MY.UAНовини
Кримська платформа, переговори з Байденом та санкції РНБО: політичні підсумки 2021
Кримська платформа, переговори з Байденом та санкції РНБО: політичні підсумки 2021

Кримська платформа, переговори з Байденом та санкції РНБО: політичні підсумки 2021

2021 рік запам’ятається українцям активізацією політичної діяльності після кризи 2020-го, коли більшість проектів довелося поставити “на паузу”.

Політичний сезон-2021 точно можна назвати спекотним – хоча б через те, що влада зайнялася виконанням обіцянок на політичній арені.

Додавало напруження на міжнародній арені й скупчення російських військ на українському кордоні, через яке Україна активізувала діалог із союзниками.

Факти ICTV розповідають про найбільші політичні події 2021 року та їхнє значення для життя України.

Активізація РНБО

Майже щотижневі засідання Ради національної безпеки та оборони стали нормою у 2021 році, й ухвалені на них рішення нерідко торкалися української політики.

Наприклад, у лютому санкції за підозру у фінансуванні тероризму ввели проти одного з народних депутатів. А обмеження проти ще одного нардепа стосувалися питання пропаганди та дезінформації.

– Найбільше наше досягнення і всього українського народу – це створення РНБО. Як ми й обіцяли, як нас просили наші українці, коли нас обирали парламент: коли ви будете саджати? Ось, ми починаємо цю стратегію – саджати будемо, – висловився нардеп від Слуги народу Микола Тищенко.

Читайте
Кримінального авторитета із санкційного списку РНБО засудили на Миколаївщині

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко називає санкції РНБО найбільшою несподіванкою, яка стала відправною точкою для багатьох інших тенденцій 2021 року.

– Головна подія року – санкції РНБО. Вони суттєво підняли роль РНБО в системі влади і стали достатньо потужним та дієвим інструментом президента, втім, неоднозначним.

Вони, хоча й виходять за межі традиційного правового поля, стали ефективною “зброєю” в руках глави держави, – висловлює думку Фесенко.

Із наслідками діяльності РНБО нам доведеться жити ще не один рік, вважає політолог Ігор Рейтерович. Адже нині її рішення безпосередньо впливають на політичний “клімат” України.

– Усі ті рішення, які ухвалювали… вони серйозно змінили політичний, і частково навіть соціально-економічний ландшафт України. Наслідки (діяльності РНБО. – Ред.) ми бачитимемо й протягом наступних років, – прогнозує Рейтерович.

Звільнення Разумкова

Найбільшою подією для монобільшості стало звільнення Дмитра Разумкова з посади спікера Верховної Ради.

У Слузі народу заявили, що на момент голосування Разумков відступив від принципів президентської команди та більше не може бути її представником на такій відповідальній посаді.

Дуже швидко екс-спікер підтвердив побоювання колег фракції, анонсувавши власний політичний шлях – створення міжфракційного депутатського об’єднання та партії у майбутньому.

– Разумков протягом останнього року грав досить самостійну роль – дистанціювався від президента. Тому президентська команда вирішила поставити на 100% “свою” людину, щоб контролювати законодавчі процеси і ситуацію у парламенті, – пояснює Фесенко.

Дистанціювання від команди призвело й до того, що наразі Разумков став новим обличчям у боротьбі за посаду президента на виборах у 2024 році.

Хоча останні соцопитування й показують, що екс-спікер посідає лише 5-6 місця за симпатіями українців, нині очевидно, що він забрав частину прихильників Зеленського.

Закон про деолігархізацію

Так званий закон про деолігархізацію Верховна Рада ухвалила 23 вересня, попри значну критику з боку суспільства та експертів.

Його мета – зменшити вплив великих бізнесменів на політичні процеси в країні. Тобто, щоб партії банально не голосували за законопроекти в інтересах окремих осіб.

Закон набере чинності 7 травня 2022 року і діятиме впродовж 10 років. Він має стати тимчасовим запобіжником, який дозволить змінити правила гри для великого бізнесу.

– Ми пройшли Рубікон у боротьбі з олігархатом. У цих словах немає пафосу, адже ухвалення антиолігархічного закону, а за ним і змін до Податкового кодексу, які також б’ють по олігархах – це (законопроект. – Ред.) 5600, це було справжньою подією для всієї країни.

Той рівень супротиву, який досі чинять олігархи, той рівень розголосу і медійного негативу проти нас, який спеціально здійснюється з їхнього боку – безпрецедентний, – прокоментував Фактам ICTV народний депутат із фракції Слуга народу Данило Гетманцев.

Водночас експерти наголошують: аби так звані олігархи й надалі не впливали на українську політику, варто ухвалити дієві антитрастові закони та провести судову реформу.

Перед голосуванням за закон у другому читанні також з’явилося багато зауважень щодо його антиконституційного характеру. Дмитро Разумков, зокрема, вказував, що документ наділяє РНБО правом визначати хто є олігархом, хоча головний закон не передбачає такої норми.

Проти ухвалення закону виступала й уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.

– Результати здійсненого нами аналізу положень законопроекту викликають занепокоєння, оскільки дають змогу зробити висновок, що його норми не відповідають Конституції України, а їх реалізація призведе до порушень прав і свобод людини та громадянина, – йдеться у її листі до тодішнього глави парламенту Дмитра Разумкова.

Денісова зауважувала, що крім наділення РНБО невластивими їй повноваженнями, законом про деолігархізацію обмежують права людини за майновим станом та опосередковано вводять цензуру у ЗМІ, що також суперечить Конституції України.

Через значну критику закон направили на розгляд Венеційської комісії, але все одно ухвалили у другому читанні, не дочекавшись відповідних висновків.

Українські юристи також стурбовані тим, що документ створює не лише привід для звернення у Конституційний суд, а й у міжнародні суди.

– Я вважаю, що Конституційний суд визнає його (законопроект про олігархів, – Ред.) неконституційним, коли той потрапить на розгляд. Але якщо його до того часу ухвалять і виконуватимуть, то окремі особи матимуть змогу оскаржувати свої звільнення чи притягнення до відповідальності в Європейському суді з прав людини, – пояснював юрист Ростислав Кравець перед голосуванням у першому читанні.

Читайте
Потрібні прозорість і судова реформа: посол Британії про закон про деолігархізацію

Міжнародні оглядачі сумніваються, що у його нинішньому вигляді закон дозволить зробити крок до справжньої деолігархізації України. Вони побоюються, що “правосуддя” чинитиметься тільки проти кількох олігархів. А дехто каже про те, що закон – лише початок концепції, яку неможливо реалізувати без додаткових механізмів.

– Повний провал у боротьбі з олігархами. Наприймали щось незрозуміле, замість того, щоб ухвалювати нормальні зміни в антимонопольне законодавство, корпоративне законодавство тощо, – наголошує народний депутат із фракції Голос Ярослав Железняк.

Зеленський і Байден

Для Зеленського 2021 рік ознаменувався серединою його каденції, підсумок якої підбили під час прес-конференції, що більше запам’яталася своїми скандалами, аніж наповненням.

Найбільшою подією у політичному житті президента України стала його зустріч з главою США Джо Байденом, яка посилила позиції співпраці зі Сполученими Штатами. Зокрема у питанні оборони.

– Візит поставив на системну базу фундамент двосторонніх відносин України та Сполучених Штатів. Особливо в оборонній сфері – була підписана нехай рамкова, але угода співпраці у цій галузі. Ми бачимо, що вона розвивається навіть з точки зору інституційних контактів…

Друге – оновлення хартій стратегічного партнерства. Фактично, відновлення інституції та оновлення самого документу – це важливий крок вперед, – переконаний глава центру Пента.

Водночас Рейтерович вважає, що між президентами України та США не виникло якоїсь “хімії” і їхні стосунки залишаються виключно на робочому рівні.

– У мене враження, що США вірять в Україну, в український народ, але не вірять у президента Зеленського. Це дуже добре було видно під час останньої телефонної розмови (з Байденом. – Ред.) за відсутністю коментарів.

Складається враження, що вони намагаються максимально дистанціюватися від прямих контактів. Не діяти по лінії президентів, а дипломатичних відомств, – розмірковує політолог.

Кримська платформа

Коли йдеться про міжнародну дипломатію, не можна не згадати й про саміт Кримської платформи. Вперше за останні роки питання деокупації Криму вивели на найвищий міжнародний рівень.

Він зібрав делегації 43 країн світу, а також представників Європейської ради, Європейської комісії, НАТО, Ради Європи та ГУАМ, які вкотре підтвердили підтримку України у її прагненні деокупувати півострів.

Фактично, вперше за сім років у нас з’явився сталий інструмент для деокупації півострова та координації із союзниками у цьому питанні.

Рейтерович визнає, що створення Кримської платформи справді зіграло значну роль у питанні деокупації Криму, але нині її розвиток викликає сумніви.

– Це була подія, яка дозволила подивитися на проблему під іншим кутом, вчергове затвердила світову підтримку України, яка виступає проти окупації Криму.

Але після цього ми не побачили жодних конкретних кроків, спрямованих на розвиток Кримської платформи… Навіть коли після засідання затримали кримських татар за надуманими звинуваченнями, ми не побачили категоричних звернень країн-учасницьКримської платформи, – пояснює він.

Вагнергейт

Найбільшим політичним скандалом цього року можна сміливо назвати спецоперацію із затримання членів ПВК Вагнер, яка у народі отримала назву Вагнергейт. Про нібито її зрив та причетність до нього вищих посадових осіб України почали писати ще минулого року.

У 2021-му історія отримала продовження, зокрема завдяки підготовці розслідування Bellingcat. Опублікували його лише у листопаді, але в ньому не підтвердилися численні звинувачення опозиції.

За версією журналістів Bellingcat, спецоперація справді була, і планувалася ще за часів п’ятого президента Петра Порошенка, хоча її формат дещо й змінили.

Читайте
Шукали – не знайшли: в Bellingcat не виявили доказів, що Єрмак попередив Лукашенка щодо вагнерівців

Зеленський знав про неї, але рішення про початок ухвалював глава Офісу президента Андрій Єрмак, оскільки глава держави тоді був зайнятий. Єрмак вирішив посунути її на тиждень, адже вдалося досягнути домовленості про нове перемир’я на сході України, яке також не хотіли зірвати.

Як все завершилося, ми чудово знаємо – затриманням вагнерівців у Білорусі та їхньою подальшою екстрадицією до РФ.

Проте жодного підтвердження зливу інформації спецслужбам Білорусі або Росії Bellingcat не опублікував, тому навряд чи цей скандал продовжать роздувати.

Підозра п’ятому президенту

20 грудня, вже коли здавалося, що політичний сезон 2021 року не відзначиться новими сюрпризами, Державне бюро розслідувань повідомило про підозру у державній зраді (ч. 1 ст. 111 ККУ) та створенні терористичної організації (ч. 1 ст. 258-3 ККУ) п’ятому президенту України, нардепу Петру Порошенку.

Хоча ДБР і викликало його на допит 23 грудня, Порошенко заявив у відеозверненні, що перебуває з візитом у Польщі і повернеться лише у січні наступного року.

Діяльність правоохоронних органів – не політична площина, проте від опозиційного табору постійно лунають заяви про те, що справа має політичний характер.

Але публікація так званих “плівок Медведчука” не могла не привернути увагу правоохоронних органів. А в них неодноразово згадувався п’ятий президент, тому було б щонайменше дивно, якби він не фігурував у розслідуванні.

– Це не перша і, можливо, не остання справа проти Петра Порошенка, але найбільш серйозна, з потенційними ризиками. Поки що ця подія має символічне значення…

Це не подія, яка щось визначає. Подивимось, що буде наступного року. Вона є наслідком “плівок Медведчука”, – зауважує Фесенко.

Утім, ця історія жодним чином не впливає на українську політику цього року. Це – такий собі погляд у політичне життя 2022 року.

І стане продовженням історії справ проти Порошенка, фінал якої ми навряд чи побачимо до наступних виборів президента.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ситуація на Харківщині погіршується: генерал повідомив, що відбувається на Купʼянському напрямку
Политека
2024-11-27T20:43:49Z
Це далеко не Донбас: експерт назвав напрямок, де вирішується доля війни просто зараз
GlavRed
2024-11-27T20:27:12Z
Але всім начхати: у Тверській області понад 1000 сімей тиждень виживають без електрики
24tv
2024-11-27T20:21:32Z
Цей напрямок вирішить долю війни, – полковник запасу сказав, звідки почнеться деокупація Криму
24tv
2024-11-27T20:06:36Z
Курахівський напрямок - найгарячіший: Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
УкраинФорм
2024-11-27T20:00:50Z
Росіяни зосереджують сили у Запорізькій області, але не для наступу, – Сили оборони Півдня
24tv
2024-11-27T19:57:10Z
Були обшуки і затримання: чому окупанти тиснуть на колишніх силовиків в Криму
24tv
2024-11-27T19:51:54Z
Загроза оточення ЗСУ: генерал розповів про погіршення ситуації в районі Великої Новосілки
Политека
2024-11-27T19:42:05Z
В Харківській області триває посилена робота для забезпечення альтернативними джерелами живлення об’єктів критичної інфраструктури
Мій Харків
2024-11-27T19:37:47Z
“Цар штучного інтелекту”: Трамп планує запровадити нову посаду
InternetUA
2024-11-27T20:49:34Z
Призначення Кіта Келлога – найкраще рішення Трампа за останій час
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T20:48:58Z
Точно дістане до Москви: Франція хоче створити свою балістичну ракету
24tv
2024-11-27T20:43:57Z
У Франції наближаються до відставки уряду меншості
Европейская правда
2024-11-27T20:43:09Z
Секретна доповідь Кучмі: Україна могла зберегти свої бомбардувальники Ту-160
24tv
2024-11-27T20:36:50Z
ЗМІ: Спецпосланцем Трампа з питань України може стати американський генерал
Европейская правда
2024-11-27T20:30:18Z
Міськрада Вільнюса ухвалила резолюцію про підтримку України до перемоги
Европейская правда
2024-11-27T20:27:36Z
Призначення Трампа по Україні та вступ до ЄС: головні новини України
GlavRed
2024-11-27T20:27:36Z
Північна Корея готує до передачі Росії додаткові балістичні ракети - Штати в ООН
УкраинФорм
2024-11-27T20:27:12Z
Ось як часто потрібно прати бюстгальтер: несподівана відповідь
24tv
2024-11-27T20:36:07Z
«Статистика – то вершина айсберга». Названо найбільш розповсюджені в Україні венеричні хвороби
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T20:12:50Z
Що робити, щоб уникнути застуди
24tv
2024-11-27T20:06:39Z
Українська асоціація канабісу закликала припинити медійний тиск на депутата Володимира Горковенка
Bagnet
2024-11-27T18:31:32Z
Стало відомо, чому кава корисна для здоров’я
AgroNews
2024-11-27T17:25:28Z
CO2 насправді може бути корисним для нашої ДНК
Portaltele
2024-11-27T17:04:10Z
Ціни на ліки в Україні: виробники у виграші, пацієнти – у програші?
TSN
2024-11-27T16:36:31Z
Чому мандарини стали символом Нового року та чому їх корисно їсти
24tv
2024-11-27T16:30:24Z
Знайшли простий, але страшний спосіб, покращити роботу імунітету
24tv
2024-11-27T16:30:12Z
Фаворити тижня: 10 найкращих серіалів на Netflix в Україні, які варто подивитися
24tv
2024-11-27T20:51:57Z
Українські військові отримали «гострі картузи» з автографом Кілліана Мерфі
ITC
2024-11-27T20:40:38Z
Дівчина ексзірки Тоттенхема звабила публіку світлинами у ліжку: фото палкої моделі
24tv
2024-11-27T20:30:13Z
Софія Ротару зв'язалася з російськими артистами - причина
GlavRed
2024-11-27T20:27:57Z
Пропутініська співачка Арбеніна зірвалася зі страхувальної сітки під час концерту
GlavRed
2024-11-27T20:27:41Z
Nata Gryviuk випустила зрілу рефлексію «Юність»
Storyboom
2024-11-27T20:19:30Z
Міс планета-2024: українка здобула один з титулів конкурсу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T20:00:12Z
Олександр Пономарьов розкрив правду, чому не їздив із концертами в РФ
GlavRed
2024-11-27T19:27:52Z
Легендарна співачка Шер оголосила про завершення кар’єри
360ua.news
2024-11-27T19:21:54Z
Ашан, Метро та Варус оновили ціни на овочі: скільки коштують картопля, капуста, цибуля та морква
Хвиля
2024-11-27T20:45:28Z
З початку року виробництво сталі в Росії впало на 7%
УкраинФорм
2024-11-27T20:27:53Z
Європу очікує найхолодніша зима за останні роки
360ua.news
2024-11-27T20:12:40Z
Кавомани засмутились: чому в Україні подорожчала кава з молоком
24tv
2024-11-27T20:06:09Z
У Харкові пройде форум цифрової трансформації Східної України
Мій Харків
2024-11-27T19:58:17Z
29 листопада — дискусійна панель «Telegram війни в Україні: Як пережити кібербулінг та зберегти компанію. Історії бізнесу та позиція держави»
Детектор М
2024-11-27T19:58:01Z
Українці повертатимуть продукти в супермаркети за новими правилами, — Мінекономіки
Фокус
2024-11-27T19:21:34Z
Жителі Харківщини можуть отримати компенсації за встановлення гібридних сонячних електростанцій
Мій Харків
2024-11-27T19:07:17Z
Шмигаль повідомив, коли набере чинності історичне підвищення податків
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T18:51:37Z
У Києві назвали переможця премії імені Джеймса Мейса в галузі журналістики
ZN UA
2024-11-27T20:49:38Z
Державні та міжнародні свята у грудні 2024: як відпочиватимуть українці на Різдво
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T20:06:54Z
ЗМІ: США готуються схвалити продаж Ізраїлю зброї на $680 млн
Европейская правда
2024-11-27T20:01:14Z
Нововведення у військовому обліку: що слід знати українцям
TSN
2024-11-27T19:57:21Z
За час війни в Україні людей з інвалідністю стало на 300 тисяч більше
Комсомольская правда
2024-11-27T19:55:20Z
На полігоні Brave1 провели краш-тести 100 наземних дронів
InternetUA
2024-11-27T19:48:52Z
Зеленський відповів на 22 петиції щодо присвоєння звання Героя - нагороду отримала одна людина
Комсомольская правда
2024-11-27T19:42:16Z
Зеленський нагородив ще 497 військових, 435 з них - посмертно
УкраинФорм
2024-11-27T19:36:06Z
Харків назвав кількість дітей, що народилися у місті за 1000 днів війни
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T19:24:33Z
ПСВ U-19 — Шахтар U-19 1:1 Відео голів та огляд матчу Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2024-11-27T20:37:07Z
Українець Трубін не потиснув руку росіянину Головіну перед матчем Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T20:33:33Z
Реал готує трансферну бомбу: "Королівський клуб" націлився на зірку АПЛ
24tv
2024-11-27T20:15:56Z
Блавацький обслужить матч Колос – Динамо та інші призначення на 15 тур УПЛ
Football.ua
2024-11-27T20:15:01Z
Бій за життя в Лізі Європи: де дивитися матч Динамо – Вікторія онлайн
24tv
2024-11-27T20:00:14Z
Головний тренер Вікторії Коубек оцінив шанси своєї команди в матчі проти Динамо
Football.ua
2024-11-27T19:54:34Z
Фатальний нефарт команди Циганкова: Жирона зазнала четвертої поразки у Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-27T19:42:06Z
Вербич може покинути Панатінаїкос у січні
Football.ua
2024-11-27T19:22:39Z
Синиця пропустить шість тижнів через травму
Football.ua
2024-11-27T18:48:48Z
У Сеулі стався найсильніший за 117 років снігопад
УкраинФорм
2024-11-27T20:36:10Z
У Києві чоловік у формі поліцейського погрожував пістолетом у кафе: що відомо
TSN
2024-11-27T20:00:29Z
В Іспанії стався вибух на хімзаводі, троє людей загинули
УкраинФорм
2024-11-27T19:12:19Z
Українець привласнив гроші Червоного Хреста та відбувся смішним покаранням: подробиці скандального інциденту
Политека
2024-11-27T19:00:47Z
В Одесі затримали підлітків, які підпалили пошту, щоб “заробити” грошей
InternetUA
2024-11-27T18:43:11Z
WSJ: Слідство вважає, що кабелі в Балтійському морі пошкодило якорем судно з КНР
Европейская правда
2024-11-27T18:21:43Z
Вийшли "поговорити": невідомі влаштували стрілянину в центрі Москви
24tv
2024-11-27T17:54:49Z
В Україні судитимуть чоловіків, які на замовлення інтернет-кураторів з рф підпалили автомобіль військовослужбовця
InternetUA
2024-11-27T17:31:53Z
У Великій Британії затримали одного з найрозшукуваніших терористів ФБР
360ua.news
2024-11-27T17:03:43Z
Що категорично не можна сушити на батареї: це треба запам'ятати
24tv
2024-11-27T19:42:51Z
Що подарувати татові на Новий рік: варіанти на будь-який смак
GlavRed
2024-11-27T19:27:31Z
Будуть на сьомому небі від щастя: 3 знаки зодіаку, яким кінець року принесе шалену радість
24tv
2024-11-27T19:09:12Z
Ці 5 речей потрібно прибрати з коридору: зробіть це до початку зими
24tv
2024-11-27T19:00:18Z
Так оселедець ще в житті не смакував: оригінальна подача з лавашем і захват гостей
24tv
2024-11-27T18:51:12Z
Гороскоп Таро на 28 листопада для всіх знаків Зодіаку: будуйте великі плани
Политека
2024-11-27T18:30:08Z
Багато хто даремно цього не робить: чому потрібно вивертати джинси під час прання
GlavRed
2024-11-27T18:27:26Z
Як не вбити свою кімнатну рослину: важливі поради по догляду
24tv
2024-11-27T18:18:12Z
Не встаючи з дивану – в один клік: пройтися найвідомішою пам'яткою Риму тепер можна віртуально
24tv
2024-11-27T18:03:31Z
Як ваші звички у соцмережах впливають на психіку
Знай
2024-11-27T20:51:57Z
Ботоксні губи скасовуються: TikTok заблокує підліткам доступ до "фільтрів краси"
FaceNews
2024-11-27T20:39:04Z
TikTok заблокує доступ до «фільтрів краси» підліткам через загрозу заниження їхньої самооцінки
Детектор М
2024-11-27T20:33:51Z
Samsung анонсувала складаний смартфон для любителів відеоігор
InternetUA
2024-11-27T20:27:14Z
Археологи виявили найстарішу у США вогнепальну зброю
УкраинФорм
2024-11-27T20:09:19Z
Майже марні: від яких функцій варто відмовитися, щоб купити смартфон дешевше
InternetUA
2024-11-27T19:16:07Z
З’явився спосіб виявляти астероїди, які можуть знищити Землю
TSN
2024-11-27T19:06:52Z
Як полагодити смартфон, якщо його екран став чорно-білим: практичні поради
Фокус
2024-11-27T18:48:32Z
Звичайні акумулятори відходять у минуле: в Австралії представили нову технологію
24tv
2024-11-27T18:36:51Z
Канадським автобусам Prevost виповнилося 100 років
AutoCentre
2024-11-27T19:24:23Z
Водії спантеличені через новий дорожній знак: до чого тут хом’яки
GlavRed
2024-11-27T18:27:40Z
На шасі Ford Trucks в Україні виготовили спеціалізований автомобіль для водоканалів
AutoCentre
2024-11-27T18:25:22Z
В Україні показали заміну Renault Logan
AutoCentre
2024-11-27T16:04:29Z
Дорожні камери ліплять помилкові штрафи: як водіям оскаржити несправедливе покарання
Знай
2024-11-27T15:51:07Z
Ремонт і обслуговування системи гальм Tesla: що потрібно знати власникам електромобілів
AutoCentre
2024-11-27T15:46:02Z
Kia EV5 GT Line: «спортивна» версія електрокросовера виявилася лише на 10 к.с. потужнішою за стандартну, але суттєво дорожчою
ITC
2024-11-27T15:28:21Z
В Україні показали недорогий кросовер від Renault
AutoCentre
2024-11-27T15:13:38Z
У мережу злили фото небачених раніше ексклюзивних авто султана Брунея
Топ Жир
2024-11-27T14:48:57Z