MY.UAНовини
Юрій Бурега: Владу перебрали комітети самоорганізації населення
Юрій Бурега: Владу перебрали комітети самоорганізації населення

Юрій Бурега: Владу перебрали комітети самоорганізації населення

Якось дуже скромно і непомітно пройшло святкування 250-річного ювілею Садгори. Міська влада спромоглася хіба що організувати ярмарок. Решту заходів організували місцеві активісти. Зокрема відбулася виставка картин художника Михайла Чижика та презентація книги Тетяни Гудими «Легенди Садгори». Виступали місцеві артисти, учасники гуртків Будинку дитячої творчості. Охочі взяли участь у забігові «Садогурська миля».

Між тим, чи не кожен куточок Садгори, котру заснували 1771 року, оповитий легендами і переказами. Варто зазначити, що досі садгірчани знаходять на своїх городах мідні та бронзові монети з латинською буквою «S», яка вказує на барона Садагурського – засновника монетарні. Власне, з цих монет і почалося поселення. Спричинилася до цього російсько-турецька війна 1768-1774 років. Для утримання російської армії необхідні були значні кошти, тому вирішили випускати їх біля фронту. Зручну місцину обрали неподалік Чернівців, сіл Рогізна і Жучка. Будівництвом монетарні зайнявся відомий в Європі німецько-польський барон Петер-Ніколаус Гартенберг-Садагурський. У грудні 1771-го викарбували першу партію монет із турецьких гармат.

Садгора як поселення виникла 250 років тому, однак аж через 30 років, 1801-го, завдяки старанням барона Мустяци вона отримала Маґдебурзьке право й перетворилася на торгово-ремісниче містечко

У Садгорі з діда-прадіда мешкають працьовиті люди. Останній голова Садгірської районної ради Юрій Бурега з гордістю розповідає, що його предки оселилися тут ще у роки російсько-турецької війни. Нині близьких родичів у нього налічується під тисячу, і всі вони мешкають у Садгорі.

То чим нині живуть садгірчани? Які наслідки від ліквідації району? Про це спілкуємося із останнім головою Садгірського району, а нині приватним підприємцем Юрієм БУРЕГОЮ. 

Перша адміністративно-територіальна реформа

– До 2015 року Чернівці ділилися на три райони – Шевченківський, Першотравневий і Садгірський. Чи можна було між ними ставити знак рівності?

– Нині юридично у Чернівцях уже немає районів, проте все одно поділ на них в головах пересічних громадян залишився. Зараз не почуєш, що хтось там живе у Першотравневому чи Шевченківському районі, але ось чимало скаже, що є мешканцем Садгірського. Бо тут є значна відмінність. Садгірський район було сформовано 1949 року із шести сіл – Ленківців, Старої та Нової Жучки, Рогізни, Слобідки, Шанців. У січні 1965-го відбулася нова адміністративно-територіальна реформа, під час якої приєднали Садгору до Чернівців, утворивши однойменний район. Якщо стверджувати, що Садгора разом із приєднаними до неї селами відразу стали містом, то це не так. Але й сьогодні життя та побут більшості садгірчан більше схоже на сільське. Бо у багатьох є господарство, присадибні ділянки, обробляють садки, тримають свійську живність… Люди у Садгорі переважно знають один одного, чого не скажеш про містян, які не завжди впізнають мешканців під’їзду. Ось у мене, приміром, ледь не тисяча родичів у районі, а чи похвалиться цим хтось із чернівчан? Ні.

Ера розвитку району

Мабуть, ніхто не заперечить того, що коли Садгору приєднали до міста, вона почала швидко розвиватися.

– Безумовно. Пригадаймо, що було на території Садгори за австро-угорського періоду –  цукровий завод, гуральня, якісь нечисленні ремісничі майстерні на території теперішнього заводу «Емальпосуда». Відразу ж після звільнення краю від окупантів 1944-го почали будувати 70-й металообробний завод, наступного року – олійно-жировий комбінат, відтак м’ясокомбінат, хімічний завод…  Вони дали багато нових робочих місць як для садгірчан, так і мешканців навколишніх сіл. Вже пізніше, в останнє десятиліття існування Союзу почали зводити радіотехнічний, електроламповий завод, підприємство медичного обладнання… На жаль, вони на повну потужність так і не запрацювали, бо перестали вкладати в їхній розвиток інвестиції. Туди ж планували направити 10-й тролейбусний маршрут. А ще звести величезний житловий масив на декілька десятків тисяч людей на теперішній вулиці Ярослава Мудрого. І цей процес розвитку мав поширитися на всю територію Садгірського району. Але завадили негативні зміни після розпаду Союзу. Насамперед, в економічному плані. Район не отримав того розвитку, який планували. Нині м’ясокомбінат не працює, 70-й завод порізали на брухт, зупинилися цукровий, дріжджовий, спиртовий завод. Люди втратили роботу, заробітки, відповідно місто не одержує податків, що стримує його розвиток. Що стосується житла, то будівництво обмежилося тим, що на Хотинській звели кілька дев’ятиповерхівок для фахівців, які мали працювати на нових підприємствах.

Але ж заводські корпуси не простоюють, не руйнуються?

– Не допустили, хоча і йшло до того. Зараз в ймовірних цехах розмістилися великі торговельні центри «Боянівка», «Ашан». Працюють на повну потужність Калинівський ринок, «Епіцентр», «Метро». Вони пом’якшили проблему робочих місць у районі й місті. Але це все-таки торгівля, а не виробництво валового національного продукту. Через це, на мій погляд, наше місто не розвивається так потужно, як сусідні обласні центри. У Львові, Тернополі, Хмельницькому, Івано-Франківську доходи на людину незрівнянно більші, ніж у нас. Вони швидше розвиваються за Чернівці.

У вас не складається враження, що керівництво міста так і не перестає ділити Чернівці лівобережну та правобережну частину. Чи знаєте, якій з них дістається більше фінансування?

– Якраз сьогодні я дивився сесію Чернівецької міської ради, на якій депутати затверджували бюджет на наступний рік. Дивувало те, що серед об’єктів, на які планувалося виділяти кошти, немає жодної садгірської вулиці. Може це через те, що у депутатському корпусі нинішнього скликання немає жодної людини, котра живе і трудиться у Садгорі. Звісно, кожен депутат тягне кошти на свій округ, а на Садгору вже не вистачило грошей для ремонту шкіл, дошкільних закладів, культурних та оздоровчих центрів. Зрозуміло, що спортивні, культурні центри зводять біля масового проживання населення. Але не можна обділяти мешканців Роші, Клокучки, Каличанки, Садгори… Бо ж люди скрізь сплачують податки.

Несправедливий поділ

Мені нерідко доводиться спілкуватися з головами сільських територіальних громад. Розповідають, що в них жодне село не залишається поза увагою, чого не скажеш про місто. Чи я помиляюся?

– На жаль, ні. Ми не можемо добитися реконструкції кінотеатру «Буковина» під спорткомплекс. Бо поряд загальноосвітня школа, а власного спортзалу немає. Там можна обладнати два спортивні, стільки ж тренажерних залів. Хай би люди займалися спортом, а не пропадали у пивбарах. Багато чого доводиться робити власними силами і коштом. Ось, приміром, синагогу реставрували за гроші благодійників. Так само й новий торговельний комплекс. Але це не вкладення міста, а приватні інвестиції із-за меж країни. Садгірчани самі фінансували підведення природнього газу до квартир, води, створювали комунальні вигоди. Але до школи мої діти ходили три кілометри, хоча у сільських територіальних громадах на таку відстань возять шкільні автобуси. Якщо ж говорити про мікрорайон вулиці Чорнівської, то там взагалі шість кілометрів до школи. Тут 6 загальноосвітніх шкіл, спортивна школа, Будинок творчості й дозвілля дітей і юнацтва. На Садгору залишилася одна школа із випускними класами. А з Чорнівської вулиці, мікрорайону Ленківці до цієї гімназії не менше, як 6-7 кілометрів. Діти мусять добиратися маршрутками, оплачуючи проїзд. Адже учнівських квитків немає, бо возять приватні перевізники, а їм не компенсують витрати. Зрозуміло, що деякі діти фізично не зможуть добиратися до освітніх закладів.

А чи одинакові умови медичного обслуговування?

Зараз не гірші. Минулого скликання ми трохи допомогли нашій лікарні й поліклініці. Придбали сучасне обладнання на суму понад 10 мільйонів гривень. Купили сучасний рентгенапарат, апарат УЗД, зробили ремонти приміщень, фасаду, даху, перевели котельню на альтернативне паливо. Наша лікарня ковідна, то торік закупили кисневу станцію. Пролікувалися за цей період кілька сотень хворих, розвантаживши міські медичні заклади. Але садгірчани допомагають їй продуктами з власних городів і садів. Переконаний, тут годують найкраще хворих.

Насамкінець зізнайтесь, ви особисто були «за» чи «проти» ліквідації районів у місті?

– Був категорично проти ліквідації районів. Через це не склалися стосунки з тодішнім міським керівництвом. Я допускав, що районних рад не потрібно, бо районні депутати мало що вирішували, але потрібно було залишити якісь невеликі виконавчі адміністрації. Такий приклад діє у Львові. Мер призначає керівників адміністрацій, які відповідають за комунальні проблеми тощо. У нас же скоротили райони, а видатки на утримання чиновників збільшилися на понад 5 мільйонів гривень. То що це за скорочення? Між тим, площа Садгори це  – 58 відсотків території обласного центру. Ось нині прокладають каналізаційну мережу з полігону твердих побутових відходів по вулиці Чорнівській. Раніше туди провели водогін, заасфальтували дорогу. Я пропонував інший варіант, але на мою пропозицію не звернули увагу. Бо вони там не живуть. Наступне. Зараз ремонтують вулицю Хотинську. Я пропонував варіант через вулицю Ярослава Мудрого, територію недіючого цукрового заводу, однак на це ніхто не зважає. Між тим, могли б розвантажити транспортну мережу. Це нікого не цікавить, адже керівники міста не живуть у Садгорі. Нам вдалося створити комітети самоорганізації населення, завдяки яким будуємо власним коштом і силами спортивні майданчики, прокладаємо тротуари, закладаємо сквери. Так буде і надалі. Принаймні доти, доки не відновлять у Садгорі центр прийняття рішень. А заодно і в Коровії, і в Чорнівці, які нещодавно приєднали до міста.

Анатолій ІСАК 

Теги за темою
новини Чернівців
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росія посилює територіальні претензії до України — ISW
TSN
2025-05-17T20:22:57Z
Медведєв виступив із черговими погрозами Україні
ТСН
2025-05-17T20:22:45Z
Переговори в Стамбулі були "більш позитивними, ніж очікувалося", — в Туреччині назвали головний здобуток
ТСН
2025-05-17T20:22:44Z
Переговори у Стамбулі: союзники України перехитрили Путіна — WSJ
ТСН
2025-05-17T20:22:42Z
Трамп зателефонує Путіну та Зеленському: про що говоритиме
ТСН
2025-05-17T20:22:41Z
Трамп про тиск на Путіна: "Це буде нищівно для Росії"
ТСН
2025-05-17T20:22:41Z
"Смерті та руйнування мають припинитися": Рубіо прокоментував розмову з Лавровим
ТСН
2025-05-17T20:22:35Z
Про що насправді домовилися в Стамбулі: Путін не погодився припинити вогонь, тепер м’яч на боці Трампа
TSN
2025-05-17T20:22:35Z
Коли РФ нападе на НАТО: в ЄС сказали, скільки часу залишилось на підготовку
ТСН
2025-05-17T20:22:34Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": порядок виступу учасників у фіналі
TSN
2025-05-17T20:22:58Z
Андрій Данилко неочікувано дав інтерв'ю російській службі BBC в Лондоні
ТСН
2025-05-17T20:22:57Z
Jerry Heil здивувала неочікуваним ніжним дуетом зі всесвітньо відомим гуртом
ТСН
2025-05-17T20:22:42Z
Ведучий-воїн Даніель Салем розчулив зізнанням про 10-річну доньку та як часто з нею бачиться
ТСН
2025-05-17T20:22:38Z
"Євробачення-2025": переможці від Швейцарії Nemo підтримали Україну та заспівали Bird of Pray
ТСН
2025-05-17T20:22:29Z
Актора-воїна Геннадія Попенка списали зі служби через серйозні проблеми зі здоров'ям
ТСН
2025-05-17T20:22:06Z
"Євробачення-2025": як проголосувати за Україну та своїх фаворитів у фіналі конкурсу
TSN
2025-05-17T20:21:55Z
Україна виступила на сцені Євробачення-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T20:21:50Z
Зеленський та Венс відвідають інавгураційну месу Папи Римського Лева XIV
ТСН
2025-05-17T20:22:52Z
Що кажуть українці про переговори в Туреччині: результати опитування вражають
ТСН
2025-05-17T20:22:49Z
Вступ до ВНЗ: хлопці від 17 років мають надати військово-обліковий документ
ТСН
2025-05-17T20:22:39Z
Проти блогерки Анни Алхім відкрили кримінальну справу: зірка з гумором відреагувала
ТСН
2025-05-17T20:22:09Z
Експерти назвали три місяці народження, які залучають успіх і удачу в зрілому віці
ТСН
2025-05-17T20:21:38Z
Військовий помилково отримав 2,4 млн замість 25 тисяч — і пішов у СЗЧ: чим все закінчилося
ТСН
2025-05-17T20:21:15Z
Виплати на третю дитину 2025: сума та як отримати при народженні
ТСН
2025-05-17T20:20:35Z
Майстри відтворили столітню вишиванку, знайдену в Чорнобильській зоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T18:39:07Z
Стало відомо, чи поїде Зеленський на інавгурацію Папи Римського
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:51:23Z
Україну 17 травня накрила потужна магнітна буря: як вберегтися
TSN
2025-05-17T20:22:52Z
Чому досвідчені кухарі радять варити пельмені в молоці: спробуйте хоча б раз — результат вас неодмінно здивує
TSN
2025-05-17T20:22:46Z
Як швидко прибрати тріщини на п’ятках: замочіть ноги у цьому — і шкіра стане, як шовк
ТСН
2025-05-17T20:22:32Z
Тривале сидіння шкодить мозку: науковці здивували дослідженням
ТСН
2025-05-17T20:22:16Z
Найгірший сніданок: що не можна їсти зрання
ТСН
2025-05-17T20:22:07Z
Що краще не їсти, щоб схуднути: перелік шкідливих продуктів
ТСН
2025-05-17T20:21:45Z
Замініть сніданок і схуднете на два розміри одягу за п’ять місяців: що потрібно їсти на початку дня
TSN
2025-05-17T20:21:34Z
Що буде з організмом, якщо вживати імбир щодня
ТСН
2025-05-17T20:21:29Z
Причини полюбити кабачки: чим корисний цей овоч
ТСН
2025-05-17T20:20:57Z
Удар дрона по автобусу на Сумщині: що відомо про жертв та постраждалих
ТСН
2025-05-17T20:22:16Z
Пасажирський літак на висоті 10 000 м залишився без пілотів під час рейсу: як закінчився інцидент
ТСН
2025-05-17T20:22:06Z
У США пронеслася серія торнадо: чимало жертв
ТСН
2025-05-17T20:21:52Z
У Бердянську виявили мертвою 7-річну дівчинку — напередодні її розшукували
TSN
2025-05-17T20:21:36Z
За кордон на моноколесі: прикордонники розповіли деталі неординарного інциденту
ТСН
2025-05-17T20:21:35Z
Атака російських "Шахедів" по Одесі: є жертви
ТСН
2025-05-17T20:21:27Z
Вночі та зранку в Хмельницькій області лунали вибухи: деталі
ТСН
2025-05-17T20:21:24Z
У Вінниці знову розгорівся скандал з ТЦК, де військовий побив мобілізованого: подробиці інциденту
ТСН
2025-05-17T20:20:43Z
Пожежі в будинках прем’єра Великої Британії: заарештовано другого підозрюваного
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T19:00:54Z
БплА атакували російські склади боєприпасів в Криму, є загиблі: джерела ТСН
ТСН
2025-05-17T20:22:56Z
Росіяни рухаються до важливого міста на Донеччині: оглядач назвав загрозу
ТСН
2025-05-17T20:22:54Z
Окупанти вдарили по автобусу з цивільними: в Сумській області оголосили День жалоби
ТСН
2025-05-17T20:22:43Z
Росіяни продовжують намагатися наступати — ISW про ситуацію на фронті
TSN
2025-05-17T20:22:01Z
Комбат 47-ї ОМБр подав у відставку: чому він різко розкритикував командування ЗСУ
ТСН
2025-05-17T20:21:30Z
За три дні ДТЕК повернув світло 57 тисячам родин після ворожих обстрілів
ТСН
2025-05-17T20:20:46Z
Нова підземна школа в Харкові обійдеться в понад 135 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T12:21:41Z
На Черкащині за наявності великого джерела зрошення є проблеми з водопостачанням
AgroPortal
2025-05-17T10:30:54Z
Мешканець Дніпра влаштував автоцвинтар серед багатоповерхівок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T08:09:54Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Українці мають сплатити податки за своє житло: які терміни
TSN
2025-05-17T20:22:55Z
В Україні знову подорожчав популярний овоч: в чому причина
ТСН
2025-05-17T20:22:50Z
Весняні заморозки вдарять по цінах: скільки заплатимо за фрукти та овочі
TSN
2025-05-17T20:22:04Z
Курс долара: прогноз банкіра на наступний тиждень
TSN
2025-05-17T20:21:58Z
В Україні різко змінилися ціни на один з популярних салатних овочей
TSN
2025-05-17T20:21:30Z
Європейський суд почав перевірку законності передавання державі Кременчуцького НПЗ
ТСН
2025-05-17T20:21:14Z
Ціна на фрукти в Україні різко підвищиться: що здорожчає найбільше
ТСН
2025-05-17T20:21:05Z
Курс валют на вихідні, 17-18 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-17T20:20:27Z
Прифронтовий Кривий Ріг повертається до «Великого будівництва»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:30:10Z
Чим полити троянди навесні 2025 року, щоб вони пишно квітнули і стали прикрасою саду
ТСН
2025-05-17T20:21:53Z
Не буряк і не томатна паста: що додати в борщ, щоб він вийшов насиченого червоного кольору
TSN
2025-05-17T20:21:52Z
Додайте до гречки один продукт — страва стане, наче з мішленівського ресторану
TSN
2025-05-17T20:21:50Z
Мода на ревінь: три страви із весняного овочу
ТСН
2025-05-17T20:21:19Z
Смачний та простий весняний тарт зі сметаною і зеленою цибулею: рецепт
ТСН
2025-05-17T20:20:39Z
Ваші нігті скажуть “дякую”: коли знімати гель-лак, навіть якщо він ідеальний
ТСН
2025-05-17T20:20:06Z
В Україні почали випускати зубну пасту зі смаком борщу
AgroPortal
2025-05-17T07:30:18Z
Ці знаки зодіаку практично ніколи не дотримуються своїх обіцянок: на них не варто покладатися
TSN
2025-05-16T19:22:47Z
Насмажите втричі більше без додавання рису чи картоплі: рецепт пухких котлет від досвідчених кулінарів
TSN
2025-05-16T19:22:36Z
«Нелюди вирішили поховати». Тренерка з РФ прокоментувала скандал навколо російських фігуристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T16:45:42Z
Яке громадянство має ексфутболіст Анатолій Тимощук: що кажуть російські реєстри про нового «клієнта» СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:00:16Z
Чемпіонський парад «Барселони» зібрав більше 600 тисяч учасників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T09:48:59Z
ЗМІ назвали головну трансферну ціль «Реала»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:24:06Z
Від легенди футболу до пособника окупантів. Шлях Анатолія Тимощука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:00:37Z
Допомагав окупантам: екскапітан збірної Тимощук отримав підозру за пособництво РФ
ТСН
2025-05-16T19:21:42Z
Федерація дзюдо допустила білорусів до участі у турнірах під державною символікою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T18:39:10Z
П'ятиразовий олімпійський чемпіон зізнався у наркозалежності
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:42:44Z
У Києві пройде зустріч гравців збірної України з футболу з вболівальниками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:12:30Z
Про що "говорять" дельфіни: сенсаційне відкриття дослідників
TSN
2025-05-17T20:22:22Z
Місяць повільно віддаляється від Землі: чи загрожує нам його втрата
ТСН
2025-05-17T20:22:13Z
ЦРУ знайшло інопланетян: названо місце розташування бази прибульців
ТСН
2025-05-17T20:21:26Z
Істота з найбільшим серцем здатна виживати за температури 400°C
ТСН
2025-05-17T20:21:22Z
iPhone 17 Air стане першим смартфоном Apple з акумулятором нового типу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T17:12:25Z
На Марсі вперше побачили полярне сяйво неозброєним оком: у чому унікальність відкриття NASA
ТСН
2025-05-16T19:24:40Z
Які магнітні бурі очікуються 16 травня та як з ними впоратися
TSN
2025-05-16T19:23:14Z
Сусідня до Чумацького шляху галактика розривається на частини: нові відкриття астрономів
TSN
2025-05-16T19:20:30Z
На Марсі вперше зафіксовано полярне сяйво
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:00:41Z