MY.UAНовини
Енергокриза, загроза з РФ, протистояння США та Китаю: головні виклики для України у 2022
Енергокриза, загроза з РФ, протистояння США та Китаю: головні виклики для України у 2022

Енергокриза, загроза з РФ, протистояння США та Китаю: головні виклики для України у 2022

Пам’ятаю, як на початку 2020 року, ще до оголошення пандемії коронавірусу, аналітики писали про те, що 20-ті роки XXI століття можуть стати чи не найгіршими в історії людства.б

Можливо, вони були праві, адже після катастрофічного 2020-го, 2021 рік приніс чимало нових викликів на міжнародній арені.

Цього року провокації Росії, новий штам Covid-19, добудова Північного потоку-2, криза на ринку енергоресурсів призвели до зростання напруження між державами.

Факти ICTV розповідають, які тенденції на міжнародній арені впливатимуть на політику у світі та Україні.

Вибори у Європі

Наступного року на Європу чекає період виборів у кількох важливих країнах-членах ЄС. Зміна керівництва у найближчих для України союзників завжди має привертати увагу нашої влади.

У часи агресії з боку Росії важливо розуміти, на кого розраховувати, а хто може проігнорувати загрозу з боку Кремля.

Найбільшу увагу нам потрібно звернути на президентські вибори у Франції, як країни-учасниці переговорів у Нормандському форматі.

Читайте
РФ має відновити роботу в Нормандському форматі – Зеленський, Шольц та Макрон

Прогнози можна буде робити тоді, коли ми побачимо результат першого туру виборів, від участі в яких може відмовитися нинішній президент Франції Еммануель Макрон.

Найгірший варіант для України – вихід до другого туру Марін Ле Пен – друга президента РФ Володимира Путіна у Франції. Проте, на думку політолога Олега Саакяна, поки що зарано робити прогнози.

– Потрібно стежити та аналізувати ризики і можливості, які можуть виникати під час цього процесу.

Зрозуміло, що фактор України не є одним із топ-пріоритетів виборчої кампанії. Тому, з одного боку, поле дій у нас обмежене, а з іншого – немає спокуси погратися у внутрішню політику інших держав, – каже він.

Не варто забувати й про вибори в парламент Угорщини. Можливість зменшити вплив Росії на сусідню державу – це завжди зменшення ризиків для нашої держави.

Віктор Орбан, прем’єр-міністр Угорщини

Але навряд чи будуть кардинальні зміни порівняно з минулими виборами в Угорщині.

– Щодо Угорщини – як завжди відбуватиметься загострення питання угорців-іноземців… Україна не єдина, хто приглядатиметься до цих виборів, щоб мінімізувати ризики.

Але я не думаю, що нас очікують якісь серйозні виклики, відмінні від тих, які ми вже проходили впродовж не одного електорального циклу в Угорщині, – пояснює Саакян.

На початку січня мають відбутися і вибори президента Італії. Достеменно відомо, що нинішній глава держави Серджо Матарелла не боротиметься за посаду вдруге.

Попри зміну керівництва країни, значних зрушень у її зовнішній політиці не варто очікувати.

Загалом, нині склалася ситуація, за якої посилення проросійських настроїв у країнах Заходу практично неможливе. На думку Саакяна, своїми останніми діями РФ лише посилила недовіру лобістів у більшості держав світу.

Шантаж РФ та нестабільна Білорусь

Найбільшою загрозою для України залишатиметься Росія, яка, очевидно, не має наміру відводити війська від нашого кордону.

Країна-агресор й надалі шантажуватиме Україну та Європу можливими ескалаціями та вигаданими проблемами. За словами керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, в нинішньому стані РФ не може функціонувати інакше.

Їй доводиться прикривати внутрішні проблеми за допомогою “зовнішніх ворогів”. Тому варто очікувати на продовження цьогорічних провокацій.

– Тенденція підведення-відведення військ залишиться. Відбуватиметься постійний пресинг – війська передислоковуються, заплановано багато військових навчань, маневрів тощо…

Загроза більше в тому сенсі, що Росія може створювати гарячі точки поряд з Донбасом… Слід зберігати пильність, щоб РФ не могла скористатися певною внутрішньою політичною нестабільністю або іншими приводами та поглибити кризові явища. Але не думаю, що йтиметься про повномасштабне вторгнення, – розмірковує Мусієнко.

Нині складається враження, що РФ не має наміру змінювати свої плани навіть під загрозою нових санкцій. Для Кремля єдиний метод схилити когось до переговорів – почати брязкати зброєю на кордоні з іншою державою.

Скупчення військ РФ на кордоні з Україною

Тобто навіть загроза санкцій для Росії сьогодні не є вагомою підставою для деескалації.

– Європа наразі заявила про якісь наміри, але в надії, що Путін не перетне червону межу. Та це далеко не факт, адже він в подібних ситуаціях часто діє навпаки, – вважає політолог Ігор Рейтерович.

Ще одна проблема у цьому контексті – зближення Білорусі з РФ, яка фактично залишилася єдиним її союзником після того, як Олександр Лукашенко оголосив про переобрання на посаду президента.

Читайте
“Совок“ Лукашенка. Чи реальний напад Білорусі на Україну

Для України це – ще один виклик на міжнародній арені. Потрібно буде думати, які ризики створює зближення цих держав і водночас шукати шляхи взаємодії.

– Слід враховувати, що у нас є певні контакти з Білоруссю, хоча й мінімальні. Важливо для нас шукати форми взаємодії з майбутніми представниками білоруських еліт, які, можливо, колись замінять Лукашенка.

Для нас важливо зберегти стабільну і передбачувану Білорусь, щоб мінімізувати загрози безпосередньо у сфері безпеки, – каже Мусієнко.

Ключовий ризик у взаємовідносинах із Білоруссю пов’язаний з енергетичною сферою, адже Україна й досі багато в чому залежить від білоруського бензину, дизельного пального та електроенергії.

Тому було б непогано розвивати відносини в цій сфері, допоки не вдасться досягнути незалежності у ній.

Криза енергоресурсів

Та в енергетичній сфері проблем вистачатиме навіть без втручання Білорусі. Криза енергоресурсів, яка розпочалася наприкінці 2021 року навряд чи швидко завершиться.

Зрозуміло, що її намагатимуться вирішити, адже жодна держава не виграє від її продовження.

– На сьогодні світова аналітика приходить до висновку, що такі високі ціни на енергоносії – це дуже великі негативні наслідки для економік всіх країн. Передусім у контексті скорочення та закриття виробництв.

Це призводить до різкого зростання безробіття і, як наслідок, соціального невдоволення, напруження… А це не потрібно владі жодної країни, – каже голова Комітету економістів України Андрій Новак.

Навіть на тлі такої кризи Росія шукатиме шляхи для тиску на Україну, вважає Мусієнко. Залежність від білоруської та російської енергетики лише гратиме на руку країні-агресору.

– Росія використовуватиме будь-які важелі задля тиску, зокрема і газові, і енергетичні. Потрібно робити все, щоб максимально нашу позицію робити незалежною. Як в енергетиці, так і в інших напрямах, – наголошує керівник Центру військово-правових досліджень.

Можна напевне сказати, що наступного року не обійдеться без енергетичних провокацій на одному з напрямків.

Перший – тиск на Європу для пришвидшення сертифікації газопроводу Північний потік-2, нібито для зменшення вартості газу. Хоча насправді намагатиметься обійти найбільш болючі процедури та залишити Україну у вкрай невигідній ситуації через зменшення транзиту газу.

Другий – в цьому ж контексті намагатися підсадити Україну на “газову голку”, щонайменше на короткий термін.

І третє, мабуть, найгірше – використати кризу, щоб схилити владу України до поступок у питанні Донбасу. За такого сценарію країна-агресор навіть може тиснути на європейських партнерів, щоб ті також підбивали Київ до “компромісу”.

Важко уявити, що навіть за таких умов наша влада піде на поступки. Але якщо це все ж станеться, то на нас чекає важка внутрішньополітична криза.

Протистояння США та КНР

Для світової дипломатії показовою також може стати історія “тихого” протистояння Китаю та Сполучених Штатів.

Китай набуває дедалі більшого впливу в країнах Сходу, тому й Сполучені Штати починають шукати непохитних союзників.

Боротьба двох наддержав у будь-якому разі вплине на Україну, особливо через її статус.

З одного боку, Китай є одним з наших найбільших торговельних партнерів. У 2020 році близько 16% виручки від зовнішньої торгівлі Україна отримала від КНР.

З іншого – США наш найбільший стратегічний партнер, особливо коли йдеться про оборонну сферу.

– Я так розумію, Україна певним чином зацікавлена в економічній співпраці з Китаєм. І ваша держава хотіла б захищати свої інтереси, що є досить обґрунтованим.

Та правда і в тому, що Україні потрібна співпраця зі Сполученими Штатами у тих сферах, в яких не потрібна з Китаєм. Тому слід зважати і на американські інтереси у питанні Китаю, – заявляв Фактам ICTV екс-посол США в Україні Джон Гербст.

У разі загострення протистояння Україні доведеться обирати, на чийому вона боці. Питання в тім, чи становитиме Китай на той момент загрозу для нашої держави, чи невизначеність США схилятиме нас до більшої співпраці з КНР.

– США нині не готові діяти настільки рішуче, як того потребує ситуація, на думку українського суспільства. Відповідно, це викликатиме певні настрої у разі менш рішучих кроків або певних домовленостей з РФ навіть із другорядних питань.

Це може викликати зростання напруження щодо США як надійного партнера і посилити антизахідні настрої, які РФ використовуватиме на повну… А це призведе до зростання орієнтованості на східний вектор, тобто саме на Китай, – пояснює Саакян.

Нашій владі доведеться дуже обережно обирати союзників наступного року, адже навіть одна помилка може дорого обійтися у ці нестабільні часи.

Фото: Maxar Technologies

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Переговори України та РФ у Стамбулі: оприлюднено склад російської делегації
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:46:24Z
Радники Байдена думали про крісло колісне для нього у разі переобрання – Axios
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:40:41Z
Україна закликала Польщу до переговорів із перевізниками, які блокують КПП "Ягодин-Дорогуськ"
Европейская правда
2025-05-13T12:30:08Z
Рада підтримала законопроєкт про застосування санкцій проти «тіньового флоту» РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:27:29Z
У президента Литви не чекають значних результатів від можливих переговорів у Стамбулі
Европейская правда
2025-05-13T12:22:53Z
ЄС проти Орбана: як Брюссель обійде вето Угорщини для вступу України, — Bloomberg
Vlasti
2025-05-13T12:09:55Z
Bloomberg: ЄС шукає шляхи обходу угорського вето на вступ України
Европейская правда
2025-05-13T12:04:53Z
В керівній партії Німеччини сумніваються, що Путін приїде до Зеленського у Стамбул
Европейская правда
2025-05-13T11:51:55Z
Большая атомная сделка Трампа: что дает шанс на компромисс США с Ираном по ядерной программе
Европейская правда
2025-05-13T11:51:44Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Євробачення-2025: де і коли дивитися перший півфінал та виступ України
VGorode
2025-05-13T12:06:25Z
Змінено правила оголошення фіналістів Євробачення-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:15:02Z
Борис Джонсон показався у куртці від українського бренду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T10:33:42Z
Український гурт заявив, що «Квартал 95» незаконно використав їхню пісню
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T10:00:58Z
Каннський фестиваль відкривається 78-й раз: що буде у програмі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T09:30:52Z
Жерара Депардьє визнано винним у сексуальному насильстві
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T09:21:08Z
Учасник від Бельгії понад 10 років тому, у віці 14 років, Зеппе Ерреман вперше став відомим як фіналіст шоу «Belgium's Got Talent». Бельгія, за прогнозом букмекерів на Eurovision Song Contest, може посісти 5 сходинку.
FM-TV
2025-05-13T09:00:01Z
Сторінка El Кравчука стала генератором ретро-фото із зірками українського шоубізу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:45:33Z
У 72 роки – перший паспорт. На Тернопільщині пенсіонер замінив радянський документ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:09:21Z
Уряд спростив реєстрацію автівок, ввезених як гуманітарна допомога
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:00:32Z
Британія змінює правила для мігрантів: що варто врахувати українцям
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:09:05Z
В Київській області народився новий жіночий рух
Корреспондент
2025-05-13T10:21:24Z
МОН прогнозує масове відрахування студентів-чоловіків після весняної сесії
VGorode
2025-05-13T09:15:59Z
Вознесіння 2025: коли відзначаємо, що символізує свято та як його шанують в Україні
VGorode
2025-05-13T09:13:57Z
Як називати мешканців Сум? Мовознавці спровокували скандал
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:51:30Z
Трактористи очолюють рейтинг найзатребуваніших професій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:39:20Z
У сотнях шкіл Франції почали експеримент з "10-денним детоксом" від смартфонів
Европейская правда
2025-05-13T08:27:24Z
Люди з інвалідністю: які категорії мають пройти повторний огляд
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:57:09Z
Які 2 продукти треба обов’язково їсти, щоб покращити пам’ять і захистити мозок від старіння
ТСН
2025-05-12T17:22:38Z
Чому не всі люди можуть виспатися за чотири години — нове дослідження
ТСН
2025-05-12T17:21:58Z
День медсестри в Україні: як відзначають та що кажуть про свою роботу
ТСН
2025-05-12T17:20:39Z
Слов’янський квас на кропиві: рецепт напою сили часів Київської Русі, який легко приготувати вдома
ТСН
2025-05-12T17:20:16Z
Київ під ударом гепатиту А: десятки інфікованих, головний санлікар розповів про можливі причини
ТСН
2025-05-12T17:19:33Z
Ця спеція уповільнює старіння: чому варто додати шафран у догляд за шкірою
Gazeta UA
2025-05-12T13:58:49Z
Що відбувається із психічним здоров'ям українців? Оприлюднено тривожні дані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:51:37Z
Україна та Ірландія співпрацюватимуть у підготовці медсестер
УкраинФорм
2025-05-12T13:49:22Z
Гетманцев пояснив, чому банки відмовляються видавати військовим безвідсоткові кредити
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:27:52Z
ТАС інвестує $20 млн у переробку ягід і фруктів на Буковині
AgroPortal
2025-05-13T12:00:22Z
Відтік молоді з села та мобілізація є головними кадровими проблемами агробізнесу, — Дмитро Кохан
Agravery
2025-05-13T11:31:39Z
Українські аграрії отримали 44,5 млрд грн кредитів за держпрограмами
AgroPortal
2025-05-13T11:30:38Z
Заморозки знищили частину урожаю. На які фрукти ціни зростуть найбільше
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:30:19Z
Світові ціни на вершкове масло оновили історичний рекорд
AgroPortal
2025-05-13T11:00:21Z
Заморозки на Рівненщині пошкодили картоплю, але прогнози оптимістичні
AgroPortal
2025-05-13T10:30:46Z
Україна здатна розширити експорт цукру на ринки Африки та Близького Сходу
AgroPortal
2025-05-13T10:00:18Z
«Метінвест» наростив виробництво сталі, попри зупинку шахти у Покровську – звіт
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T09:36:18Z
ЗСУ взяли в полон громадянина Узбекистану. Той розповів, як його обмануло командування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:21:02Z
Негода у Києві та області: Укргідрометцентр попередив про небезпеку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:12:12Z
Карта бойових дій в Україні станом на 13 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:24:00Z
Втрати ворога станом на 13 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:52:16Z
Окупанти на півдні зазнають катастрофічних втрат через власне командування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:33:02Z
РФ заявила про захоплення селища на кордоні із Дніпропетровщиною: що кажуть ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:39:31Z
Левам потрібно дослухатися до інтуїції, а Дівам не варто сваритися: гороскоп за картами Таро на 13 травня 2025 року
TSN
2025-05-13T03:09:36Z
Невеликі дощі, мінлива хмарність та до +15°: прогноз погоди на 13 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:03:24Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: гороскоп для всіх знаків зодіаку
ТСН
2025-05-13T02:48:27Z
В Італії зафіксували сильний землетрус в районі Неаполя
Европейская правда
2025-05-13T12:34:24Z
Багатодітність за $12 тис. Затримано киянина, що допомагав чоловікам уникнути мобілізації
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:30:24Z
У будинку прем'єра Британії сталась пожежа: подробиці інциденту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:30:22Z
На італійській Сицилії посилилось виверження вулкана Етна
Европейская правда
2025-05-13T11:15:41Z
У Вінниці поліцейські врятували поранену козулю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T10:51:40Z
Вбивство військового і його тещі під Києвом. Стали відомі резонансні подробиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T10:48:26Z
Чеська поліція спільно з СБУ викрила кол-центр на Закарпатті, з якого дурили громадян Чехії
Европейская правда
2025-05-13T10:40:01Z
У Києві ліквідовано масштабну мережу, яка втягувала дівчат у заняття проституцією
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T09:39:23Z
На Вінниччині прикордонники не впустили до України іноземця з російською символікою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T09:09:51Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Душові гарнітури Grohe: як обрати систему з термостатом та ручним душем
E-Finance
2025-05-13T11:17:22Z
День ангела 13 травня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-05-12T21:18:30Z
Квіткова повня 12 травня 2025 року: чому така назва
TSN
2025-05-12T17:24:49Z
Скорпіонам варто знайти мудрого керівника, а Водоліям слід іноді розслаблятися: гороскоп за картами Таро на 12 травня 2025 року
ТСН
2025-05-12T17:24:05Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які мають найчистішу карму
ТСН
2025-05-12T17:23:42Z
Спробуйте найпопулярніший весняний десерт: всього чотири інгредієнти — і неймовірна смакота готова
TSN
2025-05-12T17:23:39Z
Як садити розсаду помідорів: покрокова інсттукція для гарного врожаю
ТСН
2025-05-12T17:23:20Z
Чим підживити огірки, щоб не були гіркими: покладіть це в лунки — і овочі виростуть смачними
TSN
2025-05-12T17:23:15Z
Цей настій із бур’яну допоможе отримати потрійний урожай великих і солодких помідорів
TSN
2025-05-12T17:23:11Z
Ілон Маск показав запальні танці робота від Tesla
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:39:42Z
Прогноз магнітних бур на 13-15 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:09:08Z
«Укрпошта» оголосила про запуск нового сервісу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T01:18:27Z
Під вершиною на Алясці може ховатися база прибульців — ЦРУ
ТСН
2025-05-12T17:26:47Z
Магнітні бурі не дають спокою українцям: якою буде сонячна активність 12 травня
TSN
2025-05-12T17:24:56Z
Учені виявили на Марсі океани: де планета ховає воду
TSN
2025-05-12T17:23:33Z
В OpenAI розповіли, чому не відкривають функцію клонування голосу
ТСН
2025-05-12T17:22:09Z
Apple планує суттєво підвищити ціни на iPhone — WSJ
ТСН
2025-05-12T17:21:07Z
Принтер замість плити: як готуватимуть 2050 року та які будуть страви
ТСН
2025-05-12T17:19:49Z
У центрі Житомира заборонили продаж алкоголю через фінал Кубка України з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:36:09Z
Молода українська баскетболістка продовжить кар'єру у США
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:27:27Z
Анчелотті прокоментував своє призначення головним тренером збірної Бразилії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:15:41Z
У Києві вшанували пам’ять легендарного Валерія Лобановського
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:03:16Z
Гол Миколенка та жовті картки. Як минув вікенд для легіонерів збірної України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:57:14Z
Веслувальники з РФ пропустять чемпіонат Європи, бо їх «змушували підписати антиросійську декларацію»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:48:39Z
Померла видатна хокеїстка, яка вагітною здобула золото Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:30:05Z
Букмекери гарантують, що Фінляндія буде в фіналі «Євробачення
FM-TV
2025-05-13T09:58:27Z
Корейська федерація скасувала відсторонення фігуристок, яких звинувачували у домаганнях до неповнолітнього
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T08:51:16Z