14:39:16Z
Пенсії та комунальні тарифи: головні зміни у грудні
Знай
2024-12-02T14:30:59Z
Елтон Джон, який майже втратив зір, з'явився на прем'єрі власного мюзиклу у Нью-Йорку
Комсомольская правда
2024-12-02T14:58:51Z
Суцільний несмак: антитрендові аксесуари, яких треба позбутися
24tv
2024-12-02T14:57:39Z
Учасникам "Євробачення-2025" від Чорногорії загрожує дискваліфікація через серйозне порушення правил
TSN
2024-12-02T14:39:00Z
Колишня дружина Романа Абрамовича стала мамою впʼяте
Фокус
2024-12-02T14:30:19Z
Діва Монро зізналася, чому їй доводиться ходити в перуці
GlavRed
2024-12-02T14:27:21Z
Став заслуженим артистом України: де зараз Михайло Кукуюк, який зіграв у комедії "Шлях додому"
24tv
2024-12-02T14:09:36Z
10 різдвяно-новорічних фільмів, які створять святкову атмосферу
Вива
2024-12-02T13:40:01Z
Ольга Фреймут вперше за тривалий час показала 8-річного сина-красеня та як він змінився
TSN
2024-12-02T13:39:14Z
Попелюшка в російських чоботях. Як американський режисер Шон Бейкер посприяв агресії проти України
Детектор М
2024-12-02T13:31:19Z
До 15 грудня — опитування Lviv Media Forum про втрати й потреби в час великої війни
Детектор М
2024-12-02T14:58:58Z
Право на оплачувану відпустку під час війни: Лубінець звернувся до Конституційного суду
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T14:54:44Z
Перевірте себе: чи зрозумієте волинську та закарпатську говірки
24tv
2024-12-02T14:54:19Z
Життя Поплавського у фотографіях. Університет до ювілею свого ректора підготував унікальне видання
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T14:51:23Z
Тисяча Зеленського: хто з українців не зможе отримати допомогу від держави
24tv
2024-12-02T14:48:27Z
Україна має ударні дрони, які можуть долати 1800 кілометрів - Федоров
УкраинФорм
2024-12-02T14:46:49Z
З тимчасово окупованих територій повернули ще шістьох дітей
УкраинФорм
2024-12-02T14:45:32Z
Стало відомо, чи запросив Чарльз III Гаррі та Меган Маркл на святкування Різдва у 2024 році
24tv
2024-12-02T14:39:26Z
Аліна Шаманська шокувала, як колишній чоловік-втікач Ханумак довів її до сліз: "Боляче й страшно"
TSN
2024-12-02T14:39:14Z
"Затримати, дати п***ди": Жорін різко висловився про ДТП у Дніпрі
TSN
2024-12-02T14:51:54Z
Неповнолітньому, який підпалив вагон електропотяга в Харкові, повідомлено про підозру
Мій Харків
2024-12-02T14:43:25Z
Поліція спростувала, що за кермом BMW у Дніпрі знаходився неповнолітній
Комсомольская правда
2024-12-02T14:30:30Z
Жінка втратила 175 тисяч гривень, оформляючи матеріальну допомогу
InternetUA
2024-12-02T14:28:04Z
У Берліні в початковій школі від сльозогінного газу постраждали 44 дитини
Европейская правда
2024-12-02T13:49:41Z
Впродовж тижня на Харківщині сапери ДСНС знешкодили більше 300 ворожих боєприпасів
Мій Харків
2024-12-02T13:49:13Z
Понад 5 проміле алкоголю в крові, водій-рекордсмен у Вінниці
360ua.news
2024-12-02T13:42:05Z
Працівник поліції виявився агентом рашистів
Украина Криминальная
2024-12-02T13:30:24Z
Під час аварії за участю Tesla Cybertruck загинули три людини
InternetUA
2024-12-02T13:28:41Z
Злочинці пограбували зірку Євро-2024, погрожуючи футболісту зброєю
24tv
2024-12-02T14:57:02Z
Ексзірка збірної Англії зухвало висловився про легенду Динамо через виграш Золотого М'яча
24tv
2024-12-02T14:24:16Z
Відомого грузинського футболіста пограбували у власному домі у Франції
ZN UA
2024-12-02T14:12:58Z
Ексгравці Шахтаря відверто прокоментували скандальні епізоди з вилученнями у матчі УПЛ
24tv
2024-12-02T14:03:12Z
Рома шукає нападника, який буде конкурувати з Довбиком
Football.ua
2024-12-02T13:52:52Z
Довгоочікуваний реванш: дата та місце проведення
BigMir
2024-12-02T13:40:31Z
У матчі АПЛ за участі українця фанат зняв штани, щоб допомогти своїй команді: комічне відео
24tv
2024-12-02T13:21:28Z
Ювентус та Інтер зацікавлені в трансфері Крістенсена
Football.ua
2024-12-02T13:19:26Z
Каррагер: Ман Сіті доведеться боротися за першу четвірку в АПЛ
Football.ua
2024-12-02T12:55:12Z
Усього 200гр на 10кг: чим потрібно посипати цибулю, щоб вона пролежала до весни
GlavRed
2024-12-02T14:30:45Z
Свята вже на порозі: як засолити м'яке сала, що підкорить кожного гостя
24tv
2024-12-02T14:24:14Z
Ніколи цього не робіть: перелік речей, які не можна сушити на батареї
24tv
2024-12-02T14:09:49Z
Як вибрати ідеальний подарунок за знаком зодіаку до свят
TSN
2024-12-02T13:51:54Z
Покладіть пляшку з водою до морозилки: це вирішить одну з найактуальніших зимових проблем
TSN
2024-12-02T13:51:06Z
Виглядає казково: як зробити трендову гірлянду з ялинки в стилі Pinterest
24tv
2024-12-02T13:42:56Z
Ніколи так не робіть: кольори, які не можна поєднувати з дубовими кухонними шафами
24tv
2024-12-02T13:18:30Z
Букет буде стояти кілька тижнів: основні секрети догляду квітів у вазі
24tv
2024-12-02T13:12:35Z
Цю неймовірну намазку на хліб чомусь усі забули: рецепт паштету з квасолі та сирків
Знай
2024-12-02T12:52:37Z
Toyota лідирує, BYD стрімко зростає, у BMW не все добре – новий рейтинг автомобільних брендів
ITC
2024-12-02T14:52:17Z
Рейтинг TOП 10 світових автовиробників очолила Toyota
AutoCentre
2024-12-02T14:16:44Z
Безпілотний український бронеавтомбіль Protector показали у роботі
AutoCentre
2024-12-02T13:46:48Z
Новий кросовер Opel Mokka готується до запуску в Україні: оголошено комплектації та ціни
AutoCentre
2024-12-02T13:46:34Z
Британці схрестили рідкісний пікап Skoda та спортбайк Suzuki
Фокус
2024-12-02T13:45:59Z
Volkswagen увімкнув режим економії у створенні нових моделей
AutoCentre
2024-12-02T12:43:16Z
Представлений кросовер Avatr 11 Ultra з подвійним живленням
Portaltele
2024-12-02T11:35:18Z
Запас ходу популярних китайських електромобілів оцінили у реальних умовах: результати тестів
AutoGeek
2024-12-02T10:46:58Z
В Україні стартували продажі нового Honda Civic з витратою 2,1 л/100 км: оголошено ціни
ЗаРулем
2024-12-02T10:22:22Z
Прорахувався, але де? Хакер зламував компанії не приховуючи своїх даних та пропонував його найняти
ITC
2024-12-02T14:55:29Z
Асоціація IT Ukraine запустила сайт «Ворожий софт»
Детектор М
2024-12-02T14:43:11Z
The Witcher 4 буде більшим і кращим за попередні ігри CDPR
24tv
2024-12-02T14:42:22Z
«Гниття мозку» — слово року за версією Оксфордського словника. Що воно означає і чому стосується всіх нас?
ITC
2024-12-02T14:25:46Z
Snapdragon 8 Elite Gen 2: наступному топовому процесору пророкують приріст продуктивності на 20% та значне здорожчання
ITC
2024-12-02T14:25:36Z
У PS Store стартував розпродаж на честь ювілею PlayStation — The Last of Us, God of War та інші 2000+ ігор зі знижками до 80%
ITC
2024-12-02T14:25:08Z
Новий тренд: у 2025 році на ринку з'являться смартфони з акумулятором 8000 мАг
InternetUA
2024-12-02T14:16:08Z
АТ «Харківобленерго» придбало три сучасні пересувні лабораторії
Мій Харків
2024-12-02T14:12:07Z
Microsoft застерегла користувачів від встановлення Windows 11 на непідтримувані ПК
24tv
2024-12-02T14:03:17Z