MY.UAНовини
Вісім років змін. Лідери громадських організацій про досягнення та провали України після Революції Гідності. Частина перша
Вісім років змін. Лідери громадських організацій про досягнення та провали України після Революції Гідності. Частина перша

Вісім років змін. Лідери громадських організацій про досягнення та провали України після Революції Гідності. Частина перша

Експерти резюмували ключові зміни та проблеми у своїх сферах — боротьбі проти корупції, виборчому процесі, освіті, національній безпеці, реінтеграції на сході України, захисті довкілля, охороні здоров’я та спорті — після революційних подій осені 2013 — зими 2014 року.

«Що дав нам Майдан?» — запитання не риторичне. Боротьба проти корупції, національна безпека, освіта, захист довкілля, охорона здоров'я, правозахист, культура — лише кілька сфер, у яких Майдан дав чимало. Принаймні,  так кажуть представники громадянського суспільства. У восьму річницю початку Революції Гідності «Детектор медіа» поставив експерт(к)ам громадського сектору запитання:

  1. Чого вдалося досягнути Україні у вашій сфері після Революції Гідності?
  2. Як ваша організація цьому посприяла?
  3. Яку основну проблему сфери має розв'язати українська влада у найближчі роки? Від чого залежить успіх у цьому?

У першій частині йдеться про боротьбу проти корупції, виборчий процес, освіту, національну безпеку, реінтеграцію на сході України, захист довкілля, охорону здоров'я, а також спорт.

 

Боротьба проти корупції

Віталій Шабунін, голова правління громадської організації «Центр протидії корупції»

 

За роки після Революції Гідності Україна зробила величезні кроки вперед. Створені антикорупційні органи (у тому числі зусиллями ЦПК) — Національне антикорупційне бюро, Спеціалізована антикорупційна прокуратура та Вищий антикорупційний суд — почали забезпечувати незворотність покарання за найбільші корупційні злочини. Раніше боротьбою проти корупції займалося понад 250 тисяч правоохоронців, які за 15 років спромоглися довести до суду лише дві справи щодо високопосадовців: Юлії Тимошенко і Юрія Луценка, але й ці справи були політично вмотивованими. Зараз НАБУ розслідує майже 900 проваджень, а ВАКС виніс уже понад півсотні вироків, зокрема 15 із реальним позбавленням волі. На лаві підсудних українці вперше побачили високопосадовців, наприклад, ексдепутата Миколу Мартиненка, колишнього головного фіскала Романа Насірова чи мера Одеси Геннадія Труханова.

«Центр протидії корупції» добився запуску системи контролю статків чиновників та ​​проадвокатував перший у світі реєстр бенефіціарних власників юросіб. Ховати незаконне майно посадовцям тепер майже неможливо, а кожен українець може побачити, які статки в депутата сільради, нардепа чи судді. На рахунку ЦПК майже 40 проадвокатованих законів: ми займалися координацією кампанії ухвалення ключових антикорупційних законів; криміналізацією незаконного збагачення та брехні в деклараціях; відкриттям державних реєстрів та багато інших. Відбили десятки атак на ці реформи. Цього року добилися запуску судової реформи: вперше за всю незалежність нашої країни був ухвалений ключовий закон, який не обмежиться косметичним ремонтом, а несе за собою докорінні зміни у судовій владі.

Тепер потрібно зберегти ці докорінні зміни. Очищення Конституційного суду має стати наступним кроком, щоб забезпечити незворотність покарання та справедливість. Адже цей суд може знищити будь-яку реформу, що ми побачили минулого року, коли КСУ «зніс» е-декларування. Також імплементація судової реформи та очищення системи від недоброчесних суддів, реформа Служби безпеки України, зміни до Кримінально-процесуального кодексу для ефективної роботи правоохоронних органів, безсумнівно, — наступні етапи роботи ЦПК у боротьбі проти корупції.

 

Вибори

Ольга Айвазовська, голова правління Громадянської мережі «Опора»

 

Одним із відчутних для кожного досягнень стало ухвалення в грудні 2019 року Виборчого кодексу, що нарешті запровадив пропорційну виборчу систему з відкритими списками. Ухвалення Кодексу стало результатом довготривалої виборчої реформи, до кожного етапу якої була залучена «Опора» (правозахисні акції, підготовка аналітичних матеріалів, інформаційно-просвітницькі та мобілізаційні кампанії). Також в Україні з’явилось законодавство про всеукраїнський референдум і напрацювали законопроєкт про місцевий, що було передбачено Конституцією, але роками не могло набути форми практичного інструментарію. Ще однією революційною зміною стало запровадження з 1 липня 2020 року процедури зміни виборчої адреси для переселенців і трудових мігрантів усередині країни. Жінки та чоловіки отримали рівні права, бо гендерна квота стала реальною вимогою для реєстрації списків кандидатів від партій. Певний поступ є і в напрямку доступності виборчого процесу для людей з інвалідністю та маломобільних груп виборців, хоча остаточно всі дільниці повинні стати безбар'єрними до 2025 року. Відповідно до результатів моніторингу доступності виборчих дільниць, лише 3% дільниць можна назвати повністю доступними, 56,2% — малодоступними та 40,8% — недоступними.

Відбулися зміни й у системних підходах різних офіційних структур: вони стали відкритіші до продуктивного діалогу, готові дослухатися до порад громадськості. Наприклад, більше 60 тисяч поліцейських пройшли навчальний курс «Опори» щодо реагування на порушення під час місцевих виборів у 2020 році. Невідворотність покарань за виборчі злочини була внесена правками до Кримінального кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення. Крім того, варто відзначити готовність НАЗК до співпраці з неурядовими організаціями щодо більш ефективного моніторингу політичних фінансів, зокрема й для відстеження політичної реклами у фейсбуку. І, звісно ж, Центральна виборча комісія стала значно відкритішою. Якщо з осені 2018 року стріми засідань ЦВК проводила «Опора» й була єдиним джерелом оперативної публічної інформації про цей орган, то з листопада 2019 року ЦВК запустила власні онлайн-трансляції.

Звісно, залишаються й проблеми. Наприклад, досі законодавчо не врегульованіа відповідальність за адміністративний ресурс та немарковану політичну рекламу в соціальних мережах. Крім того, попри загальну відкритість ЦВК, недостатнім залишається рівень відкритих даних, що могли б допомогти прозорості виборчого процесу. Наприклад, на сайті Комісії нема даних щодо результатів місцевих виборів. Залишається актуальною потреба в активному громадському спостереженні, зокрема, проведенні паралельного підрахунку голосів. Адже на прикладі виборів міського голови Харкова 31 жовтня 2021 року зрозуміло, що досі існує практика фальсифікації протоколів, яку можна виявити лише за допомогою громадського спостереження. З цього прикладу випливає ще й проблема з судовою практикою, адже ще з 2015 року по однакових скаргах щодо виборчих прав переселенців суди часом приймали ледь не протилежні рішення, тоді як Європейський суд із прав людини у 2021 році визнав порушення прав цих громадян в Україні на прикладі конкретних позовних заяв. З обмеженням виборчих прав у 2020 році також стикнулись 18 громад вільних частин Донеччини та Луганщини, де вибори не були призначені нібито через безпекові застереження, але жодних критеріїв чи публічних оцінок ніхто не робив, а всі попередні вибори з 2015 року там відбулись. Багато попереду, але реальністю стало й те, про що експертне середовище не могло і мріяти, наприклад, у 2012 році.

 

Освіта

Анна Сидорук, операційна директорка громадської спілки «Освіторія»

По-перше, це створення нової української школи, орієнтованої на здобуття актуальних для життя навичок, на виховання вільної та щасливої особистості. Це величезний внесок у майбутнє країни. Свого часу через реформування шкіл пройшли всі успішні держави. По-друге, після Революції Гідності почали з‘являтися громадські організації, робота яких має величезний вплив на розвиток освіти. «Освіторія», EdEra, «Смартосвіта», EdCamp — нове середовище, нові експертні потужності, спільнота рушіїв змін. Ми багато працюємо разом і посилюємо одне одного.

«Освіторія» працювала з Міністерством освіти і науки у напрямку реформи НУШ від самого початку, а у 2018 році спільно з партнерами розробила програми навчання та підготувала 22 тисячі вчителів початкової школи. Саме вони повели першокласників до пілотних класів НУШ. Відтоді 200 тисяч вчителів пройшли наш курс підготовки. Ми продовжуємо навчати та розвивати вчителів, давати їм доступ до ноу-хау, видаємо фахове медіа. Щороку ми проводимо національну премію для вчителів-новаторів Global Teacher Prize Ukraine, де не лише відзначаємо найкращих, а й привертаємо увагу суспільства до проблеми престижу учительської професії. Під час локдауну «Освіторія» на замовлення держави створила платформу «Всеукраїнська школа онлайн». Через безкоштовні онлайн-інструменти, курси, платформи, гуртки в інтернатах і сиротинцях ми надаємо доступ до якісної освіти тим, хто його потребує.

Основна проблема нині — нерівність доступу до якісної освіти. Міжнародне дослідження якості освіти PISA 2018 приголомшило: 2,5 роки відставання учнів сільських шкіл від міських (такий висновок зробили на основі даних, що середній бал ЗНО абітурієнтів у великих містах становить 499,4, а у сільській місцевості — 420,6.ДМ). Дані CEDOS свідчать, що на успіх ЗНО сильно впливає соціальний статус родини та місце, де вона живе. А дистанційка лише поглиблює цю нерівність. Цю проблему швидко не розв’язати, але я вважаю, що головна точка докладання зусиль — це вчителі. Вони головні гравці на полі якісної освіти. Щоб вони могли її забезпечити, їм потрібні фахові та доступні програми навчання, гідна зарплатня, а ще — повага суспільства.

 

Національна безпека та робота з ветеранами

Дмитро Дубас, ветеран, директор із комунікацій Veteran Hub

З досвіду Veteran Hub можемо констатувати, що держава сприяє партнерству з інституціями демократичного світу у сфері національної безпеки. Ми співпрацюємо з Міністерством у справах ветеранів США та міжнародною організацією IREX. Вони не лише діляться своїм досвідом та надають ресурси, але й переймають наш досвід. Також в Україні діє Об'єднана цільова група збройних сил Канади Unifier, яка, крім тренувань наших військових за стандартами НАТО, вчить ветеранів англійської мови у Veteran Hub. Усе це є частиною курсу на євроатлантичну інтеграцію, який обрала Україна.

Армія неможлива без піклування про військових, які повертаються до цивільного життя після війни. З початком збройної агресії Росії держава була сфокусована на відновленні обороноздатності армії. Першими функцію піклування про добробут ветеранів узяли на себе громадський та приватний сектор. ГО «Побратими» з 2015 року проводила тренінги з роботи із шоковим досвідом та запобігання посттравматичному синдрому, а у 2018 році разом із Фондами Олени та Віктора Пінчуків створила Veteran Hub. За три роки послугами хабу скористались понад п’ять тисяч ветеранів російсько-української війни. Наші консультанти із працевлаштування та юридичних питань, психологи були поруч на всіх етапах повернення до цивільного життя. Цей досвід дозволив вивчити реальні потреби ветеранів і створити дорожню мапу Шлях Ветерана. Ми прагнемо втілити її у всі сфери життя. Вже сьогодні нею користуються лікарі первинної ланки, фахівці з психічного здоров’я та команда Veteran Hub у Києві, Вінниці та Дніпрі. Все має починатись від моменту ухвалення рішення про службу. На цьому етапі ми потребуємо сучасного бачення рекрутингу та створення для цього комфортних умов. А закінчується Шлях Ветерана смертю в старості, ба більше — ми потребуємо сучасних інститутів пам’яті та традицій її вшанування. І займатися цим мають передусім органи влади. Дуже важливо піклуватися про добробут ветеранів, адже значна частина з них є мобілізаційним резервом держави. Що якісніше держава та приватний сектор дбатимуть про їхні потреби, то більше ресурсу матимуть ветерани для поновлення на службі. 

 

Реінтеграція на сході України

Костянтин Реуцький, директор благодійного фонду «Восток-СОС»

Якщо говорити про переселенців, то ефективної комплексної політики інтеграції як не було у перші роки війни, так, на жаль, нема й досі. Грошей, яких уряд виділяє як допомогу на оренду житла, вистачить на одну ночівлю в київському хостелі. Програма з розбудови модульних містечок провалена. «Пільгова» іпотека під 18% виглядала насмішкою з людей, які втратили все через російську збройну агресію. А нові іпотечні програми для переселенців, що дозволяють придбати житло під 7%, доступні одиницям «обраних», оскільки фінансування під них уряд не виділяє. В останні роки ми спостерігаємо зміну риторики влади: тепер вона, принаймні, визнає власну відповідальність та починає шукати розв’язання проблем переселенців. Але поки що мусимо визнати: криза внутрішнього переселення, яка торкнулася мільйонів людей (як самих переселенців, так і тих, хто відгукнувся на їхню біду), подолана не завдяки діям уряду, а завдяки зусиллям суспільства. Щоб не втратити прихильності людей, які постраждали від війни, владі треба реальними справами демонструвати своє піклування про них. Якщо люди на окупованих територіях побачать, що Україна захищає своїх громадян та бореться за кожного з них, це не дасть Кремлю ментально відірвати мешканців захоплених територій від батьківщини.

Наша організація у перші роки війни допомогла знайти тимчасове житло понад 60 тисячам внутрішніх переселенців. Надала гуманітарну, правову та психологічну допомогу ще близько 400 тисячам постраждалих унаслідок російської агресії. Ми стали драйвером ухвалення профільного закону, який визначав статус та гарантії переселенців, брали участь у написанні цього законопроекту та ще низки законів та підзаконних актів, які захищають права та інтереси постраждалих у збройному конфлікті. Після Революції Гідності влада стала набагато більш відкритою для співпраці з організаціями громадського сектору, але культура демократії участі в нас лише формується, і ще багато чого в цих взаєминах потребує покращення.

Україні потрібна чітка стратегія деокупації. Крім розбудови оборонного сектору та проактивної зовнішньої політики, завдяки якій посилюватиметься політичний та економічний тиск світової спільноти на агресора, ця стратегія включатиме й політики збереження зв'язків з українцями в окупації. Що міцнішими будуть ці зв'язки, то більше виснажуватиметься Кремль і то простішим буде повернення мешканців загарбаних Росією територій у спільний культурний і політичний простір після звільнення. Але це потребуватиме широкого залучення ресурсів громадянського суспільства (бо бюрократична машина не надто ефективна там, де потрібна людяність) та готовності інвестувати бюджетні гроші в допомогу тим, хто постраждав від війни.

 

Охорона довкілля

Наталя Гозак, виконавча директорка громадської організації «Екодія»

Курс на євроінтеграцію та підписання угоди про асоціацію стали рушієм для низки реформ, і вже є зрушення. Наприклад, ухвалений закон «Про моніторинг, звітність та верифікацію парникових газів», є прогрес у моніторингу водних ресурсів й атмосферного повітря. Україна робить проєвропейські заяви на міжнародному рівні: про підтримку Зеленого курсу, непоганий внесок у скорочення викидів парникових газів за Паризькою угодою, відмову від вугілля до 2035 року. Відкритість даних, краща підзвітність влади, кращий доступ до інформації про стан довкілля сприяли розвитку таких платформ, як SaveEcoBot. Децентралізація дала більше можливостей на місцевому рівні, але це може не лише зменшити, а й збільшити негативний вплив на довкілля.

В «Екодії» ми з 2017 року адвокатуємо амбітні кліматичні цілі, потребу моніторингу якості повітря та стану води, особливо через вплив сільського господарства, потребу енергетичної трансформації. У 2015, 2019 і 2021 роках ми мобілізували громадськість на кліматичні марші. Ми також робимо дослідження для аргументованої адвокації (такі як «Вода близько»).

Головна проблема для розв'язання — це надзвичайно сильний вплив великого бізнесу (олігархів) на ухвалення рішень як Верховної Ради, так і виконавчої влади. Без достатньої політичної волі та дієвих інструментів для протидії цьому впливу не вийде прийняти необхідні закони (без втрати їх якості) про моніторинг викидів від великих спалювальних установок, про Смарагдову мережу природоохоронних територій, реформувати екологічний контроль, забезпечити невідворотність покарання за екологічні правопорушення.

 

Охорона здоров'я

Інна Іваненко, виконавча директорка благодійного фонду «Пацієнти України» 

Прорив колосальний. Країна нарешті відійшла від радянщини: ми залишили позаду систему Семашка, коли фінансувалися ліжка в лікарнях, і що більше лікарень із ліжками побудовано, то краще. У 2017 році почали реформу фінансування охорони здоров’я, і державні гроші (гроші платників податків, наші з вами гроші) почали «ходити» за пацієнтом, а не за ліжками у лікарнях. Це кардинальна зміна парадигми, яка говорить, що тепер пацієнт у центрі уваги. У які лікарні підуть пацієнти, ті лікарні отримають краще фінансування. Починається здорова конкуренція між лікарнями за пацієнта, що тягне за собою, відповідно, і покращення послуг. Все відбувається не так швидко і гладенько, як нам би хотілося; все ще є неформальні платежі з кишень пацієнтів за послуги, оплачені державою. Але є приклади лікарень, які дбають про своїх пацієнтів, і ці практики будуть множитися. Бо загальний курс держава обрала дуже правильний, він полягає у впровадженні принципу універсального доступу до медичних послуг. Це коли всі люди в країні мають доступ до необхідних медичних послуг без потрапляння у фінансову скруту.

Друга історична зміна в системі — це подолання корупції у державних закупівлях ліків, вакцин та медичних виробів. Від 2015 року на закупівлях ліків коштом державного бюджету не крадуть! Реформа забрала закупівельну функцію в Міністерства охорони здоров’я і передала її до міжнародних закупівельних організацій. За роки своєї роботи вони показали блискучі результати та в цілому зекономили бюджету 200 мільйонів доларів США. На ці гроші закуплені додаткові ліки. Практика роботи міжнародних організацій стала підґрунтям для формування власного закупівельника — ДП «Медичні закупівлі України». Це держпідприємство нового зразка, яке ефективно працює за прозорими процедурами в інтересах пацієнтів.

«Пацієнти України» стали організацією, яка почала діалог про необхідність реформування системи і у 2015 році сприяла роботі Стратегічної дорадчої групи, яка написала стратегію реформування на 2015 — 2020 роки. Ця стратегія і лягла в основу закону про державні фінансові гарантії, який запустив реформу охорони здоров'я. Ми організовували підтримку і просування його через парламент, адже було багато противників і депутатів-популістів, які його блокували. Зараз стежимо за його належним виконанням. Закупівельна реформа — це наш продукт «під ключ»: від ідеї до написання закону і його адвокації. Після ухвалення ми майже всім офісом «переїхали» до Міністерства охорони здоров’я, щоб налагодити внутрішні процеси, аби закупівлі відбувалися відповідно до закону. 

Лишається величезний пласт роботи з поширення реформи вглиб: потрібно розв’язувати проблеми якості надання медичної допомоги, подолання неформальних платежів, розкріпачення лікарів та запровадження лікарського самоврядування. Це залежить від політичної волі, професійного потенціалу і спроможності МОЗ, НСЗУ та інших державних установ, а також діалогу центральної влади, місцевого самоврядування та громадського сектору. 

 

Спорт

Марія Павлічук, співзасновниця та виконавча директорка громадської організації JuniorZ 

Найважливіше досягнення — це зміна вектору розвитку спорту та ставлення до нього. Після Революції Гідності країна почала рух від спорту великих досягнень до спорту для всіх. Спорт великих досягнень робить акцент на малій кількості спортсменів та посиленій роботі з ними, ділить на талановитих та неспроможних. А спорт для всіх має на меті залучити всіх українців до постійної фізичної активності. За рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров’я школярам необхідно щонайменше 60 хвилин фізичної активності щодня, а дорослим — 150—300 хвилин на тиждень. Це зменшує ризик розвитку серцево-судинних та метаболічних захворювань, неінфекційних хвороб тощо.

Три роки ми займаємось тим, щоб постійна фізична активність стала цікавою та доступною для кожного школяра, і в майбутньому перетворилася на звичку дорослої людини. Наша задача — показати дітям різноманіття спорту та надати можливість реалізовувати себе у спортивних іграх. Головні фактори, які важливо змінити для ефективної моделі роботи спорту та фізкультури — збільшення ставки за позакласну роботу вчителів. Більшість спортивних залів в Україні належить школам. Але в багатьох школах після уроків вони стоять порожні. Адже ставка за годину позакласної роботи, тобто секції, для вчителя мізерна. Збільшення оплати надасть поштовх до розвитку секцій на базі шкіл. «Гроші ідуть за дитиною» — це коли кожна дитина має «свої» державні гроші на секції та може їх використовувати для тренувань із будь-якого виду спорту. Ці ідеї обговорюються з часу Революції Гідності в межах круглих столів та робочих зустрічей влади та громадського сектору, але поки що не затверджені на законодавчому рівні.

Наш найбільший здобуток — створення нової програми з фізичної культури для 5—6 класів разом із представниками Інституту модернізації змісту освіти та Комітетом фізичного виховання та спорту. Міністерство освіти і науки ухвалило цю програму, за якою кожна дитина на кожному уроці має право обрати вид спорту з трьох-чотирьох запропонованих. Це значить, що діти нарешті можуть займатись спортом так, як їм подобається.

У другій частині матеріалу читайте коментарі про сфери економіки, соціальної допомоги та інклюзії, проблеми окупованого Криму, правозахисту, а також культури, медіа та інформації.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Прощание с Оззи Осборном: легенду почтут масштабным рок-фестивалем
Корреспондент
2025-07-28T08:51:59Z
Потап после критики за отсутствие в Украине анонсировал приезд в Киев
Апостроф
2025-07-28T08:48:52Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Гитаристка The Rasmus высказалась о визите в Украину
Корреспондент
2025-07-22T06:54:39Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Безуглая ответила на упреки, что из-за синдрома Аспергера не может иметь доступ к гостайне
Комсомольская правда
2025-07-27T12:30:15Z
После 50 лет старение резко ускоряется – ученые
Корреспондент
2025-07-28T09:36:35Z
Можно ли есть сливочное масло каждый день: запомните раз и навсегда
TSN
2025-07-28T09:33:49Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Почему ребенок не слушается: тест от Карпачева, который поможет понять причину
Gazeta UA
2025-07-28T09:33:46Z
Выходит вкуснее магазинной: каждая баночка такой кабачковой икры на вес золота
Telegraf
2025-07-28T09:15:11Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
После уборки урожая посыпьте грядки этой крупой — и истощенная земля превратится в чернозем
TSN
2025-07-28T08:21:09Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Лавров унизил Трампа после его угроз Путину
Comments UA
2025-07-15T18:10:38Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Массированная атака РФ по Украине: все, что известно о последствиях ракетно-дронового удара
TSN
2025-07-28T09:33:44Z
В Европарламенте критикуют торговое соглашение с США
Европейская правда
2025-07-28T09:33:05Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В Литве предположили, что похожий на "Герберу" дрон оказался под Вильнюсом из-за украинского РЭБ
Европейская правда
2025-07-28T09:33:02Z
Дефицит продуктов в Кривом Роге: что становится деликатесом для украинцев
Политека
2025-07-28T09:30:53Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Google признал, что не предупредил миллионы людей о смертельном землетрясении в Турции
Апостроф
2025-07-28T09:31:42Z
В центре Киева автомобиль врезался в ограждение подземного перехода – подробности и фото
Апостроф
2025-07-28T09:15:00Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
ГУР обновил базу кремлевских рупоров – добавлено еще 16 человек
Апостроф
2025-07-28T09:39:26Z
ВСУ выдавливают врага из Сумщины: как это повлияет на фронт
Comments UA
2025-07-28T09:33:32Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Два рекорда за год: юная львовянка установила новое достижение на Говерле
Фокус
2025-07-27T11:39:51Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Семейная делегация и судьи без бэкграунда: в Федерации подводного спорта снова скандал из-за государственных средств
Апостроф
2025-07-28T09:21:57Z
Определился победитель самой престижной велогонки мира
ZN UA
2025-07-28T09:21:37Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Где выгодно купить велотренажёр для дома
Comments UA
2025-07-28T09:02:17Z
В Украине масштабируют производство собственной взрывчатки
Лига
2025-07-27T12:12:38Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Нардепов шокировали новые правила "Укрзализныци": поезда будут не для всех
Comments UA
2025-07-28T09:36:51Z
В Украине с августа заработает открытый банкинг
Корреспондент
2025-07-28T09:33:55Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Когда смартфон — опасен: как спасти свои счета и деньги от кибермошенников
Фокус
2025-07-28T09:36:44Z
В кухне неандертальцев нашли необычное блюдо: оно не для слабонервных
Фокус
2025-07-28T09:36:14Z
Инсайдеры объяснили, каких игр от Sony следует ждать на Xbox Series X|S
GameMag
2025-07-28T09:16:29Z
Бумер-шутер на троих: Геймплей Painkiller в кооперативном режиме
GameMag
2025-07-28T09:16:08Z
Почему известного героя франшизы назвали именно Марио: разработчики раскрыли правду
Фокус
2025-07-28T09:12:58Z
Человечество может потерять Интернет и навигацию: в чем дело
TSN
2025-07-28T09:06:33Z
Трасса Спа-Франкоршам покорилась Оскару Пиастри
Корреспондент
2025-07-27T18:03:51Z
Обратите внимание на что водителям, чтобы избежать штрафов за фары
UAToday
2025-07-27T16:57:15Z
Ежемесячно "отрывай" от зарплаты по 50 долларов и авто - твое. Сколько понадобится времени
Telegraf
2025-07-27T12:21:08Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z