Кримськотатарський орнамент "орьнек" офіційно внесли до списку всесвітньої нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Про це повідомляє прес-служба організації.
"Орьнек" (Örnek) — система символів та їх значень, яка нині використовується у вишивці, ткацтві, гончарстві, гравюрі, ювелірній справі, різьбленні по дереву, склі та настінному розпису. Символи розташовані так, щоб створити розповідну композицію. Кримськотатарські громади розуміють значення символів і часто доручають ремісникам створювати певні композиції з конкретним змістом.
Загальні символи включають рослини та дерева, що символізують людей різної статі та віку. Всього існує близько тридцяти п’яти символів, кожен з яких має своє унікальне значення та конотації. Наприклад, троянда символізує заміжню жінку, тополя чи кипарис — дорослого чоловіка, тюльпан — юнака, а мигдаль — незаміжню жінку чи дівчину. Гвоздика символізує людину похилого віку, мудрість і життєвий досвід.
Символіку рослинного орнаменту завжди підкреслює унікальна колірна палітра та поєднання символів. Наприклад, тюльпан у троянди символізує любов або союз чоловіка і жінки. Багато символів використовуються як захисні обереги. Пов’язані знання та навички передаються кваліфікованими майстрами в сім’ях та громадах, у неформальних умовах, таких як уроки вишивки, та у формальних умовах, таких як університети.
У 2018 році Міністерство культури України включило "орьнек" до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини.
Читайте також:
Берлинское техно претендует на статус нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
Оголошено переможця премії Artists Prize. Ним став художник із синдромом Дауна Євген Голубєнцев.