MY.UAНовини
Психолог розказала, як безболісно повернути дитину до школи після дистанційки
Психолог розказала, як безболісно повернути дитину до школи після дистанційки

Психолог розказала, як безболісно повернути дитину до школи після дистанційки

Як безболісно повернути дитину до школи після дистанційки / фото REUTERS

Уже з понеділка, 22 листопада, учні Києва, а також Івано-Франківська повернуться за парти після тривалого дистанційного навчання через погіршення ситуації з поширенням коронавірусу. Проте далеко не всі учні рвуться після чергового локдауну до школи. Є й ті, хто прагне і далі вчитися вдома. 

У коментарі "Освіторія Медіа" психолог Олена Шамрай дала кілька порад, як дітям безболісно повернутися на навчання в класи.

Як стверджує експерт, є діти, для яких офлайн-навчання - це нудна дорога по морозу та в напівтемряві до школи та назад замість якихось приємних занять. Це згаяний час, роздратування через відповіді інших учнів: або тому, що всі їм видаються такими розумниками, а вони губляться, або, навпаки, бо вони вже все зрозуміли, зробили, прочитали, а однолітки роблять все повільно та говорять, здається, казна-що.

Що робити? Батькам важливо знати, які причини приводять до такого. Це той випадок, коли точне визначення проблеми - вже велика частина її вирішення, наголошує психолог.

  • Комп’ютерна залежність

Вміння орієнтуватися в гаджетах потрібне сучасній дитині. Але, трапляється, хлопчик чи дівчинка мріють, аби все життя перейшло у віртуальну дійсність. Відриватися від планшета, смартфона чи ноутбука взагалі не хочеться. Реальність здається нудною, дратує. Зазвичай це буває з дітьми, яким дозволяють безконтрольно грати в комп’ютерні ігри чи зависати в соцмережах, говорить психолог.

"Дистанційка сприймається теж майже як чергова гра. У цьому немає нічого поганого, особливо якщо дитина ще в початковій школі. Але добре було б, щоб і спілкування, прогулянки, спорт, шкільне життя теж цікавили. До слова, саме на карантині деякі родини не слідкують за тим, скільки часу дитина проводить з гаджетом. Якщо проблема у двотижневому зриві, тоді просто виправляйте ситуацію. Доведеться витратити на дитину значно більше часу, ніж зазвичай. Запропонуйте відпочинок на свіжому повітрі, пройдіть спільну майстерку, займіться хобі разом з дитиною чи знайдіть якісь інші радощі в реалі. Гаджети тимчасово обмежте, але якась розвивальна онлайн-гра чи віртуальна екскурсія (теж разом) необхідні, аби перехід не був різким", - радить експертка.

Проте, будьте уважні, якщо ж ідеться про сформовану комп’ютерну залежність, коли дитина і до локдауну не могла навіть пів години провести без гаджета, а зникнення інтернету доводило її до нестями, Шамрай радить звернутися до психотерапевта.

  • Не підходить режим

Інколи причина дуже проста, але вагома: повернення до школи асоціюється з ранніми підйомами, а дитина за біологічним годинником "сова". Можливо, до закладу освіти доводиться добиратися понад годину.

"Якщо немає змоги це змінити (інколи краще перевести у школу ближче або ту, де заняття починаються пізніше), то варто хоча б прослідкувати, щоб школяр висипався. Інколи в 1–2-му класі варто навіть ввести денний сон, хоча дитина вже давно цього не потребувала. Але якщо зазвичай вона пізно вставала, може не вистачати загального відпочинку. Навіть якщо в ліжко ввечері вона йде вчасно, "сови" можуть ще годину, а то й більше, не спати", - говорить Шамрай.

  • Страх низьких оцінок

Найтиповіша причина в початковій школі. Більшість маленьких учнів, доки ще не ставлять оцінок, упевнені, що будуть відмінниками. Перший негативний досвід, звісно, розчаровує. Особливо якщо вчитель поводиться "по-старому", непрофесійно: дорікає невдачами, соромить при інших. Але це стрес, з яким дитина дасть раду.

"Справжній страх, аж до небажання ходити до школи, розвивається лише якщо за так звані погані оцінки сварять або карають вдома. Особливо важко, якщо батьки не займаються з дитиною, вона не може отримати допомогу, якщо чогось не розуміє. Або ж тато чи мама сидять до першої ночі над домашніми завданнями у 3–4-х класах, при цьому так нервують та критикують, що і ці заняття викликають побоювання. Знизьте вимоги до дитини, орієнтуйте її на компетенції, а не оцінки, допоможіть розібратися з прогалинами в знаннях — і маленький школяр із задоволенням бігтиме до школи", - радить психолог.

  • Конфлікт з однокласником чи вчителем

Найтиповіша причина для підлітків. Сварка з кимось, навіть з учорашнім другом, може зробити тяжким перебування в колективі. З учителем школяр теж може не зійтися характером. Звісно, в ідеалі педагог не дасть цьому вплинути на навчання, але в житті не завжди все буває правильно. Особливий різновид - нерозділене кохання або проблемне спілкування хлопця з дівчиною чи навпаки, які раніше звали себе парою, особливо ставилися одне до одного. Для однієї зі сторін може взагалі нічого не відбуватися, життя продовжується, а для другої навіть бачити цю людину в класі нестерпно.

"Спробуйте дізнатися, що відбувається. Якщо існує довіра в родині, то після делікатних запитань рано чи пізно підліток розповість про це. Можливо, знайдеться спосіб розв’язати конфлікт чи змиритися з байдужістю "краша", як нині кажуть тінейджери. Поради (але не повчання) батьків можуть стати в пригоді. Інколи не обійтися без психолога", - стверджує Шамрай. 

  • Булінг

Найгірший випадок, якщо в класі булінг. І не лише жертва знущань, а інколи й свідок, якого не чіпають, але який не знає, що робити, не хоче йти на заняття. Бо бачити, як на твоїх очах когось ображають, і почуватися безсилим — теж важке переживання. Така дитина на питання батьків, чи не посварилася з ким, бува, чесно відповідає, що ні. Тож прямих питань буде не досить.

"Зрозуміти ситуацію можна, якщо терпляче та доброзичливо розпитати, як спілкуються діти на перерві, кого в класі бояться (чи немає таких), з ким хочуть і з ким не хочуть грати та чому, як жартують одне над одним, на що інші діти ображаються. Якщо йдеться про булінг, батьки повинні звертатися до педагогів. Нині є закон про запобігання булінгу та цілий алгоритм, як діяти. Інколи доведеться розв’язувати питання навіть не на рівні школи", - наголошує психолог.

  • Труднощі в комунікації

У кожному класі є свої зірки, з якими всі хочуть товаришувати, та одинаки, з якими мало хто спілкується. Якщо так сталося через те, що дитина — інтроверт, втомлюється від спілкування, полюбляє усамітнення, тоді все добре. Але якщо проблема в невмінні спілкуватися, це може бути щоденним стресом. Хлопчик чи дівчинка думають, чому ж обирають для гри та розмов інших, що зі мною не так. Поступово розвиваються комплекси.

"Якщо дитина не є жертвою булінгу, тоді зазвичай справа в низькій емпатії, невмінні правильно трактувати невербальні (безсловесні) сигнали, розрізняти чужі почуття. Усе це поправно: комунікативну компетентність можна розвинути, треба лише батькам приділити цьому час та увагу. Є чимало способів розвинути емоційний інтелект. Ще з колективу, трапляється, випадають надто сором’язливі, тривожні діти. Треба знайти причину такої поведінки і допомогти розслабитися. Дати цьому раду може психотерапевт", - говорить Шамрай.

  • Перевантаження

Тут може бути причина навіть не в школі. Навіть якщо уроки дистанційно проходили в повному обсязі, то гуртків та додаткових занять точно не було. У малюків залишався час на ігри, у підлітків - на хобі. Трапляється, саме необхідність ходити в басейн щопонеділка, на англійську щовівторка, на тренування щосереди, до репетитора щочетверга позбавляє цього. Тож якщо дитина перевантажена, локдаун був для неї такою собі оазою в пустелі. І якщо навіть двох тижнів не вистачає на перепочинок, кількість секцій та гуртків варто терміново зменшити, наголошує експерт.

  • Брак уваги

Це проблема 6–10-річних дітей. Коли дитина була вдома, батьки постійно звертали на неї увагу. І на дистанційних заняттях сиділи, і спільно справами займалися, і на прохання часом розважали. Повернення до  звичнішого життя може означати, що син чи донька почуваються дещо залишеними, тому й хочуть продовження локдауну.

"Пообіцяйте, що хоча б один вихідний буде присвячено дитині (і, звісно, дотримайте слова), — і проблема зникне", - радить Шамрай.

  • Самостійність

Інколи старшокласники, а може й самостійні відповідальні діти з 5–9-х класів під час дистанційних занять усвідомлюють, що вдома можуть навчатися швидше, цікавіше, зручніше, ніж у звичному класно-урочному режимі. Не треба рахувати хвилини до кінця уроку, відволікатися на те, що бешкетують однокласники, проходити матеріал у тому темпі, як треба іншим та вчителю.

"Тобто є діти, які дійсно усвідомили переваги дистанційного навчання та здатні самостійно себе контролювати, не знижати навчальні успіхи. Тоді це не проблема, а можливість. Родина має серйозно обговорити перехід дитини на дистанційне навчання. Нині для цього достатньо лише заяви", - говорить психолог.

Нагадаємо, раніше експерти розказали, що другий рік шкільного карантину зробив українських вчителів ще винахідливішими, а батьків змусив придбати повні набори навчального обладнання. Виявилося, дистанційним можна зробити буквально що завгодно - детальніше читайте на УНІАН.

Вас також можуть зацікавити новини

  • Найкращий вчитель України Артур Пройдаков: Ситуація з вакцинацією проти COVID-19 доводить, що медіаграмотність потрібно запроваджувати вже в школі
  • У Львові з 15 листопада відновлюється очне навчання для учнів молодших класів
  • Міносвіти просить місцеву владу відновити освітній процес у звичному форматі

Автор: Вікторія Гордієнко

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Зеленський визначив, хто представить Україну на переговорах з РФ у Стамбулі
Европейская правда
2025-07-23T22:03:28Z
Війна: день 1246. Зеленський пообіцяв "усі норми для незалежності антикорупційних інституцій" з новим законопроєктом
Football.ua
2025-07-23T22:01:24Z
Літній наступ РФ: майор запасу спрогнозував, де росіяни завдадуть головний удар
GlavRed
2025-07-23T21:54:31Z
Президентське подружжя Франції судитиметься у США через наклеп на Бріжит Макрон
УкраинФорм
2025-07-23T21:48:06Z
Канадці почали значно менше їздити до США на тлі торговельної війни
УкраинФорм
2025-07-23T21:30:54Z
Україна пропонує переговори Зеленського із Путіним: у РФ заявили, що така зустріч має лише "поставити крапку"
ZN UA
2025-07-23T21:30:29Z
Свириденко розповіла послам G7 про анонсований Зеленським законопроєкт
Лига
2025-07-23T21:27:46Z
Держдеп США схвалив продаж військової допомоги на $322 мільйони: що отримає Україна
Хвиля
2025-07-23T21:27:44Z
Ситуація на Покровському напрямку загострюється — Мирошников
TSN
2025-07-23T22:03:47Z
На Київщині запрацювала нова система повітряних тривог: що змінилось
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T22:03:20Z
Понад 15 років ув’язнення отримала підпалювачка, яка виконувала замовлення рашистів у Харкові
Украина Криминальная
2025-07-23T21:57:28Z
На Північно-Слобожанському напрямку українські бійці уразили чотири бліндажі, БМП та автівку росіян
УкраинФорм
2025-07-23T21:57:23Z
Росія пропонує короткі перемир'я на фронті: з якою метою
TSN
2025-07-23T21:51:25Z
"Життя кожного українця – найвища цінність": СБУ показала відео з обміну полоненими 23 липня
24tv
2025-07-23T21:39:53Z
У Києві викрили блогерів, які знімали провокативні відео у формі поліції
УкраинФорм
2025-07-23T21:39:03Z
Державний архів Тернопільщини зробили доступним для людей з інвалідністю
УкраинФорм
2025-07-23T21:15:40Z
На фронті 124 зіткнення, на Покровському напрямку Сили оборони відбили 36 атак
УкраинФорм
2025-07-23T20:57:54Z
Поставила жорстку умову: наречений Лесі Нікітюк розповів, коли вони розкриють ім'я сина
GlavRed
2025-07-23T21:27:03Z
15 років тому Оззі Осборн навідріз відмовився сідати за кермо: причина вас здивує
24tv
2025-07-23T20:33:36Z
Мотря зі "Спіймати Кайдаша" заговорила про нові стосунки: "Зараз поряд"
GlavRed
2025-07-23T20:27:01Z
Суперфейки замість люксових брендів: зафіксовано новий модний тренд у світі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T20:00:51Z
Найсексуальніша футболістка світу привернула увагу ефектним фото у спідній білизні
24tv
2025-07-23T19:30:02Z
Родина була на межі розлучення, – YARMAK відверто розповів про стосунки з дружиною у час війни
24tv
2025-07-23T18:39:17Z
Трінчер, Верба, Цимбалюк, Лебіга: американка оцінювала українських зірок по фото
24tv
2025-07-23T17:54:17Z
Обезголовлений кажан і розстріляні коти: факти із життя Оззі Озборна, які шокують
24tv
2025-07-23T17:15:06Z
Де зараз зірка шоу "Довгоносиків" – Віктор Андрієнко, який покинув родину на 5 років
24tv
2025-07-23T16:33:03Z
Міг з'їдати до 30 на день: яким був улюблений смаколик Осборна
24tv
2025-07-23T19:21:09Z
Шкіра скаже "дякую": лікарі розповіли, що робити, якщо згоріли на сонці
GlavRed
2025-07-23T18:27:50Z
Спалах кору зафіксовано в Україні: де найвищі показники захворюваності
Фокус
2025-07-23T18:18:10Z
Музика проти деменції: знайшли безпечну альтернативу лікам
24tv
2025-07-23T16:09:17Z
Не лише лікує, а запобігає: створили універсальну вакцину проти раку
24tv
2025-07-23T15:57:05Z
На Сумщині зробили безбар'єрним Охтирський центр первинної меддопомоги
УкраинФорм
2025-07-23T15:30:10Z
Як позбутися кліщів у дворі: дієві поради
24tv
2025-07-23T15:06:21Z
Як зберегти літню засмагу до зими: ці поради точно допоможуть
24tv
2025-07-23T14:51:34Z
Як підняти тиск швидко в домашніх умовах
24tv
2025-07-23T14:18:31Z
Способи, які допоможуть правильно зберігати малину: бабусі розповіли секрети
24tv
2025-07-23T21:39:26Z
Такий і в ресторані не подадуть: запікаємо кабачок з сиром та червоною рибою
24tv
2025-07-23T21:24:16Z
Де саме не можна гладити чужих собак: запам’ятайте це
24tv
2025-07-23T20:42:46Z
Цікавий відпочинок без витрат: куди піти у Гамбурзі безкоштовно
24tv
2025-07-23T20:33:59Z
Склад, колір, вигляд: як купувати лише якісні макарони
24tv
2025-07-23T20:18:49Z
Фітофторозу на помідорах можна не боятися: просто додайте в ґрунт цю річ
24tv
2025-07-23T20:03:46Z
Звичка, яка допоможе скоротити стрес на 70%
24tv
2025-07-23T19:57:08Z
Навіть магазинні пельмені будуть значно смачнішими: ось як їх треба готувати
Telegraf
2025-07-23T19:45:33Z
Курка чи індичка – яке мʼясо корисніше
24tv
2025-07-23T19:12:26Z
Росія знову запустила по Україні "Шахеди": де існує загроза ударних безпілотників
24tv
2025-07-23T21:45:21Z
Швеція готує для України новий пакет допомоги - Шмигаль
УкраинФорм
2025-07-23T21:21:36Z
Привітання з Днем двоюрідних братів і сестер: листівки українською мовою, проза, вірші
TSN
2025-07-23T21:18:45Z
MIM-23 HAWK та Bradley: Пентагон схвалив продаж Україні двох пакетів озброєння
Telegraf
2025-07-23T21:18:28Z
США дозволили продати Україні озброєння на 322 млн доларів: про яку зброю йдеться
Фокус
2025-07-23T21:06:41Z
Початок кінця Росії: ЗМІ розкрили, як провал «триденної СВО» вплинув на армію
GlavRed
2025-07-23T20:27:42Z
Вища освіта: найкращі класичні університети України
Хвиля
2025-07-23T20:27:38Z
Пенсіонерів "підігріють" грошима: скільки можна отримати
Знай
2025-07-23T20:06:10Z
Важливі зміни для школярів: складати розклад і вивчати ті предмети, які подобаються
Знай
2025-07-23T19:36:51Z
Аварія на шахті у Канаді: троє людей заблоковані під землею
УкраинФорм
2025-07-23T22:03:19Z
Водій Dodge насміхається з поліцейського: “Ха-ха, псих!”, але тут же врізається на очах у іншого офіцера
Топ Жир
2025-07-23T21:33:28Z
Наркодилер збував товар по всій країні, ховаючи в одязі з секонд-хенду
Украина Криминальная
2025-07-23T21:09:16Z
У Вишгороді спалахнула пожежа: місто затягнуло димом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T20:42:39Z
Україна та Франція затримали адміністратора російськомовного форуму для кіберзлочинців
InternetUA
2025-07-23T20:27:37Z
Сомалійські пірати захопили турецький корабель із важкою військовою технікою
Фокус
2025-07-23T19:27:38Z
Їй замінили люк на Тойоті, але він знову розбився
Топ Жир
2025-07-23T18:48:56Z
На Кіпрі вирує масштабна лісова пожежа
УкраинФорм
2025-07-23T18:42:36Z
Постраждали 188 людей: підсумки масового отруєння у львівському ресторані Кацуріна
Украина Криминальная
2025-07-23T18:27:44Z
Платіжна компанія Corpay купує британську Alpha Group за $2,2 млрд
InternetUA
2025-07-23T21:00:41Z
Перевіряйте гаманці: монета 1 гривня коштуватиме від 11 000 до 40 000 гривень
Знай
2025-07-23T20:21:48Z
ПФУ оголосив суми виплат: хто з українців отримає гроші у липні
Хвиля
2025-07-23T19:12:11Z
Чи має платити земельний податок особа з 3 групою інвалідності
24tv
2025-07-23T19:06:35Z
Графік відключення газу з 24 липня по 1 серпня: обмеження торкнуться низки адрес
Политека
2025-07-23T19:00:18Z
Укрзалізниця змінила правила перевезення тварин
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T18:09:26Z
Криптовалюти, нерухомість та роялті: скільки грошей у Дональда Трампа та на чому він заробляє
24tv
2025-07-23T18:06:58Z
Гаманці не витримають: ціни на сезонні продукти деруться угору - що подорожчає найбільше
Знай
2025-07-23T18:06:40Z
Австрійські технології в обхід санкцій потрапляють до РФ - розслідування
Gazeta UA
2025-07-23T18:00:28Z
Судаков: Розуміємо якість Бешикташа та його футболістів — вони топові виконавці
Football.ua
2025-07-23T21:42:07Z
Челсі узгодив умови з Гато, який зробив запит Аяксу щодо трансферу
Football.ua
2025-07-23T21:21:18Z
Харькова гарантувала собі нагороду чемпіонату світу з фехтування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T21:18:52Z
Олександрія — Партизан: прогноз букмекерів на матч Ліги конференцій
Football.ua
2025-07-23T21:00:09Z
Туран: Повертаюся до Туреччини з Шахтарем і хочу написати ще одну прекрасну футбольну історію
Football.ua
2025-07-23T20:54:32Z
Сульшер — про Шахтар: На шляху багато бар’єрів, і щоб дійти до фінішу, їх потрібно подолати
Football.ua
2025-07-23T20:24:27Z
Ексчемпіон світу назвав боксера, який міг би перемогти Усика
24tv
2025-07-23T20:21:40Z
Ювентус продав перспективного гравця у Німеччину
Football.ua
2025-07-23T19:57:18Z
"Don’t push the horses": Магучіх з гумором відреагувала на хейт через невдачі в Діамантовій лізі
24tv
2025-07-23T19:42:06Z
Apple працює над функцією оцінки якості сну для Apple Watch
InternetUA
2025-07-23T22:01:24Z
Перші тести Samsung Galaxy A17 5G показали хорошу продуктивність
InternetUA
2025-07-23T21:00:15Z
Британські науковці представили гіперзвуковий літак Invictus, що замінить космічні ракети
InternetUA
2025-07-23T20:07:21Z
Гравці перемогли: Microsoft знизила ціну на The Outer Worlds 2 після шквальної критики
24tv
2025-07-23T19:57:09Z
Такого ще не було: в Італії знайшли недоторкану етруську гробницю і понад 100 артефактів
Фокус
2025-07-23T19:51:07Z
Cronos The New Dawn: розробники показали 10 хвилин моторошного геймплею
24tv
2025-07-23T19:42:55Z
Battlefield 6: дата виходу та ціна на консолях здивують гравців
24tv
2025-07-23T19:21:58Z
Ранній доступ дитини до смартфона призводить до психічних проблем: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T19:09:16Z
«Це божевілля». Гендиректор OpenAI розповів про небезпеку, яку несе штучний інтелект
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T18:51:48Z
Новий бензиновий маслкар Dodge повертається зі справжнім ревом вихлопу
Топ Жир
2025-07-23T20:48:11Z
Представлено вражаючий кросовер Opel Mokka GSE – найшвидший повністю 100% електричний Opel
AutoCentre
2025-07-23T20:25:21Z
Китайські бренди обігнали європейських лідерів у їхній власній країні
Топ Жир
2025-07-23T20:03:31Z
Таємничий прототип Bugatti мав 18 циліндрів та фари, схожі на очі комахи
Топ Жир
2025-07-23T18:18:13Z
Експерти розповіли, чому не варто заряджати смартфон в автомобілі
InternetUA
2025-07-23T17:36:31Z
Чи можна ставити в авто акумулятор іншої ємності: експерти розкрили подробиці
GlavRed
2025-07-23T17:27:17Z
Аукціон на Acura Integra Type R досягнув позначки в 120 тисяч доларів і ціна продовжує зростати
Топ Жир
2025-07-23T17:18:27Z
Ціна $7300 і заводське ГБО: представлено доступний позашляховий мінівен Renault
Фокус
2025-07-23T17:15:48Z
Стильний обвіс для нового Jimny надає компактному позашляховику вигляду легендарного класика
Топ Жир
2025-07-23T16:33:28Z