MY.UAНовини
Михайло Попов: Без дотацій тваринництво не має перспектив
Михайло Попов: Без дотацій тваринництво не має перспектив

Михайло Попов: Без дотацій тваринництво не має перспектив

У неділю трудівники однієї з провідних галузей економіки нашої держави відзначатимуть своє професійне свято – День працівників сільського господарства. Нині агропромисловий комплекс дає роботу майже трьом мільйонам людей. Варто зазначити, що українці годують не тільки себе, а ще й пів світу, експортуючи власну продукцію у більшість країн світу, оскільки частка експорту продовольчих товарів та сільськогосподарської продукції  у загальному експорті держави становить понад сорок відсотків.

На Буковині земля теж не облогує. Працьовиті мешканці села обробляють кожну сотку землі. При цьому забезпечують не тільки себе й своїх дітей у містах, але й тримають завдяки цьому у господарствах велику рогату худобу, свиней, курей. Щоправда, з кожним роком це вдається дедалі важче, позаяк утворився невиправданий паритет цін, а держава не бажає платити компенсацію ні за вирощування зернових, ні за відгодівлю худоби. Тому дедалі  частіше у крамницях супермаркетів з’являється більше імпортних, а не вітчизняних продуктів харчування.

Як у цих «ринкових умовах» виживають селянські господарства? Чи вдається конкурувати з потужними агрохолдингами і корпораціями? Про це спілкуємося із директором дочірнього підприємства «Рокитне» сільськогосподарського товариства «Авангард» Михайлом ПОПОВИМ.

Після 2011 року господарство не отримало від держави жодної допомоги на тримання поголів’я

На майнові паї забрали техніку

– Після ліквідації колективних господарств вчорашні керівники з бухгалтерами створювали спілки, агрофірми, інші утворення, щоб не дати землі заростати бур’янами. Ви вчинили так само?

– Земля любить господарів, а не «тимчасовиків», які прагнуть висмоктати з неї останні соки для одержання максимальних прибутків. Я знаю багато сіл у нашій області, де наприкінці 90-х років минулого століття родючі землі заростали бур’янами, бо не знайшлося охочого взяти на свої плечі відповідальність. У нашому Рокитному після розпаду колгоспу 2000-го, який обробляв 1200 гектарів землі, існувала потужна тваринницька ферма, створили сільськогосподарське товариство «Авангард». 2004-го відбулася реорганізація   – на його базі зареєстрували дочірнє підприємство «Рокитне» СТОВ «Авангард», яке мені довелося очолити. Спочатку господарство обробляло 860 гектарів землі, зараз – 630. Решту паїв забрали власники для індивідуального обробітку. Техніка від колгоспу дісталася не найкраща, та й ту більшість розібрали на майнові паї односельці. Отоварювали люди свої майнові паї, до речі, матеріалами, технікою і навіть худобою. Після розпаювання, якщо відверто, мало що і залишилося від колгоспного технічного парку, але відтоді з того практично нічого не залишилося – у користуванні підприємства тільки нова техніка. Приміром, 2006-го підприємство придбало трактори, сівалки, дискові борони із 30-відсотковою державною компенсацією. Відтоді постійно оновлюємо технічний парк.

– Чимало господарств у перші роки існування згорнули тваринництво, а ви й досі цим займаєтеся. Як це вдається, пане Михайле?

Дійсно, за колгоспних часів наше господарство займалося свинарством і молочним скотарством. Але молочний напрямок був збитковим, поступово з села на заробітки за кордон виїхали доярки, відтак і спеціалісти-тваринники. Довелося шукати вихід. 2002 року разом із науковцями-тваринниками Буковинського інституту агропромислового виробництва НААН в господарстві впровадили перспективну галузь м’ясного скотарства. Завели 270 голів м’ясної худоби, у тому числі 105 корів нової генерації. А ще через кілька років дочірнє підприємство «Рокитне» стало племінним заводом з розведення буковинського зонального типу м'ясного сименталу, створюваної української симентальської м’ясної породи ВРХ. Тоді м’ясне скотарство дотувала держава. На жаль, у нашій державі прогнозувати щось важко. 2011-го господарство отримало кошти частково: 60 відсотків від запланованої дотації. Потім від держави не надходило жодної гривні на утримання поголів’я. Підприємство через надто низькі ціни зазнало збитків від продажу племінної худоби.  Худобу продавали на забій не як племінну, а як товарну. З часом змушені зменшувати поголів’я м’ясної худоби до мінімуму. Зараз у господарстві залишилися лише кілька голів великої рогатої худоби. І то воно у черзі на відправку до «М’яса Буковини».

Гаразд, скасували дотації, але люди щодня хочуть їсти – йдуть до крамниць за м’ясом, ковбасами…

– Є й інші причини. Раніше наше підприємство мало пасовище – майже 100 гектарів. Їх за невеликі кошти орендували у сільської ради. Але останнім часом оренду пасовищ нам почали рахувати як за ріллю. Через це мусимо вже платити по три тисячі гривень за один гектар пасовища. Хто може платити такі гроші? А на пасовищі, між тим, господарство тримало по 200 голів ВРХ. Крім того, необхідно було мати кормову базу – сіяти люцерну, кукурудзу на силос… На це виділяли не менше 100-150 гектарів. То вже ліпше засіяти ці площі соєю чи пшеницею і мати з того добру рентабельність. А ще. Був період, коли за реалізацію тваринної продукції господарство не сплачувало податок на додану вартість. Ще кілька років тому сплачували 14 відсотків ПДВ за м’ясо, останнім часом цю ставку знову підняли до 20. Відповідно собівартість зменшилася на 6 відсотків. Воно і так було збитковим, а тут взагалі стало невигідним. Коли було стадо і тримали пасовище, то у тваринництві було зайнято до пів сотні людей, а зараз залишилося не більше десяти разом із фахівцями. Ось так держава дбає про розвиток сільського господарства.

– І що, на тваринництві поставили крапку?

– Зберегли свинарство – маємо трохи більше, ніж 800 голів. Здаємо тварин, здебільшого, на два підприємства в Новоселицю. Надійні ринки збуту, які приносять деякі прибутки. Звісно, це непросто, бо у світі лютує епідемія африканської чуми  свиней. Але ми вжили всіх заходів, є охорона, проводимо дезінфекцію приміщень.

Вітчизняна техніка не гірша

– Сільгоспформуванням допомагало виживати спецоподаткування, але і його з часом відмінили. Як же вдається оновлювати технічний парк?

– Так, на заощаджені кошти сільгоспвиробники могли оновлювати техніку. Та комусь у державі здалося, що хлібороби на цьому жирують, тому й встановили ставку ПДВ розміром 20 відсотків. Фермери протестували, доводили згубність таких дій. Тоді зменшили податок до 14 відсотків на все, але торік знову підняли ставки до 20… Щороку сплачуємо по 600 тисяч гривень податку на додану вартість. Звідки гроші на оновлення парку? 2006 року почали працювати з фірмою «New Holland». Відтоді експлуатуємо їх техніку. Трактори у нас працюють по три-чотири роки, потім їх здаємо на завод-виготовлювач, а вони видають нам новий, щоправда, з доплатою. Але у такий спосіб ми не витрачаємося на ремонти, запасні деталі. Співпрацюємо з Харківським тракторним заводом. Ось буквально цього тижня придбали новий трактор на гумових гусеницях. Запевняю, вітчизняні виробники почали виготовляти конкурентоздатну техніку. Чому беремо харківську техніку? Бо існує закон, за яким нам 25 відсотків вартості техніки компенсують. Ось так і оновлюємося.

– Певно, механізатори задоволені, адже не потрібно постійно ремонтувати стару техніку. Є черга за робочими місцями?

– Не повірите, але у господарстві не вистачає робочої сили. У нас нині кожен тракторист закріплений за двома тракторами, хоча раніше на одному трудилися по двоє механізаторів. По-перше, частина людей виїхала на закордонні заробітки, інших зманюють власники садів з Колінківців, Топорівців. Там за кожен день роботи платять по 400-450 гривень готівкою. У нас працівник теж може заробити стільки ж або й більше, та річ у тому, що в господарстві не може бути 20 робочих днів у місяці.

– Які культури вирощує господарство?

– Здебільшого, пшеницю, сою. До 2020 року культивували ще й кукурудзу на силос та зерно. Підприємство співпрацює з Київським ВНІС, з яким вирощують і реалізують насіння соняшника та озимих культур. Науковці щороку замовляють різні площі – від 10 до 40 гектарів. Працювати з ними вигідно. Завдяки цим контактам ми щороку й оновлюємо техніку.

– Ціни на вирощену продукцію задовольняють?

– Зараз немає державної політики щодо регулювання цін, а тільки ринкова. Якщо є ринок збуту, то будемо з коштами. Знаходимо охочих придбати нашу продукцію. Дещо гірше тим, хто прагне продати урожай швидко і за готівку, щоб покласти гроші собі в кишеню. Та останнім часом великі корпорації перейшли на розрахунки за перерахунком, а не за готівку. Платять добре, вигідно. І ось ми працюємо з ними й заробляємо на гривню-півтори більше, ніж на ринку. Цьогоріч, наприклад, вирощене реалізували на борошномельне підприємство. Продаємо зерно також іншим фірмам, які працюють прозоро.

До речі, ви вже розрахувалися з власниками земельних паїв?

– Ми робимо розрахунки, люди приходять і забирають, здебільшого, гроші – по дві з лишком тисячі гривень. Це за оренду 0,9 гектара. Деякі просять свиню, м’ясо, кукурудзу, насіння, послуги. Може це й не багато. Але, крім того, пенсіонерам на День милосердя ми видаємо матеріальну допомогу, робітникам виписуємо все, що потребують.

– Цього року започаткували в Україні ринок землі. Як ставитися до цього, пане Михайле?

– Ринок землі повинен бути. Але треба зробити нормальну її оцінку. У селі офіціально люди не продавали землю. Не знаю, як це робилося, але деякі односельці віддали її. До мене теж зверталися люди з пропозиціями, та оскільки ще не було закону, ми не могли її купити, але нараховували охочим оплату наперед на стільки років, скільки їм потрібно було грошей. Але переоформлення доволі дороге, невигідне. Тому ринок землі тільки розпочався.

Анатолій ІСАК

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Война в Украине: эксперт Романенко рассказал о "датах Х" и угрозах России уничтожить Киев 10 мая
TSN
2025-05-07T02:11:53Z
Трамп снова высказался о победе во Второй мировой войне
TSN
2025-05-07T02:11:53Z
Трамп высказался о трехдневном "перемирии" Путина
Европейская правда
2025-05-05T21:01:44Z
Путин впервые публично заговорил о своем преемнике
Comments UA
2025-05-04T12:00:03Z
Кадыров попросил, чтобы его уволили с должности главы Чечни
Comments UA
2025-05-06T15:15:29Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
Экс-жена Позитив ночью ему позвонила и удивила причиной
TSN
2025-05-07T02:11:38Z
37-летняя Рианна объявила о третьей беременности и показала заметно округлый животик
TSN
2025-05-07T02:11:36Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
"Я получила уже миллион угроз": "холостяк" Терен объявил войну блоггерке Алхим из-за русских песен и языка
Апостроф
2025-05-04T17:18:34Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Какой сегодня, 6 мая, праздник — все об этом дне, каков церковный праздник, который нельзя делать
TSN
2025-05-07T02:11:57Z
Полиция сможет забирать права у "уклонистов" по решению суда: зарегистрирован законопроект
TSN
2025-05-07T02:11:56Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Зачем нужно ходить спиной вперед 27 апреля и где нельзя оставлять алкоголь сегодня: приметы и запреты на Стефана
Знай
2025-04-27T02:03:32Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
За перевозку этого лекарства украинцам могут дать 25 лет тюрьмы: о чем идет речь
TSN
2025-05-07T02:09:29Z
Пять ароматов, которые успокаивают и помогают быстрее и крепче заснуть
TSN
2025-05-07T02:09:13Z
Чай для похудения: какой именно напиток поможет при задержке жидкости, будет способствовать снижению веса
TSN
2025-05-07T02:09:07Z
Как приготовить домашний квас с цикорием — рецепт
TSN
2025-05-07T02:09:04Z
Тест на долголетие: как узнать, есть ли шанс дожить до 100 лет
TSN
2025-05-07T02:08:46Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
В Украине снова начали «бодяжить» солярку – исследование
TSN
2025-05-07T02:10:47Z
У РФ не хватает денег на войну: правительство хочет больше отчислений от нефти
TSN
2025-05-07T02:09:59Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Украинское оружие будет продаваться за границу: в правительстве рассматривают несколько сценариев экспорта
TSN
2025-05-07T02:09:42Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T02:18:50Z
Киев атаковали российские БпЛА: повреждены жилые дома
ZN UA
2025-05-07T02:13:38Z
В Киеве обломки БПЛА упали на многоэтажные дома
Корреспондент
2025-05-07T02:12:42Z
Автобус с американскими солдатами слетел в кювет в Польше: есть раненые
TSN
2025-05-07T02:11:46Z
В Харькове возник пожар на одном из крупнейших рынков города: озвучили последствия обстрела города
TSN
2025-05-07T02:11:35Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Армия РФ готовит десантную операцию в Херсонской области: какая цель врага
TSN
2025-05-07T02:11:58Z
Россияне готовят масштабный прорыв: двум городам грозит окружение
TSN
2025-05-07T02:11:54Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Обстрел Харькова и атака беспилотников на Москву: главные новости ночи 6 мая 2025 года
TSN
2025-05-07T02:11:51Z
Потери РФ на фронте бьют рекорды: Генштаб обновил данные
TSN
2025-05-07T02:11:51Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Гибриды принесли Lamborghini почти €900 млн за квартал
Корреспондент
2025-05-06T18:15:55Z
Jeep представил новое поколение внедорожника Compass
Корреспондент
2025-05-06T16:34:01Z
Audi представила элегантные и мощные авто с расходом 2,8 л на 100 км
Фокус
2025-05-06T14:12:19Z
Renault выводит на рынок недорогой электрифицированный кроссовер для семьи с ГБО
Фокус
2025-05-06T12:06:37Z
У вас будет всего десять дней, а потом - штраф. Кому нужно обновить данные
Telegraf
2025-05-06T10:57:48Z
Гибриды принесли Lamborghini почти 900 миллионов евро за квартал
Корреспондент
2025-05-06T10:06:18Z
Одна подпись может оставить без автомобиля: какая ошибка грозит украинцам при продаже авто
Знай
2025-05-06T08:52:40Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Срезать или оставлять: что лучше сделать с тюльпанами после цветения
TSN
2025-05-07T02:11:58Z
Как сберечь сирень свежей в вазе долгое время: интересный лайфхак
TSN
2025-05-07T02:11:47Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Астрологи назвали единственный знак зодиака, который никогда не влюбляется
TSN
2025-05-07T02:11:38Z
Когда нужно сажать фасоль в открытую почву весной 2025: какие лучшие дни
TSN
2025-05-07T02:11:35Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Киевское "Динамо" подписало легионера, которого обвиняли в изнасиловании
Gazeta UA
2025-05-07T01:45:15Z
"Динамо" объявило о трансфере колумбийского футболиста
ZN UA
2025-05-06T23:16:43Z
Поговорим на поле: Артета оценил шансы команды на матч против ПСЖ
Корреспондент
2025-05-06T20:57:37Z
Лидер Интера установил рекорд, догнав соотечественника в Лиге Чемпионов
Корреспондент
2025-05-06T20:33:59Z
Генеральный менеджер Оклахомы получил награду от НБА
Корреспондент
2025-05-06T19:51:20Z
Реал и Анчелотти согласовали дату прекращения сотрудничества
Корреспондент
2025-05-06T19:09:15Z
Динамо подписало контракт с легионером
Корреспондент
2025-05-06T19:03:29Z
Арсенал определился с трансфером на позицию форварда
Корреспондент
2025-05-06T18:21:01Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Магнитная буря 6 мая: какая будет ее мощность
TSN
2025-05-07T02:11:07Z
Ученые разработали метод, который позволит обеспечить пищей более 136 миллиардов человек
TSN
2025-05-07T02:10:09Z
Астрономы нашли за Нептуном возможную девятую планету Солнечной системы
TSN
2025-05-07T02:10:07Z
Неожиданная роль китов: как их миграция спасает океан от истощения
TSN
2025-05-07T02:09:50Z
Облако, похожее на НЛО, в Антарктике: полярники запечатлели странное явление
TSN
2025-05-07T02:09:11Z
В ЦРУ обнародовали данные о найденных разбитых НЛО
TSN
2025-05-07T02:09:09Z
В чем ваша скрытая сила: эта оптическая иллюзия раскроет ее
TSN
2025-05-07T02:08:44Z
Поля вокруг Чернобыля признали пригодными для сельского хозяйства — исследование
TSN
2025-05-07T02:07:35Z