MY.UAНовости
Українські страждання на експорт. Що означає успіх серіалу «Кріпосна»
Українські страждання на експорт. Що означає успіх серіалу «Кріпосна»

Українські страждання на експорт. Що означає успіх серіалу «Кріпосна»

Усе, за що можна й варто хвалити «Кріпосну», є хорошим лиш на тлі низького загального рівня української серіальної індустрії.

Завершився третій сезон українського серіального суперхіта «Кріпосна». Чи «Кріпачка». Питання, схоже, досі не закрите. Автори, навіть не витримуючи паузи задля інтриги, вже анонсують четвертий сезон. Успіх цієї історії в Україні категорично заперечує ледь не основну претензію до нашого мистецтва. Головно – до літератури. Аудиторія роками молить припинити описувати страждання. Наші класичні твори отримують тонни нарікань на сюжети, в яких герої із самого народження потрапляють у немилість долі навісної, мучаться, мучаться, мучаться, доки остаточно не відмучаться і не вмруть.

Претензія номер два: пафосні персонажі без почуття гумору. Як же набридли, жаліються українці, ось ці ваші плакатні герої з неживою мовою, які не говорять, а наче прокламації виголошують. Чому вони такі серйозні? Чому не жартують хоч іноді? Не подобається нам таке, кажуть українці.

Разом із тим серіал із гіпервіктимною і без почуття гумору героїнею здобуває успішний успіх. Образ кріпачки Катерини – це не просто втілення такої любої серцю багатьох виробників серіалів рольової моделі «Попелюшка». Для вибуху потрібно щось незвичне, ба навіть безпрецедентне. Тому автори «Кріпосної» перетворюють цю модель на щось абсолютне, гіперболізоване. Модель Кітті (як її називають заможні герої) – це наче змагання із шевченковою Катериною, яка довгий час втілювала стражденну жіночу долю. Але новий час – нові герої.

Наша серіальна Катерина в перших двох сезонах – нещасна і всередині, й зовні. Особливо зовні. Акторка Катерина Ковальчук працює на надриві, на високих нотах. Як і багато інших акторів, але про це згодом. Її героїня наче стає монолітом із мук і болісної сердешності, нагадуючи нещасних тваринок, яких постять зоозахисники із закликом допомоги. До цієї характеристики автори щедро додають екзальтованості, безпорадності та неймовірної наївності, яка межує вже із нерозумністю.

Припускаю, що метою було створити добру, чуйну, зворушливу героїню, яку виховали як аристократку, дали надію, а потім в один момент жорстоко повернули на землю. Утім результат вийшов ідеальною ілюстрацією фрази «краще – ворог хорошого». Причому меду куті передають саме на етапі акторської гри. Безумовно, доля постійно знущається з головної героїні та багатьох інших персонажів ще у сценарії. Але манера гри додає цій драмі карикатурності. Причому, до цього вдається лише частина акторів. І це не вперше в українському кіно та серіалах.

Невміння працювати з акторами лишається однією з больових точок багатьох режисерів. Особливо це помітно, коли до роботи запрошують акторів різного рівня професійності. Хто має достатньо досвіду, таланту і розуміє ремесло, той може впоратися із роллю самотужки, навіть якщо режисер чи режисерка – аматори. У «Кріпосній» є досить артистів, які здатні оцінити свою роль і гру без сторонньої допомоги. Це Олеся Жураківська, Станіслав Боклан, Марк Дробот, Наталка Денисенко, Михайло Гаврилов, Аліна Коваленко, Слава Красовська та багато інших. Тарас Цимбалюк починає триматися купи з другого сезону, а у третьому грає ще краще. Ксенія Мішина балансує між створенням справді дуже правильного образу божевільного стерва і постійними зривами на шалені перегравання.

З переграваннями варто пояснити. Перелічені актори разом майже створюють певну єдину стилістику. Це таке гіперболізоване виконання, певна театральність, але зі смаком та почуттям міри. Більшою чи меншою мірою ми можемо спостерігати таку не дуже природню гру у багатьох стрічках. У роботах Кіри Муратової, Квентіна Тарантіно, Саші Барона Коена, братів Коенів, Армандо Івануччі та багатьох інших. Інколи ця гіперболізація може досягти піку, як у «П‘єті» чи, тим паче, «Мебіусі» Кім Кі Дука. Така стилістика може не подобатися, але ми бачимо, що фільм повністю у ній витриманий. Режисер хотів саме такого ефекту – і він його отримав.

У «Кріпосній» же цієї єдиної стилістики немає, хоча її явно хотіли досягти. Бо, на жаль, не всі актори можуть діяти автономно. Особливо невміння працювати з ними помітне на епізодичних ролях. Зрозуміло, що залучали аматорів, позаяк без них у такому масштабному проєкті було ніяк. І щоразу, коли такі люди з'являлися у кадрі, перед очима ставали всі ті недолугі зразки вітчизняних стрічок, які вже, здавалося, пішли у минуле.

Частина ж професійних акторів також не змогла досягти рівня своїх досвідчених колег. Бо ж завдання стояло справді відносно складне: не показати звичну реалістичну гру, «як люди в житті поводяться», а додати трішечки фарсу у правильній пропорції. Це як зробити страву гострою, але не так, щоб від неї плакати. Спостерігаючи за частиною персонажів, я постійно згадувала інтерв‘ю одного з російських продюсерів, який аналізував тамтешню тенденцію робити рімейки радянської класики. Він розповідав, як тестував на своїх дітях-підлітках «Людину-амфібію» 1962 року. Дітям не сподобалося і головна їхня претензія була, що «головні герої чомусь постійно вирячають очі». У «Кріпосній» можна було часто зустріти саме такий прийом. Півстоліття тому він ще міг сприйматися адекватно, але не зараз. До того ж, повторюся, в серіалі немає цілісної стилістики гри – є вже зовсім аматорський рівень, і дві різні за своїми складовими професійні виконання: карикатурно-театральний та більш спокійний кіношно-фарсовий. 

Але можна цей серіал і образ самої головної героїні критикувати до посиніння, проте все спрацювало. Саме така стражденна Катерина сподобалася неймовірній кількості глядачів не лише в Україні та Росії, але і в Польщі. Серіал продали до показу у понад двадцять країн.

Не сподобалася й нова Катерина, яку в третьому сезоні зіграла вже інша акторка – також росіянка Соня Прісс. Принаймні, досліджуючи різні огляди та коментарі, мені здалося, що публіка не просто висловлює звичне упередження до нового. У «Кріпосній-3» головна героїня стає значно сильнішою, у неї зникає ця неймовірна убогість, а натомість з‘являється характер, гідність. Щоправда, Прісс, як і її попередниця, гіперболізує риси своєї героїні. Сміливість і бажання відстоювати свою думку зображуються акторкою з таким неймовірним викликом, що вона починає нагадувати дивне поєднання Наташі Ростової, Ганнібала Лектера та полум‘яної комуністки на зборах. Але це не та Кітті, яку глядачі так любили. Наступний сезон буде вже не про неї, а про наступне покоління героїв.

У фільмі «Клас корекції» є цікавий момент. Описується школа, в якій навчаються діти з інвалідністю. Головна героїня – дівчинка, яка поводиться сміливо й із відчуттям гідності, завжди готова за себе постояти. Вона постійно вислуховує злі претензії від прибиральниці, яка нарікає на сліди від коліс її коляски. Мовляв, їздить тут по помитому. І лиш тоді, коли бачить дівчинку у вразливому емоційному стані і зі сльозами на очах, прибиральниця жаліє її. Але героїню це обурює, бо вона розуміє: співчуття можна викликати, лише перетворившись на щось жалюгідне.

Можливо, це правило подіяло й у випадку з «Кріпосною». І якщо вже ми, українці, такі великі спеціалісти із страждань, то чому б це не зробити фішкою у кіноекспорті? Як у південних корейців – насильство. Раніше воно вражало переважно любителів фестивального кіно і загалом нішевої культури. А нині, після успіху «Гри в кальмара», усе це виходить на масовий рівень. А у нас нехай будуть мордування для інтелектуалів, муки для глядачів простіших, митарства для дітей та підлітків, скорботи для домогосподарок, агонія для чоловічої аудиторії. Запропонуємо «Нетфліксу» серіал за мотивами творів Василя Стефаника. Світ здригнеться від нашої туги. Страждання головних героїв повинні бути яскравими, а головне – не мати кінця. І це було б дуже органічним, адже українці насправді дуже люблять бідкатися. А якщо щось дуже любиш, то й результат виходить хороший.

Упродовж знайомства з трьома сезонами «Кріпосної» мене не полишало складне почуття. З одного боку, не хотілося знецінювати роботу авторів. Усе ж вони зробили вчинок – могли б знімати собі типове дешеве мило, писати сценарії лівою ногою, використовувати невибагливу зйомку і дешеві костюми. Але їм захотілося вийти за межі цього кола. І вони це зробили. Між тим, топорно зроблена драма (насправді це комедія) Оксани Байрак «Ничто не случается дважды» мала часом навіть більші показники, ніж «Кріпосна». Так і руки опуститися можуть.

Вихід на нові ринки — це взагалі велика перемога, варта компліментів. Навіть на закиди щодо непатріотичності теж можна знайти аргументи. Усе ж тут указуються назви локацій, глядачі розуміють, що йдеться про Україну. Прізвища героїв теж переважно українські. Із сезону в сезон автори піднімають усе більш прогресивні теми. Феміністична – одна з найяскравіших. Є безліч сцен і навіть сюжетних ліній, які відстоюють право жінки займатися бізнесом, медициною, не бути повністю відповідальною за виховання дитини, а ділити цей процес із чоловіком. Описуються тодішні жінки вищого світу, які у багатьох аспектах були таким самим товаром, як і кріпаки. Усі ці моменти, звісно, показуються дуже нарочито, в лоб. Ну, але така аудиторія. Не на Берлінале ж подаємося. Типовий український серіал і того не робить. Це у кращому разі. У гіршому – укорінює в глядачках страшну дичину. Яскравий приклад – рейтинговий серіал «Капітанша», в якому дівчину ґвалтує п‘яний капітан корабля і вона вагітніє. А потім він одружується з нею, наголошуючи, що є «порядним чоловіком і звик відповідати за свої вчинки». Друзі та родичі раді за героїню, бо не кожній так щастить.

З іншого боку, все, за що можна хвалити «Кріпосну», є хорошим лиш на тлі низького загального рівня серіальної індустрії. Приміром, «Спіймати Кайдаша» чи «Перші ластівки» – хороші роботи самі по собі. А «Кріпосна» – лише тоді, коли почати порівнювати. Тому виходить так: не показуєте, що насильство – це добре, то вже слава богу. О, а тут ще про захист прав людей? Ну, тоді взагалі ціни вам немає. На костюмовану драму наважилися? Все, герої України. І це навіть без іронії, бо кожен крок уперед потрібно підтримувати. Але також правда у тім, що за останні кілька років на нашому телебаченні почали виходити дійсно непогані серіали. Хоча, так, іншої дорогої костюмованої драми для жінок поки не з'явилося. Але ми чекаємо на «Каву з кардамоном».

Судячи з різних інтерв‘ю, творці «Кріпосної» не зовсім тверезо оцінюють реальність. Бо часто, описуючи свою роботу, переходять до таких гучних слів, наче мова про «Гру престолів». Говорять про персонажів як про багатогранних, а про сексуальні чи сцени насильства як про надзвичайно сміливі. Це, звісно, так і є. Але лише для аудиторії, для якої вони звикли працювати. У цьому і є певна небезпека роботи на телебаченні, схожому на наше: вона суттєво занижує планку. Комерційний успіх – це завжди добре, але водночас варто пам‘ятати, що він не завжди йде поруч із якістю. На тому ж «Нетфліксі» шалено популярним був польський фільм «365 днів» – калька з «50 відтінків сірого» із крінжевим сюжетом і такою ж акторською грою. Серіал Sex/Life також довго тримався у топі в багатьох країнах; усіляко раджу подивитися бодай один епізод. Хоча б для підняття настрою.

Більшість наших серіалів знімають так, що вони мають вигляд саме російських. У «Кріпосній» же самоідентифікації значно більше. Але знову ж таки – лише у порівнянні. Українська там наче і є, але лише холопська, неграмотна, проста. Заможні освічені персонажі розмовляють російською. І, зізнатися, саме це мене обурює найбільше. Краще б тієї української взагалі не було. Красива українська мова за три сезони зустрічається аж двічі – у третьому сезоні автори, описуючи роботу героїв на театральній сцені, дали їм промовити кілька речень. Разом із тим польських глядачів вони потішили значно більше, адже в останньому сезоні є одразу кілька довгих сцен, у яких персонажі розмовляють польською.

Вже не кажучи про усі ці дискусії щодо назви: чому «Кріпосна», якщо «Кріпачка». Власне, кріпаками й завершимо. У серіалі справді непогано й послідовно описується те, про що ми так багато говоримо з часів Революції гідності – так звана рабська психологія, (не)вміння себе поважати. Серед героїв-кріпаків є цілий зріз характерів. У когось багато почуття власної гідності, у когось зовсім не лишилося, хтось наче й хоче на щось зважитися, але зважується лише на частину, хтось хоче свободи, а хтось – ні. Одні ненавидять свого власника-поміщика, інші – люблять і поважають. Ось і самі творці «Кріпосної» у своїй роботі балансують між цими крайнощами. Можливо, тому саме ця тема показана у серіалі найглибше.

Фото: СТБ

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Критик Путина прогнозирует мрачное окончание войны: какие города потеряет Украина
Comments UA
2024-05-19T10:06:21Z
Конец "партнерства без ограничений": шокирующие итоги визита Путина в Си
TSN
2024-05-17T21:06:28Z
Си Цзиньпин унизил Путина во время его пребывания в Китае
Comments UA
2024-05-17T14:30:02Z
Путин прокомментировал идею Макрона с установлением «олимпийского перемирия»
Comments UA
2024-05-17T11:42:41Z
Президент Ирана погиб, - The Atlantic
UAToday
2024-05-20T04:30:30Z
Китай наложил санкции на США за помощь Тайваню
Корреспондент
2024-05-20T04:19:26Z
Перемирие пока невозможно: главные тезисы разговора Зеленского с журналистами о войне и не только
Апостроф
2024-05-17T08:48:10Z
Путин цинично высказался о мирных инициативах Украины: С дуба рухнули, что ли?
Comments UA
2024-05-17T12:36:13Z
Путин переводит Россию на постоянное военное положение — The Times
TSN
2024-05-18T18:24:07Z
"Аграрный социализм": почему сливочное масло в Европе можно купить вдвое дешевле, чем в Украине
Фокус
2024-05-17T10:36:56Z
Будет время до конца года: кому нужно менять договор с ПФУ
Знай
2024-05-19T18:12:04Z
Карту перевыпустили, деньги исчезли: ПриватБанк поставил клиентов перед фактом
Знай
2024-05-19T13:12:09Z
ПФУ назвал 5 причин, по которым могут остановить начисление пенсии: как не остаться без денег
Знай
2024-05-19T12:30:48Z
Ожидайте SMS: "Киевстар" предупредил абонентов, что цены изменятся
Политека
2024-05-20T04:33:37Z
Отключение электроэнергии: украинцам напомнили, что может быть гораздо хуже
Знай
2024-05-20T04:06:53Z
Времени будет не так и много: "Нафтогаз" предупредил о важной процедуре для всех потребителей
Знай
2024-05-19T15:36:45Z
Карта "Ощадбанка" в плену и под арестом: когда его снимут
Знай
2024-05-17T10:12:44Z
Сверхстаж у пенсионеров: сколько доплачивают к пенсии и можно ли его продать
Фокус
2024-05-17T15:27:08Z
Украинский военный рассказал, как началось наступление РФ на Харьковщине: "Это было где-то в 4 часа"
TSN
2024-05-18T18:18:35Z
Град из трех тысяч гранат ATACMS уничтожил самые опасные самолеты РФ в Крыму, — Forbes
Фокус
2024-05-17T13:00:06Z
Под Волчанском ликвидирован авангард противника: в ВСУ рассказали об обстановке на фронте
Новости Украины
2024-05-19T13:15:06Z
В Харькове прогремел взрыв
Корреспондент
2024-05-19T22:36:53Z
Наступление на Харьков: в ISW рассказали, есть ли у ВС РФ успехи возле Волчанска
Фокус
2024-05-20T04:36:38Z
Уничтожив корабль РФ в Крыму, Украина раскрыла секрет ракет ATACMS, — Forbes
Фокус
2024-05-20T04:27:16Z
"Геноцид" ПВО в Крыму, оккупационного флота и российской нефтянки продолжается
Telegraf
2024-05-17T09:09:37Z
Наступление России на Харьковщину 2024: ТСН побывала в Волчанске и узнала, что там происходит
TSN
2024-05-17T18:21:50Z
Как изменится погода сегодня, 19 мая: прогноз синоптиков
TSN
2024-05-19T04:21:25Z
ВСУ уничтожили место накопления штурмовых подразделений армии РФ в Волчанске: ликвидированы десятки оккупантов. Видео
Обозреватель
2024-05-18T17:01:03Z
Погиб при выполнении боевого задания: Украина оплакивает известного летчика
Новости Украины
2024-05-19T10:22:12Z
"Любовь победит": депутат Мария Мезенцева вышла замуж
Фокус
2024-05-19T17:57:59Z
Должно быть публичное наказание. В ВСУ жестко раскритиковали противников мобилизации
Comments UA
2024-05-18T19:51:20Z
День Константина и Елены: традиции и приметы
ZN UA
2024-05-20T04:34:00Z
lifecell рассказал, как получить кешбэк 10% при оплате тарифа
Хвиля
2024-05-20T04:33:53Z
Как получить пенсию, если не прошли идентификацию: украинцам дали последний шанс
Знай
2024-05-19T20:12:38Z
В Минобороны рассказали, что ждет военнообязанного, если не обновить данные до 16 июля
Telegraf
2024-05-18T20:45:44Z
"В 50 раз больше, чем в ТЦК": в Минобороны рассказали, сколько человек уже ворвалось в "Резерв+"
TSN
2024-05-18T16:06:55Z
Найдено место крушения вертолета президента Ирана: что известно на сейчас
Политека
2024-05-20T04:36:00Z
Удар по Харьковщине: пять жертв и 15 раненых
Корреспондент
2024-05-19T10:42:04Z
Пассажиры начали кричать: невнимательный мужчина открыл дверь и упал с самолета
Фокус
2024-05-17T04:57:18Z
В результате обстрела Купянского района погибли пять человек
Комсомольская правда
2024-05-19T18:40:52Z
Найден вертолет президента Ирана: все пассажиры, вероятнее всего, погибли — СМИ
TSN
2024-05-20T03:51:19Z
В Иране продолжаются поиски президента Раиси, Турция отправила на помощь Bayraktar
Комсомольская правда
2024-05-20T03:34:40Z
В трех областях Украины раздались взрывы
Корреспондент
2024-05-18T23:39:41Z
В Киеве вспыхнул пожар: над Троещиной – черный столб дыма
TSN
2024-05-19T08:21:10Z
Знал, что произойдет беда: мужчина рассказал, как он выжил после масштабной авиакатастрофы
Фокус
2024-05-18T14:15:10Z
В каком состоянии Александр Усик после победы и когда запланирован бой-реванш с Фьюри
VGorode
2024-05-19T07:12:05Z
Александр Усик потеряет титул чемпиона мира: в чем причина
Фокус
2024-05-19T19:03:40Z
Вместе — мы сила: жена Усика красивым постом отреагировала на его победу над Фьюри
Telegraf
2024-05-19T08:18:05Z
Усик - Фьюри: на шоу избили легенду российского бокса
Telegraf
2024-05-18T18:30:19Z
Рекордное чемпионство "Сити", прогресс украинцев, качели грандов. Каким мы запомним этот сезон АПЛ?
Обозреватель
2024-05-20T04:31:42Z
Итоги 19.05: Победа Усика и уничтожение Ковровца
Корреспондент
2024-05-20T03:57:34Z
Усик победил Фьюри: стал абсолютным чемпионом и повторил достижение 25-летней давности
Фокус
2024-05-18T23:42:45Z
Усик показал лицо после 111 пропущенных ударов от Фьюри. ФОТО, ВИДЕО
Новости Украины
2024-05-19T05:54:50Z
Усик – Фьюри: онлайн-трансляция боя за звание абсолютного чемпиона мира
TSN
2024-05-17T09:21:50Z
Вишневые, желтые и даже розовые: почему в СССР черные автомобили были большой редкостью
Обозреватель
2024-05-18T06:07:47Z
Новый кроссовер Renault дешевле конкурентов рассекретили в деталях
Обозреватель
2024-05-17T15:34:49Z
Как проверять качество бензина: водители могут сделать это дома
Апостроф
2024-05-17T14:57:36Z
Летняя жара: почему нельзя заправлять полный бак летом
ZN UA
2024-05-20T01:04:46Z
Audi A7 Avant сохранит бензиновый мотор
AutoCentre
2024-05-19T08:07:00Z
Обращаете внимание полиции: на что смотрят патрульные, останавливая авто
Апостроф
2024-05-19T23:15:54Z
Топ-10 подарков для настоящего автомобилиста: понравится каждому
Telegraf
2024-05-19T16:00:56Z
На дорогу вернули 101-летний Ford Model T
AutoCentre
2024-05-19T09:10:29Z
В Украине появился новейший элегантный спорткар Mercedes-Benz
Фокус
2024-05-19T08:12:13Z
Что будет, если зарядить телефон "чужим" зарядным устройством
Telegraf
2024-05-19T17:24:45Z
Ученые увидели в черной дыре то, что предсказывал Эйнштейн
ZN UA
2024-05-18T14:32:22Z
Как древним египтянам удалось построить огромные пирамиды: найдена подсказка
ZN UA
2024-05-17T12:22:50Z
Эйнштейн был прав: ученые нашли доказательства его теории внутри черной дыры
TSN
2024-05-18T19:07:59Z
Телефон очень тупит: восемь уловок ускорят работу вашего гаджета
Telegraf
2024-05-20T02:03:29Z
Как зарядить телефон, если выключили свет: полезные лайфхаки
Политека
2024-05-19T20:01:53Z
Ученые нашли уникальную планету: она похожа на сахарную вату
Comments UA
2024-05-19T12:45:26Z
Россия осталась за бортом: Китай сам спешит внедрить квантовый интернет назло США
Фокус
2024-05-17T09:57:43Z
Самое большое "зеркало" на Земле видно даже из космоса: из чего оно сделано
Фокус
2024-05-19T11:42:14Z
Главные везунчик мая: каких знаков Зодиака ждут приятные перемены
Telegraf
2024-05-17T08:12:23Z
Четыре знака Зодиака ждет большая удача до конца мая
Telegraf
2024-05-18T10:27:23Z
Следует быть очень осторожным: 8 фраз, используемых манипуляторами
Апостроф
2024-05-17T15:54:04Z
Будете довольны урожаем: лучшие даты мая, чтобы высадить помидоры
Апостроф
2024-05-18T17:42:45Z
«Почему я не могу смотреть людям в глаза?»
Marie Claire
2024-05-20T04:16:45Z
Конспект от руки помогает школьникам лучше учиться и запоминать материал: результаты исследования
Обозреватель
2024-05-20T04:10:17Z
Закуска из лаваша: как удивить родных необычным видом и вкусом
Обозреватель
2024-05-19T05:13:08Z
Как отчистить раковину из нержавейки без химии: лучшие способы
Обозреватель
2024-05-19T10:07:31Z
Зачем в малосольные огурцы добавлять черный хлеб: делимся советами и рецептом
Обозреватель
2024-05-17T15:04:34Z
5 вещей, которые никогда не наденет богатая женщина: они выдают безвкусицу и имеют дешевый вид
Обозреватель
2024-05-19T14:28:05Z
Известная украинская певица на фоне алкогольной зависимости неожиданно заговорила об измене: "Пропасть"
TSN
2024-05-17T11:21:18Z
Победительница "Евровидения" Руслана Лыжичко похвасталась шикарным домом для отключений света
Знай
2024-05-19T05:51:53Z
Украинцы довели предательницу Наташу Королеву до нервного срыва: росСМИ рассказали о состоянии певицы
Обозреватель
2024-05-17T11:13:17Z
Павел Зибров вместо усов вывалил свой инструмент: "В перерыве немного медитирую"
Знай
2024-05-20T02:51:49Z
FIЇNKA перепела хит "Гуцулянка" Ивана Поповича
Комсомольская правда
2024-05-19T18:40:47Z
Антин Мухарский отреагировал на заявления о своем выезде из Украины и ответил, вернется ли
Апостроф
2024-05-17T08:42:06Z
Дотанцевалася в РФ: опухшая певица из Украины вышла на связь после больницы
Comments UA
2024-05-19T20:45:55Z
Дмитрий Гордон показал редкое фото с тещей и рассказал, как они провели время
TSN
2024-05-19T19:51:10Z
Чеснок желтеет весной: что делать, чтобы спасти урожай
Апостроф
2024-05-18T18:24:20Z
Признают непригодным и исключат из учета: с какими болезнями глаз не мобилизуют
Апостроф
2024-05-17T06:15:29Z
Чем поливать морковь: рецепт натурального удобрения
Политека
2024-05-17T14:40:27Z
Можно ли снизить давление, если парить ноги: правда и мифы о распространенном методе
Апостроф
2024-05-17T12:06:44Z
Как правильно высаживать рассаду огурцов: основные правила шикарного урожая
Политека
2024-05-20T03:22:15Z
Лучшие советы для начинающих упражнений на кардио: добавьте их в свои тренировки
Обозреватель
2024-05-20T02:40:43Z
Ученые перевернули мир с ног на голову - для чего людям нужен сон и точно ли он "лечит"
Знай
2024-05-18T16:51:46Z
Диетически и очень вкусно: рецепт кус-куса с овощами
Telegraf
2024-05-17T13:33:26Z
Уход за волосами: как сделать ваши локоны блестящими и шелковистыми
Обозреватель
2024-05-17T09:19:20Z