MY.UAНовини
Від підніжжя Карпат до піднебесся
Від підніжжя Карпат до піднебесся

Від підніжжя Карпат до піднебесся

– За своє життя ми бачили багато повеней, але такого жахіття, яке накрило торік, у нас не було з 2008 року, – бідкається директор ДП «Берегометське лісомисливське господарство» Руслан Максимчук. – Бо спершу дуже турбувала суха, надзвичайно малосніжна зима, а згодом і суха весна. І коли раптово вдарили дощі, здавалось, що за одну ніч випаде води стільки, скільки раніше випадало впродовж року. Суха, порепана земля не змогла поглинути стільки вологи. А на схилах гір замість ґрунту було суцільне каміння, малесенькі гірські річечки та потічки, що влітку можна просто перестрибнути, перетворились на справжні водоспади.

Звісно, жодні природні чи штучні перепони не змогли втримати удар стихії. З гір потоки хлинули на рівнину. Збитки для підприємства були серйозними: пошкоджено 14 кілометрів лісових доріг, які одночасно є й шляхами сполучення між гірськими селами. Було розмито 11 мостів, 21 водоперепустка. Добре, що жоден із наших працівників не постраждав. Хоча багато в кого залило та понівечило домівки, присадибні господарства. З перших хвилин надзвичайної ситуації наші працівники мужньо долали її наслідки спільно з рятувальниками, військовими, правоохоронцями, дорожниками. Паралельно допомагали й місцевим жителям, які теж постраждало від повені.

Чи насправді «лисі» Карпати?

Берегометським лісівникам, як і усім колегам з Карпатського регіону, постійно дорікають «лисими Карпатами» та «вирубками останнього лісу». Мовляв, саме через це Буковинська земля страждає від повеней. На це головний лісничий Василь Швейко пропонує критикам та «експертам» особисто помилуватись «лисими» горами на Буковині.

– Наші головні лісові породи – це ялиця біла, ялина звичайна, бук лісовий. Більшість лісових угідь – змішані хвойно-листяні насадження, є і чисті ялинові та букові, – розповідає головний лісничий. – На жаль, зміни клімату зачепили й наш регіон. Бо якщо раніше клімат наших Карпат влітку був відносно теплим та м’яким із великою кількістю опадів, такою ж вологою була осінь і весна, зима – багатосніжною, то зараз усе різко змінюється. Влітку – сильна спека, весна та осінь сухі, а зима подекуди малосніжна або безсніжна взагалі. А дощі, якщо й випадають, то часто справжніми тропічними зливами, коли за добу-дві випадає місячна норма опадів чи більше. В результаті – катастрофічні повені. А далі знову «сухий» сезон. Але й повені це ще не головна біда. Бо якщо клімат буде змінюватись із такою ж швидкістю і у тому ж напрямку, то за 20 років наші Карпати можуть перетворитись на субтропічні сухі гори, як десь на Балканах чи на Середземномор’ї.

Із цими вибриками клімату є кілька бід. По-перше, значне всихання гірських водойм – струмочків, річечок. По-друге, значне зниження рівня ґрунтових вод. Лише за останні роки цей рівень упав у кілька разів. Особливо страждає від цього ялина. Плюс – значна кількість дерев уражена різноманітними хворобами, шкідниками. За останні два роки від хвороб, шкідників загинуло або було пошкоджено 885 гектарів наших лісових угідь. Утім, тут є ще один нюанс. За радянських часів, особливо у 1950–1960 роки наші ліси зрубали майже повністю. Натомість, на місцях рубок висаджували ялину з інших регіонів СРСР – Балтики, Білорусі, Молдови, Румунії та Болгарії. А там зовсім інша вологість повітря та ґрунт, інший рівень ґрунтових вод, інші зима та літо. Чи адаптувалось це покоління дерев до своєрідного карпатського клімату та разючих змін клімату? На жаль, маємо невтішний результат і подальші наслідки можуть бути ще більш згубними.

Загальна площа наших гірських лісових угідь – майже 35 тисяч гектарів. Щороку ми проводимо рубки головного користування на площі близько 450 гектарів, з них суцільним способом – 30 га та поступовим вибірковим – 420 га. Торік заготовили 118 тис. куб. м деревини, цьогоріч – лише 70 тисяч. На місцях усіх рубок відразу проводимо залісення.

– І ще один цікавий факт. За сотні тисяч років еволюції гірська природа дуже добре пристосувалася до всіх несприятливих явищ та катаклізмів, – пояснює В. Швейко. – Наприклад, ми щороку садимо близько 200 тисяч штук сіянців із відкритою кореневою системою. Здебільшого, це ялина – 20 тисяч штук, ялиця – 80 тисяч, дуб звичайний – 20 тисяч, бук – 15 тисяч, явір – 3 тисячі, модрина – 2 тисячі. Це сіянці з лісорозсадників, що вирощені у штучних умовах. Вони можуть бути пошкоджені під час транспортування чи посадки через той самий людський фактор та інші негативні чинники. Але водночас та насінина, яка восени чи наприкінці літа впаде з дорослого дерева у рідний йому ґрунт гірського лісу, зростатиме швидше, буде витривалішою. Бо це її рідна земля. Природа сама добре знає, як себе відновити.

Зараз у лісгоспах Карпат активно розглядають питання ведення максимально наближеного до природи лісівництва. Ми теж відпрацювали і вже впровадили у життя схожу модель та переважно відмовилися від суцільних рубок. Це поступове рубання у два етапи. Перший – вирубуємо певну кількість гірших дерев чи проріджуємо, де загущено. Відповідно, збільшується можливість більш швидкого зростання для дерев, що залишилися. Далі не проводимо заходи впродовж п’яти-шести років. А коли система дещо відновиться, проводимо вирубки дерев, що залишилися з максимальним збереженням підрослого молодняку.

Звісно, лісокультурні заходи теж дуже важливі. Торік під час Всеукраїнської акції «Мільйон дерев за 24 години» ми посадили 7,5 тис. шт. сіянців різноманітних порід дерев, цього року посадили 5 тисяч штук сіянців у рамках акції «Озеленення планети».

Гори та люди

Звісно, хай би які важливі були природні процеси поновлення та життєдіяльності лісу, без людей – працівників лісу, які доглядають за ним, ефективного і якісного господарювання не буде. Це дуже добре розуміють і берегометівці.

– Зараз у нас працюють понад 500 працівників. Це найбільше серед усіх держлісгоспів Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства, – зазначає Р. Максимчук. – Більшість працівників – місцеві мешканці з гірських місцин, в яких немає вибору, адже в горах робота є тільки в лісі. Для нас вони теж цінні працівники, бо добре знають місцевість і вболівають за рідний край. У трудовому колективі середній вік працівників 45–50 років. Є 56 ветеранів, яким понад 65 років. Є й справжні лісові династії. Серед ветеранів та почесних працівників – лісничий Славецького лісництва Іван Грименчук, майстер лісу Гірськокутського лісництва Степан Бойко, водій ремонтно-транспортної дільниці Віталій Лашкиба, майстер Мигівського лісництва Володимир Хованець, лісоруб Чемернарського лісництва Юрій Козачук, лісоруб лісопильного цеху Костянтин Марчук та інші. Тішить те, що до наших лав нині стає й молодь. Деякі з них заочно навчаються та вміло поєднують теоретичні й практичні знання.

Намагаємось зацікавлювати працівників, мотивувати, щоб вони залишалися працювати у нас. Нині середня заробітна плата на підприємстві майже 10,5 тисячі гривень. Величезне значення має й соціальний пакет та максимально комфортні умови роботи. Так, ми розуміємо, що у нас під боком Євросоюз із високими заробітками, та дуже хочеться, аби буковинці не шукали примарного щастя за тисячі кілометрів від своєї домівки.

Підприємство поступово оновлює автопарк і спецтехніку, замінює її на нову. За сприяння обласного управління лісового та мисливського господарства ми придбали сучасний екскаватор. Ще один аналогічний екскаватор вартістю понад три мільйони гривень придбали за власні кошти. На жаль, усе впирається у фінанси, але активно працюємо і у цьому напрямку.

Відпочинок та полювання

Берегометівці, як і їхні колеги з інших гірських лісгоспів Буковини, добре знають, гори – одне з найкращих місць для відпочинку. Тож завжди раді продемонструвати їхню красу та велич охочим. Тим більше, що начальник ЧОУЛМГ Василь Гончар поставив серед пріоритетних завдань – розвиток зеленого, гірського та мисливського туризму.

– Ми робимо все можливе для поліпшення відпочинку відвідувачів. Ось відремонтували будинок для відпочинку «Мигово-Майдан» Мигівського лісництва, де лісничим є Василь Гавриляк. Там відкрили дитячий майданчик, замінили огорожу, спорудили спортмайданчик, – зазначає Р. Максимчук. – Нові рекреаційні зони, де зможуть відпочити наші гості, споруджені у Долішньошепітському та Фальківському лісництві.

Місцеві лісівники працюють й у напрямку мисливського господарства. В угіддях мешкають зубр, олень, козуля, кабан, заєць-русак, лисиця, вовк, борсук, куниця, кіт лісовий, рись, ведмідь, глухар, рябчик. Всього за результатами обліку нараховується 767 особин копитних тварин.

За охорону мисливської фауни в господарстві відповідає мисливствознавець та 9 єгерів. Паралельно цю роботу виконує лісова охорона. Вони підгодовують диких тварин, заготовляють сіно та кормові віники. А ще заплановано звести вольєр для відновлення популяції оленя європейського площею 60 га.

Володимир РОМАНЕНКО

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Є нова загроза: військовий експерт розповів про ситуацію в районі Курахового
Политека
2024-11-25T16:42:50Z
Постпред Зеленського у Криму отримала мандат народного депутата
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T16:33:22Z
У Києві та області очікується туман
УкраинФорм
2024-11-25T16:31:51Z
У Харкові кількість постраждалих через ракетний удар зросла до 25
УкраинФорм
2024-11-25T16:10:27Z
Одягнений у футболку боєць ЗСУ самотужки відбив атаку шістьох екіпірованих росіян
Фокус
2024-11-25T16:06:22Z
"Чекаємо нових ударів": розмова з Петром Андрющенком про вибухи та чистки в Маріуполі
24tv
2024-11-25T16:03:45Z
На фронті загинув журналіст із Луганська Андрій Бучак
УкраинФорм
2024-11-25T15:54:06Z
За час окупації Криму зафіксували 26 випадків кримінального переслідування жінок - правозахисники
УкраинФорм
2024-11-25T15:51:52Z
У Львові на 92 році життя помер радянський політв’язень Іван Мігус
Комсомольская правда
2024-11-25T15:48:53Z
Відхилені Верховною Радою правки лідерки «Батьківщини» Тимошенко до бюджету-2025 могли покласти край розкраданню допомоги, — експерт
Политека
2024-11-25T16:42:52Z
Військова підтримка України є одним з трьох пріоритетів НАТО - Рютте
УкраинФорм
2024-11-25T16:42:19Z
Глава МЗС Чехії: На 2025 рік у світі є велика кількість снарядів, які можна викупити для ЗСУ
Европейская правда
2024-11-25T16:40:19Z
Опозиційний депутат через суд вимагає від Туска перепросити перед шахтарями
Европейская правда
2024-11-25T16:40:14Z
F-16 та системи ППО: Стефанчук назвав Трюдо ключові оборонні потреби України
УкраинФорм
2024-11-25T16:39:08Z
НАБУ розслідує незаконне збагачення нардепа Тищенка, його майно арештовано
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T16:31:21Z
ЦВК визнала Тамілу Ташеву обраною народною депутаткою
Детектор М
2024-11-25T16:31:04Z
Удар по західній підтримці: над Україною нависла загроза з Румунії - Sky News
GlavRed
2024-11-25T16:27:58Z
Топгенерал НАТО: Армія РФ зараз більша, ніж два роки тому, але її якість гірша
Европейская правда
2024-11-25T16:27:51Z
Вийшов п’ятий випуск комікса про пригоди пса Патрона
Детектор М
2024-11-25T16:42:52Z
У Баку проходить фотовиставка про українських біженців
УкраинФорм
2024-11-25T16:31:08Z
Як одягнутись на Новий рік 2025?
Фокус
2024-11-25T16:30:44Z
Де зараз живе телеведуча Василіса Фролова, яка виїхала з України
24tv
2024-11-25T16:15:07Z
Криптоінвестор заховав скарби на мільйони доларів
360ua.news
2024-11-25T16:06:09Z
Що подивитися у Чорну п’ятницю: 8 найкращих фільмів про моду і продажі
Вива
2024-11-25T16:00:33Z
Василіса Фролова показала кадри розпису з батьком своєї дитини
Комсомольская правда
2024-11-25T15:59:48Z
Де і як купити білі чоловічі кеди: стильний вибір для будь-якого образу
iPress
2024-11-25T15:55:41Z
MONATIK – "Назавжди" та Volodymyr Dantes – "Руда вода" - 10 і 9 місця чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2024-11-25T15:55:36Z
Як зробити так, щоб взуття не промокало: корисні поради для зимової пори
GlavRed
2024-11-25T15:27:08Z
Стовбурові клітини, вирощені в космосі, мають несподівану перевагу
24tv
2024-11-25T15:03:41Z
Ця реформа МСЕК нічого не змінить, – активіст пояснив абсурдність змін, анонсованих у МОЗ
24tv
2024-11-25T14:48:15Z
Що робити, коли не вдається завагітніти: поради гінекологиня
24tv
2024-11-25T14:12:17Z
Як помити вікна до блиску, щоб не було розводів: несподівані лайфхаки
24tv
2024-11-25T13:18:28Z
Чому кава корисна для здоров'я: основні причини
TSN
2024-11-25T13:06:26Z
Хвороба Альцгеймера насправді може не бути хворобою мозку
Portaltele
2024-11-25T12:52:59Z
Чи допомагають вилікувати ангіну спреї для горла
24tv
2024-11-25T12:06:22Z
Користуйтесь сезоном на повну: 5 причин щодня їсти мандарини
Знай
2024-11-25T11:51:34Z
Українські черлідерки здобули срібло на Кубку світу
Комсомольская правда
2024-11-25T16:40:04Z
Любовна "Санта-барбара": кохана легіонера Динамо розповіла про пікантні переписки із динамівцям
24tv
2024-11-25T16:30:36Z
Вінісіус – після травми: Божевільний календар
Football.ua
2024-11-25T15:58:25Z
Анчелотті схопився за голову: Реал Луніна ледь зібрав заявку на топ-матч проти Ліверпуля в ЛЧ
24tv
2024-11-25T15:54:06Z
ПСВ – Шахтар: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-25T15:42:12Z
Скандал в українському футболі: делегата УАФ відсторонили за "смішний" хабар
24tv
2024-11-25T15:33:23Z
Матчі тижня: єврокубки заходять за екватор, Der Klassiker і кузня чемпіонів на Енфілді
Football.ua
2024-11-25T15:16:44Z
Лукас Тейлор, Пайшао та Крушинський гратимуть із перших хвилин проти Зорі
Football.ua
2024-11-25T15:02:19Z
Величезна втрата для Реала: суперзірка "вершкових" пропустить важливі матчі
24tv
2024-11-25T15:00:07Z
Іспанія та Німеччина долучиться до розслідування падіння літака DHL у Литві
Европейская правда
2024-11-25T16:43:34Z
Зеленський провів Ставку: ключова тема - енергетика та її захист
УкраинФорм
2024-11-25T16:40:00Z
Розкрадання мільйонів у держави та відкатні схеми: ЗМІ розповіли про "мутні" схеми Ольги Миколюк та її "Хімпостача"
Знай
2024-11-25T16:39:59Z
Не тільки сонце та вітер: які ще альтернативні джерела енергії можна використовувати вдома
Фокус
2024-11-25T16:36:31Z
Чому можуть не надходити виплати ВПО
24tv
2024-11-25T16:36:15Z
Reuters: Австрія конфіскувала російський газ на 230 млн євро
Европейская правда
2024-11-25T16:33:34Z
Дворічна гарантія BEDNAR — спочатку в Україні, а тепер в усьому світі
AgroPortal
2024-11-25T16:28:24Z
Чи втратять бронь працевлаштовані після 18 травня: у Мінекономіки відповіли
GlavRed
2024-11-25T16:27:24Z
Субсидію перестануть надавати в деяких випадках: в ПФУ пояснили, хто залишиться без допомоги
Политека
2024-11-25T16:25:30Z
Розкриті технічні характеристики нового британського танка, що не має аналогів
InternetUA
2024-11-25T16:42:37Z
У Південній Кореї чоловік навмисно погладшав, аби ухилитися від призову до війська
24tv
2024-11-25T16:42:19Z
"Страшніший, ніж на Геловін": покупці жахаються різдвяного робота-ельфа у магазині
24tv
2024-11-25T16:39:37Z
Харківський настоятель передавав рф дані про місцеперебування ЗСУ
InternetUA
2024-11-25T16:39:30Z
Чим можна збити міжконтинентальну балістику та чи здатна сьогодні Україна на це
24tv
2024-11-25T16:36:16Z
Як Наташа Влащенко ходила в книжний. А треба було в книгарню
Детектор М
2024-11-25T16:36:06Z
Прийде нещастя: що не можна робити 26 листопада - прикмети
GlavRed
2024-11-25T16:27:41Z
На Сумщині внаслідок російської атаки загинула відома поетеса
TSN
2024-11-25T16:25:26Z
У Калузі атакували завод "Тайфун": що це за військовий об'єкт
24tv
2024-11-25T16:24:45Z
У Єгипті затонуло туристичне судно: понад 30 людей зникли безвісти
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T16:31:46Z
У сонячну Туреччину прийшов апокаліпсис – частину країни скував сніг та мороз
24tv
2024-11-25T16:30:55Z
Пекельний автопром: на заводі Tesla стався «витік токсинів» через несправні двері печі, персонал працював у тумані та за +38°C, — ЗМІ
ITC
2024-11-25T16:25:38Z
У промзоні Москви загорівся склад із фреоном - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-25T16:12:23Z
Працівники одеського ТЦК на блокпостах вимагали гроші у чоловіків
1News
2024-11-25T15:52:13Z
На Хустщині затримали раніше судимого зловмисника, який п’яним смертельно травмував односельця
Украина Криминальная
2024-11-25T15:51:15Z
У Харкові затримали чоловіка, який ледве не зарізав свого знайомого
Мій Харків
2024-11-25T15:48:16Z
В місті Ізюм чоловік викрав алюмінієві плити з прізвищами загиблих в роки Другої світової війни: йому повідомили про підозру
Мій Харків
2024-11-25T15:43:42Z
Три благодійні фонди продали понад 700 авто, які ввезли під виглядом допомоги для ЗСУ
УкраинФорм
2024-11-25T15:42:25Z
Справжнє диво для саду: що можна зробити із використаної чайної заварки
GlavRed
2024-11-25T16:36:14Z
Риси, які знадобляться під час працевлаштування: на що роботодавці звертають увагу
24tv
2024-11-25T16:30:12Z
Від календаря до кактуса: неочікувані речі, що можуть принести невдачу в оселю
GlavRed
2024-11-25T16:27:48Z
Ці помилки в резюме можуть коштувати роботи: що точно не варто робити
24tv
2024-11-25T16:24:26Z
Ніжний настільки, що тане в роті: цей "Наполеон" вразить гостей наповал
24tv
2024-11-25T16:03:49Z
Як обрати найкращий готель в Туреччині: поради для туристів
Детектор М
2024-11-25T16:01:31Z
Печиво "Брязкальце": рецепт незвичайної та дуже красивої випічки до свят
Фокус
2024-11-25T15:36:57Z
Знадобиться сіль Епсома і пиво: лайфхак, що створить на вікнах ефект матового покриття та морозу
24tv
2024-11-25T15:30:13Z
9 речей, які не можна дарувати: яких подарунків варто уникати, згідно з етикетом
GlavRed
2024-11-25T15:27:55Z
Після випуску власної пошукової системи OpenAI складе конкуренцію Google зі ще одним продуктом
24tv
2024-11-25T16:36:38Z
Експерти назвали єдину характеристику смартфона, яка має значення: що це
InternetUA
2024-11-25T16:21:20Z
Голова NVIDIA розповів, коли ШІ перестане «галюцинувати» та дав урок пікапа
ITC
2024-11-25T16:20:48Z
Як отримати інформацію з трудової книжки онлайн
24tv
2024-11-25T16:15:13Z
Nvidia представила ШІ-модель Fugatto, яка «розуміє і генерує звук так само, як це роблять люди»
ITC
2024-11-25T16:11:56Z
Зірка серіалу «Спіймати Кайдаша» озвучив 23 персонажів гри Stalker 2
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T16:06:44Z
Як назавжди видалити акаунт в Instagram: покрокова інструкція
InternetUA
2024-11-25T16:02:45Z
Штучний інтелект сплачуватиме податки в Україні
24tv
2024-11-25T15:54:56Z
Блискучі тварини перехитрили хижаків за допомогою оптичних ілюзій
Portaltele
2024-11-25T15:52:38Z
Повернення легенди: Toyota відродить культову спортивну модель
Фокус
2024-11-25T16:21:21Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі MAN TGM 4×4
AutoCentre
2024-11-25T16:15:26Z
Kia EV9 GT 2025: Електричний сімейний автомобіль зі спортивним характером та потужністю понад 500 к.с
ITC
2024-11-25T15:16:34Z
Автомобілі Chery продаватимуть під відродженим брендом Ebro
AutoCentre
2024-11-25T15:07:19Z
ВАР відправила на фронт ще 18 автомобілів
Agravery
2024-11-25T14:52:01Z
Підтримка довговічности кліматичних систем автомобілів
Топ Жир
2024-11-25T14:51:56Z
Нові авто для будь-якого бюджету: пропозиції на AUTO.RIA
Топ Жир
2024-11-25T14:45:40Z
Стартувало виробництво Mercedes eActros 600
Portaltele
2024-11-25T13:52:14Z
Готуємо автомобіль до зими: важливі етапи та чому вони необхідні
AutoCentre
2024-11-25T13:49:42Z