MY.UAНовини
Як аналіз великих даних допомагає побороти дезінформацію
Як аналіз великих даних допомагає побороти дезінформацію

Як аналіз великих даних допомагає побороти дезінформацію

Комп’ютерні алгоритми допомагають з’ясувати багато про джерела, канали поширення, творців і поширювачів дезінформації. Але це ще не розв’язання проблеми — потрібно дещо більше.

Як завдяки ключовим словам алгоритми можуть виявляти клікбейтні заголовки; чому детальний аналіз дезінформації не є кінцевим кроком, щоби подолати це явище; та чому людям, які працюють із дезінформацією в різних країнах, важливо консолідувати зусилля та обмінюватися досвідом? Про це під час онлайн-дискусії на Kyiv Stratcom Forum розповідали експерти зі США та Європи. Ми вже писали про інші дискусії з цього форуму — про роль медіа у протидії дезінформації та принципи дії дезінформаційних стратегій Кремля.

Співзасновник і гендиректор Інституту безпеки та технологій Дуван Лі розповідає, що співпрацює з правоохоронцями, з органами, які займаються нацбезпекою, щоби проаналізувати, які технології використовуються в різних країнах для поширення дезінформації. «Ми можемо протидіяти дезінформації завдяки належній аналітиці великих масивів даних. Для цього нам потрібно проаналізувати дані з різних джерел, визначити, як саме і звідки ця інформація вкидається в інформаційний простір, — каже Дуван Лі. — Існують виробники дезінформації та її дистриб’ютори. Переважно аналітики намагаються дослідити кінцевих споживачів пропаганди, наприклад, яка походить із Росії. Ми натомість хочемо відмотати назад і подивитися, хто створював ці повідомлення, приймав рішення про розповсюдження. Ми намагаємося окремо розглядати кожного з людей і організацій, які граються в дезінформацію, забруднюють інформаційний простір».

Він додає, що важливо досліджувати не лише те, як дезінформація впливає на споживача, а й дізнаватися більше про джерела дезінформації. «Нам треба докладати зусилля, щоби чітко показати тих, хто виробляє дезінформацію. Коли ви купуєте будь-який товар, він містить багато інформації про те, хто його зробив, у якій країні, з яких матеріалів, — розповідає Дуван Лі. — Так само треба ставитися й до аналізу дезінформації. Як тільки ми зможемо встановити її автора, можемо відстежити й весь ланцюжок постачання виробленої дезінформації, способи внесення чи вкиду в інформаційний простір».

«Дезінформацію викидають в інфопростір, щоб вона шкодила людям»

Голова Центру аналізу дезінформації DebunkEU Вікторас Даускас розповів, що стратегії дезінформації бувають короткими, середньостроковими і довгостроковими. «Аналітика показує, що важливо погодити методологію розгляду дезінформації. Без цього не можна буде навчити людей, які в майбутньому її досліджуватимуть. За останній рік ми працювали з п’ятьма науковцями й аналітиками, щоби створити її. Ми аналізуємо джерела дезінформації, встановлюємо, хто її виготовив, аналізуємо, якими методами вона поширюється, дивимося на контекст поширення і на контент, який шириться, — каже Вікторас Даускас. — Такий аналіз дозволяє нам отримати всебічне розуміння того, що відбувається».

Експерт додає, що важливо вміти розрізняти хибну інформацію й дезінформацію. «Хтось може зробити випадкову помилку, швидко виправити її або взагалі прибрати неправдивий зміст. Такі повідомлення можна вважати просто хибними, але не слід називати їх дезінформаційними, — пояснює Вікторас. — Але є люди й організації, які систематично поширюють неправдиву чи маніпулятивну інформацію, яку не прибирають, не змінюють, а вкидають у простір, щоби вона шкодила людям. Це робиться у великих масштабах. Ми встановили більше трьох тисяч каналів розповсюдження, які поширюють дезінформацію 32 мовами. Йдеться про канали, які створюють сотні тисяч дезінформаційних матеріалів щомісяця, які напряму чи опосередковано використовуються урядами в цілях ведення інформаційної війни по всьому світу».

Вікторас Даускас також розповів про гібридну дезінформаційну атаку з Білорусі, що була спрямована цьогоріч на країни Балтії. «Торік, коли в Білорусі сфальсифікували результати виборів, Євросоюз запровадив проти цієї держави санкції й сім місяців ніхто з ними не спілкувався. Саме через це уряд Білорусі створив штучну “міграційну кризу”, — каже Даускас. — У травні цього року Лукашенко заявив, що заполонить Європу мігрантами і наркотиками. Й, очевидно, почав це робити. Вже за місяць після його заяви в Литві опинилися чотири тисячі мігрантів, які потрапили у країну через кордон із Білоруссю. У нас було багато фактів, які підтверджували, що все це було зрежисовано. Ми знімали з вертольотів, як цих мігрантів підвозили до кордону з Литвою, як білоруські прикордонники підштовхували їх. Крім цього, ми отримали документи, які підтверджують, що офіс президента Білорусі був задіяний в оркеструванні цих подій. Там були представлені підписи іракця, який зобов’язався ввозити мігрантів, документи, які підтверджували підробку віз тощо. Ми проаналізували цю інформацію сімома мовами, зокрема, мовами тих країн, звідки походять мігранти, і дізналися, що паралельно з цією операцією створювався великий масив дезінформаційних матеріалів».

«Нам бракує обізнаності про дезінформацію на глобальному рівні»

Представник Європейської служби зовнішніх дій, аналітик даних Патріс Венген каже, що в сучасних умовах складно знайти людей, які знаються на тому, як відрізнити просто неправдиву інформацію від умисно хибної. Тому він пропонує залучати до спростування фейків та дезінформації якомога більше журналістів. «Журналісти, які займаються перевіркою фактів в інфопросторі, виконують роль аналітиків даних і можуть нам допомогти не дозволити поширювачам дезінформації займатися цим», — розповідає він.

На думку Патріса Венгена, те, що методології, які використовують дані, вже зробили для подолання дезінформації, дуже помітно. «Ми можемо помітити зміну парадигми: аналітики вже не просто дивляться, правдива інформація чи ні, а намагаються вишуковувати маніпулятивну поведінку суб’єктів, які штучно хочуть посилити свої голоси, — каже Патріс Венген. — Тепер люди намагаються знайти першоджерело дезінформації й відрізняти неправдиву інформацію від дезінформації. Проте багато людей не хочуть заглиблюватися в це питання. А маніпулятивна поведінка може сприйматися як намір обманювати».

Він додає, що в контексті боротьби проти дезінформації бракує обізнаності в ситуації на глобальному рівні. «Ми маємо чимало інформації про дезінформаційні кампанії у різних країнах, але не маємо центральної бази даних, де можна було б обмінюватися інформацією про суб’єктів, що ширять дезінформацію, — пояснює Патріс Венген. — Якщо ми матимемо централізовану базу даних, зможемо розуміти загрозу й вирішити, що робити, як встановлювати чітку прив’язку до суб’єктів, що маніпулюють. Важко виявити маніпуляції і виявити, хто за цим стоїть».

Аналітик та співзасновник проєкту «Тексти» Анатолій Бондаренко розповідає, як у 2016 році це видання сформувало список із десятків сайтів, які публікували маніпулятивний пропагандистський контент із проросійських груп у фейсбуку. «Ми поцікавилися, що це за сайти, адже попри те, що вони не дуже відомі, вони мають велику аудиторію й продукують низькоякісний контент, — каже Анатолій Бондаренко. — Ми хотіли вивчити екосистему таких сайтів і створили інструмент, який може давати зріз усіх тих тем, які щодня згадуються на таких сайтах». За словами Анатолія Бондаренка, щотижня їхні програми аналізують декілька десятків тисяч новин на предмет маніпуляцій. «Усе це робиться за допомогою нейронних мереж. Ми групуємо повідомлення за темами, а далі редактори створюють із них макротеми. У такий спосіб ми бачимо щотижневий зріз головних тем російської пропаганди в Україні», — додає він. 

«Те, що ми можемо проаналізувати дезінформацію, не означає, що у вас є рішення»

На думку Патріса Вангена, передовсім дослідникам потрібно виявляти кампанії з дезінформації й визначати, наскільки вони поширені. Хоча ці кроки, каже він, усе ще не є розв’язанням проблеми. «Те, що ми можемо проаналізувати дезінформацію, не означає, що у вас є розв’язання. Нам потрібно намагатися перенести проблему дезінформації з емоційної площини в раціональну, — каже Патріс Ванген. — Для цього потрібно спростовувати в публічному просторі дезінформаційні тези, визначати, як саме суб’єкти дезінформації працюють в інфопросторі».

Дуван Лі також вважає дезінформацію емоційно забарвленим явищем і каже, що емоції й почуття, які вона викликає, потрібно ретельно аналізувати. «Є багато технологій і комп’ютерних програм, які дозволяють провести аналіз заголовків чи статей, щоби знайти слова чи фрази, які спрямовують нас на емоційну реакцію. Є інструменти, які допомагають виявляти клікбейт, — розповідає Дуван Лі. — Завдяки цьому можна визначати заголовки статей, створених, аби викликати емоційну реакцію. Наприклад, ми аналізували три статті про ситуацію на Донбасі, із них дві мали 80 я% таких фраз, які спрямовані на сплеск емоцій серед читачів».

Вікторас Даускас наголошує, що всім, хто намагається протидіяти дезінформації, потрібно домовитися щодо пріоритетів й цілей цієї боротьби. «Є суперрозповсюджувачі дезінформації, саме існування яких становить загрозу інформаційному простору. Їхні дії спрямовані на забруднення інфопростору мільйонів людей. Розшук таких суперрозповсюджувачів має стати нашим пріоритетом, — каже Вікторас Даускас. — Наприклад, я пропоную відстежувати тих, хто через ютуб розповсюджує відео з теоріями змови, розбиває ці відео на маленькі шматки й поширює їх в інших соцмережах з купи фейкових акаунтів».

«Дезінформація — велетенська проблема для демократії»

Дуван Лі каже, що машинні алгоритми спрацьовують лише для певної категорії даних, тому дуже важливо долучати до аналізу дезінформації експертів із різних континентів та країн. «Якщо я пропишу інструменти англійською, треба, щоби місцеві експерти в країнах, де поширюється дезінформація, адаптували його під свій контекст і мову, — каже Дуван Лі. — Автоматизовані системи можуть допомогти, але лише тоді, коли працюють під прямим наглядом людей».

Вікторас Даускас називає дезінформацію велетенською проблемою для демократії. Проблемою, на його думку, є й те, що немає інституції, здатної здолати дезінформацію. «Єдиний спосіб протидіяти — об’єднання зусиль, — каже він. — Наприклад, у країнах Балтії неурядові організації взаємодіють із державними та науковими установами. Колаборація — це ключове слово в контексті боротьби проти дезінформації. Те, що спростовує одна організація в якійсь країні, потрібно поширювати, тиражувати. Адже дезінформація, вже спростована в одній країні, може бути використана зловмисниками в іншій».

Дуван Лі каже: аби обмінюватися досвідом між країнами, потрібно збудувати платформу для співпраці й обміну інформацією та аналітикою даних. «Інструменти для створення такої платформи вже є, але потрібно подумати, як саме вона працюватиме й чи буде безпечною, адже є спецслужби, які можуть проникати в її роботу й спотворювати дані», — розповідає він.

Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Унаслідок російського теракту в окупованій Новій Каховці загинули пʼятеро людей
УкраинФорм
2024-11-28T10:48:18Z
Харків знову розривають вибухи
TSN
2024-11-28T10:48:12Z
На півдні ворог проводить розвідку та готується до штурмів на двох напрямках - Сили оборони
УкраинФорм
2024-11-28T10:46:55Z
На Франківщині внаслідок російської атаки пошкоджені понад 30 будинків та ЛЕП
УкраинФорм
2024-11-28T10:46:26Z
Будівництво Подільського мосту зі збитками у ₴3,5 млн.: повідомлено про підозру заступнику директора столичного КП
Украина Криминальная
2024-11-28T10:42:43Z
росіяни масовано атакували Україну ракетами різних типів. У багатьох областях України енергетичні об'єкти зазнали пошкоджень
iPress
2024-11-28T10:37:09Z
Чоловік отримав дві повістки, але його не мобілізували: що він розповів
TSN
2024-11-28T10:36:36Z
На Прикарпатті та Хмельниччині є збиття: ОВА розповіли про наслідки атаки
24tv
2024-11-28T10:27:46Z
Потеплішає до +11: синоптик сказала, коли в Україну повернуться "плюси"
GlavRed
2024-11-28T10:27:27Z
Путін заявив про серійне виробництво ракет "Орешник" і підбір цілей для уражень в Україні
TSN
2024-11-28T10:48:51Z
Російські штурмовики довго не живуть: Forbes пише, що в РФ "нарешті закінчуються люди"
TSN
2024-11-28T10:48:19Z
Зеленський обговорив ракетну атаку з прем’єром Британії
УкраинФорм
2024-11-28T10:46:43Z
Маск відреагував на нібито заклики адміністрації Байдена знизити мобілізаційний вік в Україні
Европейская правда
2024-11-28T10:46:42Z
США в ОБСЄ зробили заяву щодо удару Росії балістичною ракетою по Дніпру
Хвиля
2024-11-28T10:45:50Z
"Підбираємо цілі": Путін погрожує серією ударів по Україні "Орешником"
24tv
2024-11-28T10:39:50Z
російський солдат живе місяць після підписання контракту – Forbes
iPress
2024-11-28T10:37:57Z
Понад 50% французів хочуть відставки уряду
Европейская правда
2024-11-28T10:37:51Z
Адміністрація Байдена просуває продаж зброї Ізраїлю на $680 млн – Reuters
iPress
2024-11-28T10:37:36Z
Колишній театр імені Пушкіна у Харкові матиме ім’я Квітки-Основ’яненка
Мій Харків
2024-11-28T10:46:37Z
5 найновіших українських серіалів, які стали фаворитами глядачів
24tv
2024-11-28T10:39:37Z
Андрій Хливнюк чесно зізнався, чи буде "Бумбокс" виконувати свої російськомовні хіти
24tv
2024-11-28T10:33:39Z
Що покаже Національна опера України у грудні - прем’єри, святкові концерти та марафон бажань
Известия Киев
2024-11-28T10:31:49Z
До дня народження Назарія Яремчука: на 1+1 Україна відбудеться телепрем’єра документальної стрічки про легендарного співака
GlavRed
2024-11-28T10:24:12Z
Залишається за ґратами: Пі Дідді втретє відмовили у звільненні під заставу
Фокус
2024-11-28T10:21:34Z
Олег Винник анонсував повернення на сцену
1News
2024-11-28T10:15:08Z
Андрій Хливнюк розповів про свою роботу на фронті та як його змінила війна
Комсомольская правда
2024-11-28T09:08:49Z
Річард Гір вийшов на червону доріжку зі своєю дружиною
Фокус
2024-11-28T08:57:11Z
Уже не вирок: застосування вакцин знизило смертність від раку шийки матки
Фокус
2024-11-28T10:36:41Z
Фантастична чистота гарантована: як використовувати кисневий порошок під час прибирання
24tv
2024-11-28T10:27:40Z
На Харківщині рішенням облради ліквідували МСЕК
УкраинФорм
2024-11-28T10:25:57Z
Покладіть подушку ось так – ваш сон буде міцним і спокійним
TSN
2024-11-28T10:06:32Z
Реформа МСЕК: яку роль виконуватиме лікуючий лікар для встановлення інвалідності
Украина Криминальная
2024-11-28T09:54:24Z
Синє світло впливає на статеве дозрівання та ріст кісток у дітей
24tv
2024-11-28T09:24:51Z
Перші за 50 років: знайшли нові ліки від хронічних легеневих захворювань
Фокус
2024-11-28T08:51:46Z
Волосся почне рости, як на дріжджах: дотримуйтеся всього 5 правил
24tv
2024-11-28T08:51:41Z
Виявили нову поширену причину болючих місячних
24tv
2024-11-28T08:06:15Z
Росіяни атакували об'єкти Нафтогазу
УкраинФорм
2024-11-28T10:39:58Z
"Акційні" вклади на початку грудня: що пропонуватимуть банки клієнтам
24tv
2024-11-28T10:39:49Z
Україна отримала $235 млн від Японії на підтримку освіти та приватного сектору
iPress
2024-11-28T10:37:59Z
Українським морським коридором експортували 85 мільйонів тонн вантажів - АМПУ
УкраинФорм
2024-11-28T10:36:11Z
Україна підвищить податки з 1 грудня
360ua.news
2024-11-28T10:30:08Z
У кількох областях пошкоджені енергооб'єкти, діють аварійні відключення - Укренерго
УкраинФорм
2024-11-28T10:26:52Z
В Україні створено Асоціацію водокористувачів для розвитку зрошення та меліорації
Agravery
2024-11-28T10:25:14Z
Обвал російського рубля: постачальники овочів та фруктів скасувують контракти, техніка вже зросла в ціні
ZN UA
2024-11-28T10:18:31Z
"Дружні" країни масово скасовують контракти з Росією: до чого тут обвал рубля
24tv
2024-11-28T10:18:11Z
Російські війська намагаються зайняти позиції на Дніпровських островах - Сили оборони
УкраинФорм
2024-11-28T10:49:48Z
23-річна дівчина померла на першому побаченні у ресторані: що сталося
TSN
2024-11-28T10:48:38Z
5 грудня — XIII Форум розвитку громадянського суспільства «СТОЇМО»
Детектор М
2024-11-28T10:46:37Z
Чому "Шахеди" стало важче збивати: експерт назвав причину
Политека
2024-11-28T10:43:11Z
Нацрада винесла приписи Xsport та «Всесвіт плюс», які не повідомили про зміну керівників
Детектор М
2024-11-28T10:40:24Z
Захист портів і створення сучасного флоту: Командувач ВМС зустрівся з данськими бізнесменами
УкраинФорм
2024-11-28T10:39:36Z
"Заплатив 15000$": путініст Кіркоров забрав дітей з ОАЕ - що сталося
GlavRed
2024-11-28T10:27:11Z
Завод-виробник замінить партію неякісних 120-мм мін для ЗСУ
УкраинФорм
2024-11-28T10:13:41Z
Україну представлять на різдвяному ярмарку в Таллінні
УкраинФорм
2024-11-28T10:10:38Z
Дружина Тімура Мірошниченка на Балі потрапила в ДТП: "У мене в'їхав мопед"
TSN
2024-11-28T10:36:49Z
За час війни викрили близько 700 груп, які переправляли ухилянтів за кордон - речник ДПСУ
УкраинФорм
2024-11-28T10:36:42Z
Домогла випадковість: пасажири затонулої яхти Sea Story в Єгипті розповіли, як вони вижили
Фокус
2024-11-28T10:36:09Z
Китайське судно навмисне пошкодило кабелі зв'язку в Балтійському морі – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T10:35:32Z
Ворог скинув вибухівку з дронів на пасажирські автобуси у передмісті Херсона
УкраинФорм
2024-11-28T10:34:19Z
«Підводний наркочовен»: Колумбія вилучила рекордну партію кокаїну
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T10:33:00Z
Росіянина вбив його кіт: як це сталося
TSN
2024-11-28T10:18:40Z
В Одеському районі чоловік стрибнув на колії перед потягом
Украина Криминальная
2024-11-28T10:18:36Z
На Вінничині показали наслідки ракетної атаки РФ
УкраинФорм
2024-11-28T10:13:25Z
Дружина футболіста збірної України "закрила очі" на зраду
24tv
2024-11-28T10:42:19Z
Перша ліга: фінішний спурт допоміг «Епіцентру» стати зимовим чемпіоном
УкраинФорм
2024-11-28T10:27:03Z
Ястремська отримала wild card на турнір WTA 125 у Франції
УкраинФорм
2024-11-28T10:16:35Z
Український голкіпер Трубін не потиснув руку росіянину перед матчем Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-28T10:06:08Z
Визначилась перша команда, яка гарантовано зіграє у 1/16 фіналу Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T09:54:12Z
Треннер «Шахтаря»: Після червоної картки все пішло погано
УкраинФорм
2024-11-28T09:48:49Z
Зірка Баєра прокоментував дебют 17-річного Степанова в Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-28T09:42:27Z
Воротар "Шахтаря" встановив рекорд за кількістю сейвів в одному матчі Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-28T09:36:52Z
Alma mater Недведа з Чехом, легендарний спонсор та старий знайомий із Кривбасу: що треба знати про Вікторію
Football.ua
2024-11-28T09:10:46Z
Як розморозити м'ясо за 5 хвилин: без мікрохвильовки, з використанням всього двох продуктів з кухні
TSN
2024-11-28T10:36:55Z
Перед варінням проткніть яйце голкою: лайфгак від професійних кухарів
TSN
2024-11-28T10:36:23Z
Сусіди не можуть спати: історичний будинок перетворив село на "парк розваг"
Фокус
2024-11-28T10:27:27Z
Що станеться якщо запалити сірник після змивання унітазу
GlavRed
2024-11-28T10:27:17Z
Давній метод, який вирішує проблему: чому джинси перед пранням треба вивертати
24tv
2024-11-28T10:24:43Z
Китайський гороскоп на завтра 29 листопада: Тиграм - бійка, Собакам - серйозна сварка
GlavRed
2024-11-28T09:27:42Z
Краса у простоті: чим такий особливий інтер'єр спальні Енн Гетевей, що від нього всі в захваті
24tv
2024-11-28T09:24:59Z
Автентична українська кухня: три стародавні страви на Святвечір
24tv
2024-11-28T09:19:24Z
Так її готують у ресторанах: як зробити солянку наваристою та ароматною
24tv
2024-11-28T08:03:04Z
Як повербанк може знизити довговічність батареї вашого телефону
InternetUA
2024-11-28T10:46:55Z
Росіяни пропонують гроші за негативні відгуки про гру «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля», — Gamepressure
Детектор М
2024-11-28T10:46:18Z
Китай знайшов найбільшу скарбницю Землі: відкрито найбільше на планеті родовище золота
Фокус
2024-11-28T10:42:52Z
Ловимо гаджети по-чорному: ТОП-10 товарів на Black Friday у Фокстрот
ITC
2024-11-28T10:35:27Z
Larian анонсували масштабне оновлення для Baldur’s Gate 3: що додадуть
ITC
2024-11-28T10:35:03Z
Навіть старий ноутбук можна під'єднати до повербанка: ось як це зробити
InternetUA
2024-11-28T10:17:23Z
Зразок астероїда Рюгу був швидко колонізований земними бактеріями
Portaltele
2024-11-28T10:10:39Z
Нарощування обчислювальної потужності не робить ШІ розумнішим
Portaltele
2024-11-28T10:10:27Z
Як правильно доглядати за смартфоном: корисні поради для довгої служби пристрою
InternetUA
2024-11-28T10:01:32Z
Машини на автопілоті можуть сильно подешевшати: виробник лідарів вдвічі зменшує ціни
AutoGeek
2024-11-28T10:36:17Z
На платформі Volkswagen: нові електричні кросовери Mahindra показали офіційно
AutoGeek
2024-11-28T10:16:30Z
Новий електрокрос Mercedes-Benz GLC помітили на тестах
AutoCentre
2024-11-28T10:06:10Z
Не потребують обслуговування: Mercedes-Benz представив нові гальма для електромобілів
AutoGeek
2024-11-28T09:06:55Z
VW Amarok отримає спортивну версію із характеристиками GT
AutoCentre
2024-11-28T09:04:08Z
Безугла заявила, що у неї немає автомобіля: користується метро
Комсомольская правда
2024-11-28T08:52:34Z
Mercedes Sprinter перетворили на позашляховий дім на колесах
Фокус
2024-11-28T08:40:03Z
Три нових Renault для України: що та за скільки
ЗаРулем
2024-11-28T08:12:44Z
Гібридний Duster, седан та кросхетчбек: Renault в Україні представило три нових моделі
AutoGeek
2024-11-28T08:04:08Z