MY.UAНовости
Пандемія недовіри
Пандемія недовіри

Пандемія недовіри

Градус взаємної ненависті в суперечках «ваксів» та «антиваксів» зростає завдяки обом сторонам, на кожній з яких є люди, що вважають пропаганду своїх переконань Місією
фото: zn.ua

Чому зростає градус взаємної ненависті в суперечках «ваксів» та «антиваксів»

Захворюваність і смертність від Covid-19 в Україні продовжують ставити антирекорди. Запровадження «червоних зон» та обмежень на пересування країною невакцинованих громадян дало певний ефект: кількість щеплень теж б’є всі попередні показники. Проте навіть нефахівцям зрозуміло, що масові щеплення на піку чергової хвилі пандемії – запізнілий крок. Проводити масштабну вакцинацію треба було до кінця літа.

З іншого боку, подібне спостерігається і в багатьох інших країнах. І хоча в абсолютних цифрах захворюваності та смертності від коронавірусу Україна сьогодні вперто не залишає п’ятірки світових лідерів, періодично «вибиваючись» і в трійку, в цілому за весь час пандемії картина виглядає вже не такою катастрофічною: 19-те місце, позаду такої розвиненої країни, як Німеччина, і дуже сильно позаду США, Великої Британії чи тієї ж Росії.

Все це підкидає хмизу у вогонь суперечок про необхідність/безглуздість/шкідливість вакцинації. Ці суперечки теж палають в усьому світі, але в Україні, звичайно ж, із притаманною тільки нам специфікою.

Категоричних супротивників щеплень можна, з певною часткою умовності, розділити на категорії за аргументацією. На одному полюсі буде, наприклад, продавчиня з сільмагу, змальована днями в соцмережах телеведучою Мирославою Барчук: після вакцинації вона (продавчиня) перевіряє, чи не причепляться до «чіпів» на місці уколу магніти, а переконавшись, що магніти не чіпляються, нарікає, що цього експерименту не рекомендують по телевізору – а то б «тисячі людей» дізналися, що ніяких чіпів вакцина не містить...

На іншому ж полюсі, цілком очевидно, мають знаходитися «ідейні» супротивники щеплень. У тих-таки соцмережах прийнято нарікати на невігластво широких мас, що вірують у всесвітню змову виробників вакцин, вже згадану «чіпізацію», нібито вплив вакцин на ДНК тощо. Але значно цікавішим феноменом видаються освічені інтелектуали, які щосили агітують проти щеплень (як і карантинних обмежень) під гаслами свободи особистості.

Ось довга, але необхідна цитата з одного авторитетного в дев’яностих-нульових роках вітчизняного політичного оглядача:

«Ты указываешь на вроде бы вполне разумные рассуждения о том, что локдауны приводят к разорению множества добросовестных работников и предпринимателей (в основном, в сфере малого и среднего бизнеса), подрывая самые основы человеческой деятельности. Ты напоминаешь о реальных исторических примерах: вот к чему неоднократно в нашей недавней истории приводили государственные меры по ограничению прав и свобод. Стоит ли наступать на эти грабли еще раз? Наконец, ты цитируешь Оруэлла, Хаксли, Замятина, Сорокина, Ионеско – тексты любого из этих антиутопистов практически дословно совпадают в описании той эмоциональной истерики и государственного произвола, которые мы наблюдаем в последнее время. Все бесполезно, нас словно не слышат».

Як бачимо, це вкрай далеко від забобонів про «чіпізацію» тощо. І таких думок у відповідному середовищі більше, ніж може подумати людина, схильна вбачати в антивакцинаторах лише жертв магічного мислення та російсько-церковної пропаганди (хоча основну масу противників вакцинації таки складають саме вони).

За кількістю вакцинацій населення Україна перебуває в «середнячках», але тільки через величезний розрив за цим показником між розвиненими й бідними країнами «Our World In Data»

Показово, що антивакцинатори з тієї когорти, яка говорить про індивідуальні права й свободи, насправді аж ніяк не є такими вже індивідуалістами, якими хочуть видаватися. Вони об’єднані своєрідним «хрестовим походом» проти вакцинації та карантинних обмежень будь-якого штибу і не гребують вдаватися до сумнівних джерел, які просувають ідею неефективності/шкідливості щеплень. Всі засоби годяться, на війні як на війні.

Що, однак, не заперечує й наявності подібного підходу у частини прибічників вакцинації. Градус взаємної ненависті в суперечках «ваксів» та «антиваксів» зростає завдяки обом сторонам, на кожній з яких є люди, що вважають пропаганду своїх переконань Місією, або просто нездатні стримати емоцій.

Звичайно, влада все одно не дослухатиметься до закликів увести ще жорсткіші примусові заходи – так само, як не дослухається й до протилежної думки. Влада діє та діятиме далі винятково зі власних інтересів, намагаючись всидіти на шпагаті між необхідністю уникнути колапсу медичної системи й прагненням стримати падіння рейтингів.

У цьому плані показовими є введені з 21 жовтня обмеження на міжрегіональні пересування. Сьогодні вже встановлено, що вакцина слабко запобігає зараженню – але значною мірою відвертає тяжкий перебіг хвороби, госпіталізацію та фатальні наслідки. З огляду на це, заборона подорожувати між областями без Covid-сертифікату або довідки про відсутність інфекції має зовсім інший сенс, ніж офіційно озвучені владою аргументи. По суті, така заборона покликана стримати розповсюдження інфекції просто завдяки тому, що в будь-якому випадку призведе до зниження кількості мандрівників.

Тобто йдеться про такий собі «гібридний карантин». Який влада вводить, бо не наважується знову вдатися напряму до локдауну на кшталт того, що був позаминулої весни.

При цьому громадянин може вакцинуватися просто на вокзалі чи в аеропорту – і негайно сісти в поїзд/автобус/літак. Знов-таки, не потрібно бути епідеміологом, аби розуміти, що це не більше ніж профанація загалом логічної ідеї обмежити розповсюдження інфекції.

Подібне лукавство якщо й не усвідомлюється, то відчувається населенням. Що теж відіграє роль у несприйнятті протипандемічних заходів держави.

Супротивники вакцинації часто вказують, що за кількістю смертей від Covid-19 відносно кількості населення Україна перебуває на рівні країн з помітно більшим відсотком щеплень, а деякі з таких країн нас навіть випереджають. Разом із тим, навіть відносно невисока кількість тяжких випадків може стати непідйомною для вітчизняної системи охорони здоров’я «Our World In Data»

Але найгірше в тому, що наразі суспільство де-факто позбавлене можливості вести конструктивну дискусію на цю тему і з владою, і всередині самого себе. І тут уже провина не тільки влади.

Сварки через вакцинацію один в один нагадують політичні баталії – наприклад, між прибічниками п’ятого та шостого президентів України. І там, і тут головним стимулом для агресивних виступів з обох сторін є не позитив (підтримка того чи іншого політика, або, у випадку з вакцинацією, якоїсь конкретної точки зору на проблему). Ні, головним стимулом стає негатив, замішаний на страхах і неприйнятті.

Зауважмо, що загалом це нормально: загроза, навіть уявна, завжди викликає сильнішу реакцію, ніж потенційна винагорода. Це навіть не психологія, це «вмонтовано» в саму природу живих істот: так, інфузорія в шкільному досліді плистиме від вкинутого в пробірку кристалу солі швидше, ніж наближатиметься до запропонованої їжі.

Разом із тим, природа соцмереж, де суперечки палають найяскравіше, підштовхує протилежні групи до радикалізації. Накладаючись на згаданий вище примат негативного стимулу над позитивною мотивацією, це прокладає – вже проклало – ще один вододіл у нашому суспільстві, в якому вододілів вистачає й без того.

Саме радикалізація унеможливлює конструктивні дискусії. Наприклад, про те, що держава зовсім не взяла до уваги існування людей, яким із суто медичних причин вакцинація дійсно може зашкодити більше за саму хворобу. Такі люди є, але їх існування стало не аргументом для тиску громадськості на владу, а розмінною монетою в суперечках радикальних груп цієї громадськості між собою.

У результаті урядовці перейнялися проблемою лише на піку захворюваності, і то українцям ще доведеться чекати результатів роботи бюрократичної машини мінімум до 8 листопада.

Ще гірше – з питанням щодо документів, які могли б використовуватися замість сертифіката вакцинації людьми, які нещодавно перехворіли на коронавірус і, відповідно, мають природний імунітет.

Все це стосується й абиякої підготовки державних структур до нинішньої хвилі пандемії в інших сферах. Наприклад, про наближення цієї хвилі попереджали вже давно, і в тому числі чимало було сказано про таку особливість штаму «Дельта», як різко підвищена потреба тяжких пацієнтів у кисні.

Проте, схоже, несподіванкою для влади стала не лише планова зупинка двох виробництв, які сумарно постачали лікарням 130 тонн кисню зі щоденно необхідних 330 тонн. А й навіть той факт, що Одеський припортовий завод, який через дорожнечу газу простоює ще з вересня, виявляється, був заразом і постачальником кисню для медзакладів області.

Сьогодні заводи-постачальники вже відновлюють роботу, надії відновити виробництво з листопада на це плекають і на Одеському припортовому заводі. Але останніми днями уряд мусив аврально закуповувати кисень у Польщі, причому ціна питання для бюджету залишається таємницею.

Так само залишається таємницею, чому влітку, коли вже було відомо про нову хвилю, не вжили превентивних заходів ті, хто за посадовими обов’язками мали б передбачати її наслідки, – в уряді, на Банковій, у профільному комітеті парламенту, місцевих адміністраціях та органах самоврядування.

Інакше кажучи, суто технічна підготовка до чергової хвилі пандемії провалена так само, як і агітаційна кампанія щодо вакцинації.

На жаль, запеклі словесні битви в соцмережах і поза ними майже гарантують, що тему не буде серйозно проговорено в суспільстві – а відтак, і у владі. І це не результат якоїсь змови, а лише черговий прояв фрагментованості цього суспільства.

Скільки мутацій коронавірусу на нас іще чекає – невідомо, а от вірус недовіри й страху, який вразив стількох українців ще задовго до появи Covid-19, на жаль, навряд чи мине й після подолання пандемії.

Олександр Михельсон, для «Главкома»

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Україна заробила понад 526 млн грн на суборенді держземель
360ua.news
2025-07-17T17:12:18Z
Житло дорожчає, але ціни досі низькі: у яких областях нерухомість зросла
24tv
2025-07-17T17:03:20Z
Дефіцит продуктів у Кривому Розі: який товар зникає з магазинів
Политека
2025-07-17T17:00:19Z
Цукерберг постане перед судом через витік даних: позов акціонерів на $8 мільярдів
InternetUA
2025-07-17T16:58:04Z
Долар подорожчав, а курс євро пішов униз
Gazeta UA
2025-07-17T16:54:33Z
Втричі дорожчі, ніж раніше: в Україні стрімко зросла ціна на популярний фрукт
GlavRed
2025-07-17T16:51:00Z
Вартість золота падає, а долар зростає: як реагують ринки на політику Трампа
24tv
2025-07-17T16:33:06Z
В Індії ухвалили рішення щодо нафти з Росії - Reuters
GlavRed
2025-07-17T16:27:37Z
Гринчук назвала пріоритети своєї роботи у Міненерго
УкраинФорм
2025-07-17T16:21:46Z
Україна оприлюднила нові дані про останки російських військових, які виявили серед репатрійованих тіл
УкраинФорм
2025-07-17T17:21:19Z
Свириденко провела перше засідання нового уряду
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T17:15:09Z
Злочинець у білому халаті: лікар катував українських військовополонених — розслідування «Схем»
ZN UA
2025-07-17T17:13:56Z
У Польщі вилучили з продажу книгу про Дуду із провокаційною назвою
Европейская правда
2025-07-17T17:12:44Z
Мерц каже, що Україна "дуже скоро" отримає системи, здатні бити по великих дистанціях
Европейская правда
2025-07-17T17:09:04Z
Рада пакетом затвердила уряд Свириденко: список
ZN UA
2025-07-17T17:03:36Z
Ексглава МЗС здивував причиною, чому США досі не ввели нищівні санкції проти Росії
24tv
2025-07-17T17:03:04Z
Стармер про Коаліцію охочих: Наші плани готові до реалізації, наскільки це можливо
УкраинФорм
2025-07-17T17:00:59Z
Глава Єврокомісії привітала Свириденко з призначенням премʼєркою
Европейская правда
2025-07-17T16:58:21Z
Як часто та правильно поливати перець: секрети рясного врожаю
TSN
2025-07-17T16:36:28Z
Чи корисно пити холодний чай у спеку: експерти дали поради
GlavRed
2025-07-17T16:27:09Z
Як штучні підсолоджувачі можуть змінити гормональний фон підлітків
24tv
2025-07-17T16:24:20Z
Понеділки ламають психіку людей: результати нового дослідження
Знай
2025-07-17T16:21:21Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T16:10:53Z
Робот-хірург з ШІ вперше провів операцію без допомоги лікаря
InternetUA
2025-07-17T15:52:29Z
Заражені можуть бути яйця та інші продукти: у чому небезпека сальмонельозу та як його розпізнати
24tv
2025-07-17T15:12:46Z
Три серця за три доби: у Львові 20-річний пацієнт отримав унікальний шанс на життя
TSN
2025-07-17T15:06:21Z
Енергетики можуть сприяти розвитку раку: результати дослідження
24tv
2025-07-17T14:54:21Z
Росія зазнає катастрофічних втрат під Покровськом
1News
2025-07-17T17:21:40Z
Росіяни використали штучний інтелект для створення фейку про оточення ЗСУ на Куп'янському напрямку - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-17T17:19:23Z
У Києві на хабарі затримали посадовицю КМДА та директора ринку
УкраинФорм
2025-07-17T17:18:07Z
Грози та похолодання замість спеки: синоптик Діденко сказала, де чекати дощів
Хвиля
2025-07-17T17:15:10Z
Литиме як з відра: в яких областях будуть сильні дощі найближчими днями
24tv
2025-07-17T17:03:35Z
На Харківщині завершили будівництво укриття під лікарнею
УкраинФорм
2025-07-17T16:54:31Z
В Одесі демонтують 8 будинків, пошкоджених російськими атаками
УкраинФорм
2025-07-17T16:51:55Z
В Україні буде справжній Армагеддон: град, шквали та сильні зливи заливатимуть Україну
GlavRed
2025-07-17T16:51:08Z
Грози та град ніяк не підуть з України: перелік областей, де лютуватиме негода
24tv
2025-07-17T16:33:09Z
Індія випробувала зенітні ракети Akash Prime у високогірному регіоні
УкраинФорм
2025-07-17T17:21:54Z
У бригаді "Рубіж" назвали головний виклик у роботі з наземними роботизованими комплексами
24tv
2025-07-17T17:21:34Z
Невидимі на картах, але реальні: Що приховували закриті міста СРСР
GlavRed
2025-07-17T17:09:35Z
Які професії будуть найбільш затребуваними після завершення війни: аналіз ринку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T17:09:21Z
Атаки по ТЦК не можуть нашкодити даним в реєстрах Армія+ та Оберіг – Міноборони
Лига
2025-07-17T16:39:41Z
Білорусь причетна до удару по "Охматдиту" та вбивства хлопчика на Прикарпатті
24tv
2025-07-17T16:39:40Z
Половина загинула, інші дезертири: ЗСУ знищують армію РФ під Покровськом
GlavRed
2025-07-17T16:27:26Z
Чи можна людям ввечері викидати сміття: запам'ятайте це
24tv
2025-07-17T16:27:04Z
У Польщі увʼязнили лікарів через резонансу смерть жінки, якій не зробили аборт
Европейская правда
2025-07-17T16:15:47Z
"Неймовірно патріотичний". 87-річна актриса Кадочникова живе з 62-річним чоловіком
GlavRed
2025-07-17T17:21:22Z
Снуп Догг стане співвласником Свонсі – Романо
Football.ua
2025-07-17T17:18:19Z
Унаслідок російської атаки згоріло все майно харківського театру «Арабески»
УкраинФорм
2025-07-17T17:03:35Z
Презентували постер і трейлер українського трилеру «Медовий місяць»
УкраинФорм
2025-07-17T16:42:47Z
20-річна донька Олі Полякової вийшла заміж за іноземця і показала перші кадри з весілля
TSN
2025-07-17T16:42:27Z
Гурт Coldplay випадково розкрив зраду директора IT-компанії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T16:18:08Z
У Німеччині присудили компенсацію моделі, чиї відверті фото надрукували без її згоди
Европейская правда
2025-07-17T15:57:01Z
Третій сезон «Останні з нас» планують випустити у 2027 році
Детектор М
2025-07-17T15:39:53Z
Жив 150 млн років тому: на аукціоні продали цілий скелет динозавра за астрономічну суму
Фокус
2025-07-17T15:36:03Z
На півночі Польщі військове авто потрапило в ДТП, є постраждалі
Европейская правда
2025-07-17T17:15:59Z
В Одесі викрили фальшивий реабілітаційний центр
360ua.news
2025-07-17T17:09:24Z
Росіяни скинули з дрона вибухівку на Херсон, постраждав чоловік
УкраинФорм
2025-07-17T16:48:32Z
Пригоди псевдопацієнта: на Закарпатті викрили нову схему ухилянтів
1News
2025-07-17T16:45:01Z
На вокзалі у Харкові чоловік погрожував пістолетом – йому загрожує до 5 років
Комсомольская правда
2025-07-17T16:37:50Z
У Нідерландах під час шкільного виступу поранили вчителя – затримано трьох підозрюваних
Европейская правда
2025-07-17T16:34:25Z
Війська РФ атакували Дніпропетровщину, є поранені
УкраинФорм
2025-07-17T16:06:48Z
В Італії рисові поля знищують фламінго
AgroPortal
2025-07-17T16:00:56Z
Поблизу Умані перекинувся Lexus: загинула водійка, ще одна жінка і двоє дітей - у лікарні
УкраинФорм
2025-07-17T15:48:27Z
Найдешевші країни для переїзду у світі: де найвигідніше жити
Фокус
2025-07-17T17:21:24Z
Найгірша річ, яку можна використовувати для прибирання кухні
24tv
2025-07-17T16:48:42Z
Туристам в Іспанії пригрозили штрафами: що не можна робити, аби уникнути проблем
24tv
2025-07-17T16:30:56Z
Українці вражені цим місцем: біля Чернігова протікає озеро, як з казки
Telegraf
2025-07-17T16:30:38Z
Ніжна, ароматна, неперевершена: рецепт ідеальної полуничної "шарлотки", яка завжди виходить
Telegraf
2025-07-17T16:30:18Z
Яйця під градусом: де насправді потрібно їх зберігати – в холодильнику або на полиці
Знай
2025-07-17T15:51:13Z
Зараз таке складно й уявити: як в СРСР жінки доглядали за собою
Telegraf
2025-07-17T15:48:55Z
В українців гине врожай малини. Що відбувається і як його врятувати
Telegraf
2025-07-17T15:42:09Z
Смак Іспанії: як приготувати ідеальний гаспачо
Gazeta UA
2025-07-17T15:30:18Z
"Моя найбільша перемога": чоловік Світоліної поділився домашнім кадром із тенісисткою
GlavRed
2025-07-17T17:21:29Z
Усик категорично висловився про бої в Україні: чи битиметься чемпіон у рідних стінах
24tv
2025-07-17T17:21:07Z
Усик – Дюбуа: де і коли дивитися онлайн-трансляцію боксу в Україні
24tv
2025-07-17T17:03:16Z
Ледвій покинув Рух
Football.ua
2025-07-17T17:00:44Z
Карбоні переходить до Емполі на правах оренди
Football.ua
2025-07-17T16:51:37Z
Ньюкасл відхилив пропозицію Ліверпуля у 100 млн фунтів за Ісака
Football.ua
2025-07-17T16:43:46Z
Кривбас домовився про оренду опорника Маккабі Хайфа
Football.ua
2025-07-17T16:21:10Z
ПСЖ підписав 19-річного воротаря з Роми
Football.ua
2025-07-17T16:10:38Z
Втратить гроші, – Дюбуа вперше відреагував на ставку зіркового Канело на перемогу Усика
24tv
2025-07-17T16:06:03Z
Відомий банк оновив свій застосунок: які послуги можна отримати без комісії
TSN
2025-07-17T17:21:28Z
Чому експерти не радять купувати iPhone 16 перед виходом iPhone 17
InternetUA
2025-07-17T17:13:02Z
Нове відкриття проливає світло на одну з найбільших таємниць Всесвіту
24tv
2025-07-17T17:03:00Z
iPhone отримає оновлення, про яке мріяли користувачі роками
InternetUA
2025-07-17T16:43:10Z
На Сонці виник «вогняний каньйон» рівний відстані від Землі до Місяця
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T16:27:11Z
Користувачі AirPods в Україні отримали нову корисну функцію: що відомо
TSN
2025-07-17T16:19:23Z
Науковці створили найточніший в історії пристрій для вимірювання часу
24tv
2025-07-17T16:06:29Z
Держспецзв’язку розкриває як російські хакери атакують сектор безпеки та оборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T16:06:07Z
Nothing Phone проти Galaxy S25 і iPhone 16: експерти перевірили, який флагман кращий
Фокус
2025-07-17T15:30:45Z
Ви ще ніколи не відчували такого рівня комфорту на задньому сидінні Lexus
Топ Жир
2025-07-17T17:18:20Z
Це може бути найшвидша версія Model Y, про що Tesla мовчить
Топ Жир
2025-07-17T16:33:14Z
Для українських доріг: Nissan створив позашляхову сімейну модель за $19 500
Фокус
2025-07-17T16:30:00Z
Цей Mustang 1967 року не такий, як ви уявляєте, і саме це робить його неймовірно цікавим
Топ Жир
2025-07-17T16:03:46Z
Цей 14-річний фургон не здається і дивовижним чином отримує нові вдосконалення
Топ Жир
2025-07-17T15:18:38Z
Компанія Mercedes-Benz Trucks показала передові вантажівки для будівництва
AutoCentre
2025-07-17T15:07:44Z
Цей покупець отримав легальний позашляховик Lordstown Endurance — і вічне розчарування
Топ Жир
2025-07-17T14:48:22Z
Американській Ford представив електричний Bronco New Energy, але США його не побачать — лише для Китаю
ITC
2025-07-17T14:27:09Z
DAF представляє нове сімейство автовозів
AutoCentre
2025-07-17T14:06:20Z