У четвер, 6 січня, православні християни святкують Святвечір. Це останній день Різдвяного посту, коли за святковим столом збирається уся сім’я і смакує особливі страви.
Про це пише ВВС.
За традицією, на вечерю у переддень Різдва українці готують 12 пісних страв. Число обрали не випадково. Деякі етнографи пов’язують кількість страв з 12 місяцями, інші – з кількістю учнів Ісуса Христа.
Кожна страва, яку ставлять на святковий стіл у Святвечір, має власне значення.
Які страви обов’язкові на столі 6 січня?
Обов’язкова страва, яку готують на вечерю у переддень Різдва, – кутя. Це особлива пшенична каша, у яку додають родзинки, мед, мак та волоські горіхи. Пшениця, з якої готують кутю, символізує вічність.
Ще один обов’язковий елемент Святої вечері – колач. Це спеціальний обрядовий хліб із білого борошна у вигляді кільця. Можна також спекти пампушки як символ свята та солодкого життя.
Також на святковий стіл ставлять компот із сухофруктів – узвар як символ очищення тіла та душі.
Традиційні українські вареники у цей день готують лише із пісною начинкою - картоплею, капустою, грибами. Вони символізують ситість та достаток. На стіл їх ставлять з цибулевою або грибною засмажками.
Ще однією обов’язковою стравою Святого вечора є голубці. Цю страву вважають символом єднання навколо однієї основи, стабільності та сили.
Також для святкової вечері варто приготувати кілька страв із грибами, які є символом продовження роду та плодючості. Окрім вищезгаданих вареників, можна подати грибну юшку чи мариновані гриби.
Важливим елементом святкового столу є страви з бобовими – горохом чи квасолею. Вони символізують весну та відродження.
Важливо у цей вечір на стіл поставити рибу – символ Християнства. Можна подати просто оселедець з цибулею або приготувати запечену рибу.
Нагадаємо, що у Києво-Печерській Лаврі УПЦ у свято Різдва Христового відбудеться 10 літургій.
Читайте також, що патріарх Кирило вважає, що 2022-й має стати роком миру.
Щоб не пропустити найцікавіші новини - читайте нас у Telegram та Viber.