MY.UAНовини
6 років без Газпрому: як Україна відмовилася від закупівлі російського газу й коли сама стане експортером палива
6 років без Газпрому: як Україна відмовилася від закупівлі російського газу й коли сама стане експортером палива

6 років без Газпрому: як Україна відмовилася від закупівлі російського газу й коли сама стане експортером палива

26 листопада 2015 року Газпром востаннє перекрив газовий кран Україні. Більше паливо в свого північно-східного сусіда ми не купуємо. Хоча ще відносно недавно російський постачальник виглядав безальтернативним.

Та нині Україна остаточно інтегрувалася в європейський ринок, значно зменшила свої потреби в імпорті та провела реформи.

Наступний крок – досягти остаточної енергонезалежності. Як Україна позбулася газового зашморгу Кремля та за що бореться далі – читайте в спеціальному матеріалі Фактів ICTV.

Як перекривався кран

Кінець листопада 2015 року. Російський Газпром у звичному для себе драматичному стилі заявляє, що припиняє постачати газ Україні. Начебто через те, що не отримав нової передоплати.

Київ, а заодно й Брюссель у Москві лякають зривом опалювального сезону та перебоями з транзитом газу через українську ГТС.

– Відмова від закупівлі російського газу створює серйозні ризики для надійного транзиту газу до Європи через територію України та газозабезпечення українських споживачів цієї зими, – заявив тоді керівник Газпрому Олексій Міллєр.

У Києві парирують: це не Газпром нам не постачає газ, а ми в них не купуємо. Адже в Європі банально дешевше. У січні-березні 2015 року газ з ЄС імпортувався за середньою ціною 304 долари за тисячу кубометрів. А Газпром просив на $33  дорожче – по $337  за тис. куб.

– Відмова від прямих поставок газу з Росії – це справді важлива подія для України. Ми довели всьому світові, а особливо Росії, що ми прекрасно можемо обходитися й без поставок російського газу. А трохи згодом – завдяки Стокгольмському арбітражу – ми довели, що це не Україна «не доплачувала за газ», щось «крала» тощо, а це Росія не доплачувала за транзит. Тоді як Україна переплачувала за російський газ, – нагадує голова правління Нафтогазу Юрій Вітренко.

Ще не змерзла Україна…

Розгалужена вітчизняна газотранспортна система фізично дозволяла постачати достатньо палива з Польщі, Словаччини та Угорщини. Проте до Революції гідності зіскочити з газової голки Кремля не вдавалося.

– Ще в 2014 році в нас була критична залежність від поставок російського газу. Але в 2014 році, коли ми розуміли, що Росія буде шантажувати Україну й змушувати таким чином відмовитися від незалежності, ми шукали альтернативу.

Тоді мало хто вірив, що Україна зможе забезпечити всі свої потреби в імпортованому газі з європейського ринку. Але нам це вдалося. Я особисто організовував відповідні поставки, вирішував проблеми з інфраструктурою, якої не вистачало, тощо. Незважаючи на перекриття газового крану Росією, ми змогли забезпечити країну імпортним паливом із європейського ринку, – згадує Юрій Вітренко.

Тож зрештою перебоїв із проходженням опалювального сезону, а також із транзитом не було. Закачавши достатньо палива в підземні сховища, а також законтрактувавши необхідні обсяги в наших західних партнерів, Україна пройшла зиму 2015-2016 років без серйозних проблем.

Проте рік за роком російська пропаганда продовжує пророкувати Україні холодні батареї. Уже шостий рік поспіль. На щастя – марно.

З тих пір Україна не просто відмовилася від прямого імпорту російського газу, а суттєво скоротила споживання блакитного палива.

Для порівняння: ще 2013-го року наша країна споживала понад 50 млрд кубометрів газу на рік! Більше половини – 28 млрд кубів – сягав імпорт з Росії. А вже в 2015-му році річне споживання сягнуло майже 34 млрд кубів, з яких імпортували лише 16,4 млрд кубів.

При цьому напряму в Росії 2015-го року Україна купила лише 6,1 млрд кубометрів. Решту – 10,3 млрд кубів – поставили саме з ЄС. Надалі імпорт газу відбувався винятково з Заходу.

Ще за кілька років – у 2018-му – при схожому споживанні імпорт газу в Україну склав лише 10,6 млрд кубів. Тобто зі лічені роки ми стали купувати за кордоном утричі менше газу! І при цьому країна не мерзла взимку, економіка працювала, а Україна нарешті почала заробляти гроші на транзиті газу.

– До того, як ми змінили ситуацію в 2014-2015 роках, Україна щороку платила за імпортований з Росії газ в середньому на $5 млрд більше, аніж сама отримувала за транзит. Тобто з України гроші йшли в Росію. Лише після зупинки прямих поставок із Росії Україна почала отримувати за транзит більше, аніж сплачувати за весь імпортований газ, – нагадує Юрій Вітренко.

Стимули до енергоефективності

Частково зменшення споживання та імпорту газу пов’язане з тимчасовою окупацією Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей.

Проте основна причина – це реальний початок роботи над підвищенням рівня енергоефективності промисловості та житлово-комунального господарства, а також формуванням повноцінного ринку газу.

Читайте
Газпром не планує збільшувати транзит газу в ЄС через Україну - Макогон

Відмова від імпорту газу з Росії стимулювала вітчизняну економіку до ринкових реформ і демонополізації.

Крім того, Україна нарешті побудувала ефективний інструмент субсидій для малозабезпечених верств населення.

Згодом ці субсидії навіть монетизували. У людей з’явився стимул вкладати гроші в утеплення та сучасне обладнання й економити. Запрацювала державна програма Теплі кредити, а згодом і цілий Фонд енергоефективності.

Тобто Україна не просто почала споживати менше газу, вона стала робити це ефективніше.

Анбандлінг і ринкові правила

Обравши західний вектор розвитку, українська економіка мусила грати за європейськими ринковими правилами, зокрема й енергетичними.

Тобто традиційні пострадянські енергетичні монополії мусили трансформуватися до сучасних ринкових умов. В Україні нарешті почали створення конкурентного ринку газу.

Історичні облгази були змушені розпочати так званий анбандлінг (відокремлення газопостачальних і газорозподільчих компаній) і поступово перестали бути безальтернативними постачальниками блакитного палива.

На ринку з’явилися десятки нових постачальників і споживачі отримали можливість обирати найкращі сервіс і ціни. Запрацювала конкуренція.

Анбандлінг чекав і на Нафтогаз. Згідно з європейськими правилами, компанія не могла володіти активами і з видобутку, і з транспортування газу. Тож трубу передали в управління новоствореному незалежному Оператору ГТС України.

Таким чином Україна виконала вимоги Третього європейського енергетичного пакету й почала інтеграцію в ГТС Євросоюзу.

Згодом, наприкінці 2019 року, це допоможе підписати новий транзитний контракт із Газпромом за ринковими правилами й принципом качай або плати, а також зацікавити Європу своїми підземними сховищами.

У 2020 році західні компанії закачали для зберігання в українські ПСГ рекордні 10 млрд кубів палива.

Наступний крок – остаточна енергонезалежність

6 років без імпорту з Росії – далеко не межа. Україна може взагалі обійтися без імпорту, тим паче – з країни-агресора.

Однак, аби цього досягти, необхідно збільшувати власний видобуток природного газу та ще більше розвивати енергоефективність.

Над збільшенням видобутку нині активно працюють, зокрема фахівці вітчизняного Укргазвидобування. Виснажені родовища не дозволяють зробити це швидко.

Проте нові перспективні ділянки, наприклад – на сході України та чорноморському шельфі – дають надію на значні додаткові ресурси в найближче десятиліття.

А тим часом варто навчитися ефективніше їх споживати. Нині це питання не лише економіки, а й екології.

– Кліматичні зміни стимулюють увесь цивілізований світ скорочувати викиди парникових газів, ставати кліматично-нейтральними. Просто на наших очах будуються нові моделі економіки та суспільства загалом. І ми маємо реагувати на ці виклики сучасності.

Україна мусить декарбонізовувати власну економіку. Підняти свій рівень енергоефективності до рівня провідних країн світу – чудовий старт на цьому шляху, – наголошує голова Федерації роботодавців нафтогазової галузі Віталій Щербенко.

За його словами, лише завдяки правильним заходам з енергоефективності в житлово-комунальному секторі та теплокомуненерго країна може звести потребу в імпорті газу до мінімуму – буквально кількох мільярдів кубометрів газу на рік.

Крім того, Україна має величезний потенціал альтернативної енергетики, зокрема – біомаси та біогазу.

На твердому біопаливі (з відходів деревообробки, сільського господарства чи навіть сміттєпереробки) можуть працювати не лише твердопаливні котли, а й цілі котельні, теплоелектроцентралі та навіть теплоелектростанції. Перші такі об’єкти в Україні вже з’явилися й чудово себе зарекомендували.

А біометанові заводи в перспективі здатні забезпечити країну мільярдами кубометрів зеленого палива, яке можна транспортувати ГТС разом із традиційним природним газом, видобутим із надр.

З імпортера – знову в експортера

Навіть без урахування перспективного напрямку з виробництва водню Україна цілком здатна не просто відмовитися від імпорту енергоресурсів, а й знову їх експортувати. Так, саме знову.

– Нагадаю, що колись Україна вже експортувала газ. Саме з території нашої країни були здійснені перші в світі міждержавні поставки блакитного палива. Сталося це одразу після закінчення Другої світової війни в 1945 році, коли СРСР постачав українське паливо із Дашавського родовища до Польщі.

А з 1951 року видобутий із українських надр газ почали активно постачати до Москви. Задля цього газопровід Дашава-Київ продовжили до столиці колишнього Союзу, – нагадує Віталій Щербенко.

Загалом природний газ українського походження в середині минулого століття постачали до Росії, Молдови, Білорусі, Литви, Латвії, Польщі, Чехословаччини та навіть Австрії.

Статус експортера газу наша країна мала довгі 32 роки. З 1945 до 1977 рік з території України за кордон поставила 130 млрд кубометрів палива!

Нині наша країна має шанс відновити свій статус енергетичного експортера, але цього разу не лише викопного палива, а й зелених енергоресурсів, зокрема біометану та водню.

Кремль проти

На жаль, такі енергетичні перспективи України не входять у плани керівництва Російської Федерації. Саме тому в Кремлі вперто намагаються обійти нашу ГТС і постачати газ у ЄС лише через свої обхідні газогони.

Крім того, Росія прагне сповна скористатися світовою енергетичною кризою й максимально розхитати ринок Європи.

Висушуючи його, Москва вдається до відвертого шантажу: хочете більше газу – запустіть Північний потік-2. Якщо ЄС піддасться, це може завдати непоправної шкоди енергетичній безпеці України та всієї Європи. Тож українські фахівці сподіваються, що в Брюсселі встоять.

– Нам важливо пройти цю турбулентну зиму в умовах високих цін на імпортний газ і ризику повної зупинки транзиту російського газу через українську ГТС. Так Москва спробує змусити Європу до газового миру на умовах Росії. Важливо, аби Євросоюз не піддався на цей шантаж з боку Росії, який, імовірно, досягне свого піку взимку.

У Брюсселі мають наполягати на збереженні стратегічної транзитної ролі України, апелюючи, зокрема, й до того факту, що ми вже є частиною газового ринку ЄС. Це прописано в Угоді про асоціацію між Україною та ЄС, – переконаний президент Центру глобалістики Стратегія ХХІ Михайло Гончар.

Експерт наголошує: про повернення до прямих закупівель російського газу Україною не може навіть ітися. Ми маємо брати приклад з Польщі й розвивати свою енергетичну незалежність. Тим паче, що всі передумови для цього справді є.

Труба не лусне

Не менш важливим завданням є збереження транзиту через українську ГТС. Адже вона має для нас не лише економічне, а й геополітичне та навіть безпекове значення.

Експерти не виключають: якщо Газпром припинить транзит – у Кремля з’явиться додатковий стимул для можливого прямого військового вторгнення. Транзит газу за такого сценарію вже не заважатиме – всі обсяги переведуть на новозбудовані обхідні потоки.

Фейки Москви начебто про поганий технічний стан ГТС України лише підтверджують цю гіпотезу.

У Кремлі відверто брешуть про аварійність нашої труби. Особисто Володимир Путін заявляє, що українська ГТС лусне, якщо в неї закачати більше газу.

Тому Київ рішуче спростовує брехню Кремля й заявляє: труба не лусне! Українська газотранспортна система – надійна, потужна та в хорошому працездатному стані. Це підтверджено роками безперебійного постачання газу до ЄС.

Більше того, наша система здатна транспортувати до Європи на 100 млрд кубометрів газу на рік більше, аніж робить це зараз.

– Україна готова гарантувати подальше надання послуги транзиту природного газу до Європи обсягом до 146 млрд кубометрів за конкурентними тарифами, – констатує генеральний директор Оператора ГТС України Сергій Макогон.

Як зняти блокаду ГТС

Проте Газпром не поспішає забезпечувати наш маршрут такими обсягами газу. Зробити це могли б інші, незалежні постачальники, зокрема з країн Середньої Азії.

Але для цього Росія має допустити їх до входу в нашу трубу на україно-російському кордоні, тобто фактично розблокувати нашу ГТС з російського боку для альтернативних постачальників, а не лише монополіста Газпрома.

Такі правила передбачені європейських законодавством. Проте застосовувати їх до своїх обхідних газогонів, а також українського маршруту Росія не погоджується. У Києві сподіваються, що переконати Кремль допоможе Євросоюз.

– Усі маршрути транзиту мають працювати відповідно до директив Третього енергопакету з можливістю реалізувати свої права. Ми як країна зробили все, що вимагалося нормами ЄС – провели анбандлінг оператора ГТС, у нас прозоре тарифоутворення, впроваджене європейське енергетичне законодавство та мережеві кодекси. Наступний крок – за ЄС, тому що передусім страждати від монополії Газпрому на транзит газу буде Європа, – вважає керівник Оператора ГТС України.

А новозбудований Північний потік-2 за цих умов узагалі не мав би запрацювати. Бо європейське енергетичне законодавство вимагає, щоб оператор цього проекту був повністю відокремлений та незалежний від Газпрому.

Крім того, існують правила щодо вільного доступу третіх сторін до інфраструктури, а також недискримінаційні, прозорі тарифи, котрі застосовувалися б до всього трубопроводу.

Довести, що ані Газпром, ані Північний потік-2, ані його оператор не відповідають цим критеріям у процесі сертифікації намагаються одразу 2 українські компанії – Нафтогаз і Оператор ГТС України.

Вітчизняні фахівці сподіваються, що європейські регулятори дослухаються до їхніх аргументів, і зрештою Україна збереже своє стратегічне транзитне значення, а Європа – надійний і конкурентний транзитний маршрут.

Усе це зрештою дозволить уникнути посилення монополії Газпрому на європейському ринку.

Читайте
Російський енергетичний шантаж: чи будемо взимку без світла і тепла
Теги за темою
Газпром
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Італійський журналіст-розслідувач став мішенню шпигунського ПЗ в WhatsApp
Детектор М
2025-02-01T09:33:34Z
Чому кажани висять униз головою, коли сплять
24tv
2025-02-01T09:06:10Z
Американські розробники представили інноваційний ударний дрон P. S. Killer
InternetUA
2025-02-01T08:34:09Z
Знайдено джерело радіоактивного плутонію в пилу Сахари: вчені нарешті назвали його
Фокус
2025-02-01T08:27:48Z
7 простих способів захистити смартфон від злому та вірусів
InternetUA
2025-02-01T08:09:26Z
Злопам'ятні предмети: вчені виявили унікальні властивості у різних матеріалів
Фокус
2025-02-01T08:06:49Z
Apple не буде розробляти AR-окуляри для Mac
Portaltele
2025-02-01T08:03:38Z
Що робити, якщо ваш телефон зламали: важливі поради для безпеки
Политека
2025-02-01T08:00:30Z
Міжнародна поліцейська коаліція ліквідує два плідні форуми про кіберзлочинність і хакерство
InternetUA
2025-02-01T07:30:44Z
Ці 7 неймовірних речей можна очистити звичайною зубною пастою: варто знати
24tv
2025-02-01T09:48:20Z
Гороскоп на лютий 2025 для Стрільців: кохання, успіх, гроші та задоволення
GlavRed
2025-02-01T09:45:38Z
Як назвати дівчинку у лютому 2025 року: добірка трендових імен
24tv
2025-02-01T09:36:44Z
Китайський гороскоп на завтра 2 лютого: Тиграм - витрати, Драконам - досягнення
GlavRed
2025-02-01T09:27:40Z
Водолії будуть у центрі уваги, а Девам доведеться виявити гнучкість: гороскоп для всіх знаків на 3–9 лютого 2025
Telegraf
2025-02-01T08:33:32Z
Неймовірні сіннабони: рецепт ароматної насолоди від фіналістки "МастерШеф-14"
24tv
2025-02-01T08:33:25Z
Як легко накрутити волосся без плойки
24tv
2025-02-01T08:00:50Z
Хто важче переживає розрив стосунків – жінки чи чоловіки
24tv
2025-02-01T07:57:06Z
Ще один варіант страви з фаршу: ці зрази наминатимуть за обидві щоки
Telegraf
2025-02-01T07:12:51Z
Полтавщина: на АЗС невідомий вбив військовослужбовця військкомату, після чого втік разом із одним з мобілізованих
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T09:51:15Z
Удар ракетою по будинку в Полтаві: зростає кількість потерпілих, серед них – діти
TSN
2025-02-01T09:51:13Z
Вранішні вибухи у Хмельницькій області: які наслідки
TSN
2025-02-01T09:36:08Z
Росіяни атакували Харків БпЛА: одна людина загинула, ще четверо мешканців постраждали
Мій Харків
2025-02-01T09:28:37Z
Удар по Полтаві 1 лютого: кількість загиблих зросла
TSN
2025-02-01T09:18:25Z
Поліція Одещини розшукує неповнолітню дівчину
Украина Криминальная
2025-02-01T09:03:40Z
Через вибухову хвилю впала стіна приватного будинку: у Харкові під завалами опинилася жінка
24tv
2025-02-01T08:54:05Z
Росія атакувала Чернігівщину: одна людина отримала поранення
24tv
2025-02-01T08:45:40Z
Вночі тривогу оголошували двічі: які наслідки удару "Шахедами" по Київщині
24tv
2025-02-01T08:30:29Z
Сантос мило оголосив про повернення Неймара: неймовірне відео
24tv
2025-02-01T09:42:56Z
Майк Тайсон назвав найкращого боксера в історії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T09:06:55Z
Зірковий український боксер може позмагатись одразу за три титули чемпіона світу
24tv
2025-02-01T08:36:57Z
Клуб Роналду здійснив найдорожчий трансфер зими: деталі угоди
24tv
2025-02-01T07:42:10Z
Фігуристи Ірина Підгайна та Артем Коваль виграли міжнародний турнір в Польщі
УкраинФорм
2025-02-01T07:33:25Z
Рух — ГАК: онлайн-трансляція контрольного матчу
Football.ua
2025-02-01T07:16:40Z
"Бачив на власні очі": суперник Дюбуа висловився про реванш Усик – Ф'юрі
24tv
2025-02-01T07:12:19Z
ЧЄ-2025 з біатлону. Сьогодні в Мартел-валь-Мартелло - гонки переслідування
УкраинФорм
2025-02-01T06:48:42Z
Мората стане гравцем Галатасарая — Романо
Football.ua
2025-01-31T23:10:52Z
"Приліт" у багатоповерхівку в Полтаві: з'явилося відео перших хвилини після влучання
TSN
2025-02-01T09:51:43Z
Росіяни намагаються просуватися Харківщиною: Братчук повідомив про небезпеку
TSN
2025-02-01T09:36:19Z
Під час масованої атаки у Сумах загинули двоє людей, а у Харкові - жінку вбило дроном
Комсомольская правда
2025-02-01T09:31:23Z
Взяти Куп'янськ в оточення: ворог під Харковом атакує із трьох напрямків - ISW
GlavRed
2025-02-01T09:27:51Z
Військові РФ скаржаться на тюремні у шпиталі на ТОТ Луганщини - Лисогор
УкраинФорм
2025-02-01T09:00:37Z
Репост цитати Тарантіно: жительку Севастополя оштрафували за «пропаганду чайлдфрі»
УкраинФорм
2025-02-01T08:54:38Z
Беруть навіть з шизофренією. Журналісти провели нове розслідування щодо мобілізації
Telegraf
2025-02-01T08:54:24Z
У лютому в Україну повернеться потепління - його принесуть повітряні маси з Атлантики
Комсомольская правда
2025-02-01T08:52:54Z
Майже по всій териорії України осінь плавно переходить у весну: чому так відбувається
ZN UA
2025-02-01T08:34:40Z
Війна Меланії Трамп і Анни Вінтур: чи потрапить перша леді США на обкладинку Vogue
Фокус
2025-02-01T09:30:41Z
Неонові кольори, тракторна підошва і пуховики: антитренди 2025
Фокус
2025-02-01T09:15:42Z
Пішов з життя заслужений артист України Станіслав Колокольніков
24tv
2025-02-01T08:45:51Z
Зірка серіалу "Емілі в Парижі" Лілі Коллінз вперше стала мамою
Комсомольская правда
2025-02-01T08:21:05Z
Під час реконструкції 135-річного будинку пара зробила неприємне відкриття: що було під домом
24tv
2025-02-01T07:36:09Z
3 високорейтингові комедії, які можна подивитись на Netflix з дітьми
24tv
2025-02-01T07:09:53Z
Найкращі романтичні комедії на Netflix: що подивитися для гарного настрою
Фокус
2025-02-01T07:00:33Z
Мстислав Чернов отримав нагороду премію за найкращу режисуру на кінофестивалі Sundance
Комсомольская правда
2025-02-01T06:19:09Z
Зрадили коріння: які російські зірки родом з України, але підтримують Росію
24tv
2025-02-01T05:00:05Z
Донька Сумської і Борисюк заявила, що зазнавала домагань викладача Юрія Висоцького
Комсомольская правда
2025-02-01T09:51:13Z
На Хмельниччині працювала ППО, є пошкодження та загорання
УкраинФорм
2025-02-01T09:39:39Z
Шведські розробники представили інноваційний протитанковий гранатомет AT4
InternetUA
2025-02-01T09:31:33Z
Зеленський зявив про нові формати підтримки бригад
360ua.news
2025-02-01T09:30:35Z
Армія РФ втратила в Україні ще 1430 військових
УкраинФорм
2025-02-01T09:21:34Z
В Україні посеред зими прокинулись змії та ведмеді: науковці пояснили, чому це погано
TSN
2025-02-01T09:21:16Z
Сім причин, чому вдома треба мати стрітенську свічку. Коли її запалювати
Gazeta UA
2025-02-01T09:18:12Z
Для розгортання 200 тисяч миротворців в Україні насправді потрібно 600 тисяч військовослужбовців — The Times
ZN UA
2025-02-01T09:15:22Z
Не всім по дорозі в армію: які хвороби звільняють від мобілізації
Знай
2025-02-01T09:06:45Z
ТЦК та лікарів ВЛК чекає кримінальна відповідальність: як каратимуть за примусову мобілізацію
Знай
2025-02-01T08:36:39Z
«Кохання на виживання»: як покращити токсичні стосунки за допомогою «Атоксілу»
Детектор М
2025-02-01T08:00:08Z
Не намагайтеся повторити: 54-річний чоловік потрапив до лікарні після небезпечного експерименту із пінцетом
Знай
2025-02-01T04:51:15Z
2 прості кроки, і проблема зникне: як прибрати роздратування після гоління
GlavRed
2025-02-01T04:27:55Z
Гороскоп на завтра 2 лютого: Тельцям - грандіозний прибуток, Рибам - успіх
GlavRed
2025-02-01T04:27:26Z
Вперше за 3 роки: в Уганді зафіксували новий спалах Еболи
24tv
2025-01-31T20:15:26Z
Безсоння піде в минуле: вчені та лікарі розповіли, як досягти ідеального сну
Фокус
2025-01-31T18:27:47Z
Знайшли новий гормон, який зменшує апетит: стимулювати його виділення зовсім просто
24tv
2025-01-31T18:15:58Z
Ніколи не снідайте цим: тренер назвав продукти, які краще не вживати зранку
24tv
2025-01-31T18:15:25Z
ТОВ «Державний земельний банк» оголосив перші аукціони 2025 року
AgroNews
2025-02-01T09:51:11Z
У кількох областях почали вводити аварійні графіки відключення світла
24tv
2025-02-01T09:42:47Z
Продаж валюти НБУ за січень: резерви знову схудли, однак рекорд не перевершено
ZN UA
2025-02-01T09:42:34Z
DroneUA виходить на ринок Північної Америки й офіційно зареєструвала торговельну марку в США
AIN
2025-02-01T09:42:19Z
Покриє половину суми: скільки буде субсидія на оренду для родини ВПО з двома дітьми
Telegraf
2025-02-01T09:33:24Z
Топ-10 світових виробників комбікормів
AgroPortal
2025-02-01T09:30:43Z
40% річних: експерт пояснив, чому в Україні неможливо купити нове авто в кредит
Хвиля
2025-02-01T09:15:29Z
Лондонський фонд 1991 Ventures залучив кошти від нового LP — Allocator One
AIN
2025-02-01T09:12:45Z
М’ясопереробники констатують посилений тиск на ціни охолоджених свинячих півтуш
Agravery
2025-02-01T09:06:07Z
Українці відновлюють попит на нові авто: що частіше купують
ТСН
2025-02-01T09:51:34Z
Працівник автосалону розбив новітній суперкар Lamborghini за $600 000
Фокус
2025-02-01T09:15:34Z
Новий Lamborghini Revuelto розбили під час доставки власнику
AutoCentre
2025-02-01T08:12:06Z
Найдешевший кросовер Fiat за ціною Renault Duster отримав цікаві деталі
Gazeta UA
2025-01-31T21:00:07Z
У чоловіка поцупили "невикрадне" авто за $227 000 менш ніж через 60 годин після купівлі – фото
TSN
2025-01-31T19:36:13Z
Механік назвав 5 японських машин, які б ніколи не купив
24tv
2025-01-31T19:30:05Z
Держспецтрансслужба отримала пікапи Volkswagen Amarok
AutoCentre
2025-01-31T18:30:35Z
Для українських доріг: Opel представив гібридний фургон-кросовер із дизелем
Фокус
2025-01-31T18:15:32Z
По-багатому: в Україні помітили золотий суперкар McLaren
Фокус
2025-01-31T17:30:39Z
З поверненням Трампа Україна відновлює зусилля щодо конфіскації заморожених мільярдів Росії — WP
ZN UA
2025-02-01T09:52:44Z
Норвегія відпустила судно з російським екіпажем, яке підозрювали у пошкодженні кабелів у Балтійському морі
УкраинФорм
2025-02-01T09:48:49Z
"100 днів" все ще актуальні: Келлог каже, що закінчення війни це "питання місяців"
24tv
2025-02-01T09:42:18Z
РФ атакувала ракетами, дронами і бомбами: Зеленський відреагував на обстріл України
TSN
2025-02-01T09:33:57Z
У Фіцо параноя щодо українців, а Трамп тримає інтригу довкола перемовин
Gazeta UA
2025-02-01T09:33:51Z
В Латвії анонсували передачу Україні нової партії дронів
Европейская правда
2025-02-01T09:33:09Z
Ми маємо брати резерви якраз із державного апарату, він роздутий, - Святослав Дубина про мобілізацію
Политека
2025-02-01T09:31:53Z
Польща та Німеччина занепокоєні зростанням загроз з боку РФ: що зроблять країни
InternetUA
2025-02-01T09:28:47Z
Польща піднімала винищувачі F-16 через ракетний обстріл України
УкраинФорм
2025-02-01T09:13:02Z