MY.UAНовини
Платні пакети в магазинах: чим замінити та як зекономити
Платні пакети в магазинах: чим замінити та як зекономити

Платні пакети в магазинах: чим замінити та як зекономити

Із 10 грудня одноразові пластикові пакети в супермаркетах, аптеках та закладах харчування, які поки що безкоштовні, стануть платними.

Це буде першим етапом обмежень, передбачених законом №1489-IX Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України, який саме цього дня вводиться в дію.

Згідно із постановою Кабінету міністрів, яка наразі перебуває на стадії розгляду:

  • одноразові пластикові пакети без ручок і бічних складок (в рулонах) коштуватимуть 2 грн за 1 шт.;
  • без ручок із бічними складками або з ручками, але без бічних складок – 2,50 грн за 1 шт.;
  • із ручками й бічними складками – 3 грн за 1 шт.

Мета ініціативи

Таким чином нардепи та урядовці прагнуть запобігти утворенню пластикових відходів.

Посилаються, зокрема, і на позитивний досвід за кордоном. За словами в. о. міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця, у Туреччині використання пластикових пакетів лише за перший рік заборони зменшилось на 75%. Це дозволило заощадити 150 тис. тонн пластику.

В Ірландії після введення податку лише за перший рік попит на пластикові пакети знизився на 90%.

Через те, що доведеться сплачувати кошти за умовно безкоштовні пакети (оскільки їхня вартість закладена в продукцію), чимало українців заходилися шукати альтернативні варіанти, щоб не сплачувати зайвих грошей із 10 грудня.

Хтось почав обирати багаторазові торбинки в мережі, хтось вирішив їх пошити власноруч. А дехто через прагнення скоротити споживання шкідливого пластику несподівано для себе та оточення перетворив цю ініціативу на родинну справу.

Факти ICTV поспілкувались із юристкою Тетяною Кавальчук, яка не лише майже три роки не користується одноразовими пакетами, а й долучила до захисту довкілля інших.

Перехід до екоспоживання

Перейти на використання багаторазових торбинок Тетяна Кавальчук вирішила, коли вчергове з шухляди їй у руки випали одноразові пакети.

– Якоїсь миті я зрозуміла, що одноразові пластикові пакети просто вивалюються цілими пачками із шухляди, і з цим треба щось робити, – пригадує екоактивістка.

Тетяна почала шукати замінники пакетів – торбинки багаторазового використання. Купувала їх у різних виробників. Але ті не підходили або за розміром, або швидко псувалися. Тоді вона й вирішила зробити щось самостійно.

– У мене був невеличкий клаптик штори. Я і використала його для того, щоб пошити свою першу торбинку. Вона, до речі, досі “жива” – користуюсь дотепер. Потім мої знайомі почали просити пошити і їм. Із цього все й почалося, – розповідає екоактивістка.

Родина підтримала ініціативу Тетяни. Тепер свекруха Олена Володимирівна відповідає за пошив, донька Мирослава, якій на той час було десять років, придумала назву бренду – Торбинки-Мандаринки – та опікується дизайном майбутніх виробів.

А Тетяна спілкується з клієнтами та рекламує родинну справу в соцмережах.

Хоча і зізнається: клієнтська база зростає за рахунок вдячних покупців, які потім повертаються, щоб презентувати екоторбинки своїм рідним чи знайомим.

Ставлення суспільства

За роки використання екоторбинок ставлення покупців та продавців відчутно змінилося, стверджує Тетяна Кавальчук.

– Раніше касири дуже дивувалися, коли бачили незвичне пакування. Зараз уже сприймають це як норму. Часто запитували, де ми взяли такі торбинки. А нещодавно в одній із торговельних мереж одна із продавчинь подякувала мені за екологічну відповідальність. Це було дуже мило, – визнає екоактивістка.

Особливості використання екоторбинок

Відомий факт, що торбинка важить більше, ніж одноразовий пакетик.

Ті, хто бажають, можуть відмінусувати її вагу перед зважуванням.

– Звичайно, можна шити торбинки з легшої тканини, але вони швидко псуються. А торбинки мають сенс лише тоді, коли довго служать, бо в цьому їхня головна перевага. Ми шиємо із більш цупкої тканини, яка не рветься, – пояснює Тетяна Кавальчук.

Для овочів (наприклад, картоплі, моркви, буряка), які часто можна побачити на прилавках із землею, Тетяна радить використовувати торбинку з плащівки.

– Така тканина тоненька, без дірочок та досить непогано тягнеться. Тому туди можна скласти всі брудні продукти. Сітчаті ж торбинки можна використовувати для чистих овочів чи фруктів, – додає екоактивістка.

Скільки торбинок потрібно мати

Усе залежить, каже екоактивістка, наскільки часто людина ходить до магазину.

– Наша родина робить одну велику закупівлю продуктів раз на тиждень, а в решту днів докуповуємо якісь дрібнички, – розповідає Тетяна Кавальчук.

Через це до магазину їдуть із 4-5 великими шоперами із ручками (замість великих пакетів) та орієнтовно шістьма сітчастими торбинками для фруктів-овочів.

Скільки можна зекономити на торбинках

У середньому стандартний набір із шести торбинок може коштувати 180-200 грн. Їх вистачить на кілька років.

– За моїми підрахунками, якщо хоча б раз на тиждень використовувати торбинки, то вдасться заощадити близько 600 одноразових пакетиків на рік, – переконує Тетяна Кавальчук.

Куди подіти поліетиленові пакети

Поліетиленові пакети, які залишаються після купівлі вологих продуктів (наприклад, м’яса чи риби), Тетяна Кавальчук збирає та раз на півроку здає на переробку. Приймають їх часто у мережі хімчисток.

Як купувати вологі продукти

Для безкоштовного використання із 10 грудня в Україні залишаться біорозкладні пакети, а також надтонкі пластикові пакети, що є первинною упаковкою для свіжої риби, м’яса й продуктів із них, сипучих продуктів та льоду.

До такої ініціативи Тетяна Кавальчук ставиться схвально. До пандемії коронавірусу вона часто купувала рибу чи м’ясо в принесений із дому лоток, але потім довелось відмовитись від цього, коли торговельні мережі через карантинні обмеження почали ретельно пакувати продукти.

До того ж вона додає: ходити до магазину із контейнерами можуть не всі, тож добре, що до цього не змушуватимуть українців.

– Кількість споживання пластику все одно відчутно зменшиться за рахунок “сухого пакування”. Сподіваюсь, що запроваджені обмеження матимуть системний ефект. І це дуже добре, що залишається пакування для вологих продуктів. Це полегшить перехід та зробить його більш комфортним для людей, – переконана юристка та екоактивістка.

Разом із тим Тетяна Кавальчук наголошує: проблема поводження з відходами в Україні є комплексною. Тому дуже важливо, щоб на законодавчому рівні була передбачена відповідальність для виробників щодо якості пакування.

– Нині у нас це відбувається вельми хаотично. Мене, наприклад, дуже дратує, що я не можу здати на переробку білі непрозорі пляшки з-під молока. Це пластик низької якості, який можна відправити лише на високотемпературне спалювання, а таких заводів в Україні обмаль, – констатує Тетяна Кавальчук.

Серйозних зрушень у питанні захисту довкілля вдасться досягти, переконана екоактивістка, коли виробники виготовлятимуть пакування, яке підлягає переробці.

Закон про заборону пластикових пакетів

Законопроект №2051-1 Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України народні депутати 297 голосами ухвалили в другому читанні 1 червня 2021 року.

Згідно із документом, забороняється розповсюдження надтонких пластикових пакетів, тонких пакетів та оксорозкладних пластикових пакетів.

На первинному етапі, орієнтовно до 2023 року, заборона не стосуватиметься біорозкладних пластикових пакетів, надтонких пакетів, що призначені для пакування свіжої риби та м’яса, а також сипучих продуктів, для яких пакет є первинною упаковкою.

Пластикові пакети, які не відповідають вимогам закону, мають вилучати з обігу.

За розповсюдження пластикових пакетів передбачено штраф від 8,5 тис. до 17 тис. грн, у разі повторного правопорушення – до 34 тис. грн.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Кольори волосся, які молодять жінку: як пофарбуватися після 40, 50 та 60 років
24tv
2024-11-17T12:12:24Z
Анна Саліванчук замилувала фото зі старшим сином і розчулила вітаннями його з 9-річчям
TSN
2024-11-17T12:10:16Z
ТЦК прокоментував затримання двох музикантів відомої співачки перед концертом: "Перебував у розшуку"
TSN
2024-11-17T12:09:38Z
Єфросиніна показала, як з сином в метро ховалася від російських ракет та дронів: "Майже босоніж"
TSN
2024-11-17T12:09:36Z
Помер співак Володимир Льовкін з гурту "На-На", який підтримував вторгнення РФ в Україну
TSN
2024-11-17T12:09:10Z
Помер соліст гурту На-На: що сталося
GlavRed
2024-11-17T12:06:12Z
Міс Всесвіт-2024: хто переміг та місце України на конкурсі
GlavRed
2024-11-17T11:36:14Z
"Дитяче Євробачення-2024": хто переміг та яке місце посіла Україна у конкурсі
TSN
2024-11-17T10:09:39Z
Зірка "Кухні" Кузнєцова заговорила про плани нареченого-росіянина переїхати до України: "Буде важко"
TSN
2024-11-17T10:09:12Z
Сибіга про масштабну атаку Росії: Це відповідь Путіна всім тим, хто дзвонив і відвідував його
УкраинФорм
2024-11-17T12:25:17Z
Російська атака на енергетику 17 листопада спричинила загрозу ядерній безпеці - МАГАТЕ
TSN
2024-11-17T12:21:10Z
Ракет вистачить ще на 5-8 ударів: експерт пояснив, як часто РФ може атакувати Україну
TSN
2024-11-17T12:09:03Z
"Імпульс для народу": Зеленський анонсував "план стійкості" України, що він дасть
Фокус
2024-11-17T12:00:02Z
Росіяни зробили запаси ракет на декілька масованих обстрілів - ЦПД
УкраинФорм
2024-11-17T11:51:02Z
Яку зброю Китай міг передати Росії та чому Захід не наважується різко відреагувати
24tv
2024-11-17T11:42:54Z
Іранський журналіст вчинив самогубство на знак протесту проти репресивного режиму
Детектор М
2024-11-17T11:39:12Z
Понад 700 повідомлень про НЛО: розсекречено звіт Пентагону
InternetUA
2024-11-17T11:27:08Z
Перший бунт проти Трампа: що може спровокувати невдоволення в уряді США
24tv
2024-11-17T11:27:05Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Чи накривати кришкою страви під час приготування
24tv
2024-11-17T12:18:09Z
Який хліб найкорисніший: його треба їсти для схуднення та зниження цукру в крові
TSN
2024-11-17T12:09:36Z
Повний список хвороб, які точно звільняють від мобілізації
24tv
2024-11-17T11:42:45Z
Експерти назвали 5 найкращих чаїв, які допоможуть поліпшити рівень цукру в крові
24tv
2024-11-17T10:30:00Z
Як яйця можуть покращити когнітивні функції
360ua.news
2024-11-17T10:24:37Z
Страх перед неминучим: медсестра розповіла про те, що відбувається з тілом після смерті
Фокус
2024-11-17T10:12:19Z
Перловка буде ароматною, соковитою й ніжною: секрет приготування криється в перших кроках
TSN
2024-11-17T10:09:59Z
"Розпізнає" залишки пухлини в мозку: ефективність нової терапії раку 92%
24tv
2024-11-17T06:06:02Z
На полицях магазинів не вистачає продуктів українських власних марок
AgroPortal
2024-11-17T12:30:11Z
Окупована ЗАЕС на страшній межі: в Міненерго розповіли про дикий крок окупантів
GlavRed
2024-11-17T12:25:36Z
Як зміняться ціни на продукти до кінця 2025 року: прогноз НБУ
Фокус
2024-11-17T12:09:35Z
Українцям нарахують понад 2000 грн доплат: у Верховній Раді назвали умови
Политека
2024-11-17T12:04:35Z
Яблука займають 60% урожаю фруктів та ягід в Україні
AgroPortal
2024-11-17T12:00:37Z
Масована атака на енергосистему: в Укренерго розповіли про наслідки влучань
GlavRed
2024-11-17T11:27:40Z
Україна стала головним торговим партнером Німеччини у пост-СРСР
Петр и Мазепа
2024-11-17T11:24:37Z
Заблокували рахунок після продажу квартири: ПриватБанк назвав причину
Хвиля
2024-11-17T10:45:05Z
Політичний вплив на криптовалютний ринок
360ua.news
2024-11-17T10:42:43Z
Перший постріл й одразу влучання. Повітряні сили ЗСУ показали військову, яка збила крилату ракету
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T12:31:03Z
Японські війська проведуть спільні навчання з військовими Австралії та США
InternetUA
2024-11-17T12:28:16Z
Жінка, яка прожила з чоловіком 25 років, замислюється про розлучення через його "нешкідливу" звичку
Фокус
2024-11-17T12:15:59Z
БпЛА атакували Іжевський електромеханічний завод "Купол": там Росія виробляє ЗРК "Тор"
24tv
2024-11-17T12:15:54Z
Послуга за 73 грн обійшлася в 417 грн: нові "прайси" в ДРАЦС
Знай
2024-11-17T12:10:42Z
Німецькі компанії цьогоріч експортували зброї на майже 11 млрд євро
Европейская правда
2024-11-17T12:07:24Z
Лауреаткою «Нагороди Пам'яті народів» стала українська правозахисниця Ольга Гейко
УкраинФорм
2024-11-17T12:06:05Z
Індія вперше випробувала гіперзвукову ракету великої дальності
УкраинФорм
2024-11-17T11:54:19Z
15 листопада розпочався Різдвяний піст: правила та обмеження на 40 днів, українські традиції
Знай
2024-11-17T11:51:15Z
Вилетіли вікна і двері під'їзду. На Рівненщині показали наслідки ракетної атаки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T12:27:06Z
Росіяни на Харківщині зможуть бити дронами з оптоволокном на глибину до 15 кілометрів, – Кішак
24tv
2024-11-17T12:12:37Z
У Києві після масованого обстрілу запроваджуються екстрені відключення світла
УкраинФорм
2024-11-17T12:10:54Z
Ворожий обстріл Миколаєва: з'явилися фото наслідків атаки БпЛА
TSN
2024-11-17T12:10:00Z
Як у понеділок зміниться погода: прогноз синоптикині
TSN
2024-11-17T12:09:59Z
У КМВА пояснили, чому не відкривають під час повітряної тривоги станції метро, які на поверхні
TSN
2024-11-17T12:09:51Z
У Києві після масованого обстрілу можуть запровадити стабілізаційні відключення, – КМВА
24tv
2024-11-17T12:09:35Z
У Києві рятувальники вилучили частину ракети з житловой п’ятиповерхівки
УкраинФорм
2024-11-17T12:09:17Z
Британська розвідка проаналізувала посилення тиску російських військ на Куп'янськ
Европейская правда
2024-11-17T11:36:42Z
Пухкі оладки на кефірі: шеф-кухар поділилася перевіреним рецептом
Политека
2024-11-17T12:31:34Z
Експертка з ремонту поділилась порадами, які допоможуть створити дім мрії
24tv
2024-11-17T12:27:49Z
За якої температури можна прати абсолютно всі речі: поради експертів
TSN
2024-11-17T12:21:41Z
Як посмажити рибу, щоб не підгорало борошно: про це майже ніхто не знає
TSN
2024-11-17T12:10:06Z
Чому не можна кидати пельмені в окріп: несподівана причина – як правильно варити
24tv
2024-11-17T12:03:59Z
Black Friday 2024: що придбати в Польщі за шаленими знижками
24tv
2024-11-17T12:03:09Z
Як поводитися за новорічним столом 2025, щоб не розгнівати Зелену Дерев'яну Змію
24tv
2024-11-17T11:51:22Z
Гороскоп на тиждень з 18 по 24 листопада: Ракам - витрати, Стрільцям - завал на роботі
GlavRed
2024-11-17T11:27:33Z
Перший в історії: у Нью-Йорку збудують вигнутий хмарочос, який стане найдовшим у світі
24tv
2024-11-17T10:36:34Z
Албанія – Україна: де дивитися і ставки букмекерів на вирішальний матч Ліги націй
TSN
2024-11-17T12:10:58Z
Динамо хоче забрати ще одного легіонера в Зорі: хто може підсилити киян
24tv
2024-11-17T12:06:37Z
Гандболістки «Галичанки» вийшли до основної сітки Європейського кубка
УкраинФорм
2024-11-17T12:00:42Z
Український танцювальний дует переміг на турнірі в Аланії
УкраинФорм
2024-11-17T11:42:20Z
Скандальний легіонер Полісся змінить команду: гравцем цікавиться клуб із УПЛ
24tv
2024-11-17T11:42:14Z
"Ніякий": легендарний тренер Волині жорстко розкритикував головну зірку збірної України
24tv
2024-11-17T11:00:57Z
Суркіс розкрив ввжливу деталь у контракті Шапаренка з Динамо
24tv
2024-11-17T10:36:05Z
Збірна України в Лізі націй-2024/25: розклади для "синьо-жовтих" перед останнім туром
TSN
2024-11-17T10:21:42Z
Легендарний боєць UFC оголосив про завершення кар'єри: відео прощання
24tv
2024-11-17T09:51:55Z
Неодноразово судимий запоріжець вчиняв домашнє насильство відносно сестри
Украина Криминальная
2024-11-17T12:15:43Z
У Китаї студент скоїв кривавий напад на гуртожиток, вбивши 8 осіб
360ua.news
2024-11-17T12:12:28Z
У п’яти регіонах ліквідували наслідки нападу РФ
1News
2024-11-17T12:10:18Z
Дрони атакували Іжевський електромеханічний завод: де він розташований на карті
24tv
2024-11-17T12:09:25Z
Рятувальники показали наслідки масованої атаки РФ
УкраинФорм
2024-11-17T12:09:17Z
Масована ракетна атака: на Рівненщині загасили пожежу на об'єкті інфраструктури
УкраинФорм
2024-11-17T11:57:16Z
У Херсоні окупанти скинули вибухівки з дронів. Двоє людей загинуло
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T11:54:09Z
У Херсоні через атаку російського дрона загинула жінка
УкраинФорм
2024-11-17T11:48:52Z
У Бурштині на Івано-Франківщині через ворожий обстріл відсутнє теплопостачання
УкраинФорм
2024-11-17T11:45:22Z
Назвали простий спосіб зекономити місце на смартфоні, налаштувавши WhatsApp, Telegram і Viber
InternetUA
2024-11-17T12:31:07Z
Sony заблокували одного з найвідданіших фанатів PlayStation – він володіє рекордом Гіннеса
24tv
2024-11-17T12:27:19Z
20 років Half-Life 2 — покращена гра і всі епізоди безплатно в Steam та геймплей Episode 3 у документальному фільмі
ITC
2024-11-17T12:07:17Z
Американські розробники представили гіперзвуковий літак, що наблизився до надзвукових швидкостей
InternetUA
2024-11-17T11:34:01Z
Ракети NASA створили штучні хмари над Норвегією
iPress
2024-11-17T11:30:32Z
Як зробити швидку серію фотографій на iPhone: проста інструкція
GlavRed
2024-11-17T11:27:04Z
Тонни відходів будуть перетворені на електроенергію: як працює незвичайна технологія
InternetUA
2024-11-17T11:01:51Z
Як навчитись ефективно читати великі тексти за допомогою ШІ
Детектор М
2024-11-17T11:00:47Z
Як швидко зарядити смартфон, якщо у вас мало часу: найочевидніший і найпростіший спосіб
Политека
2024-11-17T10:43:02Z
Нова батарея з "відходів" зберігатиме до 100 МВт*год енергії: деталі
Фокус
2024-11-17T12:30:10Z
Оновлений Lexus ES
360ua.news
2024-11-17T11:33:57Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z
Механік показав, де шукати "приховану" кнопку у вашому авто, яка заощадить чимало грошей
24tv
2024-11-16T20:48:54Z
Що робити з авто взимку, щоб іржа перестала приходити уві сні: топ-4 дії
Знай
2024-11-16T19:51:51Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z