MY.UAНовини
Гроші на медицину в громадах, Україна без тютюну, але з системою eHealth — експерти про Стратегію охорони здоров’я до 2030 року
Гроші на медицину в громадах, Україна без тютюну, але з системою eHealth — експерти про Стратегію охорони здоров’я до 2030 року

Гроші на медицину в громадах, Україна без тютюну, але з системою eHealth — експерти про Стратегію охорони здоров’я до 2030 року

Як слід розвивати медицину в наступні десять років і як закріпити плани на папері.

Міністерство охорони здоров’я готує проєкт Стратегії розвитку сфери охорони здоров’я до 2030 року. До її створення залучили широке коло експертів: у грудні 2021 року провели публічні консультації з громадянським суспільством і бізнесом. Обговорення майбутньої стратегії триває.

Перед собою МОЗ ставить амбітні цілі: підвищити рівень здоров’я українців, зробити медичні послуги доступними кожному, залучити громади в управління медициною та загалом орієнтуватися у своїй політиці на конкретні потреби людей.

На які моменти слід звернути увагу насамперед, які можуть бути ризики під час впровадження стратегії, яка роль громадянського суспільства в ухваленні цього рішення, розповіли громадські експерти у сфері охорони здоров’я.

 

«Навіть якщо втричі збільшити фінансування медицини, це не покриє відсутність відповідальності лікарів і пацієнтів»

Світлана Бубенчикова, менеджерка проєктів у сфері охорони здоров'я:

— Наскільки необхідно збільшити видатки на сферу охорони здоров’я, аби досягти зазначених у стратегії цілей?

— У держбюджеті на 2022 рік  у сфері охорони здоров’я закладено на 35 мільярдів гривень більше, ніж торік. Проте все одно відбувається недофінансування. Чому? Поясню на прикладі.

Як відомо, є два рівні фінансування закладів охорони здоров’я: національний та регіональний. На національному рівні умови фінансування для всіх однакові: заклад відповідає умовам пакетного контрактування Національної служби здоров'я — він працює з нею. У регіонах розподіл коштів і рівень їх надходження до закладів абсолютно не прогнозовані та залежать від бюджету та власного розуміння, на яку якість послуг вони розраховують. Тому казати, що зарплату медпрацівникам підвищать, як декларується публічно, — поспішний висновок. З іншого боку, якщо в будь-яку систему вливати максимальну кількість грошей і використовувати їх недоцільно, це не дасть бажаного результату.

Аби заклади ефективно розпоряджалися своїми грішми, необхідно враховувати два аспекти:

  • наскільки вони адаптуються до умов епідемії коронавірусної хвороби, яка триває;
  • чи якісно вони аналізуватимуть свою роботу та потреби мешканців своєї громади, щоби правильно обрати модель надання медичних послуг.

Часто керівники медзакладів вважають, що достатньо підписати якнайбільше пакетів договорів із НСЗУ, поставити дороге обладнання — і потік пацієнтів гарантований. Однак якщо не аналізувати ті складники, які я назвала, бюджету може й не вистачити, або люди потребуватимуть не тих послуг, які запропонують лікарні. Треба зважено ухвалювати рішення на основі об’єктивних даних. Чи проводять таку аналітику в регіонах і наскільки ретельно? Проблеми з цим є.

— На які показники має орієнтуватися громадянське суспільство, аби розуміти, що зміни в системі охорони здоров’я справді відбуваються, а не лише декларуються?

— Далеко не завжди громадяни хочуть брати на себе відповідальність за процес отримання медпослуг. Маю на увазі, що люди не знають достатньо про права, які вони мають у сфері охорони здоров’я, а саме про пакети медпослуг, які держава вже забезпечує безкоштовно.

Звісно, є екстрені ситуації, коли люди дізнаються про тяжкі діагнози або потребують термінового лікування. Проте в плановій меддопомозі я бачу, що певна частина суспільства, хоч і чула, що десь щось має бути безкоштовним, але продовжує нести «подяки» в конвертах. Хоч скільки на державному рівні буде комунікацій — кожна людина має включитися, щоб дізнатися більше і взяти відповідальність за своє життя та здоров’я. Тут ключову роль має громадянське суспільство.

 

«На рівні ВООЗ є конкретні політики протидії неінфекційним захворюванням: бери і впроваджуй»

Дмитро Купира, виконавчий директор громадської організації «Життя»:

— Пропаганда здорового образу життя — у переліку цілей нової Стратегії. Як її досягти?

— Міністерство зазначає, що близько 90% передчасних смертей в Україні походять від неінфекційних захворювань. Коронавірус, ВІЛ/СНІД, туберкульоз поширюються інфекційним шляхом, тобто не запитуючи нас, хочемо ми того чи ні. Це тяжкі хвороби, проте за статистикою найбільше людей в Україні помирає від поведінкових хвороб, тобто через власні, не завжди навмисні, дії. Чотири ключові фактори ризику неінфекційних захворювань для України — тютюн, алкоголь, неправильне харчування (якість продуктів і режим вживання) та малорухливий спосіб життя. Зменшити їхню шкоду можна ефективною державною політикою.

Щодо тютюну вже дещо зроблено, зокрема з ухваленням  антитютюнового законопроєкту № 4358. Ще необхідно запровадити стандартизовану упаковку тютюнових виробів і заборонити викладку тютюнових виробів у точках продажу, адже це частина реклами, про яку йдеться в новому законі.

Якщо говорити про алкоголь — там, грубо кажучи, і кінь не валявся. У нас не досить високі акцизи, недостатній контроль за ліквідацією нелегальної торгівлі, практично не працюють обмеження на рекламу алкоголю, яка оточує нас усюди, а на пляшках декларативний текст про «потенційну» шкоду алкоголю. Як діяти? Є розроблені Всесвітньою організацією охорони здоров’я політики, тож велосипед винаходити не потрібно.

Щодо здорового харчування готується законопроєкт, який пропонує обмежити використання трансжирних кислот у продуктах. Міністерство охорони здоров’я ухвалило наказ про забезпечення європейського стандарту: не більше двох грамів трансжирів на сто грамів готового продукту. Проте необхідно змінювати спосіб інформування про склад продуктів, зокрема щодо вмісту інших шкідливих речовин, наприклад, цукру в солодких напоях. Держава може впливати напряму: вводити акцизи, які зменшать доступність шкідливих продуктів.

Щодо підвищення рухливості необхідно більше інформаційних кампаній, щоби люди розуміли, які вправи можуть бути ефективні, чому це важливо.

Однак усі ці моменти мають бути консолідовано закріплені на законодавчому рівні. Тож крім моніторингу, який, безумовно, важливий, потрібно спланувати кроки. На рівні ВООЗ є конкретні політики протидії неінфекційним захворюванням — бери і впроваджуй.

 

eHealth за десять років — це реальність

Тимофій Бадіков, виконавчий директор громадської спілки «Коаліція за вакцинацію», експерт робочої групи МОЗ зі створення Стратегії 2030:

— У Стратегії 2030 МОЗ обіцяє цифровізувати медпослуги в найближчі роки та розвиток системи eHealth. Наскільки досяжною є така ціль? Які недоліки в системі ви бачите зараз?

— В електронній системі недоліків багато, але їх визнають. Є концепція розвитку систему електронної системи охорони здоров’я, її візьмуть за основу в Стратегії. Думаю, що ця ціль є абсолютно досяжною, якщо не буде постійної зміни вектору руху в цій сфері.

Big data працює в Естонії. Програми аналізують інформацію в картках пацієнта та допомагають лікарям приймати рішення більш виважено. Наприклад, система автоматично не дає призначити ліки пацієнту, якому вони протипоказані; аналізує інформацію щодо схожих випадків. У США, наприклад, працюють масиви даних, які допомагають реагувати на спалахи нових захворювань.

— Які ключові напрями розвитку системи eHealth планується втілювати насамперед?

— Кабінет пацієнта. Це, по суті, карта пацієнта, яка надає доступ до власних даних. Щодо лікарів — допомога в лікувальному процесі. Бо зараз електронна система охорони здоров’я більше працює в напрямі отримання фінансування, а не для допомоги при лікуванні. Також планується розвиток додаткових цифрових рішень для керівників лікарень, громад, щоби вони мали інструменти для аналізу й оптимізації мережі медзакладів.

— Які показники ефективності (KPI) для поставлених цілей?

— Є завдання, щоб усі дані збиралися в єдину систему, яка б дозволяла оперативно реагувати. Потрібно, щоб цими даними могли користуватися на будь-якому рівні; вони мають бути якісними, аби на їх основі ухвалювати стратегічні рішення. Всі учасники сфери охорони здоров’я будуть джерелами інформації в системі, і вона має покрити мінімум 80% закладів.

Зараз багато даних щодо вакцинації від COVID-19, а від інших хвороб — обмаль; система допомогла би виправити це. Є завдання стимулювати всіх учасників медичного процесу, щоби даних було достатньо. Центр громадського здоров’я має бути основним гравцем у цьому питанні, авторитетною установою серед пацієнтів лікарів і науковців, а також мати ресурси.

 

«Для втілення стратегічних рішень необхідна комунікація з громадянським суспільством»

Галина Скіпальська, директорка представництва організації «Право на здоров’я»:

— Під час публічних консультацій представники МОЗ пообіцяли далі збільшувати ресурси для центрів громадського здоров'я та обласних центрів контролю та профілактики хвороб. Наскільки це необхідно?

— Великі суми йдуть на компонент профілактики боротьби проти ВІЛ. Якщо в ці ініціативи продовжать збільшувати надходження — це позитивна динаміка. Якщо йдеться про незрозумілий «контроль за захворюваннями санепідемнагляду», треба уточнювати, на що саме хочуть збільшити ресурси, аби дійсно допомагати людям.

Також ризиковим є момент щодо збільшення фінансування для обласних бюджетів. Зараз міста і громади мають вирішувати, як розпоряджатися грішми, зокрема й на медицину. Якщо приходять гроші з державного бюджету для обласних структур, усі це сприймають із великою радістю. Проте треба враховувати, наскільки ефективно вони будуть витрачатися.

Таких болючих моментів може бути багато. Для того щоб їх уникнути і справді отримати результат, необхідна постійна комунікація з лікарями, пацієнтами, громадянським суспільством, зокрема через публічні обговорення та консультації.

Аліса Поліщук, комунікаційна асистентка Коаліції РПР

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
У Чорному морі СБУ арештувала судно «тіньового» флоту РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T15:19:47Z
Чи може президент США визнати російську анексію Криму?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T15:18:54Z
У Кремлі похизувались "дуже корисною" розмовою Путіна та Віткоффа
Европейская правда
2025-04-25T15:16:45Z
Німеччина про мирні перемовини: важливо зберегти суверенітет України
Европейская правда
2025-04-25T15:16:00Z
Трамп не може запропонувати Україні мир, бо він із нами не воює
Лига
2025-04-25T15:15:58Z
"Я не відкрив Америку": Кличко пояснив свою заяву про територіальні поступки
24tv
2025-04-25T15:12:59Z
У Нідерландах судитимуть найбільшого суднобудівника за порушення санкцій проти РФ
Европейская правда
2025-04-25T15:10:50Z
Балістика з КНДР, ще 116 компонентів – з інших країн, – Зеленський про ракету, що атакувала Київ
24tv
2025-04-25T15:09:56Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Чи зараховується декретна відпустка до страхового стажу в Україні
24tv
2025-04-25T15:18:55Z
Назвався воїном білої раси: Каньє Веста заблокували на Twitch за рекордні 7 хвилин
Фокус
2025-04-25T15:15:26Z
Яка відстань має бути між сусідами: що говорить законодавство
24tv
2025-04-25T15:09:36Z
Будет ли новый Папа Римский другом Украины? У кого больше всего шансов возглавить Ватикан
Европейская правда
2025-04-25T15:04:39Z
Грошова допомога в Одесі: хто може розраховувати на виплати
Политека
2025-04-25T15:01:10Z
У секонд-хенді у Дніпрі виявили незвичну знахідку з триколором: "Це ганчірка?"
Telegraf
2025-04-25T15:00:51Z
Міноборони представило нового бойового робота Droid TW зі штучним інтелектом
Комсомольская правда
2025-04-25T14:54:23Z
Арсенал ядерної зброї Пакистану: кількість боєголовок на 2025 рік
Факти ICTV
2025-04-25T14:43:15Z
Даян Кітон вміло облаштувала кухню: дизайнери в захваті від стилю декорування
24tv
2025-04-25T15:15:27Z
Ця спідниця – головний тренд літа: вона має бути в кожної дівчини
24tv
2025-04-25T14:51:41Z
"Танці на кістках": запальний концерт відомої співачки після трагедії у Києві обурив українців
Telegraf
2025-04-25T14:51:22Z
Після гучного розлучення: лідер гурту СКАЙ зізнався, що знову закоханий
Факти ICTV
2025-04-25T14:33:59Z
Жінки, в яких були стосунки з Тарасом Цимбалюком – головним героєм "Холостяка-14"
24tv
2025-04-25T13:48:50Z
З танцями і нарядними жінками: Потап у День жалоби здивував зухвалим анонсом
Фокус
2025-04-25T13:27:33Z
3 ідеальні зачіски на коротку стрижку каре: їх носить блогерка Аліна Френдій
24tv
2025-04-25T13:27:15Z
Перші кадри комедії «Клуб убивств по четвергах» Кріса Коламбуса — Пірс Броснан очолює групу пенсіонерів-детективів
ITC
2025-04-25T13:19:31Z
Кухонні шафи Сари Мішель Геллар похмурі, але створюють ефект вишуканості: який вони мають вигляд
24tv
2025-04-25T13:12:05Z
У Стамбулі досі фіксують серію підземних поштовхів після сильного землетрусу
Европейская правда
2025-04-25T15:10:59Z
Поліція завершила розслідування у справі щодо вбивства жителя селища Королево: обвинуваченому загрожує до 15 років увʼязнення
Украина Криминальная
2025-04-25T15:09:45Z
В селі Слобідка Обухівського району загинув 19-річний мотоцикліст врізавшись в електроопору
Украина Криминальная
2025-04-25T14:54:39Z
Батьків теж вбила Росія, сестра – у лікарні: ким був 17-річний загиблий внаслідок удару по Києву
24tv
2025-04-25T14:36:11Z
Гендерна рівність у грабіжників: у Харкові затримали жінку за скоєння розбійного нападу
Украина Криминальная
2025-04-25T14:30:52Z
В селі Петранка 17-річний мотоцикліст з 15-річним пасажиром врізався у металевий забор
Украина Криминальная
2025-04-25T14:16:46Z
Пʼяний водій лекговика Volvo збив 16-річного мотоцикліста та втік сховавши машину в полі
Украина Криминальная
2025-04-25T14:07:58Z
У Львові правоохоронці затримали водія “Мазди” який напав на патрульних
Украина Криминальная
2025-04-25T13:51:10Z
СБУ затримала агентку ФСБ, яка встановлювала «відеопастки» для корегування ударів по Київщині
Украина Криминальная
2025-04-25T13:36:21Z
Apple через рішення Трампа хоче перенести виробництво iPhone до Індії
Gazeta UA
2025-04-25T15:03:38Z
В Україні зростають борги з відшкодування ПДВ
AgroPortal
2025-04-25T15:00:28Z
Як зміняться тарифи на комуналку для українців з 1 травня
24tv
2025-04-25T14:39:47Z
Чи можна відкрити бізнес за 10 тисяч гривень – ідеї для старту
24tv
2025-04-25T14:36:24Z
Китай непублічно скасував мита на напівпровідники США
InternetUA
2025-04-25T14:30:39Z
Український ринок праці демонструє найвищу активність за роки війни
360ua.news
2025-04-25T14:30:10Z
"Стрибок" цін у травні: відомо, які види м’яса подорожчають найбільше
GlavRed
2025-04-25T14:25:07Z
Майже 50 грн за євро: експерт ошелешив прогнозом щодо курсу валют на травень
GlavRed
2025-04-25T14:25:05Z
Продажі Alphabet перевершили прогнози на тлі здобутків реклами у пошуку Google
InternetUA
2025-04-25T14:22:59Z
Як працює підземний шпиталь ЗСУ від «Метінвесту» на лінії фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T15:18:56Z
Як оформити інвалідність в Україні 2025: куди звертатися та які документи необхідні
Факти ICTV
2025-04-25T15:07:48Z
Скільки насправді потрібно стояти у планці задля досягнення бажаного результату
24tv
2025-04-25T14:45:35Z
Вдовиний горб: що це, чому виникає та як побороти
24tv
2025-04-25T14:16:34Z
Алгоритми надії: чи здатний штучний інтелект допомогти українськім військовим з ПТСР?
ITC
2025-04-25T14:10:13Z
Як перестати прокидатись вночі: жінка поділилась давньоєгипетським методом
GlavRed
2025-04-25T13:27:58Z
Овочі та зелень, якими варто збагатити раціон у розпал весни
Gazeta UA
2025-04-25T13:00:43Z
З ампутованим серцем. Але все ще живі
ZN UA
2025-04-25T10:04:42Z
У людських клітин є «вуха»? Вчені кажуть, вони нас чують і це допоможе скинути зайвий жир
ITC
2025-04-25T08:22:06Z
Масове смаження шашликів просто у дворі багатоповерхівок у Києві шокувало українців: "Не знають, що таке ліс"
Telegraf
2025-04-25T15:18:20Z
Москалик став десятим російським генералом, який загинув після початку війни, – ЗМІ
24tv
2025-04-25T15:09:03Z
Скільки коштують квіти перед поминальними днями у Києві: огляд цін
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T14:39:08Z
Чи можуть США визнати Крим російським: експосол назвав 2 важливі нюанси
24tv
2025-04-25T14:36:10Z
Якою буде погода в Україні у травні: прогноз синоптиків
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T14:24:55Z
Прогноз погоди в Києві та області на 26 квітня: очікується різке похолодання та дощі
Политека
2025-04-25T14:16:55Z
Negotiation deadlock
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T14:06:54Z
Де було найбільше боїв: повідомили новини з передової
Gazeta UA
2025-04-25T14:03:54Z
Пенсія в Харківській області: виплачувати будуть по-новому
Политека
2025-04-25T14:01:40Z
Для найсмачнішої яєчні: 4 ресторанні секрети, про які мало хто знає
24tv
2025-04-25T14:36:59Z
Коли садити картоплю в травні: ці дні ідеальні для багатого врожаю
24tv
2025-04-25T14:36:18Z
Ремонт затирки між плиткою своїми руками: покроковий посібник для майстрів
24tv
2025-04-25T14:24:01Z
Гороскоп на вихідні для всіх знаків зодіаку
360ua.news
2025-04-25T14:07:12Z
"Чорнобиль відпочиває": як виглядає окупована Кирилівка перед пляжним сезоном 2025
Telegraf
2025-04-25T13:57:32Z
Ці 5 вуличних рослин можна виростити з живців: цвістимуть дуже скоро
24tv
2025-04-25T13:45:55Z
Бур'яни у дворі зникнуть за ніч, якщо обприскати їх одним кухонним засобом
GlavRed
2025-04-25T13:27:30Z
Ідеальні помідори виростуть у тих, хто посадить їх у ці дні травня
Telegraf
2025-04-25T13:04:12Z
Стане улюбленою для всієї сім'ї: найпростіша намазка з авокадо на хліб
24tv
2025-04-25T12:54:39Z
Чи буде Україна бойкотувати Євро-2026 з футзалу через участь Білорусі: відповідь Шевченка
24tv
2025-04-25T15:18:09Z
Світоліна виграла восьмий матч поспіль на турнірі WTA і встановила особисте досягнення
Комсомольская правда
2025-04-25T15:04:33Z
Тебас: В англійській Прем'єр лізі гроші витрачаються безглуздо
Football.ua
2025-04-25T14:54:37Z
Експрезидент Міжнародного союзу біатлоністів у суді зізнався, що мав зв'язок з російською повією
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T14:54:03Z
Пам'ятний гол Леоненка та втеча Бангури: історія українського "Класико" Шахтар – Динамо
24tv
2025-04-25T14:51:15Z
Шевченко запросив керівництво ФІФА та УЄФА до України
Football.ua
2025-04-25T14:39:35Z
Світоліна з упевненої перемоги стартувала на турнірі у Мадриді
ZN UA
2025-04-25T14:30:57Z
Ексворотар «Челсі» доєднався до французької армії та готовий приїхати служити в Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T14:24:17Z
УАФ посмертно нагородила орденом журналіста Савелія
24tv
2025-04-25T14:21:28Z
Сoca-Cola починає випробування водневих вантажівок
AutoCentre
2025-04-25T15:07:10Z
Trumpchi S9 від GAC: висококласний китайський позашляховик з до 501 к.с. гібридною потужністю PHEV
Топ Жир
2025-04-25T14:45:32Z
Салон нового Chevrolet Corvette розсекретили до прем’єри
AutoCentre
2025-04-25T14:43:24Z
Водіям на замітку: як зміняться штрафи за перевищення швидкості в травні
GlavRed
2025-04-25T14:34:12Z
Новий Ferrari 296 VS видає стильні спалахи родзинки
Топ Жир
2025-04-25T14:00:02Z
Цей китайський седан схожий на модель Jaguar Type 00, але ми це не кажемо
Топ Жир
2025-04-25T13:30:45Z
Ексклюзивний Rolls-Royce Cullinan у всій красі з маргаритками
Топ Жир
2025-04-25T12:45:56Z
Porsche створила одне з цих звірів, яким можна керувати по дорозі, і воно все ще використовується щоденно
Топ Жир
2025-04-25T12:15:52Z
Great Wall представив свій перший V8 та всюдихід Tank 300 Hooke
AutoCentre
2025-04-25T12:07:02Z
Через конфлікт з Пакістаном Індія прискорює запуск супутника-розвідника
Факти ICTV
2025-04-25T15:18:28Z
Xiaomi представила один із найдорожчих моніторів у своїй історії — Redmi Monitor G Pro 27U
ITC
2025-04-25T15:16:07Z
Meta додала в окуляри Ray-Ban можливості ШІ та онлайн-перекладача
InternetUA
2025-04-25T15:01:20Z
Меми перетворили на зброю: вчені заявили, що їх використовують для розпалювання конфліктів
Фокус
2025-04-25T14:57:16Z
Екс-бос Discord назвав 3 гри, в які гратиме після звільнення: «Я пропустив Baldur’s Gate 3, в мене є борги»
ITC
2025-04-25T14:54:32Z
Моtorola Razr 60 Ultra вже в Україні: 7-дюймовий OLED, Snapdragon 8 Elite та ціна 55 тис. грн
ITC
2025-04-25T14:54:08Z
У Британії представили нові правила захисту дітей в інтернеті
iPress
2025-04-25T14:49:17Z
Удвічі дешевше iPhone 16 Pro: представлений найпотужніший смартфон Android
Фокус
2025-04-25T14:36:42Z
Втратила кошти через “вподобайки” у Телеграмі: жінка стала жертвою шахраїв
InternetUA
2025-04-25T14:28:24Z