MY.UAНовини
Прем’єри грудня: зимові кінобитви на рингу та поза ним
Прем’єри грудня: зимові кінобитви на рингу та поза ним

Прем’єри грудня: зимові кінобитви на рингу та поза ним

Дід Мороз проти Святого Миколая та боротьба борчині із самою собою: «Мій дідусь Дід Мороз», «В.о. Святого Миколая» та «Із зав’язаними очима»

Українські фільми грудня продовжили цікаву тенденцію, яка стала невід’ємною складовою вітчизняного кінопроцесу. Йдеться про численні кінодебюти, які межують із кіноаматорством. Створення фільмів та їхній доступ до кінотеатрального (і не тільки) прокату стали напрочуд легкими. Фахові кінематографісти (себто люди з індустрії) фактично втратили монополію і на висловлювання, і на доступ до аудиторії. Такий стан справ навряд чи створює комусь незручності, окрім кінокритиків, звісно, які в подібному демократизмі ладні бачити радше зниження стандартів, ніж розквіт чи хоча б оновлення кінематографа.

Разом із тим, аматорство більше за так званий професійний кінематограф здатне проявити реальність, у якій живуть сучасники. Скажімо, дві стрічки про обов’язкові зимові атрибути святкувань не тільки проявили регіональні особливості країни, в якій ми живемо, але показали вагомі особливості аматорської кіноестетики. Про регіональний розподіл із приводу патронів зимових свят ми й без цього давно знали, але якщо професіонали (з мотивів так званого національного єднання) повсякчас прагнуть його затінювати, то аматори можуть дозволити собі бути відвертими у своїх преференціях.

Дід Мороз проти Святого Миколая

Дія стрічки «Мій дідусь — Дід Мороз» Сергія Шляхтюка відбувається здебільшого в Києві, хоч розпочинається на Хуторі Ясному за тридцять кілометрів від української столиці, в сучасному добре влаштованому приватному помешканні. У фільмі йдеться про хлопчика Максима, який прагне здійснення свого бажання — аби його батько повернувся до нього. З натяків можна зрозуміти, що батько пішов захищати Батьківщину, проте подробиць нам не повідомляють. Хлопчик вірить, що його мрії здійснить Дід Мороз (а не Святий Миколай). 

Мати хлопчика розповідає, що його дідусь колись був справжнім Дідом Морозом на так званій «найголовнішій ялинці країни». Відтак Максим вирішує розшукати дідуся в Києві, аби той здійснив його бажання.

Ця простенька фабула цілком вкладається у схему тисячі кінокартин подібної тематики, однак автори саме цього фільму йдуть почасти за другою частиною стрічки «Сам удома. Загублений у Нью-Йорку», мимоволі ставлячи рівність між українським та американським містом. Тому у фільмі має значення не розвиток якоїсь однієї події, а низка зустрічей, які трапляються на шляху малого Максима, і саме вони складають сюжетну канву.

Ці зустрічі виявляють усю штучність подібних кінозапозичень, оскільки такого типу сюжети для авторів фільму, схоже, тільки привід уникнути притомної оповіді про світ, у якому ми зараз живемо. Все в картині максимально умовне, віртуальне, загламуризоване та позбавлене хоч чогось упізнаваного, включно з узагальненими повчальними оповідками із глянсових журналів.

Дивують окремі сюжетні перипетії фільму, як-от мандрівка матері в мікроавтобусі з ексцентричними сектантами. Викликає також запитання й сама дорога з Хутора Ясного до Києва: персонажі ці тридцять кілометрів їдуть чомусь увесь день. Затори через «Велике будівництво»?

Родинні цінності в цій картині перемагають, і, зрештою, це і є найголовнішим досягненням фільму. Звісно, цей здобуток відносний і його варто сприймати в історичній ретроспекції: до того в нас фактично не було сімейного кіно, а були так звані дитячі фільми. Вони оповідали про маленьких героїв, які ніби існували поза межами родини, були самі по собі (але й під опікою держави) — цілком у дусі радянського кінематографа, який завше подібне культивував.

Тепер ми маємо іншу філософію: фільми творяться для всієї родини і про всю родину, і це правильний підхід, які американці давно поставили на конвеєр. Звісно, виникають запитання щодо поширення подібної філософії серед української людності, але це той варіант, коли кіно йде назустріч певним бажаним суспільним очікуванням, принаймні, до нього важче пред’являти претензії в частині поширюваних цінностей.

Подібну філософію має й картина «В. о. святого Миколая», створена львівськими кінематографістами Галиною Лишак та Богданом Кривенем. Цілком очікувано, що в них дитячі бажання здійснює саме Святий Миколай, а не Дід Мороз. Сюжет у цій картині майже такий самий, як у київській, тільки цього разу йдеться не про хлопчика, а про дівчину Юстину, яка втратила матір і тепер живе із батьком. А батько надто заклопотаний повсякденними справами, аби звертати увагу на бажання своєї доньки. Однак зав’язки у фільмах різні — київська одразу починається з бажання хлопчика Максима, а львівська з того, що Святий Миколай бере відпустку й не може виконати бажання Юстини. Він доручає цю справу своєму помічникові, який, своєю чергою, прагне у свій спосіб вплинути на батька дівчинки.

Відрізняється й сам жанр фільму — київський цілком традиційно-оповідний, а львівський — музичний, у ньому вокальні партії виконують чи не всі головні герої картини.

Звісно, відчувається регіональна різниця між фільмами. Київська стрічка тяжіє до універсальності, яка мислиться авторами як максимальне узагальнення персонажів, їхня безликість. Львівська стрічка, навпаки, доволі вагомо вписана у місцеве життя, принаймні, на рівні інтонацій, наявності слів на кшталт «шваґро», поїздки у Краків на вихідні й так далі.

Проте єднає фільми тяжіння до родинних цінностей та відвертого гламуру в його максимально споживацькому характері. Світ соцмереж і торговельних центрів сприяє максимальній уніфікації, незважаючи на локальну специфіку. Здається, що у львівському фільмі більше Америки, ніж у самій Америці.

Разом із тим, фільми кажуть нам більше, ніж того прагнуть автори стрічок. І річ не тільки в підкресленому потягу до красивого життя, яке видається найголовнішою цінністю в цих кінострічках, але й також у певній сліпоті авторів фільмів щодо кінематографічних конвенцій. Часом це доходить до кумедного, проте в багатьох випадках ми маємо справу із двозначностями, оскільки режисери, схоже, не до кінця розуміють кінематографічні правила, за якими прагнуть грати. Наприклад, мати у фільмі про Діда Мороза подається досить відверто і навіть сексуалізовано — в обтислому одязі, нічній сорочці; камера надто часто й довго милується її принадами. Подібні речі неприпустимі в сімейному кіно, оскільки збивають з пантелику і перебирають увагу глядача від головної колізії на щось інше, а більш втаємничену аудиторію змушують трактувати фільм, скажімо, у фройдистському дусі — як історію про юного Едіпа, який прагне втекти від матері, аби утриматися від спокус, які вона йому несе.

Так само двозначним є сюжет із симпатичним помічником Святого Миколая, який повсякчас і дуже наполегливо переслідує батька Юстини, а в одному епізоді одягає, а потім і роздягає його, і навіть у якийсь момент стає перед ним навколішки. Звісно, автори фільмів навряд чи прагнули подібних двозначностей, проте припустилися їх, імовірно, через брак досвіду.

Бій зі стереотипами

Ще однією прем’єрою стала стрічка Тараса Троня «Із зав’язаними очима». Це повнометражний фільм режисера, відомого за численними музичними відеокліпами, рекламою та короткометражними стрічками за участю Дзідзя. Останні, як на мене, це найкращі у фільмографії обох. Тарас Дронь пройшов тривалий шлях кінематографічного становлення, свого часу закінчив кіношколу в Лодзі, і його фільм справляє враження доволі вправного, осмисленого та по-своєму переконливого висловлювання на актуальну тему.

У фільмі йдеться про молоду жінку Юлю, борчиню змішаних єдиноборств, яка втратила на російсько-українській війні (а вона у фільмі Дроня вже закінчилася) хлопця. Зрештою його статус аж до фіналу фільму залишається невизначеним: хтось вважає його загиблим, хтось живим, проте важливіше, що цей непевний статус переноситься і на його дівчину, яка повинна зберігати йому вірність чи до з’ясування обставин, чи взагалі до кінця своїх днів.

У фільмі цей статус-кво подається опосередковано — через поведінку навколишніх: на головну героїню ніхто прямо не тисне, крім, можливо, матері хлопця, проте сама вона почувається незатишно в цій непевності. Одного дня вона зустрічає іншого чоловіка, і перед нею постає низка моральних дилем.

Дронь каже, що фільм виріс із приватної розмови, яку він вів із приятелькою, яка втратила хлопця на Майдані й після цього почувалася зобов’язаною присвятити йому залишок життя. Режисер став міркувати, як на подібній колізії побудувати свій фільм. Міркування, написання сценарію, пошук коштів для фільмування, робота над стрічкою, зрештою, зайняли п’ять років. Результатом автор задоволений і планує продовжувати створювати стрічки про сильних жінок.

Тараса Дроня можна зрозуміти: фільм і справді виглядає непогано в багатьох аспектах, у першу чергу візуальному. Інша річ, що його головна колізія видається надуманою через те, що середовище, яке начебто тисне на головну героїню, виглядає надто умовним. Змішані єдиноборства тут радше метафора боротьби із самим собою, ніж із суспільством, а персонажі з цього середовища мають примарний зв’язок із самим світом єдиноборств. Тому конфлікт у фільмі також виглядає радше умоглядним, ніж реальним.

Проте якщо абстрагуватися від реалізму, то ми побачимо камерну історію про депресивну жінку, яка має виразну схильність до саморуйнування й у прямому, й у переносному значеннях. І тут на місці війни могло бути щось інше — хвороба чи загибель когось із родичів від якоїсь болячки, нещасний випадок, самогубство чи щось схоже, в чому героїня могла би звинувачувати саму себе. Така заміна суті конфлікту цілком прийнятна, оскільки автор практично не втаємничує глядача в подробиці російсько-української війни, так само, як і в подробиці світу змішаних єдиноборств.

У світовому кіно подібних фільмів чимало, і бувають доволі екстремальні зразки, як-от «Машиніст» (2004) із Крістіаном Бейлом у головній ролі. Бейл зіграв чоловіка, який звинувачує себе у смерті дитини, і його самообвинувачення продемонстрована наочно — через величезну втрату ваги та безсоння. Актор для фільму схуднув на двадцять вісім кілограмів.

У подібному контексті показовими виглядають інтенсивні тренування акторки Марини Кошкіної, яка зіграла головну роль. І досягнутий нею результат справляє позитивне враження: акторці віриш. Для українського кіно такі зусилля поки що безпрецедентні, оскільки наші лицедії здебільшого змушують себе хіба вивчити текст, та й то не завжди, а вже про тілесні трансформації немає й мови. Тарас Дронь та Марина Кошкіна зі своїми завданнями впоралися. На сьогодні від українського кіно годі сподіватися більшого.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Норвегія суттєво посилює свої військові можливості: F-35 та ракети JSM
Хвиля
2025-04-28T22:36:26Z
Кого з чоловіків після 50 призвуть на службу. Адвокат дав відповідь
Telegraf
2025-04-28T22:27:04Z
Обіцяні Україні Австралією танки Abrams досі не виїхали: причини
ZN UA
2025-04-28T21:49:39Z
Міноборони допустило до експлуатації понад 330 зразків безпілотників українського виробництва
iPress
2025-04-28T21:27:22Z
Наречете себе на цілий рік нещасть: що категорично заборонено робити 29 квітня
Telegraf
2025-04-28T21:21:10Z
Військові Британії не наближатимуться до лінії фронту, а зосередяться на навчанні ЗСУ – Telegraph
Факти ICTV
2025-04-28T21:12:42Z
Третина поляків планує виїхати у разі війни з Росією – опитування
ZN UA
2025-04-28T20:55:34Z
Дніпряни при виході на пенсію можуть отримати десять виплат одразу: що для цього потрібно
Политека
2025-04-28T20:01:36Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Венс не вірить у перемогу України у війні проти РФ: що сказали в США
GlavRed
2025-04-28T22:42:32Z
Війна в Україні може перерости в ядерну ескалацію, якщо триватиме ще кілька років – Венс
Факти ICTV
2025-04-28T22:31:55Z
Зеленський заслухав доповіді керівників СЗР та СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T22:27:00Z
"Помруть мільйони": Венс знову дав прогноз на війну Росії проти України
Telegraf
2025-04-28T22:00:54Z
Документ про економічне партнерство зі США став рівноправним – Зеленський
ZN UA
2025-04-28T21:40:25Z
Макрон обіцяє посилення тиску на Росію з боку Європи та США
Лига
2025-04-28T21:27:42Z
Хронологія війни – день 1161: бої на фронті не вщухають, а над Україною літають безпілотники
Telegraf
2025-04-28T21:03:40Z
Війна, день 1160. путін оголосив про "перемир'я" напередодні Дня пам'яті та перемоги над нацизмом — Зеленський назвав це "спробою маніпуляції"
Football.ua
2025-04-28T21:01:25Z
"Зазнала невдачі": як складається особисте життя Дженніфер Еністон зараз
GlavRed
2025-04-28T22:33:58Z
Ще один Візлі: зірка "Гаррі Поттера" вдруге став батьком
GlavRed
2025-04-28T21:27:09Z
Де зараз оперна діва Валентина Степова і чим вона займається після смерті чоловіка
24tv
2025-04-28T20:33:10Z
Меган Маркл уперше прокоментувала розлучення з принцом Гаррі
GlavRed
2025-04-28T20:27:55Z
Вдова Віталія Білоножка зворушливо вшанувала пам'ять покійного співака
GlavRed
2025-04-28T20:27:51Z
"Дякую Богу за це щастя": Могилевська вперше показала свого чоловіка
GlavRed
2025-04-28T20:27:36Z
7 захопливих українських серіалів, які можна подивитися на YouTube
24tv
2025-04-28T19:57:00Z
Великі справи у Малому театрі. Як оживають скарби Розстріляного відродження
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T19:36:27Z
"Підемо під вінець": Melovin підтвердив стосунки з відомою співачкою
GlavRed
2025-04-28T19:25:53Z
IBM інвестує $150 мільярдів у США для розвитку квантових технологій та виробництва
InternetUA
2025-04-28T22:02:21Z
Ексочільник компанії «Оператор ГТС України» підтримав призначення Корецького
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:33:56Z
Porsche продовжує поставки в США попри повідомлення дилерів про припинення поставок
Топ Жир
2025-04-28T21:30:22Z
Temu підвищує ціни для американців через мита США для Китаю
InternetUA
2025-04-28T20:49:26Z
Напругу в розетках підвищать до 230 В: чи є небезпека і що зміниться для українців
GlavRed
2025-04-28T20:27:15Z
Українцям платитимуть подвійні лікарняні: кому нові правила від ПФУ додадуть грошей
Знай
2025-04-28T20:12:46Z
Беззаперечний лідер: в якому регіоні зосереджені найбільші запаси нафти у світі
24tv
2025-04-28T20:03:50Z
Польща оновила угоду про будівництво першої АЕС
iPress
2025-04-28T20:03:08Z
Новий законопроєкт про криптовалюти в Україні: заборонять деякі види реклами та захистять споживачів
ITC
2025-04-28T19:43:11Z
У Рязанській області прогриміли вибухи: під атакою нафтозавод
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T22:33:54Z
У деяких районах Іспанії та Португалії поступово відновлюється електропостачання
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T22:18:42Z
На Чернігівщині через атаку дронів загинув пенсіонер
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:51:21Z
Кошта про масштабні відключення електроенергії в Європі: Наразі ознак кібератаки немає
InternetUA
2025-04-28T21:49:27Z
Прем'єр Іспанії заявив, що електропостачання відновлено на половині території країни
24tv
2025-04-28T21:39:55Z
У Новоросійську пролунали гучні вибухи: є загоряння
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:09:26Z
На Миколаївщині чоловік кинув гранату в поліцейських: один загинув, ще 3 поранені
GlavRed
2025-04-28T20:57:55Z
У Новоросійську після сильних вибухів загорілась стоянка та цистерна з паливом
24tv
2025-04-28T20:42:45Z
На нафтобазі під Новоросійськом у Росії спалахнула масштабна пожежа
Telegraf
2025-04-28T20:37:33Z
Урожай картоплі буде рекордним: вам потрібен лише один аптечний засіб
24tv
2025-04-28T18:36:03Z
Роботи Neuralink уже імплантують чипи в мозок, хірурги скоро будуть не потрібні, - Маск
InternetUA
2025-04-28T18:16:02Z
Алергія чи застуда: як відрізнити ці захворювання весною
24tv
2025-04-28T17:54:26Z
Як самостійно видалити кліща: епідеміологиня поділилася важливими нюансами
Знай
2025-04-28T17:51:38Z
Вірус папіломи людини: близько 29% молодих українців не знаю, що це
ZN UA
2025-04-28T16:34:53Z
Персик мрії — це реально: ключові поради від садівника
GlavRed
2025-04-28T16:27:26Z
Їжа без пестицидів — мозок без туману
360ua.news
2025-04-28T15:03:44Z
Виявили "перемикач" хвороби Паркінсона: це може стати революцією в лікуванні захворювання
24tv
2025-04-28T14:24:57Z
Кульбаби на ділянці: як впоратися з жовтим загарбником швидко і надовго
Знай
2025-04-28T13:51:55Z
З'їжджаються бригади з усієї України: нові подробиці атаки газовий об'єкт у Черкасах
GlavRed
2025-04-28T21:27:32Z
Росіяни знову запустили "Шахеди": в яких регіонах України загроза ворожого удару
24tv
2025-04-28T20:21:27Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 22:00 28.04.2025
Украина Криминальная
2025-04-28T20:15:24Z
Росіяни дуже бояться втратити Крим, – у ГУР пояснили основну ціль окупантів
24tv
2025-04-28T20:03:13Z
До Сум лишилось 25 кілометрів: які населені пункти захопили росіяни
GlavRed
2025-04-28T19:54:59Z
Погода в Україні 29 квітня: впродовж дня відчутно потеплішає
Комсомольская правда
2025-04-28T19:34:52Z
У Києві тимчасово обмежать рух пішоходів в підземних переходах на Майдані Незалежності та Європейській площі
Украина Криминальная
2025-04-28T19:25:14Z
Черкащина зазнала однієї з найбільших атак РФ: в ОВА розкрили наслідки
FaceNews
2025-04-28T19:16:20Z
По телевізору не казали слово "війна", зате про нацистів чули багато, – полонений з Криму
24tv
2025-04-28T18:57:03Z
Чому підлога постійно липка після миття: список помилок, які роблять всі
24tv
2025-04-28T22:00:16Z
Навіть не треба мʼяса: нереально смачна запіканка на вечерю – її з'їдають в одну мить
24tv
2025-04-28T20:57:07Z
Пліснява з вікон зникне раз і назавжди: елементарний спосіб
24tv
2025-04-28T20:03:38Z
Насолода, перед якою не встоїть ніхто: рецепт знаменитого "Битого скла" з крекерами
24tv
2025-04-28T19:36:36Z
Ось 3 головні причини постійних сварок у парах
24tv
2025-04-28T19:36:07Z
Що потрібно для потужного росту перцю: експерт радить особливе підживлення
GlavRed
2025-04-28T19:25:29Z
Непал посилить умови для альпіністів - сходження на Еверест дозволять не всім
Комсомольская правда
2025-04-28T18:40:14Z
Як Альпи, але дешевше: куди поїхати за кордоном, щоб закохатися в гори
24tv
2025-04-28T18:21:04Z
Чому потрібно чистити садові інструменти: як це робити правильно
24tv
2025-04-28T17:54:15Z
Ексчемпіон UFC, який боксував із Ф'юрі та Джошуа, на смерть збив дівчину
ZN UA
2025-04-28T21:58:47Z
Онлайн-трансляція матчу Арсенал – ПСЖ у півфіналі Ліги чемпіонів
24tv
2025-04-28T21:24:26Z
29 квітня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-28T21:09:25Z
Серія А: Педро і Ондрейка обмінялися дублями, перемога Кальярі
Football.ua
2025-04-28T20:49:27Z
Стало відомо, коли відбудеться переможний парад Ліверпуля
Football.ua
2025-04-28T20:19:36Z
Анчелотті погодився очолити збірну Бразилії на ЧС-2026 — Романо
Football.ua
2025-04-28T19:52:45Z
Барселона розгромила Трабзонспор та виграла Юнацьку лігу УЄФА
Football.ua
2025-04-28T19:01:22Z
Суд обрав запобіжний захід колишньому українському боксеру: що відомо
24tv
2025-04-28T18:45:32Z
Удінезе та Болонья сильнішого не визначили
Football.ua
2025-04-28T18:34:14Z
Археологи знайшли язичницьку каблучку
Gazeta UA
2025-04-28T22:39:50Z
Штучний інтелект Цукерберга викрили в «розбещенні» підлітків
InternetUA
2025-04-28T20:37:51Z
Яєшня над розплавленим металом: як Дмитро Комаров працював горновим на "Запоріжсталі"
24tv
2025-04-28T20:18:07Z
Невідомі вкрали біткоїнів на $333 млн. — токени Monero подорожчали на 50%. Але чому?
ITC
2025-04-28T19:43:33Z
В Ізраїлі знайшли перший доказ однієї з біблійних битв
1News
2025-04-28T19:18:53Z
Як гігантські крокодили змінили уявлення про стародавніх хижаків
360ua.news
2025-04-28T19:15:07Z
Клієнти lifecell обурені новою послугою: "Поки дві нирки є, то воно не страшно"
Знай
2025-04-28T19:12:26Z
Sucker Punch поділилася подробицями Ghost of Yotei: у грі буде некласична кампанія і свобода дій
24tv
2025-04-28T19:06:41Z
Німецький стартап анонсував швидку появу повністю автономних ударних дронів
InternetUA
2025-04-28T19:01:33Z
Понад половина власників автомобілів Tesla повідомляють про акти вандалізму зі сторони невідомих осіб
Топ Жир
2025-04-28T22:00:05Z
Секретний зміст нового назв Renault Boreal SUV
Топ Жир
2025-04-28T21:00:24Z
“Subaru переносить виробництво до Канади через вплив тарифів Трампа”
Топ Жир
2025-04-28T20:00:33Z
Автомобіль Mazda RX-7 1982 року з пробігом лише 1 600 миль був прихований протягом 43 років
Топ Жир
2025-04-28T19:30:55Z
У Києві покажуть легендарний австрійський всюдихід
AutoCentre
2025-04-28T19:10:32Z
Мотоцикл Brough Superior 1925 року продали на аукціоні
360ua.news
2025-04-28T18:30:16Z
Великі зміни: новий Chevrolet Captiva 2025 стане електрокаром
Фокус
2025-04-28T18:21:55Z
KGM представив вантажну версію SsangYong Rexton
360ua.news
2025-04-28T18:01:22Z
Чи було помічено бюджетну модель 2 Tesla на відкритому повітрі?
Топ Жир
2025-04-28T18:00:04Z