MY.UAНовини
Прем’єри грудня: зимові кінобитви на рингу та поза ним
Прем’єри грудня: зимові кінобитви на рингу та поза ним

Прем’єри грудня: зимові кінобитви на рингу та поза ним

Дід Мороз проти Святого Миколая та боротьба борчині із самою собою: «Мій дідусь Дід Мороз», «В.о. Святого Миколая» та «Із зав’язаними очима»

Українські фільми грудня продовжили цікаву тенденцію, яка стала невід’ємною складовою вітчизняного кінопроцесу. Йдеться про численні кінодебюти, які межують із кіноаматорством. Створення фільмів та їхній доступ до кінотеатрального (і не тільки) прокату стали напрочуд легкими. Фахові кінематографісти (себто люди з індустрії) фактично втратили монополію і на висловлювання, і на доступ до аудиторії. Такий стан справ навряд чи створює комусь незручності, окрім кінокритиків, звісно, які в подібному демократизмі ладні бачити радше зниження стандартів, ніж розквіт чи хоча б оновлення кінематографа.

Разом із тим, аматорство більше за так званий професійний кінематограф здатне проявити реальність, у якій живуть сучасники. Скажімо, дві стрічки про обов’язкові зимові атрибути святкувань не тільки проявили регіональні особливості країни, в якій ми живемо, але показали вагомі особливості аматорської кіноестетики. Про регіональний розподіл із приводу патронів зимових свят ми й без цього давно знали, але якщо професіонали (з мотивів так званого національного єднання) повсякчас прагнуть його затінювати, то аматори можуть дозволити собі бути відвертими у своїх преференціях.

Дід Мороз проти Святого Миколая

Дія стрічки «Мій дідусь — Дід Мороз» Сергія Шляхтюка відбувається здебільшого в Києві, хоч розпочинається на Хуторі Ясному за тридцять кілометрів від української столиці, в сучасному добре влаштованому приватному помешканні. У фільмі йдеться про хлопчика Максима, який прагне здійснення свого бажання — аби його батько повернувся до нього. З натяків можна зрозуміти, що батько пішов захищати Батьківщину, проте подробиць нам не повідомляють. Хлопчик вірить, що його мрії здійснить Дід Мороз (а не Святий Миколай). 

Мати хлопчика розповідає, що його дідусь колись був справжнім Дідом Морозом на так званій «найголовнішій ялинці країни». Відтак Максим вирішує розшукати дідуся в Києві, аби той здійснив його бажання.

Ця простенька фабула цілком вкладається у схему тисячі кінокартин подібної тематики, однак автори саме цього фільму йдуть почасти за другою частиною стрічки «Сам удома. Загублений у Нью-Йорку», мимоволі ставлячи рівність між українським та американським містом. Тому у фільмі має значення не розвиток якоїсь однієї події, а низка зустрічей, які трапляються на шляху малого Максима, і саме вони складають сюжетну канву.

Ці зустрічі виявляють усю штучність подібних кінозапозичень, оскільки такого типу сюжети для авторів фільму, схоже, тільки привід уникнути притомної оповіді про світ, у якому ми зараз живемо. Все в картині максимально умовне, віртуальне, загламуризоване та позбавлене хоч чогось упізнаваного, включно з узагальненими повчальними оповідками із глянсових журналів.

Дивують окремі сюжетні перипетії фільму, як-от мандрівка матері в мікроавтобусі з ексцентричними сектантами. Викликає також запитання й сама дорога з Хутора Ясного до Києва: персонажі ці тридцять кілометрів їдуть чомусь увесь день. Затори через «Велике будівництво»?

Родинні цінності в цій картині перемагають, і, зрештою, це і є найголовнішим досягненням фільму. Звісно, цей здобуток відносний і його варто сприймати в історичній ретроспекції: до того в нас фактично не було сімейного кіно, а були так звані дитячі фільми. Вони оповідали про маленьких героїв, які ніби існували поза межами родини, були самі по собі (але й під опікою держави) — цілком у дусі радянського кінематографа, який завше подібне культивував.

Тепер ми маємо іншу філософію: фільми творяться для всієї родини і про всю родину, і це правильний підхід, які американці давно поставили на конвеєр. Звісно, виникають запитання щодо поширення подібної філософії серед української людності, але це той варіант, коли кіно йде назустріч певним бажаним суспільним очікуванням, принаймні, до нього важче пред’являти претензії в частині поширюваних цінностей.

Подібну філософію має й картина «В. о. святого Миколая», створена львівськими кінематографістами Галиною Лишак та Богданом Кривенем. Цілком очікувано, що в них дитячі бажання здійснює саме Святий Миколай, а не Дід Мороз. Сюжет у цій картині майже такий самий, як у київській, тільки цього разу йдеться не про хлопчика, а про дівчину Юстину, яка втратила матір і тепер живе із батьком. А батько надто заклопотаний повсякденними справами, аби звертати увагу на бажання своєї доньки. Однак зав’язки у фільмах різні — київська одразу починається з бажання хлопчика Максима, а львівська з того, що Святий Миколай бере відпустку й не може виконати бажання Юстини. Він доручає цю справу своєму помічникові, який, своєю чергою, прагне у свій спосіб вплинути на батька дівчинки.

Відрізняється й сам жанр фільму — київський цілком традиційно-оповідний, а львівський — музичний, у ньому вокальні партії виконують чи не всі головні герої картини.

Звісно, відчувається регіональна різниця між фільмами. Київська стрічка тяжіє до універсальності, яка мислиться авторами як максимальне узагальнення персонажів, їхня безликість. Львівська стрічка, навпаки, доволі вагомо вписана у місцеве життя, принаймні, на рівні інтонацій, наявності слів на кшталт «шваґро», поїздки у Краків на вихідні й так далі.

Проте єднає фільми тяжіння до родинних цінностей та відвертого гламуру в його максимально споживацькому характері. Світ соцмереж і торговельних центрів сприяє максимальній уніфікації, незважаючи на локальну специфіку. Здається, що у львівському фільмі більше Америки, ніж у самій Америці.

Разом із тим, фільми кажуть нам більше, ніж того прагнуть автори стрічок. І річ не тільки в підкресленому потягу до красивого життя, яке видається найголовнішою цінністю в цих кінострічках, але й також у певній сліпоті авторів фільмів щодо кінематографічних конвенцій. Часом це доходить до кумедного, проте в багатьох випадках ми маємо справу із двозначностями, оскільки режисери, схоже, не до кінця розуміють кінематографічні правила, за якими прагнуть грати. Наприклад, мати у фільмі про Діда Мороза подається досить відверто і навіть сексуалізовано — в обтислому одязі, нічній сорочці; камера надто часто й довго милується її принадами. Подібні речі неприпустимі в сімейному кіно, оскільки збивають з пантелику і перебирають увагу глядача від головної колізії на щось інше, а більш втаємничену аудиторію змушують трактувати фільм, скажімо, у фройдистському дусі — як історію про юного Едіпа, який прагне втекти від матері, аби утриматися від спокус, які вона йому несе.

Так само двозначним є сюжет із симпатичним помічником Святого Миколая, який повсякчас і дуже наполегливо переслідує батька Юстини, а в одному епізоді одягає, а потім і роздягає його, і навіть у якийсь момент стає перед ним навколішки. Звісно, автори фільмів навряд чи прагнули подібних двозначностей, проте припустилися їх, імовірно, через брак досвіду.

Бій зі стереотипами

Ще однією прем’єрою стала стрічка Тараса Троня «Із зав’язаними очима». Це повнометражний фільм режисера, відомого за численними музичними відеокліпами, рекламою та короткометражними стрічками за участю Дзідзя. Останні, як на мене, це найкращі у фільмографії обох. Тарас Дронь пройшов тривалий шлях кінематографічного становлення, свого часу закінчив кіношколу в Лодзі, і його фільм справляє враження доволі вправного, осмисленого та по-своєму переконливого висловлювання на актуальну тему.

У фільмі йдеться про молоду жінку Юлю, борчиню змішаних єдиноборств, яка втратила на російсько-українській війні (а вона у фільмі Дроня вже закінчилася) хлопця. Зрештою його статус аж до фіналу фільму залишається невизначеним: хтось вважає його загиблим, хтось живим, проте важливіше, що цей непевний статус переноситься і на його дівчину, яка повинна зберігати йому вірність чи до з’ясування обставин, чи взагалі до кінця своїх днів.

У фільмі цей статус-кво подається опосередковано — через поведінку навколишніх: на головну героїню ніхто прямо не тисне, крім, можливо, матері хлопця, проте сама вона почувається незатишно в цій непевності. Одного дня вона зустрічає іншого чоловіка, і перед нею постає низка моральних дилем.

Дронь каже, що фільм виріс із приватної розмови, яку він вів із приятелькою, яка втратила хлопця на Майдані й після цього почувалася зобов’язаною присвятити йому залишок життя. Режисер став міркувати, як на подібній колізії побудувати свій фільм. Міркування, написання сценарію, пошук коштів для фільмування, робота над стрічкою, зрештою, зайняли п’ять років. Результатом автор задоволений і планує продовжувати створювати стрічки про сильних жінок.

Тараса Дроня можна зрозуміти: фільм і справді виглядає непогано в багатьох аспектах, у першу чергу візуальному. Інша річ, що його головна колізія видається надуманою через те, що середовище, яке начебто тисне на головну героїню, виглядає надто умовним. Змішані єдиноборства тут радше метафора боротьби із самим собою, ніж із суспільством, а персонажі з цього середовища мають примарний зв’язок із самим світом єдиноборств. Тому конфлікт у фільмі також виглядає радше умоглядним, ніж реальним.

Проте якщо абстрагуватися від реалізму, то ми побачимо камерну історію про депресивну жінку, яка має виразну схильність до саморуйнування й у прямому, й у переносному значеннях. І тут на місці війни могло бути щось інше — хвороба чи загибель когось із родичів від якоїсь болячки, нещасний випадок, самогубство чи щось схоже, в чому героїня могла би звинувачувати саму себе. Така заміна суті конфлікту цілком прийнятна, оскільки автор практично не втаємничує глядача в подробиці російсько-української війни, так само, як і в подробиці світу змішаних єдиноборств.

У світовому кіно подібних фільмів чимало, і бувають доволі екстремальні зразки, як-от «Машиніст» (2004) із Крістіаном Бейлом у головній ролі. Бейл зіграв чоловіка, який звинувачує себе у смерті дитини, і його самообвинувачення продемонстрована наочно — через величезну втрату ваги та безсоння. Актор для фільму схуднув на двадцять вісім кілограмів.

У подібному контексті показовими виглядають інтенсивні тренування акторки Марини Кошкіної, яка зіграла головну роль. І досягнутий нею результат справляє позитивне враження: акторці віриш. Для українського кіно такі зусилля поки що безпрецедентні, оскільки наші лицедії здебільшого змушують себе хіба вивчити текст, та й то не завжди, а вже про тілесні трансформації немає й мови. Тарас Дронь та Марина Кошкіна зі своїми завданнями впоралися. На сьогодні від українського кіно годі сподіватися більшого.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росіяни намагаються прорвати фронт, – військовий розповів про складну ситуацію на полі бою
24tv
2024-12-03T20:24:35Z
СБУ заочно повідомила про підозру рашисту, який готує кримських школярів до війни проти України
Украина Криминальная
2024-12-03T20:03:00Z
Чи є імовірність великого наступу на Запорізькому напрямку найближчим часом
24tv
2024-12-03T19:27:26Z
На Київщині та у низці областей - повітряна тривога
УкраинФорм
2024-12-03T19:24:54Z
Кілька груп російських «Шахедів» розпочали чергову атаку, у низці областей повітряна тривога
УкраинФорм
2024-12-03T19:24:44Z
ГУР: Російські командири видають солдатам інструкції для самогубства на фронті
Хвиля
2024-12-03T19:12:54Z
У Куп’янську залишаються понад 1600 жителів, з них більш як 100 - на лівому березі Осколу
УкраинФорм
2024-12-03T19:00:46Z
Енергетика і наступ РФ на Донеччині: головне зі звернення Зеленського
TSN
2024-12-03T18:51:58Z
Росіяни захопили рекордну кількість територій з березня 2022 року: Тимочко пояснив причину
24tv
2024-12-03T18:48:40Z
Воєнний стан у Південній Кореї та "ультиматум" України: головні новини України
GlavRed
2024-12-03T20:27:56Z
Україна очікує у грудні системи ППО від кількох партнерів - Зеленський
УкраинФорм
2024-12-03T20:24:15Z
Не обійшлось без втручання ззовні: що спричинило воєнний стан у Південній Кореї
24tv
2024-12-03T20:24:05Z
Каллас зустрілась із лідерами Сербії та Косова, закликала до нормалізації
Европейская правда
2024-12-03T20:13:31Z
Південна Корея вводить воєнний стан
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T20:09:05Z
Російський флот тікає з Сирії: OSINT-аналітики показали цікаві знімки з супутників
24tv
2024-12-03T20:06:08Z
ЗСУ не отримували наказів тримати Курську область до інавгурації Трампа - ЦПД
УкраинФорм
2024-12-03T20:03:21Z
Адміністрація США працює цілодобово, щоб забезпечити підтримку України - Держдеп
УкраинФорм
2024-12-03T20:03:19Z
Президентка Грузії заявила, що Конституційний суд ухвалив вирок собі та країні
УкраинФорм
2024-12-03T20:01:52Z
Як спілкуватись з людиною, яка має деменцію
24tv
2024-12-03T20:03:26Z
Умєров прокоментував реформу ВЛК
1News
2024-12-03T18:42:22Z
Міноборони спільно з МОЗ запустили реформу ВЛК: що вона передбачає
TSN
2024-12-03T17:48:12Z
Чому так важливо відновлювати втрачені зуби
24tv
2024-12-03T17:30:58Z
Скільки заробляють лікарі в Хмельницькій МСЕК: офіційні дані
24tv
2024-12-03T17:15:35Z
Як приготувати омлет в мікрохвильовці: смачні, швидкі рецепти
TSN
2024-12-03T17:09:19Z
Вчені відкрили новий клас неврологічних захворювань
Portaltele
2024-12-03T16:39:12Z
Чому взимку не можна ходити без шапки: поради, які вбережуть волосся
24tv
2024-12-03T15:39:33Z
Турбота про кишківник і не тільки: в чому суть дієти Майра, яка стає усе популярнішою
24tv
2024-12-03T15:09:20Z
Близький друг Алсу розкрив справжню причину розлучення
GlavRed
2024-12-03T20:27:45Z
4 найкращі фільми з оскароносним Бренданом Фрейзером, який святкує 56-річчя
24tv
2024-12-03T20:12:10Z
Притула назвав Молочного із "Файна Юкрайна" "ватою" та пригадав останню їхню розмову у 2022 році
Комсомольская правда
2024-12-03T19:55:09Z
"Це безпрограшні прийоми": дизайнерка інтер'єру поділилася хитрощами з облаштування дому
24tv
2024-12-03T18:33:14Z
Актор озвучування Індіани Джонса влаштував 9-годинну пиятику, щоби підготуватися до ролі
ITC
2024-12-03T18:28:11Z
"Хімія між вами": Melovin злився в пристрасному поцілунку з відомою співачкою
GlavRed
2024-12-03T18:27:03Z
Ректорка університету Карпенка-Карого: У нас китайці захищали докторські бездоганною українською
УкраинФорм
2024-12-03T18:13:37Z
Університет імені Карпенка-Карого планує в 2025 році набирати курс на «Майстерність актора кіно»
УкраинФорм
2024-12-03T18:13:10Z
Klavdia Petrivna, Пивоваров та Dorofeeva - чиї пісні слухали українці в Apple Music у 2024 році
Комсомольская правда
2024-12-03T18:05:16Z
Уряд оновив критерії для підприємств по відновленню бронювання працівників
360ua.news
2024-12-03T20:24:39Z
Через високі ціни на молочні продукти стримуються попит на них
24tv
2024-12-03T20:03:57Z
Українцям розповіли, як тепер правильно передавати свідчення газового лічильника
Хвиля
2024-12-03T20:03:26Z
Пенсії, виплати, мобілізація та інше: чимало зміниться для українців з грудня, перелік нововведень
Политека
2024-12-03T20:01:59Z
Співробітники Apple звинувачують компанію у стеженні за їхніми особистими смартфонами
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T20:00:28Z
"Київстар" змінює тарифи для пенсіонерів: що потрібно знати в грудні
Хвиля
2024-12-03T19:45:35Z
Австрия дает 10 млн евро фонду Всемирного банка по поддержке Украины
Европейская правда
2024-12-03T19:40:58Z
Підвищення тарифів на газ, тепло і світло: Шмигаль зробив важливу заяву
TSN
2024-12-03T19:36:35Z
Виплату 1000 гривень очікують уже 4 млн українців: як і на що можна витратити кошти
GlavRed
2024-12-03T19:27:43Z
"Ну то й що, що загинув": священник УПЦ МП вдарив сестру полеглого українського героя
GlavRed
2024-12-03T20:27:29Z
Тернополянка Аліна Ременець зіграла на піаніно в квартирі, де загинув її батько: щемливе відео
24tv
2024-12-03T20:24:42Z
Сергій Притула відверто розповів про свої заробітки — за рахунок чого живе і на чому економить
TSN
2024-12-03T20:06:11Z
ЗСУ отримають американську систему M131 MOPMS: що це таке і як допоможе
InternetUA
2024-12-03T20:01:55Z
Дослідники Єльського університету ідентифікували сотні українських дітей, викрадених Росією - Зеленський
УкраинФорм
2024-12-03T19:48:23Z
Росіяни запустили "Шахеди" по Україні: які області під загрозою атак
24tv
2024-12-03T19:48:19Z
Подружаться з кожною дитиною: топ порід собак, яких найкраще тримати вдома
Фокус
2024-12-03T19:45:17Z
Фонд «Повернись живим» закликає українців скерувати тисячу від держави на потреби ЗСУ
Детектор М
2024-12-03T19:42:20Z
Притула розповів про свій досвід проходження військово-лікарської комісії
TSN
2024-12-03T19:39:08Z
З'ясовано причину нового пошкодження кабелю між Швецією та Фінляндією
InternetUA
2024-12-03T20:27:51Z
Суд заарештував ексзаступника голови Вищого господарського суду
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T20:12:57Z
Засудили чоловіка, який здавав росіянам харківську ППО
InternetUA
2024-12-03T19:25:44Z
Псевдобанкіри ошукали чоловіка на 120 тисяч гривень
InternetUA
2024-12-03T17:27:38Z
Фінська поліція заявила, пошкодження підводного кабелю сталося через ремонтні роботи
УкраинФорм
2024-12-03T16:45:45Z
Шукав "легких" грошей в інтернеті: у Рівному судитимуть палія авто
InternetUA
2024-12-03T16:27:39Z
"Мілана була єдиною дитиною, на яку чекали 15 років": нові подробиці "мажорної" ДТП у Дніпрі
TSN
2024-12-03T16:09:39Z
Смертельна ДТП у Дніпрі: суд обрав запобіжний захід 19-річному підозрюваному
ГЛАВКОМ NET
2024-12-03T16:01:36Z
Сімейна драма: на Буковині вітчим порізав пасинка
TSN
2024-12-03T15:51:59Z
Ноєр отримав першу в своїй кар'єрі червону картку
Football.ua
2024-12-03T20:27:36Z
"Барселона" розчавила суперника, перервавши свою безвиграшну серію в чемпіонаті Іспанії
TSN
2024-12-03T20:18:50Z
Український футбол чекають зміни: як нововведення вплине на клуби УПЛ
24tv
2024-12-03T20:03:25Z
Кубок Італії: Болонья з голом і трьома асистами Кастро розгромила Монцу
Football.ua
2024-12-03T19:37:53Z
Кубок Німеччини: Штутгарт розгромив Ян Регенсбург, Фрайбург поступився місцем у чвертьфіналі Армінії
Football.ua
2024-12-03T19:18:30Z
Збірна України U-21 отримала суперників на Євро-2025: результати жеребкування
24tv
2024-12-03T19:15:34Z
У МанСіті замислились над звільненням Гвардіоли: хто може стати новим тренером чемпіона АПЛ
24tv
2024-12-03T19:12:03Z
"Нарешті зупинить його": відомий промоутер зробив прогноз на реванш Усик – Ф'юрі
TSN
2024-12-03T19:09:59Z
Йоро може дебютувати за Манчестер Юнайтед у поєдинку з Арсеналом
Football.ua
2024-12-03T18:43:57Z
Одеколон і парфуми: між ними є важлива різниця й ось чому ви повинні знати її
24tv
2024-12-03T19:57:46Z
"Магічна" стеля з Гоґвортсу у себе вдома: як зробити справді чарівний декор
24tv
2024-12-03T19:36:42Z
Жир можна відмити олією: несподіваний лайфхак, про який не чув ніхто
24tv
2024-12-03T19:27:59Z
Чи належите ви до двох знаків зодіаку, які матимуть найкращий грудень у своєму житті
24tv
2024-12-03T19:12:04Z
В нього закохані абсолютно усі: готуємо знаменитий салат "Чоловічі сльози"
24tv
2024-12-03T18:36:06Z
Перейшли межі розумного вже давно: в Іспанії почала діяти скандальна вимога для туристів
24tv
2024-12-03T18:21:12Z
Корисніші, ніж ви уявляли: 5 способів використати мандаринову шкірку
24tv
2024-12-03T18:12:49Z
Що важливо мати вдома при відключенні електроенергії: прості та корисні поради
Политека
2024-12-03T17:42:15Z
Новий вигляд, знайомий смак: рецепт закусочного торта "Оселедець під шубою"
Фокус
2024-12-03T17:36:48Z
Геймдиректор Mass Effect 5 натякнув на сюжет гри: «Не пропустить це DLC»
ITC
2024-12-03T20:27:09Z
Для S.T.A.L.K.E.R. 2 вже вийшов третій патч за п’ять днів: що покращили
ITC
2024-12-03T20:18:47Z
Перші 43 хвилини геймплею Kingdom Come: Deliverance 2 від IGN
ITC
2024-12-03T20:18:03Z
STALKER 2 отримав новий патч: що принесли зміни в 1․0․3
24tv
2024-12-03T20:06:26Z
Відкрито новий вид вимерлих людей з великою головою
24tv
2024-12-03T20:03:24Z
Як зарядити телефон за 30 хвилин: найефективніші способи
Политека
2024-12-03T19:42:14Z
Венера ніколи не була здатна підтримувати життя
Portaltele
2024-12-03T19:39:09Z
Астероїд C0WEPC5 впав у російській Якутії
24tv
2024-12-03T19:27:09Z
Можуть говорити про серйозну поломку: звуки в котлі, які не варто ігнорувати
GlavRed
2024-12-03T19:27:06Z
Всюдиходи MAN TGS продовжують оснащувати українськими кузовами
AutoCentre
2024-12-03T18:30:51Z
Toyota bZ3C: електричний кросовер із запасом ходу 630 км й автопілотом на базі лідара та ШІ
ITC
2024-12-03T18:28:55Z
Сучасна класика: BMW випустили оригінальний мотоцикл у ретростилі
Фокус
2024-12-03T18:15:22Z
Caterpillar презентує нове покоління навантажувачів з бортовим поворотом
AutoCentre
2024-12-03T17:12:16Z
Тест нового Jeep Grand Cherokee L: Ленд Крузер, посунься
Топ Жир
2024-12-03T16:54:05Z
Jaguar представив футуристичний концепт електромобіля Type 00
24tv
2024-12-03T16:36:33Z
Mazda представила оновлений пікап BT-50
AutoCentre
2024-12-03T16:09:22Z
Ford представив компактний електрокрос Puma Gen-E
AutoCentre
2024-12-03T15:40:03Z
Водіям загрожує штраф за водіння в неправильному взутті: що відомо
GlavRed
2024-12-03T15:27:17Z