MY.UAНовини
Турборежим Великого будівництва: головні питання до законопроекту про примусове відчуження землі
Турборежим Великого будівництва: головні питання до законопроекту про примусове відчуження землі

Турборежим Великого будівництва: головні питання до законопроекту про примусове відчуження землі

У Верховній Раді зареєстрували законопроект, який передбачає прискорену та спрощену процедуру відчуження земельних ділянок на користь суспільних потреб.

Ідеться про законопроект №6422. Ініціатор – прем’єр-міністр Денис Шмигаль і, відповідно, Міністерство інфраструктури України.

Документ вносить зміни до Закону Про відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, зокрема для будівництва автомобільних доріг та інших інфраструктурних об’єктів.

Зміни потрібні для втілення Національної транспортної стратегії України на період до 2030 року. Зміни також вносяться до Кодексу адміністративного судочинства України.

Отже, якщо з власником земельної ділянки та нерухомості, що перебуває на ній, протягом одного місяця не досягається згода про викуп, орган виконавчої влади чи профільне відомство звертається до адміністративного суду з позовом про платне примусове відчуження зазначених об’єктів.

На це мають витратити місяць. Якщо згоди не дійшли, протягом місяця рішення має ухвалити суд. Після адміністративного суду можна подати апеляцію, але одразу до Верховного суду, який теж матиме лише два місяці на розгляд.

Таким чином законопроект встановлює чіткі терміни та спрощені процедури розгляду. Рішення Верховного суду набудуть чинності з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені. Хіба що в Європейському суді з прав людини.

Якщо ж під час судової тяганини буде доведено, що власник землі отримав її незаконним шляхом, то ділянка відчужується без викупу.

Читайте
В Раді зареєстрували закон про прискорення відчуження земель для будівництва доріг

Громадські активісти, експерти з транспортного моделювання та містобудування схвально відгукуються про законопроект і одразу називають найвідоміші такі проблемні ділянки: прокладання Київської обхідної дороги, Подільсько-Воскресенського мосту в Києві (що проходить через Русанівські сади), Харківської дороги, хоча насправді такі є в кожному населеному пункті.

– От наприклад, дорогу навколо Києва неможливо добудувати, тому що там треба викупити від 80 до 120 ділянок. А якщо один зі 120 власників не захоче продавати, то що, не будувати? Ідея правильна. В усьому світі так і роблять.

У держави є пріоритет для придбання землі з метою розвитку інфраструктурних об’єктів. Це нормальна практика, але в нас поки що це все заплутано, на жаль. Розробники закладали думку, щоб хоч якось формалізувати процес викупу землі в Україні, – говорить голова ГО Розвиток інфраструктури Станіслав Гвоздіков.

Ще один приклад – будівництво Подільсько-Воскресенського мосту, який зводять уже три десятки років.

– Там така історія, що траса мосту йде фактично по земельних ділянках садових товариств. І щоб побудувати міст за тим проектом, який затвердили раніше (міст довго будується, люди справді встигли освоїти деякі ділянки, побудувати якусь нерухомість), довелося викуповувати окремі ділянки і будинки, і досі це не закінчено, є певні конфлікти.

Це не нова проблема. Це проблема всіх країн із ринковою економікою, де є приватна власність. Розвиток держави, розвиток країни потребує будівництва певної інфраструктури. Якщо багато земель перебуває в приватній власності, доводиться викуповувати ці ділянки. Тому в таких країнах, де будують інфраструктуру і де є приватна власність, як правило, є закони, які дозволяють примусовий викуп земельних ділянок.

Бо інтереси однієї людини і навіть кількох людей не можуть важити більше, ніж інтереси суспільства. Хоча навіть коли є судові рішення, все одно знаходяться люди, які, як то кажуть, кістьми ляжуть, але не поступляться. У практиці є такі приклади, які на жаль, не вирішуються, – наголошує експерт у сфері транспортного планування Дмитро Беспалов.

Йдеться про викуп. Ніхто не каже, що людині не дадуть гроші за це майно. Це ж не націоналізація. Примусовий – це такий поганий відтінок. Правильніше, це викуп для суспільних потреб.

У всіх країнах є подібне законодавство, тому що дороги, залізницю, іншу інфраструктуру будують в усіх країнах і в цих країнах є власність, і хтось не захоче її продавати.

Цей законопроект є пріоритетним, і в ідеалі його варто ухвалити найближчим часом, щоб уже з початком 2022 року він набув чинності, наголошує радник голови Укравтодору, президент Української Асоціації проектних організацій Вадим Олійник.

Він наголошує, що процедура вилучення ділянок за справедливу оплату на користь суспільних потреб є і сьогодні. Але новий законопроект врегульовує норми пришвидшення відчуження цих ділянок під час ведення дорожніх робіт, облаштування шляхопроводів, мостів, будівництва нових доріг, концесійних доріг чи капітального ремонту наявних.

– Сучасна процедура, визначена законодавством, досить розтягнута в часі і заважає стрімкому розвитку транспортних мереж нашої держави. З чим це пов’язано? З тим, що під час проектування, під час планування розвитку мережі доріг інколи інформація про майбутні об’єкти будівництва стає загальновідомою, і не дуже добросовісні власники цих земельних ділянок або розпорядники цієї землі намагаються зробити наділи на території, де в майбутньому має бути дорога.

Це стосується і проекту КОД (Київська обхідна дорога), й інших великих проектів, наприклад, навколо міста Харкова, а також тих проектів, які плануються. Через такі випадки до нас не йдуть інвестори, оскільки невідома майбутня доля того об’єкта, в який інвестори вкладатимуть кошти, – наголошує Вадим Олійник.

Олійник додає, що люди (власники ділянок) думають, що вони таким чином примножать свої статки. Однак це не так. Є експертиза, і вартість майна визначатиметься згідно з нормативними документами, а не відповідно до бажань власників цих земельних ділянок.

За нинішньою законодавчою базою такі позови розглядаються в загальному судовому порядку. Вони можуть затягуватися через апеляції, касації, повертатися на новий розгляд, і це може тривати десятки років.

– А такі великі інфраструктурні і соціально-економічні об’єкти, як обхідна навколо Києва, в яку вкладається понад 80 млрд грн державного бюджету за останні роки, – це флагманський об’єкт, побудувавши який, ми реалізуємо плани, про які говорили десятки років.

Його можна реалізувати за два роки, тобто будівельники можуть реалізувати, проектанти можуть реалізувати, але все впирається у власників ділянок, які заволоділи цим майном. Якщо будуть прецеденти, що попри все власники не зійдуть, коштів вистачить, щоб побудувати в обхід, але чи буде це раціонально? Суспільний інтерес все ж має переважати над чиїмось особистим інтересом, – наголошує пан Олійник.

Новий законопроект передбачає, що час розгляду на вилучення ділянок скоротиться щонайменше втричі, і такі питання будуть вирішуватися не роками, як зараз, а місяцями.

Радник Укравтодору зазначив, що є декілька рішень, які оскаржуються в судах Харківської області, які затягуються вже рік-півтора, а кошти були виділені, проведено проектно-кошторисні роботи, розпочалися будівельні роботи, і на жаль, об’єкт впирається в чиюсь ділянку (законно чи незаконно отриману, це доводиться в суді).

– Але, наприклад, під час інспектування маршруту Київської обхідної дороги було виявлено 27 об’єктів забудови без містобудівельних документів, тобто без дозволу забудували ділянки на місці прокладення майбутньої окружної дороги.

Це неприпустимо, такі об’єкти потрібно зносити, ці земельні ділянки потрібно вилучати, а щодо тих, хто ухвалював  рішення про виділення ділянок, моя позиція чітка: їх потрібно притягати до відповідальності. Оскільки, знаючи про важливість цього об’єкта, вони виділяли земельні ділянки, а отже – зловживали службовим становищем. А люди, які їх отримували, теж, певно, мали свою зацікавленість, – каже Вадим Олійник.

Олійник додає, що загалом для користувачів доріг це позитивний ефект, позитивний соціально-економічний ефект, для перевізників – це швидший логічний маршрут і менше витрачання часу в заторах.

– Через Київ, через Львів ідуть щодня вантажівки, які створюють затори, а їх треба пускати в обхід.  Наскільки це допоможе розвитку дорожньої мережі? Я думаю, що чіткі терміни, безапеляційність рішень Верховного суду, який визначається головним в ухваленні остаточних рішень, відіграють свою роль. За два-три місяці питання щодо вилучення ділянки або іншого об’єкта у зв’язку з суспільними потребами буде вирішено.

Отже, це розв’яже руки як Укравтодору та Мінінфраструктури, так і повноцінним інвесторам, які готові інвестувати в приватно-державне партнерство, в концесійні об’єкти. І згодом через зовсім невеликий період часу ми оновимо дорожню мережу і вирішимо проблему з транзитними потоками, оскільки ми сьогодні втратили автомобільний транзитний потенціал через події на Сході України, – зазначає радник голови Укравтодору.

Ще законом 2010 року було передбачено примусове вилучення земельної ділянки на користь суспільних потреб, наголошує адвокат юридичної компанії Investment Service Ukraine Володимир Пищида.

У цьому законі прописані два терміни: викуп, коли власник не заперечує щодо передачі земельної ділянки у власність влади і примусовий порядок – це робиться в тому разі, коли власник не зацікавлений у відчуженні земельної ділянки, однак його земельна ділянка вкрай необхідна для загальних соціальних потреб.

– Чинний закон передбачає і саму процедуру примусового відчуження, і оцінку. Оцінку проводить власним коштом орган виконавчої влади, який і ініціює відчуження. Якщо власник земельної ділянки не згоден із ціною, яка зазначена органом виконавчої влади, він може провести повторну оцінку, але вже за власний кошт.

Новий законопроект – лише про процесуальні моменти, які стосуються розгляду справи в суді та термінів. Він прискорить усі процеси, бо раніше якщо власник відмовлявся відчужувати добровільно земельну ділянку, орган виконавчої влади звертався до суду першої інстанції – до адмінсуду, а власник міг звернутися зі скаргою до апеляційного суду, а потім уже,  якщо апеляційний суд залишить рішення без змін, звернутися з касаційною скаргою на постанову апеляційного суду. Тепер же апеляційною установою одразу визначений лише Верховний суд, – говорить Володимир Пищида.

За власниками залишається право подати заяву до Європейського суду з прав людини, оскільки конвенція про основоположні права гарантує право власності. Однак юристи не передбачають масових позовів.

– Масових позовів до ЄСПЛ не буде, оскільки в пояснювальній записці, яка йде разом із законопроектом, чітко пояснюється, навіщо цей законопроект, на що він спрямований, які суспільні відносини він регулюватиме, – зазначає юрист.

Водночас більшість експертів наголошують і на відвертих корупційних ризиках, неточностях у законодавстві.

– Наприклад, якщо власник земельної ділянки буде категорично не згоден із запропонованою ціною викупу. То як? То виходить, того, хто прийматиме рішення про вартість треба буде якось мотивувати? Немає прозорого механізму оцінки.

От ви, наприклад,  володієте будинком на Святошині. Вам кажуть: ваш будинок вартує 10 тис. грн. Що робити ? Судитися? Чому я маю судитися, якщо до мене прийшли. Для забезпечення прозорості ухвалення рішень необхідно продумати механізм, наприклад проводити процедури викупу через систему Prozoro, – каже голова ГО Розвиток інфраструктури Станіслав Гвоздіков.

Гвоздіков додає, це потрібно для того, щоб усі все бачили, щоб двоє сусідів з однієї вулиці, чиї земельні ділянки потрапили на шляху прокладання того чи іншого інфраструктурного об’єкта, могли знати, за які гроші викупили їхні земельні ділянки. Бо перший продасть за 5, другий за 10 тис.

– Механізм треба вибудовувати. Будь-який судовий процес за бажання можна затягнути. Затягування процесу – це крайній захід будь-якої сторони, яка не може знайти правду. Головна проблема – забезпечити оцінку. Хто її робить і як, за яким порядком роблять оцінку, хто і як її може оскаржити. Бо так можна ламати через коліно і казати, що оцінка вашої ділянки 7 тис. 560 грн за ринкової вартості $200 тис.

Законопроект у такому вигляді ще доволі сирий. Його треба доопрацьовувати, слухання проводити, депутатам треба радитися. Не думаю, що це швидка історія, але вважаю, що це дуже потрібна історія, – каже голова ГО Розвиток інфраструктури Станіслав Гвоздіков.

Що прозорості потребує процедура експертизи, переконаний і радник голови Укравтодору Вадим Олійник.

– У питанні експертизи вбачаю пересторогу, і на виконання цього закону ще має бути врегульовано підзаконні нормативно-правові акти: постанови Кабміну, накази міністерств, де слід чітко визначити порядок проведення експертизи в максимально наближеній до реальності ситуації.

Щоб експертизи були прозорими, щоб фахівці  відповідали перед законом у разі порушення норм, щоб їх не можна було підкупити чи залякати на користь тих чи інших осіб, – наголошує Вадим Олійник.

Олійник також наголосив, що ці фахівці мають бути висококваліфікованими, незалежними, а також підконтрольними. Тобто новостворена ДІАМ замість корумпованої ДАБІ має таких людей атестувати.

– У нас є багато законів, що суперечать один одному, і тоді рішення за суддею, він каже А або Б. Це не дуже правильно, тому що закони мають бути впорядковані і без суперечностей. На практиці, я думаю, це будуть судові історії, а судові історії – це довго, – додає транспортний планувальник Дмитро Беспалов.

Також він наполягає на тому, що варто закладати вартість викупу землі в сам проект будівництва, бо є випадки, коли вартість землі зашкалює, і сам проект того не вартує.

– Викуповувати землю сільськогосподарського призначення і міську – це різні речі. Земля коштує різних грошей. До речі, тоді власне вартість землі, яку викуповують, треба вкладати у фактичну  вартість проекту, коли робиться його техніко-економічне обґрунтування.

Що я маю на увазі, що якщо викуповувати землю коштує дуже дорого, то, можливо, і проект в такому вигляді виконувати немає сенсу. Я зараз натякаю на Шулявську розв’язку, тому що якщо її реалізувати в повному обсязі, треба викуповувати достатньо великий шматок землі, з нерухомістю, потім все це зносити, і це дуже дорого, і тоді, можливо, не варто робити проект у такому вигляді, якщо треба викуповувати такі обсяги,  – говорить експерт.

Ухвалення цього законопроекту однозначно стане поштовхом до розбудови українських доріг, а це, відповідно, підвищить конкурентоспроможність транспортної мережі, збільшить кількість транзитних перевезень i туристичних поїздок.

Важливо, щоб у підсумку державу не закидали позовами до Європейського суду з прав людини. А для цього слід упорядкувати не лише терміни судочинства, а й забезпечити справедливу оцінку землі.

Читайте
За рік в Україні відремонтували близько 5 тис. кілометрів доріг - Укравтодор
Теги за темою
Будівництво
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Інопланетяни з паралельного всесвіту серед нас, але ми не знаємо про це: що виявили вчені
Фокус
2025-02-01T11:36:27Z
350 студентів університету в Італії змушені перескладати іспит через використання ChatGPT
InternetUA
2025-02-01T11:27:59Z
Gaia завершує свою зоряну одісею, залишаючи космічну спадщину
Portaltele
2025-02-01T11:03:33Z
OpenAI представила нову модель o3-mini для складних логічних завдань
360ua.news
2025-02-01T11:03:27Z
Valve влаштовує у Steam новий фест: є лише 7 днів, щоб отримати іграшку мрії за копійки
Знай
2025-02-01T10:51:02Z
Різники великих білих акул розширили свої "угіддя" в океані: де вбивці орудували цього разу
Фокус
2025-02-01T10:45:05Z
Легендарний Zeus шокував фанатів Counter-Strike 2 думкою про NiKo та його перехід у Falcons
24tv
2025-02-01T10:39:39Z
Названо смартфони Samsung, які будуть оновлюватися 7 років – аж до 2032 року
InternetUA
2025-02-01T10:34:45Z
Найбільший проєкт зеленої енергії з 350 тис. дзеркалами закривають: причини
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T10:27:00Z
Що в собі слід розвивати, щоб бути привабливішим – і ні, це взагалі не про зовнішність
24tv
2025-02-01T11:51:39Z
"Рецепт довголіття": 111-річна жінка поділилася своїм секретом
Фокус
2025-02-01T11:30:30Z
Садівники відходять від хімії та для зберігання абрикос використовують охолодження
AgroPortal
2025-02-01T11:30:12Z
Гороскоп на лютий 2025 для Стрільців: кохання, успіх, гроші та задоволення
GlavRed
2025-02-01T11:27:41Z
Чорний часник - липкий, солодкий, без запаху – і по 2000 гривень за кіло
Комсомольская правда
2025-02-01T11:04:01Z
З магазинним не зрівняти: ароматне вівсяне печиво за 20 хвилин
24tv
2025-02-01T10:45:59Z
Нізащо не здогадаєтесь причину: навіщо на куртках роблять два замки
TSN
2025-02-01T10:33:48Z
Де захована іграшкова машинка: лише найуважніші знайдуть її за 5 секунд
GlavRed
2025-02-01T10:27:51Z
Ви будете здивовані: навіщо у 19 столітті до ніг домогосподарок прив'язували нитки
24tv
2025-02-01T10:27:08Z
Удар по Полтаві 1 лютого: кількість загиблих зросла
TSN
2025-02-01T11:54:01Z
В Антонівці на Херсонщині внаслідок атаки з дрона загинув чоловік
УкраинФорм
2025-02-01T11:30:57Z
За пограбування літньої подружньої пари та зґвалтування жінки засуджено жителя Білгород-Дністровського району
Украина Криминальная
2025-02-01T11:24:12Z
За розбійний напад на колишню співмешканку жителя Полтавського району засудили до 8 років ув’язнення
Украина Криминальная
2025-02-01T11:24:02Z
У Київській області внаслідок нічної БПЛА-атаки РФ сталися пожежі, пошкоджено будинки — фото
ZN UA
2025-02-01T11:21:33Z
На Харківщині під ударом була газова інфраструктура та цивільні об’єкти, – ОВА
24tv
2025-02-01T11:21:24Z
Росіяни атакували з дрона селище на Херсонщині, поранений чоловік
УкраинФорм
2025-02-01T10:57:44Z
У Херсоні через російську агресію в січні загинули 16 цивільних, ще 154 поранені
УкраинФорм
2025-02-01T10:39:47Z
Росія атакувала Хмельниччину безпілотниками: в області спалахнула пожежа
24tv
2025-02-01T10:27:46Z
У міжнародній федерації хокею розповіли про вплив Трампа на повернення росіян
ZN UA
2025-02-01T11:37:41Z
Тренер Лечче підтвердив трансфер Патріка Доргу в Манчестер Юнайтед
360ua.news
2025-02-01T11:30:30Z
Ф'юрі вперше звернувся до фанів після завершення кар'єри: що сказав "Циганський король"
24tv
2025-02-01T11:27:43Z
Чемпіонат Європи з біатлону-2025: результати жіночої гонки переслідування
TSN
2025-02-01T11:27:20Z
Снігур вийшла у фінал кваліфікації на турнірі WTA в Румунії
УкраинФорм
2025-02-01T11:27:07Z
Карпати — Железнічар: онлайн-трансляція контрольного матчу
Football.ua
2025-02-01T11:21:43Z
Ексфутболіст збірної України щиро зізнався, чи вірить у невинуватість Мудрика в допінг-скандалі
24tv
2025-02-01T11:12:08Z
Біатлон. Персьют ЧЄ-2025 завершився перемогою австрійки Бендіки, Меркушина - у топ-20
УкраинФорм
2025-02-01T10:48:47Z
Вдарив сильніше Тайсона, – Пол відзначив удар брата суперника Усика
24tv
2025-02-01T10:48:27Z
У столиці викрили організацію комуністичної ідеології, яка зривала мобілізацію та закликала не донатити на ЗСУ
Khreschatyk
2025-02-01T11:48:24Z
В Україні буде похолодання: повідомили прогноз на найближчі дні
Gazeta UA
2025-02-01T11:45:00Z
Ракетний удар по Одесі: пошкоджені близько 15 пам’яток культурної спадщини
УкраинФорм
2025-02-01T11:39:14Z
Росіяни намагаються просуватися Харківщиною: Братчук повідомив про небезпеку
TSN
2025-02-01T10:33:32Z
Під час нічного обстрілу Нікополя пошкоджена лікарня, поранена пацієнтка
УкраинФорм
2025-02-01T10:30:39Z
Битва за Покровськ: росіяни різко змінили тактику
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T10:28:03Z
Львів чи Ужгород: де квартири в новобудовах та на вторинці коштують дешевше
24tv
2025-02-01T10:21:43Z
Росіяни здійснили наймасованішу атаку на Запоріжжя: в ОВА назвали мету окупантів
24tv
2025-02-01T10:21:26Z
Оригінальні привітання для колеги з Днем народження
24tv
2025-02-01T10:21:24Z
Поліція перевіряє дії викладача Карпенка-Карого, якого звинувачують у сексуальних домаганнях
24tv
2025-02-01T11:51:27Z
Пішов з життя заслужений артист України Станіслав Колокольніков
24tv
2025-02-01T11:34:19Z
Гільдія авторів США запровадить сертифікацію книг, створених «людським інтелектом», а не ШІ
Детектор М
2025-02-01T11:30:49Z
Максим Галкін возз'єднався із сім'єю і показав будинок на Кіпрі - деталі
GlavRed
2025-02-01T11:27:09Z
Зірка серіалу "Емілі в Парижі" Лілі Коллінз вперше стала мамою
Комсомольская правда
2025-02-01T11:18:13Z
Повернення «Білого лотоса» та «Нульовий день» із Робертом Де Ніро. Вісім серіалів лютого
AIN
2025-02-01T10:18:54Z
3 найкращі серіали Netflix, які потрібно подивитися просто зараз
Фокус
2025-02-01T10:15:45Z
«СВО “Війна і мир”»: прочистити мозок спершу українцям
Детектор М
2025-02-01T10:01:41Z
Війна Меланії Трамп і Анни Вінтур: чи потрапить перша леді США на обкладинку Vogue
Фокус
2025-02-01T09:30:41Z
В Україні торік смертність перевищила народжуваність майже втричі - Мін’юст
УкраинФорм
2025-02-01T11:54:30Z
Сирський анонсував впровадження нової програми підготовки інструкторів для навчальних центрів
УкраинФорм
2025-02-01T11:45:22Z
Юсов розповів про ротацію солдатів КНДР у Курській області
ZN UA
2025-02-01T11:40:57Z
Розкриті технічні характеристики німецької високоточної мінометної системи Nemo
InternetUA
2025-02-01T11:31:32Z
У ГУР розповіли, куди військові можуть передавати затрофеєні ворожі дрони, радіостанції та РЕБи для вивчення
УкраинФорм
2025-02-01T11:27:19Z
Болгарія отримала свій перший винищувач F-16
Европейская правда
2025-02-01T11:19:34Z
Буданов передав митрополиту Епіфанію ікону «Свята Трійця» XIX століття, яка вважалася втраченою
УкраинФорм
2025-02-01T11:12:28Z
Міноборони допустило до використання безпілотний авіаційний комплекс українського виробництва
InternetUA
2025-02-01T11:03:31Z
Українець виставив на продаж камінь за вартість київської квартири, чим особливий: "Такого чуда природи немає ніде в світі"
Политека
2025-02-01T11:03:25Z
Вчені спростували популярний міф про ранкову каву
24tv
2025-02-01T10:27:45Z
ТЦК та лікарів ВЛК чекає кримінальна відповідальність: як каратимуть за примусову мобілізацію
Знай
2025-02-01T08:36:39Z
«Кохання на виживання»: як покращити токсичні стосунки за допомогою «Атоксілу»
Детектор М
2025-02-01T08:00:08Z
Не намагайтеся повторити: 54-річний чоловік потрапив до лікарні після небезпечного експерименту із пінцетом
Знай
2025-02-01T04:51:15Z
2 прості кроки, і проблема зникне: як прибрати роздратування після гоління
GlavRed
2025-02-01T04:27:55Z
Гороскоп на завтра 2 лютого: Тельцям - грандіозний прибуток, Рибам - успіх
GlavRed
2025-02-01T04:27:26Z
Вперше за 3 роки: в Уганді зафіксували новий спалах Еболи
24tv
2025-01-31T20:15:26Z
Безсоння піде в минуле: вчені та лікарі розповіли, як досягти ідеального сну
Фокус
2025-01-31T18:27:47Z
Знайшли новий гормон, який зменшує апетит: стимулювати його виділення зовсім просто
24tv
2025-01-31T18:15:58Z
Молдова почала постачати 3 млн кубів газу в охоплене енергокризою Придністров’я
Европейская правда
2025-02-01T11:54:09Z
Дефіцит газу в ПСГ: "Нафтогаз" спричинив проблему, а платитимуть з держбюджету
ZN UA
2025-02-01T11:46:07Z
Претензій і позовів на 27 мільйонів: Держекоінспекція назвала головних порушників природоохоронного законодавства
Знай
2025-02-01T11:42:50Z
Фонд держмайна виставив на продаж завод «Радіореле»
УкраинФорм
2025-02-01T11:39:32Z
Тарифи на комуналку: в НБУ спрогнозували, як вони зміняться в 2025 році
Политека
2025-02-01T11:27:10Z
Стрімко подешевшав на 27%: популярний овоч б’є рекорди за падінням ціни
GlavRed
2025-02-01T11:27:10Z
Ліміти на перекази від 1 лютого: банки попередили українців про зміни
TSN
2025-02-01T11:21:07Z
В Україні зросла кількість звернень щодо рейдерства бізнесу
AgroNews
2025-02-01T11:18:53Z
Тайвань заборонив держустановам користуватися послугами DeepSeek
УкраинФорм
2025-02-01T11:12:24Z
У Києві врятували знаковий автомобіль Lincoln Сontinental
AutoCentre
2025-02-01T11:34:48Z
Парковка в аеропорту обійшлася чоловікові у 200 тисяч доларів: як таке можливо
24tv
2025-02-01T10:48:12Z
Українці відновлюють попит на нові авто: що частіше купують
ТСН
2025-02-01T09:51:34Z
Працівник автосалону розбив новітній суперкар Lamborghini за $600 000
Фокус
2025-02-01T09:15:34Z
Новий Lamborghini Revuelto розбили під час доставки власнику
AutoCentre
2025-02-01T08:12:06Z
Найдешевший кросовер Fiat за ціною Renault Duster отримав цікаві деталі
Gazeta UA
2025-01-31T21:00:07Z
У чоловіка поцупили "невикрадне" авто за $227 000 менш ніж через 60 годин після купівлі – фото
TSN
2025-01-31T19:36:13Z
Механік назвав 5 японських машин, які б ніколи не купив
24tv
2025-01-31T19:30:05Z
Держспецтрансслужба отримала пікапи Volkswagen Amarok
AutoCentre
2025-01-31T18:30:35Z
РФ атакувала ракетами, дронами і бомбами: Зеленський відреагував на обстріл України
TSN
2025-02-01T11:54:59Z
На Сумщині внаслідок нічного авіаудару РФ загинули троє поліцейських
УкраинФорм
2025-02-01T11:51:59Z
Намагалися створити «повстанський рух» в Україні: СБУ затримала п'ятьох російських агентів
УкраинФорм
2025-02-01T11:51:55Z
Сійярто каже, що слід серйозно ставитися до обмовки Трампа про Іспанію в БРІКС
Европейская правда
2025-02-01T11:42:30Z
Німецька ультраправа партія AfD одержима Трампом і Маском — CNN
ZN UA
2025-02-01T11:42:14Z
Безрукова знову повернулася на посаду в Агенцію оборонних закупівель
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T11:18:04Z
Як лаються у Польщі: грубі вислови та прокльони польською
24tv
2025-02-01T11:12:31Z
Росія цинічно вдарила по Полтаві: в прокуратурі назвали тип ракети, якою атакував ворог
24tv
2025-02-01T11:12:10Z
Якщо Україна впаде? Що означає цей сценарій для Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T11:03:43Z