MY.UAНовини
Степан Олексенко. Історія некоронованого короля Театру Франка
Степан Олексенко. Історія некоронованого короля Театру Франка

Степан Олексенко. Історія некоронованого короля Театру Франка

Конкурент і соратник Ступки. Український актор Степан Олексенко – взірець театральної етики

«Йому могло би бути – 80». Степан Олексенко – незабутній прем’єр Театру Франка

22 жовтня виповнюється 80 років з дня народження українського актора театру та кіно Степана Степановича Олексенка, одного з найкращих лицедіїв з «золотої галереї» українського театру 20 століття. Кіномани асоціюють його насамперед із шекспірівським Лаертом: коронна роль у видатному кінополотні «Гамлет» режисера Григорія Козінцева. Для столичних театралів він є і неперевершений Майстер у «Майстрі і Маргариті» режисерки Ірини Молостової, і добродушний авантюрист Леоніда Папагато з комедії «Моя професія – сеньйор, з вищого світу», обидві вистави майже два десятиліття були аншлаговими хітами Київського театру імені Івана Франка. У ньому майже пів століття і працював Степан Олексенко, пам'яті якого і присвячується цей театральний блог.

Кіномани асоціюють Степана Олексенка насамперед із шекспірівським Лаертом: коронна роль у видатному кінополотні «Гамлет» режисера Григорія Козінцева. На фото з Гамлетом – Іннокентієм Смоктуновським (фото з відкритих джерел)

Днями зателефонували з Національного театру імені Івана Франка з інформацією про велику ексклюзивну фотовиставку пам'яті актора. «Йому могло би бути – 80», – каже голос з театру.

І оте «могло би бути» чомусь щиро чіпляє. Бо 80 літ у межах театральних хронологій – це ще цілком продуктивний і врожайний чоловічий творчий вік. Вік, коли можна грати Маттіуса Клаузена («Перед заходом сонця» Гауптмана), короля Ліра у великій шекспірівській трагедії, Старого на фоні буремного Моря (у шедеврі Хемінгвея). Не кажучи вже про Фірса у «Вишневому саду» Чехова або ж про старого батька Івана у «Безталанній» Карпенка-Карого.

За тривалий час роботи на стерні української театральної журналістики, автору цих рядків неодноразово доводилося спілкуватися з талановитим українським актором Степаном Степановичем Олексенком та з його емоційною енергійною дружиною, народною артисткою України Мариною Герасименко.

Зустрівши Марину Костівну у скверику біля театру Франка, інколи міг почути її доброзичливо-в’їдливу репліку: «Ну, шо, Алєєєх, знову Ступку у своїх статєйках нахвалюєш?»

За такою реплікою не читалася гостра конфліктність або ж примара театральної війни, а читалася звичайна гіркота акторської нереалізованості і, можливо, туга дружини, що не все у творчій долі її коханого чоловіка складається так яскраво і так переможно, як у долі його творчого і репертуарного конкурента – Богдана Сильвестровича Ступки, великого українського актора, масштаб якого тверезо усвідомлювали і Марина, і Степан.

Втім, вічні приховані акторські рефлексії – нормальний мікроклімат кожного театрального організму. І театру Франка, і театру «Ла Скала».

Степан і Богдан народилися в один рік. 1941-й. Фатальний рік фатальної війни.

Богдан народився на Галичині, яка тоді була під німецькою окупацією. І мама маленького Богдана дивним дивом врятувала своє дитя від дурної німецької кулі, що летіла майже повз дитячу скроню.

Степан народився того ж таки 41-го у станиці Михайлівська, Волгоградської області: сім'я багатодітна (шестеро діток), батько майбутнього актора працював по партійній лінії, згодом навіть очолював підпільний обком партії, але вже в Україні (Кам' янець-Подільський).

Степан і Богдан, ще дітками, були у гарному розумінні «бранцями» великої материнської любові та творчого впливу своїх матерів. Мати Богдана мріяла грати на великій сцені Марусю Богуславку, а мати Степана захоплено писала для себе самої романи на революційну тематику.

Степан і Богдан за різних обставин і у різних містах і обирали акторське ремесло як усвідомлений професійний шлях у житті.

І вже на початку 60-х обидва, Богдан і Степан, вирушають у далеку творчу дорогу, кожен своєю стежкою.

«У дорозі», до речі, саме так і називалася одна з перших професійних вистав юного Ступки у Львові, він грав романтичного парубка Віктора з п'єси Віктора Розова.

«Віктора, кажете, Богдане Сильвестровичу?»

Водночас ваш майбутній колега і конкурент 19-літній Степан гратиме самого Лаерта у блискучій екранізації шекспірівського «Гамлета». Видатний радянський кінорежисер Григорій Козінцев мав обрати одного шекспірівського Лаерта з-поміж двох головних кандидатур. Ленінградського актора Олександра Дем'яненка, що згодом стане всенародним Шуріком з кінокомедій Гайдая. І київського актора Стьопи Олексенка, якого асистентка режисера випадково вихопила з хороводу київського творчого життя.

Козінцев, як відомо, вибрав киянина Олексенка. І подарував йому знакову роль у мистецтві кіно. Але, на жаль, не подарував тріумфальну творчу долю у кіномистецтві. Бо рівних і гідних кінопропозицій Степану Олексенку більше, на жаль, не надходило. Лаерт так і залишиться його головним кінообразом. Інші кіногерої – добрі сильні чоловіки, в основному, державні керівники або партійні функціонери, яких він завжди олюднював на кіноекрані, додаючи до кожного образу-схеми тепло власної душі і неспокій власного серця.

1971 року, 50 років тому, Степан і Богдан могли би зустрітися у просторі одного видатного українського фільму

«Білий птах з чорною ознакою» Юрія Іллєнка за сценарієм Івана Миколайчука.

Степан тоді розглядався на роль одного з героїв – червоноармійця Остапа.

Бандерівець Орест у виконанні Ступки та червоноармієць Остап у виконанні Олексенка.

Від такого акторського поєдинку 1971-го аж іскрило б на кіноекрані. І то була б перша історична творча дуель Богдана і Степана.

Втім, Юрій Іллєнко згодом запропонував роль Остапа чудовому акторові Леоніду Бакштаєву з Київського театру імені Лесі Українки, і він зіграв дійсно прекрасно, як прекрасно грають у тому фільмі абсолютно всі актори.

Доля відтермінувала творчу зустріч Степана і Богдана на 1978 рік, у Києві, у головному драматичному театрі України.

Народний артист України та СРСР Степан Олексенко

Степан у 60-70 вважався некоронованим королем франківського репертуару, його дуже любив і цінував тодішній головний режисер Сергій Сміян, довіряючи грати і серйозні античні, і відповідальні комуністичні образи.

1978-го, коли театр імені Івана Франка очолив видатний театральний режисер зі Львова Сергій Володимирович Данченко, усім відразу стало зрозуміло, що відтепер у театрі король буде один – Богдан. На нього часто і лаштувався програмний театральний репертуар.

Степан у період зміни театральної влади догравав свій старий сміянівський репертуар, не горбив спину перед новою владою, не притискався до стіни, даючи зелену дорогу новим талановитим королям. Він чесно працював і чекав. Чекав і свого зоряного часу в оновленому сузір’ї франківців, яке у кінці 70-х доповнили львівські театральні зірки.

Вже 1979-го він зіграє у тандемі з Богданом – «Украдене щастя»: Михайло і Микола.

Пристрасть (Степан) і поміркованість (Богдан).

«Украдене щастя», вистава Театру Франка. Премєра відбулась у 1979 році. На фото Богдан Ступка та Степан Олексенко

Бунтарство вояки (Степан) і сільська смиренність перед викликами долі (Богдан).

Вже 1980-го – напружений розподіл на чеховського «Дядю Ваню» від головрежа Данченка: напроти прізвища чеховського персонажа «Войницький» було два акторських прізвища: Олексенко і Ступка, за алфавітом.

Звісно, прем'єру грав геніальний Богдан, і згодом на гастролях на історичній сцені МХТ грав також геніальний Богдан, схиливши до своїх ніг усю театральну Москву на початку 80-х.

Може, десь глибоко на дні душі Степана і ятрилася рана «статусу другого після Ступки», але зовні цей біль і цей крик ніколи не проривалися. Можливо, цей прихований акторський біль лише додавав гіркоти та драматизму його видатним сценічним образам.

Таким, як видатна роль Олексенка у «Візиті Старої дами» Дюрренматта – роль приреченого міщанина Іля, якого вбивають оскаженілі містяни за величезні гроші від мільярдерки Клер.

Колись, у приватній розмові, Ступка ніби обмовився, що й Іль міг би дістатися саме йому у великій виставі Данченка, але Ступка саме тоді обрав п'єсу Брехта. Тоді ж перемогла і режисерська мудрість Сергія Данченка, і він довірив роль приреченого – саме Степану. І виграли обидва, і виграла вистава.

Вже у середині 80-х Степан і Богдан, як творчі конкуренти, перетнуться на території Михайла Булгакова

Роль Майстра у «Майстрі і Маргариті» режисерки Ірини Олександрівни Молостової.

Так би ця вистава і лишилася в історії «виставою Ступки», якби не мама Богдана Сильвестровича. Вона категорично заборонила синові грати цей «диявольський сюжет», адже «не може бути альтернативної історії Ісуса, бо є тільки історія у Святому Письмі».

Майстра відтоді постійно грав Степан Олексенко. І роль Майстра пройшла з ним через два репертуарні десятиліття: рятувала його від депресії у порожні сезони, тішила численними шанувальниками цієї вистави, яких було безліч.

У середині 90-х на кону франківців сталося непередбачуване художнє видовище, коли Степан вчисту переграв Богдана.

То була вистава «Росмерсгольм» за п'єсою Генріка Ібсена, вистава, яку пам'ятає тільки автор цих рядків і, може, ще якихось три свідки секти українського сценічного Ібсена. Ступка грав центральну роль Росмера, Олексенко грав ректора Кролля, що хоче розкопати справжні мотиви загибелі жінки, яку любили обидва чоловіки.

Степан тоді буквально горів на сцені у намаганні ствердити пріоритет саме свого героя.

Ступка, ніби великодушно, дозволяв пристрасні партнерські атаки на себе, почуваючись при тому законним королем театру.

У Театрі Франка цими днями триває фотоекспозицію пам'яті Степана Олексенка

На початку 2000-х Богдан і Степан різко змінили кадрові полюси у рідному театрі.

Богдан став художнім керівником Національного театру Франка після смерті режисера Сергія Данченка.

Степан так і залишався тихим неконфліктним штатним актором провідного театру України, народним артистом і навіть академіком.

У цей період, у 2000-ті, ми частенько спілкувалися зі Степаном Степановичем на теми історії та сьогодення українського театру.

Виконуючи завдання редакції, якось я його розпитав про фатальну роль драматурга Олександра Корнійчука в українському театрі 20 століття.

Степан вислухав мої публіцистичні риторичні запитання та тихо відповів: «Він був добрим до мене і до Марини. Палко підтримував нас. Говорити про людину зле, на потреби злого часу, я не зможу ніколи. Ніколи».

Вже в інший період, коли у столиці вирував помаранчевий Майдан, я прийшов до нього за коментарем з приводу конфлікту в Театрі Франка поміж провідними зірками: конфлікт Ступки, Бенюка і Хостікоєва тоді вилився у різні медіа.

Степан довго слухав мої «рулади», жодного кривого слова не вичавив з себе про системного репертуарного конкурента Ступку, що перебував саме тоді в «облозі», а потім сказав, як відрізав: «Я на своїй лишуся стороні!».

То була сторона театральної етики, взірцем якої в українському театрі і був сам пан Степан.

В одного з найпопулярніших його сценічних героїв Леоніда Папагато («Моя професія: сеньйор з вищого світу») є така репліка: «Але ж у мене є гідність!»

Степан казав на сцені цей текст і за свого героя, і за самого себе.

Будете днями у Театрі Франка, завітайте на другий поверх на ексклюзивну фотоекспозицію пам'яті Степана Олексенка. Побачите на фото давніх літ його «поранений» погляд у сценах з багатьох легендарних українських вистав і, може, все зрозумієте: про етику, совість, талант, про приховані внутрішні драми нашого видатного актора.

«Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Глава МЗС Британії – про переговори зі США щодо ударів Storm Shadow по РФ: Це час для мужності
Европейская правда
2024-09-22T15:04:40Z
Зеленський пояснив, що робитиме Україна, якщо Байден скаже «ні» плану перемоги
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T15:03:46Z
Зеленський перерахував результати Курської операції – The New Yorker
iPress
2024-09-22T15:01:54Z
Посольство США закликало своїх громадян негайно залишити Ліван
iPress
2024-09-22T15:01:33Z
Зінченко був на місці злочину з ймовірністю 99,99%, – адвокатка доньки Ірини Фаріон
24tv
2024-09-22T15:01:07Z
Чи погодяться союзники на план перемоги Зеленського
360ua.news
2024-09-22T15:00:54Z
Цією ракетою лякав Медведєв. Що не так із "Сарматом", який вибухнув у РФ
GlavRed
2024-09-22T14:57:59Z
"Останні потуги росіян": експерт відповів, чого очікувати на Покровському напрямку найближчим часом
TSN
2024-09-22T14:57:32Z
Зеленський пояснив, чому змінив позицію щодо переговорів із Росією
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T14:57:28Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Від ненависті до кохання: 4 емоційні фільми, які вам точно сподобаються
24tv
2024-09-22T15:06:33Z
Ірена Карпа розповіла про своїх доньок-підлітків та як вони у Франції популяризують українське
TSN
2024-09-22T15:03:55Z
Анна Кошмал вагітна вдруге – відео
TSN
2024-09-22T14:57:16Z
Анатолій Анатоліч виїхав за кордон з доньками й розкрив причину: "Можу виїжджати"
TSN
2024-09-22T14:57:13Z
Лілія Ребрик похизувалася талантом 12-річної доньки і розповіла про новий етап в її кар'єрі танцівниці
TSN
2024-09-22T14:57:05Z
Епізодичний персонаж «Дюна: частина друга» гратиме значну роль у третьому фільмі
ITC
2024-09-22T14:55:41Z
Змусять добряче поплакати: 3 найкращі драми про кохання, які треба подивитися хоч раз
24tv
2024-09-22T14:18:03Z
Ноттінгем Форест врятувався в матчі з Брайтоном
Football.ua
2024-09-22T15:07:43Z
Розмазав, як котлету: мережу шокувало фото обличчя Джошуа піcля удару Дюбуа
24tv
2024-09-22T15:06:29Z
Міжнародна шахова федерація не підтримала повернення росіян під своїм прапором
ZN UA
2024-09-22T15:04:49Z
"Ти дав їм обом справжній урок боксу": Ф'юрі звернувся до Усика після бою Джошуа – Дюбуа
TSN
2024-09-22T14:57:07Z
Гюндоган, Вокер та Доку гратимуть із перших хвилин суперматчу проти Арсеналу
Football.ua
2024-09-22T14:31:18Z
Я поб'ю виродка Усика, а після цього і Дюбуа, – Ф'юрі видав гучну заяву про свої подальші плани
24tv
2024-09-22T14:15:21Z
Хетафе та Леганес розписали нічию
Football.ua
2024-09-22T14:12:27Z
Михайліченко, Майсурадзе та Пайшао зіграють із перших хвилин проти ЛНЗ
Football.ua
2024-09-22T13:58:38Z
Маліновського прооперували після жахливої травми: фото з лікарні
24tv
2024-09-22T13:54:23Z
День осіннього рівнодення принесе зміни в життя декількох знаків зодіаку
24tv
2024-09-22T15:06:11Z
Елементарна закуска на всі випадки життя: готуємо помідорну тарту
24tv
2024-09-22T15:00:08Z
Українські полярники показали першого тюленя, народженого цього року на Вернадському
Комсомольская правда
2024-09-22T13:48:38Z
Швидка кабачкова ікра: простий рецепт для смачної зими
24tv
2024-09-22T13:18:05Z
Гороскоп на тиждень з 23 по 29 вересня: Левам - розбіжності, Риб підведе здоров'я
GlavRed
2024-09-22T12:27:08Z
Жодної користі, лише шкода: чому не треба годувати дитину "під мультики"
24tv
2024-09-22T12:24:01Z
Жодних складнощів: "Мастер Шеф" дала простий рецепт пирога з ягодами та вершковим маслом
Политека
2024-09-22T12:03:59Z
Ще одна країна запроваджує нові обмеження для туристів щодо оренди житла
24tv
2024-09-22T11:03:10Z
Досвідчені господині ніколи не викидають яєчну шкаралупу: для чого її зберігають
GlavRed
2024-09-22T10:27:52Z
Бруд та запах зникнуть з пральної машини: як її швидко почистити
24tv
2024-09-22T15:06:03Z
Як знизити ризик серцевого нападу: вчені вказали на 5 складових
TSN
2024-09-22T14:57:27Z
Перспективна технологія врятує поранених солдатів від зараження крові
InternetUA
2024-09-22T14:31:11Z
Учені виявили нові факти про вплив низьковуглеводних дієт на схуднення та здоров'я
24tv
2024-09-22T10:51:33Z
5 ключових помилок під час миття голови: уникайте їх, щоб мати ідеальну зачіску
24tv
2024-09-22T09:57:34Z
Не до їжі і не після: як пити чай та каву, щоб уникнути проблем зі здоров'ям
24tv
2024-09-22T09:21:56Z
Ви навіть не здогадувались: як ягоди, шоколад та червоне вино впливають на ваш організм
24tv
2024-09-22T09:21:37Z
Дієта MIND може захистити когнітивне здоров’я
Portaltele
2024-09-22T06:07:52Z
Як зрозуміти, що у вас дефіцит білка у раціоні
24tv
2024-09-22T06:00:57Z
До ліквідації наслідків повені у Польщі залучені понад 23 тисячі військових
Европейская правда
2024-09-22T15:09:19Z
Подушка безпеки убила дитину: у ДТП на Вінниччині загинула 2-річна дівчинка
TSN
2024-09-22T15:03:04Z
Гору Афон у Греції сколихнув землетрус магнітудою 4,6
Европейская правда
2024-09-22T14:57:28Z
Пасажирка літака знайшла у їжі "сюрприз": пілоту після цього довелось йти на аварійну посадку
Фокус
2024-09-22T14:57:11Z
У двох районах Київщини зафіксовано погіршення стану повітря
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T13:24:16Z
"Батька-одинака" силоміць доставили до ТЦК: інцидент прокоментували в поліції
Политека
2024-09-22T13:04:13Z
У Дніпрі перевернулася фура із поросятами: тварини бігають по трасі
TSN
2024-09-22T13:03:56Z
Знесло до фундамента: супутник показав згарища після удару по другому складу під Торопцем
Фокус
2024-09-22T12:57:38Z
В Ірані кількість загиблих унаслідок вибуху метану на шахті зросла до 50
УкраинФорм
2024-09-22T12:37:53Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Ще один київський блогер "похвалився" тим, що втік з України, - ЗМІ
Комсомольская правда
2024-09-22T15:08:07Z
"Мусульманський Ватикан": на Балканах може з'явитися найменша держава у світі
TSN
2024-09-22T15:03:54Z
Бійці ГУР, які звільняли Зміїний, 28 годин блукали в морі на гумовому човні: WSJ розповіла причину
TSN
2024-09-22T15:01:02Z
Шість російських літаків було перехоплено над Балтійським морем
Фокус
2024-09-22T14:57:04Z
"Сармат" знищив російський полігон: у якому стані ворожа ядерна зброя
24tv
2024-09-22T14:45:26Z
3 суворі заборони, які не можна порушувати: суворі прикмети 23 вересня
GlavRed
2024-09-22T14:27:25Z
Україна веде переговори про отримання винищувачів Gripen і Eurofighter — Умєров
TSN
2024-09-22T14:24:33Z
Непроглядний туман накриє одну з областей України: де прогнозують негоду
24tv
2024-09-22T15:06:06Z
Партизани розвідали базу постачання Чорноморського флоту РФ у Криму
1News
2024-09-22T14:57:57Z
Українці на окупованих територіях стануть безправними, якщо не виконають одну умову — ЦНП
TSN
2024-09-22T14:57:47Z
У Вовчанську Агрегатний завод для росіян став великою проблемою: військовий розповів деталі
ZN UA
2024-09-22T14:57:45Z
У ворога є "солдати-раби": командир екіпажу БпЛА розповів про тактику росіян
24tv
2024-09-22T14:57:34Z
Були з мішками на головах, – звільнена з полону Леніє Умерова розповіла, як її везли на обмін
24tv
2024-09-22T14:51:09Z
Нам потрібна серйозна розмова про війну та ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-09-22T14:45:50Z
2 км до логістики: ЗС РФ погіршують ситуацію під Куп'янськом, рвуться до Осколу, — DeepState
Фокус
2024-09-22T14:42:38Z
На фронті вже сталося 65 зіткнень, найактивніші бої на Покровському і Курахівському напрямках
УкраинФорм
2024-09-22T14:42:28Z
Хтось покинув електричний Hummer просто на бездоріжжі, коли в машини зламалась підвіска
24tv
2024-09-22T14:03:45Z
«Формула-1». Британець Норріс виграв Гран-прі Сінгапуру
УкраинФорм
2024-09-22T14:01:22Z
Як відшукали раритетну 60-річну вантажівку Steyr
AutoCentre
2024-09-22T11:15:17Z
Позашляховик Warrior 917 Jiaolong Armor буде представлений 24 вересня
Portaltele
2024-09-22T11:10:32Z
Коронавірус, м'яч і гамбургер: який вигляд має найдивніша колекція автомобілів у світі
Фокус
2024-09-22T09:36:20Z
У Києві помітили новітній електрокар від Huawei із запасом ходу до 700 км
Фокус
2024-09-22T07:57:04Z
На аукціон виставили Lamborghini Huracan із мінімальним пробігом, але є нюанс
AutoCentre
2024-09-22T07:16:44Z
Під час гонки Формули-1 в Сингапурі на трасу вибігла величезна ящірка: кумедне відео епізоду
24tv
2024-09-21T19:51:27Z
На дорогах Києва помічена іменита «літаюча» Toyota
AutoCentre
2024-09-21T15:36:58Z
Росія завдала понад 1000 ударів по об'єктах енергетики з жовтня 2022 року, – Міненерго
24tv
2024-09-22T15:00:19Z
Google розпочав захист у справі щодо звинувачень у монополії на рекламні технології
Детектор М
2024-09-22T14:34:11Z
Величезний квест для української економіки: якими є проблеми бюджету 2025 року
24tv
2024-09-22T14:09:09Z
Скільки років стажу можна докупити для виходу на пенсію
24tv
2024-09-22T14:03:57Z
Зеленський підписав закон про відновлення середньострокового планування місцевих бюджетів
УкраинФорм
2024-09-22T13:39:45Z
Хто має платити податок на землю у 2024 році – власник, чи орендар
24tv
2024-09-22T13:33:41Z
Експерти попереджають, що Україні загрожує блекаут
360ua.news
2024-09-22T13:21:01Z
Ціни на цукор в Україні падають на відміну від світових
AgroPortal
2024-09-22T13:00:52Z
Вже є перші результати: Міненерго про переговори щодо розширення місії МАГАТЕ на підстанції
УкраинФорм
2024-09-22T12:51:01Z
Які пристрої повинні завжди залишатися підключеними до електромережі
InternetUA
2024-09-22T15:01:06Z
Чорна діра засмоктує гроші: Microsoft платить $1 млрд на рік за ігри для Xbox Game Pass
ITC
2024-09-22T14:49:43Z
Ціни на iPhone 16 можуть знизитись найближчим часом: чому та скільки коштує наразі
InternetUA
2024-09-22T14:01:54Z
TikTok заблокував десятки акаунтів російської державної пропаганди
Детектор М
2024-09-22T13:34:11Z
Фішинг та фейкові акаунти: як захистити себе від інтернет-шахраїв
InternetUA
2024-09-22T13:01:50Z
Що означає вислів "норміс" та коли його доречно вживати
24tv
2024-09-22T12:27:53Z
Samsung може випустити свій перший «Chromebook Plus»
Portaltele
2024-09-22T12:09:49Z
З’явилися дані щодо покращень екрану в iPhone 17 та iPhone 17 Slim
InternetUA
2024-09-22T12:01:47Z
Розробники винайшли інноваційний пристрій, що видобуває енергію з повітря
InternetUA
2024-09-22T11:31:32Z