MY.UAНовини
«Фейк сьогодні може призвести до реальної смерті завтра». Як пропаганда впливає на COVID-вакцинацію та чому винна не лише Росія
«Фейк сьогодні може призвести до реальної смерті завтра». Як пропаганда впливає на COVID-вакцинацію та чому винна не лише Росія

«Фейк сьогодні може призвести до реальної смерті завтра». Як пропаганда впливає на COVID-вакцинацію та чому винна не лише Росія

Які фейки про COVID-19 найчастіше просувають в Україні? До чого тут «ОПЗЖ», Партія Шарія та Московський патріархат? Чому Росія «на експорт» транслює антивакцинаторські наративи, а «вдома» не може змусити своїх громадян вколоти «Спутник V»? Ці питання обговорювали в ході дискусії «Дезінформація у сфері охорони здоров’я. Чи впливає пропаганда на вакцинацію?»

В Україні від початку епідемії зафіксували майже 80 тисяч смертей від коронавірусної хвороби, станом на 17 листопада понад 3,2 мільйони хворих. Натомість щепилися від COVID-19 із 24 лютого 2021 року лише 12,5 мільйонів, із них дві дози вакцини отримали 9,3 мільйона людей (майже 22% населення України). Керівник Центру стратегічних досліджень та інформаційної безпеки Ігор Соловей зауважив, що ця статистика нагадує зведення з війни, оскільки жертви — реальні. Радник міністра охорони здоров’я Володимир Біруля каже, що інформаційні та дезінформаційні кампанії впливають на людей та на їхнє бажання щепитися проти COVID-19.

«Уся інформаційна кампанія була побудована, спираючись на достовірні джерела та результати досліджень. Жодна цифра чи показник, які надає МОЗ, не взяті з повітря. Вони завжди підкріплені результатами досліджень, — заявив він. — Минулого тижня МОЗ зафіксувало 210 тисяч згадок у соцмережах щодо можливості підробити документи про вакцинацію. Усі вони передані правоохоронним органам. Ми сподіваємося, що за допомогою них ми будемо вичищати інформаційний простір не лише від фейків, але й від інформації, яка може бути конвертована в підробні сертифікати».

Радник міністра також відкинув закиди противників вакцинації щодо «швидкої розробки вакцини проти COVID-19». «Увага всього світу прикута до розробки й використання цих препаратів. Якби десятиліття до цього не розроблялася технологія мРНК, якби не використовували векторні технології та платформи деактивованих вірусів, можливо, ми б не мали цих вакцин так швидко. Але це показник людського прогресу, наукового розвитку, — пояснив він. — Вакцинація рятує життя — це факт, доведений на прикладі боротьби з іншими хворобами. Саме завдяки вакцинації сьогодні людство не знає, що таке віспа та багато інших інфекційних хвороб».

Водночас у МОЗ розуміють, що лише процес спростування дезінформаційних наративів не може бути ефективним, тому, наголосив Біруля, необхідно привчати людей до критичного мислення та пояснювати, як відрізнити неправдиву інформацію від справжньої.

«Неправдива інформація, яку ви вживаєте сьогодні, може завтра призвести до реальної смерті. За допомогою моніторингів ми відстежуємо фейки та намагаємося якнайшвидше їх спростовувати. Для цього формуємо бібліотеку знань на сайті про вакцинацію Міністерства охорони здоров’я», — розповів він.

Окрім інформаційної кампанії, роз’яснень та спростування фейків, за словами Бірулі, потрібно, щоб вакцинацію проти коронавірусної хвороби підтримували лікарі. Дослідження МОЗ показують: 64% довірять своєму лікарю, й він може вплинути на рішення щодо вакцинації. Водночас він визнав, що зараз гостро стало питання антивакцинаторських настроїв серед медиків. «Коли ми силами інформаційно-роз’яснювальної роботи приводимо пацієнта в пункт вакцинації або до лікаря, щоб він зробив контрольний чек та прийняв рішення щодо вакцинації, людина може почути інформацію, яка нівелює все те, що вона знала до цього. Медики залишаються нашою ключовою аудиторією. Ми ведемо з ними роз’яснювальну роботу», — додав радник голови МОЗ. 

Чим найчастіше лякають українців?

Більшість українців, які відмовляються щепитися, використовують однаковий набір аргументів. Дослідження ЮНІСЕФ показало, що 54,6% українців не хочуть вакцинуватися, бо не довіряють вакцинам; вважають, що вакцинація несе більше ризиків, аніж сам COVID-19; не хочуть переживати реакцію на вакцини. Аналітикиня проєкту VoxCheck Мирослава Маркова каже, що ці аргументи корелюються з наративами, поширеними в інфопросторі. Зокрема, поширювалася меседжі, що «американські вакцини не пройшли всіх етапів випробовування й були передчасно затверджені», «експеримент випробовування вакцин іде на українцях», а також про «незаконність та неефективність карантинних обмежень». «Звідси ці відповіді про страх побічних дій, нерозуміння дії мРНК-вакцин (що вона нібито може впливати на ДНК)», — пояснила Маркова та додала, що сюди можна включити й недовіру до офіційної статистики, поширювачі фейків весь час намагаються поставити офіційні дані під сумнів.

Керівниця відділу Центру стратегічних комунікацій Марія Сагайдак каже, що атаки на систему охорони здоров’я особливо небезпечні з погляду інформаційної безпеки. За її словами, у 2020-2021 роках зафіксували групи російських наративів, націлених на послаблення захисту від COVID-19, — деякі є спільними для всього світу, інші — скеровані саме на Україну.

П’ять основних груп дезінформаційних наративів:

  1. конспірологічні теорії щодо COVID-19. Найпопулярнішими є: «COVID-19 — це вигадка», «міжнародні структури, що говорять про небезпеку вірусу, — наживаються на українцях», «COVID-19 — всесвітня змова», «нас хочуть чипувати, щоб контролювати», «COVID-19 придумали для того, щоб зменшити кількість населення»;
  2. неправдиві наративи, спрямовані на дискредитацію України: «Україна не здатна захистити своїх громадян від COVID-19», «зовнішнє управління не дає Україні використовувати "Спутник V", який є набагато ефективнішим», «західне лобі резервує Україну як ринок для власних вакцин», «реформа охорони здоров’я — неефективна, провалилися, а система охорони здоров’я не здатна протидіяти пандемії»;
  3. антивакцинаторські наративи: «вакцина спричиняє мутації», «вакцинують населення від COVID-19, щоб контролювати», «вакцина загрожує здоров’ю та життю, тому медики відмовляються щепитися»;
  4. наративи щодо лікування COVID-19: «маски, антисептики, дистанція — неефективні», «ПЛР-тести не призначені для виявлення вірусу, тому є хибними», фейкові методи лікування — часник, дихальні вправи, полоскання водою;
  5. неправдиві дискримінаційні наративи: «COVID-19 штучно винайдений Китаєм чи США», «COVID-19 штучно винайдений в лабораторіях, які, зокрема, є в Україні».

«Кінцева мета — це ослабити державу, зробити її вразливішою до зовнішніх впливів, посилити недовіру та дестабілізувати ситуацію всередині держави між громадянами, владою. Не всі ці наративи створюють виключно зловмисники, але останні активно використовують їх задля досягнення власних цілей та інтересів», — пояснила Марія Сагайдак. 

Хто просуває антивакцинаторські меседжі та кому це вигідно?

Як кажуть експерти, фейки та дезінформація впливають на вибір людей щодо вакцинації. Натомість Оксфордський інститут інтернету ще в 2020 році виявив, що за 92% дезінформації щодо COVID-19 відповідають Росія та Китай. Максим Майоров із Центру стратегічних комунікацій зазначив, що в Росії, зокрема, є два вектори застосування пропагандистських зусиль:

  1. суверенний: з одного боку, Росія хоче завойовувати ринки та просувати свої вакцини, а з іншого — нарощувати геополітичний вплив (держави, які погоджують використовувати російські вакцини, потрапляють у сферу її впливу). Для цих цілей використовують меседж «єдині ефективні вакцини — це російські, а західні — ні»;
  2. хтонічний — спрямований на те, щоби підірвати довіру до країни, підірвати віру в науку, освіту, інституції, деморалізувати суспільство та зробити його менш опірним для інших методів впливу. Цей метод запускають тоді, коли перший не працює.

«Можна знайти аналогії з кампаніями російської пропаганди. Багато було повідомлень, що західні вакцини мають страшні побічні ефекти, які трапляються дуже часто. Взагалі російська дезінформація щодо вакцин спрямована не лише на Україну: враховуються особливості кожної країни, де проводиться ця пропагандистська робота. Інформаційну кампанію постійно супроводжує просування вакцини "Спутник V". У кожній країні намагаються адаптувати до місцевої ситуації, коли пов’язують відмову від застосування "Спутник V" з нібито русофобією», — розповіла Мирослава Маркова. Зокрема, за її словами, російська пропаганда спрямована на Індію, Латинську Америку, США тощо. «Україна не є унікальним випадком, попри те, що в нас є опора для кремлівської пропаганди у вигляді проросійських партій, які напряму поширюють меседжі з російського телебачення», — зазначила аналітикиня VoxCheck.

Заступниця головного редактора проєкту StopFake Вікторія Романюк уточнила, що в Україні найактивніші поширювачі антивакцинаторських наративів пов’язані з «Опозиційною платформою — За життя», Партією Шарія й іншими проросійськими рухами та активістами, а також із Московським патріархатом. Вона звернула увагу на дослідження соціологічної групи «Рейтинг»: 43% українців не хочуть вакцинуватися, найбільше — мешканці Одеси, Маріуполя, Запоріжжя, Сєвєродонецька, Дніпра та Миколаєва. «Якщо перевести ці групи в електорат — це електорат партії "ОПЗЖ", — сказала Романюк. — Політики та активісти поєднують будь-які популістичні меседжі та нарощують на цьому аудиторію. Популярність цих меседжів перетворюється на електоральний капітал або підписки на ютубі, які можна монетизувати».

Мирослава Маркова додала, що антивакцинаторські наративи поширюють і депутати від «Слуги народу». «Не лише проросійські сили несуть свої меседжі: діячі, які напряму ми не можемо пов’язувати з Росією, також підривають довіру до інституцій. Це народні депутати, зокрема від монобільшості, які теж ходять на ефіри до блогерів та розповідають, що "чума чи іспанка завершилися без вакцини", "помирила ж не всі". Це теж важливий елемент впливу, бо їхні заяви розбирають на цитати, на них посилаються. Коли вони є єдиними, хто представляє органи влади, то це сприймається, що так офіційно комунікує влада».

Експерти дійшли згоди, що ці наративи поширюють зазвичай:

  • у соцмережах і месенджерах — фейсбуку, інстаграмі, ютубі, вайбері й телеграмі. В останньому є два пули, які просувають антивакцинаторські наративи в Україні: група колишніх українських політиків, які нині перебувають на території Росії, та група, яка адмініструється з Росії й має ознаки зв’язку з російськими спецслужбами;
  • українські блогери, які заперечують існування COVID-19 чи виступають проти щеплень;
  • телебачення — це наймасовіший канал. Зокрема, через неякісні новинні сюжети;
  • політики й так звані експерти.

«Вакцинація та антивакцинаторська кампанія вже давно перестали бути суто медичною проблемою й використовуються в політичних цілях. У першу чергу — Росією через прямі канали або через своїх посіпак в Україні», — підсумував керівник Центру стратегічних досліджень та інформаційної безпеки Ігор Соловей. 

Як Росія наступила на власні граблі

На початку пандемії коронавірусної хвороби Росія просувала меседжі, що «COVID-19 — це проблема всього світу, але не для Росії, яка здолає його як фашизм», «COVID-19 страшний для Європи», «COVID-19 і закриття кордонів означають крах Європи», «ЄС стануть слабкими, тому їм доведеться зняти з Росії санкції». Про це нагадала заступниця головного редактора проєкту StopFake Вікторія Романюк та пояснила, що в Росії намагаються будь-яку ситуацію використовувати для наближення до своєї мети — геополітичного домінування.

«Пропаганда алогічна, емоційна, не раціональна. Росія спершу розповідала про свою могутність і що COVID-19 для неї не страшний, та з часом наразилася на реальні виклики в суспільстві, як не можна подолати. Бо раціональними переконаннями емоцію вивести складно», — розповіла вона.

Експерти зазначили, що «вдома» російські пропагандисти критикують антивакцинаторів та намагаються різними методами змусити людей щепитися проти коронавірусної хвороби, натомість «на експорт» транслюють антивакцинаторські наративи.

«Бумеранг зараз до них повернувся. Росія стимулює своїх громадян до вакцинації: у першу чергу, вони уникають різких оцінок. Наприклад, локдаун вони називаються довгостроковими канікулами. Влада намагається уникнути негативну, який сама посіяла. Вони піддавали сумніву зусилля Штатів та Європи в боротьбі з коронавірусом, піддавали сумніву якість вакцин замість того, щоб готувати свої громадян до негативних наслідків. Здається, що хтось у Москві розраховував, що можна одним рухом рубильника ввімкнути антивакцинаторські настрої, а потім вимкнути. Тут багато хто розраховував на російську пропагандиську машину. Хтось розраховував, що так само легко зможе переконати росіян вакцинуватися всередині країни. Очевидно, що російська пропагандиська машина не здатна до консолідації, а здатна лише дискредитувати опонентів, сіяти страх та ненависть», — наголосив Ігор Соловей.

Експерти дійшли висновку, що українській владі варто застосовувати комплексний підхід, адже інформаційно-роз’яснювальними заходами вже не обійтися. Вакцинація та епідеміологічна безпека стали вже не політичними питаннями, а питаннями національної безпеки. Керівник Центру стратегічних досліджень та інформаційної безпеки Ігор Соловей каже, що держава має бути послідовною як у застосуванні обмежень, так і в мотивуванні людей вакцинуватися.

Фото: стопкадри, Adam Berry/Getty Images

Теги за темою
КоронавирусВакцина
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Сенаторы США посетили Тайвань: что пообещали острову
ZN UA
2025-04-18T11:07:50Z
После Пасхи Украина может получить катастрофический сценарий: подробности
Comments UA
2025-04-18T11:03:41Z
Украина может лишиться помощи Европы: какой план созрел у Кремля
Comments UA
2025-04-18T06:24:26Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Можете проспать свое счастье: чего лучше избегать в Страстную пятницу
Gazeta UA
2025-04-18T03:36:04Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Сколько летит Кинжал: комментарий эксперта
Факти ICTV
2025-04-18T11:09:04Z
Украина представила новейшие морские дроны и лазерное оружие "Тризуб"
Gazeta UA
2025-04-18T11:06:35Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
Пограничники прогнозируют большие очереди на границе: в чем причина
Comments UA
2025-04-17T13:16:58Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Украина вернула тела 909 погибших военных
Лига
2025-04-18T11:06:20Z
Почти лето: какую погоду ждать в Украине на Пасхальные выходные
Апостроф
2025-04-18T10:51:28Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Внучка Ротару выложила яркие кадры из отпуска во Флоренции
Gazeta UA
2025-04-18T11:06:42Z
Райан Гослинг отправляется в Далёкую галактику
Кино-Театр
2025-04-18T11:03:20Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Экс-звезда "Квартала 95" Елена Кравец дебютирует в театральном моноспектакле/Речь идет о показе моноспектакля под названием "Можно я просто посижу?"
Апостроф
2025-04-07T18:09:09Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Борьба за дешевые лекарства обернулась ростом цен: "Факт остается фактом – людей обманули"
Знай
2025-04-18T10:30:37Z
Назван возраст, когда разрушаются суставы
Comments UA
2025-04-18T10:18:01Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Запах как индикатор дружбы: ученые раскрыли секрет симпатии
Факти ICTV
2025-04-18T10:13:50Z
Проблемы с зубами могут ухудшить работу сердца: какая связь
Comments UA
2025-04-18T09:33:12Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
В России заявили о задержании иностранца, который готовил "теракт"
Корреспондент
2025-04-18T10:15:55Z
При восхождении на Эверест погибли 16 альпинистов
Gazeta UA
2025-04-18T08:54:55Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Лучшие маринады для овощей-гриль: вкус, который омрачит даже шашлык
Gazeta UA
2025-04-18T10:48:16Z
Українська пивоварня MOVA створила сорт пива, який увійшов до довідника Європейської спілки
AgroNews
2025-04-18T09:52:12Z
Самые распространенные фобии: чего боится большинство людей
Comments UA
2025-04-18T09:48:24Z
Новое видение украинской паски: только верхушка, мясная или рыбная – уже в продаже
Комсомольская правда
2025-04-18T09:16:34Z
Забудьте о скучных завтраках: рецепт кабачковых маффинов с сыром и ветчиной
Знай
2025-04-18T07:51:36Z
Быстрый перекус в утреннее время: как приготовить постные палянички из картофеля
Gazeta UA
2025-04-18T06:48:12Z
Как сделать золотые пасхальные яйца: пошаговый рецепт
TSN
2025-04-18T02:17:48Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
В Украине растут цены на лук
Gazeta UA
2025-04-18T11:09:32Z
В энергосистеме наблюдаются кардинальные изменения: "Укрэнерго" опубликовало срочное заявление
Comments UA
2025-04-18T11:09:31Z
Большинство украинцев могут получить повышение зарплат в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-18T11:07:12Z
В Минфине ответили, будут ли повышать налоги в Украине
Корреспондент
2025-04-18T10:51:49Z
Биоэтанол в бензине: как изменится качество и стоимость топлива на АЗС с 1 мая
Факти ICTV
2025-04-18T10:19:22Z
Банк Raiffeisen поставил на паузу продажу российского бизнеса: в чем причина
Comments UA
2025-04-18T10:03:55Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Месси рассказал о своих планах на Чемпионат мира 2026
Корреспондент
2025-04-18T11:06:28Z
После обидных поражений и вылета из Лиги чемпионов Реал может заменить ключевых игроков
Известия Киев
2025-04-18T10:31:24Z
Умер 36-летний экс-игрок Манчестер Юнайтед
Корреспондент
2025-04-18T10:30:27Z
УЕФА определил лучшего игрока недели в Лиге чемпионов
Корреспондент
2025-04-18T10:24:54Z
WTA ответила на обвинение Цуренко в поддержке терроризма
Корреспондент
2025-04-18T10:09:35Z
Чемпионат Украины по футболу, 25-й тур: расписание, результаты и видеообзоры матчей
Telegraf
2025-04-18T10:06:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Россия научилась делать "живее" вбросы в TikTok, используя как оружие против украинцев: как работает схема
Знай
2025-04-18T09:51:50Z
Первый в мире рабочий ториевый ядерный реактор создали в Китае: как он изменит энергетику
Фокус
2025-04-18T09:42:59Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Убить машину проще простого во время прикуривания: что точно нельзя делать
Comments UA
2025-04-18T08:21:40Z
Китай запретил термины «автономное» и «умное» вождение в рекламе авто
ITC
2025-04-18T07:07:26Z
Cybertruck стал полным провалом: Tesla потеряла миллионы, а водители уже не хотят менять свои "титаники" даже на другие Тесла
Знай
2025-04-18T05:51:11Z
«Разборки» на все 100» – эксперты провели сравнительное исследование бензинов А-100
TSN
2025-04-18T02:14:21Z
Ford отзывает более 148 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2025-04-18T01:12:57Z
"Гробы на колесах": эксперты назвали пять худших танков США за всю историю
Фокус
2025-04-17T14:51:19Z
Даже если модели не было в списке: автовладельцев заставят уплатить налог и большой штраф
Telegraf
2025-04-17T12:18:14Z
Названы самые популярные в Украине импортированные подержанные авто
Корреспондент
2025-04-17T10:36:21Z