MY.UAНовини
Юрій Бурега: Владу перебрали комітети самоорганізації населення
Юрій Бурега: Владу перебрали комітети самоорганізації населення

Юрій Бурега: Владу перебрали комітети самоорганізації населення

Якось дуже скромно і непомітно пройшло святкування 250-річного ювілею Садгори. Міська влада спромоглася хіба що організувати ярмарок. Решту заходів організували місцеві активісти. Зокрема відбулася виставка картин художника Михайла Чижика та презентація книги Тетяни Гудими «Легенди Садгори». Виступали місцеві артисти, учасники гуртків Будинку дитячої творчості. Охочі взяли участь у забігові «Садогурська миля».

Між тим, чи не кожен куточок Садгори, котру заснували 1771 року, оповитий легендами і переказами. Варто зазначити, що досі садгірчани знаходять на своїх городах мідні та бронзові монети з латинською буквою «S», яка вказує на барона Садагурського – засновника монетарні. Власне, з цих монет і почалося поселення. Спричинилася до цього російсько-турецька війна 1768-1774 років. Для утримання російської армії необхідні були значні кошти, тому вирішили випускати їх біля фронту. Зручну місцину обрали неподалік Чернівців, сіл Рогізна і Жучка. Будівництвом монетарні зайнявся відомий в Європі німецько-польський барон Петер-Ніколаус Гартенберг-Садагурський. У грудні 1771-го викарбували першу партію монет із турецьких гармат.

Садгора як поселення виникла 250 років тому, однак аж через 30 років, 1801-го, завдяки старанням барона Мустяци вона отримала Маґдебурзьке право й перетворилася на торгово-ремісниче містечко

У Садгорі з діда-прадіда мешкають працьовиті люди. Останній голова Садгірської районної ради Юрій Бурега з гордістю розповідає, що його предки оселилися тут ще у роки російсько-турецької війни. Нині близьких родичів у нього налічується під тисячу, і всі вони мешкають у Садгорі.

То чим нині живуть садгірчани? Які наслідки від ліквідації району? Про це спілкуємося із останнім головою Садгірського району, а нині приватним підприємцем Юрієм БУРЕГОЮ. 

Перша адміністративно-територіальна реформа

– До 2015 року Чернівці ділилися на три райони – Шевченківський, Першотравневий і Садгірський. Чи можна було між ними ставити знак рівності?

– Нині юридично у Чернівцях уже немає районів, проте все одно поділ на них в головах пересічних громадян залишився. Зараз не почуєш, що хтось там живе у Першотравневому чи Шевченківському районі, але ось чимало скаже, що є мешканцем Садгірського. Бо тут є значна відмінність. Садгірський район було сформовано 1949 року із шести сіл – Ленківців, Старої та Нової Жучки, Рогізни, Слобідки, Шанців. У січні 1965-го відбулася нова адміністративно-територіальна реформа, під час якої приєднали Садгору до Чернівців, утворивши однойменний район. Якщо стверджувати, що Садгора разом із приєднаними до неї селами відразу стали містом, то це не так. Але й сьогодні життя та побут більшості садгірчан більше схоже на сільське. Бо у багатьох є господарство, присадибні ділянки, обробляють садки, тримають свійську живність… Люди у Садгорі переважно знають один одного, чого не скажеш про містян, які не завжди впізнають мешканців під’їзду. Ось у мене, приміром, ледь не тисяча родичів у районі, а чи похвалиться цим хтось із чернівчан? Ні.

Ера розвитку району

Мабуть, ніхто не заперечить того, що коли Садгору приєднали до міста, вона почала швидко розвиватися.

– Безумовно. Пригадаймо, що було на території Садгори за австро-угорського періоду –  цукровий завод, гуральня, якісь нечисленні ремісничі майстерні на території теперішнього заводу «Емальпосуда». Відразу ж після звільнення краю від окупантів 1944-го почали будувати 70-й металообробний завод, наступного року – олійно-жировий комбінат, відтак м’ясокомбінат, хімічний завод…  Вони дали багато нових робочих місць як для садгірчан, так і мешканців навколишніх сіл. Вже пізніше, в останнє десятиліття існування Союзу почали зводити радіотехнічний, електроламповий завод, підприємство медичного обладнання… На жаль, вони на повну потужність так і не запрацювали, бо перестали вкладати в їхній розвиток інвестиції. Туди ж планували направити 10-й тролейбусний маршрут. А ще звести величезний житловий масив на декілька десятків тисяч людей на теперішній вулиці Ярослава Мудрого. І цей процес розвитку мав поширитися на всю територію Садгірського району. Але завадили негативні зміни після розпаду Союзу. Насамперед, в економічному плані. Район не отримав того розвитку, який планували. Нині м’ясокомбінат не працює, 70-й завод порізали на брухт, зупинилися цукровий, дріжджовий, спиртовий завод. Люди втратили роботу, заробітки, відповідно місто не одержує податків, що стримує його розвиток. Що стосується житла, то будівництво обмежилося тим, що на Хотинській звели кілька дев’ятиповерхівок для фахівців, які мали працювати на нових підприємствах.

Але ж заводські корпуси не простоюють, не руйнуються?

– Не допустили, хоча і йшло до того. Зараз в ймовірних цехах розмістилися великі торговельні центри «Боянівка», «Ашан». Працюють на повну потужність Калинівський ринок, «Епіцентр», «Метро». Вони пом’якшили проблему робочих місць у районі й місті. Але це все-таки торгівля, а не виробництво валового національного продукту. Через це, на мій погляд, наше місто не розвивається так потужно, як сусідні обласні центри. У Львові, Тернополі, Хмельницькому, Івано-Франківську доходи на людину незрівнянно більші, ніж у нас. Вони швидше розвиваються за Чернівці.

У вас не складається враження, що керівництво міста так і не перестає ділити Чернівці лівобережну та правобережну частину. Чи знаєте, якій з них дістається більше фінансування?

– Якраз сьогодні я дивився сесію Чернівецької міської ради, на якій депутати затверджували бюджет на наступний рік. Дивувало те, що серед об’єктів, на які планувалося виділяти кошти, немає жодної садгірської вулиці. Може це через те, що у депутатському корпусі нинішнього скликання немає жодної людини, котра живе і трудиться у Садгорі. Звісно, кожен депутат тягне кошти на свій округ, а на Садгору вже не вистачило грошей для ремонту шкіл, дошкільних закладів, культурних та оздоровчих центрів. Зрозуміло, що спортивні, культурні центри зводять біля масового проживання населення. Але не можна обділяти мешканців Роші, Клокучки, Каличанки, Садгори… Бо ж люди скрізь сплачують податки.

Несправедливий поділ

Мені нерідко доводиться спілкуватися з головами сільських територіальних громад. Розповідають, що в них жодне село не залишається поза увагою, чого не скажеш про місто. Чи я помиляюся?

– На жаль, ні. Ми не можемо добитися реконструкції кінотеатру «Буковина» під спорткомплекс. Бо поряд загальноосвітня школа, а власного спортзалу немає. Там можна обладнати два спортивні, стільки ж тренажерних залів. Хай би люди займалися спортом, а не пропадали у пивбарах. Багато чого доводиться робити власними силами і коштом. Ось, приміром, синагогу реставрували за гроші благодійників. Так само й новий торговельний комплекс. Але це не вкладення міста, а приватні інвестиції із-за меж країни. Садгірчани самі фінансували підведення природнього газу до квартир, води, створювали комунальні вигоди. Але до школи мої діти ходили три кілометри, хоча у сільських територіальних громадах на таку відстань возять шкільні автобуси. Якщо ж говорити про мікрорайон вулиці Чорнівської, то там взагалі шість кілометрів до школи. Тут 6 загальноосвітніх шкіл, спортивна школа, Будинок творчості й дозвілля дітей і юнацтва. На Садгору залишилася одна школа із випускними класами. А з Чорнівської вулиці, мікрорайону Ленківці до цієї гімназії не менше, як 6-7 кілометрів. Діти мусять добиратися маршрутками, оплачуючи проїзд. Адже учнівських квитків немає, бо возять приватні перевізники, а їм не компенсують витрати. Зрозуміло, що деякі діти фізично не зможуть добиратися до освітніх закладів.

А чи одинакові умови медичного обслуговування?

Зараз не гірші. Минулого скликання ми трохи допомогли нашій лікарні й поліклініці. Придбали сучасне обладнання на суму понад 10 мільйонів гривень. Купили сучасний рентгенапарат, апарат УЗД, зробили ремонти приміщень, фасаду, даху, перевели котельню на альтернативне паливо. Наша лікарня ковідна, то торік закупили кисневу станцію. Пролікувалися за цей період кілька сотень хворих, розвантаживши міські медичні заклади. Але садгірчани допомагають їй продуктами з власних городів і садів. Переконаний, тут годують найкраще хворих.

Насамкінець зізнайтесь, ви особисто були «за» чи «проти» ліквідації районів у місті?

– Був категорично проти ліквідації районів. Через це не склалися стосунки з тодішнім міським керівництвом. Я допускав, що районних рад не потрібно, бо районні депутати мало що вирішували, але потрібно було залишити якісь невеликі виконавчі адміністрації. Такий приклад діє у Львові. Мер призначає керівників адміністрацій, які відповідають за комунальні проблеми тощо. У нас же скоротили райони, а видатки на утримання чиновників збільшилися на понад 5 мільйонів гривень. То що це за скорочення? Між тим, площа Садгори це  – 58 відсотків території обласного центру. Ось нині прокладають каналізаційну мережу з полігону твердих побутових відходів по вулиці Чорнівській. Раніше туди провели водогін, заасфальтували дорогу. Я пропонував інший варіант, але на мою пропозицію не звернули увагу. Бо вони там не живуть. Наступне. Зараз ремонтують вулицю Хотинську. Я пропонував варіант через вулицю Ярослава Мудрого, територію недіючого цукрового заводу, однак на це ніхто не зважає. Між тим, могли б розвантажити транспортну мережу. Це нікого не цікавить, адже керівники міста не живуть у Садгорі. Нам вдалося створити комітети самоорганізації населення, завдяки яким будуємо власним коштом і силами спортивні майданчики, прокладаємо тротуари, закладаємо сквери. Так буде і надалі. Принаймні доти, доки не відновлять у Садгорі центр прийняття рішень. А заодно і в Коровії, і в Чорнівці, які нещодавно приєднали до міста.

Анатолій ІСАК 

Теги за темою
новини Чернівців
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Длинные шарфы, платья без рукавов и все в черном: какие неудачные образы выбирала Брижит Макрон
Telegraf
2025-07-27T16:12:25Z
Дизайнер Зеленского рассказал, готов ли "переодеть" украинских военных
Telegraf
2025-07-27T15:21:24Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Безуглая ответила на упреки, что из-за синдрома Аспергера не может иметь доступ к гостайне
Комсомольская правда
2025-07-27T12:30:15Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Передается через укусы комаров: мир охватил новый смертельный вирус - в ВОЗ забили тревогу
Знай
2025-07-27T19:12:51Z
Содержит огромное количество белка: нутрициолог назвал напиток, который заменяет полноценный прием пищи
Знай
2025-07-27T18:51:40Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Как ретроградный Меркурий сводит с ума… ваших питомцев: советы для хазяев котиков и собачек
Знай
2025-07-27T15:51:33Z
На замену дорогим деликатесам: готовим намазку из кабачков для вкусного перекуса
Telegraf
2025-07-27T15:30:32Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Четыре главных лайфхака перед авиаперелетом: советы бортпроводника
TSN
2025-07-27T15:21:10Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Лавров унизил Трампа после его угроз Путину
Comments UA
2025-07-15T18:10:38Z
Хорошие отношения с Трампом или непрерывная война с Украиной Портников назвал, что выберет Путин
TSN
2025-07-27T19:36:00Z
Самолет с Песковым и "преемником Путина" неожиданно застрял в Москве, подробности
GlavRed
2025-07-27T19:27:24Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
РФ расширяет главный завод-производитель "Шахедов" в "Алабуге": появились спутниковые снимки
Фокус
2025-07-27T19:45:47Z
"Идеальный возраст для фронта": белорусский доброволец призвал снизить мобилизационный возраст до 18 лет
TSN
2025-07-27T19:06:22Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Германии с рельсов сошел пассажирский поезд
Апостроф
2025-07-27T19:45:52Z
РФ снова запустила рои "Шахедов" на ночь: где есть угроза
TSN
2025-07-27T19:36:50Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Нашествие саранчи: Госпродпотребслужба назвала виновного
Корреспондент
2025-07-27T19:42:50Z
"Мы выбрали свободу". Одессит четко потроллил жителей Донецка, страдающих без воды
Telegraf
2025-07-27T19:33:14Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Два рекорда за год: юная львовянка установила новое достижение на Говерле
Фокус
2025-07-27T11:39:51Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
"Вам здесь не рады". В Тбилиси протестуют против участия россиян в чемпионате мира. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-27T19:36:26Z
Ливерпуль пойдет на самый дорогой трансфер АПЛ: переговоры начинаются
Корреспондент
2025-07-27T19:21:20Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Жена футболиста "Динамо" Николая Михайленко поборола рак мозга
Комсомольская правда
2025-07-27T17:55:05Z
В Украине масштабируют производство собственной взрывчатки
Лига
2025-07-27T12:12:38Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
США и Евросоюз заключили торговое соглашение
Корреспондент
2025-07-27T19:45:51Z
Завышенные платежки за коммуналку: что делать, чтобы не платить лишнего
Знай
2025-07-27T18:30:20Z
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Астрофизик заявил, что к Земле приближается инопланетный космический корабль
Comments UA
2025-07-27T17:30:42Z
Волотильность слотов: что это такое и как выбрать правильную игру
Comments UA
2025-07-27T17:00:09Z
"Автор сценария — Нил Дракманн": The Last of Us скоро вернётся в виде книги
GameMag
2025-07-27T15:45:26Z
Дождались: Toxic Crusaders выходит 4 декабря
GameMag
2025-07-27T15:45:18Z
Скотт и Рамона отправляются в безумное приключение по Торонто: Геймплей Scott Pilgrim EX
GameMag
2025-07-27T15:15:43Z
Российский автосимулятор CarX Street вышел на PlayStation 5
GameMag
2025-07-27T15:15:26Z
Трасса Спа-Франкоршам покорилась Оскару Пиастри
Корреспондент
2025-07-27T18:03:51Z
Обратите внимание на что водителям, чтобы избежать штрафов за фары
UAToday
2025-07-27T16:57:15Z
Ежемесячно "отрывай" от зарплаты по 50 долларов и авто - твое. Сколько понадобится времени
Telegraf
2025-07-27T12:21:08Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z