MY.UAНовини
Григорій Гайдеєк: Творчу долю не шукав второваними стежками
Григорій Гайдеєк: Творчу долю не шукав второваними стежками

Григорій Гайдеєк: Творчу долю не шукав второваними стежками

Уже 45 років народний аматорський ансамбль гармошкарів Недобоївського будинку культури тішить буковинців неповторним виконанням. Цього року музичний колектив відзначив ще один ювілей – десятиріччя надання йому поважного звання народного. А відбулося це завдяки ентузіасту, палкому шанувальнику народного мистецтва, організатору і художньому керівникові ансамблю Григорію Гайдеєку. До речі, цими днями він святкує 75-річчя від дня народження та 50-річчя – творчої діяльності.

Чому з-поміж інших музичних інструментів обрав саме гармошку? Як вдається стільки років зберігати колектив, гастролювати Україною? Про це напередодні ювілею спілкуємося з керівником зразкового аматорського ансамблю «Гармошкарі» Григорієм ГАЙДЕЄКОМ.  

«Погляд» приєднуєтьсядо численних привітань ювілярові й бажає міцного здоров’я та творчого довголіття

Співоча родина

– Пригадую, Григорію Антоновичу, у 1970-1980-х роках жодна музична програма обласного телебачення не обходилася без виступу родинного ансамблю Гайдеєків із села Недобоївці, що на Хотинщині. З чиєї ініціативи було створено ансамбль?

Пам’ятаю змалечку, що в нашій хаті завжди звучала пісня. Співали дідусі з бабусями, тато, мама, малі діти підспівували. Але, звісно, ніхто й не думав про те, щоб зорганізуватися у родинний ансамбль. То було згодом. А спочатку при сільському Будинку культури, де я працював художнім керівником,  1975 року зібралося кілька любителів гри на гармошці. Це були старшокласники Микола Тодосійчук, Іван Манюк, Василь Палій та інші. Почали зіграватися, награвати репертуар. А потім дали перший концерт. Після цього на репетиції почали приходити поважні сільські ґазди. Грали цілими родинами. Поряд із сином, наприклад, грає батько, а з дідуся бере приклад онук, який поки що несміливо бере до рук інструмент. Коли ж краєм рознеслася слава про родинний ансамбль Вовчуків із Кіцманщини, подумав – а чому не створити і в Недобоївцях родинний ансамбль. Тим паче, що в нашій сім’ї практично всі володіли якимось музичним інструментом. Старший брат Петро грав на баяні, гармошці, Василь теж опанував баян, гармошку, сопілку, сестра Люба зачаровувала грою на бандурі. Я грав на баяні, гармошці, дружина Ліда на тріскачі, брат Василь на сопілці, син Валентин – на барабані, інші Гайдеєки: Руслан – на сопілці, Лідія – на тамбуріні, Віталій – на блязкальцях, Віра – на рубелі, Наталія – на маракасах, Зоя – на тріскачі, ще члени родини Григорій Щербатий грав на сопілці, його брат Віктор – на баяні. В репертуарі були українські народні пісні  «Несе Галя воду», «Горіла сосна», «Їхав, їхав козак містом», «Ой у вишневому саду», авторські пісні, коломийки та інші. Ми виступали на сільській, районній, обласній сценах. Виступи транслювали у телевізійних передачах «Роде, наш красний», «Калинові острови», «Сонячні кларнети». На жаль, з об’єктивних обставин родинний ансамбль припинив свою діяльність, але деякі його учасники досі грають у сільському колективі гармошкарів.

– На презентації вашого альбому «Музика і пісня у моєму серці» чув від кількох учасників ансамблю, що вас іменували маестро Гайдеєк. Чи пам’ятаєте, скількох односельців ви залучили до занять музикою?

– Відчуваю величезне моральне задоволення і радість від того, коли залучаю молоде покоління до світу музики. Це, власне, і є той еліксир творчого довголіття, який дає бажання займатися з дітьми, додає творчого натхнення. Мій старший син Валентин закінчив музичну школу по класу фортепіано, молодший син Руслан теж закінчив Хотинську музичну школу по класу баяна й нині вільно володіє цим музичним інструментом. Тішуся тим, що його дев’ятирічний син Захар відвідує репетиції нашого ансамблю, виїжджає на гастролі й уже має звитяги.

Щодо кількості учасників ансамблю. За 45 років його діяльності на репетиції приходило більше сотні молодших і старших любителів гри на гармошці. Я жодному не відмовив, хоча бачив, що дехто має проблеми зі слухом. Давав їм шанс долучитися до мистецтва. Особливе терпіння проявляю до наймолодших учасників ансамблю. Бачу як тендітні пальчики дитячих рученят уперше торкаються клавіш музичного інструмента, котрий видає при цьому звуки далеко не гармонійні. Однак у процесі наполегливого навчання, все докорінно змінюється й гармошка вже видає мелодію без фальшу. Рік тому до нашого ансамблю попросився мій онук Захар та його однолітки Владислав Палій і Святослав Гуцуляк. Займався з кожним індивідуально, адже усвідомлював, що вони дуже хочуть навчитися грати на гармошці. За рік вони опанували гру на музичному інструменті й виступають на сцені з основним складом. А їм тільки по 9 років. А шестилітня Каріна Палій навчається лише пів року, а вже добре грає на дзвіночках. То велика приємність, коли діти продовжують традиції колективу.

Що спонукало вас, Григорію Антоновичу, зайнятися музикою, а не зайнятися, наприклад, сільським господарством, чи обрати військову справу?

Я вже говорив, що у нашій сім‘ї було шестеро дітей: троє хлопців і стільки ж дівчат. Наші батьки Антон Костянтинович та Агафія Семенівна  передали всім нам любов до пісні і музики, прищепили працелюбність, чесність, повагу до людей. Я закінчив місцеву середню школу, де брав активну участь у художній самодіяльності. Поступив до Чернівецького педагогічного училища на відділення, де готували вчителів музики. Однак навчання перервала служба у Збройних силах. Звільнившись у запас, продовжив здобувати спеціальність. 1971-го почав працювати викладачем музики у Клішковецькій восьмирічній школі. Позаяк тоді бракувало кадрів, то запросили художнім керівником Недобоївського будинку культури і паралельно вчителем Зарожанської музичної школи. Попри сильне завантаження, заочно закінчив Кам‘янець-Подільський педінститут. 1973-го запросили на роботу до школи у рідному селі, в якій трудився чверть століття.

– Вашу педагогічну діяльність перервало обрання сільським головою. Чим пишаєтеся? Що вдалося зробити на посаді?

– Так, 1992 року мене обрали головою Недобоївської сільради, на цій посаді трудився 12 літ. Зізнаюся, що було непросто. Однак я не міг підвести людей, які довірили мені очолити громаду. Зробили чимало, та найголовнішим досягненням стала газифікація села. Тоді прокладання вуличних мереж здійснювали методом народної будови. Для цього односельчани об’єдналися у кооператив, зібрали поміж себе 1,3 мільйона гривень. У фінансуванні спорудження мереж, щоправда, є частка коштів і з обласного та сільського бюджету. І 2000 року газ запалав у перших оселях мешканців Недобоївців. Загалом газифікували понад 900 домогосподарств. А ще провели вуличне освітлення. Але навіть під час роботи головою громади я не полишав занять музикою, бо вона завжди лунала у моїй душі. Допомагав чим міг колективу. Тішився, що мою справу продовжували брати Григорій та Віктор Щербаті, Анатолій Дудка, Микола Тодосійчук…

– І ви знову повернулися до улюбленої справи?

– Якщо коротко характеризувати моє життя, то його можна втиснути в одне речення – «усе життя з піснею». Я знову повернувся до роботи художнього керівника у Недобоївському будинку культури. І знову репетиції, виступи. Тоді й зараз розумію, що моїм завданням було не готувати професійних музикантів, а допомогти дітям розвивати свої здібності, долучатися до мистецтва, культури, минувщини. І 45 років діяльності колективу підтверджують, що це був правильний напрямок. Головне, що сформувався колектив, який здобув звання народного. Ми – лауреати численних фестивалів і конкурсів. Виступали на Хмельниччині, Житомирщині… Колектив ставав переможцем фестивалю «Золоті ключі» в містечку Ворзель на Київщині, «Грай, гармонь» - у м. Коростень на Житомирщині, «Чарівна гармонь України» у селищі Гоголеве на Полтавщині.  Нас гаряче зустрічали у Польщі, Румунії та Молдові. Гадаю, що ми засвідчимо свою майстерність ще не на одній сцені.

Зізнайтеся, Григорію Антоновичу, з яких пісень формуєте репертуар ансамблю? Хто є авторами віршів, музики?

Виконуємо народні мелодії, козацькі та стрілецькі пісні. Звісно ж, жоден концерт не обходиться без виконання бессарабських наспівів, обрядових мелодій. В репертуарі ансамблю понад пів сотні моїх авторських пісень. Зокрема на вірш місцевого автора Василя Козаря лунають пісні «Галичаночка», «Новорічний вальс»  та «Пісня про Буковину», на вірші Михайла Брозинського виконуємо пісню «Балада про сина», Порфирія Хитряка – «Рідна сторона», Івана Бурмея – Козацька слава. Активний учасник нашого ансамблю Григорій Шпилька з сусіднього села Долиняни подарував нам пісню «Грай, гармошкарю, грай», яка полюбилася численним слухачам. Маю велику мрію заснувати фестиваль гармошкарів на Буковині.

Нині чимало творчих колективів через економічну скруту переживають не найкращі періоди, а ваш самодіяльний колектив живе і розвивається. Переконаний, вам допомагають спонсори, чи не так?

– Безумовно, упродовж усієї діяльності колективу нас підтримувала сільська рада, а тепер територіальна громада, яку очолює Юрій Юзва. Завдяки порозумінню учасникам ансамблю придбали національний одяг, головні убори. Допомагають матеріально батьківський комітет, керівництво місцевої школи. Завдяки фінансовій підтримці спонсорів колектив їздить у різні міста країни, де бере участь у фестивалях та конкурсах. Хотів би виділити підприємців братів В‘ячеслава та Віктора Тодосійчуків, Івана Сорочана, Віталія Шинкарюка, Юрія Жука та інших. Завдяки їм чарівні мелодії гармошки звучать і у Недобоївцях, і у тих містах, куди «Гармошкарів» запрошують на гастролі. А я тішуся, що у своєму віці, маю сили, енергію і бажання займатися тим, що люблю, що мені близьке й дороге: дарувати радість людям, спілкуватися з рідними, близькими та знайомими.

Анатолій ІСАК

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Самые прибыльные фильмы 2024 года
Кино-Театр
2025-05-03T07:07:52Z
Тина Кароль впервые рассказала про ботокс: "Мы постоянно его добавляем"
Знай
2025-05-03T05:51:22Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Сергей Стерненко показал первое фото из больницы после ранения: как выглядит блогер
Фокус
2025-05-01T20:00:23Z
​"В верхней части списка": Притула прокомментировал покушение на Стерненко
Апостроф
2025-05-01T19:34:04Z
Стармеру и Макрону удалось убедить Трампа, что Россия не слишком надежный партнер в переговорах — Politico
ZN UA
2025-05-03T07:55:09Z
«Некоторые объекты они уничтожили дважды»: военный не сдержал иронии после очередной сводки ПВО РФ
Апостроф
2025-05-03T07:54:33Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Uber вместе с Momenta планируют ввести в Европе роботизированные такси
Gazeta UA
2025-05-03T07:22:46Z
До 3000 гривен на карточку ПриватБанка: кто из украинцев получит выплату
Знай
2025-05-03T07:12:55Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Школа публикует фото детей: нужно ли спрашивать разрешения у родителей
Знай
2025-05-03T07:51:16Z
В США одобрили продажу Украине оборудования для F-16 на $310 млн
Европейская правда
2025-05-03T07:49:29Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ 20 апреля: сколько оккупантов ликвидировано
TSN
2025-04-21T06:24:13Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Атака на Харьков 2 мая: пострадавших уже 51, двое среди них – дети
Факти ICTV
2025-05-03T07:43:16Z
Взрывы в Краснодарском крае РФ: регион атаковали БПЛА и безэкипажные катера
Фокус
2025-05-03T06:51:19Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Назвали кашу, которую полезнее всего есть утром
Gazeta UA
2025-05-03T07:15:57Z
Швеция ужесточила правила соцпомощи для украинцев в 2025 году
Хвиля
2025-05-03T03:00:47Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему люди говорят во сне: сомнолог назвал истинную причину
Gazeta UA
2025-05-02T21:39:23Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
День кондитера: назвали впечатляющие десерты мира
Gazeta UA
2025-05-03T07:51:15Z
Уникальные курорты Закарпатья: отдых, который лечит душу и тело
Мій Харків
2025-05-03T07:01:46Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Где в Киеве жарко, а где — холодно: как уровень доходов влияет на климат городов
Фокус
2025-05-03T07:55:55Z
Тарас Березовец рассказал, может ли искусственный интеллект уничтожить Крымский мост
Знай
2025-05-03T07:22:18Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Бой между Хэйни и Гарсией оказался скучным, но Хейни одержал победу
Корреспондент
2025-05-03T07:45:10Z
Лопес успешно защитил свой титул в поединке против Барбосы
Корреспондент
2025-05-03T07:09:03Z
Кубок Стэнли: Сент-Луис разгромил Виннипег
Корреспондент
2025-05-03T06:49:41Z
Сент-Луис не оставил шансов Виннипегу в плей-офф НХЛ
Корреспондент
2025-05-03T06:45:19Z
В Реале приняли решение продать одного из членов состава
Корреспондент
2025-05-03T06:21:05Z
Плей-офф НБА: Хьюстон сравнял счет в серии с Голден Стейт
Корреспондент
2025-05-03T05:18:36Z
Парижский клуб празднует возвращение в высший дивизион Франции через 46 лет
Корреспондент
2025-05-03T04:24:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Штрафы от ПДД могут обернуться конфискацией авто: юрист объяснил детали
Знай
2025-05-03T03:51:06Z
Дорожный знак, по которому приходят большие штрафы: о чем должны знать водители
Знай
2025-05-02T12:51:03Z
На уровень выше: тест-драйв нового Mitsubishi L200
Фокус
2025-05-02T11:15:41Z
Кузов Chery Tiggo 8 CSH успешно выдержал давление массой 11,5 т
Gazeta UA
2025-05-02T10:09:57Z
Водители могут получить штраф: что точно не стоит менять в своем авто
Comments UA
2025-05-02T08:21:47Z
Aston Martin представила самый мощный кроссовер в мире
UAToday
2025-05-02T05:42:18Z
Новое поколение Toyota Camry получило спецверсию
Корреспондент
2025-05-01T16:12:37Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Гигантская китайская дамба изменила вращение планеты: теперь сутки на Земле продолжаются дольше
Comments UA
2025-05-03T07:12:35Z
В Україні 25% засобів захисту рослин є підробкою
AgroNews
2025-05-03T07:07:54Z
Ученые составили дерево жизни всех известных видов птиц
ZN UA
2025-05-03T07:03:54Z
Топ-5 лазерных проекторов 2025 года: характеристики лучших моделей
Фокус
2025-05-03T07:00:47Z
Космическая война против России: как удар по станции "Звезда" ослабил разведку РФ
Фокус
2025-05-03T07:00:45Z
Названо області, де ріпак найбільше пошкоджують фітофаги
AgroNews
2025-05-03T06:01:13Z
lifecell обвинили из-за тарифа: как оправдался оператор
Telegraf
2025-05-03T05:57:11Z