MY.UAНовини
Турборежим Великого будівництва: головні питання до законопроекту про примусове відчуження землі
Турборежим Великого будівництва: головні питання до законопроекту про примусове відчуження землі

Турборежим Великого будівництва: головні питання до законопроекту про примусове відчуження землі

У Верховній Раді зареєстрували законопроект, який передбачає прискорену та спрощену процедуру відчуження земельних ділянок на користь суспільних потреб.

Ідеться про законопроект №6422. Ініціатор – прем’єр-міністр Денис Шмигаль і, відповідно, Міністерство інфраструктури України.

Документ вносить зміни до Закону Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, зокрема для будівництва автомобільних доріг та інших інфраструктурних об’єктів.

Зміни потрібні для втілення Національної транспортної стратегії України на період до 2030 року. Зміни також вносяться до Кодексу адміністративного судочинства України.

Отже, якщо з власником земельної ділянки та нерухомості, що перебуває на ній, протягом одного місяця не досягається згода про викуп, орган виконавчої влади чи профільне відомство звертається до адміністративного суду з позовом про платне примусове відчуження зазначених об’єктів.

На це мають витратити місяць. Якщо згоди не дійшли, протягом місяця рішення має ухвалити суд. Після адміністративного суду можна подати апеляцію, але одразу до Верховного суду, який теж матиме лише два місяці на розгляд.

Таким чином законопроект встановлює чіткі терміни та спрощені процедури розгляду. Рішення Верховного суду набудуть чинності з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені. Хіба що в Європейському суді з прав людини.

Якщо ж під час судової тяганини буде доведено, що власник землі отримав її незаконним шляхом, то ділянка відчужується без викупу.

Читайте
В Раді зареєстрували закон про прискорення відчуження земель для будівництва доріг

Громадські активісти, експерти з транспортного моделювання та містобудування схвально відгукуються про законопроект і одразу називають найвідоміші такі проблемні ділянки: прокладання Київської обхідної дороги, Подільсько-Воскресенського мосту в Києві (що проходить через Русанівські сади), Харківської дороги, хоча насправді такі є в кожному населеному пункті.

– От наприклад, дорогу навколо Києва неможливо добудувати, тому що там треба викупити від 80 до 120 ділянок. А якщо один зі 120 власників не захоче продавати, то що, не будувати? Ідея правильна. В усьому світі так і роблять.

У держави є пріоритет для придбання землі з метою розвитку інфраструктурних об’єктів. Це нормальна практика, але в нас поки що це все заплутано, на жаль. Розробники закладали думку, щоб хоч якось формалізувати процес викупу землі в Україні, – говорить голова ГО Розвиток інфраструктури Станіслав Гвоздіков.

Ще один приклад – будівництво Подільсько-Воскресенського мосту, який зводять уже три десятки років.

– Там така історія, що траса мосту йде фактично по земельних ділянках садових товариств. І щоб побудувати міст за тим проектом, який затвердили раніше (міст довго будується, люди справді встигли освоїти деякі ділянки, побудувати якусь нерухомість), довелося викуповувати окремі ділянки і будинки, і досі це не закінчено, є певні конфлікти.

Це не нова проблема. Це проблема всіх країн із ринковою економікою, де є приватна власність. Розвиток держави, розвиток країни потребує будівництва певної інфраструктури. Якщо багато земель перебуває в приватній власності, доводиться викуповувати ці ділянки. Тому в таких країнах, де будують інфраструктуру і де є приватна власність, як правило, є закони, які дозволяють примусовий викуп земельних ділянок.

Бо інтереси однієї людини і навіть кількох людей не можуть важити більше, ніж інтереси суспільства. Хоча навіть коли є судові рішення, все одно знаходяться люди, які, як то кажуть, кістьми ляжуть, але не поступляться. У практиці є такі приклади, які на жаль, не вирішуються, – наголошує експерт у сфері транспортного планування Дмитро Беспалов.

Йдеться про викуп. Ніхто не каже, що людині не дадуть гроші за це майно. Це ж не націоналізація. Примусовий – це такий поганий відтінок. Правильніше, це викуп для суспільних потреб.

У всіх країнах є подібне законодавство, тому що дороги, залізницю, іншу інфраструктуру будують в усіх країнах і в цих країнах є власність, і хтось не захоче її продавати.

Цей законопроект є пріоритетним, і в ідеалі його варто ухвалити найближчим часом, щоб уже з початком 2022 року він набув чинності, наголошує радник голови Укравтодору, президент Української Асоціації проектних організацій Вадим Олійник.

Він наголошує, що процедура вилучення ділянок за справедливу оплату на користь суспільних потреб є і сьогодні. Але новий законопроект врегульовує норми пришвидшення відчуження цих ділянок під час ведення дорожніх робіт, облаштування шляхопроводів, мостів, будівництва нових доріг, концесійних доріг чи капітального ремонту наявних.

– Сучасна процедура, визначена законодавством, досить розтягнута в часі і заважає стрімкому розвитку транспортних мереж нашої держави. З чим це пов’язано? З тим, що під час проектування, під час планування розвитку мережі доріг інколи інформація про майбутні об’єкти будівництва стає загальновідомою, і не дуже добросовісні власники цих земельних ділянок або розпорядники цієї землі намагаються зробити наділи на території, де в майбутньому має бути дорога.

Це стосується і проекту КОД (Київська обхідна дорога), й інших великих проектів, наприклад, навколо міста Харкова, а також тих проектів, які плануються. Через такі випадки до нас не йдуть інвестори, оскільки невідома майбутня доля того об’єкта, в який інвестори вкладатимуть кошти, – наголошує Вадим Олійник.

Олійник додає, що люди (власники ділянок) думають, що вони таким чином примножать свої статки. Однак це не так. Є експертиза, і вартість майна визначатиметься згідно з нормативними документами, а не відповідно до бажань власників цих земельних ділянок.

За нинішньою законодавчою базою такі позови розглядаються в загальному судовому порядку. Вони можуть затягуватися через апеляції, касації, повертатися на новий розгляд, і це може тривати десятки років.

– А такі великі інфраструктурні і соціально-економічні об’єкти, як обхідна навколо Києва, в яку вкладається понад 80 млрд грн державного бюджету за останні роки, – це флагманський об’єкт, побудувавши який, ми реалізуємо плани, про які говорили десятки років.

Його можна реалізувати за два роки, тобто будівельники можуть реалізувати, проектанти можуть реалізувати, але все впирається у власників ділянок, які заволоділи цим майном. Якщо будуть прецеденти, що попри все власники не зійдуть, коштів вистачить, щоб побудувати в обхід, але чи буде це раціонально? Суспільний інтерес все ж має переважати над чиїмось особистим інтересом, – наголошує пан Олійник.

Новий законопроект передбачає, що час розгляду на вилучення ділянок скоротиться щонайменше втричі, і такі питання будуть вирішуватися не роками, як зараз, а місяцями.

Радник Укравтодору зазначив, що є декілька рішень, які оскаржуються в судах Харківської області, які затягуються вже рік-півтора, а кошти були виділені, проведено проектно-кошторисні роботи, розпочалися будівельні роботи, і на жаль, об’єкт впирається в чиюсь ділянку (законно чи незаконно отриману, це доводиться в суді).

– Але, наприклад, під час інспектування маршруту Київської обхідної дороги було виявлено 27 об’єктів забудови без містобудівельних документів, тобто без дозволу забудували ділянки на місці прокладення майбутньої окружної дороги.

Це неприпустимо, такі об’єкти потрібно зносити, ці земельні ділянки потрібно вилучати, а щодо тих, хто ухвалював  рішення про виділення ділянок, моя позиція чітка: їх потрібно притягати до відповідальності. Оскільки, знаючи про важливість цього об’єкта, вони виділяли земельні ділянки, а отже – зловживали службовим становищем. А люди, які їх отримували, теж, певно, мали свою зацікавленість, – каже Вадим Олійник.

Олійник додає, що загалом для користувачів доріг це позитивний ефект, позитивний соціально-економічний ефект, для перевізників – це швидший логічний маршрут і менше витрачання часу в заторах.

– Через Київ, через Львів ідуть щодня вантажівки, які створюють затори, а їх треба пускати в обхід.  Наскільки це допоможе розвитку дорожньої мережі? Я думаю, що чіткі терміни, безапеляційність рішень Верховного суду, який визначається головним в ухваленні остаточних рішень, відіграють свою роль. За два-три місяці питання щодо вилучення ділянки або іншого об’єкта у зв’язку з суспільними потребами буде вирішено.

Отже, це розв’яже руки як Укравтодору та Мінінфраструктури, так і повноцінним інвесторам, які готові інвестувати в приватно-державне партнерство, в концесійні об’єкти. І згодом через зовсім невеликий період часу ми оновимо дорожню мережу і вирішимо проблему з транзитними потоками, оскільки ми сьогодні втратили автомобільний транзитний потенціал через події на Сході України, – зазначає радник голови Укравтодору.

Ще законом 2010 року було передбачено примусове вилучення земельної ділянки на користь суспільних потреб, наголошує адвокат юридичної компанії Investment Service Ukraine Володимир Пищида.

У цьому законі прописані два терміни: викуп, коли власник не заперечує щодо передачі земельної ділянки у власність влади і примусовий порядок – це робиться в тому разі, коли власник не зацікавлений у відчуженні земельної ділянки, однак його земельна ділянка вкрай необхідна для загальних соціальних потреб.

– Чинний закон передбачає і саму процедуру примусового відчуження, і оцінку. Оцінку проводить власним коштом орган виконавчої влади, який і ініціює відчуження. Якщо власник земельної ділянки не згоден із ціною, яка зазначена органом виконавчої влади, він може провести повторну оцінку, але вже за власний кошт.

Новий законопроект – лише про процесуальні моменти, які стосуються розгляду справи в суді та термінів. Він прискорить усі процеси, бо раніше якщо власник відмовлявся відчужувати добровільно земельну ділянку, орган виконавчої влади звертався до суду першої інстанції – до адмінсуду, а власник міг звернутися зі скаргою до апеляційного суду, а потім уже,  якщо апеляційний суд залишить рішення без змін, звернутися з касаційною скаргою на постанову апеляційного суду. Тепер же апеляційною установою одразу визначений лише Верховний суд, – говорить Володимир Пищида.

За власниками залишається право подати заяву до Європейського суду з прав людини, оскільки конвенція про основоположні права гарантує право власності. Однак юристи не передбачають масових позовів.

– Масових позовів до ЄСПЛ не буде, оскільки в пояснювальній записці, яка йде разом із законопроектом, чітко пояснюється, навіщо цей законопроект, на що він спрямований, які суспільні відносини він регулюватиме, – зазначає юрист.

Водночас більшість експертів наголошують і на відвертих корупційних ризиках, неточностях у законодавстві.

– Наприклад, якщо власник земельної ділянки буде категорично не згоден із запропонованою ціною викупу. То як? То виходить, того, хто прийматиме рішення про вартість треба буде якось мотивувати? Немає прозорого механізму оцінки.

От ви, наприклад,  володієте будинком на Святошині. Вам кажуть: ваш будинок вартує 10 тис. грн. Що робити ? Судитися? Чому я маю судитися, якщо до мене прийшли. Для забезпечення прозорості ухвалення рішень необхідно продумати механізм, наприклад проводити процедури викупу через систему Prozoro, – каже голова ГО Розвиток інфраструктури Станіслав Гвоздіков.

Гвоздіков додає, це потрібно для того, щоб усі все бачили, щоб двоє сусідів з однієї вулиці, чиї земельні ділянки потрапили на шляху прокладання того чи іншого інфраструктурного об’єкта, могли знати, за які гроші викупили їхні земельні ділянки. Бо перший продасть за 5, другий за 10 тис.

– Механізм треба вибудовувати. Будь-який судовий процес за бажання можна затягнути. Затягування процесу – це крайній захід будь-якої сторони, яка не може знайти правду. Головна проблема – забезпечити оцінку. Хто її робить і як, за яким порядком роблять оцінку, хто і як її може оскаржити. Бо так можна ламати через коліно і казати, що оцінка вашої ділянки 7 тис. 560 грн за ринкової вартості $200 тис.

Законопроект у такому вигляді ще доволі сирий. Його треба доопрацьовувати, слухання проводити, депутатам треба радитися. Не думаю, що це швидка історія, але вважаю, що це дуже потрібна історія, – каже голова ГО Розвиток інфраструктури Станіслав Гвоздіков.

Що прозорості потребує процедура експертизи, переконаний і радник голови Укравтодору Вадим Олійник.

– У питанні експертизи вбачаю пересторогу, і на виконання цього закону ще має бути врегульовано підзаконні нормативно-правові акти: постанови Кабміну, накази міністерств, де слід чітко визначити порядок проведення експертизи в максимально наближеній до реальності ситуації.

Щоб експертизи були прозорими, щоб фахівці  відповідали перед законом у разі порушення норм, щоб їх не можна було підкупити чи залякати на користь тих чи інших осіб, – наголошує Вадим Олійник.

Олійник також наголосив, що ці фахівці мають бути висококваліфікованими, незалежними, а також підконтрольними. Тобто новостворена ДІАМ замість корумпованої ДАБІ має таких людей атестувати.

– У нас є багато законів, що суперечать один одному, і тоді рішення за суддею, він каже А або Б. Це не дуже правильно, тому що закони мають бути впорядковані і без суперечностей. На практиці, я думаю, це будуть судові історії, а судові історії – це довго, – додає транспортний планувальник Дмитро Беспалов.

Також він наполягає на тому, що варто закладати вартість викупу землі в сам проект будівництва, бо є випадки, коли вартість землі зашкалює, і сам проект того не вартує.

– Викуповувати землю сільськогосподарського призначення і міську – це різні речі. Земля коштує різних грошей. До речі, тоді власне вартість землі, яку викуповують, треба вкладати у фактичну  вартість проекту, коли робиться його техніко-економічне обґрунтування.

Що я маю на увазі, що якщо викуповувати землю коштує дуже дорого, то, можливо, і проект в такому вигляді виконувати немає сенсу. Я зараз натякаю на Шулявську розв’язку, тому що якщо її реалізувати в повному обсязі, треба викуповувати достатньо великий шматок землі, з нерухомістю, потім все це зносити, і це дуже дорого, і тоді, можливо, не варто робити проект у такому вигляді, якщо треба викуповувати такі обсяги,  – говорить експерт.

Ухвалення цього законопроекту однозначно стане поштовхом до розбудови українських доріг, а це, відповідно, підвищить конкурентоспроможність транспортної мережі, збільшить кількість транзитних перевезень i туристичних поїздок.

Важливо, щоб у підсумку державу не закидали позовами до Європейського суду з прав людини. А для цього слід упорядкувати не лише терміни судочинства, а й забезпечити справедливу оцінку землі.

Читайте
За рік в Україні відремонтували близько 5 тис. кілометрів доріг - Укравтодор
Теги за темою
Строительство
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Зеленський розкрив втрати українців у війні
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T20:21:22Z
Розвідка перехопила наказ російського офіцера вбити українського полоненого
УкраинФорм
2024-12-02T19:51:52Z
Циклони, дощі та аномальні температури: чого чекати українцям у грудні
Хвиля
2024-12-02T19:24:31Z
Росіяни обстріляли Дніпропетровщину, є поранені
1News
2024-12-02T19:09:03Z
Росіянин показав селище "зі Сталкера" в Курській області, яке обстріляли ЗС РФ
Фокус
2024-12-02T18:57:53Z
На Харківщині 13 членів МСЕК перебувають під слідством
УкраинФорм
2024-12-02T18:42:50Z
"Вони просто закидують нас "м'ясом": в ЗСУ розповіли про жорстокі бої за Торецьк
TSN
2024-12-02T18:30:13Z
Погода в грудні буде дивувати: коли в Україну прийде потепління
GlavRed
2024-12-02T18:27:37Z
Цьогоріч «Ліси України» створили майже 5 тисяч гектарів нових лісів
УкраинФорм
2024-12-02T18:27:33Z
Володимир Зеленський на спільному брифінгу з Шольцем сказав, що Росія має піти на три букви
Детектор М
2024-12-02T20:36:43Z
ЄС засудив російські авіаудари по Сирії та закликав до деескалації
Европейская правда
2024-12-02T20:31:12Z
Путін опинився у патовій ситуації: йому доведеться обирати між поганим та ще гіршим рішенням
24tv
2024-12-02T20:30:42Z
Зеленський підписав указ про санкції проти виробників і постачальників дронів для Росії
УкраинФорм
2024-12-02T20:30:27Z
Путіну доведеться йти на компроміс з Україною у питанні миру - британський полковник
GlavRed
2024-12-02T20:27:36Z
Візит Шольца та сирійська пастка для Путіна: головні новини України
GlavRed
2024-12-02T20:27:14Z
Фінська партія виключила кандидата через його позицію щодо війни в України
ZN UA
2024-12-02T20:24:26Z
Шольц із дивною валізою раптово приїхав до Зеленського: що привіз
TSN
2024-12-02T20:21:51Z
У Білорусі громадянина України засудили до 10 років колонії за «агентурну діяльність»
УкраинФорм
2024-12-02T20:21:50Z
Чому порушується менструальний цикл: перелік основних причин
24tv
2024-12-02T20:06:35Z
Якщо мало сонця: 4 продукти, у яких міститься добова доза вітаміну D
Фокус
2024-12-02T19:30:49Z
У Львові видалили 5–кілограмову пухлину, яка проросла до серця: деталі ризикованої операції
24tv
2024-12-02T18:39:53Z
В Україні розробляють протези пальців рук: як працює стартап
24tv
2024-12-02T18:24:51Z
Будьте обережними: 5 речей, які ніколи не можна чистити оцтом
24tv
2024-12-02T16:39:12Z
Вакцинація допомогла знизити втричі кількість смертей від одного виду раку: що це за щеплення
24tv
2024-12-02T16:03:10Z
Чим помити холодильник всередині: чудозасіб, який прибере поганий запах
24tv
2024-12-02T15:48:19Z
Наче з майбутнього. Вчені вигадали VR-гаджет у формі льодяника, який дозволяє відчувати смаки без споживання їжі
InternetUA
2024-12-02T15:01:42Z
Чому важливо спати за графіком
360ua.news
2024-12-02T14:36:17Z
Дружина Тараса Тополі прокоментувала стосунки зі співаком: "Я йому не мама"
GlavRed
2024-12-02T20:30:43Z
Приховаєте всі недоліки: як обрати ідеальну сукню за типом фігури
GlavRed
2024-12-02T20:27:36Z
Іванна Онуфрійчук замилувала, як з чоловіком і 6-місячним сином подорожувала Швейцарією
TSN
2024-12-02T19:51:34Z
Олена Тополя відверто висловилась про сварки у шлюбі з чоловіком: "Є домовленість"
24tv
2024-12-02T19:42:05Z
alyona alyona, Klavdia Petrivna и Таню Муиньо – полный список победителей премии МУЗВАР-2024
Комсомольская правда
2024-12-02T19:35:52Z
"Цариці": Вітвіцька викликала захоплення рідкісним фото з молоденькою мамою
GlavRed
2024-12-02T19:27:09Z
Олег Винник звернувся до своїх прихильників
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T18:57:55Z
Новий український мінісеріал "Код кохання" підкорює глядацькі серця
24tv
2024-12-02T18:30:17Z
Женя Галич та alyona alyona вийшли на червоний хідник "Музвару" із меседжами про полонених
Комсомольская правда
2024-12-02T18:19:21Z
"Тисяча Зеленського": три способи, як оформити допомогу від держави
24tv
2024-12-02T20:30:58Z
"Питання виживання...": енергетики відповіли, чому українці взимку залишаться без тепла та світла
Знай
2024-12-02T20:30:33Z
Військовозобов'язаних аграріїв бронюватимуть по-новому: що змінилося з 1 грудня
24tv
2024-12-02T20:06:59Z
Саудівська Аравія витісняє Росію з нафтового ринку Азії - ЗМІ
УкраинФорм
2024-12-02T20:06:15Z
Усе про "зимову тисячу": як отримати, на що витратити та кому можуть відмовити
TSN
2024-12-02T20:06:11Z
АЗС встановили нові ціни на бензин, дизель та автогаз на Київщині
Хвиля
2024-12-02T19:45:12Z
Українці заборгували 28,5 млрд грн за опалення та гарячу воду: названі регіони-лідери
ZN UA
2024-12-02T19:34:12Z
AirBaltic розробила план відновлення авіасполучення з Україною - рішення за урядом
Комсомольская правда
2024-12-02T19:09:30Z
Українців попередили про подорожчання електроенергії: коли зростуть тарифи
Знай
2024-12-02T19:06:39Z
Чергова нічна атака дронів розпочалася з півдня та півночі
УкраинФорм
2024-12-02T20:39:13Z
Бронювання від мобілізації: скільки підприємств отримали статус критичності
TSN
2024-12-02T20:27:58Z
Багатодітні матері можуть достроково вийти на пенсію: для цього потрібно кілька документів
Политека
2024-12-02T20:27:13Z
Доходи українців у грудні різко впадуть: у чому причина
Хвиля
2024-12-02T20:24:38Z
Провести близького в останню путь і не залишитися з боргами: хто може отримати виплати на поховання
Знай
2024-12-02T20:12:16Z
Українські БпЛА на основі штучного інтелекту проходять активні випробування, — Федоров
InternetUA
2024-12-02T20:03:49Z
Президент анонсував нові зміни в командуванні ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T19:54:00Z
Це лише початок: чому втрати російської армії у листопаді стали рекордними за час війни
24tv
2024-12-02T19:45:31Z
На програму «єПідтримка» надійшло вже понад 3,2 мільйона заявок - Зеленський
УкраинФорм
2024-12-02T19:45:19Z
“Мажорна” ДТП у Дніпрі: все, що відомо про аварію з BMW і загибель 10-річної дівчинки
TSN
2024-12-02T20:36:28Z
На Вінниччині затримали молодиків, яких підозрюють у замовному підпалі відділення пошти
InternetUA
2024-12-02T20:13:27Z
"Весь під'їзд був у диму": жителі будинку у Тернополі, куди влучив "Шахед", поділилися пережитим
24tv
2024-12-02T19:51:06Z
На вокзалі у Кривому Розі двоє чоловіків скоїли напад на військового
24tv
2024-12-02T19:45:27Z
Поліція спростувала, що за кермом BMW у Дніпрі знаходився неповнолітній
Комсомольская правда
2024-12-02T19:18:47Z
У Харкові 15-річний блогер заради забави підпалив потяг
TSN
2024-12-02T19:09:49Z
Напав на співробітника та розгромив м'ясний відділ: в Японії ведмідь вломився в супермаркет
Фокус
2024-12-02T18:57:47Z
Чоловік створив "дерево мастурбації" з викрадених трусів стареньких та дітей: водій випадково розкрив дивний злочин
Знай
2024-12-02T18:51:26Z
У Грецію прийшов руйнівний шторм "Бора": регіони, у яких найбільш небезпечно
24tv
2024-12-02T18:36:48Z
Бартулович: Зоря завжди була командою з характером. Ми змінюємось
Football.ua
2024-12-02T20:21:13Z
"Дуже боляче": легіонер Шахтаря підтримав грузинський народ
24tv
2024-12-02T20:06:11Z
Зоря вольовим камбеком із дублем Башича проти Карпат закрила перше коло УПЛ
Football.ua
2024-12-02T20:03:24Z
Алавес звільнив Луїса Пласу
Football.ua
2024-12-02T19:49:47Z
Втрати Динамо і Шахтаря, розгром від Олександрії: як виглядає турнірна таблиця УПЛ після 15 туру
24tv
2024-12-02T19:36:23Z
Зоря — Карпати 2:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-12-02T19:21:37Z
Довбик зіграє з перших хвилин проти Аталанти
Football.ua
2024-12-02T19:15:31Z
Контіолахті. Збірна України з біатлону назвала склад на чоловічу індивідуальну гонку
УкраинФорм
2024-12-02T19:12:19Z
Мікаутадзе став жертвою озброєних грабіжників
Football.ua
2024-12-02T18:42:39Z
На свята та вихідні: рецепт голубців, які негайно зникають зі столу
24tv
2024-12-02T20:36:31Z
Який знак зодіаку зустріне Новий рік з важливою людиною
24tv
2024-12-02T19:06:04Z
Їх обожнюють цілком заслужено: рецепт ідеальних млинців
24tv
2024-12-02T18:36:29Z
Дім сяятиме чистотою: як легко організувати 15-хвилинне щоденне прибирання
24tv
2024-12-02T18:24:09Z
Куди поїхати відпочити в 2025 році: рейтинг найпривабливіших міст світу
Фокус
2024-12-02T18:15:58Z
Неймовірно гарно: на Київщині відкриється найбільший парк ілюмінації
24tv
2024-12-02T18:09:24Z
Справжній смак свята вже чекає на Вас: «Опілля» зварило спеціальне пиво
Форпост
2024-12-02T17:54:18Z
Допоможе подолати сімейні труднощі: без чого не обійтись у стосунках
Знай
2024-12-02T17:51:32Z
Творить дива: експерти закликали робити одну дію з унітазом перед кожним змиванням
GlavRed
2024-12-02T17:27:34Z
Як 50 років тому з’явився британсько-німецький Ford Escort
AutoCentre
2024-12-02T20:31:09Z
Легенда італійського автопрому на київських дорогах
360ua.news
2024-12-02T20:21:21Z
Безпілотний український бронеавтомoбіль Protector показали у роботі
AutoCentre
2024-12-02T19:46:57Z
Ралійний Subaru WRX STI Кена Блока виставили на продаж
AutoCentre
2024-12-02T19:04:46Z
"Скорпіони" готові до бою: турецькі зброярі викотили новий варіант броньовика Akrep II
InternetUA
2024-12-02T18:51:43Z
Renault Duster залишається фаворитом серед українців
360ua.news
2024-12-02T18:30:18Z
У Києві серед зими помітили швидкісний суперкар Ferrari
Фокус
2024-12-02T18:30:14Z
Автомобільні вподобання українців: які бренди були найпопулярнішими у листопаді
ITC
2024-12-02T18:09:46Z
Зробить з автомобіля генератор енергії: створено "сонячну фарбу" з ККД 20%
Фокус
2024-12-02T17:57:25Z
Перша у своєму роді: на півночі Нідерландів виявили епічний артефакт часів вікінгів
Фокус
2024-12-02T20:03:15Z
Деградація земель серйозно загрожує кордонам планети
Portaltele
2024-12-02T19:34:34Z
Прості компоненти змінюють квантову науку
360ua.news
2024-12-02T19:04:28Z
WhatsApp скоро перестане запускатися на старих iPhone: серед них може бути ваш
InternetUA
2024-12-02T19:01:41Z
Представлено міні-ПК Aoostar GEM 12 Pro Max
Portaltele
2024-12-02T18:34:40Z
«Бомбові циклони» стають частими екстремальними погодними явищами
Portaltele
2024-12-02T18:34:31Z
Жінка стала жертвою аферистів, намагаючись заробити в інтернеті
InternetUA
2024-12-02T18:12:30Z
В monobank оформили 69 000 покупок частинами на Чорну пʼятницю. Найдивніша — пологи, а найдорожча коштувала ₴248 000
ITC
2024-12-02T18:09:52Z
Найбільш «жадібна» функція вашого смартфону: вона здатна посадити батарею всього за кілька годин
InternetUA
2024-12-02T18:01:15Z