MY.UAНовини
Нормандський формат, ПП-2 і євроінтеграція: чого очікувати Україні від нового німецького уряду
Нормандський формат, ПП-2 і євроінтеграція: чого очікувати Україні від нового німецького уряду

Нормандський формат, ПП-2 і євроінтеграція: чого очікувати Україні від нового німецького уряду

Новина російською

Днями, майже через два місяці після виборів до Бундестагу, в Німеччині три партії оголосили про створення нової урядової коаліції та представили коаліційну угоду. В цьому документі є згадки і про Україну.

Коаліцію сформували Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН), партія Союз 90/Зелені та Вільна демократична партія (ВДП). Нову коаліцію ще називають “світлофорною” (за партійними кольорами політсил-учасниць).

Представник соціал-демократів Олаф Шольц замінить Ангелу Меркель на посаді федерального канцлера Німеччини.

Водночас Міністерство закордонних справ країни повинна очолити лідерка Зелених Анналена Бербок, відома своєю жорсткою позицією щодо Росії та її енергетичного проекту – газопроводу Північний потік-2.

Факти ICTV поцікавилися в політологів, чого варто очікувати Україні від уряду Олафа Шольца та як можна розцінити згадки про нашу державу в коаліційній угоді, яка є своєрідною програмою дій на найближчі роки.

Що в коаліційній угоді сказано про Україну?

У документі можна виділити дві ключові позиції, які безпосередньо стосуються України: це євроінтеграційні прагнення та російська агресія.

Хоча в угоді немає чітко сформульованої перспективи вступу нашої держави до ЄС, нова урядова коаліція Німеччини засвідчила, що готова підтримати прагнення України на шляху до євроінтеграції.

– Ми працюємо спільно з ЄС та державами-членами над розвитком Східного партнерства. Такі держави, як Україна, Молдова та Грузія, які прагнуть до членства в Євросоюзі, повинні мати змогу зблизитися з блоком шляхом послідовних реформ, що ґрунтуються на верховенстві права і ринковій економіці, – наголошується в угоді.

У документі зазначається, що новий уряд Німеччини продовжить допомагати Україні у відновленні повної територіальної цілісності та суверенітету.

Крім того, угода містить вимогу до Росії негайно припинити дестабілізувати Україну, окупацію Криму та війну на Донбасі.

– Ми вимагаємо негайного припинення спроб дестабілізації України, насильства на сході України та незаконної анексії Криму. Шлях до мирного врегулювання конфлікту на сході України та зняття санкцій залежить від повного виконання Мінських угод, – сказано документі.

Водночас в угоді загалом немає згадок про російський газопровід Північний потік-2 – ще одне питання, яке турбує Україну.

Натомість зазначається, що нова урядова коаліція прагне поглиблення енергетичного партнерства з Україною. Йдеться про сфери відновлюваної енергетики, виробництва зеленого водню, енергоефективності та зменшення викидів CO2 (вуглекислого газу).

Нормандський формат, ПП-2 і євроінтеграція: чого очікувати Україні від нового німецького уряду - Фото 1

Чого очікувати Україні: оцінки політологів

Як зазначив у коментарі Фактам ICTV політолог Володимир Фесенко, заявлені в німецькій коаліційній угоді позиції щодо України є швидше позитивними.

Так, коли стало відомо, що коаліцію формуватимуть соціал-демократи, а Олаф Шольц може стати новим канцлером, було багато критичних і скептичних очікувань що Німеччина тепер може піти на якісь компроміси з Росією та її лідером Володимиром Путіним.

– Коаліційна угода свідчить про інше: про стабільність партнерських відносин між Німеччиною та Україною, – наголосив Фесенко.

Політолог пояснив, що угоду (а це великий документ на 177 сторінок) варто розцінювати як коаліційну програму нового уряду Німеччини, якої там будуть дотримуватися, оскільки в документі зафіксовані компромісні позиції трьох партій-учасниць.

– І в цій угоді йдеться про Україну. Є невеликий пункт, але він напряму стосується політики Німеччини щодо України. А також йдеться і про політику щодо Росії, конфлікту на Донбасі. І поки що, виходячи з тексту коаліційної угоди, я думаю, що новини для нас швидше позитивні, – додав Володимир Фесенко.

Політичний консультант Олександр Мусієнко в коментарі Фактам ICTV висловив думку, що зміни політики Німеччини з принципових для України позицій не відбудеться.

– Я все ж сподіваюся, що стосовно важливих і принципових питань, які стосуються підтримки територіальної цілісності України, засудження дій Російської Федерації і санкційної політики проти РФ за анексію Криму і війну на Донбасі – змін не відбудеться. Я думаю, що ця політика й надалі триватиме. І в цьому сенсі є певний оптимізм, що посаду міністра закордонних справ посяде представниця партії Зелених Анналена Бербок. Позиція партії Союз 90/Зелені в Німеччині завжди була на боці України й полягала в підтримці України, – пояснив Мусієнко.

Він додав, що саме Зелені та певна частина соціал-демократів і стануть ключовими союзниками України в новій коаліції.

Політичний експерт Олеся Яхно в коментарі Фактам ICTV також зазначила: для України є важливим той факт, що посаду голови МЗС Німеччини отримає представниця партії Зелених Анналена Бербок.

– Ми знаємо, що її позиція щодо Росії є більш жорсткою, ніж, скажімо, позиція партії Ангели Меркель, або СДПН. І так само це стосується Північного потоку-2. Також для України важливі позиції в коаліційній угоді, які, на перший погляд, нібито нашої країни не стосуються. Наприклад, там вказано, що потрібно посилювати монетарний союз, фіскальний союз, загалом посилювати єдність усередині Євросоюзу.

За останній рік ми бачили, що були певні протиріччя всередині самого ЄС, наприклад, у питанні того ж Північного потоку-2. І виникало до Німеччини питання, що вона ставить власні економічні інтереси на перше місце, а на друге – єдність і солідарні інтереси всередині ЄС. Чим більш єдиним із багатьох питань буде Євросоюз, тим буде сильнішою його позиція, Європа буде менш вразливою для Росії. А раз буде менш вразлива для РФ, то це автоматично буде на корись України, – розповіла Олеся Яхно.

На її думку, багато що з того, що робила Ангела Меркель на посаді канцлера, продовжить втілювати і нова коаліція, а співпраця України та Німеччини може бути досить тісною.

Олаф Шольц. Фото: Getty Images

Водночас політолог Ігор Рейтерович у коментарі Фактам ICTV зазначив, що не варто очікувати якихось кардинальних змін у політиці Німеччини щодо України з приходом уряду Шольца.

За його словами, попри те, що Зелені отримають контроль над зовнішньою політикою ФРН, це все ж буде коаліційний уряд. І рішення в ньому все одно ухвалюватимуться консенсусом.

– І якщо інші будуть говорити про мінімальне втручання Німеччини до вирішення проблем України, то в принципі така ж позиція буде і в міністра закордонних справ, або ж вона просто піде з посади. Тому в мене поки достатньо песимістичні очікування.

Можливо, ситуація зміниться, але вона може змінитися з двох причин: або Україна щось нове запропонує і активізує, тобто наші дипломати знайдуть підходи, Володимир Зеленський знайде спільну мову з новим канцлером і так далі. Або буде якесь серйозне загострення, не дай Боже, на фронті, і в Німеччини не буде іншого вибору, ніж якось активніше включатися в цей процес і більше бути на стороні України, ніж шукати якийсь компроміс із Росією, – пояснив політолог.

Не очікує рішучих змін в політиці Німеччини щодо України та Росії і політолог Олег Саакян (ні щодо подальшої роботи в Нормандському форматі, ні щодо Північного потоку-2).

– Там зберігається класичний німецький підхід про стримування, але при цьому не тиску на Росію. Німеччина, судячи з усього, продовжуватиме ту політику, яку ми спостерігали всі ці роки, без особливих змін. Сталість інтересів бізнесу й політичних еліт у Німеччині ті самі, які й були, – розповів політолог у коментарі Фактам ICTV.

Нормандський формат: що буде далі

На думку Олександра Мусієнка, із приходом нового уряду ФРН не відбудеться якихось різких кроків зі зміни Нормандського формату чи відходу від його принципів.

Більш того, Мусієнко прогнозує, що на початку наступного року Берлін може виступити з ініціативами щодо активізації Нормандського формату.

– Я думаю, що все зберігатиметься. І як тільки в Німеччині з’явиться новий уряд, ми побачимо десь, можливо, на лютий – березень ініціативи щодо активного відновлення Нормандського формату. І, можливо, проведення нормандської зустрічі, – наголосив політолог.

А Володимир Фесенко звернув увагу на те, що в коаліційній угоді відповідальність за збройний конфлікт на Донбасі прямо покладається на Росію. Відтак, за словами політолога, про якісь поступки чи мир на російських умовах не йдеться.

– Дуже важливо те, що Німеччина і новий німецький уряд будуть і далі активно діяти в напрямку мирного врегулювання конфлікту на Донбасі. Але що принципово і позитивно для нас: відповідальність за цей конфлікт покладається на Росію. І Німеччина сприятиме врегулюванню цього конфлікту, зокрема і в Нормандському форматі, але враховуючи інтереси та позицію України. Тому ні про які поступки, про мир на російських умовах, в усякому разі в коаліційній угоді, не йдеться. По цих ключових позиціях новини для нас позитивні, – зазначив Фесенко.

Водночас Ігор Рейтерович вважає, що кардинальних змін у Нормандському форматі не відбудеться. За його словами, лунатимуть стандартні заяви, які протягом останніх років робила Німеччина, про необхідність виконання Мінських домовленостей та припинення ескалації конфлікту на Донбасі.

– Так, вони будуть постійно робити якісь зауваження Росії про те, що РФ щось там не виконує. Але і тональність стосовно України, я думаю, трохи зміниться, і зміниться в негативному плані: більше від нас вимагатимуть і постійно спонукатимуть до певного компромісу. Але в їхньому розумінні компроміс – це виконання певних пунктів, які вимагає Росія і які, наприклад, для України є неприйнятними, – заявив політолог.

Водночас він зазначив, що Німеччина не відмовиться від Нормандського формату. За словами Рейтеровича, новому уряду ФРН знадобиться кілька місяців, щоб вивчити позиції всіх сторін.

– І потім уже можна буде говорити, що Німеччина чи більш активно, чи навпаки, можливо, менш активно братиме участь у процесах із врегулювання ситуації, яку ми маємо на Сході України, – додав Рейтерович.

Читайте
Шольц замість Меркель? Що відомо про ймовірного нового канцлера ФРН і його ставлення до РФ

Шлях до Євросоюзу

Важливим є те, що в німецькій коаліційній угоді чітко зафіксована підтримка євроінтеграційних прагнень України, каже Володимир Фесенко.

– Так, не сказано, що будуть підтримувати вступ України до Євросоюзу. Але те, що підтримка євроінтеграційних прагнень України зафіксована – це для нас дуже важливо. І тут є навіть певний крок уперед у порівнянні з тим, що було раніше. І підтримка політики реформ в Україні – це теж важливо з точки зору співпраці між двома нашими країнами, – наголосив політолог.

Водночас Ігор Рейтерович висловив думку, що пункт про підтримку євроінтеграційних прагнень України – це швидше протокольна заява.

– Це заява, яку роблять всі країни Євросоюзу. Вони підтримують європейські прагнення України, але ми маємо виконати цілий перелік умов. Він безкінечний, з точки зору навіть не кількості, а неквапливості нашої реалізації. І ми можемо дуже довго ці процеси впроваджувати. Тому це така ритуальна протокольна заява. Вона протокольна, тому що повинна бути, а ритуальна, тому що її з року в рік повторюють. Вони (Німеччина, – Ред.) не будуть виступати проти нашої європерспективи. Але всі заяви будуть, як і раніше: ви спочатку виконайте пункти, зробіть, поборіть, а потім ми подумаємо, – пояснив Рейтерович.

А Олександр Мусієнко радить зосередитися на втіленні економічних та правових реформ, щоб на практиці запровадити європейські стандарти в Україні. І не ставити реформи в залежність від політичних заяв країн Заходу: буде Україна в ЄС чи ні.

– Ми повинні все одно йти цим шляхом (реформ, – Ред.), незважаючи на будь-які заяви. Треба бути теж реалістами і розуміти, що навряд на сьогодні Європейський Союз готовий розширитися за рахунок такої великої держави, як Україна. Але це не означає, що нам потрібно опускати руки і від цієї мети відмовлятися. Просто всьому свій час, і я впевнений, що ми обов’язково до цього прийдемо. А в цей час просто потрібно проводити реформи і правильну політику в інтересах громадян, – наголосив Мусієнко.

Загроза Північного потоку-2

Усі політологи, з якими поспілкувалися Факти ICTV, зійшлися в думці, що повної зупинки запуску газопроводу Північний потік-2 очікувати не варто.

Як зауважив Володимир Фесенко, політика в газовій сфері нової німецької коаліції кардинально не зміниться.

– Інша річ, що поки є певна пауза в сертифікації газопроводу Північний потік-2. І це вже важливий момент. І Україна долучається до консультацій. Це теж для нас важливий момент. Проте, швидше за все, цей газопровід буде діяти. Інша річ – у якому обсязі і в якому статусі. І все ж таки на нього будуть розповсюджені вимоги Третього енергетичного пакету ЄС. Тобто буде певна демонополізація. Не буде виконання ультимативних вимог Газпрому, – пояснив політолог.

Не виключає Володимир Фесенко і сценарію, що в нинішній складній енергетичній ситуації можуть відбутися певні поступки в бік Росії (хоча наразі таких ознак немає). Все залежатиме від нового уряду Німеччини.

– Швидше за все, тут (в питанні Північного потоку-2, – Ред.) теж не буде якихось великих відмінностей від політики уряду Ангели Меркель. Тому тут ситуація для нас більш складна. Але немає поки ознак того, що будуть якісь поступки в бік Росії. Швидше за все, буде така прагматична, збалансована політика, де зберігатимуться санкції проти РФ, пов’язані з Мінськими угодами. Але водночас співпраця у газовій сфері й загалом у торгівельній сфері з РФ продовжуватиметься, – додав Фесенко.

Олеся Яхно також дотримується думки, що про зупинку Північного потоку-2 не йдеться. Інша справа – на яких умовах газопровід сертифікують та введуть в експлуатацію. Експерт нагадала, що Росії вже не вдалося запустити його швидко та в обхід європейського енергетичного законодавства. Найбільш ранні дати ймовірного запуску газопроводу, які озвучуються, – це квітень 2022 року.

Олеся Яхно наголосила, що в цьому плані є важливою більш жорстка позиція Зелених та вільних демократів щодо Північного потоку-2.

– Уже не вийшло швидко його ввести в експлуатацію. І прискіплива позиція двох партій всередині коаліції буде певним запобіжником того, щоб не вийшло на умовах Росії, в обхід правил запустити цей газопровід, – заявила експерт.

Яхно пояснила: газопровід загалом не згадали в коаліційній угоді саме тому, що в партій-членів різні позиції з цього питання.

Ігор Рейтерович висловив думку, що єдине, на що може розраховувати Україна, – це на затягування сертифікації Північного потоку-2, і, можливо, на отримання додаткових преференцій через його запуск.

– Уряд є коаліційним. У них буде коаліційна програма, яка затверджена. І зрозуміло, що в цій коаліційній програмі немає жодної фрази, що від цього проекту треба відмовитися… Він буде реалізований. І від того, що там Зелені, ситуація не зміниться. Вони будуть виходити з національних інтересів Німеччини. А національні інтереси Німеччини – це запуск цього потоку, – наголосив Рейтерович.

Схожої думки дотримується і Олександр Мусієнко. За його словами, відсутність у коаліційній угоді згадок про Північний потік-2 може свідчити про компроміс і поступки між партіями з цього питання.

– Зеленим, можливо, запропонували щось інше, що стосується відновлювальної енергетики. Якщо буде прийнятий до уваги порядок денний Зелених щодо пришвидшення переходу на відновлювальні джерела енергії для Німеччини, в перспективі це для нас теж непогано. Це означає, що потрібно буде скорочувати постачання газу та його використання, – пояснив Мусієнко.

Обрання нового канцлера Німеччини та затвердження складу уряду відбудеться вже в грудня.

Відтак, ще до Нового року в Німеччині повинен з’явитися новий уряд.

Джерело матеріала
Згадувані персони
ЄС шукає спосіб вводити санкції проти РФ без схвалення Угорщини – Politico
ГЛАВКОМ NET
Словацькі депутати не підтримали резолюцію із засудженням атак РФ на Кривий Ріг і Суми
Antikor
Події ночі 16 квітня: РФ атакувала Одесу, Рютте повідомив про нові системи ППО для України
Факти ICTV
Парламент ще однієї країни відмовився засуджувати РФ за удар по Сумах
ГЛАВКОМ NET
Скільки снарядів КНДР поставила Росії: шокуючі цифри
ГЛАВКОМ NET
"Лише смокчуть інформацію": Безугла закликала бойкотувати Комітет ВРУ з питань нацбезпеки
Фокус
Трамп оголосив про самодепортацію зі США: пропонує квиток на літак і гроші
Факти ICTV
Росія готується вимагати нові території: в ISW пояснили заяви Кремля
24tv
Вступ України до НАТО незворотний, але не буде частиною мирної угоди з Росією – Рютте
Vlasti
У Полтавській області проблеми зі світлом через обстріл
Gazeta UA
Із 2024 року вважався безвісти зниклим: Львівщина зустріла на щиті Михайла Рип'яка
24tv
Мільйонні контракти «Київзеленбуду». Куди йдуть кошти киян?
ГЛАВКОМ NET
"Шахеди" атакували Одесу, ЗСУ відновили позиції на Донеччині: хронологія 1148 дня війни
24tv
Синоптики оновили прогноз на середу
Gazeta UA
Мінлива хмарність: прогноз погоди на 16 квітня
ГЛАВКОМ NET
Карта бойових дій на 16 квітня 2025 – ситуація на фронті
Факти ICTV
Холодні ночі зникнуть не скрізь: синоптик попередила про різкі перепади температур
Хвиля
ЗСУ відбивають позиції на Донбасі, окупанти активізувалися на Запоріжжі: огляд і карти ISW
24tv
НМТ-2025 відрізнятиметься від минулих років: які зміни приготували випускникам
Знай
У Польщі переглянули компенсації для працівників: які виплати зросли у квітні
Хвиля
Мобілізованим для тилу з 1 травня зменшать фізичні навантаження: як це буде
Комсомольская правда
Регіональні контрасти: де в Україні виплачують найвищі та найнижчі пенсії
Хвиля
Яке церковне свято у середу, 16 квітня: чому сьогодні не можна прати речі
24tv
Пенсія в Києві: ПФУ відмовив у виплатах вдові пенсіонера, суд вирішив справу
Политека
ЗСУ знищать Білоруськалій і Мозирський НПЗ: прогноз відповіді на агресію Лукашенка
GlavRed
ЗСУ застосовують на фронті нові безпілотники: у чому їх унікальність
GlavRed
Гості будуть в захваті: рецепт швидкої та елегантної закуски на Великдень
GlavRed
Де зараз екссолістка ансамблю "Гроно" Тетяна Горобець і чим вона займається
24tv
"Я маю твердий намір": Кейт Бланшетт розповіла про бажання піти з акторства
GlavRed
Після пропозиції руки і серця: Білик зробила заяву про особисте життя
GlavRed
Популярна українська акторка перестала приховувати обличчя 4-місячної доньки
GlavRed
Стали фаворитами українців: 10 найпопулярніших серіалів на Netflix
24tv
"Мене вишлють": режисер фільму "Один удома-2" боїться вирізати Трампа з картини
GlavRed
Актори "Титаніка" 28 років тому й зараз: як змінилися зірки культового фільму
24tv
Павлік зізнався, що молода дружина вимагає від нього доню: "Вже ім'я придумали"
GlavRed
Кеті Перрі показала, чим займалася в космосі
Antikor
Як виспатися, коли партнер має інші звички сну: три способи
Gazeta UA
Їжте це перед сном, щоб швидше заснути: потрібно кілька продуктів
24tv
Краща за всі десерти: рецепт ароматної паски з цукатами
24tv
Робіть щодня ці 5 справ, щоб підвищити гормони щастя
24tv
Новий рецепт весняного салату, який затьмарить будь-яку страву: візьміть лише 4 інгредієнти
GlavRed
Медична катастрофа в Нідерландах: в країні понад 3000 дітей мають понад 25 братів і сестер
24tv
Чотири найкорисніші види сиру, які можуть швидко знизити тиск
Gazeta UA
Медичне обладнання, придбане Олегом Кротом, допомогло врятувати життя тритижневим малятам у Львові
ГЛАВКОМ NET
У Китаї померли кілька вчених у галузях штучного інтелекту, медицини та оборони — ЗМІ
Antikor
Махлювали з системою "Шлях": прикордонники викрили канал незаконного переправлення громадян за кордон
InternetUA
Дрони РФ атакували Одесу: є постраждалі та руйнування
GlavRed
Нічна атака на Одесу: горіли будинки та склади, є постраждалі
Хвиля
ДСНС показала наслідки ворожої атаки по Одесі
ГЛАВКОМ NET
Росіяни масовано обстріляли Одесу. Горіли житлові будинки, є постраждалі
Telegraf
РФ вдарила по Одесі дронами, пошкоджена цивільна інфраструктура, є постраждалі
Комсомольская правда
У Дунаївцях 18-річний молодик завдав ножових поранень трьом своїм знайомим
Украина Криминальная
Поліція затримала крадія-мародера на місці ракетного удару в Сумах
Украина Криминальная
П’ятеро поліцейських у лікарні після того, як BMW зіткнулося з п’ятьма патрульними машинами
Топ Жир
Де молоток: лише люди з "орлиним зором" зможуть вгадати за 5 секунд
GlavRed
Важко встояти: 3 знаки зодіаку, які закохують у себе без зусиль
GlavRed
Чому не можна казати "моє день народження": вчителька пояснила поширену помилку
GlavRed
Оптична ілюзія: знайдіть зимові лижі на літньому пляжі за 5 секунд
GlavRed
Брати більшу вагу чи робити більше повторень: професор пояснив поширену дилему силових тренувань
24tv
Скільки варити яйця на Великдень: порада від популярного шефа
24tv
Тест на IQ: яка кішка першою добіжить до миски з їжею
GlavRed
Прозорий і смачний: великодній холодець, який гості розхвалюватимуть наввипередки
24tv
Гладіолуси вразять всіх: як правильно посадити й виростити квіти
24tv
Через тарифи Трампа можуть продати Maserati та Alfa Romeo. Але не китайцям
ЗаРулем
Подорожчання продуктів в Дніпрі: що рекордно виросло в ціні перед Великоднем
Политека
У Міненерго прокоментували інформацію про відмову Болгарії продавати Україні ядерні реактори
ZN UA
Допомога у розмірі десяти пенсій: хто може її отримати
ZN UA
Супермаркети оновили ціни на свинину: де покупка сильно вдарить по гаманцю
Хвиля
Унікальна привабливість високоолеїнового соняшнику: чи отримають аграрії рекордні премії у новому сезоні
AgroPortal
Водіїв здивували цінники на АЗС: вартість А-95 сильно відрізняється
Хвиля
Nvidia інвестує у виробництво ШІ-обладнання в США на $500 млрд
InternetUA
Вартість великоднього кошика б'є рекорди. Чи знизяться ціни після свята?
ГЛАВКОМ NET
Поки не думає про завершення кар’єри: Ярмоленко визначився із майбутнім у "Динамо"
Antikor
"Барселона" програла "Боруссії" Д, але вийшла до півфіналу Ліги чемпіонів
Telegraf
Онлайн-трансляція матчу Реал – Арсенал в 1/4 фіналу Ліги чемпіонів
24tv
Гра Україна – Румунія розпочалася хвилиною мовчання попри заборону УЄФА
ГЛАВКОМ NET
Колега Зінченка з Арсенала захотів створити свою кіберкоманду
Корреспондент
Фарт на боці ПСЖ: Астон Вілла здійснила камбек проти французів, проте вилетіла з Ліги чемпіонів
24tv
Крістал Пелес продовжив контракт з Г’юзом
Football.ua
Боруссія видала суперматч проти Барселони, але не змогла вибити її з Ліги чемпіонів
24tv
Меньян пропустить найближчий матч проти Аталанти
Football.ua
Квітневе оновлення Windows 11 додало порожню папку, яку не можна видаляти
InternetUA
Прогноз магнітних бур на 16-18 квітня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
ТОП 9 Wi-Fi роутерів: маршрутизатори для будь-яких потреб і бюджетів
ITC
Україну атакує подвійна магнітна буря: вона може сильно погіршити самопочуття
GlavRed
Чим відрізняються паперові рушники від туалетного паперу - секрет знають одиниці
GlavRed
OpenAI презентувала GPT-4.1: покращене кодування та розуміння контексту
InternetUA
Samsung стала ексклюзивним постачальником OLED-екранів для складаних iPhone
InternetUA
ROG Strix SCAR: нова ера ігрових ноутбуків стартує зараз!
TSN
OpenAI готує соцмережу на фоні суперечки з Маском
iPress
Jeep підсилює Wagoneer спеціальною версією для позашляховиків “Overland”
Топ Жир
Проїдуть сотні тисяч кілометрів: механік назвав 3 найкращі вживані автомобілі
GlavRed
Що робить Tesla з усіма тими непроданими кібервантажівками
Топ Жир
Kіа дозволяє сліпим пасажирам почути те, що інші бачать
Топ Жир
Ціни на вживані автомобілі зростають, а покупці все ще стоять у черзі за ними
Топ Жир
Макларен застряг на середині повороту, і тепер десятки машин повернули на запит виробника
Топ Жир
Новий вигляд Лотос Елізе, якого ти ще не бачив
Топ Жир
Honda планує виробляти практично усі автомобілі, продані у США, саме тут, у Америці
Топ Жир
На Флориді Поліція Має Найкрутішу Патрульну Машину в Америці
Топ Жир