Українське МЗС засудило насильство в Казахстані й закликало вжити усіх заходів для деескалації. Про це йдеться в офіційній заяві на сайті відомства. Це фактично перша офіційна реакція України на події в Казахстані.
У Міністерстві закордонних справ зазначили: уважно стежать за розвитком ситуації та засуджують насильство і численні людські жертви.
Також у МЗС узяли до уваги розгортання на території Казахстану іноземних військових сил із домінуванням російського контингенту. І наголосили на тому, що іноземні війська мають поважати міжнародне право. А напередодні у міністерстві заявили, що українців серед постраждалих і затриманих під час протестів – немає.
Як повідомляв 5.UA, у Казахстані вже кілька днів не вщухають масові протести, які почалися через зростання цін на скраплений автогаз.
Мітинги набрали обертів і тепер громадяни вимагають відставки президента і всього уряду, а також виступили проти корупції у владі. Президент Казахстану Касим-Жомар Токаєв навіть прийняв відставку уряду – але це не заспокоїло протестувальників.
У Алмати та кількох інших регіонах протестувальники взялися штурмувати адміністрації. На вулицях з'явилася військова бронетехніка, в Актау протестувальники захопили вантажівку з військовими.
У середу, 5 січня, у Казахстані повністю відключили провідний інтернет та частково телефонний зв'язок. Мобільний зв'язок та інтернет у країні працює з перебоями вже кілька днів.
Президент Токаєв у терміновому відеозверненні оголосив, що попередній лідер країни Нурсултан Назарбаєв іде з посади довічного голови Ради безпеки. З Казахстану навіть почали тікати чиновники та родичі першого президента.
Нині по всій країні запровадили режим надзвичайного стану, а також оголосили критичний рівень терористичної небезпеки, силовикам наказали стріляти без попередження. В Алмати поліція повідомила про десятки вбитих протестувальників.
Надвечір 5 січня президент Токаєв попросив військової допомоги в країн ОДКБ для придушення масових протестів у країні. Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив про ухвалене рішення направити "миротворчі сили" до Казахстану.
Росія вже відзвітувала, що її десантники почали виконувати бойове завдання на території Казахстану. Її війська у Казахстані очолює генерал Сердюков, який свого часу керував анексією Криму. Про наміри взяти участь у "миротворчій операції" ОДКБ також заявили у Білорусі, Вірменії, Таджикистані та Киргизстані.
Станом на вечір 7 січня в Алмати панувало мародерство, брак продовольства та черги до банкоматів. Повідомляється про загиблих дітей.