MY.UAНовини
Психолог розказала, як безболісно повернути дитину до школи після дистанційки
Психолог розказала, як безболісно повернути дитину до школи після дистанційки

Психолог розказала, як безболісно повернути дитину до школи після дистанційки

Як безболісно повернути дитину до школи після дистанційки / фото REUTERS

Уже з понеділка, 22 листопада, учні Києва, а також Івано-Франківська повернуться за парти після тривалого дистанційного навчання через погіршення ситуації з поширенням коронавірусу. Проте далеко не всі учні рвуться після чергового локдауну до школи. Є й ті, хто прагне і далі вчитися вдома. 

У коментарі "Освіторія Медіа" психолог Олена Шамрай дала кілька порад, як дітям безболісно повернутися на навчання в класи.

Як стверджує експерт, є діти, для яких офлайн-навчання - це нудна дорога по морозу та в напівтемряві до школи та назад замість якихось приємних занять. Це згаяний час, роздратування через відповіді інших учнів: або тому, що всі їм видаються такими розумниками, а вони губляться, або, навпаки, бо вони вже все зрозуміли, зробили, прочитали, а однолітки роблять все повільно та говорять, здається, казна-що.

Що робити? Батькам важливо знати, які причини приводять до такого. Це той випадок, коли точне визначення проблеми - вже велика частина її вирішення, наголошує психолог.

  • Комп’ютерна залежність

Вміння орієнтуватися в гаджетах потрібне сучасній дитині. Але, трапляється, хлопчик чи дівчинка мріють, аби все життя перейшло у віртуальну дійсність. Відриватися від планшета, смартфона чи ноутбука взагалі не хочеться. Реальність здається нудною, дратує. Зазвичай це буває з дітьми, яким дозволяють безконтрольно грати в комп’ютерні ігри чи зависати в соцмережах, говорить психолог.

"Дистанційка сприймається теж майже як чергова гра. У цьому немає нічого поганого, особливо якщо дитина ще в початковій школі. Але добре було б, щоб і спілкування, прогулянки, спорт, шкільне життя теж цікавили. До слова, саме на карантині деякі родини не слідкують за тим, скільки часу дитина проводить з гаджетом. Якщо проблема у двотижневому зриві, тоді просто виправляйте ситуацію. Доведеться витратити на дитину значно більше часу, ніж зазвичай. Запропонуйте відпочинок на свіжому повітрі, пройдіть спільну майстерку, займіться хобі разом з дитиною чи знайдіть якісь інші радощі в реалі. Гаджети тимчасово обмежте, але якась розвивальна онлайн-гра чи віртуальна екскурсія (теж разом) необхідні, аби перехід не був різким", - радить експертка.

Проте, будьте уважні, якщо ж ідеться про сформовану комп’ютерну залежність, коли дитина і до локдауну не могла навіть пів години провести без гаджета, а зникнення інтернету доводило її до нестями, Шамрай радить звернутися до психотерапевта.

  • Не підходить режим

Інколи причина дуже проста, але вагома: повернення до школи асоціюється з ранніми підйомами, а дитина за біологічним годинником "сова". Можливо, до закладу освіти доводиться добиратися понад годину.

"Якщо немає змоги це змінити (інколи краще перевести у школу ближче або ту, де заняття починаються пізніше), то варто хоча б прослідкувати, щоб школяр висипався. Інколи в 1–2-му класі варто навіть ввести денний сон, хоча дитина вже давно цього не потребувала. Але якщо зазвичай вона пізно вставала, може не вистачати загального відпочинку. Навіть якщо в ліжко ввечері вона йде вчасно, "сови" можуть ще годину, а то й більше, не спати", - говорить Шамрай.

  • Страх низьких оцінок

Найтиповіша причина в початковій школі. Більшість маленьких учнів, доки ще не ставлять оцінок, упевнені, що будуть відмінниками. Перший негативний досвід, звісно, розчаровує. Особливо якщо вчитель поводиться "по-старому", непрофесійно: дорікає невдачами, соромить при інших. Але це стрес, з яким дитина дасть раду.

"Справжній страх, аж до небажання ходити до школи, розвивається лише якщо за так звані погані оцінки сварять або карають вдома. Особливо важко, якщо батьки не займаються з дитиною, вона не може отримати допомогу, якщо чогось не розуміє. Або ж тато чи мама сидять до першої ночі над домашніми завданнями у 3–4-х класах, при цьому так нервують та критикують, що і ці заняття викликають побоювання. Знизьте вимоги до дитини, орієнтуйте її на компетенції, а не оцінки, допоможіть розібратися з прогалинами в знаннях — і маленький школяр із задоволенням бігтиме до школи", - радить психолог.

  • Конфлікт з однокласником чи вчителем

Найтиповіша причина для підлітків. Сварка з кимось, навіть з учорашнім другом, може зробити тяжким перебування в колективі. З учителем школяр теж може не зійтися характером. Звісно, в ідеалі педагог не дасть цьому вплинути на навчання, але в житті не завжди все буває правильно. Особливий різновид - нерозділене кохання або проблемне спілкування хлопця з дівчиною чи навпаки, які раніше звали себе парою, особливо ставилися одне до одного. Для однієї зі сторін може взагалі нічого не відбуватися, життя продовжується, а для другої навіть бачити цю людину в класі нестерпно.

"Спробуйте дізнатися, що відбувається. Якщо існує довіра в родині, то після делікатних запитань рано чи пізно підліток розповість про це. Можливо, знайдеться спосіб розв’язати конфлікт чи змиритися з байдужістю "краша", як нині кажуть тінейджери. Поради (але не повчання) батьків можуть стати в пригоді. Інколи не обійтися без психолога", - стверджує Шамрай. 

  • Булінг

Найгірший випадок, якщо в класі булінг. І не лише жертва знущань, а інколи й свідок, якого не чіпають, але який не знає, що робити, не хоче йти на заняття. Бо бачити, як на твоїх очах когось ображають, і почуватися безсилим — теж важке переживання. Така дитина на питання батьків, чи не посварилася з ким, бува, чесно відповідає, що ні. Тож прямих питань буде не досить.

"Зрозуміти ситуацію можна, якщо терпляче та доброзичливо розпитати, як спілкуються діти на перерві, кого в класі бояться (чи немає таких), з ким хочуть і з ким не хочуть грати та чому, як жартують одне над одним, на що інші діти ображаються. Якщо йдеться про булінг, батьки повинні звертатися до педагогів. Нині є закон про запобігання булінгу та цілий алгоритм, як діяти. Інколи доведеться розв’язувати питання навіть не на рівні школи", - наголошує психолог.

  • Труднощі в комунікації

У кожному класі є свої зірки, з якими всі хочуть товаришувати, та одинаки, з якими мало хто спілкується. Якщо так сталося через те, що дитина — інтроверт, втомлюється від спілкування, полюбляє усамітнення, тоді все добре. Але якщо проблема в невмінні спілкуватися, це може бути щоденним стресом. Хлопчик чи дівчинка думають, чому ж обирають для гри та розмов інших, що зі мною не так. Поступово розвиваються комплекси.

"Якщо дитина не є жертвою булінгу, тоді зазвичай справа в низькій емпатії, невмінні правильно трактувати невербальні (безсловесні) сигнали, розрізняти чужі почуття. Усе це поправно: комунікативну компетентність можна розвинути, треба лише батькам приділити цьому час та увагу. Є чимало способів розвинути емоційний інтелект. Ще з колективу, трапляється, випадають надто сором’язливі, тривожні діти. Треба знайти причину такої поведінки і допомогти розслабитися. Дати цьому раду може психотерапевт", - говорить Шамрай.

  • Перевантаження

Тут може бути причина навіть не в школі. Навіть якщо уроки дистанційно проходили в повному обсязі, то гуртків та додаткових занять точно не було. У малюків залишався час на ігри, у підлітків - на хобі. Трапляється, саме необхідність ходити в басейн щопонеділка, на англійську щовівторка, на тренування щосереди, до репетитора щочетверга позбавляє цього. Тож якщо дитина перевантажена, локдаун був для неї такою собі оазою в пустелі. І якщо навіть двох тижнів не вистачає на перепочинок, кількість секцій та гуртків варто терміново зменшити, наголошує експерт.

  • Брак уваги

Це проблема 6–10-річних дітей. Коли дитина була вдома, батьки постійно звертали на неї увагу. І на дистанційних заняттях сиділи, і спільно справами займалися, і на прохання часом розважали. Повернення до  звичнішого життя може означати, що син чи донька почуваються дещо залишеними, тому й хочуть продовження локдауну.

"Пообіцяйте, що хоча б один вихідний буде присвячено дитині (і, звісно, дотримайте слова), — і проблема зникне", - радить Шамрай.

  • Самостійність

Інколи старшокласники, а може й самостійні відповідальні діти з 5–9-х класів під час дистанційних занять усвідомлюють, що вдома можуть навчатися швидше, цікавіше, зручніше, ніж у звичному класно-урочному режимі. Не треба рахувати хвилини до кінця уроку, відволікатися на те, що бешкетують однокласники, проходити матеріал у тому темпі, як треба іншим та вчителю.

"Тобто є діти, які дійсно усвідомили переваги дистанційного навчання та здатні самостійно себе контролювати, не знижати навчальні успіхи. Тоді це не проблема, а можливість. Родина має серйозно обговорити перехід дитини на дистанційне навчання. Нині для цього достатньо лише заяви", - говорить психолог.

Нагадаємо, раніше експерти розказали, що другий рік шкільного карантину зробив українських вчителів ще винахідливішими, а батьків змусив придбати повні набори навчального обладнання. Виявилося, дистанційним можна зробити буквально що завгодно - детальніше читайте на УНІАН.

Вас також можуть зацікавити новини

  • Найкращий вчитель України Артур Пройдаков: Ситуація з вакцинацією проти COVID-19 доводить, що медіаграмотність потрібно запроваджувати вже в школі
  • У Львові з 15 листопада відновлюється очне навчання для учнів молодших класів
  • Міносвіти просить місцеву владу відновити освітній процес у звичному форматі

Автор: Вікторія Гордієнко

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Подписчики Nintendo Switch Online получили игру, которая никогда не выходила за пределами Японии
GameMag
2025-01-27T04:58:05Z
Японцы много не потребуют: Раскрыты системные требования шутера Assassin's Creed: Shadows
GameMag
2025-01-27T04:34:18Z
idTech8 требует лучей: Раскрыты системные требования шутера DOOM: The Dark Ages
GameMag
2025-01-27T04:10:03Z
Ученые обнаружили микробов, способных изменить климат на планете
TSN
2025-01-26T21:06:49Z
Кит Дэвид выразил желание вернуться к роли Арбитра в серии Halo
GameMag
2025-01-26T20:52:35Z
Cyberpunk 2077 получила «крайне положительную» оценку от геймеров в Steam — CD Projekt RED в восторге
GameMag
2025-01-26T20:46:03Z
Обойдемся без прорывов: Обзор умной колонки «Яндекс Станция Мини 3»
GameMag
2025-01-26T20:04:44Z
Перестаньте ждать, Alan Wake 2 никогда не выйдет в Steam — глава Epic Games Тим Суини
GameMag
2025-01-26T18:07:41Z
Инсайдер раскрыл протагониста Resident Evil 9
GameMag
2025-01-26T17:43:47Z
Железное правило супермаркета: как правильно выбрать консервированную кукурузу и получить максимум пользы
Знай
2025-01-27T06:21:39Z
Невероятная намазка на хлеб из сливочного масла: готовится за 5 минут - рецепт
GlavRed
2025-01-27T04:27:55Z
«Мою девушку раздражает, что я часто общаюсь со своей мамой»
Marie Claire
2025-01-27T04:16:15Z
Перья будут сочными и ровными - как правильно выращивать лук на подоконнике
Gazeta UA
2025-01-27T03:18:29Z
Таро гороскоп на неделю: кому повезет в любви, а кому в карьере
Comments UA
2025-01-27T03:15:55Z
Переходный возраст: 4 вещи, о которых тревожатся все мужчины в 40 лет
Marie Claire
2025-01-27T03:00:57Z
Как очистить и обеззаразить воду в домашних условиях: простые лайфхаки
Политека
2025-01-27T02:00:41Z
Как хранить рис, чтобы он оставался свежим долгие годы — лайфхак от Марты Стюарт
Marie Claire
2025-01-27T01:01:10Z
Макароны по-флотски: советский рецепт из бабушкиной тетрадки
Marie Claire
2025-01-26T22:01:23Z
Взрывы в Днепре: где произошли "прилеты"
Comments UA
2025-01-27T05:30:57Z
Пассажирский автобус слетел с дороги - 19 погибших
Gazeta UA
2025-01-27T04:57:28Z
"Били около трех часов": украинская писательница обвинила людей ТЦК в избиении сына ради наживы
Знай
2025-01-27T04:06:45Z
Новая версия "сокиабле"? Отец отругал сына за домашку, а мальчик сдал его копам за марихуану
Знай
2025-01-27T03:51:25Z
На военных складах погибли более тысячи человек
Gazeta UA
2025-01-27T03:39:01Z
В Хмельницкой области раздались взрывы, в Ивано-Франковской области снова объявили воздушную тревогу - продолжается атака "шахедов" на запад Украины
ZN UA
2025-01-27T02:28:52Z
В Днепре БПЛА попал в многоэтажку
Корреспондент
2025-01-27T01:24:13Z
В Киеве и области раздались взрывы, продолжается атака "шахедов"
ZN UA
2025-01-27T01:12:45Z
Взрывы раздались в Ивано-Франковске
TSN
2025-01-27T00:51:09Z
"Барселона" разорвала "Валенсию", забив семь голов в матче чемпионата Испании
TSN
2025-01-26T22:36:49Z
Российский врач покалечил чемпионку Европы по гимнастике
Comments UA
2025-01-26T18:51:05Z
Ветераны войны провели благотворительный вечер бокса в Киеве
ZN UA
2025-01-26T17:07:46Z
"Жирона" с Цыганковым за три минуты проиграла конкуренту в борьбе за еврокубки
TSN
2025-01-26T15:36:42Z
Пидручный не финишировал: результаты мужского персьюта на Кубке мира по биатлону в Антхольце
TSN
2025-01-26T14:48:52Z
Российский футболист обвинил Трампа во лжи
Telegraf
2025-01-26T14:39:21Z
"Будьте прокляты": Гордон сцепился с фигуристкой Родниной
Telegraf
2025-01-26T13:45:05Z
Российский врач удалил "спортсменке года" здоровый мениск
Telegraf
2025-01-26T12:57:31Z
Беринчик показал, как готовится к дебютной защите титула
Корреспондент
2025-01-26T11:36:41Z
Ситуация в районе Часового Яра сильно осложнилась, враг перебросил вагнеровцев и кадыровцев
Известия Киев
2025-01-27T06:25:44Z
Оккупанты пытаются штурмовать Харьковщину: где имеют успехи
Comments UA
2025-01-27T06:24:04Z
Потери россиян в войне против Украины перевалили за 830 тысяч человек
TSN
2025-01-27T06:21:48Z
Ивано-Франковщина пережила наиболее массированную российскую атаку дронов
Комсомольская правда
2025-01-27T06:18:32Z
Крепость Часов Яр: что уже контролируют россияне и как быстро его могут захватить
Comments UA
2025-01-27T06:09:18Z
Гороскоп на 27 января: Тельцам – неприятный разговор, Стрельцам – инициатива в делах
Telegraf
2025-01-27T06:03:46Z
Ночная атака БпЛА, враг продвигается на фронте: главные новости ночи 27 января 2025 года
TSN
2025-01-27T05:18:51Z
DeepState показал новую карту: у РФ стало еще больше захваченных территорий
Comments UA
2025-01-27T05:18:39Z
Враг продвинулся на Покровском направлении – DeepState
TSN
2025-01-27T04:51:03Z
Дорого-богато или приятная роскошь? Какие вещи носят состоятельные и знаменитые
Знай
2025-01-27T05:51:37Z
"Срываюсь, меня убивает...": у бывшего Анны Тринчер Волошина обострилась "ломка"
Знай
2025-01-27T04:51:39Z
"Проблемы со здоровьем": Алла Пугачева снова переезжает в другую страну
Comments UA
2025-01-26T22:15:47Z
Именины Агнии в 2025 году: все дни, когда Агнюша празднует День ангела
Telegraf
2025-01-26T22:00:31Z
Украинский продюсер попал в скандал с российским актером
Comments UA
2025-01-26T21:51:14Z
Саундтреком DOOM: The Dark Ages занимаются композиторы Borderlands 3 и Halo Wars 2 — Мик Гордон не участвует в проекте
GameMag
2025-01-26T20:58:17Z
"Не знаю, чему радоваться": Анастасия Приходько спрогнозировала окончание войны в Украине
Фокус
2025-01-26T20:45:46Z
Скромное одноэтажное здание возле Бердичева: как выглядит дом легендарного писателя Джозефа Конрада
Telegraf
2025-01-26T20:00:28Z
"Меня домагался режиссер моего первого телешоу": Маша Ефросинина сделала признание
Апостроф
2025-01-26T19:24:52Z
Зеленский высказался о выводе ВСУ из Курской области
Comments UA
2025-01-27T06:27:54Z
Пять ключевых военных тенденций, которые стоит отслеживать в 2025 году
Лига
2025-01-27T06:15:21Z
28 января — какой церковный праздник, почему запрещается лениться и завидовать
TSN
2025-01-27T06:06:22Z
Новая субсидия для ВПЛ: названы условия, без которых помощь не назначат
Знай
2025-01-27T06:06:08Z
Безуглая впервые довольна назначением в командовании ВСУ и снова напала на Сырского
Comments UA
2025-01-27T05:57:19Z
Украинцам назвали причины, когда можно не приходить в ТЦК после вручения повестки
Хвиля
2025-01-27T05:39:01Z
В Китае лишили премии корги-полицейского: спал на рабочем месте и мочился в миску с кормом
Фокус
2025-01-27T05:36:31Z
Церковный календарь на 2025 год: даты больших праздников
Лига
2025-01-27T05:33:04Z
Более 100 тыс. гривен: украинцы могут получить грант на развитие бизнеса
Знай
2025-01-27T05:21:20Z
Что будет, если каждый день съедать по пачке семян подсолнечника
Gazeta UA
2025-01-27T05:03:11Z
Как дрожжи и йод помогают рассаде - полезные советы
Gazeta UA
2025-01-27T04:36:49Z
Бесплатное лекарство для ВПЛ и пенсионеров: кто и как может воспользоваться новой помощью
Знай
2025-01-27T04:21:35Z
Что делать если появился шум в ушах: доктор Комаровский рассказал о причинах и лечении
Политека
2025-01-26T23:31:49Z
Синдром хомяка: почему мы постоянно едим и как это остановить
Gazeta UA
2025-01-26T20:06:52Z
Почему нужно спать в носках: какой эффект даст эта привычка
Gazeta UA
2025-01-26T20:06:11Z
Поздний ужин - ранние проблемы: ученые доказали связь между вечерней трапезой и сердечными заболеваниями
Знай
2025-01-26T19:51:25Z
Орехи, зелень и семечки: какие продукты богаты кальцием
Gazeta UA
2025-01-26T19:15:06Z
Шесть способов, как остановить выпадение волос
UAToday
2025-01-26T19:03:31Z
Социальные выплаты: как получить справку ОК-5
ZN UA
2025-01-27T06:04:13Z
Кассационный суд встал на защиту инвесторов ЖК "Варшавский"
Апостроф
2025-01-27T06:00:03Z
Кабмин может поднять минимальную пенсию: украинцам назвали условие
Политека
2025-01-27T05:31:33Z
Ценовые рекордсмены: морковь, капусту и болгарский перец продают в разы дороже
Знай
2025-01-27T05:06:12Z
Субсидии и льготы: как подать заявление на получение
ZN UA
2025-01-27T05:04:08Z
ОККО, WOG, Shell и другие АЗС показали цены на бензин, дизель и автогаз в Украине
Хвиля
2025-01-27T03:06:05Z
Украина регулярно устраивает россиянам энергетический Перл-Харбор - Defense Express
TSN
2025-01-27T02:48:50Z
Программа «єКнига»: как получить 908 грн
ZN UA
2025-01-27T02:04:09Z
Все о начисленных субсидиях и льготах: где и как украинцам быстро узнать их наличие
Знай
2025-01-26T21:51:06Z
Отказываемся от бензина. Расходы на зарядку Nissan Leaf в месяц при пробеге в 1000 км удивляют
Telegraf
2025-01-26T17:30:30Z
Первый шедевр из стеклопластика: история украинского автобуса "Старт", таких в 60-х собрали всего пару сотен
Знай
2025-01-26T16:51:46Z
В Украине появился нестандартный седан-кроссовер Toyota с расходом 6,2 л на 100 км
Фокус
2025-01-26T10:21:01Z
Готовь кругленькую сумму: водителям напомнили, сколько придется заплатить за грязные номера
Знай
2025-01-26T09:21:36Z
Toyota обошла всех: какие марки авто предпочитают украинцы в 2025 году
Хвиля
2025-01-26T09:00:39Z
Украинским водителям упростили жизнь: что нужно знать о новых правилах
Знай
2025-01-26T07:54:58Z
Две главные ошибки, из-за которых ломается стиральная машина
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:56Z
Эти "звоночки" подскажут, что время продавать авто: 3 скрытых признака
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:56Z
Назвали самые популярные легковушки года
Gazeta UA
2025-01-26T03:33:32Z
Новый министр обороны США отменил принцип DEI в Пентагоне
ZN UA
2025-01-27T06:31:30Z
ОАСК-2. Что получит Украина — независимый Высший админсуд или еще одного карманного монстра?
ZN UA
2025-01-27T06:31:04Z
Трамп провел разговор с британским премьером: об Украине в сообщении не упоминается
Лига
2025-01-27T06:18:26Z
Израиль разрешил жителям севера Газы возвращаться домой
Корреспондент
2025-01-27T06:15:44Z
Первая победа Трампа: какая страна согласилась на ультимативные условия США
Comments UA
2025-01-27T06:12:56Z
Трамп на поражение не пойдет, - политолог об угрозах Путину санкциями
Политека
2025-01-27T05:46:54Z
Зеленский назвал главный фактор, почему 2025 год должен стать решающим для Украины
Comments UA
2025-01-27T05:42:38Z
Новый глава Пентагона рассказал Нетаньяху о политике Трампа по Израилю
Корреспондент
2025-01-27T05:36:36Z
«Вывод ВСУ из Курской области к Пасхе, а мир до 9 мая»: что известно
Comments UA
2025-01-27T05:36:21Z