MY.UAНовини
Примушувати чи переконувати? Що робити з антивакцинаторами та недовірою до щеплень проти COVID-19
Примушувати чи переконувати? Що робити з антивакцинаторами та недовірою до щеплень проти COVID-19

Примушувати чи переконувати? Що робити з антивакцинаторами та недовірою до щеплень проти COVID-19

«Якщо ми не дамо противникам вакцинації право голосу в медіа, вони створять свої ЗМІ, і поляризація посилиться».

Влада, медіа та громадський сектор мають пояснювати суспільству, як працює вакцинація, та наводити приклади позитивного впливу щеплень. Лише правильною інформаційно-роз’яснювальною кампанією, а не примусом та погрозами вдасться переконати щепитися людей, які ще вагаються. Ба більше, інформаційні кампанії впливають навіть на антивакцинаторів, які з початку пандемії еволюціонували та, принаймні, рідше заперечують сам факт існування COVID-19. Про причини недовіри до вакцини та шляхи розв’язання пов’язаних із нею проблем говорили експерти під час вебінару Internews та Інституту вакцин Себіна «Вірус, варіанти та вакцини: питання сприйняття».

Старший спеціаліст відділу імунізації Європейського бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я Олег Бенеш нагадав, що вакцина є ключовим засобом контролю за пандемією COVID-19, однак поряд із нею необхідно використовувати й немедичні засоби, у тому числі дотримуватися соціальної дистанції, мити руки та носити маски. За його словами, із появою кожного чергового штаму вакцини гірше захищають від зараження, однак залишаються ефективними для запобігання важкій формі хвороби. «Ми можемо контролювати передачу вірусу від людини до людини шляхом елементарних заходів. Але для цього кожен із нас повинен виявити турботу до себе і тих, хто поруч», — сказав він.

Водночас Олег Бенеш відкинув необхідність посилення карантину в усьому світі. За його словами, після появи нового штаму «омікрон» ВООЗ висловилася за заходи, які не завдають великої шкоди життю, замість локдауну та закриття кордонів. Експерт пояснив, що раніше локдауни запроваджували, бо інших способів боротьби проти епідемії не було, та й про саму хворобу знали мало. Якщо люди вакцинуватимуться, носитимуть маски, триматимуться одне від одного подалі та митимуть руки, вибухового поширення інфекції не буде.

 

Чому люди не хочуть вакцинуватися та як їх переконати

Антропологиня, запрошена дослідниця Wilson Centre, спеціалістка з теорій змови Олександра Архіпова вважає хибною думку, що недовіра до вакцинації є причиною відмови від щеплень. За її словами, недовіра — це лише симптом, який має дві основні складові.

1. Традиція, що формує ставлення. «У Радянському Союзі вакцинація була обов'язковою або "сильно рекомендованою", завдяки цьому багато хвороб вдалося перемогти. До 1980-х років це призвело до нерозуміння, навіщо вакцинуватися, якщо хвороби не існує: люди по-тихому почали відмовлятися від вакцинації, платити хабарі лікарям тощо. Що більше держава тиснула, то сильніше люди, особливо з інтелігенції, намагалися по-тихому чинити опір. Це фактично політична форма спротиву. Далі виростає покоління людей, які не вакцинують дітей. Це стає нормою», — пояснила Архіпова.

2. Високий рівень толерантності до корупції в пострадянських країнах. «Людина починає думати, що все робиться за знайомством або погано, отже і з вакциною махлюватимуть», — каже антропологиня.

Старший спеціаліст відділу імунізації Європейського бюро ВООЗ Олег Бенеш говорить, що занепокоєння якістю та безпечністю вакцини є закономірним для людини, бо йдеться про її здоров’я. Саме тому медики, органи влади, журналісти та експерти мусять навчитися надавати суспільству достовірну інформацію, не в останню чергу для уникнення маніпуляцій довкола теми епідемії. «Ми даємо людині доступ до достовірних джерел інформації, щоб кожен міг зважити "за" та "проти". Завжди є ризики, і ми повинні навчитися повідомляти про ці ризики в такій формі, яка дозволить людині ухвалити усвідомлене рішення», — пояснив спеціаліст ВООЗ.

Менеджерка програм у сфері охорони здоров’я Представництва Міжнародної федерації товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця в Україні Сюзанна Мнацаканова каже: «Інформація може як рятувати життя, так і наражати людей на ризик». Вона підтримала тезу про важливість створення сприятливого інформаційного поля для ефективної комунікації, щоб уникати деструктиву. Голова Департаменту охорони здоров’я Червоного Хреста та Червоного Півмісяця у Європейському регіоні Даврон Мухамадієв додав, що все залежить від каналів поширення інформації та способів взаємодії зі спільнотою: «Не треба всю відповідальність перекладати на органи охорони здоров’я. Червоний Хрест і Червоний Півмісяць користуються серйозною довірою через нейтральність і незаангажованість. Наші добровольці є представниками тих самих груп у селах, школах, на підприємствах. Вони спілкуватимуться зі своїми сім’ями, сусідами та родичами. Періодично ми проводимо дослідження, спрямовані на розуміння бар’єрів, і постійно коригуємо наші меседжі».

Представники з Росії та Молдови під час дискусії окремо наголосили, що серед лікарів поширені антивакцинаторські настрої, вони часто не знають протоколів лікування коронавірусної хвороби та не вміють пояснювати необхідність вакцинації. Раніше Міністерство охорони здоров’я розповідало про схожу проблему й серед українських лікарів.

  • Читайте також: «Фейк сьогодні може призвести до реальної смерті завтра». Як пропаганда впливає на COVID-вакцинацію та чому винна не лише Росія

Олег Бенеш зауважив, що попри колосальну роботу з медиками щодо лікування COVID-19, вкрай складно доносити до кожного з них актуальну інформацію, адже вона оновлюється ледь не щодня. «Ми намагаємося узагальнювати інформацію, щоб до неї мав доступ медичний працівник найнижчого рівня. ВООЗ вчить медиків правильно знижувати ризики, пов’язані з вакцинацією, робити щеплення людям, які мають проблеми зі здоров’ям, тощо», — розповів він. Доводиться не тільки постійно оновлювати інформацію про коронавірусну хворобу, а й руйнувати хибні уявлення, які формувались десятиліттями.

Водночас Олег Бенеш нагадав, що ВООЗ не давала рекомендації урядам робити вакцинацію обов’язковою. «Досвід показує: навіть якщо вакцинація обов’язкова, це не означає, що ми не повинні інформувати пацієнтів про всю користь та можливі ризики. Це не виключає правильного інформування та створення довіри до вакцини, щоб людина змогла усвідомлено прийняти рішення», — сказав він. За його словами, в багатьох країнах запровадження обов’язкової вакцинації викликає зворотну реакцію — люди починають чинити спротив.

 

Еволюція антивакцинаторів

Експерти дійшли згоди, що проблема антивакцинаторських настроїв є в різних країнах. І навіть там, де це питання не стоїть дуже гостро, їх не варто випускати з поля зору. Зокрема, Олександра Архіпова зауважила, що протистояння прихильників та противників вакцинації посилює поляризацію в суспільстві. «У прихильників та противників вакцинації є дві дуже сильні емоційні мови, покликані образити противників та показати, що протилежна сторона не є людьми. Противники вакцинації про вакцину говорять "жижа", про вакцинованих "покемони" чи "чиповані". Це метафори дозволяють представляти супротивників, як не людей», — розповіла вона. Раніше «Детектор медіа» писав про підходи американської преси щодо висвітлення поглядів та страхів невакцинованих людей.

Даврон Мухамадієв, своєю чергою, сказав, що нині погляди антивакцинаторів еволюціонують,  самі вони піддаються інформаційному впливу. «Вони вже не відкидають факт існування коронавірусу, хоча спочатку говорили, що це підступи різних сил, що пандемії не існує. Тепер вона для них є. Згодом почали говорити, що вакцинація взагалі не потрібна, що проводять експерименти. Потім виявляється, що радянські вакцини хороші, і якби Pfizer, Moderna та "Супутник V" витратили тривалий час на розробку — було би краще. Вони намагаються адаптуватися до аргументів здорової частини суспільства», — пояснив голова департаменту охорони здоров’я Червоного Хреста та Червоного Півмісяця. Щоб зупинити суперечки довкола вакцин, серед іншого він жартома запропонував «зняти лейби з усіх вакцин». Старший спеціаліст відділу імунізації Європейського бюро ВООЗ Олег Бенеш зауважив, що для розв’язання цих проблем можна використати досвід країн, де вакцинувалась велика частина людей.

«Це дозволяє нам показати, що немає великих проблем, пов’язаних із безпечністю вакцин. Немає реальних проблем — є уявні побоювання. Крім того, в дискусіях противники вакцинації використовують емоції, ярлики або вирвані з контексту цифри замість здорової дискусії, що базується на доказах. Якщо з одного боку будуть докази, а з іншого — ярлики та емоції, тоді здорової дискусії не буде», — підкреслив Олег Бенеш і закликав журналістів, коли вони дають слова противникам вакцинації, вимагати від них аргументів.

Раніше «Детектор медіа» запитував експертів, чи слід медіа давати слово противникам обов’язкової вакцинації та карантину. Олександра Архіпова каже: пропри етичну складність питання, чи давати антивакцинаторам змогу озвучувати їхні думки в медіа, це все ж слід робити. «Треба розуміти, що зараз існує альтернативна медіареальність, де противники щеплень отримали повний контроль. Існують круглі столи, де виступають лікарі — противники вакцинації, конференції, телеграм-канали, новини, які пишуть противники вакцинації. Цей світ уже існує, і там противники вакцинації мають голоси. Якщо ми не даємо противникам вакцинації голос на офіційних сторінках ЗМІ, то вони створюють свої, й поляризація посилюється», — пояснила вона.

Теги за темою
Вакцина
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Код 048: якому місту належить і що важливо про нього знати
Политека
2025-02-08T01:00:45Z
Що покласти до цибулі, щоб вона не зіпсувалася: маловідомий лайфхак
GlavRed
2025-02-08T00:27:54Z
Велика Британія вимагає від Apple доступу до зашифрованих даних користувачів
InternetUA
2025-02-08T00:01:49Z
Що робити, якщо ноутбук перестав заряджатися: як самостійно вирішити проблему
Политека
2025-02-08T00:00:07Z
Знайшли поховання торговців людьми
Gazeta UA
2025-02-07T23:36:26Z
Google закрила вразливість, якою користувалися хакери та поліція для злому Android
InternetUA
2025-02-07T22:04:02Z
Як уберегти свій аккаунт у Viber від шахраїв: експерти з безпеки дали важливу інструкцію
Политека
2025-02-07T21:27:42Z
Бонні Блу переспала з понад 1000 чоловіків: показуємо її найспекотніші фото з інстаграму
24tv
2025-02-07T21:24:57Z
Самогонний апарат з NVIDIA RTX 4090 FE? Billet Labs представила компактний ПК The Boiler
ITC
2025-02-07T20:40:03Z
Хронічні нещасливиці: жінки з цими іменами притягують токсичні стосунки
Telegraf
2025-02-08T00:39:39Z
Створені одне для одного: 4 найвдаліші шлюби за знаками Зодіаку
GlavRed
2025-02-08T00:27:44Z
Завжди ідеальні вікна: хитрість, яка надовго збереже чистоту та блиск скла
24tv
2025-02-07T22:03:59Z
Коли додавати кондиціонер до прання: речі будуть свіжими та запашними
24tv
2025-02-07T20:51:48Z
Він може замінити вечерю: простий салат з буряка, який позмагається з вінегретом
24tv
2025-02-07T20:51:14Z
5 помилок, які ви допускаєте під час очищення нержавіючої сталі
24tv
2025-02-07T20:00:20Z
3 надійні способи почистити чайник від накипу: зійде на очах
24tv
2025-02-07T19:51:37Z
Гори, море чи пустеля: де ваш ідеальний відпочинок за знаком зодіаку
24tv
2025-02-07T19:12:56Z
Як прати в'язаний одяг, щоб він не втратив форму
24tv
2025-02-07T19:06:43Z
Правоохоронця звинувачено у насильстві щодо вихованця дитячого будинку на Львівщині
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T01:18:29Z
Український письменник розкрив мотив нападників, які вчотирьох побили молодика на Оболоні
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T00:39:35Z
На Дніпропетровщині оголосили підозри шістьом «кримінальним авторитетам»
УкраинФорм
2025-02-08T00:39:06Z
Росіяни бідкаються на атаку дронів у Ростові: у місті вже годину лунають потужні вибухи
24tv
2025-02-07T23:51:28Z
У Києві прогриміли вибухи, працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:48:38Z
У Києві двохрічна дитина зачинилася у квартирі, поки мама ходила до сусідки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:36:28Z
Іноземець на кордоні з Польщею вирішив порибалити, але «клюнули» українські прикордонники
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T23:33:20Z
Сумчанка втратила 120 тисяч гривень, потрапивши в пастку шахраїв
Украина Криминальная
2025-02-07T22:57:48Z
Групове зґвалтування дівчинки на Закарпатті: суд нарешті оголосив вирок
TSN
2025-02-07T22:36:16Z
Дебютний гол Кварацхелії допоміг ПСЖ обіграти Монако
Football.ua
2025-02-07T22:46:27Z
Відсторонення Мудрика може бути знято без подальшого покарання – Джейкобс
Football.ua
2025-02-07T22:27:46Z
Мудрик в халепі: українця можуть дискваліфікувати навіть після негативної проби "B" допінг-тесту
24tv
2025-02-07T22:21:12Z
МЮ пройшов Лестер в Кубку Англії завдяки голу Магвайра
Football.ua
2025-02-07T21:57:22Z
Дубль Коло Муані вирвав для Ювентуса перемогу над Комо
Football.ua
2025-02-07T21:49:01Z
Інгулець не встиг відкрити новий стадіон до рестарту УПЛ: коли буде готова арена у Петровому
24tv
2025-02-07T21:36:06Z
Дубль Кейна з пенальті та гол Сане принесли Баварії перемогу над Вердером
Football.ua
2025-02-07T21:30:14Z
Арройо: Привіт, родино Шахтаря
Football.ua
2025-02-07T21:01:32Z
Повернення на ринг? Кличко хотів би стати найстаршим чемпіоном світу у суперважкій вазі
Gazeta UA
2025-02-07T21:00:50Z
ЗСУ просунулись на Курщині, росіяни намагаються перетнути Оскіл: ситуація на фронті від ISW
24tv
2025-02-08T01:18:34Z
"Змушені здаватись": військовий розповів про ситуацію в Удачному на Донеччині
Фокус
2025-02-08T01:06:41Z
ЗСУ просунулися на Курщині, росіяни тиснуть на Донеччині: оновлена мапа DeepState
24tv
2025-02-08T01:03:03Z
СБУ затримала російського агента - коригував авіаудари на Краматорському напрямку
УкраинФорм
2025-02-07T23:57:46Z
ЗСУ просунулися під Покровськом – ISW
1News
2025-02-07T23:51:11Z
РФ атакує Україну ударними безпілотниками: на центр Києва летять ворожі "шахеди"
Фокус
2025-02-07T23:21:50Z
У Харкові оновлять систему оповіщення про атаки росіян
Gazeta UA
2025-02-07T22:24:45Z
У Сумах та Чернігові пролунали вибухи, країну атакують "шахеди"
ZN UA
2025-02-07T22:12:55Z
Карта бойових дій в Україні станом на 8 лютого 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T22:03:41Z
Український горор «Калинова Сопілка» завершить прем’єрний сезон у Києві
ZN UA
2025-02-08T01:10:12Z
Екскохана Каньє Веста Джулія Фокс позувала топлес на червоній доріжці
24tv
2025-02-07T22:51:55Z
Хто представлятиме Україну на Євробаченні-2025: текстова трансляція фіналу Нацвідбору
24tv
2025-02-07T22:36:21Z
Триматимуть у напрузі до кінця: 3 карколомні фільми на реальних подіях
24tv
2025-02-07T22:03:33Z
Олекса Манн. Фільми про художників очима художника
CutInsight
2025-02-07T21:48:27Z
25 цікавих фактів про «Зоряні війни»
CutInsight
2025-02-07T21:36:20Z
Українські художники в кіно
CutInsight
2025-02-07T21:36:05Z
25 найвражаючих кінотеатрів світу – ФОТО
CutInsight
2025-02-07T21:33:59Z
Рекордсмени кінопремій: Європейська кіноакадемія
CutInsight
2025-02-07T21:33:53Z
УІНП рекомендував прибрати з герба і прапора Кропивницького російські імперські елементи
УкраинФорм
2025-02-08T01:12:40Z
Президент на Ставці заслухав доповіді про постачання зброї
УкраинФорм
2025-02-08T00:18:58Z
Це не мобілізація, – Зеленський про нові контракти для молоді віком 18 – 24 років
24tv
2025-02-08T00:18:57Z
Хотіла віддати хлопцеві: дві жінки побилися в ресторані через один смажений шматок курки
Фокус
2025-02-08T00:15:34Z
У "Резерв+" стався збій — соцмережі
TSN
2025-02-07T23:36:04Z
Тисячу Зеленського доведеться повернути: журналістка розповіла, кого це стосується
Политека
2025-02-07T23:03:16Z
Вже 100 підрозділів Сил оборони звітують в «Армії+» про удари по росіянах: як це працює
УкраинФорм
2025-02-07T23:03:16Z
8 лютого: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T22:06:56Z
Привітання з днем народження татові: найкращі побажання українською
Telegraf
2025-02-07T21:54:43Z
Хірург помилково видалив чоловіку печінку замість селезінки
24tv
2025-02-07T20:09:27Z
Як прибирання може врятувати вам життя
24tv
2025-02-07T19:57:59Z
Кімнатні рослини почнуть рости вдвічі краще: потрібний тільки засіб з аптечки
24tv
2025-02-07T18:33:02Z
Прорив в лікуванні раку: нова вакцина захистила від рецидиву раку усіх
24tv
2025-02-07T17:51:36Z
Як часто можна фарбувати волосся без шкоди - відповідь експерта
GlavRed
2025-02-07T16:27:02Z
Просто і корисно: рецепт риби, запеченої в духовці
Фокус
2025-02-07T16:21:06Z
Яка жирна їжа корисна під час схуднення: відповідь дієтологині
Gazeta UA
2025-02-07T15:51:01Z
В Україні запровадять механізм розбронювання медиків: як це працюватиме
24tv
2025-02-07T15:42:14Z
Знайшли простий спосіб уникнути сивини
24tv
2025-02-07T15:18:28Z
OpenAI анонсувала будівництво нових центрів обробки даних
InternetUA
2025-02-08T01:01:38Z
Ціна нафти в $60-62 за барель буде майже критичною для Росії - експерт
УкраинФорм
2025-02-08T00:57:49Z
Торгова війна: мита Китаю на нафту можуть вдарити по американському експорту
Хвиля
2025-02-08T00:45:21Z
Україна розпочала експорт біометану до Європи трубопроводом
ZN UA
2025-02-08T00:36:38Z
Українські облігації: фінансові ринки відреагували на перспективи миру - ЗМІ
Хвиля
2025-02-07T23:27:53Z
Долар подорожчає вже найближчими днями: яким буде новий курс
GlavRed
2025-02-07T23:27:05Z
Торгова війна США і Китаю загрожує економіці Європи – ЄЦБ
Хвиля
2025-02-07T21:06:53Z
ПФУ розкрив нюанси індексації пенсій: кому, коли і на скільки підвищать виплати
Хвиля
2025-02-07T20:45:24Z
Україна готова зберігати газ із США у своїх сховищах – Зеленський
Лига
2025-02-07T20:36:33Z
Чому в Німеччині не можна їздити на авто з напівпорожнім баком: відповідь здивує
GlavRed
2025-02-08T01:06:48Z
У злодіїв - жодного шансу: механік назвав кнопку, яка врятує авто від крадіжки
GlavRed
2025-02-07T19:27:18Z
В Україні з'явиться найдешевший електрокросовер Kia
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:27:03Z
Нова модифікація Leopard 2 матиме іншу гармату і потужніший двигун
InternetUA
2025-02-07T19:01:48Z
Cadillac тестує новий спортивний кросовер Optiq-V
AutoCentre
2025-02-07T17:12:34Z
Продажі електрокарів Tesla обвалюються по всій Європі
Хвиля
2025-02-07T17:00:25Z
Гібридний Opel Grandland проїхав 1115 км на одну баку й заряді — в реальних умовах
ITC
2025-02-07T16:31:45Z
Нову Toyota RAV4 2026 показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T16:18:36Z
23-річний Nissan Skyline оцінили у півмільйона доларів
AutoCentre
2025-02-07T16:10:52Z
Трамп заявив, що позбавляє Байдена доступу до секретної інформації
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T01:21:06Z
Дрони атакують Ростов-на-Дону
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T01:00:41Z
Десятки тисяч словаків вийшли на протести з вимогою відставки Фіцо
Украина Криминальная
2025-02-08T00:27:26Z
Трамп припускає зустріч з Зеленським наступного тижня
Лига
2025-02-08T00:18:16Z
Шольц пообіцяв допомогу Німеччини у відбудові Сирії
УкраинФорм
2025-02-08T00:12:12Z
Президент призначив послів у Молдові та Уругваї
УкраинФорм
2025-02-08T00:12:04Z
Комісар ЄС - після візиту до України: Підтримка культури є важливим фактором безпеки
УкраинФорм
2025-02-07T23:48:44Z
Чому у північнокорейців такі великі втрати: The Times довідався
Gazeta UA
2025-02-07T23:21:28Z
ХАМАС може звільнити ще трьох ізраїльських заручників - ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-07T23:18:37Z