MY.UAНовини
Онлайн-курси про культуру й місто: як побачити міський простір по-новому через візуальні та соціологічні образи
Онлайн-курси про культуру й місто: як побачити міський простір по-новому через візуальні та соціологічні образи

Онлайн-курси про культуру й місто: як побачити міський простір по-новому через візуальні та соціологічні образи

Центр міської історії Львова створив освітній проєкт для людей, готових вийти за межі звичного сприйняття простору та культури.

«Свої, чужі та сторонні: вступ до соціології міста», «Як читати візуальну культуру», «Гроші та муза» — все це назви десятисерійних онлайн-курсів від львівського Центру міської історії, створених за підтримки Українського культурного фонду. Автори та авторки курсів — історик Богдан Шумилович, соціологиня Наталія Отріщенко та викладачка американського Стетсонського університету Мейгіл Фалвер — навчають глядачів сприймати міський простір і те, що ми в ньому бачимо, по-новому. А ще розповідають, чому культура — це не щось далеке від буденного життя, а те, що оточує нас скрізь. Про ідею курсу, його основні смисли й те, для кого він створювався, MediaSapiens поспілкувався із творчинею одного з курсів Наталею Отріщенко та з програмною й комунікаційною менеджеркою Центру Мар’яною Мазурак.

 Ваша інституція називається «Центр міської історії» і розташована у Львові. З огляду на це, одразу уявляється, що все, чим ви займаєтеся, стосується історії цього міста. Однак, переглядаючи курс лекцій, я зрозуміла, що це не зовсім так.

Мар’яна: Наш центр справді розташований у Львові. Львів є для нас важливим місцем і містом, де ми живемо й працюємо, вивчаємо його складну, різношарову історію. Львів є для нас нескінченним об’єктом дослідження. Проте у плануванні своєї роботи, створенні проєктів ми не обмежуємося Львовом. Місто для нас — організм чи форма, через яку можна подивитися на конкретні місця, проміжки історії, співжиття різних спільнот у той чи інший час. Львів — не єдиний об’єкт нашого дослідження.

Наталка: Ми ніколи не планували вивчати історію виключно Львова. Нас цікавить міська історія загалом. Але ми розуміємо, що ця історія стосується не лише процесів, що відбуваються в містах, а й зв’язків між містом і селом, між містом і природою. Львів для нас важливий як дім, як те місто, з яким нас поєднують життєві історії, тому ми прагнемо його краще зрозуміти, пізнати, любити. Але наші проєкти не тільки про Львів, а радше про місто: про його минуле, теперішнє і майбутнє.

 Чому вирішили записати відеокурси? І як обирали напрями для нього?

Наталка: Ці курси не виникли нізвідки. Не було так, що ми прокинулися зранку й подумали: а чи не зробити нам курс? Наші курси — результат роботи, яку ми виконуємо як інституція, і тих завдань, які ми перед собою ставимо. Ми не робимо проєктів заради проєктів. Ми мусимо вбачати в них певний розвиток і зв’язок із нашими попередніми напрацюваннями. І в цих онлайн-курсах він є. У Центру міської історії є три основні сфери, навколо яких будується робота: цифрова історія, публічна історія й академічні дослідження. Проте освітній напрям також є, він став для нас можливістю поділитися нашими матеріалами, ідеями й питаннями.

Мар’яна: Освітні проєкти завжди були в нашій роботі, тільки в різних формах. Наприклад, коли ми робили виставки, то створювали до них освітню програму, розраховану на учнів чи студентів. Також ми організовували літні школи з історії єврейської культури, з історії архітектури та містопланування тощо. Коли до нас приїжджали дослідники чи дослідниці з інших міст або країн, ми пропонували їм провести курси чи лекції, якщо був запит. За допомогою освітніх курсів чи лекцій ми можемо розвивати критичне мислення, вчитися ставити запитання, дивитися під різними кутами на ті чи інші теми.

В один момент ми зрозуміли, що втілили чимало проєктів, маємо багато напрацювань в освітньому плані й готові ними ділитися. А для того, щоби ділитися, треба мати місце, де можна це робити, тому ми створили цифрову освітню платформу, на яку стараємося залучити якомога більше різних людей. Створення відеокурсу — новий досвід для нас. Розробити теми нам було простіше, ми розуміли, що можемо запропонувати, адже в нас є багато напрацювань, ми багато говоримо про місто, культуру, дизайн. Але із самим записом і форматом лекцій було складніше. Ми хотіли створити щось середнє між академічним і більш популярними форматами. Проте поки що наші курси схожі на звичайну академічну лекцію.

 Якби ми з вами малювали портрет реципієнта або реципієнтки вашого онлайн-курсу, як би виглядала ця людина?

Мар’яна: Ми не знаємо, хто наш реципієнт. Але, аналізуючи перші відгуки про курс, я бачу, що це нова для нас комбінація людей. Ми маємо певне припущення, хто буде нашою авдиторією, але лишається загадкою те, яке середовище витвориться із глядачів та глядачок курсу.

Наталка: Моїми першими глядачами були оператор та звукорежисер. Як мінімум, двоє людей були в авдиторії і з їхньої реакції я могла хоч трішки зрозуміти, наскільки доступно я пояснюю, чи навпаки — наскільки складно. Це був новий досвід для мене, адже переважно я викладаю на неформальних освітніх програмах, де в мене є невеличка група, з якою ми займаємося освітою через дослідження. Ми безпосередньо працюємо з конкретними випадками, намагаємося кожен зрозуміти, розібрати. А відеокурс — це інший тип стосунків з авдиторією. Під час офлайн-навчання я добре відчуваю авдиторію й розумію, де треба заглибитися, де зробити акцент. У випадку відеолекцій, коли моя авдиторія є уявною, це було складно й стало для мене викликом.

Створюючи цей курс, я думала, що мені хотілося би послухати, якби я приїхала досліджувати якесь місто або ж мала вільний день у своєму й хотіла би подивитися на нього по-новому, зрозуміти краще. Я намагалася дати глядачам і глядачкам ті інструменти, які допоможуть зрозуміти місто незалежно від того, де воно розташоване, як забудоване тощо. Я думала в першу чергу про містянина чи містянку, які прагнуть по-новому сприйняти простір. Мені приємно, що лекції слухає моя мама, наприклад, і ділиться зі мною враженнями. Тобто це їй резонує, якісь сюжети вона може порівняти із власним досвідом. Тому я думаю, що цей курс для тих людей, які готові вийти за рамки свого звичного сприйняття. Він для людей, які займаються самоосвітою, вмотивовані дізнаватися щось нове. Але якщо хтось випадково «гулятиме» інтернетом і натрапить на згадку про курс, клацне, трохи подивиться і людину «затягне», я вважатиму це успіхом. Курс задумувався як десять лекцій, пов’язаних між собою спільними питаннями, оптикою. Проте не виключаю, що хтось може дивитися окремі сюжети.

 Наталко, у своєму курсі ви розповідаєте, як досліджувати місто і вчитися розуміти його, зокрема, на прикладі Львова. Чи можна застосовувати ці практики й способи, щоби проаналізувати й зрозуміти будь-яке інше місто?

Наталка: Мій курс не тільки про Львів. Багато лекцій мають сюжети з Одеси, Ужгорода, Запоріжжя, Тернополя, Харкова та інших міст. Я теж шукала способи, як із цією оптикою і з цими запитаннями, які я ставлю в лекціях, можна підходити до аналізу різних міст. Як приклади обирала українські міста, тому що моя авдиторія переважно українськомовна. Проте ми зробили й англійські субтитри до лекцій, адже хочемо виходити на глобальну авдиторію. Потенційно цей курс отримає найбільший відгук саме від українських глядачів і глядачок. Відповідно, я обирала ті міста, з якими сама знайома і приклади з яких можуть наштовхнути людей на подальше думання. Мені видається, що ті запитання, які я ставлю до міст у своїх лекціях, досить універсальні, і якщо моєю авдиторією є будь-хто, містяни або гості міста, то я впевнена, що вони зможуть віднайти сюжети чи історії, які я оповідаю, в містах навколо себе.

Кожну лекцію відкриває якийсь звук чи мелодія. Здавалося, що це дрібні деталі, яких люди можуть і не помітити, але мені хотілося, щоби вони там були. Через ці кількасекундні звуки я теж занурюю глядачів та глядачок в обрану тему. Це теж було викликом: придумати, що це будуть за звуки, як їх пов’язати з конкретною лекцією, як вони працюватимуть разом.

 Крім курсу про соціологію міста, є ще два. Як виникли ці теми і як вдалося долучити до співпраці американську історикиню Мейгіл Фавлер?

Мар’яна: З Мейгіл ми співпрацюємо десять років. Вона викладала в Центрі міської історії та Українському католицькому університеті курс, який стосувався культурної історії. Ми дуже зраділи, що Мейгіл погодилася на нашу авантюрну пропозицію й записала для нас курс відеолекцій «Гроші та муза: вступ до історії культури». Він класний тим, що дає зрозуміти, наскільки наскрізною і всепроникною темою є культура в реальному житті. А ще він корисний не лише з точки зору тем, яких торкається, а й через те, що лекторка вчить працювати із джерелами, дає теоретичне підґрунтя, на яке можна спиратися, говорячи про культуру, беручи участь у дискусіях. Це такий собі «вступ до критичного мислення», адже під час курсу ми можемо дізнатися, як дивитися на ті чи інші проблеми чи явища крізь різні лінзи — гендер, владу тощо.

Мені здається, що цей курс потенційно сподобається людям, які цікавляться культурою. Це не обов’язково мають бути культурні діячі, митці чи менеджери. Це можуть бути люди, які мають бажання й потенціал розвивати уважність до культури міст, у яких вони живуть.

Курс Богдана Шумиловича — про візуальне, якого чимало навколо. Усі наші курси про культуру й місто, про життя в місті і про те, як ставити правильні запитання й розвивати внутрішню уважність до основних аспектів, — через культуру, візуальні образи, соціологічні чинники.

 Чому вирішили запустити саме онлайн-курс?

Мар’яна: Ми думали про запуск курсу й раніше, але епідемія коронавірусної хвороби, безумовно, стала каталізатором і спонукала зняти відео швидше. Онлайн-формат, на нашу думку, допоможе значно розширити його авдиторію. А ще такий формат роботи — це пошук нових способів взаємодії з тією авдиторією, яка в нас уже була. Крім цього, ми старалися розробити курси так, щоби їх можна було інтегрувати в університетські програми — бакалаврські та магістерські.

 Чи плануєте розвивати освітній напрям надалі?

Мар’яна: Плануємо, вже маємо кілька ідей. Імовірно, курси стосуватимуться культурної спадщини, історії споживацтва, історії різних регіонів України, фотографії як історичного джерела.

Фото: «Центр міської історії»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Журналіст Цимбалюк розповів, навіщо Навальний повернувся до Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-04-29T05:06:50Z
РФ не збирається закінчувати війну в Україні: Пєсков зізнався, на що сподівається Путін
GlavRed
2024-04-29T05:27:20Z
Reuters пояснив, де Україні взяти кошти для війни: їх вистачить до 2028 року
UNIAN NET
2024-04-29T10:13:40Z
В разі смерті Кадирова на Путіна чекає важка дилема – The Sunday Times
TSN
2024-04-29T14:00:40Z
Під суд у Гаазі не хоче — Нетаньягу звернувся за допомогою до Байдена: як відреагували США
Telegraf
2024-04-30T06:22:48Z
Служба державної безпеки Латвії затримала прокремлівського блогера
Детектор М
2024-04-30T06:22:43Z
За добу знищено понад 1250 росіян: Генштаб назвав втрати Росії у війні
TSN
2024-04-30T05:49:52Z
Нардеп: вбиті росіянином у Німеччині українці – військовослужбовці
TSN
2024-04-28T21:03:20Z
Орбан знову відзначився скандальною заявою стосовно допомоги Україні
Варта1
2024-04-27T23:10:27Z
Не порівнюйте з іншими. 9 помилок, яких мами повинні уникати у спілкуванні з дітьми
Обозреватель
2024-04-30T04:07:33Z
5 причин, чому не варто тримати кактуси вдома: ви цього не знали
24tv
2024-04-29T17:03:33Z
Якщо Шуба набридла: рецепт розкішного норвезького салату з буряком та оселедцем
24tv
2024-04-29T16:36:02Z
Слимаки не дістануться рослин: працюючі засоби від шкідників
Telegraf
2024-04-30T02:03:13Z
Де поїхати в травні в Україні: 6 дивовижних місць
24tv
2024-04-30T06:03:18Z
Гороскоп на завтра 1 травня: Діви - вашу помилку викриють, Стрільців - поливатимуть брудом
GlavRed
2024-04-30T06:00:25Z
3 найгірші місця в літаку, які ніколи не потрібно обирати: досвідом поділилася стюардеса
24tv
2024-04-28T12:42:25Z
"Собачі примадонни": названо найбільш розпещених тварин
UNIAN NET
2024-04-28T17:36:57Z
Панетоне: традиційний рецепт італійської паски, від якої в захваті весь світ
24tv
2024-04-28T14:33:56Z
Як відмити цвіль у квартирі: прості способи, яких ви могли не знати
24tv
2024-04-30T03:42:05Z
Натріть шкіряне взуття цибулею: ефект вас точно вразить
Telegraf
2024-04-29T20:06:37Z
Загрозливий стан: як розпізнати предіабет
ZN UA
2024-04-29T01:04:41Z
Жінка схудла на 200 кг: до і після
GlavRed
2024-04-27T21:27:18Z
Ніби щойно з магазину: як очистити духовку до блиску
Telegraf
2024-04-30T06:18:55Z
Чому після їжі хочеться спати
24tv
2024-04-30T05:48:48Z
Корисний домашній мармелад з трьох інгредієнтів: як приготувати
Обозреватель
2024-04-27T12:07:51Z
Безоплатне протезування: хто може ним скористатися
ZN UA
2024-04-28T02:04:05Z
Перша у світі вакцина від раку: вчені продовжують випробування багатообіцяючих ліків
Фокус
2024-04-27T19:57:32Z
Церковне свято 29 квітня: що не можна робити в Страсний тиждень
GlavRed
2024-04-28T12:27:00Z
День прикордонника України: історія свята, яскраві листівки, вітання у віршах та прозі
ГЛАВКОМ NET
2024-04-30T04:33:28Z
Що не можна робити у Страсний тиждень: заборони й традиції напередодні Великодня
24tv
2024-04-29T06:13:21Z
Розкривав таємниці Київської Русі: помер відомий історик, археолог та громадський діяч Петро Толочко
Telegraf
2024-04-28T15:45:36Z
Важливі поради: що робити, якщо вкрали телефон
InternetUA
2024-04-30T06:22:53Z
Нелегка ціль для ППО: у ЗСУ вказали на складнощі боротьби з російськими розвіддронами
Telegraf
2024-04-30T06:18:59Z
Без обмежено придатних: в Україні вводять нові категорії для чоловіків
Знай
2024-04-27T14:21:19Z
На Майдані пройшла акція за чіткі терміни служби в ЗСУ
1News
2024-04-27T17:48:42Z
Німеччина передала Україні боєприпаси до IRIS-T і 10 БМП Marder
Европейская правда
2024-04-29T21:09:54Z
Прийде купувати: клієнти ПриватБанку поскаржилися на "нюанс" з POS-терміналами
Хвиля
2024-04-28T04:36:59Z
Що буде з цінами на пальне у травні: чи очікувати на зростання вартості
24tv
2024-04-29T19:54:01Z
Адміністрація Байдена роздумує над забороною на імпорт збагаченого урану з Росії ‒ Bloomberg
ZN UA
2024-04-30T01:03:52Z
Українці отримають 60% знижки на оплату електроенергії: куди звернутися
Политека
2024-04-29T05:01:36Z
Середня зарплата, де та кому найбільше платять: зросли оклади у працівників деяких категорій
Политека
2024-04-30T06:04:48Z
«Нафтогаз» закликав ЄС допомогти захистити газові сховища від Росії: чому це вигідно Європі
ZN UA
2024-04-30T06:04:09Z
За тиждень до Великодня в Україні подорожчали три популярні овочі
Telegraf
2024-04-28T12:30:14Z
В ЄС зарядна інфраструктура для електромобілів розвивається надто повільно
24tv
2024-04-30T06:12:49Z
В Україні подешевшали помідори
AgroNews
2024-04-30T06:07:34Z
Вбивство рашистом двох українських військових у Німеччині: що відомо про трагедію
Украина Криминальная
2024-04-29T18:33:48Z
Вибухи по всьому Криму і не тільки: окупанти повідомляють про масовану "бавовну"
24tv
2024-04-30T00:03:58Z
Ситуація загострилася: Сирський підтвердив втрату трьох сіл поблизу Авдіївки – що відбувається на фронті
TSN
2024-04-28T18:30:05Z
На 2 напрямках захисники відступили на нові рубежі: Сирський пояснив причину
24tv
2024-04-28T12:57:47Z
Справжнє тепло чи холод? Синоптики дали детальний прогноз на Великдень в Україні
Обозреватель
2024-04-30T06:22:08Z
У Тернополі другий рік поспіль розквітли екзотичні адамові дерева або павловнія
Комсомольская правда
2024-04-30T06:19:27Z
Є великі проблеми: як у Харкові вже готують енергетику та опалення до зими
24tv
2024-04-28T12:51:36Z
Спецпідрозділи ГУР були перекинуті до Часового Яру для оборони, – джерела
24tv
2024-04-28T18:12:59Z
В Харкові перейменували станції метро «Пушкінська» та «Південний вокзал»
Комсомольская правда
2024-04-30T06:22:21Z
У Запорізькому цирку акробати зірвалися з 5-метрової висоти
ГЛАВКОМ NET
2024-04-27T19:36:46Z
Дружина Олександра Скічка показала рідкісні фото з коханим і ніжно привітала його з особливим святом
TSN
2024-04-28T13:00:12Z
Перед важливою репетицією до Євробачення: alyona alyona налякала фанів погіршенням самопочуття
24tv
2024-04-28T12:57:27Z
Хотів літати на F-16, але поїхав з України: де зараз Макс Михайлюк, герой "Холостяка-10"
24tv
2024-04-27T19:33:22Z
Українська громада презентувала книги на книжкового ярмарку в Буенос-Айресі
УкраинФорм
2024-04-30T06:12:28Z
Поет, сценарист, бард та кіноперекладач. Згадаймо Іллю Чернілевського
ГЛАВКОМ NET
2024-04-30T06:03:37Z
Сукня українки здивувала жюрі Miss Eco International 2024: яке місце посіла Ангеліна Усанова
24tv
2024-04-27T17:48:50Z
Які джинси вибрати на весну 2024? Топ-4 найтрендовіші фасони
Telegraf
2024-04-30T06:18:14Z
Дизайнер Андре Тан пояснив, який одяг краще не одягати на Великдень
Фокус
2024-04-30T06:15:01Z
Новий страшний вибух у Києві: подробиці і хто постраждав
Политека
2024-04-29T05:06:19Z
Майже 2-тижнева буря: країну накрив затяжний геомагнітний шторм
GlavRed
2024-04-28T03:27:10Z
Майбоженка, який збив людей у Броварах, взяли під варту: він просився під домашній арешт. Всі деталі
Обозреватель
2024-04-27T12:19:39Z
У Німеччині вбито двох українців, підозрюваний росіянин
ГЛАВКОМ NET
2024-04-28T12:15:13Z
У Києві через ДТП утворилися численні затори: де ускладнено рух авто. Карта
Обозреватель
2024-04-30T05:37:12Z
Удар балістикою зі шрапнеллю по Одесі: зросла кількість жертв, деталі обстрілу
Фокус
2024-04-30T05:36:06Z
Під Києвом сталась аварія з потерпілими, обмежено рух транспорту: подробиці
Telegraf
2024-04-28T16:12:14Z
«Бізнес» на сортуванні олівців: житомирські поліцейські повідомили про підозру причетному до низки ошуканств
Украина Криминальная
2024-04-30T06:12:27Z
В Українї судитимуть членів злочинного угруповання, які продавали неіснуючі автозапчастини
InternetUA
2024-04-30T05:57:34Z
Роналдо продав Крузейро, на черзі — Вальядолід
Чемпион
2024-04-30T06:21:22Z
Стали відомі склади України на Євро-2024 зі спортивної гімнастики серед жінок і юніорок
Чемпион
2024-04-30T06:12:58Z
За спиною у Луніна: Анчелотті готує хитрий план повернення українця на лаву запасних Реала
24tv
2024-04-30T06:03:50Z
Хавбека Герти Баркока побили в нічному клубі Берліна
Football.ua
2024-04-30T06:01:53Z
Застраховані лише троє: Манчестер Юнайтед планує серйозний розпродаж
Чемпион
2024-04-30T05:54:32Z
Плотницький уперше в кар'єрі виграв чемпіонат Італії
Чемпион
2024-04-30T05:48:50Z
Хаві: Радий і задоволений нашим ставленням до справи, оскільки через помилки нам довелося відіграватись
Football.ua
2024-04-30T05:43:15Z
Баварія прийме Реал Луніна у півфінальному матчі Ліги чемпіонів
Чемпион
2024-04-30T05:30:56Z
Хет-трик Левандовського подарував Барселоні перемогу над клубом Яремчука: відеоогляд
24tv
2024-04-30T05:30:22Z
В Антарктиді знайшли вулкан, який щодня викидає золото, але з його збиранням є проблеми: подробиці
Telegraf
2024-04-28T17:24:39Z
ЄС знову тисне на Apple: власники iPad можуть отримати те, чого так довго чекали
24tv
2024-04-30T06:09:39Z
Не тільки довго, а й небезпечно: чому не варто заряджати телефон від ноутбука
Telegraf
2024-04-30T06:07:39Z
Комп’ютер з кавовою машиною — не треба відриватися від гри, щоб підсмажити зерна та приготувати каву
ITC
2024-04-30T05:58:52Z
«Чуєш, купи Fallout 4»: користувачі PlayStation Plus не отримають безкоштовне некстген-оновлення гри — Bethesda
ITC
2024-04-30T05:58:23Z
Нові моделі iPad Pro отримають найкращий OLED-дисплей для планшетів
Portaltele
2024-04-30T05:55:56Z
Експерти розповіли, як дізнатися, що за вашим телефоном стежать
InternetUA
2024-04-30T05:43:07Z
Людство живе в симуляції? Фізик вивчав коронавірус і наткнувся на дивний нюанс
Обозреватель
2024-04-30T05:29:37Z
DJI представила бюджетний дрон Mini 4K з розширеними можливостями та цікавою особливістю
24tv
2024-04-30T05:03:24Z
В Україні з 1 травня набувають чинності важливі зміни до ПДР: порушникам загрожує штраф
Фокус
2024-04-28T15:22:14Z
Маск несподівано прибув у Китай – про що мільярдер домовляється з чиновниками
24tv
2024-04-28T13:54:34Z
Досвідчений механік показав, як перевірити двигун за секунди і заощадити на ремонті
UNIAN NET
2024-04-27T22:24:18Z
Недорогий кросовер Volkswagen перетворився на стильний автомобіль від SEAT. Фото
Обозреватель
2024-04-30T05:58:32Z
Оренда авто під викуп: чим автовикуп краще за кредитування
iPress
2024-04-29T17:04:29Z
До 80% ємності за 10 хвилин: Polestar тестує надшвидку зарядку для електромобілів
AutoGeek
2024-04-30T05:45:51Z
Літаючий автомобіль вперше піднявся в небо з пасажиром
24tv
2024-04-30T05:24:19Z
Xiaomi випустила 10 тис. електромобілів SU7 за 32 дні
InternetUA
2024-04-30T04:01:26Z
Mercedes-Benz презентував оновлений S-Class: що змінилось
24tv
2024-04-29T17:54:04Z