MY.UAНовини
Спростовуючи фейк, слід загортати його у правду, а не навпаки
Спростовуючи фейк, слід загортати його у правду, а не навпаки

Спростовуючи фейк, слід загортати його у правду, а не навпаки

Як спростовувати (або ні) побрехеньки і маніпуляції, і водночас не ширити неправду далі.

Спростовуючи фейки й маніпуляції про коронавірус, журналістам варто бути обережними та уважними, не вірити на слово всім, хто називає себе експертом, перевіряти інформацію в першоджерелах і спростовувати брехню розумно: загортаючи в подушку з правдивих фактів, а не навпаки. Чому боротися з ковідними фейками потрібно саме так, за якою схемою працює російська пропаганда в Україні й не тільки і чому будь-яка дезінформація — російська чи ні — повинна мати в основі реальний факт, розповідали експерти під час вебінару «Протидія дезінформації щодо Covid-19 в Україні. Корисні підходи та інформаційні ресурси», організованого Фондом цивільних досліджень та розвитку США (СRDF Global) в Україні разом з Академією української преси.

Експерт CRDF Global Тарас Жовтенко каже: в сучасному світі є багато паралелей і точок перетину між речами, які стосуються безпекових, політичних, соціальних чи геополітичних сфер. «Гібридний вплив поєднує в собі дуже багато: від економіки, політики й до соціальних тем. Якщо ми говоримо про російський інструментарій і тактику гібридного впливу, ми повинні пам’ятати, що політичні пріоритети стоять за всім, що робить Росія, — каже Тарас Жовтенко. — Маємо розуміти, що всі впливи, хоч якої сфери вони стосуються — політики чи воєнної безпеки, хоч про що ми говоримо — загрозу військового вторгнення чи поширення дезінформації про коронавірус, поєднуються у єдиний комплекс заходів. І всі вони мають чіткі політичні пріоритети».

Він каже, що росіяни використовують максимум інструментів і тем у своїй стратегії інформаційно-психологічного пливу, щоби комплексно й системно доносити для різних аудиторій свою ідею. «Ми можемо не бачити цю ідею в окремих меседжах, але той інструментарій, логіка та механізми, які росіяни використовують у тактиці свого гібридного впливу, повністю дублюється в дезінформації, яка стосується ковіду, глобальної пандемії і тем, які пов’язані з вакцинацією», — розповідає Тарас Жовтенко.

На думку Тараса Жовтенка, в основі так званого російського гібридного сценарію лежать два фундаментальні структурні елементи: «активні заходи» та «мережно-центричне протиборство». «Активними заходами» експерт називає приховані або обманні дії для впливу на громадську думку й на дії окремих людей, державних чи громадських організацій. Натомість «мережно-центричне протиборство» — це отримання інформаційної переваги як головної мети збройного конфлікту за допомогою інструментарію інформаційних, психологічних та кібероперацій. «Ця концепція передбачає завоювання в першу чергу не для того, щоб виграти на полі бою, а щоби подати будь-що як перемогу в інформаційному просторі», — каже Тарас Жовтенко.

Експерт каже, що «гібридна» методичка Кремля складається з:

  • дезінформації;
  • пропаганди;
  • «активних заходів»;
  • інформаційних / психологічних операцій;
  • операцій нерегулярних чи спеціальних військових підрозділів.

На думку Тараса Жовтенка, російські дезінформаційні кампанії мають три основні цілі:

  • політичні — підірвати довіру до опонента й просувати власний порядок денний;
  • економічні — підірвати виробничий потенціал опонента;
  • соціальні — розділити суспільство опонента і спровокувати внутрішнє протистояння.

 

«Пропаганда прагне деморалізувати цільову аудиторію»

Тарас Жовтенко пояснює, що в основі будь-якого дезінформаційного повідомлення є частинка правди, перекручений або ж поставлений у потрібний контекст факт. «Дезінформація базується на чомусь об’єктивному і спрямована на те, щоб експлуатувати суперечності, незрозумілості, з якими стикаються люди в інформаційному просторі, — каже Тарас Жовтенко. — Такі перекручування, наприклад, трапляються у так званих теоріях змови, якими оперують антивакцинатори. У кожній із них можна побачити щось раціональне. Наприклад, що вакцину від ковіду виготовили швидко, — факт, який лежить в основі несправжніх теорій, які дають альтернативні відповіді на питання, чому так сталося».

Він додає, що сучасні люди оточені різною інформацією й часто її буває так багато, що людський мозок не може її перетравити. «На це і спрямований російський вплив, деморалізація цільової аудиторії, розмивання системи координат. Коли це все сталося, опоненту можна заганяти будь-який пропагандистський наратив, і ваш меседж проб’є всі бар’єри. Головна мета цих наративів — дезорієнтувати аудиторію, а вже потім можна робити з нею все, що хочеться, маніпулювати, як заманеться», — розповідає Тарас Жовтенко.

 

Фейки з’являються там, де бракує достовірної і зрозумілої інформації

Медіаекспертка, авторка відеоблогу «По той бік інфи» Альона Романюк каже, що за таким сценарієм дезінформація працює не лише в Україні. Вона пояснює, що в людей є два типи мислення: раціональне й емоційне. Коли людина намагається мислити раціонально, вона ставить додаткові запитання й докопується до суті, а коли емоційно — її легше змусити вірити у фейки чи маніпуляції. «Є дослідження, які показують, що готовність вірити фейкам не залежить від віку людини, статі, того, де вона мешкає, й навіть освіти. Люди починають вірити у фейки тоді, коли бракує офіційної, якісної, зрозумілої інформації або ж вона не доходить до суспільства, — каже Альона Романюк. — У такі моменти люди не розуміють, що відбувається, вмикається страх і вони починають ставити запитання і шукати відповіді. Людський мозок може знайти відповіді завжди. Питання лише в тому, якими вони будуть».

Експертка каже, що інформаційний вакуум через брак науково обґрунтованої достовірної інформації утворився в Україні на початку пандемії коронавірусної хвороби. «Коли з’явилися перші відео про ковід, у нас почали говорити про те, що це китайська влада запустила вірус, щоби винищити китайців. Вже тоді, у січні-лютому 2020-го, в наш інфопростір залітали перші фейки. Наприклад, про інфіковані коронавірусом банани, — розповідає експертка. — Коли влада в Україні почала вводити локдаун, ніхто не пояснював людям, що це за вірус, як він працює, чи є від нього ліки, для чого потрібен карантин. Через відсутність інформації та страх люди масово пішли скуповувати туалетний папір і гречку — предмети першої необхідності. Але варто розуміти, що якби в людей була детальна інформація, пояснення, як діяти і жити в умовах карантину, такого б не було. Паніка з’являється там, де є нестача інформації».

За словами Альони Романюк, на початку локдауну в Німеччині щодня на центральному каналі транслювали сесію запитань до головного лікаря країни. «На початку коронавірусної пандемії ми стикнулися і з так званою інфодемією, адже фейків і чуток було більше, ніж хворих на той час, — каже вона. — Крім фейків про ковід, були й маніпулятивні повідомлення, перекручування слів експертів тощо. Наприклад, замість верифікованих досліджень могли публікувати чернетки дослідів, видаючи їх за факти. Коли ми аналізуємо будь-яке повідомлення про коронавірус, нам треба виділити факт і подивитися, чи він вирваний із контексту, чи ні».

Альона Романюк розповідає, що на початку пандемії фейки про коронавірус поширювалися й для того, щоб розхитати ситуацію. Наприклад, у березні 2020-го, коли в Україні на ковід захворіло лише двоє людей, Росія поширювала брехню про шість тисяч хворих, яких наша влада нібито приховує. «Проте інколи фейки можуть ставати правдою. Згодом в Україні справді стало стільки хворих, але не в березні, коли такі історії зіграли проти України та української влади, — каже Альона Романюк. — Тоді ж у соцмережах запускали повідомлення, що, наприклад, в Італії, скасували оплату кредитів чи плату за оренду житла й комуналку. Всі ці повідомлення супроводжувалися підписом — “а що у нас?” і коментарями, яка погана у нас влада. Це один із елементів дискредитації держави. Але якщо глибоко покопирсатися в темі, добре погуглити, ми дізнаємося, що в Італії не скасовували ніяких виплат, а лише відтермінували їх».

На думку Альони Романюк, фейки, які стосуються медицини, здоров’я людини, здатні вбивати. Вона розповідає, як у мережі поширювали фейк про вчителя, який вилікувався від коронавірусної хвороби за допомогою гарячого віскі. «Через цей фейк, наприклад, в Ірані померли десятки людей. Їхній міністр охорони здоров’я говорив, що вони змушені боротися не лише з Covid-19, а й з алкогольними отруєннями, — каже Альона Романюк. — Іран — ісламська країна, тому придбати алкоголь там непросто, й коштує він чимало. Але люди побачили цей фейк, повірили в нього, й почали купувати на чорному ринку палену горілку. Тоді ж активізувалися шахраї, і замість етилового спирту продавали метиловий. Від “лікування” ним люди втрачали зір і помирали».

 

Як спростовувати фейки й де шукати достовірну інформацію про коронавірус та вакцинацію

Експертка вкотре повторює, що спростовування фейків — найгірший спосіб боротьби з ними. «Немає нічого гіршого, ніж мати справу з фейками. Нам треба максимально поширювати правдиву інформацію: робити експлейнери, публікувати офіційні повідомлення, давати в матеріалах детальні відповіді на проблемні запитання, щоб не залишати поля для маніпуляцій і фантазій», — розповідає Альона.

Однак на деякі теми чи навіть дрібні фейки, на її думку, журналістам не треба реагувати. Йдеться про фейки, які мають мінімальне охоплення: спростовуючи їх, медійники лише поширюватимуть неправдиву інформацію.

Тим журналістам, які спростовують неправдиві повідомлення, Альона Романюк радить не повторювати фейкову тезу на початку новини чи тексту. «Коли фактчекери так роблять, вони грають на руку фейкометам, — каже вона. — Спершу потрібно написати правду. Наприклад, що вакцини рятують життя. А вже потім пояснити, що ви пишете це, бо в мережі поширюють ось такі побрехеньки. Брехню слід загортати у подушку з правдивих фактів, а не навпаки».

Альона Романюк додає, що інколи фейк не потрібно спростовувати, адже достатньо просто вказати його джерело, щоби люди зрозуміли, що такій інформації вірити не можна. «Так можна робити, наприклад, якщо фейк шириться з російських сайтів. Цього інколи буває достатньо, щоби людина перестала вірити, — каже вона. — Натомість є багато фейків, які потрібно спростовувати ґрунтовно, шукати експертів, зокрема, медиків, якщо тема стосується коронавірусу, давати їм слово».

Достовірну інформацію про коронавірус та здоров’я експертка радить шукати за посиланнями:

Фото: flickr.com

Теги за темою
Коронавірус
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ворог знову атакує Запоріжжя: що відомо про постраждалих
TSN
2024-11-18T20:21:10Z
У Запорізькій області внаслідок ракетної атаки є постраждалі
УкраинФорм
2024-11-18T20:15:58Z
Водоканал розпочав перевірки: як уникнути проблем
Знай
2024-11-18T20:12:09Z
В Одесі кількість поранених внаслідок удару РФ перевищила 50, ще 10 людей загинули
Комсомольская правда
2024-11-18T19:52:20Z
РФ вклинюється в оборону і просувається на сході: у ЗСУ назвали напрямок
GlavRed
2024-11-18T19:27:43Z
Ракетний удар по Одесі: кількість постраждалих перевищила 50, десятеро загиблих
УкраинФорм
2024-11-18T19:18:07Z
Київрада може погодити забудову Літературного скверу: Ліна Костенко звернулась до Кличка
24tv
2024-11-18T19:12:04Z
В Одесі люди перекрили проїжджу частину: скаржаться на дводобовий блекаут
TSN
2024-11-18T19:03:52Z
Зеленський приїхав до Куп’янська
УкраинФорм
2024-11-18T18:57:11Z
Відома українська співачка показалася в онкологічному центрі та розповіла про стан здоров'я
TSN
2024-11-18T20:21:08Z
Народну артистку України обікрали в Брюсселі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T20:18:19Z
Компанія з РФ придбала скандальний фільм «Глухі закохані» для міжнародного прокату
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T19:51:48Z
22-річна дружина Іраклі Макацарія зачарувала своїм виглядом на останніх місяцях вагітності
TSN
2024-11-18T19:48:33Z
Помер відомий композитор Шарль Дюмон – автор хітів Едіт Піаф
24tv
2024-11-18T19:27:18Z
Друг Андрія Бєднякова висловився про розлучення шоумена з дружиною, яка живе з двома дітьми в США
TSN
2024-11-18T19:03:44Z
Охрестили педофілкою: жінка вийшла заміж за найкращого друга свого сина – фото закоханих
TSN
2024-11-18T18:46:45Z
Відома українська реперка заявила про проблеми з ментальним здоров'ям і назвала діагноз
TSN
2024-11-18T18:45:17Z
Фільм «Медовий місяць» про стосунки під час окупації переміг на фестивалі у Франції
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T18:12:39Z
Країни ЄС не ухвалили єдиного рішення щодо зняття обмежень на удари по російських цілях – Боррель
ZN UA
2024-11-18T20:25:29Z
Боррель підтвердив, що ЄС скерує до Грузії "політичну місію"
Европейская правда
2024-11-18T20:24:31Z
У Трампа бачать "ескалацію" у дозволі на удари ATACMS по Росії
Европейская правда
2024-11-18T20:21:39Z
Організація із заборони хімзброї виявила газ, призначений для масового ураження, у ґрунті з місць боїв в Україні
TSN
2024-11-18T20:21:10Z
Ілон Маск: амбітний радник чи сірий кардинал Трампа?
360ua.news
2024-11-18T20:18:34Z
Орбан знявся з виборів президента Румунії
Европейская правда
2024-11-18T20:16:28Z
Сибіга їде до Вашингтона для "важливих зустрічей"
Европейская правда
2024-11-18T20:16:16Z
Держдеп про підтримку України: Мусимо виконати мандат, наданий американським народом
УкраинФорм
2024-11-18T20:09:35Z
Що задумав Стефанчук і чому це загрожує нацбезпеці?
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T19:57:55Z
Як правильно споживати куркуму для користі: лікар розкриває неочікувані секрети
Фокус
2024-11-18T20:21:30Z
4 несподівані причини, через які ви ніяк не можете втратити вагу: що з цим робити
24tv
2024-11-18T20:12:32Z
Місце жінки – не тільки на кухні: як подолати найпоширеніші ґендерні стереотипи
TSN
2024-11-18T18:45:40Z
В Охматдиті пропонують під час відновлення хірургічного корпусу передбачити опікове відділення
УкраинФорм
2024-11-18T18:28:34Z
У Польщі закликають щепитись від поліомієліту: вірус виявили у стічних водах
Европейская правда
2024-11-18T17:28:23Z
Як дізнатися, чи є в молочних продуктах пальмова олія
AgroNews
2024-11-18T17:22:41Z
Чому після вживання фруктів болить живіт: несподівана відповідь
24tv
2024-11-18T16:57:06Z
Стигле авокадо за 3 хвилини: кулінар поділився геніальним лайфхаком
GlavRed
2024-11-18T15:25:48Z
Кому потрібно робити генетичні тести перед вагітністю
24tv
2024-11-18T15:15:33Z
Бюджет: якими будуть пенсії у 2025 році
Хвиля
2024-11-18T20:24:02Z
На Вінниччині ТЕС припинила роботу після російських атак
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T20:06:05Z
Змова виробників, чи закономірність: чому ціни на яйця злетіли до небес
24tv
2024-11-18T20:03:22Z
Податок під ялинку: українцям доведеться з нового року платити за нерухомість
Хвиля
2024-11-18T20:03:01Z
Пільга чи субсидія: українцям пояснили, що вигідніше
Политека
2024-11-18T20:01:37Z
В Україні продовжують зростати ціни на яйця та соняшникову олію: вартість у супермаркетах та на ринках
Хвиля
2024-11-18T19:54:30Z
У Польщі найбільший хімічний концерн вироблятиме вибухівку
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T19:51:57Z
У Нацбанку спрогнозували, як зміняться ціни на продукти у 2025 році
Хвиля
2024-11-18T19:39:07Z
У 2024 році Україна уже експортувала більше товарів ніж за весь минулий рік
24tv
2024-11-18T19:36:34Z
Аеродроми РФ в небезпеці: Світан припустив, куди ЗСУ цілитимуть ракетами Заходу
GlavRed
2024-11-18T20:24:40Z
Чи переважають росіяни у дронах і чи вистачає українцям наявних БпЛА: думка Баніка
24tv
2024-11-18T20:18:41Z
Стало відомо, на що українці витратили перший кешбек від держави
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T20:06:58Z
Під час удару по Україні росіяни застосували Х-101 з двигунами від Х-55, показавши своє головне вразливе місце
TSN
2024-11-18T19:48:56Z
Пропрацював 40 років, а пенсія мізерна: у ПФУ звернулися до українців, сподобається не всім
Знай
2024-11-18T19:36:31Z
У ГУР розповіли, скільки ракет Х-101 Росія може виробляти щомісяця
24tv
2024-11-18T19:33:33Z
Працювати або відпочивати? Чи вигідно в Україні пенсіонерам продовжувати трудову діяльність
Знай
2024-11-18T19:21:19Z
Цифрова революція в оборонній системі України
360ua.news
2024-11-18T19:03:57Z
МОН вирішило популяризувати теніс у школах
24tv
2024-11-18T19:03:09Z
Правило 2-2-2 може стати ключем до підтримки полум'я у стосунках
24tv
2024-11-18T20:12:25Z
Як зменшити витрату води та заощадити на оплаті: експерти розкрили лайфхак
GlavRed
2024-11-18T20:09:02Z
Коли вечірки вже не в радість: чому після 30 важче тусити
24tv
2024-11-18T20:03:23Z
Жінка перетворила простий стелаж на ідеальний дитячий стіл: як він виглядає
24tv
2024-11-18T19:57:29Z
Результат вражаючий: жінка розкрила три інгредієнти, які знищать бруд на вікнах
GlavRed
2024-11-18T19:36:52Z
Чим почистити килим, не знімаючи його з підлоги: народні методи, які є досить ефективними
24tv
2024-11-18T19:36:24Z
3 знаки зодіаку, яким не варто боятися ризикувати, адже до успіху залишився один крок
24tv
2024-11-18T19:06:32Z
Як швидко зрозуміти, що людина говорить неправду: дивіться на жести й міміку
TSN
2024-11-18T19:03:54Z
Подбайте про малину: як правильно провести обрізку кущів, щоб сусіди обзаздрилися врожаю
Знай
2024-11-18T18:51:14Z
Збірна України розпочала підготовку до матчів проти баскетболістів Ізраїлю
УкраинФорм
2024-11-18T20:18:53Z
«Київ Кепіталз» розгромив «Крижинку» у чемпіонаті України з хокею
УкраинФорм
2024-11-18T19:06:49Z
На передматчевій пресконфренції України та Албанії розгорівся мовний скандал
24tv
2024-11-18T19:03:49Z
"Відчуваємо тиск, але це частина футболу": Яремчук озвучив мету збірної України на матч з Албанією
TSN
2024-11-18T19:03:35Z
Поульсен, Дольберг та Дамсгор зіграють із перших хвилин проти Сербії
Football.ua
2024-11-18T18:51:38Z
Росія буде відсторонена від жеребкування кваліфікації чемпіонату світу з футболу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T18:36:10Z
«Я люблю Росію». Відомий італійський футболіст зробив скандальну заяву
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T18:36:00Z
На фронті загинув ексгравець Мотора та збірної України Михайло Цап
24tv
2024-11-18T17:57:06Z
Де Йонг та ван Дейк покинули розташування збірної Нідерландів
Football.ua
2024-11-18T17:25:39Z
Кількість загиблих унаслідок повеней в Іспанії зросла до 227
УкраинФорм
2024-11-18T19:46:25Z
Конфлікт турецьких блогерок закінчився стріляниною в прямому ефірі
360ua.news
2024-11-18T19:39:03Z
Внаслідок російського удару в Одесі загинуло семеро поліцейських
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T19:27:44Z
У Запорізькій області пролунали вибухи
УкраинФорм
2024-11-18T19:09:31Z
21-річний чоловік віддав шахраям майже 19 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-18T19:07:24Z
Кількість жертв ракетного удару у Сумах зросла до 12
Комсомольская правда
2024-11-18T19:07:05Z
У Дніпрі 29-річний неадекват напав на поліцейського
Украина Криминальная
2024-11-18T19:00:07Z
Мешканець Київщини вимагав від підприємця $700 тис. за вирішення неіснуючих проблем із землею
Украина Криминальная
2024-11-18T18:16:24Z
В Україні повідомлено про підозру злодію, який обікрав військового майже на пів мільйона гривень
InternetUA
2024-11-18T18:07:27Z
В Україні зʼявився застосунок для пошуку роботи від Державної служби зайнятості
InternetUA
2024-11-18T20:12:17Z
Assassin's Creed Syndicate отримала оновлення для сучасних консолей через 9 років після запуску
24tv
2024-11-18T20:03:38Z
Найнезвичайніші сонячні панелі у світі: 5 дивних технологій, які приголомшують
InternetUA
2024-11-18T19:36:16Z
Індія оштрафувала WhatsApp на 25,4 мільйона доларів
Детектор М
2024-11-18T18:57:48Z
Середземне море у майбутньому зникне. Вчені дали прогноз
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T18:51:20Z
The Game Awards 2024: повний список номінантів. Astro Bot і Final Fantasy VII Rebirth лідирують
ITC
2024-11-18T18:51:17Z
Розробники STALKER 2 повідомили час виходу гри в Україні та світі
InternetUA
2024-11-18T18:21:13Z
Компанія Nike вперше надрукувала кросівки на 3D-принтері
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T18:15:40Z
Перше в історії спостереження зигзагоподібної подвійної гравітаційної лінзи
360ua.news
2024-11-18T18:09:44Z
Першим серійним автівкам «Таврія» виповнилося 37 років
AutoCentre
2024-11-18T20:09:56Z
Комунальники прифронтового Слов'янська купили люксовий джип за понад 2 млн грн, деталі
Фокус
2024-11-18T19:12:57Z
Розбирають як гарячі пиріжки: Xiaomi вже передала замовникам 100 тис. електромобілів SU7 та вкотре збільшила план на 2024 рік
ITC
2024-11-18T18:46:57Z
Audi RS6 Avant GT вразив Київ
360ua.news
2024-11-18T18:27:51Z
Нові самоскиди від японських партнерів допоможуть у відновленні критичної інфраструктури
AutoCentre
2024-11-18T18:10:50Z
Porsche представила ексклюзивну версію 911 Dakar
AutoCentre
2024-11-18T17:54:33Z
Знають одиниці: яка таємна кнопка в машині може "зупинити знос двигуна"
GlavRed
2024-11-18T17:25:10Z
Водії будуть здивовані: для чого потрібні чорні крапки на лобовому склі авто
GlavRed
2024-11-18T17:25:07Z
У Швейцарії створили дешевий електрокар за 20000 євро із дверима типу "крило чайки"
Фокус
2024-11-18T16:21:33Z