![Українські банки мають право заблокувати картку клієнта – у яких випадках](https://thumbor.my.ua/KaQJ_0r_Ybp9AACn4sl8MVb_38M=/335x225/smart/filters:format(jpeg)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F10%2Fd5190767956ea6023e997940594bd4e9.jpg)
Українські банки мають право заблокувати картку клієнта – у яких випадках
Українські банки мають право заблокувати картку клієнта та звернутися до нього за поясненнями. Це може відбутися у разі нетипових операцій, які не відповідають фінансовим можливостям клієнта. Про це повідомляє "РБК-Україна" з посиланням на закон про фінмоніторинг.
Максимальна сума анонімних переказів
Відповідно до норм закону "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом…", банки повинні ідентифікувати платників. До 5 тисяч гривень можна поповнити готівкою рахунок або картку без ідентифікації особи.
Якщо за один день на рахунок надійде декілька платежів по 5 тисяч гривень, банк може тимчасово заблокувати рахунок та звернутися за поясненнями.
Так, у вересні 2021 року максимальну суму переказів без ідентифікації було збільшено на 1 гривню. Закон прийнято у зв'язку з тим, що найчастіше українцям було незручно переводити суму до 4999 гривень, тому її вирішили округлити.
Крім того, у 2021 році у Верховній Раді була спроба підняти максимальну суму анонімних переказів до 25 тисяч гривень, однак рішення було відкладено.
Водночас банки встановлюють власні норми щодо системи фінмоніторингу і жорсткість їхня може відрізнятися.
Перекази без фінмоніторингу
Норми закону не поширюються на:
- сплату кредиту у сумі до 30 тис. грн;
- сплату житлово-комунальних послуг, оплату податків, штрафів, інших обов’язкових зборів та платежів (незалежно від суми);
- перекази для оплати товарів і послуг, що здійснені платником за допомогою платіжної картки (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
- всі готівкові перекази в межах України у сумі до 5 тис. грн;
- зняття коштів з власного рахунку.
Нагадаємо, зміни до закону про фінансовий моніторинг набули чинності у квітні 2020 року. У вересні 2022 року Верховна рада України збільшила суму готівкових переказів, які не підлягають фінансовому моніторингу, з 4999 до 5000 гривень.
Як повідомляв 5.UA, "ПриватБанк" вводить обмеження на перекази – не більше 100 на місяць.