MY.UAНовини
Кримська платформа, переговори з Байденом та санкції РНБО: політичні підсумки 2021
Кримська платформа, переговори з Байденом та санкції РНБО: політичні підсумки 2021

Кримська платформа, переговори з Байденом та санкції РНБО: політичні підсумки 2021

2021 рік запам’ятається українцям активізацією політичної діяльності після кризи 2020-го, коли більшість проектів довелося поставити “на паузу”.

Політичний сезон-2021 точно можна назвати спекотним – хоча б через те, що влада зайнялася виконанням обіцянок на політичній арені.

Додавало напруження на міжнародній арені й скупчення російських військ на українському кордоні, через яке Україна активізувала діалог із союзниками.

Факти ICTV розповідають про найбільші політичні події 2021 року та їхнє значення для життя України.

Активізація РНБО

Майже щотижневі засідання Ради національної безпеки та оборони стали нормою у 2021 році, й ухвалені на них рішення нерідко торкалися української політики.

Наприклад, у лютому санкції за підозру у фінансуванні тероризму ввели проти одного з народних депутатів. А обмеження проти ще одного нардепа стосувалися питання пропаганди та дезінформації.

– Найбільше наше досягнення і всього українського народу – це створення РНБО. Як ми й обіцяли, як нас просили наші українці, коли нас обирали парламент: коли ви будете саджати? Ось, ми починаємо цю стратегію – саджати будемо, – висловився нардеп від Слуги народу Микола Тищенко.

Читайте
Кримінального авторитета із санкційного списку РНБО засудили на Миколаївщині

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко називає санкції РНБО найбільшою несподіванкою, яка стала відправною точкою для багатьох інших тенденцій 2021 року.

– Головна подія року – санкції РНБО. Вони суттєво підняли роль РНБО в системі влади і стали достатньо потужним та дієвим інструментом президента, втім, неоднозначним.

Вони, хоча й виходять за межі традиційного правового поля, стали ефективною “зброєю” в руках глави держави, – висловлює думку Фесенко.

Із наслідками діяльності РНБО нам доведеться жити ще не один рік, вважає політолог Ігор Рейтерович. Адже нині її рішення безпосередньо впливають на політичний “клімат” України.

– Усі ті рішення, які ухвалювали… вони серйозно змінили політичний, і частково навіть соціально-економічний ландшафт України. Наслідки (діяльності РНБО. – Ред.) ми бачитимемо й протягом наступних років, – прогнозує Рейтерович.

Звільнення Разумкова

Найбільшою подією для монобільшості стало звільнення Дмитра Разумкова з посади спікера Верховної Ради.

У Слузі народу заявили, що на момент голосування Разумков відступив від принципів президентської команди та більше не може бути її представником на такій відповідальній посаді.

Дуже швидко екс-спікер підтвердив побоювання колег фракції, анонсувавши власний політичний шлях – створення міжфракційного депутатського об’єднання та партії у майбутньому.

– Разумков протягом останнього року грав досить самостійну роль – дистанціювався від президента. Тому президентська команда вирішила поставити на 100% “свою” людину, щоб контролювати законодавчі процеси і ситуацію у парламенті, – пояснює Фесенко.

Дистанціювання від команди призвело й до того, що наразі Разумков став новим обличчям у боротьбі за посаду президента на виборах у 2024 році.

Хоча останні соцопитування й показують, що екс-спікер посідає лише 5-6 місця за симпатіями українців, нині очевидно, що він забрав частину прихильників Зеленського.

Закон про деолігархізацію

Так званий закон про деолігархізацію Верховна Рада ухвалила 23 вересня, попри значну критику з боку суспільства та експертів.

Його мета – зменшити вплив великих бізнесменів на політичні процеси в країні. Тобто, щоб партії банально не голосували за законопроекти в інтересах окремих осіб.

Закон набере чинності 7 травня 2022 року і діятиме впродовж 10 років. Він має стати тимчасовим запобіжником, який дозволить змінити правила гри для великого бізнесу.

– Ми пройшли Рубікон у боротьбі з олігархатом. У цих словах немає пафосу, адже ухвалення антиолігархічного закону, а за ним і змін до Податкового кодексу, які також б’ють по олігархах – це (законопроект. – Ред.) 5600, це було справжньою подією для всієї країни.

Той рівень супротиву, який досі чинять олігархи, той рівень розголосу і медійного негативу проти нас, який спеціально здійснюється з їхнього боку – безпрецедентний, – прокоментував Фактам ICTV народний депутат із фракції Слуга народу Данило Гетманцев.

Водночас експерти наголошують: аби так звані олігархи й надалі не впливали на українську політику, варто ухвалити дієві антитрастові закони та провести судову реформу.

Перед голосуванням за закон у другому читанні також з’явилося багато зауважень щодо його антиконституційного характеру. Дмитро Разумков, зокрема, вказував, що документ наділяє РНБО правом визначати хто є олігархом, хоча головний закон не передбачає такої норми.

Проти ухвалення закону виступала й уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

– Результати здійсненого нами аналізу положень законопроекту викликають занепокоєння, оскільки дають змогу зробити висновок, що його норми не відповідають Конституції України, а їх реалізація призведе до порушень прав і свобод людини та громадянина, – йдеться у її листі до тодішнього глави парламенту Дмитра Разумкова.

Денісова зауважувала, що крім наділення РНБО невластивими їй повноваженнями, законом про деолігархізацію обмежують права людини за майновим станом та опосередковано вводять цензуру у ЗМІ, що також суперечить Конституції України.

Через значну критику закон направили на розгляд Венеційської комісії, але все одно ухвалили у другому читанні, не дочекавшись відповідних висновків.

Українські юристи також стурбовані тим, що документ створює не лише привід для звернення у Конституційний суд, а й у міжнародні суди.

– Я вважаю, що Конституційний суд визнає його (законопроект про олігархів, – Ред.) неконституційним, коли той потрапить на розгляд. Але якщо його до того часу ухвалять і виконуватимуть, то окремі особи матимуть змогу оскаржувати свої звільнення чи притягнення до відповідальності в Європейському суді з прав людини, – пояснював юрист Ростислав Кравець перед голосуванням у першому читанні.

Читайте
Потрібні прозорість і судова реформа: посол Британії про закон про деолігархізацію

Міжнародні оглядачі сумніваються, що у його нинішньому вигляді закон дозволить зробити крок до справжньої деолігархізації України. Вони побоюються, що “правосуддя” чинитиметься тільки проти кількох олігархів. А дехто каже про те, що закон – лише початок концепції, яку неможливо реалізувати без додаткових механізмів.

– Повний провал у боротьбі з олігархами. Наприймали щось незрозуміле, замість того, щоб ухвалювати нормальні зміни в антимонопольне законодавство, корпоративне законодавство тощо, – наголошує народний депутат із фракції Голос Ярослав Железняк.

Зеленський і Байден

Для Зеленського 2021 рік ознаменувався серединою його каденції, підсумок якої підбили під час прес-конференції, що більше запам’яталася своїми скандалами, аніж наповненням.

Найбільшою подією у політичному житті президента України стала його зустріч з главою США Джо Байденом, яка посилила позиції співпраці зі Сполученими Штатами. Зокрема у питанні оборони.

– Візит поставив на системну базу фундамент двосторонніх відносин України та Сполучених Штатів. Особливо в оборонній сфері – була підписана нехай рамкова, але угода співпраці у цій галузі. Ми бачимо, що вона розвивається навіть з точки зору інституційних контактів…

Друге – оновлення хартій стратегічного партнерства. Фактично, відновлення інституції та оновлення самого документу – це важливий крок вперед, – переконаний глава центру Пента.

Водночас Рейтерович вважає, що між президентами України та США не виникло якоїсь “хімії” і їхні стосунки залишаються виключно на робочому рівні.

– У мене враження, що США вірять в Україну, в український народ, але не вірять у президента Зеленського. Це дуже добре було видно під час останньої телефонної розмови (з Байденом. – Ред.) за відсутністю коментарів.

Складається враження, що вони намагаються максимально дистанціюватися від прямих контактів. Не діяти по лінії президентів, а дипломатичних відомств, – розмірковує політолог.

Кримська платформа

Коли йдеться про міжнародну дипломатію, не можна не згадати й про саміт Кримської платформи. Вперше за останні роки питання деокупації Криму вивели на найвищий міжнародний рівень.

Він зібрав делегації 43 країн світу, а також представників Європейської ради, Європейської комісії, НАТО, Ради Європи та ГУАМ, які вкотре підтвердили підтримку України у її прагненні деокупувати півострів.

Фактично, вперше за сім років у нас з’явився сталий інструмент для деокупації півострова та координації із союзниками у цьому питанні.

Рейтерович визнає, що створення Кримської платформи справді зіграло значну роль у питанні деокупації Криму, але нині її розвиток викликає сумніви.

– Це була подія, яка дозволила подивитися на проблему під іншим кутом, вчергове затвердила світову підтримку України, яка виступає проти окупації Криму.

Але після цього ми не побачили жодних конкретних кроків, спрямованих на розвиток Кримської платформи… Навіть коли після засідання затримали кримських татар за надуманими звинуваченнями, ми не побачили категоричних звернень країн-учасницьКримської платформи, – пояснює він.

Вагнергейт

Найбільшим політичним скандалом цього року можна сміливо назвати спецоперацію із затримання членів ПВК Вагнер, яка у народі отримала назву Вагнергейт. Про нібито її зрив та причетність до нього вищих посадових осіб України почали писати ще минулого року.

У 2021-му історія отримала продовження, зокрема завдяки підготовці розслідування Bellingcat. Опублікували його лише у листопаді, але в ньому не підтвердилися численні звинувачення опозиції.

За версією журналістів Bellingcat, спецоперація справді була, і планувалася ще за часів п’ятого президента Петра Порошенка, хоча її формат дещо й змінили.

Читайте
Шукали – не знайшли: в Bellingcat не виявили доказів, що Єрмак попередив Лукашенка щодо вагнерівців

Зеленський знав про неї, але рішення про початок ухвалював глава Офісу президента Андрій Єрмак, оскільки глава держави тоді був зайнятий. Єрмак вирішив посунути її на тиждень, адже вдалося досягнути домовленості про нове перемир’я на сході України, яке також не хотіли зірвати.

Як все завершилося, ми чудово знаємо – затриманням вагнерівців у Білорусі та їхньою подальшою екстрадицією до РФ.

Проте жодного підтвердження зливу інформації спецслужбам Білорусі або Росії Bellingcat не опублікував, тому навряд чи цей скандал продовжать роздувати.

Підозра п’ятому президенту

20 грудня, вже коли здавалося, що політичний сезон 2021 року не відзначиться новими сюрпризами, Державне бюро розслідувань повідомило про підозру у державній зраді (ч. 1 ст. 111 ККУ) та створенні терористичної організації (ч. 1 ст. 258-3 ККУ) п’ятому президенту України, нардепу Петру Порошенку.

Хоча ДБР і викликало його на допит 23 грудня, Порошенко заявив у відеозверненні, що перебуває з візитом у Польщі і повернеться лише у січні наступного року.

Діяльність правоохоронних органів – не політична площина, проте від опозиційного табору постійно лунають заяви про те, що справа має політичний характер.

Але публікація так званих “плівок Медведчука” не могла не привернути увагу правоохоронних органів. А в них неодноразово згадувався п’ятий президент, тому було б щонайменше дивно, якби він не фігурував у розслідуванні.

– Це не перша і, можливо, не остання справа проти Петра Порошенка, але найбільш серйозна, з потенційними ризиками. Поки що ця подія має символічне значення…

Це не подія, яка щось визначає. Подивимось, що буде наступного року. Вона є наслідком “плівок Медведчука”, – зауважує Фесенко.

Утім, ця історія жодним чином не впливає на українську політику цього року. Це – такий собі погляд у політичне життя 2022 року.

І стане продовженням історії справ проти Порошенка, фінал якої ми навряд чи побачимо до наступних виборів президента.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
ГУР знищило російську РЛС "Подльот": які можливості втратив ворог
24tv
2024-11-29T11:52:31Z
Сирський на Донеччині: Підрозділи на Покровському й Курахівському напрямках посилять резервами та зброєю
УкраинФорм
2024-11-29T11:49:45Z
На деокупованій Херсонщині без електрики залишаються 64 населені пункти
УкраинФорм
2024-11-29T11:34:46Z
Грошову допомогу на ремонт пошкодженого житла отримали 26 319 заявників з Харківщини
Мій Харків
2024-11-29T11:31:44Z
В Криму “прилетіло” по ворожому С-400 – ЦПД
1News
2024-11-29T11:24:56Z
Тива, ВДВ і добровольці: ЗМІ встановили 80 тисяч загиблих окупантів і з'ясували цікаві тенденції
24tv
2024-11-29T11:24:11Z
Крим здригається від масштабних вибухів: "прилетіло" по дуже цінному - ЦПД
GlavRed
2024-11-29T11:18:55Z
У Криму, ймовірно, «прилетіло» по російському ЗРК С-400
Украина Криминальная
2024-11-29T11:15:27Z
У Криму пролунав потужний вибух поблизу місця, де стояв С-400
УкраинФорм
2024-11-29T11:04:12Z
Глави МЗС Групи семи відреагували на російський удар «Орєшніком» по Дніпру
УкраинФорм
2024-11-29T12:07:02Z
Захистять кордони: британські війська мають бути в Україні в будь-якому разі, — Джонсон
Фокус
2024-11-29T12:06:24Z
Німеччина не стала би втручатися: у Берліні заперечують, що пропонували Києву знизити призовний вік
УкраинФорм
2024-11-29T12:03:01Z
У російській зброї використовуються вкрадені українські технології - експерт
УкраинФорм
2024-11-29T12:00:32Z
САП передала до суду справу ексміністра оборони Саламатіна про розкрадання $24 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-29T11:57:58Z
The Economist стверджує, що найкращим способом захисту України був би її вступ до НАТО
ZN UA
2024-11-29T11:57:04Z
Санду звернулась до румунів: Не вірте, що близькість до Кремля несе мир
Европейская правда
2024-11-29T11:53:53Z
Україна розчарована рішенням Грузії щодо переговорів з ЄС на догоду Москві
Европейская правда
2024-11-29T11:52:45Z
У розвідці Британії назвали найвірогіднішу мету запуску "Орєшніка"
Европейская правда
2024-11-29T11:46:53Z
Рак легенів: кому потрібно проходити регулярні обстеження
24tv
2024-11-29T12:06:17Z
З початку року до сімейних лікарів по психологічну допомогу звернулося 420 тисяч осіб
УкраинФорм
2024-11-29T11:12:38Z
95% людей роблять це неправильно: як розморозити м'ясо, щоб воно було безпечним для здоров'я
TSN
2024-11-29T10:39:08Z
Що їсти на вечерю після 50, щоб організм уві сні швидше оновлювався й омолоджувався
TSN
2024-11-29T10:07:04Z
Коли серце говорить SOS: розуміємо серцево-судинні розлади
Eco Town
2024-11-29T09:16:04Z
Через неправильне споживання цієї зелені можуть з'явитись камені в нирках
24tv
2024-11-29T09:12:42Z
Нещодавно виявлений нейрон може бути ключем до зупинки переїдання
Portaltele
2024-11-29T08:15:18Z
Бюджет-2025: скільки виділили на медицину та на що витратять гроші
24tv
2024-11-29T08:03:40Z
Нова процедура встановлення інвалідності: лікуючий лікар матиме більше повноважень
24tv
2024-11-29T06:06:51Z
Роузі Гантінгтон-Вайтлі показала рідкісні кадри дітей Джейсона Стейтема
Фокус
2024-11-29T12:06:41Z
Моя любов, – вагітна на останніх місяцях дружина Остапчука показалася з кумиром дитинства
24tv
2024-11-29T12:06:29Z
Прем'єри тижня: свіжі релізи від топових артистів України, які варто почути
Вива
2024-11-29T12:00:27Z
"Чотири роки разом": Ірина Горова вперше розповіла про свого коханого
GlavRed
2024-11-29T12:00:22Z
Перше видання Гаррі Поттера продали за £45 тис на аукціоні
1News
2024-11-29T11:58:06Z
Ось найкращі парфуми Versace, на думку знавців
24tv
2024-11-29T11:54:24Z
Меган Маркл сказала, що насправді думає про Кейт Міддлтон
Фокус
2024-11-29T11:45:58Z
46-річна Ірина Горова закрутила новий роман і вперше розповіла про обранця
TSN
2024-11-29T11:39:28Z
Відомий ведучий гнівно розніс Винника, який оголосив про концерт у Варшаві: "Коли закінчилися гроші"
TSN
2024-11-29T11:39:09Z
Паливо подешевшало: АЗС зробили покупцям подарунок
24tv
2024-11-29T12:06:34Z
АМКУ оштрафував Чорноморський порт на 2 мільйони гривень
24tv
2024-11-29T12:06:25Z
Без цього немає пенсії: який важливий внесок повинен сплачуватися щомісяця
24tv
2024-11-29T12:06:24Z
В Україні намолотили понад 24 млн т кукурудзи
AgroPortal
2024-11-29T12:00:34Z
Зеленский підписав закон про історичне підвищення податків в Україні
360ua.news
2024-11-29T11:57:44Z
Шмигаль підтвердив, що індексаціям пенсій у 2025 році бути
24tv
2024-11-29T11:52:46Z
Железняк: Президент підписав історичне підвищення податків
Взгляд
2024-11-29T11:46:48Z
Bleap: блокчейн-стартап від колишніх співробітників Revolut пропонує розрахунки Mastercard без комісій і кешбек до 2%
ITC
2024-11-29T11:46:43Z
Артем Ляшанов: скандал неминучий, якщо бізнес ігнорує інтереси клієнтів
Фокус
2024-11-29T11:45:37Z
Військовий відверто розповів, що "діди" роблять в армії: "Людям за 50 років вже не дуже легко"
Политека
2024-11-29T12:03:44Z
Сили оборони України уразили нафтобазу та знищили радіолокаційну станцію ЗРК "Бук-М3"
24tv
2024-11-29T12:00:18Z
Не тільки вівчарка: експерт розповів, які породи собак найкраще піддаються дресуванню
Фокус
2024-11-29T11:57:13Z
Наукові установи і виші атестуватимуть за оновленою методикою
24tv
2024-11-29T11:52:03Z
Жінки стануть військовозобов’язаними після базової військової служби: новий законопроєкт
24tv
2024-11-29T11:45:15Z
"Гойдалка, "хитанка" чи "оріля": як українскою називати "качєлю"
24tv
2024-11-29T11:33:48Z
Чоловік збудував хатину в лісі за 13 тисяч доларів: ось результат
24tv
2024-11-29T11:33:42Z
Хто такий Святий Миколай і як треба відзначати це свято: протоієрей ПЦУ дав чітку відповідь
24tv
2024-11-29T11:24:14Z
Воскові цукерки стали трендом у TikTok: учасниця "Холостяка" показала, як їх приготувати
24tv
2024-11-29T11:15:09Z
У Кривому Розі чоловік 15 годин сидить в авто з мамою, протестуючи проти "беззаконня поліції"
Комсомольская правда
2024-11-29T12:01:13Z
У вбивстві подружжя та пораненні їх родички підозрюють раніше судимого тернополянина
Украина Криминальная
2024-11-29T12:00:38Z
У порту Туапсе уражено корабель – соцмережі
1News
2024-11-29T11:52:48Z
8 років увʼязнення: Миколі Харківському, який у 16 років вчинив смертельну ДТП у Харкові, оголошено вирок
Мій Харків
2024-11-29T11:52:47Z
Ворог завдав ракетного удару по Бериславському району Херсонщини, є поранена
УкраинФорм
2024-11-29T11:49:27Z
За замах на вбивство колишньої цивільної дружини та тещі судитимуть жителя Буковини
Украина Криминальная
2024-11-29T11:48:11Z
Викрито інженера енергопідприємства, який оформлював фальшиві броні
1News
2024-11-29T11:42:06Z
Планували переплисти Тису: прикордонники затримали двох чоловіків
TSN
2024-11-29T11:39:57Z
В Україні від російських мін загинули 16 дітей, ще 86 - постраждали
УкраинФорм
2024-11-29T11:39:12Z
АПЛ: розклад і результати матчів 13-го туру чемпіонату Англії з футболу, турнірна таблиця
TSN
2024-11-29T12:06:44Z
Жіноча збірна України вийде на Бельгію у вирішальному матчі
360ua.news
2024-11-29T12:00:42Z
Самар: Налаштовані нарешті перервати безгольову серію
Football.ua
2024-11-29T11:46:57Z
Погба може повернутися до АПЛ
Football.ua
2024-11-29T11:33:36Z
Зашквар року: ФІФА включила футболіста газпромівського клубу у премію The Best 2024
24tv
2024-11-29T11:33:35Z
Динамо Київ — Вікторія Пльзень. Наші оцінки
Football.ua
2024-11-29T11:21:15Z
Українці зайняли увесь п'єдестал на турнірі з кульової стрільби у Польщі
УкраинФорм
2024-11-29T11:04:46Z
Україна виграла своє друге «золото» юніорського чемпіонату світу в Ріо
УкраинФорм
2024-11-29T10:51:00Z
Чісора дав прогноз на реванш Усик – Ф'юрі після аналізу тренувальних таборів обох боксерів
24tv
2024-11-29T10:48:48Z
Без кавомашини: 3 способи приготувати ароматне еспресо в домашніх умовах
24tv
2024-11-29T11:52:27Z
Місячний календар стрижок на грудень 2024: названі сприятливі та погані дні
Политека
2024-11-29T11:31:59Z
Скільки хвилин треба варити сушені гриби: яка помилка може зробити їх твердими й несмачними
TSN
2024-11-29T11:09:06Z
Ці 5 невеликих речей роблять ваш інтер'єр застарілим: змініть їх вже зараз
24tv
2024-11-29T11:00:43Z
Чому над Тибетом відмовляється літати авіація: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2024-11-29T10:33:47Z
Як зняти шпалери, не пошкодивши стіни: 3 простих способи
24tv
2024-11-29T10:24:59Z
Імбирне печиво: вірусний рецепт з TikTok, що здивує всіх
24tv
2024-11-29T10:18:50Z
Якраз для понеділків: чоловік встановив рекорд, зробивши найбільший стакан кави з льодом
24tv
2024-11-29T10:12:51Z
Чашка кави і погляд на КНДР: Starbucks відкрив кафе біля демілітаризованої зони
Фокус
2024-11-29T10:12:37Z
Створено першу у світі пральну машину для людей: який вона має вигляд і як працює
TSN
2024-11-29T12:06:42Z
Українські науковці створили безпілотник з елементами штучного інтелекту
InternetUA
2024-11-29T12:01:43Z
Створено новий сплав для зміцнення термоядерних реакторів: це шлях до безмежної енергії
Фокус
2024-11-29T12:00:53Z
Вітрогенератори своїми руками: як підібрати елементи і встановити у себе вдома
Фокус
2024-11-29T12:00:36Z
Названо поради, як перевірити безпеку вашого Android-пристрою
InternetUA
2024-11-29T11:46:44Z
Європейська федерація журналістів заявила, що покидає соцмережу X
Детектор М
2024-11-29T11:44:50Z
ІнАУ на Форумі IGF-UA провела секцію по бронюванню працівників інтернет-галузі
InternetUA
2024-11-29T11:44:49Z
Європол заблокував мережу нелегальних провайдерів послуг IPTV
Детектор М
2024-11-29T11:31:49Z
Розробники Obsidian кажуть, що Avowed є «еволюцією попередніх ігор», які вони створили
ITC
2024-11-29T11:27:57Z
Яку кнопку в авто не варто натискати під час снігу з дощем: представник поліції дав важливу пораду водіям
ТСН
2024-11-29T12:06:02Z
Tiguan на максималках: новітній сімейний кросовер Volkswagen надійшов у виробництво
Фокус
2024-11-29T12:00:44Z
Jetour Dashing в комплектації преміум зі знижкою 60000 грн!
AutoCentre
2024-11-29T11:46:04Z
Норвегія прощається з ДВЗ: у жовтні електромобілі «захопили» 94% ринку нових авто
ITC
2024-11-29T11:27:35Z
Найменший у родині: тест-драйв нового кросовера Jeep Avenger
Фокус
2024-11-29T11:12:10Z
Volkswagen готує заміну Golf та покликав на допомогу Rivian
AutoCentre
2024-11-29T11:09:27Z
Rivian залучив мільярди доларів для виробництва дешевих електромобілів
AutoGeek
2024-11-29T10:39:03Z
Чому Michelin Alpin 7 добре поводиться на слизькій дорозі
AutoCentre
2024-11-29T10:36:19Z
Dodge присвятив мотору V8 особливу версію Durango
AutoCentre
2024-11-29T10:05:34Z