MY.UAНовини
Онлайн-курси про культуру й місто: як побачити міський простір по-новому через візуальні та соціологічні образи
Онлайн-курси про культуру й місто: як побачити міський простір по-новому через візуальні та соціологічні образи

Онлайн-курси про культуру й місто: як побачити міський простір по-новому через візуальні та соціологічні образи

Центр міської історії Львова створив освітній проєкт для людей, готових вийти за межі звичного сприйняття простору та культури.

«Свої, чужі та сторонні: вступ до соціології міста», «Як читати візуальну культуру», «Гроші та муза» — все це назви десятисерійних онлайн-курсів від львівського Центру міської історії, створених за підтримки Українського культурного фонду. Автори та авторки курсів — історик Богдан Шумилович, соціологиня Наталія Отріщенко та викладачка американського Стетсонського університету Мейгіл Фалвер — навчають глядачів сприймати міський простір і те, що ми в ньому бачимо, по-новому. А ще розповідають, чому культура — це не щось далеке від буденного життя, а те, що оточує нас скрізь. Про ідею курсу, його основні смисли й те, для кого він створювався, MediaSapiens поспілкувався із творчинею одного з курсів Наталею Отріщенко та з програмною й комунікаційною менеджеркою Центру Мар’яною Мазурак.

 Ваша інституція називається «Центр міської історії» і розташована у Львові. З огляду на це, одразу уявляється, що все, чим ви займаєтеся, стосується історії цього міста. Однак, переглядаючи курс лекцій, я зрозуміла, що це не зовсім так.

Мар’яна: Наш центр справді розташований у Львові. Львів є для нас важливим місцем і містом, де ми живемо й працюємо, вивчаємо його складну, різношарову історію. Львів є для нас нескінченним об’єктом дослідження. Проте у плануванні своєї роботи, створенні проєктів ми не обмежуємося Львовом. Місто для нас — організм чи форма, через яку можна подивитися на конкретні місця, проміжки історії, співжиття різних спільнот у той чи інший час. Львів — не єдиний об’єкт нашого дослідження.

Наталка: Ми ніколи не планували вивчати історію виключно Львова. Нас цікавить міська історія загалом. Але ми розуміємо, що ця історія стосується не лише процесів, що відбуваються в містах, а й зв’язків між містом і селом, між містом і природою. Львів для нас важливий як дім, як те місто, з яким нас поєднують життєві історії, тому ми прагнемо його краще зрозуміти, пізнати, любити. Але наші проєкти не тільки про Львів, а радше про місто: про його минуле, теперішнє і майбутнє.

 Чому вирішили записати відеокурси? І як обирали напрями для нього?

Наталка: Ці курси не виникли нізвідки. Не було так, що ми прокинулися зранку й подумали: а чи не зробити нам курс? Наші курси — результат роботи, яку ми виконуємо як інституція, і тих завдань, які ми перед собою ставимо. Ми не робимо проєктів заради проєктів. Ми мусимо вбачати в них певний розвиток і зв’язок із нашими попередніми напрацюваннями. І в цих онлайн-курсах він є. У Центру міської історії є три основні сфери, навколо яких будується робота: цифрова історія, публічна історія й академічні дослідження. Проте освітній напрям також є, він став для нас можливістю поділитися нашими матеріалами, ідеями й питаннями.

Мар’яна: Освітні проєкти завжди були в нашій роботі, тільки в різних формах. Наприклад, коли ми робили виставки, то створювали до них освітню програму, розраховану на учнів чи студентів. Також ми організовували літні школи з історії єврейської культури, з історії архітектури та містопланування тощо. Коли до нас приїжджали дослідники чи дослідниці з інших міст або країн, ми пропонували їм провести курси чи лекції, якщо був запит. За допомогою освітніх курсів чи лекцій ми можемо розвивати критичне мислення, вчитися ставити запитання, дивитися під різними кутами на ті чи інші теми.

В один момент ми зрозуміли, що втілили чимало проєктів, маємо багато напрацювань в освітньому плані й готові ними ділитися. А для того, щоби ділитися, треба мати місце, де можна це робити, тому ми створили цифрову освітню платформу, на яку стараємося залучити якомога більше різних людей. Створення відеокурсу — новий досвід для нас. Розробити теми нам було простіше, ми розуміли, що можемо запропонувати, адже в нас є багато напрацювань, ми багато говоримо про місто, культуру, дизайн. Але із самим записом і форматом лекцій було складніше. Ми хотіли створити щось середнє між академічним і більш популярними форматами. Проте поки що наші курси схожі на звичайну академічну лекцію.

 Якби ми з вами малювали портрет реципієнта або реципієнтки вашого онлайн-курсу, як би виглядала ця людина?

Мар’яна: Ми не знаємо, хто наш реципієнт. Але, аналізуючи перші відгуки про курс, я бачу, що це нова для нас комбінація людей. Ми маємо певне припущення, хто буде нашою авдиторією, але лишається загадкою те, яке середовище витвориться із глядачів та глядачок курсу.

Наталка: Моїми першими глядачами були оператор та звукорежисер. Як мінімум, двоє людей були в авдиторії і з їхньої реакції я могла хоч трішки зрозуміти, наскільки доступно я пояснюю, чи навпаки — наскільки складно. Це був новий досвід для мене, адже переважно я викладаю на неформальних освітніх програмах, де в мене є невеличка група, з якою ми займаємося освітою через дослідження. Ми безпосередньо працюємо з конкретними випадками, намагаємося кожен зрозуміти, розібрати. А відеокурс — це інший тип стосунків з авдиторією. Під час офлайн-навчання я добре відчуваю авдиторію й розумію, де треба заглибитися, де зробити акцент. У випадку відеолекцій, коли моя авдиторія є уявною, це було складно й стало для мене викликом.

Створюючи цей курс, я думала, що мені хотілося би послухати, якби я приїхала досліджувати якесь місто або ж мала вільний день у своєму й хотіла би подивитися на нього по-новому, зрозуміти краще. Я намагалася дати глядачам і глядачкам ті інструменти, які допоможуть зрозуміти місто незалежно від того, де воно розташоване, як забудоване тощо. Я думала в першу чергу про містянина чи містянку, які прагнуть по-новому сприйняти простір. Мені приємно, що лекції слухає моя мама, наприклад, і ділиться зі мною враженнями. Тобто це їй резонує, якісь сюжети вона може порівняти із власним досвідом. Тому я думаю, що цей курс для тих людей, які готові вийти за рамки свого звичного сприйняття. Він для людей, які займаються самоосвітою, вмотивовані дізнаватися щось нове. Але якщо хтось випадково «гулятиме» інтернетом і натрапить на згадку про курс, клацне, трохи подивиться і людину «затягне», я вважатиму це успіхом. Курс задумувався як десять лекцій, пов’язаних між собою спільними питаннями, оптикою. Проте не виключаю, що хтось може дивитися окремі сюжети.

 Наталко, у своєму курсі ви розповідаєте, як досліджувати місто і вчитися розуміти його, зокрема, на прикладі Львова. Чи можна застосовувати ці практики й способи, щоби проаналізувати й зрозуміти будь-яке інше місто?

Наталка: Мій курс не тільки про Львів. Багато лекцій мають сюжети з Одеси, Ужгорода, Запоріжжя, Тернополя, Харкова та інших міст. Я теж шукала способи, як із цією оптикою і з цими запитаннями, які я ставлю в лекціях, можна підходити до аналізу різних міст. Як приклади обирала українські міста, тому що моя авдиторія переважно українськомовна. Проте ми зробили й англійські субтитри до лекцій, адже хочемо виходити на глобальну авдиторію. Потенційно цей курс отримає найбільший відгук саме від українських глядачів і глядачок. Відповідно, я обирала ті міста, з якими сама знайома і приклади з яких можуть наштовхнути людей на подальше думання. Мені видається, що ті запитання, які я ставлю до міст у своїх лекціях, досить універсальні, і якщо моєю авдиторією є будь-хто, містяни або гості міста, то я впевнена, що вони зможуть віднайти сюжети чи історії, які я оповідаю, в містах навколо себе.

Кожну лекцію відкриває якийсь звук чи мелодія. Здавалося, що це дрібні деталі, яких люди можуть і не помітити, але мені хотілося, щоби вони там були. Через ці кількасекундні звуки я теж занурюю глядачів та глядачок в обрану тему. Це теж було викликом: придумати, що це будуть за звуки, як їх пов’язати з конкретною лекцією, як вони працюватимуть разом.

 Крім курсу про соціологію міста, є ще два. Як виникли ці теми і як вдалося долучити до співпраці американську історикиню Мейгіл Фавлер?

Мар’яна: З Мейгіл ми співпрацюємо десять років. Вона викладала в Центрі міської історії та Українському католицькому університеті курс, який стосувався культурної історії. Ми дуже зраділи, що Мейгіл погодилася на нашу авантюрну пропозицію й записала для нас курс відеолекцій «Гроші та муза: вступ до історії культури». Він класний тим, що дає зрозуміти, наскільки наскрізною і всепроникною темою є культура в реальному житті. А ще він корисний не лише з точки зору тем, яких торкається, а й через те, що лекторка вчить працювати із джерелами, дає теоретичне підґрунтя, на яке можна спиратися, говорячи про культуру, беручи участь у дискусіях. Це такий собі «вступ до критичного мислення», адже під час курсу ми можемо дізнатися, як дивитися на ті чи інші проблеми чи явища крізь різні лінзи — гендер, владу тощо.

Мені здається, що цей курс потенційно сподобається людям, які цікавляться культурою. Це не обов’язково мають бути культурні діячі, митці чи менеджери. Це можуть бути люди, які мають бажання й потенціал розвивати уважність до культури міст, у яких вони живуть.

Курс Богдана Шумиловича — про візуальне, якого чимало навколо. Усі наші курси про культуру й місто, про життя в місті і про те, як ставити правильні запитання й розвивати внутрішню уважність до основних аспектів, — через культуру, візуальні образи, соціологічні чинники.

 Чому вирішили запустити саме онлайн-курс?

Мар’яна: Ми думали про запуск курсу й раніше, але епідемія коронавірусної хвороби, безумовно, стала каталізатором і спонукала зняти відео швидше. Онлайн-формат, на нашу думку, допоможе значно розширити його авдиторію. А ще такий формат роботи — це пошук нових способів взаємодії з тією авдиторією, яка в нас уже була. Крім цього, ми старалися розробити курси так, щоби їх можна було інтегрувати в університетські програми — бакалаврські та магістерські.

 Чи плануєте розвивати освітній напрям надалі?

Мар’яна: Плануємо, вже маємо кілька ідей. Імовірно, курси стосуватимуться культурної спадщини, історії споживацтва, історії різних регіонів України, фотографії як історичного джерела.

Фото: «Центр міської історії»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Lidl і Biedronka готуються відкрити магазини в Україні: коли можливий повноцінний вихід
24tv
2025-07-07T14:45:43Z
Підприємці цьогоріч отримали ₴46,5 мільярда доступних кредитів
УкраинФорм
2025-07-07T14:39:56Z
Виконавчий директор NAUDI Гончаров підтримав "Defence City"
Telegraf
2025-07-07T14:39:04Z
Перевірятимуть не лише великі суми: за які перекази можуть заблокувати картку
Знай
2025-07-07T14:36:15Z
Рекордні викиди CO2: чому зелені технології не зупиняють кліматичну кризу
24tv
2025-07-07T14:33:15Z
Подорожчання продуктів у Дніпропетровській області: як зросли ціни на базові товари
Политека
2025-07-07T14:30:56Z
Nestle запустила четверту фабрику в Україні
AgroPortal
2025-07-07T14:30:01Z
Як забезпечити собі пенсію у 80% від доходу: міністр соцполітики дала пораду
GlavRed
2025-07-07T14:27:16Z
Росія втратила чверть мільярда доларів через колапс в аеропортах
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T14:21:06Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Майбутнє вже настало: створили точний прилад для вимірювання тиску без манжети та стискання
24tv
2025-07-07T14:39:25Z
Чому всі немовлята часто вередують: причина виявилася давньою і глобальною
Фокус
2025-07-07T14:15:25Z
Від пилу та пестицидів: як правильно мити вишні з оцтом і навіщо це робити
Telegraf
2025-07-07T13:51:20Z
Мікропластик можна видалити з організму за допомогою технології фільтрації крові
Portaltele
2025-07-07T13:51:07Z
Що таке "дежавю" і чи справді воно шкідливе для здоров’я людини
24tv
2025-07-07T13:48:34Z
170 співробітників Київстар долучилися до Місяця донорства крові у червні
TSN
2025-07-07T13:48:25Z
Як поливати помідори у спеку та чим підживити, щоб врятувати врожай
TSN
2025-07-07T13:36:15Z
В Іраку 12 турецьких солдатів загинули під час операції від отруєння метаном
УкраинФорм
2025-07-07T14:45:02Z
ГУР публікує наказ РФ про нарощення військ у Вірменії, попри спростування Єревана
Европейская правда
2025-07-07T14:42:54Z
Справу про незаконне збагачення голови АМКУ Кириленка скерували до суду
УкраинФорм
2025-07-07T14:42:52Z
Макрон натякає, що хоче лишитись в політиці після звершення президентського терміну
Европейская правда
2025-07-07T14:42:25Z
В Естонії кажуть, що Росії стало складно вербувати агентів в країні
Европейская правда
2025-07-07T14:40:38Z
Міністри ЄС обговорять допомогу Україні у разі, якщо війна триватиме і в 2026 році
Европейская правда
2025-07-07T14:40:38Z
Дело против "друга Путина и Трампа": как Румыния защищается от агентов влияния РФ
Европейская правда
2025-07-07T14:40:05Z
У Франції виправдали експремʼєра у справі про порушення під час пандемії COVID-19
Европейская правда
2025-07-07T14:40:03Z
Прем'єр Литви заявив про "незручності", які створює польський прикордонний контроль
Европейская правда
2025-07-07T14:40:02Z
Росіяни жорстоко катували через прізвище. Після повернення з полону помер воїн з 53-ї бригади
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T14:42:32Z
Історія повторюється: росіяни продовжують винищувати українське зерно
24tv
2025-07-07T14:42:05Z
ССО провели наліт на позицію ворога поблизу кордону з Росією
24tv
2025-07-07T14:36:50Z
У Третій штурмовій розповіли, як удари РФ по ТЦК впливають на мобілізацію
TSN
2025-07-07T14:33:29Z
Генштаб ЗСУ: Українські безпілотники уразили завод боєприпасів у Московській області
Хвиля
2025-07-07T14:31:12Z
Перейняли цю тактику у ЗСУ: як діє ворог на Покровському напрямку
24tv
2025-07-07T14:24:12Z
Скандал у Києві: чому люди із розбомблених будинків платять деякі компослуги, а їхні квартири досі не відновлені
TSN
2025-07-07T14:21:50Z
Удар по ТЦК у Запоріжжі: стало відомо, скільки військових постраждало
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T14:21:15Z
Майже сотня боїв: у ЗСУ назвали, де штурмують росіяни на фронті
Gazeta UA
2025-07-07T14:18:07Z
Ключова подія минулого тижня – знищення складу боєприпасів у Харцизьку дронами СБУ, – експерт
24tv
2025-07-07T14:45:09Z
В Україні затвердили нові правила перевезення тварин в автобусах
УкраинФорм
2025-07-07T14:42:54Z
Раніше це були США: у "Шахедів" змінився ключовий виробник електроніки, – ГУР
Фокус
2025-07-07T14:42:24Z
Конструкція машини зазнала серйозних змін: Білорусь та РФ модернізували БТР-60
Фокус
2025-07-07T14:42:03Z
Звичайний ремонт обернувся загадкою: жінка виявила дивну пляму на підлозі нового будинку
24tv
2025-07-07T14:33:12Z
Чому не можна ставити памятник до року і що робити з хрестом - відповідь священника
GlavRed
2025-07-07T14:30:36Z
У РФ створили БПЛА зі збитих українських дронів: як його будуть використовувати
Фокус
2025-07-07T14:30:28Z
Чи прийде біда в сім’ю, якщо спалити весільну сукню: священник поставив крапку в питанні
GlavRed
2025-07-07T14:27:02Z
В Україні різко збільшать витрати на оборону: названо суму
Хвиля
2025-07-07T14:21:23Z
Чорний часник у домашніх умовах: як приготувати делікатес, що підкорює шеф-кухарів
Gazeta UA
2025-07-07T14:39:37Z
Пишні як пух: як приготувати справжні оладки, що не падають
24tv
2025-07-07T14:33:18Z
Аномальну активність змій можна зупинити: посадіть на ділянці 5 рослин
24tv
2025-07-07T14:33:09Z
Як позбутися слимаків на городі: ефективні методи
Gazeta UA
2025-07-07T14:30:17Z
Пляжний сезон для всіх: орнітолог показав, як водні процедури рятують пернатих від перегріву
Telegraf
2025-07-07T14:27:56Z
Обережно: цим знакам зодіаку варто бути насторожі найближчими днями
24tv
2025-07-07T14:21:12Z
Називають дорогою смерті: де розташований найнебезпечніший автошлях у світі
24tv
2025-07-07T14:09:52Z
Гороскоп на 8 липня: Тельці будуть роздратовані, а Раки можуть втратити гроші
Telegraf
2025-07-07T14:00:06Z
Затирка в душі залишатиметься білосніжною роками: потрібен один натуральний засіб
24tv
2025-07-07T13:39:00Z
Посадив за кермо автомобіля 8-річну доньку: на Львівщині поліція покарала чоловіка
24tv
2025-07-07T14:42:15Z
Причиною смертельних вибухів біля Житомира стало незаконне виробництво, — поліція
Комсомольская правда
2025-07-07T14:39:54Z
У Рівному судитимуть матір, яка залишила немовля на балконі на дві доби, а потім винесла на смітник
УкраинФорм
2025-07-07T14:30:26Z
Мешканку Подільського району столиці затримали за збут метадону
Украина Криминальная
2025-07-07T14:30:16Z
На місці загибелі ексміністра транспорту Росії Старовойта знайшли нагородний пістолет
24tv
2025-07-07T14:27:31Z
Масштабні вибухи біля Житомира: у поліції розповіли, що сталось насправді
GlavRed
2025-07-07T14:15:45Z
По Тайваню вдарив потужний тайфун, двоє загиблих та понад 500 постраждали
УкраинФорм
2025-07-07T14:15:40Z
У Дніпрі пооперували боривітра Шрайка, що зіткнувся з ворожим дроном
24tv
2025-07-07T14:12:59Z
Атака на Запоріжжя: скільки людей постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-07-07T14:06:47Z
Фільм «Формула-1» став найкасовішим проєктом Apple — за 10 днів у світовому прокаті стрічка зібрала $293 млн
AIN
2025-07-07T14:45:05Z
Обрали свідому позицію: 5 українських акторів, які побудували кар'єру в Росії, але повернулись
24tv
2025-07-07T14:33:58Z
Маша Кондратенко захопила стрункою фігурою в купальнику і звабливо повигиналася на камеру
TSN
2025-07-07T14:33:03Z
Соломія Вітвіцька купила двокімнатну квартиру в Києві і розсекретила, за які кошти
TSN
2025-07-07T14:31:08Z
MONATIK дав концерт в Українському домі: нове шоу, добрі справи і підтримка сім’ї
Вива
2025-07-07T14:30:44Z
Краєзнавчому музею в Звягелі передали сільськогосподарський скарб VII століття
УкраинФорм
2025-07-07T14:21:36Z
Зірка «50 відтінків сірого» отримала престижну нагороду на кінофестивалі у Карлових Варах
УкраинФорм
2025-07-07T14:06:20Z
«Він Людина зі Сталі, а не з балачок»: режисери «Супермена» висміяли самі себе в новому епізоді «Ріка і Морті»
ITC
2025-07-07T13:55:51Z
Я за вільні стосунки, – український ведучий здивував заявою про особисте життя
24tv
2025-07-07T13:54:23Z
BMW представив оновлений футуристичний електроскутер CE 04
AutoCentre
2025-07-07T14:10:21Z
Maserati готує нову сторінку в історії суперкарів із загадковою прем’єрою
Топ Жир
2025-07-07T14:03:26Z
Новий гібридний універсал BYD Seal 06 DM-i — запас ходу від Києва до Амстердама за ціною від $15 300
ITC
2025-07-07T13:55:11Z
Коли мотор працює більше, ніж здається
AutoCentre
2025-07-07T13:34:21Z
Наступна електрична модель Hyundai може перевернути ринок компактних кросоверів
Топ Жир
2025-07-07T13:18:37Z
Німецький пілот створив сенсацію: донька гонщика надемоційно відреагувала на звитягу батька
24tv
2025-07-07T13:12:26Z
Honda припиняє виробництво головного електричного позашляховика для американського ринку
Топ Жир
2025-07-07T13:03:09Z
Daimler Truck підбив підсумки продажів автомобілів за другий квартал
AutoCentre
2025-07-07T12:04:34Z
Найбільш футуристична модель BMW тепер виглядає ще більш незвично
Топ Жир
2025-07-07T11:48:18Z
Microsoft порадила користувачам не зважати на повідомлення про загрозу в Windows 11
InternetUA
2025-07-07T14:43:45Z
Творець The Last of Us назвав свою улюблену RPG 2025 року: «Одна з найкреативніших історій, в які я грав»
ITC
2025-07-07T14:37:56Z
Які характеристики справді важливі у виборі смартфона
360ua.news
2025-07-07T14:36:08Z
Fairphone, Nothing і Samsung: які бренди обіцяють найвитриваліші акумулятори
InternetUA
2025-07-07T14:22:44Z
За чотири роки після випуску Windows 11 уперше обійшла Windows 10 за популярністю
InternetUA
2025-07-07T14:01:02Z
Американський стартап xAI представив оновлення для свого чат-бота Grok
Детектор М
2025-07-07T14:00:15Z
Чи зручний для ремонту модульний Fairphone 6? iFixit перевірила
ITC
2025-07-07T13:55:36Z
Названо 5 найкращих процесорів для недорогих ігрових ПК у 2025 році
InternetUA
2025-07-07T13:46:07Z
Антарктида зберігала це 1,2 мільйона років - вчені розпочали унікальне дослідження
TSN
2025-07-07T13:21:48Z
Хакімі: Енріке допоміг досягти рівня гри, про який я і не мріяв
Football.ua
2025-07-07T14:39:41Z
Аллегрі підтвердив трансфер Модрича в Мілан
Football.ua
2025-07-07T14:27:04Z
Карпати хотіли підписати гравця з МЛС – він відмовився
Football.ua
2025-07-07T14:21:59Z
Від цього відео у росіян "запалало": де зараз Віда та Вукоєвич, які записали легендарний ролик
24tv
2025-07-07T14:12:09Z
Людмила Кіченок останньою з українських тенісисток завершила виступ на Вімблдоні-2025
УкраинФорм
2025-07-07T14:00:48Z
Райо Вальєкано підписав колишнього захисника збірної Італії
Football.ua
2025-07-07T13:51:52Z
Гвардіола та Манчестер Сіті націлилися на Думфріса
Football.ua
2025-07-07T13:49:41Z
Усик – Дюбуа: штучний інтелект оцінив шанси на нокаут у реванші
24tv
2025-07-07T13:42:15Z
Барселона не цікавиться Думфрісом – Marca
Football.ua
2025-07-07T13:21:07Z