MY.UAНовини
Озброєний нейтралітет — не такий уже й поганий стан
Озброєний нейтралітет — не такий уже й поганий стан

Озброєний нейтралітет — не такий уже й поганий стан

А «гнутися перед владою, шукати компроміси, намагатися домовитися — це стріляти собі в ногу». Тенденції, які випливають із конфлікту довкола «Зворотного відліку», коментують Андрій Куликов, Тарас Петрів, Олексій Мустафін, Катерина Коберник, Олексій Панич і Оксана Романюк.

Конфлікт редакції «Зворотного відліку» та Офісу президента, обмін репліками в соцмережах між його учасниками,обговорення на засіданні Ради з питань свободи слова при президентові та інші події в цій історії проявили серйозні проблеми в комунікації між медіа та владою. Методи, які застосовує влада для впливу на медіа, — бойкотування окремих ефірів або програм, ультиматуми, звинувачення в заангажованості, використання блогерів і анонімних телеграм-каналів для «вкидання» компромату — далекі від декларованих командою Володимира Зеленського принципів демократичності, відкритості, прозорості. Водночас медіа поки що не виробили ефективної тактики та стратегії протистояння тиску влади та відстоювання власних стандартів та інтересів. А конфлікти, які виносяться на публіку, часто переводяться в особистісну площину. Чи справді ці випадки — частина тенденції, і якщо так, то як на тиск влади має відповідати медійна спільнота? Ми запитали експертів:

  1. Чи бачите особисто ви в цьому частину тенденції? Як би ви цю тенденцію описали?
  2. На ваш погляд, які уроки чи висновки мають узяти для себе з цієї ситуації медіа?
  3. Чи слід їм скоригувати свою комунікацію із владою? Як саме? Як добитися прозорості комунікації влади й медіа, й чи можливо це за нинішніх умов?

Відповідають Андрій Куликов, Тарас Петрів, Олексій Мустафін, Катерина Коберник, Олексій Панич і Оксана Романюк.

Андрій Куликов, ведучий і голова правління «Громадського радіо», голова Комісії з журналістської етики:

— Я вважаю, що це дуже тривала тенденція в українському медіапросторі. Я пригадую, коли працював у токшоу «Свобода слова» на ICTV, ми стикалися з подібними ситуаціями: хтось виставляє свої умови, ми виставляємо свої умови. Можна, звісно, назвати це «ультиматумами» — іноді вони й мали характер ультиматумів. Однак  здебільшого це непростий переговорний процес. Зараз, наприклад, у роботі «Громадського радіо» ми набагато менше це відчуваємо. Але треба мати на увазі, що тиск на засоби масової інформації є пропорційним тому значенню й увазі, які вони отримують.

У тому, що сталося, є й позитивний елемент: він підкреслює значущість Суспільного. У практиці нинішнього президента, ще відколи він був кандидатом, мені простежується тенденція спроби ігнорувати або применшити значення Суспільного.

Потрібно шукати дієві способи протидії тиску й ніколи не вважати, що наша справа програна. На нас можуть тиснути, але й ми можемо тиснути у відповідь. Я не вважаю абсолютно негативним тиск з обох боків або тиск аудиторії: це природне явище. Ми працюємо на стику дуже багатьох інтересів. Якщо ми чітко визначили свій інтерес та узгодили його з інтересом публіки, то тоді ми знаходимо дієві способи протидії.

Скажімо, коли редакції Суспільного сказали, що не будуть приходити, якщо вони не усунуть зі списку Гео Лероса; а вони сказали: «Ні, Лерос залишиться». Це один зі способів. Питання в тому, наскільки вони та інші передбачають наслідки цього. Заради того, щоб не розпочинати деструктивну дискусію, Офіс президента або партія «Слуга народу» кажуть, що готові пожертвувати участю в одному з цікавих токшоу — це, на мою думку, теж свідчить про ігнорування журналістських інтересів. Одразу настрій «ми не будемо брати участь у деструктивній дискусії». Так ви прийдіть і не беріть у ній участь; прийдіть і зробіть внесок, щоб дискусія була конструктивною! З одного боку, це слабкість, коли вони не готові дискутувати у студії, з іншого — впертість.

Інший спосіб – це тимчасові поступки. Свого часу в Партії регіонів був Володимир Олійник, якого відряджали на будь-яке телевізійне токшоу — іншої людини ніби в партії й не було. У таких випадках треба чітко поставити умову: аудиторія прагне почути іншу людину, ми готові востаннє прийняти цього пана чи цю пані, але наступного разу ви або даєте нам інших людей, або не приходите. Важіль «ми вас не пускаємо до себе» теж має право на існування.

Навіть обговорення цієї ситуації, що виникла із Суспільним, уже вплинуло на громадську думку. Якщо й коли виникають такі ситуації, не треба їх тримати в секреті. Треба не так давати тлумачення події, як розповідати про перебіг. Аудиторія в нас достатньо критична й грамотна, щоби зробити власні висновки. Скажімо, нинішня ситуація дає підстави припустити, що представники «Слуги народу» або Офісу президента просто не готові до конструктивного обговорення теми бюджету.

Мене стривожили деякі заяви, що політичні партії нібито зобов’язані йти назустріч побажанням редакцій. Я вважаю, що це абсолютно не так: у законодавстві я не можу знайти подібного положення. Моральні та юридичні зобов’язання — це різні речі. Але з морального погляду, та й із погляду доцільності, звісно, політичні партії мають іти назустріч журналістським побажанням. Я вважаю, що ми краще знаємо інтереси аудиторії й частіше діємо в її інтересах. Отже, і в інтересах — як не парадоксально — політичних партій та офіційних осіб.

Тож нам треба просто бути наполегливими, чітко знати інтереси аудиторії й не бентежитися звертатися по допомогу до аудиторії.

Олексій Мустафін, керівник проєктів «Медіа Групи Україна»:

— Звісно, це тенденція. Будь-яка українська влада прагнула маніпулювати і «шикувати» медіа. Влада Володимира Зеленського/Андрія Єрмака не стала винятком. Навіть більше. Багато хто в 2019 році гадав, що вихідці з телебачення, якими є й теперішній президент, і нинішній керівник його Офісу, ставитимуться до медіа принаймні з повагою. Але ці прогнози від самого початку були помилковими.

Врешті-решт, Зеленський із Єрмаком ніколи не займалися новинами, лише постановками серіалів і шоу на кшталт «Чистоньюз». А постановки передбачають завчасно розписані ролі й репліки. Так, і в художньому кіно є імпровізація, але вона ніколи не була сильною стороною Зеленського, та й «Кварталу 95» загалом. Тепер таке сприйняття новин (та й самої дійсності насправді) цими, з дозволу сказати, «продюсерами» й визначає «вимоги» влади до ЗМІ та її очікування від медіа. Нічого доброго, з огляду на це, я насправді не чекаю.

Головний висновок: гнутися перед владою, шукати компроміси, намагатися домовитися — це стріляти собі в ногу. Влада не «оцінить». Навпаки, сприйматиме кожний реверанс як підтвердження картини світу, що існує в її голові, і рухатиметься далі — до маніпуляцій і «шикування» ЗМІ. Єдиний спосіб зупинити цей повзучий наступ — давати відсіч. І надавати кожній, навіть маленькій спробі тиску максимального розголосу. Не просто скаржитися, а називати факти і прізвища. Бо поки йдеться про анонімів, влада і її представники переконуватимуть, що «їхтамнєт». Кажу це як людина, що мала змогу спостерігати за подібними історіями з іншого боку «фронту».

Треба самим забезпечувати максимальну прозорість відносин влади і медіа — власне, це і є завдання ЗМІ. І розуміти, що реальним і «потенціальним» цензорам сьогодні ще можна дати по зубах. Далі це робити бути все складніше. І за більшу — для ЗМІ, для журналістів і для самого суспільства — ціну.

Оксана Романюк, виконавча директорка Інституту масової інформації:

— Ця ситуація показала дві ключові тенденцій.

Перша: нова влада рухається в бік побудови досить авторитарної системи. Мене дещо турбує, що Офіс президента займається призначенням депутатів на ефіри, і це в парламентсько-президентській республіці. Мене турбують випадки замовчувань, як із депутатом від «Слуги народу» Трухіним, коли медіа активно терли згадки про нього. Чи з висвітленням ситуації з «Укрексімбанком», коли частина медіа «не помітила» нападу на журналістів.

Друга тенденція: представники Офісу президента, замість оперативно розв’язувати проблеми, для чогось стараються їх забалакати. В результаті проблема розростається, ділиться на підпроблеми, і щодо кожної з них виникає якась комунікаційна лажа, пов’язана з Офісом президента. І все. Скажімо, відправляти в атаку на журналістів команду «блогерів у смугастих купальниках», які хамлять, маніпулюють, брешуть, — це тільки ще більше привертає уваги до Офісу, викликає ще більше запитань.

Головний висновок: на часі посилення професійного об’єднання журналістів і посилення взаємопідтримки медійної спільноти. Якщо комунікація з владою перетворюється на публічне дріботіння тут і там, побрехеньки й маніпуляції, плюс є ознаки побудови вертикальних структур, то, мабуть, краще вести таку комунікацію від імені сильних груп медійників, ніж поодинці. Тоді, думаю, можна буде добитися більшої прозорості й відповідальності як від влади, так і від медіа. До того ж нам потрібне й посилення саморегуляції медійної спільноти.

Олексій Панич, філософ, перекладач, член першого складу Наглядової ради Суспільного:

— Безумовно, я бачу в цьому конфлікті та резонансі навколо нього прояв (радше ніж «частину») загальної тенденції. Це тенденція нинішньої влади будувати свої стосунки з медіа на двох рівнях: «фасадному» (демонстративна відкритість для журналістів, розмови про свободу слова) та «залаштунковому» (контроль за інформаційним простором через тіньовий і недокументований вплив на власників та керівників більшості провідних ЗМІ, інформаційні «вкиди» через анонімні телеграм-канали, жорстка фільтрація представників правлячої партії, які з’являються в медійному просторі з коментарями). Причому робота на цьому другому, «залаштунковому» рівні будується так, аби не залишати документальних слідів (на кшталт темників – той досвід ця влада успішно враховує). Тому на кожну спробу винести на публічне обговорення ці «залаштункові» впливи влади (конкретніше — Офісу президента України) на медіа у представників влади є готова відповідь: «А ви доведіть!». Насправді дуже нагадує типову російську мантру «Какие ваши доказательства?».

Цю логіку дій нинішньої влади можна пояснити тим, що ця влада є найбільше «іміджезалежною» зі всіх, які досі були в незалежній Україні. Наріжним каменем цієї влади є позитивний імідж особисто президента Зеленського, а також, як його безпосереднє продовження, позитивний імідж його Офісу. Тому і загалом, і в стосунках із медіа ця влада намагається діяти так, аби на кожний закид, хай би який обґрунтований, можна було дати позірно (медійно) переконливу відповідь, яка «відбілює» Офіс президента і, тим паче, особисто президента — в крайньому разі за рахунок переведення негативу на окремих представників уряду чи владної фракції. Тому залаштунковий вплив на медіа та інформаційний простір ця влада намагається здійснювати, ніде не лишаючи своїх «відбитків пальців», які могли б дати доказове підґрунтя для винесення цієї інформації в публічний простір.

Ну от, поки медіа та журналісти погоджуються грати в цю гру — а саме комунікувати із владою на «фасадному» рівні й не виносити на публічне обговорення те, що відбувається на «залаштунковому» рівні, — медіа в цій ситуації будуть «грати другим номером». Тобто, пряміше кажучи, танцювати під владну дудку (що зараз здебільшого й відбувається, за доволі нечисленними винятками).

І навпаки: справжнє опонування владі, яка озброїлася такою тактикою, має початися саме з того, щоби її «залаштункові» стосунки з медіа стали предметом широкого й відкритого обговорення. Матеріалу для роздумів на цю тему вже вдосталь – починаючи з низки дивних «бойкотів», які більшість провідних ЗМІ країни з дуже різними власниками та, здавалося б, дуже різними пріоритетами інформаційної політики цього року дружно оголосили деяким особливо незручним для влади подіям і темам. Це явно свідчить про ретельно прихований за механізмами, але відчутний за результатами вплив із найвищих владних кабінетів. Можна сказати, що ця влада наразі українські медіа не «ламає» (за винятком тих, яких торкнулися санкції РНБО), але «нагинає» більшість із них, а медіа (й ефірні, й онлайнові)… поки що здебільшого прогинаються.

Добитися прозорості комунікації влади і медіа в описаних умовах навряд чи можливо, але добиватися її можна і треба. Для цього, для початку, треба припинити «прогинатися» під неофіційні «побажання» замовчування — чи, навпаки, «анонімні» просування — певних інформаційних тем (а також нав’язування неофіційно «вповноважених» владою коментаторів цих тем). А всі спроби «м’якого тиску» не просто припиняти, а одразу виносити на публічне обговорення. Саме так, як це зробили ведучі «Зворотного відліку».

Тарас Петрів, журналіст, медіаменеджер, медіаексперт, кандидат філологічних наук, президент «Фундації Суспільність» та співредактор журналу «Формат 21»:

— Тут я спостерігаю два тренди. Перший: деякі представники влади відірвалися від реалій та існують у своїй інформаційній бульбашці. Владі значною мірою бракує професійних мовців і вміння працювати зі стратегічними комунікаціями. Неохайна риторика, зверхність, брутальність чи нав’язування агресивних моделей спілкування ще нікому не ставали в пригоді. Багатьом політикам варто пройти вишкіл із публічних дебатів, демонструвати відкритість і навчитися чемно відповідати на часом дуже незручні, гострі чи неприємні запитання журналістів. Тут добре би працював алгоритм «більше експертизи, менше партійного популізму». Також вважаю дуже важливими розставлені акценти щодо останніх дискусій у заяві Незалежної медійної ради.     

Суспільне мовлення в цьому контексті має особливу місію; ігнорування владою його важливої ролі є недалекоглядним. Консультантам, які ходять коридорами влади, я б не радив підважувати Суспільне атаками на Наглядову раду НСТУ чи руйнувати її зсередини. Спроби шельмувати чи принижувати роль Суспільного не мають жодних шансів. Керівникам країни варто підтримувати, плекати, розвивати й берегти Суспільне. Бо, перебуваючи у вихорі зовнішніх загроз і глобальних викликів, треба спиратися на сталі медійні майданчики з ціннісними орієнтирами.                          

Другий тренд позитивний: зростання ролі якісних медіа, які не хочуть працювати за «темними правилами».

Журналісти мають єднатися, відстоювати стандарти, своє право на професію. В Україні є досвід опору порушенням журналістських прав. Треба формувати й активно впроваджувати нову прозору комунікаційну культуру між медіа та владою. При цьому ніколи не намагатися бути з політиками запанібрата. Це завжди можливо, якщо пам’ятати про особливу роль інституту медіа. 

Катерина Коберник, видавчиня онлайн-видання «Бабель»:

— Нічого нового в бажанні влади контролювати чи впливати на журналістів немає. Ні для кого не секрет, що політичні партії й топові спікери завжди ставили телеканалам умови своєї участі в ефірах. Хтось хотів більше часу за трибуною, хтось не йшов на ефір, якщо там були певні люди. Загалом нічого дивного в тому, щоб висувати свої умови, немає. Політик, якщо на нього чекають в ефірах різних шоу, має право висловити свої побажання, а журналісти мають право їх прийняти чи не прийняти. У нас на телебаченні рівень політичної дискусії такий низький, що деякі умови я навіть розумію. Із певними гостями сидіти в одній студії просто неприпустимо. Питання лише в тому, хто і в якій формі висловлює ці побажання. Не повинно бути ультиматумів та спроб протиснути свої інтереси всупереч усьому. Наприклад, якщо політик просто відмовляється давати інтерв'ю «Бабелю», це ще не цензура. Якщо він із якихось особистих міркувань чи помсти просить інших не робити цього, то це вже опосередкований тиск на редакцію. У нас такі приклади були.

Журналістів у кризовій комунікації із владою може захистити лише повна прозорість. Вони не повинні приховувати своїх домовленостей із владою і починати говорити, лише якщо щось пішло не так. Рівні умови для всіх спікерів, чітко виписані правила —  це вже чимало.

З іншого боку, нам усім потрібно чітко розрізняти, де тиск на свободу слова, а де діалог двох зацікавлених у результаті сторін. Якщо відверто, більшість політичних токшоу не хочуть почути в ефірі змістовний діалог експертів. Вони хочуть скандалу та розпалу пристрастей: якщо кричать — добре, якщо бійка — ще краще. Не всі політики хочуть бути статистами в цих шоу. А хтось просто не хоче виглядати дурнем. І їхня відмова іноді означає саме це, а не щось більше.

Не думаю, що якась влада щиро зацікавлена ​​в повністю вільних ЗМІ. Нинішня — не виняток. Тому їй потрібно постійно нагадувати, що медіа можна не любити, але торкатися руками не можна. Озброєний нейтралітет — не такий уже й поганий стан.

Над опитуванням працювали: Іра Рябоштан, Оля Жук, Єлизавета Мосійчук

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Посол Німеччини зустрівся з дипрадником Порошенка, у якого був обшук
Европейская правда
2025-05-19T09:54:51Z
Румыния выбирает ЕС: почему президентские выборы у соседей стали сенсацией европейского масштаба
Европейская правда
2025-05-19T09:46:54Z
Висуває абсурдні вимоги: Сибіга заявив, що Росія відкидає припинення вогню
Vlasti
2025-05-19T09:45:24Z
Європейські лідери поговорили з Трампом перед його дзвінком Путіну
Европейская правда
2025-05-19T09:33:25Z
У Євокомісії зробили важливу заяву про завершення війни в Україні
ТСН
2025-05-19T09:24:02Z
У Польщі затримали українку за перевезення нелегальних мігрантів
Европейская правда
2025-05-19T09:21:00Z
Обраний президент Румунії розповів, куди хоче здійснити перші закордонні візити
Европейская правда
2025-05-19T09:04:51Z
У Польщі підбили остаточні підсумки першого туру виборів президента
Европейская правда
2025-05-19T08:58:20Z
Сибіга назвав разючу відмінність між Україною та РФ, яку показали переговори у Стамбулі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T08:48:59Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Україну та Ізраїль звинуватили в махінаціях на "Євробаченні": іспанський мовник зробив заяву
ТСН
2025-05-19T09:48:10Z
"Євробачення-2025": під час виступу Фінляндії піротехніка дала збій та вибухнула просто на сцені
ТСН
2025-05-19T08:48:42Z
Рукопис Майка Йогансена, який вважався втраченим, буде видано українською мовою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T08:12:18Z
"Євробачення-2025": перемогу в конкурсі здобула Австрія
TSN
2025-05-18T22:41:57Z
Фінал "Євробачення-2025" у фото: порушення правил і переможець із симпатією до путіністки
ТСН
2025-05-18T22:41:53Z
"Євробачення-2025": текст і переклад пісні Wasted Love переможця конкурсу JJ
TSN
2025-05-18T22:41:47Z
"Євробачення-2025": результат голосування конкурсу
ТСН
2025-05-18T22:41:34Z
Михайло Поплавський заявив, що ера ШІ в освіті починається в Університеті культури
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T09:33:47Z
Українські розвідники з ампутаціями підкорили Гімалаї
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T09:06:17Z
В Івано-Франківську пройшли навчання екзорцистів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T08:54:57Z
Головна ядерна ракета РФ "Ярс" має серйозний дефект — заява експерта ЗСУ
ТСН
2025-05-19T08:36:43Z
Уряд збирається платити 50 тис. грн жінкам, які народили дитину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T08:27:49Z
Росіянине, що ти розраховуєш за це отримати?
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T08:15:24Z
СБУ вдарила по складах на «вишках Бойка»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T07:36:05Z
РФ атакувала Україну 112 безпілотниками: які області потрапили під удари
TSN
2025-05-19T07:18:34Z
«Воювати вічно»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T07:12:52Z
Що корисного в свинині: чому дієтологи рекомендують обов’язково додати це м’ясо до раціону
ТСН
2025-05-19T08:36:01Z
У Києві зафіксовано спалах кору: як захиститися від хвороби
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T06:18:28Z
Як тип напувалок впливає на продуктивність свиней: дослід компанії “ВАДА”
Agravery
2025-05-19T06:06:54Z
Названо симптом, який говорить про те, що вам більше не можна пити каву
TSN
2025-05-18T22:39:40Z
1 грам на літр води — і спатифілум тонутиме у хмарі квітів: рослина постійно випускатиме бутони
ТСН
2025-05-18T22:39:25Z
Скільки кроків потрібно зробити щодня для профілактики раку - дослідження
ТСН
2025-05-18T22:37:39Z
Банани на межі зникнення через зміни клімату
AgroPortal
2025-05-18T10:30:18Z
Розведення чи забій: як раціон свиней залежить від місця їх збуту
AgroPortal
2025-05-18T09:00:30Z
Україну 17 травня накрила потужна магнітна буря: як вберегтися
TSN
2025-05-17T20:26:51Z
Понад 200 населених пунктів Сумщини підлягають евакуації через російські обстріли
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T09:03:54Z
Метро на Виноградар навряд чи буде добудовано до 2027 року: що гальмує процес
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T08:42:31Z
Погода в Україні готує сюрпризи: на що чекати
TSN
2025-05-19T07:06:35Z
Карта бойових дій в Україні станом на 19 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T05:36:12Z
На Оболоні демонтовано МАФи біля метро «Мінська»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T05:15:58Z
Втрати ворога станом на 19 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T04:45:08Z
У бою проти окупантів загинув білоруський доброволець
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T04:03:58Z
Бджоли лишилися без кормової бази: як це позначиться на медозборі
AgroPortal
2025-05-19T04:00:30Z
У Черкасах прогриміли вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T03:30:43Z
Під час спроби перетнути Ла-Манш загинув мігрант
Европейская правда
2025-05-19T09:39:16Z
У Греції стався землетрус, який відчули в Афінах
Европейская правда
2025-05-19T09:34:55Z
В Німеччині чоловік поранив ножем п’ятьох осіб: один постраждалий в критичному стані
Европейская правда
2025-05-19T08:10:03Z
Закрила собою 4-річного сина: у Василькові загинула 27-річна жінка внаслідок атаки БпЛА
TSN
2025-05-19T07:39:37Z
У Києві чоловік з ножем напав на 18-річну продавчиню у квітковій крамниці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T06:33:47Z
Смертельна ДТП на Кіровоградщині: за кермом був 14-річний підліток
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T05:03:55Z
Цивільний загинув у харківському ТЦК: керівників відсторонено від роботи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T01:51:35Z
Внаслідок зіткнення мексиканського судна з Бруклінським мостом загинули двоє людей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T01:15:55Z
У Нью-Йорку корабель під прапором Мексики врізався в Бруклінський міст
ТСН
2025-05-18T22:41:42Z
Як захистити капусту від гусені, попелиці, слимаків, молі, совки: які рослини садити поряд
ТСН
2025-05-19T08:36:16Z
Посипте грядку — і цибуля виросте з кулак: рецепт засобу, який передають із покоління в покоління
TSN
2025-05-19T08:06:56Z
Три знаки зодіаку, які можуть розбагатіти у зрілому віці: астрологи їх назвали
TSN
2025-05-19T08:06:45Z
Як виростити щедрий урожай картоплі без прополювання та підгортання: корисний лайфгак
ТСН
2025-05-18T22:40:30Z
Названо знаки зодіаку, яким доля завжди дарує другий шанс: таких щасливців лише два
TSN
2025-05-18T22:40:26Z
Проклята фортеця над Збручем: історія і легенди Скала-Подільського замку
ТСН
2025-05-18T22:39:39Z
Цей кущ цвіте понад 120 днів, тому його неодмінно треба посадити у своєму саду
ТСН
2025-05-18T22:38:49Z
Вісім найсмачніших і найкращих начинок для млинців: про такі мало хто знає
ТСН
2025-05-18T22:37:17Z
День ангела 19 травня: кого та як вітати з іменинами
ТСН
2025-05-18T22:36:51Z
Ціни на яйця у Києві демонструють незначне зниження: огляд цін
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T09:18:41Z
AKIS – це ще один крок до євроінтеграції в реальній роботі з фермерами, - Віталій Коваль
Agravery
2025-05-19T09:15:49Z
Погектарні дотації отримали ще 4 тисячі українських фермерів
AgroPortal
2025-05-19T09:00:15Z
Чия «Галя балувана»? Власник вареничних судиться із власниками мережі магазинів напівфабрикатів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T08:57:36Z
Акції українських агрохолдингів просіли після мирних переговорів у Стамбулі
AgroPortal
2025-05-19T08:30:45Z
Китай готовий купувати український кормовий і харчовий горох завдяки його якості
Agravery
2025-05-19T07:52:15Z
Західний Буг планує зібрати 85 т/га цукрового буряку
AgroPortal
2025-05-19T07:30:37Z
Кабмін дозволив відновити перевірки виробників ветпрепаратів
AgroPortal
2025-05-19T07:00:01Z
Мита Трампа змінили ставлення інвесторів до США – Politico
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T06:48:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Де Мойсей отримав 10 заповідей: з’явилася нова теорія
ТСН
2025-05-19T08:21:05Z
CRM тільки для продажів? КВЦ "Парковий" ламає стереотипи з NetHunt CRM
Корреспондент
2025-05-19T08:03:11Z
Магнітна буря 19 травня: з якою силою штормитиме
ТСН
2025-05-19T04:33:12Z
Екологічна катастрофа наближається: комахи гинуть у нерівній боротьбі за виживання
ТСН
2025-05-18T22:40:48Z
Це змінить полюс обертання Землі: вчені зробили гучне відкриття
ТСН
2025-05-18T22:38:54Z
Унікальна знахідка археологів: виявлено монументальне зображення давніх божеств Ассирії
ТСН
2025-05-18T22:38:30Z
Золотий Будда понад тисячу років приховував величезний скарб: знахідка здивувала археологів
ТСН
2025-05-18T22:38:24Z
Штучний інтелект провалив завдання, яке під силу кожному школяреві: яку слабкість виявили дослідники
ТСН
2025-05-18T22:36:01Z
Про що "говорять" дельфіни: сенсаційне відкриття дослідників
TSN
2025-05-17T20:26:18Z
Визначилися всі учасники півфіналу плей-оф НХЛ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T09:12:13Z
Ексгравець НБА прокоментував свій дебют у боксі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T08:57:44Z
ЗСУ ліквідували українського боксера, який змагався разом з Усиком і Ломаченком
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T08:42:31Z
Легендарний ексфутболіст може втратити роботу через звинувачення у антисемітизмі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T07:36:29Z
Визначилися всі півфіналісти плей-оф НБА: хто продовжить боротьбу за титул
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T07:24:53Z
Син Кличка оформив дабл-дабл у поєдинку молодіжного чемпіонату Франції
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T07:09:32Z
Вболівальники «Крістал Пелес» підготували щемливий банер на історичний поєдинок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-19T07:00:57Z
Ультрамарафонцю з РФ не зарахували світовий рекорд через російський прапор
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T16:00:58Z
«Динамо» достроково стало чемпіоном України з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T14:33:39Z