MY.UAНовини
«Фейк сьогодні може призвести до реальної смерті завтра». Як пропаганда впливає на COVID-вакцинацію та чому винна не лише Росія
«Фейк сьогодні може призвести до реальної смерті завтра». Як пропаганда впливає на COVID-вакцинацію та чому винна не лише Росія

«Фейк сьогодні може призвести до реальної смерті завтра». Як пропаганда впливає на COVID-вакцинацію та чому винна не лише Росія

Які фейки про COVID-19 найчастіше просувають в Україні? До чого тут «ОПЗЖ», Партія Шарія та Московський патріархат? Чому Росія «на експорт» транслює антивакцинаторські наративи, а «вдома» не може змусити своїх громадян вколоти «Спутник V»? Ці питання обговорювали в ході дискусії «Дезінформація у сфері охорони здоров’я. Чи впливає пропаганда на вакцинацію?»

В Україні від початку епідемії зафіксували майже 80 тисяч смертей від коронавірусної хвороби, станом на 17 листопада понад 3,2 мільйони хворих. Натомість щепилися від COVID-19 із 24 лютого 2021 року лише 12,5 мільйонів, із них дві дози вакцини отримали 9,3 мільйона людей (майже 22% населення України). Керівник Центру стратегічних досліджень та інформаційної безпеки Ігор Соловей зауважив, що ця статистика нагадує зведення з війни, оскільки жертви — реальні. Радник міністра охорони здоров’я Володимир Біруля каже, що інформаційні та дезінформаційні кампанії впливають на людей та на їхнє бажання щепитися проти COVID-19.

«Уся інформаційна кампанія була побудована, спираючись на достовірні джерела та результати досліджень. Жодна цифра чи показник, які надає МОЗ, не взяті з повітря. Вони завжди підкріплені результатами досліджень, — заявив він. — Минулого тижня МОЗ зафіксувало 210 тисяч згадок у соцмережах щодо можливості підробити документи про вакцинацію. Усі вони передані правоохоронним органам. Ми сподіваємося, що за допомогою них ми будемо вичищати інформаційний простір не лише від фейків, але й від інформації, яка може бути конвертована в підробні сертифікати».

Радник міністра також відкинув закиди противників вакцинації щодо «швидкої розробки вакцини проти COVID-19». «Увага всього світу прикута до розробки й використання цих препаратів. Якби десятиліття до цього не розроблялася технологія мРНК, якби не використовували векторні технології та платформи деактивованих вірусів, можливо, ми б не мали цих вакцин так швидко. Але це показник людського прогресу, наукового розвитку, — пояснив він. — Вакцинація рятує життя — це факт, доведений на прикладі боротьби з іншими хворобами. Саме завдяки вакцинації сьогодні людство не знає, що таке віспа та багато інших інфекційних хвороб».

Водночас у МОЗ розуміють, що лише процес спростування дезінформаційних наративів не може бути ефективним, тому, наголосив Біруля, необхідно привчати людей до критичного мислення та пояснювати, як відрізнити неправдиву інформацію від справжньої.

«Неправдива інформація, яку ви вживаєте сьогодні, може завтра призвести до реальної смерті. За допомогою моніторингів ми відстежуємо фейки та намагаємося якнайшвидше їх спростовувати. Для цього формуємо бібліотеку знань на сайті про вакцинацію Міністерства охорони здоров’я», — розповів він.

Окрім інформаційної кампанії, роз’яснень та спростування фейків, за словами Бірулі, потрібно, щоб вакцинацію проти коронавірусної хвороби підтримували лікарі. Дослідження МОЗ показують: 64% довірять своєму лікарю, й він може вплинути на рішення щодо вакцинації. Водночас він визнав, що зараз гостро стало питання антивакцинаторських настроїв серед медиків. «Коли ми силами інформаційно-роз’яснювальної роботи приводимо пацієнта в пункт вакцинації або до лікаря, щоб він зробив контрольний чек та прийняв рішення щодо вакцинації, людина може почути інформацію, яка нівелює все те, що вона знала до цього. Медики залишаються нашою ключовою аудиторією. Ми ведемо з ними роз’яснювальну роботу», — додав радник голови МОЗ. 

Чим найчастіше лякають українців?

Більшість українців, які відмовляються щепитися, використовують однаковий набір аргументів. Дослідження ЮНІСЕФ показало, що 54,6% українців не хочуть вакцинуватися, бо не довіряють вакцинам; вважають, що вакцинація несе більше ризиків, аніж сам COVID-19; не хочуть переживати реакцію на вакцини. Аналітикиня проєкту VoxCheck Мирослава Маркова каже, що ці аргументи корелюються з наративами, поширеними в інфопросторі. Зокрема, поширювалася меседжі, що «американські вакцини не пройшли всіх етапів випробовування й були передчасно затверджені», «експеримент випробовування вакцин іде на українцях», а також про «незаконність та неефективність карантинних обмежень». «Звідси ці відповіді про страх побічних дій, нерозуміння дії мРНК-вакцин (що вона нібито може впливати на ДНК)», — пояснила Маркова та додала, що сюди можна включити й недовіру до офіційної статистики, поширювачі фейків весь час намагаються поставити офіційні дані під сумнів.

Керівниця відділу Центру стратегічних комунікацій Марія Сагайдак каже, що атаки на систему охорони здоров’я особливо небезпечні з погляду інформаційної безпеки. За її словами, у 2020-2021 роках зафіксували групи російських наративів, націлених на послаблення захисту від COVID-19, — деякі є спільними для всього світу, інші — скеровані саме на Україну.

П’ять основних груп дезінформаційних наративів:

  1. конспірологічні теорії щодо COVID-19. Найпопулярнішими є: «COVID-19 — це вигадка», «міжнародні структури, що говорять про небезпеку вірусу, — наживаються на українцях», «COVID-19 — всесвітня змова», «нас хочуть чипувати, щоб контролювати», «COVID-19 придумали для того, щоб зменшити кількість населення»;
  2. неправдиві наративи, спрямовані на дискредитацію України: «Україна не здатна захистити своїх громадян від COVID-19», «зовнішнє управління не дає Україні використовувати "Спутник V", який є набагато ефективнішим», «західне лобі резервує Україну як ринок для власних вакцин», «реформа охорони здоров’я — неефективна, провалилися, а система охорони здоров’я не здатна протидіяти пандемії»;
  3. антивакцинаторські наративи: «вакцина спричиняє мутації», «вакцинують населення від COVID-19, щоб контролювати», «вакцина загрожує здоров’ю та життю, тому медики відмовляються щепитися»;
  4. наративи щодо лікування COVID-19: «маски, антисептики, дистанція — неефективні», «ПЛР-тести не призначені для виявлення вірусу, тому є хибними», фейкові методи лікування — часник, дихальні вправи, полоскання водою;
  5. неправдиві дискримінаційні наративи: «COVID-19 штучно винайдений Китаєм чи США», «COVID-19 штучно винайдений в лабораторіях, які, зокрема, є в Україні».

«Кінцева мета — це ослабити державу, зробити її вразливішою до зовнішніх впливів, посилити недовіру та дестабілізувати ситуацію всередині держави між громадянами, владою. Не всі ці наративи створюють виключно зловмисники, але останні активно використовують їх задля досягнення власних цілей та інтересів», — пояснила Марія Сагайдак. 

Хто просуває антивакцинаторські меседжі та кому це вигідно?

Як кажуть експерти, фейки та дезінформація впливають на вибір людей щодо вакцинації. Натомість Оксфордський інститут інтернету ще в 2020 році виявив, що за 92% дезінформації щодо COVID-19 відповідають Росія та Китай. Максим Майоров із Центру стратегічних комунікацій зазначив, що в Росії, зокрема, є два вектори застосування пропагандистських зусиль:

  1. суверенний: з одного боку, Росія хоче завойовувати ринки та просувати свої вакцини, а з іншого — нарощувати геополітичний вплив (держави, які погоджують використовувати російські вакцини, потрапляють у сферу її впливу). Для цих цілей використовують меседж «єдині ефективні вакцини — це російські, а західні — ні»;
  2. хтонічний — спрямований на те, щоби підірвати довіру до країни, підірвати віру в науку, освіту, інституції, деморалізувати суспільство та зробити його менш опірним для інших методів впливу. Цей метод запускають тоді, коли перший не працює.

«Можна знайти аналогії з кампаніями російської пропаганди. Багато було повідомлень, що західні вакцини мають страшні побічні ефекти, які трапляються дуже часто. Взагалі російська дезінформація щодо вакцин спрямована не лише на Україну: враховуються особливості кожної країни, де проводиться ця пропагандистська робота. Інформаційну кампанію постійно супроводжує просування вакцини "Спутник V". У кожній країні намагаються адаптувати до місцевої ситуації, коли пов’язують відмову від застосування "Спутник V" з нібито русофобією», — розповіла Мирослава Маркова. Зокрема, за її словами, російська пропаганда спрямована на Індію, Латинську Америку, США тощо. «Україна не є унікальним випадком, попри те, що в нас є опора для кремлівської пропаганди у вигляді проросійських партій, які напряму поширюють меседжі з російського телебачення», — зазначила аналітикиня VoxCheck.

Заступниця головного редактора проєкту StopFake Вікторія Романюк уточнила, що в Україні найактивніші поширювачі антивакцинаторських наративів пов’язані з «Опозиційною платформою — За життя», Партією Шарія й іншими проросійськими рухами та активістами, а також із Московським патріархатом. Вона звернула увагу на дослідження соціологічної групи «Рейтинг»: 43% українців не хочуть вакцинуватися, найбільше — мешканці Одеси, Маріуполя, Запоріжжя, Сєвєродонецька, Дніпра та Миколаєва. «Якщо перевести ці групи в електорат — це електорат партії "ОПЗЖ", — сказала Романюк. — Політики та активісти поєднують будь-які популістичні меседжі та нарощують на цьому аудиторію. Популярність цих меседжів перетворюється на електоральний капітал або підписки на ютубі, які можна монетизувати».

Мирослава Маркова додала, що антивакцинаторські наративи поширюють і депутати від «Слуги народу». «Не лише проросійські сили несуть свої меседжі: діячі, які напряму ми не можемо пов’язувати з Росією, також підривають довіру до інституцій. Це народні депутати, зокрема від монобільшості, які теж ходять на ефіри до блогерів та розповідають, що "чума чи іспанка завершилися без вакцини", "помирила ж не всі". Це теж важливий елемент впливу, бо їхні заяви розбирають на цитати, на них посилаються. Коли вони є єдиними, хто представляє органи влади, то це сприймається, що так офіційно комунікує влада».

Експерти дійшли згоди, що ці наративи поширюють зазвичай:

  • у соцмережах і месенджерах — фейсбуку, інстаграмі, ютубі, вайбері й телеграмі. В останньому є два пули, які просувають антивакцинаторські наративи в Україні: група колишніх українських політиків, які нині перебувають на території Росії, та група, яка адмініструється з Росії й має ознаки зв’язку з російськими спецслужбами;
  • українські блогери, які заперечують існування COVID-19 чи виступають проти щеплень;
  • телебачення — це наймасовіший канал. Зокрема, через неякісні новинні сюжети;
  • політики й так звані експерти.

«Вакцинація та антивакцинаторська кампанія вже давно перестали бути суто медичною проблемою й використовуються в політичних цілях. У першу чергу — Росією через прямі канали або через своїх посіпак в Україні», — підсумував керівник Центру стратегічних досліджень та інформаційної безпеки Ігор Соловей. 

Як Росія наступила на власні граблі

На початку пандемії коронавірусної хвороби Росія просувала меседжі, що «COVID-19 — це проблема всього світу, але не для Росії, яка здолає його як фашизм», «COVID-19 страшний для Європи», «COVID-19 і закриття кордонів означають крах Європи», «ЄС стануть слабкими, тому їм доведеться зняти з Росії санкції». Про це нагадала заступниця головного редактора проєкту StopFake Вікторія Романюк та пояснила, що в Росії намагаються будь-яку ситуацію використовувати для наближення до своєї мети — геополітичного домінування.

«Пропаганда алогічна, емоційна, не раціональна. Росія спершу розповідала про свою могутність і що COVID-19 для неї не страшний, та з часом наразилася на реальні виклики в суспільстві, як не можна подолати. Бо раціональними переконаннями емоцію вивести складно», — розповіла вона.

Експерти зазначили, що «вдома» російські пропагандисти критикують антивакцинаторів та намагаються різними методами змусити людей щепитися проти коронавірусної хвороби, натомість «на експорт» транслюють антивакцинаторські наративи.

«Бумеранг зараз до них повернувся. Росія стимулює своїх громадян до вакцинації: у першу чергу, вони уникають різких оцінок. Наприклад, локдаун вони називаються довгостроковими канікулами. Влада намагається уникнути негативну, який сама посіяла. Вони піддавали сумніву зусилля Штатів та Європи в боротьбі з коронавірусом, піддавали сумніву якість вакцин замість того, щоб готувати свої громадян до негативних наслідків. Здається, що хтось у Москві розраховував, що можна одним рухом рубильника ввімкнути антивакцинаторські настрої, а потім вимкнути. Тут багато хто розраховував на російську пропагандиську машину. Хтось розраховував, що так само легко зможе переконати росіян вакцинуватися всередині країни. Очевидно, що російська пропагандиська машина не здатна до консолідації, а здатна лише дискредитувати опонентів, сіяти страх та ненависть», — наголосив Ігор Соловей.

Експерти дійшли висновку, що українській владі варто застосовувати комплексний підхід, адже інформаційно-роз’яснювальними заходами вже не обійтися. Вакцинація та епідеміологічна безпека стали вже не політичними питаннями, а питаннями національної безпеки. Керівник Центру стратегічних досліджень та інформаційної безпеки Ігор Соловей каже, що держава має бути послідовною як у застосуванні обмежень, так і в мотивуванні людей вакцинуватися.

Фото: стопкадри, Adam Berry/Getty Images

Теги за темою
КоронавірусВакцина
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Морози, сніг, ожеледиця та вітер: синоптики попередили про "складну" погоду в Україні
Хвиля
2024-11-25T02:30:32Z
Росіяни можуть зсунути лінію фронту на захід відразу на двох оперативних напрямках
ZN UA
2024-11-25T02:27:58Z
ЗСУ посилюють угруповання військ: генерал оцінив загрозу штурму Куп'янська
GlavRed
2024-11-25T01:27:56Z
Росіяни окупували Катеринівку та Юріївку на Донеччині: оновлення карти від DeepState
24tv
2024-11-25T00:30:49Z
Росіяни масовано атакували Запоріжжя дронами - що вже відомо про постраждалих та руйнування
ZN UA
2024-11-24T23:25:41Z
Неочікуваний маневр: росіяни на човнах висадилися неподалік Куп'янська
ZN UA
2024-11-24T23:13:59Z
Засуджено бойовика, якого через 8 років впізнали на відео з терористом «Моторолою»
Украина Криминальная
2024-11-24T23:12:26Z
У Києві під час атаки дронів спалахнув балкон у дев’ятиповерхівці
УкраинФорм
2024-11-24T22:54:34Z
Прикордонники на Краматорському напрямку знищили два російські «Гіацинти» та «Град»
УкраинФорм
2024-11-24T22:51:24Z
КНДР може отримати від Росії технології для ракет і підводних човнів - адмірал США
УкраинФорм
2024-11-25T02:39:46Z
«Хезболла» випустила по Ізраїлю 250 ракет, є поранені
УкраинФорм
2024-11-25T02:10:42Z
У Південній Кореї суд покарав чоловіка, який набрав вагу, аби ухилитися від призову
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T02:06:22Z
Запах крадіжки чітко відчувається: чому Кремль по-різному реагує на удари західною зброєю
24tv
2024-11-25T01:36:20Z
Росія і КНДР почали "відкриту Третю світову": США бояться діяти - Загородній
GlavRed
2024-11-25T01:33:52Z
«Хезболла» вдарила ракетами по Тель-Авіву, є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T00:39:33Z
Мобілізація жінок в Україні: експерт вказав на важливий нюанс
GlavRed
2024-11-25T00:27:02Z
Війна, день 1005. Перехідна адміністрація Дональда Трампа співпрацює пліч-о-пліч з Білим домом щодо України
Football.ua
2024-11-24T23:00:30Z
Партія Качинського назвала свого кандидата у президенти Польщі
УкраинФорм
2024-11-24T22:48:54Z
Компанія Microsoft стала видавцем книг
InternetUA
2024-11-25T02:01:00Z
3 цікаві українські фільми для вечірнього перегляду
24tv
2024-11-24T20:57:34Z
Серіал «Ззовні», який вподобав Стівен Кінг, продовжений — третій сезон має 100% на Rotten Tomatoes
ITC
2024-11-24T20:57:20Z
Україна на Дитячому Євробаченні й "Міс Всесвіт" та інше: головні події тижня в шоубізі
24tv
2024-11-24T19:33:17Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2024-11-24T19:13:44Z
«Попай убивця» — трейлер горору з персонажем мультфільмів
ITC
2024-11-24T19:05:55Z
Дизайнери бренду Andreas Moskin запустили подкаст про факапи відомих людей: чим він особливий
24tv
2024-11-24T18:36:53Z
Російський бізнесмен Чичваркін вперше розповів про дружбу з Поляковою та як з нею час проводить
TSN
2024-11-24T18:33:52Z
"Оскар-2025": одразу п'ять українських фільмів потрапили до лонглиста кінопремії
TSN
2024-11-24T17:18:42Z
Захистіть своє здоров’я під час магнітної бурі 25–27 листопада
360ua.news
2024-11-24T17:30:57Z
Названо зелень, яка може спричинити тромбоз, хоча вона вважається дуже корисною
TSN
2024-11-24T16:06:26Z
Війна і сифіліс. Делікатна розмова про інтимне здоров’я українців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T12:00:11Z
Це лакмусовий папірець: що означає, якщо ви не можете зробити бодай одне підтягування
24tv
2024-11-24T11:48:04Z
Природні джерела кальцію
360ua.news
2024-11-24T10:06:49Z
Вчені виявили молекулу, яка лікує кишківник і бореться з розвитком раку
Portaltele
2024-11-24T07:45:49Z
У США виявили перший випадок зараження дитини на пташиний грип H5N1, – CDC
24tv
2024-11-24T07:15:16Z
Швидка допомога по-новому: куди везтимуть українців із серйозними діагнозами
Знай
2024-11-24T05:06:35Z
Балансування на одній нозі протягом 10 секунд – чудова вправа для довголіття
24tv
2024-11-24T04:54:35Z
Анчелотті прокоментував зміну позицій Мбаппе та Вінісіуса
Football.ua
2024-11-24T22:45:20Z
Ван Ністелрой претендує на посаду головного тренера Гамбурга
Football.ua
2024-11-24T22:39:48Z
Лаціо розгромив Болонью
Football.ua
2024-11-24T22:18:47Z
Верес — Олександрія 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-24T21:51:27Z
Барселона хоче влітку підписати захисників на обидва фланги
Football.ua
2024-11-24T21:37:18Z
Лестер може призначити Поттера
Football.ua
2024-11-24T19:57:09Z
"Реал" без Луніна здобув розгромну перемогу та наблизився до "Барселони" в Ла Лізі
TSN
2024-11-24T19:54:37Z
Євробаскет-2025. Матч Ізраїль - Україна відбудеться за закритими дверима
УкраинФорм
2024-11-24T19:48:50Z
Мбаппе прорвало: Реал без Луніна впевнено перемагає Леганес
24tv
2024-11-24T19:33:35Z
Три українські університети отримали від партнерів потужні генератори
УкраинФорм
2024-11-25T02:21:27Z
Українці щодня демонструють свій незламний дух - Трюдо
УкраинФорм
2024-11-25T02:21:24Z
Папа Римський закликав молитися за Україну та Ізраїль
УкраинФорм
2024-11-25T01:48:07Z
WSJ розкрив нові цілі України: Ростовська область під загрозою Storm Shadow та ATACMS
Хвиля
2024-11-25T01:45:45Z
Без суржику: як називати українською коштовне каміння
ZN UA
2024-11-25T01:04:48Z
Військові Північної Кореї вже брали участь у боях проти ЗСУ - начальник Генштабу
УкраинФорм
2024-11-25T00:34:54Z
Буде посилення мобілізації? У США натякнули, чого не вистачає на фронті
Знай
2024-11-25T00:30:12Z
Україна й Німеччина обговорили співпрацю у виробництві ППО та бронетехніки
УкраинФорм
2024-11-25T00:21:35Z
Пісторіус розкрив вражаючі дані про темпи виробництва зброї у Росії
Хвиля
2024-11-25T00:15:54Z
В Україні цьогоріч приватизували майже 350 обʼєктів - Немчінов
УкраинФорм
2024-11-25T01:34:32Z
Виплати на зимовий період: українцям видають по 21 000 грн на руки
Знай
2024-11-25T01:30:12Z
Золото та срібло відчутно подорожчали: як змінилися ціни за тиждень
24tv
2024-11-24T22:18:33Z
Коли Воррен Баффет, який має майже 150 мільярдів доларів, купив свої перші акції
24tv
2024-11-24T21:30:16Z
У Фінляндії знайшли несподіваний спосіб утилізації старих вітряних турбін
24tv
2024-11-24T20:27:17Z
Польські фермери припинили блокування пункту пропуску у Шегинях
ZN UA
2024-11-24T20:24:42Z
Укренерго оприлюднило графік відключень світла на 25 листопада
Хвиля
2024-11-24T19:42:38Z
Польські фермери припинили блокаду кордону з Україною
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T19:27:46Z
Бронювання працівників через “Дію”: нові правила з грудня
360ua.news
2024-11-24T19:09:10Z
У Ковелі стався конфлікт зі стріляниною за участі поліції
Украина Криминальная
2024-11-25T01:42:48Z
Гаряча ніч у Росії: вибухи пролунали у Курську та Калузі
TSN
2024-11-25T01:21:43Z
У Запоріжжі «Шахеди» пошкодили інфраструктурний об'єкт, поранена дитина
УкраинФорм
2024-11-25T00:43:26Z
Палає нафтобаза: росіяни скаржаться на атаку безпілотників у Калузі
24tv
2024-11-24T23:51:05Z
Суд у Львові конфіскував Iphone 13 у військовополоненого
InternetUA
2024-11-24T22:37:41Z
У турецькій Анталії загорівся пасажирський літак з Росії
УкраинФорм
2024-11-24T20:48:13Z
Палає літак із понад 90 росіянами на борту: подробиці та відео
FaceNews
2024-11-24T20:12:14Z
На Львівщині чоловік видурив у жінки майже 200 тис грн: сказав, що це на лікування її онука
Политека
2024-11-24T20:00:55Z
Стало відомо, хто влаштував стрілянину в столичному клубі в ніч на 23 листопада
Khreschatyk
2024-11-24T18:48:00Z
Гороскоп на тиждень 25 листопада – 1 грудня для всіх знаків Зодіаку: Львів обдурять, Овни витратить сили, а Водолії мають слухати себе
Знай
2024-11-25T02:30:32Z
Ідеальний гарбузовий крем-суп за 30 хвилин: кулінар поділилася простим рецептом
Политека
2024-11-25T02:01:35Z
Грілки із гарячою водою можуть бути небезпечними: як перевірити їх
GlavRed
2024-11-24T22:27:38Z
Це знають не всі: навіщо додавати оцет під час варіння картоплі
24tv
2024-11-24T22:18:26Z
Він бюджетний та смачний: відеорецепт нового яблучного пляцка від Лілії Цвіт
24tv
2024-11-24T22:00:32Z
P Diddy бідкається на тюремну їжу: журналіст вирішив перевірити, наскільки вона жахлива
24tv
2024-11-24T21:12:12Z
Чому "санчата" – головний червоний прапорець у знайомствах сьогодні
24tv
2024-11-24T19:42:06Z
Напрочуд ефективне рішення: чому столові прибори треба встромляти в цибулю
24tv
2024-11-24T19:36:04Z
Замість шуби та олів'є: приготуйте салатний торт з куркою
24tv
2024-11-24T19:12:51Z
Головоломка для справжніх геніїв: потрібно за 13 секунд знайти 6 захованих букв
GlavRed
2024-11-25T02:06:29Z
OpenAI готується до запуску власного браузера з інтегрованим ChatGPT
InternetUA
2024-11-25T01:01:15Z
Австралія відмовилася від плану штрафувати соцмережі-гіганти за небажання боротися з дезінформацією
ZN UA
2024-11-25T00:16:48Z
Google судиться з колишнім інженером через витік інформації про чипи Pixel
InternetUA
2024-11-25T00:01:23Z
В Японії вперше заарештували творців сайту зі спойлерами до аніме та фільмів
InternetUA
2024-11-24T21:55:56Z
GTA 6 стала найочікуванішою грою 2025 року
InternetUA
2024-11-24T21:31:08Z
Земля втратить супутник-"мінімісяць": науковці прогнозують його повернення через 30 років
TSN
2024-11-24T21:06:32Z
Bihus.Info випустили блог про Андрія Єрмака
Детектор М
2024-11-24T20:57:57Z
Amazon заполонили підробні AMD Ryzen 9800X3D — за $200 під час дефіциту
ITC
2024-11-24T20:57:31Z
Тиск у шинах заощадить до 2000 гривень: що треба знати водіям
Знай
2024-11-24T22:30:20Z
Найнадійніші та найгірші авто року за версією TÜV
360ua.news
2024-11-24T20:12:33Z
Який найменший у світі мотоцикл
AutoCentre
2024-11-24T18:13:54Z
Дебют Mercedes-AMG E53 у Києві
360ua.news
2024-11-24T14:07:53Z
На продаж виставили "найстрашніше" американське авто
Фокус
2024-11-24T10:00:09Z
Понад 600 сил і 3,8 с до сотні: в Україну привезли новий спортивний седан Mercedes
Фокус
2024-11-24T08:51:23Z
Jaguar E-Type знаменитого шпигуна виставили на аукціон
AutoCentre
2024-11-24T08:03:54Z
KIA K5 та Porsche Cayenne майже задарма: співробітник ТЦК Дмитро Некраш на одну зарплату організував собі автопарк
Знай
2024-11-24T05:21:51Z
Механік назвав моделі авто, які б він ніколи не купив: деякі з них популярні в Україні
24tv
2024-11-23T21:24:32Z