Уже цього тижня в Україну прийдуть справжні зимові морози. Температура повітря опуститься до -10 градусів і навіть нижче. Це може стати критичних для української енергетики, адже зараз запаси вугілля і газу значно нижчі, ніж восени, коли вперше заговорили про можливі віялові відключення електроенергії. Влада запевняє, що українцям нема чого перейматися і Україна зможе пережити цю зиму. Чи так це насправді?
Про це пише ВВС.
Уже півтора місяці в Україну поставляють електроенергію з Білорусі, хоча раніше Уряд запевняв, що не робитиме цього ні за яких умов. Незважаючи на це, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль говорить, що ситуація в енергетиці стабільна, хоча дуже напружена. Чиновник зауважив, що вистачить і вугілля, і газу, а ймовірні віялові відключення і кризу в енергетиці називає "черговим фейком".
"Опалювальний сезон проходить стабільно, енергоресурсів достатньо, а тарифи для населення, як ми й обіцяли, не зростатимуть", - говорить прем’єр.
Однак оглядачі попереджають, що ситуація в Україні критична. Не виключено, що відновлять прямі поставки газу із Росії. Цього не було від листопада 2015.
Ситуація з вугіллям
Уряд запевняє, що вугілля вистачить. За словами Дениса Шмигаля, у грудні очікується майже 2 млн тонн поставок імпортного та українського вугілля при споживанні 1,7 млн тонн. Таку ж ситуацію прогнозують і на наступні зимові місяці.
За останні три місяці було імпортовано пів мільйона тонн палива і ще стільки законтрактовано. Поставки йдуть з Австралії, Колумбії та США.
Чи вистачить цього, якщо за розрахунками за опалювальний сезон Україна споживає близько 10 млн тонн вугілля, дві з яких імпортні? Станом на 15 грудня запаси вугілля на складах ТЕС були меншими за пів мільйона тонн.
Як зазначає експерт Олексій Хобатюк, це удвічі менше мінімально потрібних та уп'ятеро менше планових запасів. 8 грудня СБУ відправило урядові звіт, у якому йдеться, що кілька українських ТЕС опинилися у кроці від зупинки, а запаси вугілля є критичними.
Прем’єр-міністр обмовився про існування цього документа, однак зазначив, що у ньому йдеться про ситуацію на окремих електростанціях, і Уряд уже працює над її вирішенням.
Тривожним дзвіночком можна вважати також те, що депутати хотіли терміново змінити бюджет за два тижні до кінця року, щоб додати понад 2 млрд грн на "стабілізацію роботи державних вугледобувних підприємств". Ще одним дзвіночком є рішення Уряду передбачити можливість закуповувати газ для ТЕС і ТЕЦ, для яких основним паливом є вугілля.
Депутатка Людмила Буймістер, яка колись входила до партії "Слуга народу", назвула сьогоднішню енергетичну ситуацію в Україні найбільш кризовою за часи незалежності. На її думку, не допоможе навіть збільшене навантаження на АЕС, як це пропонує Уряд. Зараз від віялових відключень Україну рятує тільки тепло і рясні дощі, які поповнили повністю "спущені" восени ресурси українських гідроелектростанцій. Потім, зазначає народна обраниця, щоб пережити зиму, можливо доведеться відновити імпорт електрики не лише з Білорусі, але й з Росії.
Ситуація з газом?
З газом ситуація не краща. Україна імпортує газ із Європи, яка у свою чергу велику частину отримує з Росії. Однак Європі теж бракує газу, а ціни на блакитне паливо на європейському ринку нині сягають понад 1700 доларів за тисячу кубів.
Станом на 14 грудня запаси газу в українських сховищах становили 15 млрд кубів. За два місяці опалювального сезону використали майже 20% палива від усіх запасів. Це без суттєвих морозів.
Варто зазначити, що навесні 2021 року Україна закінчила опалювальний сезон з 15 млрд кубів газу у сховищах. Його закупили ще у 2020-му за зовсім іншими цінами. Важливо також те, що півтора мільярда кубів в українських ПГС є приватними і не належать Україні. Тобто власники цього палива можуть у будь-який момент його забрати.
Раніше прем’єр Шмигаль пояснював, що Україні для зимування потрібно 8 млрд кубів газу, а за умов жорстких морозів - 10 мільярдів кубів. Чи вистачить того, що ми маємо сьогодні, для опалювального сезону?
Голова "Нафтогазу" Юрій Вітренко називає нинішні запаси газу у сховищах "нормальними". За його словами, цей показник вищий, ніж середній у 2014-2018 роках. Однак сьогоднішній показник значно нижчий, ніж у останні два роки: у 2019 у ПСГ було 22 млрд кубів газу, а у 2020 - 28 млрд кубів.
Експерти вважають, що сьогоднішні цифри свідчать про те, що енергетична криза цієї зими реальна, і наприкінці опалювального сезону доведеться докуповувати газ. Однак навряд Україна зможе отримати додатковий газ з Європи. Їхні сховища теж майже порожні.
Окрім цього, Європа на 45% залежить від російського газу. А Україна у свою чергу третину свого газу отримує з Європи.
Нагадаємо, що тарифи на тепло в Україні зростають, але не для всіх.
Читайте також, що в Нафтогазі пояснили, чому газ горить жовтим.
Щоб не пропустити найцікавіші новини - читайте нас у Telegram та Viber.