MY.UAНовости
Як тюремна швабра і «Байрактар» підірвали «русский мір»
Як тюремна швабра і «Байрактар» підірвали «русский мір»

Як тюремна швабра і «Байрактар» підірвали «русский мір»

Огляд проникнення російської пропаганди в український медіапростір у жовтні 2021 року.

У жовтні російська «державна велич» зазнала страшних інформаційних ударів: спочатку через оприлюднення відео про катування в’язнів у лікарні при виправній колонії в Саратові, а потім — через безпорадність російських військ на Донбасі після бойового застосування українськими військовими турецького ударного безпілотника «Байрактар». Аби приховати незручні факти від української авдиторії, російські та проросійські пропагандистські ресурси використали весь спектр маніпулятивних прийомів — від інформаційної блокади до гіперболізації економічних та енергетичних проблем в Україні. Огляд проникнення російської пропаганди в український медіа-простір у жовтні 2021 року.

Тортури у в’язницях важко назвати новою темою в російському медіапросторі. Проте читати чи слухати свідчення жертв катувань і дивитися на ютубі документальне відео про це — різний досвід.

Цей зворотний бік російської «величі» та «порядку», мов лакмусова смужка, дозволяє виокремити «м’які» та «жорсткі» інструменти російської пропаганди в Україні.

З одного боку, існують медіаресурси на кшталт «Страни» чи телеканалу «Наш», які на 100% відпрацювали технологію інформаційної блокади тортур у російських в’язницях. Їхня авдиторія ніколи не дізнається, для чого в російських в’язницях правоохоронці використовують швабри.

Натомість «Страна» 8 жовтня опублікувала матеріал про те, як нібито американські найманці, які перебували у складі добровольчих батальйонів на Донбасі, катували мирних громадян.

Час появи самої публікації показовий: це і спроба прив’язати тему тортур до війни на сході, й черговий «доказ» насильства ультраправих в Україні. Важливо знати, що у своєму оригінальному тексті американський автор Кристофер Міллер посилається на документи, поширені на сайті, створеному від імені ексспівробітника СБУ Василя Прозорова, який втік до Росії й визнав, що з 2014 року шпигував на користь країни-агресорки. Тобто «Страна» насправді передрукувала не матеріал «незалежного західного журналіста», а легалізувала фейковий контент, створений російським шпигуном. Так і конструюється викривлена реальність, у якій Україна асоціюється з неонацистами й тортурами, а Росія — із «захистом прав російськомовних».

А от «Вести» та «Інтер» таки згадали про тортури в російських тюрмах. Проте якщо ми подивимося, яким чином ці медіа висвітлюють російські теми, то побачимо дисбаланс на користь кремлівських меседжів. З одного боку, в жовтні глядачі «Інтера» могли довідатися, як Росія втручається у внутрішні справи України та цензурує інформацію про Україну:

Однак значно частіше «Інтер» переказував версії російського керівництва про «шабаш націоналістів» в Україні, про «політичні переслідування» і «вбивства на вулицях» проросійських політиків, про небажання купувати дешевший російський газ напряму через диктат Заходу, про недотримання умов для досягнення миру на Донбасі, про ненадійність української газотранспортної системи.

Хоча «Вести» в послідовному відтворенні російських меседжів ідуть далі «Інтера», проте роблять так переважно в інтересах Віктора Медведчука. Про одного з лідерів «Опозиційної платформи — За життя» «Вести» пишуть частіше, ніж про Володимира Путіна. Втім це лише трюк для маскування кремлівської пропаганди:

Медведчук використовується як ширма для впертого й систематичного нав’язування потрібних Росії меседжів про «користь» від злиття України з колишньою метрополією:

  • лише співпраця з Росією врятує Україну від коронавірусної епідемії (війни, диктатури, енергетичного колапсу, економічного занепаду тощо);
  • лише проросійські політики здатні керувати України в інтересах «народу»;
  • Лише у союзі з Росією може існувати українська державність.

Отже, в жовтні можна було спостерігати, як відкрито проросійські медіа разом із обережнішими проросійськими інформаційними ресурсами відпрацьовували одні й ті ж напрями пропаганди.

Найбільший подив викликала реакція різних українських медіа, які надали надто багато значення статті відставленого російського політика, експрезидента Дмитра Медвєдєва. На мою думку, то була лише запізніла та дратівлива реакція Кремля на вдале проведення Україною вісімдесятих роковин масових розстрілів у Бабиному Яру. Про спеціальну інформаційну операцію, покликану зірвати цю подію, ми писали у вересні. Так от, у Росії просто не витримали, що Зеленський вкотре поставив радянський режим на один щабель із нацистськими злочинцями. І зі словами українського президента погодилися президенти й Німеччини, й Ізраїлю. Відповідно, Кремлю потрібно було щось терміново вигадати, щоб назвати самого Зеленського прислужником «нациків». На жаль, більшість українських медіа, які звернули увагу на статтю Медвєдєва, мимоволі підіграли російським пропагандистам.

У жовтні трапилося ще два інциденти, які дозволили оцінити рівень російського контролю над деякими українськими медіа.

13 жовтня українська делегація у Тристоронній контактній групі повідомила про затримання на Луганщині бойовика з російським паспортом та «військовим квитком» однієї із самоназваних «республік».

18-го числа «Страна» й «Вести» синхронно публікують матеріали про наслідки інциденту. Об’єднують ці статті тези, які наступного дня чітко виголосила речниця російського міністерства закордонних справ Марія Захарова. Начебто таким чином Україна здійснила провокацію, спрямовану на підрив мирного процесу, і внаслідок цього «республіки» теж можуть вважатися вільними від виконання всіх раніше досягнутих домовленостей.

Наступний момент істини для відкритих і прихованих проросійських медіа в Україні настав 26 жовтня, коли з’явилася інформація про вдале бойове застосування турецького безпілотника «Байрактар» проти російської артилерії, що обстрілювала селище Гранітне. Перед використанням безпілотника українські військові через СММ ОБСЄ безуспішно намагалися припинити обстріл.

Росія відреагувала швидко й передбачувано, звинувативши Україну в порушенні мирних домовленостей та в ескалації. При цьому замовчувався факт, що знищеної гармати калібру 122 міліметрів не мало бути на місці атаки згідно з положеннями тих самих Мінських угод, і тим більше вона не завдавати ударів по мирному населеному пункту по український бік лінії розмежування.

Однак і факт обстрілів із боку російської артилерії, й те, що Україна чинить повністю у згоді з правом на самозахист у відповідь на збройну агресію Росії, замовчувалося проросійськими медіа. Натомість поширювалися тези, які доводили «правоту» російської позиції та звинувачували Україну в розпалюванні війни на Донбасі. Ось що писала «Страна»:

«Лавров обвинил Киев в обострении на Донбассе и попытках втянуть в войну Россию»,

«Поставки Bayraktar в Украину могут привести к дестабилизации — Кремль»,

«По ком стреляет "Байрактар". Почему применение на Донбассе беспилотника напрягло Европу».

Тут «Страна» проводить тезу, що Україна не захищалася, а нападала. І що ескалація бойових дій жодним чином не вигідна Росії. Таку ж тезу «Страна» вперто поширювала у квітні цього року.

«Ситуация под Гранитным не столь однозначна — накануне ВСУ заняли находящееся рядом село Старомарьевка в нейтральной зоне, а из Гранитного шел сильный обстрел неподконтрольного поселка Тельманово. Поэтому оборонительный характер применения "Байрактара" при общей атакующей позиции Украины выглядит сомнительным.

…Выглядело это как своеобразная демонстрация силы, которая, как несложно догадаться, вызовет не просто аналогичные меры с другой стороны. Но может и в целом повысить технологический уровень противостояния. Потому что наверняка будут приняты меры по поставкам ударных БПЛА и средств борьбы с ними войскам "республик". Иными словами — идет провокация усиления боевых действий на Донбассе. Причем на очень дальнюю перспективу», — йдеться в матеріалі «Страны» «Война за "Северный поток". Почему на Донбассе началось жестокое обострение и впервые применили "Байрактары"»

Інша цікава теза «Страни»: через українців американці намагаються зірвати запуск «Північного потоку-2» й перешкодити співпраці Європи та Росії: «Главный редактор "Страны" Игорь Гужва связывает активизацию боевых действий с вводом в действие "Северного потока-2" — и попыткой Украины этому воспрепятствовать… Вероятная цель действий — спровоцировать противника на жесткий ответ, поднять по этому поводу большой шум, попытавшись на этой теме сорвать запуск "Северного потока-2". Но запуск все равно не сорвут. Тем более, что России обострение на Донбассе как минимум до окончания сертификации СП-2 точно не нужно».

Тим часом низка проросійських коментаторів розгорнула істерію про те, що Україна «провокує» Росію на війну, практично слово в слово переказуючи тези російського МЗС:

«Андрей Ермолаев: История с байрактаром вызвала прилив военной истерии. Отдает ли кто-то себе отчет, что эскалация конфликта — путь к поражению, унижению и разрухе?»,

«Андрей Головачев: Применяя байрактары, украинское командование вряд ли продумало последствия».

Ті самі тези лунали і в ефірі каналу «Наш»:

«Політолог Єрмолаєв: Україна — детонатор під стабільністю в Європі та можливістю Світової війни»,

«Лазарєв: Реакція Росії на використання "Байрактарів" на Донбасі — дуже тривожний дзвінок».

Насправді всі ці пропагандистські зусилля спрямовувалися на те, щоби приховати бездіяльність та безпорадність Росії в ситуації, коли Україна захищає свою територію. Як і в ситуації із захопленим розвідником Косяком, російська пропаганда намагається відвернути увагу від своїх провалів через гіперболізацію «злочинів» та «віроломства» України.

На жаль, така тактика працює. Бо українська влада, чиє слово мало б цінуватися громадянами вище, ніж меседжі Кремля, добряче попсувала собі імідж реакцією на Pandora Рapers, слабкою координацією протиепідемічних заходів та вакцинаційної кампанії, критичним браком компетентності під час підготовки енергетичної системи до опалювального періоду.

На всіх трьох напрямах російські та проросійські медіа отримали достатньо фактів та ілюстрацій, за допомогою яких легко нав’язувати тези про «зовнішнє управління» та «недієздатну українську державу». Щоб це виправити, команді Зеленського треба не спікерів і міністрів від «Слуги народу» тасувати, а змінювати людей, які ухвалюють рішення.

Теги по теме
пропаганда
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
"Возвращаются в оккупацию": Украина провалила политику по поддержке ВПЛ, — Шуляк
Фокус
2024-10-23T21:06:39Z
Путин сделал заявление о "мирном завершении" войны в Украине
TSN
2024-10-18T18:39:28Z
Северокорейские военные начали действовать в Украине, – разведка США
Хвиля
2024-10-29T21:39:41Z
В Польше отреагировали на критику Зеленского
Comments UA
2024-11-01T06:33:35Z
В Москве большой спрос на антидроновую сетку: детали
Comments UA
2024-11-01T06:27:53Z
Орбану не понравились обвинения в дружбе с Путиным: Венгрия поскандалила со страной-соседкой
Новости Украины
2024-10-25T20:36:45Z
"Это реально": военные США оценили план Зеленского по передаче ракет Tomahawk
Фокус
2024-10-30T19:27:58Z
Появилась итоговая декларация саммита БРИКС: один пункт о войне в Украине
Comments UA
2024-10-23T14:12:46Z
Стояли, ждали и заскучали: девушка нашла, чем занять свой рот с мужчиной в очереди
Знай
2024-10-22T19:51:44Z
Привлечете беду: какой день недели считается опасным для стрижки
Marie Claire
2024-10-25T22:00:38Z
Медиков из военных госпиталей переводят в пехоту: что происходит
Comments UA
2024-10-28T11:06:38Z
26 октября 2024 года: Димитрия Мироточца - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-10-25T23:21:02Z
В МОУ объяснили, почему запустили в Резерв+ очень ограниченное количество вариантов отсрочок
Апостроф
2024-11-01T06:27:38Z
Масло вместо пушек. Почему Запад не собирается воевать
Фокус
2024-11-01T06:15:15Z
Какие доплаты получат пенсионеры в 2025 году
Знай
2024-10-20T18:36:01Z
Россияне ставят на свои БПЛА линзы Люнеберга: зачем они нужны и есть ли такие у ВСУ
Фокус
2024-10-21T14:21:24Z
Какой блин нельзя есть 26 октября и кому нужно постоять под березой: приметі и запреті на Дмитров день
Знай
2024-10-26T02:03:36Z
Российская певица официально бросила своего четвертого мужа
Comments UA
2024-10-22T19:51:54Z
Цыбульская уехала за границу с девятилетним сыном
Корреспондент
2024-10-29T11:06:30Z
8 главных трендов 2025 года
Marie Claire
2024-10-21T18:01:22Z
10 самых красивых мужчин мира по версии пластических хирургов
Marie Claire
2024-10-19T11:00:38Z
Воруют даже в закрытом купе: Анна Тринчер стала жертвой преступления
Знай
2024-11-01T05:51:22Z
Пророчество "Симпсонов" 24-летней давности намекает, что Камала Харрис станет президентом США
Фокус
2024-11-01T05:51:21Z
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
5 ошибок в стиле, которые визуально старят даже молодых женщин
Фокус
2024-10-20T06:30:33Z
Блогер-миллионница рассказала за что ее заблокировала Светлана Лобода
Фокус
2024-10-20T05:21:56Z
В Тернополе возле студенческого общежития умер работник университета
Корреспондент
2024-10-21T14:03:13Z
На Киевщине еще одно попадание БПЛА – соцсети
Корреспондент
2024-10-25T23:09:01Z
"По горячим следам": в Киеве задержали поджигателя отделений Укрпочты
Апостроф
2024-10-30T16:36:16Z
В роССии молотком убили пилота, причастного к ударам по Украине
Известия Киев
2024-10-21T13:50:21Z
Под вражеской ракетной атакой оказалась пожарная часть Одесской области
Апостроф
2024-11-01T06:24:14Z
В Полтаве вражеские «шахеды» атаковали жилые дома
Comments UA
2024-11-01T05:57:31Z
Житель Херсонщины взорвался на российской мине
Корреспондент
2024-10-26T16:01:52Z
В Днепре увеличилось количество погибших в результате ракетного удара
TSN
2024-10-25T22:33:36Z
СБУ задержала поджигателей авто ВСУ в трех областях
Корреспондент
2024-10-21T11:00:42Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
Удар по Харькову: число жертв возросло
Корреспондент
2024-10-29T03:36:52Z
Лунный гороскоп на 29 октября, вторник
Marie Claire
2024-10-28T21:06:41Z
Часть Сум осталась без воды
Корреспондент
2024-11-01T06:33:38Z
Штормовое предупреждение в Украине: в каких областях ожидается непогода
Фокус
2024-11-01T06:27:20Z
Следующая цель - Запорожье? Прогнозы хода войны
Корреспондент
2024-10-23T19:45:57Z
Враг ударил по энергообъекту в Сумской области
Корреспондент
2024-10-23T13:39:29Z
Враг ударил по переправам и перерезал дорогу в Харьковской области
Comments UA
2024-10-23T13:18:02Z
Почему пожилые люди меньше спят: названы главные причины
Comments UA
2024-10-25T22:36:15Z
Самые распространенные причины рака кожи: какие симптомы указывают на болезнь
Comments UA
2024-10-26T00:33:18Z
Польза и вред свежих соков: кому не следует употреблять фреши
Comments UA
2024-10-25T23:42:36Z
Почему не хватает воздуха: смертельные болезни, при которых возникает удушье
Comments UA
2024-10-26T02:36:33Z
Как снизить процент жира в организме: советы фитнес-тренера
Marie Claire
2024-11-01T05:36:27Z
Мужчины или женщины подвергаются большему воздействию алкоголя
Comments UA
2024-11-01T04:30:00Z
Польза речной рыбы: какие виды следует добавить в рацион
Comments UA
2024-10-26T00:09:17Z
Отказаться раз и навсегда: как избавиться от вредных привычек
Comments UA
2024-10-26T02:09:34Z
Даже очищенные простоят целый год: как правильно хранить грецкие орехи
GlavRed
2024-11-01T04:27:14Z
"Тысяча Зеленского": в Минэкономики рассказали, куда начислят деньги
Фокус
2024-10-26T22:24:07Z
Солнечная электростанция: сколько стоит ее установить
ZN UA
2024-10-26T02:34:25Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
Литва отключится от российской электросети
Корреспондент
2024-10-26T00:00:19Z
Канада передала Украине новую партию внедорожников с оборудованием для разминирования
Известия Киев
2024-11-01T06:27:51Z
Банкомат съел карту: украинцам подсказали, как быстро восстановить доступ к деньгам
Знай
2024-11-01T05:06:39Z
Пенсия при минимальной зарплате: какой размер выплат можно получить
ZN UA
2024-10-26T05:04:09Z
Яичница становится "золотым" блюдом: украинцы вынуждены экономить на базовых продуктах
Знай
2024-10-31T20:12:00Z
Пенсия в ноябре 2024: что изменится для украинских пенсионеров
Хвиля
2024-10-31T20:03:11Z
Мы все не идеальны: худшие черты всех знаков Зодиака
Знай
2024-10-28T16:51:23Z
Почти вечные: продукты, которые не портятся годами
Comments UA
2024-10-26T01:42:46Z
Зачем замораживать джинсы: секреты стирки, о которых вы точно не знали
Знай
2024-10-27T20:51:34Z
Домашний грушевый пирог: простой рецепт с орехами и шоколадом
Политека
2024-10-30T00:00:38Z
Как быстро и экономно приготовить соус песто: рецепты от Татьяны Литвиновой
Политека
2024-11-01T05:01:02Z
Какая 100-я цифра между 1 и 100: сложная задача для людей со сверхспособностями
GlavRed
2024-11-01T04:27:45Z
Пара из Британии разочарована самым дорогим завтраком в своей жизни
Фокус
2024-10-29T07:06:17Z
Как сделать компостную яму для листьев: советы опытных дачников
Политека
2024-10-26T00:06:26Z
Только настоящий гений может решить эту "дьявольскую" загадку за 30 секунд
GlavRed
2024-11-01T04:27:39Z
Предлагают сэкономить, а в итоге вы останетесь без денег: клиенты Vodafone поднимают бунт
Знай
2024-10-27T20:30:18Z
Батареи останутся в прошлом: создана пленка, превращающая движения в энергию
Фокус
2024-10-20T18:57:52Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
Dragon Age: The Veilguard стартовала в Steam с рекордным среди игр BioWare пиковым онлайном — первые минуты прохождения
GameMag
2024-10-31T20:42:03Z
Ученые подобрались к загадке бесплодия: обнаружено распространенное опасное вещество
Знай
2024-10-31T19:51:54Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
Зона вас поглотит: журналисты в восторге от украинской S.T.A.L.K.E.R. 2
Фокус
2024-10-18T18:42:06Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Возлюбленная Роналду провела четыре дня в больнице - шокирующие детали
Корреспондент
2024-10-26T07:39:06Z
Майк Тайсон признался, за кого будет болеть в реванше Усик - Фьюри
Корреспондент
2024-11-01T05:54:04Z
"Здесь я счастлив": Мусиала подтвердил переговоры с Баварией о новом контракте
Корреспондент
2024-10-31T13:48:41Z
Ювентус готов "спасти" форварда ПСЖ из кошмара имени Луиса Энрике
Корреспондент
2024-10-31T12:06:59Z
Букмекеры назвали главного фаворита Кубка Украины по футболу
ZN UA
2024-10-31T12:04:12Z
Гвардиола - о Золотом мяче: Роналду был монстром, но Месси - отец монстра
Корреспондент
2024-10-31T11:49:30Z
Instagram удалил комментарий игрока НБА на предложение тренера Бостона
Корреспондент
2024-10-31T10:06:59Z
Рома составила список кандидатов на замену Юричу
Корреспондент
2024-10-31T09:45:06Z
В интернете показали неизвестный родстер BMW с мотором как у Ferrari и Lamborghini
Фокус
2024-10-31T20:15:28Z
Suzuki Jimny получил стильную прощальную модификацию
Фокус
2024-10-31T14:51:56Z
От 20 000 евро: Nissan готовит недорогие электромобили для Европы
Фокус
2024-10-31T13:06:51Z
Раритет из 90-х: в Киеве заметили уникальный лимузин Volvo
Фокус
2024-10-31T10:00:41Z
Водителям на заметку: чем отличается бензин А-95 от А-95 "премиум"
GlavRed
2024-10-31T09:27:30Z
Алонсо пропустит один из дней уик-энда в Бразилии из-за болезни
Корреспондент
2024-10-31T07:42:57Z
В стиле 50-х годов: представлен оригинальный пикап Citroen Berlingo
Фокус
2024-10-30T18:51:55Z
Легенда 90-х: в Украине обнаружили Mercedes S600 W140 в новом состоянии
Фокус
2024-10-30T13:30:21Z
ЕС окончательно одобрил пошлину на китайские электромобили — до 35,7% максимум
ITC
2024-10-30T10:52:57Z