MY.UAНовости
Пандемія недовіри
Пандемія недовіри

Пандемія недовіри

Градус взаємної ненависті в суперечках «ваксів» та «антиваксів» зростає завдяки обом сторонам, на кожній з яких є люди, що вважають пропаганду своїх переконань Місією
фото: zn.ua

Чому зростає градус взаємної ненависті в суперечках «ваксів» та «антиваксів»

Захворюваність і смертність від Covid-19 в Україні продовжують ставити антирекорди. Запровадження «червоних зон» та обмежень на пересування країною невакцинованих громадян дало певний ефект: кількість щеплень теж б’є всі попередні показники. Проте навіть нефахівцям зрозуміло, що масові щеплення на піку чергової хвилі пандемії – запізнілий крок. Проводити масштабну вакцинацію треба було до кінця літа.

З іншого боку, подібне спостерігається і в багатьох інших країнах. І хоча в абсолютних цифрах захворюваності та смертності від коронавірусу Україна сьогодні вперто не залишає п’ятірки світових лідерів, періодично «вибиваючись» і в трійку, в цілому за весь час пандемії картина виглядає вже не такою катастрофічною: 19-те місце, позаду такої розвиненої країни, як Німеччина, і дуже сильно позаду США, Великої Британії чи тієї ж Росії.

Все це підкидає хмизу у вогонь суперечок про необхідність/безглуздість/шкідливість вакцинації. Ці суперечки теж палають в усьому світі, але в Україні, звичайно ж, із притаманною тільки нам специфікою.

Категоричних супротивників щеплень можна, з певною часткою умовності, розділити на категорії за аргументацією. На одному полюсі буде, наприклад, продавчиня з сільмагу, змальована днями в соцмережах телеведучою Мирославою Барчук: після вакцинації вона (продавчиня) перевіряє, чи не причепляться до «чіпів» на місці уколу магніти, а переконавшись, що магніти не чіпляються, нарікає, що цього експерименту не рекомендують по телевізору – а то б «тисячі людей» дізналися, що ніяких чіпів вакцина не містить...

На іншому ж полюсі, цілком очевидно, мають знаходитися «ідейні» супротивники щеплень. У тих-таки соцмережах прийнято нарікати на невігластво широких мас, що вірують у всесвітню змову виробників вакцин, вже згадану «чіпізацію», нібито вплив вакцин на ДНК тощо. Але значно цікавішим феноменом видаються освічені інтелектуали, які щосили агітують проти щеплень (як і карантинних обмежень) під гаслами свободи особистості.

Ось довга, але необхідна цитата з одного авторитетного в дев’яностих-нульових роках вітчизняного політичного оглядача:

«Ты указываешь на вроде бы вполне разумные рассуждения о том, что локдауны приводят к разорению множества добросовестных работников и предпринимателей (в основном, в сфере малого и среднего бизнеса), подрывая самые основы человеческой деятельности. Ты напоминаешь о реальных исторических примерах: вот к чему неоднократно в нашей недавней истории приводили государственные меры по ограничению прав и свобод. Стоит ли наступать на эти грабли еще раз? Наконец, ты цитируешь Оруэлла, Хаксли, Замятина, Сорокина, Ионеско – тексты любого из этих антиутопистов практически дословно совпадают в описании той эмоциональной истерики и государственного произвола, которые мы наблюдаем в последнее время. Все бесполезно, нас словно не слышат».

Як бачимо, це вкрай далеко від забобонів про «чіпізацію» тощо. І таких думок у відповідному середовищі більше, ніж може подумати людина, схильна вбачати в антивакцинаторах лише жертв магічного мислення та російсько-церковної пропаганди (хоча основну масу противників вакцинації таки складають саме вони).

За кількістю вакцинацій населення Україна перебуває в «середнячках», але тільки через величезний розрив за цим показником між розвиненими й бідними країнами «Our World In Data»

Показово, що антивакцинатори з тієї когорти, яка говорить про індивідуальні права й свободи, насправді аж ніяк не є такими вже індивідуалістами, якими хочуть видаватися. Вони об’єднані своєрідним «хрестовим походом» проти вакцинації та карантинних обмежень будь-якого штибу і не гребують вдаватися до сумнівних джерел, які просувають ідею неефективності/шкідливості щеплень. Всі засоби годяться, на війні як на війні.

Що, однак, не заперечує й наявності подібного підходу у частини прибічників вакцинації. Градус взаємної ненависті в суперечках «ваксів» та «антиваксів» зростає завдяки обом сторонам, на кожній з яких є люди, що вважають пропаганду своїх переконань Місією, або просто нездатні стримати емоцій.

Звичайно, влада все одно не дослухатиметься до закликів увести ще жорсткіші примусові заходи – так само, як не дослухається й до протилежної думки. Влада діє та діятиме далі винятково зі власних інтересів, намагаючись всидіти на шпагаті між необхідністю уникнути колапсу медичної системи й прагненням стримати падіння рейтингів.

У цьому плані показовими є введені з 21 жовтня обмеження на міжрегіональні пересування. Сьогодні вже встановлено, що вакцина слабко запобігає зараженню – але значною мірою відвертає тяжкий перебіг хвороби, госпіталізацію та фатальні наслідки. З огляду на це, заборона подорожувати між областями без Covid-сертифікату або довідки про відсутність інфекції має зовсім інший сенс, ніж офіційно озвучені владою аргументи. По суті, така заборона покликана стримати розповсюдження інфекції просто завдяки тому, що в будь-якому випадку призведе до зниження кількості мандрівників.

Тобто йдеться про такий собі «гібридний карантин». Який влада вводить, бо не наважується знову вдатися напряму до локдауну на кшталт того, що був позаминулої весни.

При цьому громадянин може вакцинуватися просто на вокзалі чи в аеропорту – і негайно сісти в поїзд/автобус/літак. Знов-таки, не потрібно бути епідеміологом, аби розуміти, що це не більше ніж профанація загалом логічної ідеї обмежити розповсюдження інфекції.

Подібне лукавство якщо й не усвідомлюється, то відчувається населенням. Що теж відіграє роль у несприйнятті протипандемічних заходів держави.

Супротивники вакцинації часто вказують, що за кількістю смертей від Covid-19 відносно кількості населення Україна перебуває на рівні країн з помітно більшим відсотком щеплень, а деякі з таких країн нас навіть випереджають. Разом із тим, навіть відносно невисока кількість тяжких випадків може стати непідйомною для вітчизняної системи охорони здоров’я «Our World In Data»

Але найгірше в тому, що наразі суспільство де-факто позбавлене можливості вести конструктивну дискусію на цю тему і з владою, і всередині самого себе. І тут уже провина не тільки влади.

Сварки через вакцинацію один в один нагадують політичні баталії – наприклад, між прибічниками п’ятого та шостого президентів України. І там, і тут головним стимулом для агресивних виступів з обох сторін є не позитив (підтримка того чи іншого політика, або, у випадку з вакцинацією, якоїсь конкретної точки зору на проблему). Ні, головним стимулом стає негатив, замішаний на страхах і неприйнятті.

Зауважмо, що загалом це нормально: загроза, навіть уявна, завжди викликає сильнішу реакцію, ніж потенційна винагорода. Це навіть не психологія, це «вмонтовано» в саму природу живих істот: так, інфузорія в шкільному досліді плистиме від вкинутого в пробірку кристалу солі швидше, ніж наближатиметься до запропонованої їжі.

Разом із тим, природа соцмереж, де суперечки палають найяскравіше, підштовхує протилежні групи до радикалізації. Накладаючись на згаданий вище примат негативного стимулу над позитивною мотивацією, це прокладає – вже проклало – ще один вододіл у нашому суспільстві, в якому вододілів вистачає й без того.

Саме радикалізація унеможливлює конструктивні дискусії. Наприклад, про те, що держава зовсім не взяла до уваги існування людей, яким із суто медичних причин вакцинація дійсно може зашкодити більше за саму хворобу. Такі люди є, але їх існування стало не аргументом для тиску громадськості на владу, а розмінною монетою в суперечках радикальних груп цієї громадськості між собою.

У результаті урядовці перейнялися проблемою лише на піку захворюваності, і то українцям ще доведеться чекати результатів роботи бюрократичної машини мінімум до 8 листопада.

Ще гірше – з питанням щодо документів, які могли б використовуватися замість сертифіката вакцинації людьми, які нещодавно перехворіли на коронавірус і, відповідно, мають природний імунітет.

Все це стосується й абиякої підготовки державних структур до нинішньої хвилі пандемії в інших сферах. Наприклад, про наближення цієї хвилі попереджали вже давно, і в тому числі чимало було сказано про таку особливість штаму «Дельта», як різко підвищена потреба тяжких пацієнтів у кисні.

Проте, схоже, несподіванкою для влади стала не лише планова зупинка двох виробництв, які сумарно постачали лікарням 130 тонн кисню зі щоденно необхідних 330 тонн. А й навіть той факт, що Одеський припортовий завод, який через дорожнечу газу простоює ще з вересня, виявляється, був заразом і постачальником кисню для медзакладів області.

Сьогодні заводи-постачальники вже відновлюють роботу, надії відновити виробництво з листопада на це плекають і на Одеському припортовому заводі. Але останніми днями уряд мусив аврально закуповувати кисень у Польщі, причому ціна питання для бюджету залишається таємницею.

Так само залишається таємницею, чому влітку, коли вже було відомо про нову хвилю, не вжили превентивних заходів ті, хто за посадовими обов’язками мали б передбачати її наслідки, – в уряді, на Банковій, у профільному комітеті парламенту, місцевих адміністраціях та органах самоврядування.

Інакше кажучи, суто технічна підготовка до чергової хвилі пандемії провалена так само, як і агітаційна кампанія щодо вакцинації.

На жаль, запеклі словесні битви в соцмережах і поза ними майже гарантують, що тему не буде серйозно проговорено в суспільстві – а відтак, і у владі. І це не результат якоїсь змови, а лише черговий прояв фрагментованості цього суспільства.

Скільки мутацій коронавірусу на нас іще чекає – невідомо, а от вірус недовіри й страху, який вразив стількох українців ще задовго до появи Covid-19, на жаль, навряд чи мине й після подолання пандемії.

Олександр Михельсон, для «Главкома»

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Магнитная буря с рекордной силой: метеозависимых людей предупредили об опасности
TSN
2025-03-31T06:09:38Z
Весняні обробки по максимуму: обираємо ад’юванти
AgroNews
2025-03-31T06:01:40Z
Озвучено оновлені ціни на фуражну кукурудзу в Україні
AgroNews
2025-03-31T05:07:23Z
Ціни на яйця в Україні б’ють рекорди
AgroNews
2025-03-31T04:03:11Z
Ученые обнаружили старейший потерянный континент на Земле
TSN
2025-03-31T02:11:36Z
Перевод стрелок часов: как узнать точное время
TSN
2025-03-31T02:11:05Z
Полярники зафиксировали пение морского леопарда: о чем свидетельствует запись
TSN
2025-03-31T02:10:15Z
Сколько людей в Украине носят вашу фамилию и имя: определить очень просто
TSN
2025-03-31T02:09:51Z
Стала известна причина, почему заблокирован Telegram-канал "Джокер"
TSN
2025-03-31T02:08:01Z
Лук, бархатцы, перец и не только: какие растения станут хорошими соседями для моркови на огороде
Telegraf
2025-03-31T06:36:17Z
Пасха-2025: новый тренд – кулич со вкусом дубайского шоколада, рецепт, который ищут все
Знай
2025-03-31T05:51:08Z
Пять минут – и закуска на столе: такие горячие бутерброды понравятся гостям
Telegraf
2025-03-31T03:15:16Z
Заживут, как в сказке - кому последний день марта приготовил особый сюрприз
Gazeta UA
2025-03-31T03:09:13Z
Как и когда нужно мыть окна перед Пасхой, чтобы привлечь в свой дом счастье и изобилие
TSN
2025-03-31T02:11:26Z
Когда пересаживать рассаду из теплицы на огород: огурцы, томаты, перец, баклажаны
TSN
2025-03-31T02:11:10Z
Накипь в чайнике исчезнет, как и не было: этот трюк со шкуркой овоща работает лучше любой химии
TSN
2025-03-31T02:10:52Z
Ни в коем случае не выбрасывайте использованные пакетики чая: 7 способов применения отходов в быту
TSN
2025-03-31T02:10:18Z
Засыпьте лимонную кожуру солью — и надолго избавитесь от одной из самых популярных проблем
TSN
2025-03-31T02:09:21Z
«Двое мужчин сначала требовали выключить русскую музыку»: что известно о драке в Киеве с участием ветерана
Апостроф
2025-03-31T06:24:23Z
Росія продовжує незаконно вивозити українське зерно та метал
AgroNews
2025-03-31T06:16:39Z
Украинский ветеран погиб во время драки в Чехии
Gazeta UA
2025-03-31T06:06:18Z
Российские удары по Харькову: какие подробности пока известны
Апостроф
2025-03-31T05:27:12Z
Записал видео с окровавленным лицом: в ТЦК Житомира объяснили ситуацию с "избитым" мужчиной
Фокус
2025-03-31T04:51:59Z
Харьков во второй раз за ночь атакуют БПЛА
Корреспондент
2025-03-31T04:09:39Z
Харьков под атакой дронов: есть попадания в предприятие, на месте ударов — пожар
Факти ICTV
2025-03-31T03:57:00Z
Харьков снова под ударом БПЛА: в городе пожар
Корреспондент
2025-03-31T03:03:33Z
Россияне масштабно атаковали Днепр: количество жертв возросло
TSN
2025-03-31T02:11:51Z
НБА: Первый номер драфта уничтожил Милуоки
Корреспондент
2025-03-31T06:15:37Z
Хочу этот бой: Чисора надеется получить титульный поединок с Дюбуа
Корреспондент
2025-03-31T04:15:47Z
Первый гол забил на 47 секунде: Яремчук отметился дублем в ворота Панатинаикоса
Факти ICTV
2025-03-30T20:37:59Z
В РФ топ-чиновник умер во время хоккейного матча: он отправлял россиян на войну
Фокус
2025-03-30T17:36:48Z
Экс-ассистент Тухеля может возглавить немецкий топ-клуб
Корреспондент
2025-03-30T16:18:05Z
Лунин оказался в эпицентре скандала в Испании
Telegraf
2025-03-30T15:24:01Z
Карпаты разгромили Черноморець в дебютном матче Кучера
Корреспондент
2025-03-30T15:04:21Z
НБА может создать новый баскетбольный турнир в Европе
ZN UA
2025-03-30T14:46:45Z
Лунин попал в досадную ситуацию из-за недостаточного уровня знания испанского
Корреспондент
2025-03-30T13:36:26Z
Российские артобстрелы на Курском направлении достигли рекордного количества
Апостроф
2025-03-31T06:45:48Z
Еще 1510 оккупантов отправились в ад: Генштаб обновил данные о потерях РФ
TSN
2025-03-31T06:45:34Z
ВСУ отбили штурм и уничтожили два танка россиян на Покровском направлении. ВИДЕО
Новости Украины
2025-03-31T06:45:03Z
Атака "Шахедов" по Харькову и ракетный удар по Купянску - последствия обстрелов
BigMir
2025-03-31T06:27:36Z
Оккупанты продвигаются в центре одного из городов и штурмуют его с флангов
Новости Украины
2025-03-31T06:24:15Z
Раскрыли подробности массированной атаки россиян
Gazeta UA
2025-03-31T06:21:32Z
РФ обстреляла Запорожскую область, повреждена линия электропередачи
Корреспондент
2025-03-31T06:15:40Z
Враг атаковал Харьков: дрон попал по территории гражданского предприятия
Gazeta UA
2025-03-31T06:09:55Z
В Генштабе рассказали о ситуации на фронте
Корреспондент
2025-03-31T05:51:21Z
Меган Фокс изменила отношение к Machine Gun Kelly
Корреспондент
2025-03-31T06:48:36Z
СолоХа в третий раз станет мамой
Корреспондент
2025-03-31T06:48:20Z
Платил, когда служил: Кондратюк высказался о конфликте с Козловским
Факти ICTV
2025-03-31T06:30:25Z
Бьянка Цензори придумала, как спасти брак с Канье Уэстом: почему это нравится не всем
Фокус
2025-03-31T06:06:03Z
Украинского режиссера удивило наличие слова vatnik в английском языке
Апостроф
2025-03-31T05:57:28Z
К юбилею революции возвели уникальную башню
Gazeta UA
2025-03-31T02:39:54Z
38-летняя Меган Фокс после родов изменила отношение к бывшему, которого подозревала в измене – СМИ
TSN
2025-03-31T02:10:42Z
Старшая дочь Брежневой похвасталась, как отпраздновала 24-летие в стиле гадания
TSN
2025-03-31T02:10:25Z
Юлия Санина показалась с сыном за границей и раскрыла, какой совет в музыке он ей дал
TSN
2025-03-31T02:10:11Z
Принцесса Евгения показала трогательный кадр с двумя сыновьями
Комсомольская правда
2025-03-31T06:43:11Z
Партизаны разведали базу российского тихоокеанского флота
Апостроф
2025-03-31T06:39:44Z
Мобилизация в Украине: кого из 25-летних заберут в армию
Политека
2025-03-31T06:30:20Z
Удар по кошелькам родителей: в образовательных учреждениях подорожает питание
Знай
2025-03-31T06:15:13Z
Прорыв в поисках американских солдат: машину армии США вытащили из болота
Comments UA
2025-03-31T05:51:40Z
Все о 1 апреля: какой праздник, день ангела и что нельзя делать
Лига
2025-03-31T05:51:07Z
На "большой" скорости катают по Днепру: на Херсонщине массово гибнут россияне
Новости Украины
2025-03-31T05:42:28Z
Большой переход: из окопов к гражданской жизни
ZN UA
2025-03-31T05:33:42Z
Необычная дата 31 марта: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-03-31T05:27:42Z
Все больше людей борются с этим состоянием: оно появляется в воскресенье
Comments UA
2025-03-31T06:18:42Z
Люди с дружескими связями реже прибегают к антидепрессантам — исследование
Факти ICTV
2025-03-31T06:18:30Z
Дети стали жертвами жестокого отбеливания кожи из-за стремления матери к идеалу красоты - ужасные подробности
TSN
2025-03-31T02:10:32Z
Продукты для иммунитета, хорошего зрения и здоровой кожи: где содержится много цинка
TSN
2025-03-31T02:10:24Z
Как приготовить курицу с хрустящей золотистой корочкой без панировки: понадобится сода
TSN
2025-03-31T02:10:10Z
Как за две минуты отчистить душевую лейку от известкового налета: секрет сантехников
TSN
2025-03-31T02:09:57Z
Украинцев атакует смертельная болезнь: кто в группе риска
TSN
2025-03-31T02:09:19Z
Когда сажать картошку, почему не стоит торопиться: ошибка, которую совершают 70% огородников
TSN
2025-03-31T02:08:24Z
Бывшая нардепа Тищенко поразила похудением почти на 20 кг: фото до и после
Gazeta UA
2025-03-31T02:08:19Z
Изменения в пенсионных выплатах с 1 апреля: что ждет украинских пенсионеров
Telegraf
2025-03-31T06:42:55Z
Банки изменяют правила переводов с карты на карту: какие данные теперь "засветят"
Знай
2025-03-31T06:30:02Z
Заявления Трампа о пошлинах: фондовые рынки отреагировали падением акций
Факти ICTV
2025-03-31T06:16:57Z
У российских танкеров из «теневого флота» обнаружили фальшивые страховые сертификаты
Апостроф
2025-03-31T05:54:16Z
Цены на овощи начали падать: что можно купить дешевле
Знай
2025-03-31T05:06:18Z
Часть пенсионеров потеряют льготы: кто и почему останется без помощи
Знай
2025-03-31T04:36:17Z
Курс валют в Украине: доллар продолжает дешеветь – кто "виновен" и что делать
TSN
2025-03-31T04:09:31Z
В Украине минималка должна быть 18 тысяч гривен: эксперт раскрыл все карты
Знай
2025-03-31T03:36:31Z
Действие годовых тарифов на газ завершается: что это значит для населения
Знай
2025-03-31T03:06:15Z
В Украине на продажу в ОЛХ выставили совковый тяжелый танк 1950 года выпуска
Известия Киев
2025-03-31T06:36:55Z
Первый серийный летающий автомобиль успешно прошел испытания
UAToday
2025-03-30T09:30:45Z
Для жестких и экстремальных дорог: автолюбителям показали копию Land Roover с двигателем BMW
Знай
2025-03-30T03:51:27Z
В Украине продают танк Т-10: сколько он стоит
TSN
2025-03-30T00:48:16Z
Российским ударом по Днепру уничтожено детище Маска: фото
TSN
2025-03-30T00:04:22Z
Не битый и с кожаным салоном: на Днепропетровщине продают танк, доставшийся от деда
Comments UA
2025-03-29T15:36:56Z
При каких условиях водители могут остаться без прав из-за состояния автомобильных фар
UAToday
2025-03-29T10:51:56Z
В Украине появился оригинальный семейный электрокар Zeekr с запасом хода 700 км
Фокус
2025-03-29T08:57:04Z
Элитный спа на колесах за 20 млн грн: Mercedes Sprinter превратили во внедорожный шикарный автодом
Знай
2025-03-29T07:51:27Z
Россия и США начали переговоры по совместным проектам по добыче редкоземельных металлов
Gazeta UA
2025-03-31T06:48:41Z
Договор об ископаемых: Трамп пригрозил Зеленскому
Корреспондент
2025-03-31T06:39:59Z
Не Америка и не Украина: какое слово Трамп говорит чаще всего
Comments UA
2025-03-31T06:39:57Z
В РФ заявили, что Путин нашел родственную душу, с которой будет разрушать миропорядок
Comments UA
2025-03-31T06:39:18Z
СМИ: новое правительство Германии будет добиваться наказания Венгрии в ЕС
Европейская правда
2025-03-31T06:37:06Z
Трамп заявил, что разочарован Путиным: что произошло
Comments UA
2025-03-31T06:36:41Z
В России отменяют решения о реабилитации репрессированных
Апостроф
2025-03-31T06:27:22Z
Шольц осудил Трампа и поддержал Канаду
Gazeta UA
2025-03-31T06:24:15Z
В РФ говорят, что начали обсуждение с США по редкоземельным металлам в России
Европейская правда
2025-03-31T06:07:31Z