MY.UAНовости
Антивакцинаторський рух в Україні: хто є хто, наскільки вони впливові та які їхні наративи
Антивакцинаторський рух в Україні: хто є хто, наскільки вони впливові та які їхні наративи

Антивакцинаторський рух в Україні: хто є хто, наскільки вони впливові та які їхні наративи

За останній рік в українських ЗМІ з'явилася низка статей про лідерів антивакцинаторського руху в Україні, про те, яка в них аудиторія і які меседжі поширюють. Однак єдиної зведеної картини немає, тож ми вирішили заповнити цю прогалину й зібрали інформацію про всіх більш-менш медійних українських антивакцинаторів та ковід-дисидентів.

Спроби категоризації та характерні особливості учасників руху

Поділити представників антиковідного руху на чіткі категорії не завжди просто, адже зараз усі більш-менш активні його учасники практично миттєво стають блогерами з великою аудиторією, а середовища дуже тісно переплетені між собою.

Характерно, що значна кількість українських активістів антиковідного руху займалася політикою до пандемії (майже завжди без особливих успіхів) або ж почала нею займатися після березня 2020 року. Хоча голосів на виборах особливо не додалося, однак тепер антиковідна діяльність допомагає їм збирати досить серйозні суми як пожертви.

Історія політичних невдач активістів антиковідного руху:

  • Остап Стахів – лідер партії "Ідея нації", 2020 року балотувався на посаду міського голови Львова, а 2019-го йшов у народні депутати як самовисуванець;
  • Сергій Мікітен – у 2020-му балотувався до Київради від "Нашого краю" Сергія Шахова. Крім того, у грудні 2019-го без успіху брав участь у конкурсі на посаду голови Держслужби з етнополітики та свободи совісті;
  • Віктор Вікарчук – 2020 року балотувався до Хмельницької облради від ОПЗЖ, а у 2010-му – до Хмельницької міськради від "Команди Віктора Балоги";
  • Антон Гура – у 2015 році йшов до Київради від партії "Укроп";
  • Вікторія Шилова – в березні 2021-го балотувалася в народні депутати від проросійської партії "Держава". Це була вже 11-та її спроба потрапити до влади: з 2006 року вона змінила низку політичних партій (серед них Блок Павла Лазаренка, Партія регіонів, Радикальна партія Ляшка, "Наш край");
  • Дмитро Гнап – 2019-го балотувався в президенти України.

Варто зауважити також, що не всіх людей, про яких ітиметься нижче, можна однозначно назвати активістами антивакцинаторського руху: деякі виступають не так проти щеплень, як проти саме примусових щеплень, або ж виступають за "права і свободи громадян". Однак аргументи, якими вони керуються, часто дуже подібні саме до "антивакцинаторських".

Не всі представники руху є конспірологами, хоча таких більшість.

З ЧОГО ВСЕ ПОЧИНАЛОСЬ

На думку медіаекспертки та засновниці волонтерської ініціативи з інфогігієни "Як не стати овочем" Оксани Мороз, розвиток антивакцинаторського руху в Україні можна умовно поділити на два етапи: до літа 2020 року і після.

Перший етап характеризувався лише поодинокими публікаціями блогерів, які відверто хайпували на гарячій темі. Водночас ситуацію допомагали розхитувати як внутрішні сили, так і північний сусід. Згадаймо, як маловідомий тоді блогер Антон Гура в прямому ефірі телеканалу "1+1" поширював дезінформацію та паніку про літак з Мілана.

Уже влітку 2020 року, коли звичайні люди потроху оговтувалися від першого локдауну, в Україні почав формуватися повноцінний антиковідний рух, завданням якого стало генерування фейків і поширення їх на масову аудиторію.

До лав руху долучаються пасіонарії з поглядами, що не вписуються в наукову картину світу (езотерики, конспірологи, прихильники народної медицини), а також блогери та юристи. Тематика їхніх виступів часто виходить за межі ковіду та вакцин і охоплює такі явища, як "тарифний геноцид", продаж сільськогосподарської землі чи порушення прав людини, тобто теми, що хвилюють дуже широку аудиторію. І якщо вони раніше не мали спільних точок дотику, то тепер їх об'єднав ковід.

Активісти почали влаштовувати провокації й демонстративно ігнорували маски (які вони одразу стали називати "намордниками") у приміщеннях або намагались увірватися (звичайно, теж без масок) до інфекційних відділень, щоб показати, що ті нібито порожні й пандемії не існує.

Ближче до кінця 2020 року рух почав змінювати акценти: риторику "ковід – це звичайний грип" та боротьбу з масками стали витісняти мітинги проти вакцинації, а згодом і нібито боротьба за права і свободи людей.

Уже у 2021 році, коли нарешті з'явилися перші вакцини, антивакцинаторська тема виходить на перший план.

Рух "Стоп Фейк Пандемія"

Одним з лідерів цього руху, що сформувався наприкінці літа 2020 року, став Сергій Мікітен. Ще рік тому він очолював ГО "Ведичний світ" і читав мотиваційні тренінги. Приблизно до квітня 2020 року Мікітен перепощував на своїй сторінці відео проросійського пропагандиста Анатолія Шарія, статті strana.ua, а також заяви відомих проросійських блогерів чи одіозних російських політиків. У квітні все раптово змінилося, і він розпочав агресивне публічне протистояння з коронавірусом.

Мікітен заперечує існування пандемії, виступає проти вакцинації, карантину і масок. Також він поширює конспірологію про вежі 5G і чипування через вакцинацію. Сам коронавірус, на думку Мікітена, – це звичайна ГРВІ, хоча і з незвичайним розшифруванням. Як він пояснював журналістам "Ліга.нет", COVID-19 – це поєднання двох слів: "cow" (корова) і "ID" (ідентифікація) – тобто "ідентифікація худоби".

Мікітен також є активістом КОБ ("Концепция общественной безопасности") – деструктивного руху антидержавницької проросійської спрямованості.

Сергій Мікітен на мітингу під Верховною Радою в листопаді 2020 року (фото з Facebook-сторінки Мікітена)

Соратницею Мікітена по руху "Стоп Фейк Пандемія" є керівниця Черкаського осередку цієї організації Олена Фаіст.

Тут ми теж бачимо вибухову суміш проросійських тез та конспірології. Фаіст вірить у нумерологію і, як і Мікітен, є прихильницею ведичного світогляду.

Вона видає себе за журналістку "Таврії ньюс Кирила Стремоусова (про нього нижче).

Саме її можна побачити на відомому відео, яке поширилося після листопадових антиковідних протестів у Києві, де вона заявляла, що українці та росіяни є "єдиним народом", та заперечувала збройну агресію Росії проти України, називаючи її "штучною війною, якої насправді немає". Також вона зізнавалася, що є прихильницею Шарія.

Скріншот стріму Олександра Надьожі та Олени Фаіст із мітингу антивакцинаторів у Києві, 3 листопада 2021 року

Фаіст ставила під сумнів розпад Радянського Союзу – "він нікуди не дівся і юридично існує".

Вона поширює величезну кількість конспірологічних теорій: тут і стандартні ідеї про те, світом правлять ілюмінати, і що ковіду не існує, і про хімтрейли, але є і вигадливіші:

  • згідно із законопроєктом № 5109, кримінальні правопорушення, скоєні євреями, залишаються без відповідальності;
  • підписання згоди на вакцинацію дітей – це їхній продаж;
  • іспанки не існувало;
  • згідно з патентом №006, усі щеплені нібито перетворяться на трансгенномодифікованих біороботів, які восени цього року почнуть масово знищуватися;
  • МНС Росії нібито закупило 80 млн пластикових трун;
  • у жовтні та листопаді 2021 року, після останнього штаму SARS-CoV-2, нібито проводитиметься загальна евакуація;
  • буде проведена глобальна кібератака, і в людей обнуляться рахунки в банках.

Як бачимо, осінь минула, а вакциновані так і не стали біороботами, крім того, ми, вочевидь, пропустили й загальну евакуацію та обнулення банківських рахунків. Заяви Фаіст неодноразово спростовували фактчекери (12).

Остап Стахів та його соратники

Хоча Стахів теж входить до руху "Стоп Фейк Пандемія", його ми все ж розглянемо окремо.

Якщо Мікітен більше займався офлайн-активностями, то Стахів зробив собі ім'я на стрімах.

Зараз він є одним з найвідоміших лідерів антиковідних протестів, хоча до 2020 року все було зовсім не так. Після неодноразових спроб потрапити до влади та скандалів у Львові за ним закріпилася репутація персонажа із сумнівною репутацією.

Так, у 2017–2018 роках, ідеться у великій статті Zaxid.net, Стахів як голова ГО "Ідея нації" пояснював студентам, чому мусульмани та взагалі іноземці – це катастрофа для України, збирав пресконференції проти забудовників, прокурорів, продажу землі, перекривав дороги. Однак через маргінальність Стахіва місцеві медіа його ігнорували. 

Як пише Zaxid.net, навесні 2020 року Стахів у своїх відео заявляв, що пандемія є вигадкою, а цифри про захворюваність і смерті від коронавірусу брехливі. Він маніпулює цифрами щодо смертності від ковіду в Європі й закликає людей не вірити владі. Тоді ж Стахів починає закликати людей не носити масок, а будь-які карантинні обмеження називає намаганнями порушити конституційні права.

Стахів провокує конфлікти в громадському транспорті та лікарнях, заходячи туди без маски. Він поширює сумнівні дослідження та інформацію від різних антивакцинаторів. І ось у цей період популярність Стахіва в соцмережах починає стрімко зростати. Стахів створює організацію "Права людини", проголошує себе "народним мером Львова" (нагадаємо, що "народні мери"  з'являлися на Донбасі після окупації) і дуже швидко знаходить своїх прихильників-антивакцинаторів у різних містах України (так, у Херсонській області це відомий проросійський активіст Кирило Стремоусов, у Миколаєві та Черкасах – Олександр Надьожа та Олена Фаіст). 

Разом з ними він створює сторінки "Права людини" у всіх можливих соцмережах, просить жертвувати йому гроші на картку та обіцяє надати всім охочим посвідчення журналіста.

Стахів, Фаіст, Мікітен та невідомий чоловік (скріншот із сайту 18000.com.ua)

Львів'янин Віктор Серенков є одним із соратників Стахіва. Він називає себе журналістом, хоча насправді, за даними ЗМІ, є колишнім міліціонером, що був звільнений за грубі порушення службової дисципліни. 

Неодноразово вчиняв провокації разом з іншими активістами: в Іршавській районній лікарні (зі Стахівим та Стремоусовим, березень 2021-го), а також зривав навчання в Єзупільському ліцеї на Прикарпатті (цього разу зі Стахівим та Надьожею, листопад 2021-го).

Серенков входить до проросійського руху МОД "Народное единство" (офіційно не зареєстрована організація, яка вважає себе "наддержавним об’єднанням"). Своєю метою організація називає "вихід з рабства і кабали, в якому перебуває народ усього світу в "держав" – транснаціональних корпорацій". Члени "Народного единства" просувають конспірологічні теорії, пов’язані не лише з пандемією та вакцинацією, а й про світову змову, хімтрейли, шкоду від 5G та подібні.

Ще один однодумець і помічник Стахіва – Олександр Надьожа з Южноукраїнська. У червні цього року вони навіть записали спільне відео та заявили про об’єднання, водночас Стахів вручив Надьожі чергове посвідчення журналіста – цього разу від незареєстрованого видання "Ідея нації".

Надьожа відомий своїми стрімами-провокаціями продавців у торговельних закладах: називається журналістом, відмовляється носити маску і вимагає від них продати товар з порушенням карантинних обмежень. Тих же, хто пропонував йому надіти маску, він називав "безвольними рабами системи сатанізму".

Стахів, Серенков і Надьожа на Прикарпатті, листопад 2021 року

У березні 2021-го разом зі Стахівим та Стремоусовим вчиняв провокації в Іршавській районній лікарні. 

Неодноразово виявляв симпатії до проросійських сил: так, у травні 2021-го хвалив представників ОПЗЖ, які влаштували автопробіг до 9 травня з радянською символікою. Зазначав, що народився в СРСР і жодна "нелегальна влада" не зможе заборонити йому бути громадянином Союзу. Крім того, Надьожа робив селфі з обвинуваченим у державній зраді франківцем Русланом Коцабою, що працює на каналах Медведчука.

Після київської акції антивакцинаторів, у листопаді 2021-го, мережею поширилося відео, де Надьожа з Оленою Фаіст із Черкас передавали "низький уклін" братам-слов’янам з Росії.

Ну і куди без участі у виборах: у 2020 році Надьожа безуспішно балотувався у мери Южноукраїнська від партії Балашова "5.10".

До руху Стахіва долучилася також Ольга Яремійчук – балерина Львівського балету і голова ГО "Захист здоров’я нації". Вони часто роблять спільні стріми, на яких викривають докази світової змови про пандемію та експерименти над львів’янами через 5G, а також називають карантин концтабором. 

Яремійчук виступає проти вакцинації та носіння масок, бо вони нібито загрожують здоров'ю. А от запобігати коронавірусній хворобі можна, на її думку, хорошим настроєм. Фантазія в Яремійчук досить багата: "пандемія – це велике жертвопринесення темним силам, і діти – це головна ціль нелюдей", "неймовірні масштаби істерії підтверджують рішучість організаторів у провадженні всепланетного мору та геноциду".

Порівняно відокремлено стоїть група, яку умовно можна назвати "юристи".

Група юридичної підтримки

Часто вони заперечують, що є антивакцинаторами, й заявляють, що лише борються за права та свободи громадян. Антиковідна тема для них справді не єдина проблема, яку вони висвітлюють.

Сергій Гула з Білої Церкви позиціює себе як "адвокат, аналітик та правозахисник". Основний його медіаактив – YouTube-канал "БЮК Юрконсультації" з аудиторією 496K+ підписників та 74+ млн переглядів відео. Канал сформував навколо себе велику аудиторію антивакцинаторів.

Ще один юрист, Олександр Гуміров з Одеси, у Facebook дає юридичні консультації про те, чому карантин незаконний і як "захистити" себе, коли в магазині вимагають маску (саме він є автором популярного методичного посібника на цю тему). Гуміров також заперечував небезпечність ковіду, називав вакцину "жижею", а дії влади – "новим фашизмом". Водночас антивакцинатором себе не вважає: він "лише бореться за правопорядок". Тільки протягом лютого-травня 2020 року відео Гумірова переглянули понад 30 млн разів. Одну з його сторінок Facebook видалив.

Киянин Захар Мілютін зараз фігурує як юрист у ГО "Вакцинація: вільний вибір", він був антивакцинатором ще до того, як це стало мейнстримом, так би мовити, однак найбільшу популярність здобув уже після 2020 року. Саме його зі скандалом вигнали зі студії "Право на правду" в жовтні 2021-го. Журналісти неодноразово Мілютіна ловили на маніпуляціях про шкоду вакцин. У лютому 2021-го фактчекери з Vox Ukraine називали його найпотужнішим антивакцинатором.

Столична адвокатка Анжела Василевська відвертої конспірології ніби не поширює, а лише  "допомагає боротися за права і свободи людей". Вона захищала в суді директора однієї з київських шкіл, який вимагав скасувати онлайн-навчання для закладів з не досить вакцинованими вчителями. Крім того, вона розробила детальний план, як протистояти вимогам поліції показати ковід-сертифікат.

Лідія Дудко є юристкою і головою ГО "Багнет нації". Поширює конспірологію про те, що вакцинація перетворює людей на живі змінені організми. Переконана, що "так звана влада – це шулери та самозванці, які вже набридли народу і кожний крок яких ретельно відстежується".

Лідія Гончаренко – громадська діячка, правозахисниця і голова ГО "Барви життя". Просуває найабсурдніші конспірологічні теорії, зокрема про те, що пандемію спланував світовий тіньовий уряд. Заходи, що їх вживають країни для протидії вірусу, – це "фашизм", "нацизм" та "сатанізм". Проводить конференції з викриття планів світових еліт, організовує протести під ДБР проти карантину.

Існує також група активістів, яких об'єднує чітка антиукраїнська риторика – це політики, що згуртувалися навколо Вікторії Шилової з руху "Антивойна". 

Група партії "Держава" (Вікторія Шилова, Кирило Стремоусов, Дмитро Василець)

Серед активних антивакцинаторів також фігурують Вікторія ШиловаКирило Стремоусов та Дмитро Василець. Їх ми розглянемо детальніше.

Усі вони навесні 2021 року ввійшли до проросійської партії "Держава", програма якої серед іншого передбачає ревізію законів, ухвалених після 21 лютого 2014 року, заборону громадських організацій, що фінансуються з-за кордону, та запровадження планової економіки. 

У березні 2021 року Шилова балотувалася від цієї партії в народні депутати на Донеччині, однак посіла лише четверте місце з 4%.

З літа 2014 року Вікторія Шилова веде YouTube-канал "Антивойна". Як дослідила медіаекспертка Оксана Мороз, станом на січень 2021 року серед найпопулярніших відео був випуск про те, як українці їдуть відпочивати до веселого та безпечного Криму (літо 2016-го), а також відео від лютого 2020-го, в якому Шилова стверджувала, що Арбідол лікує "смішний та штучний" коронавірус. Крім того, на каналі Шилової можна було знайти повний набір російських пропагандистських тез: так, прихильників Революції гідності вона називала "кастрюлеголовими", українських військових – "карателями и убийцами", а лідерів бойовиків на Донбасі – "повстанцами и борцами за народ Донбасса". У 2014–2015 роках Шилова всіляко намагалася зірвати мобілізацію.

На серпень 2021-го, коли канал було заблоковано, аудиторія каналів Шилової становила 180 000+, а кількість переглядів перевищувала 73 мільйони. 

Вікторія Шилова поруч з лідером терористів Олександром Захарченком

Цікаво, що протягом 2015–2017 років Шилова навіть устигла попіарити Медведчука (пізніше вона з ним пересвариться):

Головою партії "Держава" в травні 2021-го обрали проросійського блогера та ведучого такого ж телеканалу КРТ Дмитра Васильця, який у 2015 році співпрацював із сепаратистами та вів антиукраїнську діяльність, за що навіть отримав реальний тюремний термін. В одному з відео навіть розповідав про необхідність впровадження путінських конституційних поправок в Україні.

Скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти. Василець з Анатолієм Шарієм (грудень 2018-го), Русланом Коцабою (вересень 2019-го), Оленою Бондаренко (квітень 2020-го) та Кирилом Стремоусовим (березень 2021-го)

Василець у масці Сталіна на вшануванні Дня перемоги (травень 2020 року)

Крім того, партія "Держава" висунула одного з лідерів антивакцинаторського руху, директора інформагенції "Таврія ньюс" Кирила Стремоусова кандидатом у депутати по 184-му мажоритарному округу. Стремоусов відомий тим, що в грудні 2013 року зареєстрував ГО "За президента України", яка мала надавати публічну підтримку Януковичу.

Стремоусов, як і Мікітен, є прихильником ведичного світогляду. Восени 2020 року YouTube заблокував його найбільший канал з аудиторією близько 130K підписників, де той регулярно поширював фейки про коронавірус та вів проросійську риторику. Однак чотири інші його канали із сукупною аудиторією понад 85K підписників досі функціонують.

Одне з найпопулярніших відео Стремоусова – про те, як він відстоював своє право порушувати правила карантину та бути без маски в приміщенні.

Стремоусова також звинувачували в масовому роздаванні посвідчень журналіста, зокрема під час місцевих виборів в Україні в жовтні 2020 року, коли він балотувався на посаду Херсонського міського голови.

Блогери

Блогер Антон Гура став відомим після ефіру на ток-шоу "Право на владу", коли сіяв паніку про "цілий літак інфікованих" з Мілана. Як з'ясували згодом, Гура знімався в епізодичних ролях у телешоу та серіалах, а також торгував медичними масками через соцмережі. Крім того, Гура був членом партії "Укроп" і 2014 року балотувався до Київради від цієї політсили, а також часто виступав медичним експертом на каналі "Клименко тайм", який належить міністру-втікачеві часів Віктора Януковича Олександру Клименку, хоча за освітою є гідрогеологом. Згодом він почав їздити до регіонів інспектувати лікарні на готовність до коронавірусу і намагався хайпувати на коронавірусній темі. Заперечує, що є антивакцинатором.

Відомі політики, що поширюють ідеї антивакцинації

Свою роль у поширенні антивакцинаторських ідей відіграли й українські політики.

Так, народна депутатка від "Слуги народу" Єлизавета Богуцька заявляла, що вакцина – це спосіб заробітку для медичних організацій, а також радила не слухати "паніки та страхів", бо ті "послаблюють імунітет". Великого шуму в травні 2020 року наробило її фото з Верховної Ради в масці, в'язаній гачком.

Ще один народний депутат від "Слуг" Юрій Камельчук, який, до речі, є прихильником ведичних наук, став популярним наприкінці 2020 року. Він заперечує існування коронавірусу, закликає не носити масок та не вакцинуватися. В одному з його відео фактчекери налічили 11 фейків та антинаукових теорій.

Наприкінці жовтня під час перетину кордону в екснардепки Надії Савченко та її сестри виявили підроблені сертифікати про вакцинацію, а 3 листопада вона навіть відвідала мітинг антивакцинаторів у Києві. Також вона обурювалася, що державні гроші витрачаються на закупівлю вакцин.

Аудиторія найбільших конспірологічних каналів стабільно зростає

Наразі основним місцем, де генерується найбільше конспірологічного / антивакцинаторського контенту, є YouTube. Сюди активісти-антивакцинатори прийшли після постійних блокувань у Facebook.

Згідно з дослідженням українського YouTube, проведеним восени 2021 року ініціативою "Як не стати овочем" спільно з цифровим медіаагентством "beTrue Media", в Україні найпопулярнішими є 12 великих каналів. За місяць після публікації аудиторія деяких з них суттєво зросла (наприклад, кількість підписників у відомого своїми стрімами Олександра Надьожі збільшилася майже вдвічі). 

Лише за останній місяць загальна кількість підписників у найбільших антивакцинаторських YouTube-каналів виросла на 50 тисяч осіб

Спроби підрахунків аудиторії ускладнюються тим, що ще нещодавно активні сторінки можуть раптово припинити існування, а на їхньому місці виникнуть нові. Водночас порахувати аудиторію різноманітних чатів у Viber та Telegram узагалі не видається можливим.

Ось неповна історія блокувань каналів та сторінок топових українських антивакцинаторів:

1. У найвідомішого українського антивакцинатора Остапа Стахіва YouTube заблокував один з каналів із 37.1K підписників і 2M переглядів, але водночас його другий, популярніший канал досі активний.

2. YouTube улітку 2021 року заблокував два канали лідерки руху "Антивойна" Вікторії Шилової (сумарно 184K підписників і 73.5M переглядів), однак вона практично одразу завела третій і потихеньку відновлює сили.

3. Восени 2020-го YouTube заблокував канал Кирила Стремоусова з 129K підписників і 22M переглядів, однак невдовзі той створив ще три, що є досі активними. У листопаді 2021 року YouTube на кілька днів також блокував ще один його канал. Крім того, Telegram заблокував канал "Журналисты Стремоусова", однак у нього залишився ще один.

4. Facebook заблокував одну зі сторінок Олександра Гумірова, проте друга досі активна.

5. У ГО "Захист здоров'я нації", лідеркою якої є балерина і соратниця Стахіва Ольга Яремійчук, було заблоковано і Facebook-групу, і Instagram-акаунт, і Telegram-канал. Однак обидва Facebook-акаунти самої Яремійчук досі активні.

Як ми бачимо, блокування антивакцинаторських сторінок виглядає дуже фрагментарним і непослідовним. Часто в однієї особи можуть заблокувати один з акаунтів, а решту не чіпають, хоча там абсолютно такий самий контент.

Роль Росії 

На думку медіаекспертки Оксани Мороз, меседжі українських противників вакцинації значною мірою перетинаються з темами російської пропаганди, а діяльність руху була б значно менш ефективною, якби не загальна кампанія з дискредитації вакцин, яка йде з Росії. Наприклад, після того, як було оголошено про створення російської вакцини, моніторинги дезінформації "Текстів" фіксували потужну хвилю дискредитації всіх вакцин, крім російської.

Пропагандистська машина Russia Today усередині Росії працює на піар вакцинації, а в Західній Європі (наприклад, у Німеччині чи Франції) та Україні – навпаки. Це досить небезпечна стратегія, адже російський антивакцинаторський рух, що не довіряє владі, після перегляду передбаченого для Заходу контенту часто сам потім бере на озброєння ці фейки та конспірологію.

Згідно з даними Оксфордського інституту інтернету, станом на травень 2020 року 92% дезінформації щодо COVID-19 поширювали Росія та Китай.

Значну роль у конспірологічній кампанії проти вакцинації також відіграла Українська православна церква Московського патріархату. Крім того, що її представники демонстративно ігнорували карантинні обмеження під час масових заходів, вони також просували конспірологічні теорії. Наприкінці жовтня РНБО в детальному звіті вказала на зв'язок РФ з антивакцинаторськими настроями в Україні.

За даними дослідження ПРООН та ЮНІСЕФ, лише за 2020 рік в українських соцмережах зафіксовано понад 250 тисяч фейків про коронавірус. Про це повідомляв міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

16 листопада СБУ повідомила про блокування всеукраїнської мережі антивакцинаторів та оголосила підозру Стахіву в намаганні повалити конституційний лад у державі. За попередньою інформацією спецслужб, дії антивакцинаторів координувалися російськими кураторами. Утім, уже 1 грудня Стахів вийшов із СІЗО під заставу, а 15 грудня продовжив викладати відео на своєму основному YouTube-каналі.

P. S.

На жаль, люди готові повірити в будь-яку маячню, особливо зараз, у критичні часи пандемії. 

Як приклад можна згадати популярну в США конспірологічну теорію про те, що птахів не існує, а насправді це замасковані дрони, за допомогою яких американський уряд стежить за громадянами. Лише нещодавно в інтерв'ю The New York Times автори цієї теорії "розкололися", що придумали її у 2017 році заради експерименту.

Хоча ця теорія є цілком абсурдною, їхні відео набирали мільйони переглядів, а продаж атрибутики виявився таким успішним, що лідерам руху вдавалося тривалий час жити на ці доходи.

Одним зі способів подолання фейків та конспірології є критичне мислення та підвищення рівня медіаграмотності. У цьому напрямі нам усім ще працювати й працювати.

Спільний проєкт ІМІ та Texty.org.ua. Автор: Олександр Оксимець

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Не відвести очей від екрана: 3 гучні кіноновинки 2025 року, які вже можна переглянути онлайн
24tv
2025-05-10T11:36:19Z
Країни, які перемагали лише один раз на Євробаченні
24tv
2025-05-10T11:33:12Z
Їх знають мільйони: найпопулярніші пісні за всю історію Євробачення
24tv
2025-05-10T11:33:09Z
Вийшов перший тизер антирадянського зомбі-муві «Каховський об’єкт»
УкраинФорм
2025-05-10T11:24:06Z
У Києві презентували новий документальний фільм про морські операції ГУР МО України
Khreschatyk
2025-05-10T11:06:51Z
Рецензія на мультсеріал «Зоряні війни: Оповідки про Підземний світ» / Star Wars: Tales of the Underworld
ITC
2025-05-10T11:01:43Z
Жив у Росії, але не захотів бути там похований: як виглядає могила українського режисера Віктюка
Telegraf
2025-05-10T10:21:30Z
Мова на Євробаченні: зміни правил, рекорд від Норвегії та чи існують обмеження зараз
24tv
2025-05-10T09:51:32Z
«Мудрий мужчина цей Ткаченко!» Ольга Фреймут заявила, що динозаври завадили йому стати хорошим міністром культури
Детектор М
2025-05-10T09:36:10Z
Макрон, Мерц, Туск та Стармер їдуть до Києва: 10 травня вже будуть у столиці
Telegraf
2025-05-10T11:46:28Z
У ЄС позитивно оцінюють можливу роль Туреччини як посередника в переговорах між Україною та Росією
УкраинФорм
2025-05-10T11:46:11Z
9 травня в Латвії: поліція почала 67 адміністративних процесів і затримала вісьмох осіб
Европейская правда
2025-05-10T11:45:22Z
Україна готова до повного припинення вогню з понеділка, — Сибіга
Фокус
2025-05-10T11:42:38Z
Фон дер Ляєн: ЄС запровадить санкції проти РФ у разі порушення режиму припинення вогню
Европейская правда
2025-05-10T11:40:57Z
Пєсков: москва не погоджується на паузу, бо це зміцнить позиції Києва
iPress
2025-05-10T11:36:45Z
Іноземні лідери поїхали в Москву не заради Путіна: Коваленко назвав справжню причину
GlavRed
2025-05-10T11:36:32Z
Трамп розповів про безсонні ночі, бо не може завершити війну в Україні за один день
Gazeta UA
2025-05-10T11:36:30Z
США та Європа підготували план припинення вогню в Україні з 22 пунктів: подробиці
Хвиля
2025-05-10T11:36:20Z
Назва, про яку всі забули - як раніше називався Хмельницький
GlavRed
2025-05-10T11:45:58Z
ЗМІ: майбутні поставки зброї Україні від Німеччини будуть засекречені
Европейская правда
2025-05-10T11:40:11Z
Привітання з Днем матері для тих, хто втратив дітей: щирі слова у прозі й картинках
24tv
2025-05-10T11:33:04Z
Іран готується передати РФ балістичні ракети Fath-360: чим це небезпечно для ЗСУ
Фокус
2025-05-10T11:31:38Z
Американські розробники представили бойовий модуль R800 RWS з інтегрованою гарматою MK44S
InternetUA
2025-05-10T11:31:24Z
Україна вшанувала пам'ять жертв концтабору «Ебензее» в Австрії
УкраинФорм
2025-05-10T11:10:41Z
Олександра Матвійчук запустила менторську програму для української молоді
Детектор М
2025-05-10T11:04:47Z
Пенсія в Запоріжжі: вдова потрапила в конфлікт із ПФУ, суд розібрався у справі
Политека
2025-05-10T11:01:04Z
Найтепліші привітання з Днем матері 2025: яскраві листівки для рідної мами
24tv
2025-05-10T11:00:44Z
Що їсти, щоб старіти повільніше і здоровіше – три продукти, що доступні кожному
24tv
2025-05-10T11:12:08Z
Шафран для шкіри обличчя: ефект ботоксу без уколів
ТСН
2025-05-10T09:18:48Z
Не кава і не какао: названо напій, який захищає мозок від старіння та хвороби Альцгеймера
ТСН
2025-05-10T08:39:18Z
Який продукт знижує цукор у крові за 15 хвилин — є у кожному магазині
ТСН
2025-05-10T08:38:13Z
Як можна вберегтися від укусу кліща: важливі правила, про які не варто забувати
TSN
2025-05-10T08:37:28Z
Змінити обличчя без косметології легко: спробуйте цей метод
24tv
2025-05-10T07:33:00Z
Скоро скринінг раку шийки матки можна буде робити вдома: як таке можливо
ZN UA
2025-05-10T07:07:52Z
Окріп, оцет та сода: як раз і назавжди позбутися нудотного запаху від зливу
Знай
2025-05-10T06:51:32Z
Чому деяким людям достатньо 3 годин сну: вчені знайшли відповідь
24tv
2025-05-10T06:42:54Z
160 тисяч іспанців були ізольовані в своїх домівках через токсичну хмару
Европейская правда
2025-05-10T11:31:54Z
Підозру оголосили крадію мідних кабелів на Сарненщині
InternetUA
2025-05-10T11:28:26Z
Замах на вбивство: в Житомирі чоловік стріляв у продавця магазину з пістолета
Украина Криминальная
2025-05-10T11:21:44Z
На Рівненщині водій-порушник наїхав автівкою на поліцейського
УкраинФорм
2025-05-10T10:52:18Z
Понад 150 тисяч людей заблоковані в Іспанії через токсичну хмару
Telegraf
2025-05-10T10:43:15Z
Росію охопили масштабні пожежі: видовищні кадри
24tv
2025-05-10T10:21:00Z
Фани Metallica спричинили землетрус у Вірджинії
360ua.news
2025-05-10T10:06:44Z
Святкували "побєдобєсія" до смерті: у Росії учасник "СВО" привіз гранату, яка вибухнула
24tv
2025-05-10T10:00:41Z
Росіяни вранці вдарили дроном по Херсону, є поранений
УкраинФорм
2025-05-10T09:57:29Z
У Женеві розпочалися торговельні переговори між США й Китаєм - ЗМІ
УкраинФорм
2025-05-10T11:36:52Z
Індійська компанія заявляє, що не передавала британське обладнання в Росію ‒ NYT
ZN UA
2025-05-10T11:36:46Z
Чи буде індексація пенсій військовослужбовцям у 2025 році
24tv
2025-05-10T11:33:26Z
У Європі знизилися запаси яблук: найбільше падіння в Польщі
AgroPortal
2025-05-10T11:30:19Z
Готівка за кордон: скільки валюти дозволено вивозити з України у 2025 році
24tv
2025-05-10T11:06:53Z
Яку пенсію можна мати при зарплаті 7 000 гривень
24tv
2025-05-10T10:51:30Z
Один із благодійних проєктів підтримки фермерів України завершився
AgroPortal
2025-05-10T10:30:29Z
Переговори між США та Китаєм щодо мит: проблема фентанілу є визначальною
ZN UA
2025-05-10T10:07:27Z
Біткоїн знову перетнув позначку $100 000: що стало причиною зростання
InternetUA
2025-05-10T09:31:09Z
В Україні з’явився Mercedes-Benz Actros L з незвичайною кабіною
AutoCentre
2025-05-10T09:43:06Z
Тюнери схрестили раритетний VW Beetle з Porsche Boxster, гібрид виставили на продаж
AutoCentre
2025-05-10T07:04:35Z
Словацька компанія анонсувала продаж літаючих авто
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T06:21:57Z
Українці активно купують нові авто: на які марки зріс попит у квітні
24tv
2025-05-10T05:09:46Z
Феррарі врізалася у Вольво, але дивно постраждала саме шведська машина
Топ Жир
2025-05-10T01:30:13Z
Один із найвідоміших італійських дизайнерських брендів може стати наступною великою втратою Audi
Топ Жир
2025-05-10T01:00:29Z
Faraday Future зазнала збитків у 48 мільйонів доларів та випустила лише два автомобілі у першому кварталі
Топ Жир
2025-05-10T00:00:40Z
Mercedes надав C-Class такий дизайн, який може сподобатися лише зірці
Топ Жир
2025-05-09T23:30:29Z
Легендарний спорткар продали за смішні гроші через корумпованого поліцейського
Топ Жир
2025-05-09T22:45:35Z
Нова система оплати за проїзд в Одесі: містянам зробили важливе попередження
Политека
2025-05-10T11:31:52Z
Дощитиме, а у деяких областях до -5: синоптики голосили прогноз погоди на найближчі дні
Gazeta UA
2025-05-10T11:31:42Z
Назад у СРСР. 9 травня окупанти влаштували у Маріуполі огидне дійство
Telegraf
2025-05-10T11:31:01Z
Здивує навіть місцевих: чому на Львівщини одночасно існували два обласні центри
GlavRed
2025-05-10T11:27:02Z
Генштаб повідомив про 196 боїв за добу
360ua.news
2025-05-10T11:00:13Z
Зірка "Жіночого лікаря" Ісаєнко чесно відповів, чому йому відмовили у мобілізації на початку війни
TSN
2025-05-10T10:51:02Z
Україну 11 травня накриють дощі, у деяких областях очікуються заморозки
Комсомольская правда
2025-05-10T10:37:19Z
Коли потепління накриє Україну: синоптикиня сказала точну дату
GlavRed
2025-05-10T10:27:41Z
ЗСУ встановили "кілзону" на 16 км уздовж фронту: під контролем усі дороги, росіяни обурюються, — Forbes
Фокус
2025-05-10T10:12:29Z
Сад наповниться ранковим співом: квіти, які приваблюють птахів
24tv
2025-05-10T11:33:06Z
Приберіть це зі свого резюме, якщо ви хочете знайти роботу
24tv
2025-05-10T11:21:02Z
Стильна зачіска з крабиком за 30 секунд: спробуйте повторити
24tv
2025-05-10T10:42:43Z
Як повернути білосніжність рушникам і простирадлам: простий лайфхак
GlavRed
2025-05-10T10:27:58Z
Дивовижне домашнє добриво для огірків: садівниця розвінчала популярний міф
GlavRed
2025-05-10T10:27:04Z
Найкращий подарунок – це турбота: 5 рецептів смачних десертів на День матері
24tv
2025-05-10T09:42:49Z
Гороскоп на 10 травня день нових починань і енергії
360ua.news
2025-05-10T09:30:06Z
Змішайте господарське мило з марганцівкою — і більше жодних плям: лайфгак для господинь
TSN
2025-05-10T08:39:48Z
Як обробити картоплю, щоб не було колорадського жука: природні методи без хімії
ТСН
2025-05-10T08:39:26Z
Путря та Кушніренко — у стартовому складі ЛНЗ на матч проти Оболоні
Football.ua
2025-05-10T11:46:50Z
Лондонський Арсенал підписав Зубіменді
360ua.news
2025-05-10T11:36:56Z
"Буде гравцем світового класу": британський експерт оцінив перспективи легіонера збірної України
24tv
2025-05-10T11:33:03Z
Ліверпуль мусить заплатити за Фрімпонга 35-40 млн євро
Football.ua
2025-05-10T11:25:42Z
В української спортсменки відібрали медаль через помилку організаторів
Telegraf
2025-05-10T11:12:39Z
Костюк пояснила, чому потиснула руку ексросіянці Касаткіній
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T11:10:43Z
Два манчестерських клуби хочуть придбати Тоналі – Скіра
Football.ua
2025-05-10T11:10:22Z
"Авторитети" 90-х, які тримали Київ: як пішла епоха
Комсомольская правда
2025-05-10T11:04:12Z
Російський боксер зазіхнув на бій із Ломаченком
24tv
2025-05-10T11:00:36Z
Нове кохання та великий прибуток: що принесе Близнюкам Сатурн до 2028 року
GlavRed
2025-05-10T11:27:20Z
Творці Clair Obscur: Expedition 33 прокоментували розробку доповнення – чого чекати фанатам гри
24tv
2025-05-10T11:21:53Z
У Японії створили перший у світі дрон, здатний викликати та направляти удари блискавки
24tv
2025-05-10T11:06:21Z
Windows 10 скоро піде з ринку — якою безплатною ОС замінити
InternetUA
2025-05-10T11:01:03Z
Монетизація на YouTube: скільки платять за 1000 переглядів
24tv
2025-05-10T10:15:11Z
Вісім функцій Android, які Apple має запозичити для iOS 19
InternetUA
2025-05-10T10:01:11Z
Найкращі смартфони Honor 2025 року: 4 моделі, які обрали експерти
Фокус
2025-05-10T10:00:27Z
Чоловік 10 років шукав по розпродажах річ своєї мрії: що це було
24tv
2025-05-10T09:45:25Z
Елітний кіт в мішку: як інтернет-шахрайка ошукувала покупців, продаючи вигаданих мейн-кунів
InternetUA
2025-05-10T09:26:19Z