MY.UAНовини
Світлана Чернець: Чужих дітей не повинно бути
Світлана Чернець: Чужих дітей не повинно бути

Світлана Чернець: Чужих дітей не повинно бути

Наприкінці січня виповниться п’ять років як було ухвалено Закон щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми. Він вперше в українському законодавстві закріпив таку сімейну форму влаштування дітей, як патронатна сім’я. Для України це нове явище, проте у розвинутих країнах завдяки такій формі влаштування дітей практично не існує дитячих будинків.

На Буковині є кілька патронатних родин. Одна із них – Світлана та Денис Чернеці, котрі мешкають у Садгорі. Як їм прийшла думка зайнятися цією шляхетною справою? Які проблеми виникають у процесі виховання дітей з чужих родин? Про це ми спілкуємося із патронажною вихователькою Світланою ЧЕРНЕЦЬ.

За 10 місяців ми тільки утвердилися у бажанні допомагати знедоленим дітям

Лише не інтернат

Виховання нинішніх дітей – клопітна справа. Ви з чоловіком маєте двох власних доньок, але наважилися взяти на патронатне виховання трьох дітей із доволі проблемної родини. Як наважилися на це?

– Я з Денисом живемо у шлюбі ось уже 18 років. Народили і виховуємо двох доньок. Але протягом тривалого часу у нас була потреба допомагати знедоленим дітям, які потрапили у складні життєві обставини. Спочатку це були тільки розмови, а після народження молодшої доньки Софії вирішили предметно зайнятися цією справою. На Запоріжжі, де ми мешкали, з цим було складніше, тому вирішили в інших регіонах шукати такої можливості. Спочатку переїхали на Київщину, відтак нам підказали, що найкращий регіон для реалізації своїх бажань – Чернівецька область. Ось ми і вирішили переїхати на Буковину. Нам  знайомі сказали, що у Чернівцях є два вільних просторих будинки, які чекають на родини, котрі прагнуть займатися патронатною справою. Коли ж ми прибули на співбесіду, виявилося що житло вже зайнято іншими родинами. Нам дуже сподобався цей край, привітні люди, тому вирішили залишитися тут. Знайшли вільний будинок, який домовились орендувати. Чоловік Денис організував будівельну бригаду, я ж влаштувалася працювати на швейну фабрику, де виготовляли сумки. Але думки про патронаж не покидали нас. І ось одного дня нам зателефонували зі Служби у справах дітей й запропонувала створити не будинок сімейного типу, а зайнятися патронажним вихованням дітей, які потрапили у складні життєві обставини. Ми були готові до цього, тож відразу погодилися.

– Пані Світлано, окресліть кількома словами, що воно таке – патронат. Хто має право займатися цією справою?   

– Узагалі, сімейний патронат допомагає дітям, які втратили батьків, або чиї батьки або особи, що їх замінюють, не здійснюють своїх батьківських обов’язків через різні причини. Передбачається патронаж і для дітей, які зазнали наслідків батьківської недбалості або жорстокого поводження і ризикують наразитись на це у подальшому, а також для немовлят, від яких матері відмовились одразу після народження. Держава влаштовує таких дітей на тимчасове проживання та виховання у професійні патронатні сім’ї. Така форма сімейного догляду та виховання є альтернативою перебуванню дитини в інтернатному закладі. Я особисто вважаю, що інтернатних установ взагалі не повинно бути. Малюки мають жити у родинах. Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини у сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Ну а патронатним вихователем може бути повнолітній громадянин України, який має досвід виховання дитини і відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання й реабілітації дитини у своєму домі.

– У вас двоє доньок, одна із них практично доросла. Як вони сприйняли поповнення у родині?

– Нам запропонували взяти на патронатне виховання відразу трьох дітей з проблемної сім’ї  –  двох хлопчиків 10 й 11 років та їхню молодшу сестру. Наші доньки нормально сприйняли наше рішення взяти на виховання чужих дітей, оскільки це неодноразово обговорювали на сімейній раді. Повірте, якби наші дівчата були проти цього, ми б відмовилися від своєї затії. Але спершу нам потрібно було зібрати необхідні документи, пройти комісії, одержати дозволи. За два тижні ми пройшли цю процедуру. Зізнаюся щиро, що перед нами всі двері були відчинені. Пройшли у Чернівцях навчання. Пощастило на наставника. Мирослава Ткачук надала нам повну інформацію, навчила, як поводитися з такими дітьми, підказала методи виховання. Знаєте, якби мала раніше такі знання, певно своїх дітей виховувала б по-іншому. Так ось, перш ніж передати нам дітей, комісія обстежила наші житлові умови і визнала їх прийнятними. Тому невдовзі нашу сім’ю поповнили Андрій, Олег і маленька Кароліна.

Легко влилися у родину

– Пані Світлано, ви прийняли дітей, які жили у проблемній сім’ї. Кожен з них мав уже свій характер. Чи був у них період адаптації?

– Як такого періоду адаптації у них не було. Їх привезли до нас і почали жити. Першою їхньою фразою було: «О, а нам тут подобається». Найменшенька Кароліна відразу заявила: «Я тут буду головною». Після коротких оглядин помешкання і двору вони поцікавилися, а що ми будемо зараз їсти? Мені теж не довелося підлаштовуватися під них. Діти дуже люблять молочні страви. Власне, їдять все. Жодного разу я не чула, аби вони заявили, що чогось їсти не будуть. Звичайно, якимось стравам таки віддають перевагу – залюбки споживають шашлик, курочку у сметані, люблять медовий торт, печиво, цукерки… Як і всі діти.  

Чи мають діти якісь захоплення і чи допомагаєте їм зреалізувати їх?

– Ми живемо практично у самому центрі Садгори. Навколо нас є заклади, де працюють творчі гуртки. Хлопчаки походили, поцікавилися й вибрали собі гурток з художньої обробки дерева. Крім того, середній Олег – природжений футболіст. Він готовий цілий день пропадати на стадіоні. Кароліна займається у гуртку «Вмілі руки». Гадаю, набуті тут навички згодом пригодяться їм у житті. На жаль, не можу похвалитися їхніми успіхами у загальноосвітній школі. І не їхня у цьому провина. Річ у тому, що  раніше вдома з ними цим ніхто не займався. Ми зі свого боку намагаємося підтягнути навчання. Допомагають у вихованні патронатних дітей і наші доньки. Наприклад, наша старша донька Ніка грає на гітарі. Олег теж захотів навчитися, вона охоче допомагає йому, і хлопчик уже затямив кілька акордів. На його прохання, ми купили гітару.

– А до роботи, ведення хатнього господарства залучаєте дітей?

Так, ми вчимо їх порядку, щоб вони прибирали за собою ліжка, мили посуд, стежили за своїми речами. Що стосується іншого. Ми маємо невеличкий городик. Звісно, заохочуємо дітей до праці, але не примушуємо. Вони і так натерпілися лиха у своєму житті. Старшому Андрієві виповнилося 11 років, а складається враження, що у них взагалі дитинства не було. Хочу, щоб вони почувалися дітьми.

– У кожної дитини свій характер. Не кожна мати може впоратися зі своїми трьома дітками, а тут чужі. Як вам вдається знаходити підхід?

– Не можу сказати, що все було ідеально. Виникали різні ситуації. Навіть зі своїми біологічними дітьми зрідка виникають якість розбіжності, а тут чужі. Спершу, коли виникали непорозуміння, я виходила надвір і глибоко дихала для заспокоєння. Розуміла, що треба було зважати на те, що у своєму попередньому житті патронатні діти бачили, здебільшого, сварки, докори, побої, приниження. Намагалася з ними багато і по суті розмовляти. Переконувати, що таке добре, а що погано. Звичайно, за 10 місяців перебування у нас діти помітно змінилися в кращий бік. Чи виникала думка, щоб дитину покарати? Були випадки, коли діти жорстоко билися між собою. Потрібно було злагоджувати ситуацію. Тоді розводила їх по різних кутках кімнати. Але покарання має бути розумним, без приниження.    

Без дітей уже не зможемо

Виховання, догляд дітей – затратна справа. Чи допомагає держава таким дітям матеріально?

– Цілком. Держава для таких дітей щомісяця виділяє кошти із розрахунку по два з половиною прожиткових мінімуми. Цього цілком достатньо для того, щоб діти повноцінно харчувалися, одягалися, мали кишенькові гроші. Вони не мають сучасних гаджетів, але це й ні до чого. Ми вдома маємо комп’ютер, тож переглядаємо улюблені фільми разом.

Скажіть, мають можливість патронатні діти оздоровлюватися влітку у таборах?

– Нам були дві пропозиції оздоровити дітей у таборах. Але виникали причини, через які ми не могли відпустити дітей. Попри це, ми всі разом поїхали до батьків, які живуть у Запорізькій області, за 35 кілометрів від моря. Діти два тижні добряче відпочили біля моря.

Анатолій ІСАК

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
В Эстонии говорят, что РФ готова защищать свой "теневой флот" на фоне инцидента с истребителем
Европейская правда
2025-05-15T09:58:40Z
Премьер-министр Катара объяснил ситуацию с самолетом для Трампа
Корреспондент
2025-05-15T09:54:28Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Рейтинг кинопремьер: что смотреть в кинотеатрах с 15 по 22 мая
VGorode
2025-05-15T09:06:05Z
Актриса Александра Машлятина рассказала о ранении брата-воина
Корреспондент
2025-05-15T08:18:56Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Праздники 15 мая 2025 года: именины, приметы
Корреспондент
2025-05-15T08:42:52Z
День вышиванки: какие вышитые рубашки одевали на Киевщине
VGorode
2025-05-15T06:21:05Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Как помидоры влияют на сердце: названы 5 целебных свойств этого овоща
UAToday
2025-05-15T09:03:31Z
Наличие болезни не влияет автоматически на пригодность к службе, - адвокат
UAToday
2025-05-15T01:18:37Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Как сделать живот плоским за несколько недель: ТОП-10 продуктов для тонкой талии
UAToday
2025-05-14T14:09:53Z
Названы самые худшие макароны, которые нельзя есть, но их покупают все
UAToday
2025-05-14T14:09:39Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
ВСУ предупредили об обострении боёв на Харьковщине
Корреспондент
2025-05-15T09:36:42Z
ВСУ сбили российский дрон с "искусственным интеллектом"
Корреспондент
2025-05-15T08:54:47Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Qatar Airways сделала рекордный заказ самолетов Boeing
Корреспондент
2025-05-15T10:03:34Z
Как биоэтанол повлиял на бензиновый рынок в Украине: ситуация на рынке
UAToday
2025-05-15T10:03:28Z
Цены на нефть упали на фоне переговоров между США и Ираном
Корреспондент
2025-05-15T09:27:23Z
Курс доллара стабилизировался, евро дорожает
Корреспондент
2025-05-15T08:54:06Z
В Украине выросли цены на свинину и борщевой набор
Корреспондент
2025-05-15T07:57:43Z
Украинцы должны платить налоги на карточные переводы: названа максимальна сумма "подарка"
UAToday
2025-05-15T01:18:20Z
В Украине разрабатывают 3500 месторождений из 20 000 - геологи
Корреспондент
2025-05-14T19:24:54Z
Минфин оценил восстановление защитной арки ЧАЭС в €100 млн
Корреспондент
2025-05-14T18:06:59Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
На Закарпатье правоохранитель продавал уклонистам маршруты пограничников
Корреспондент
2025-05-15T09:48:14Z
Под Киевом производили контрафактные семена известных брендов
Корреспондент
2025-05-15T09:21:31Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
По 5 тысяч за машину: почему автогражданка в Украине так сильно подорожала в 2025 году
VGorode
2025-05-15T09:57:26Z
В Украине вырос спрос на гибридные автомобили
Корреспондент
2025-05-15T09:33:10Z
Надежные и комфортные: названы 10 лучших автомобилей с пробегом за свои деньги
UAToday
2025-05-15T08:03:42Z
Хакеры превратили Nissan LEAF в дистанционно управляемую машину
Корреспондент
2025-05-14T19:18:55Z
Audi показала новый e-tron GT quattro
Корреспондент
2025-05-14T16:00:31Z
BMW представила специальную версию внедорожника X7 для Японии
Корреспондент
2025-05-13T16:48:42Z
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
2025-05-12T16:45:30Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Гороскоп на 15 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-14T15:27:48Z
Что такое смоки блонд: кому модный оттенок подходит и почему его не рекомендуют делать дома
TSN
2025-05-14T14:36:08Z
Гороскоп на 14 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-13T15:30:57Z
Гороскоп на среду 14 мая 2025 года
UAToday
2025-05-13T15:24:59Z
США недополучат $12,5 млрд от туризма в 2025 году
Корреспондент
2025-05-13T10:21:37Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Украинскую легкоатлетку Бех-Романчук не допускают к соревнованиям
Корреспондент
2025-05-15T09:57:54Z
Тренер Джошуа верит в победу Усика в реванше с Дюбуа
Корреспондент
2025-05-15T09:48:57Z
Промоутер Джошуа назвал ключевое преимущество Усика над соперниками
Корреспондент
2025-05-15T09:48:20Z
Убийство по глупости: австралийский велогонщик признан виновным
Корреспондент
2025-05-15T09:36:37Z
После Усика: Фьюри-старший дал прогноз относительно нового чемпиона
Корреспондент
2025-05-15T09:27:52Z
Замена Тренту: Ливерпуль завершает сделку с новым защитником
Корреспондент
2025-05-15T09:03:33Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
Корреспондент
2025-05-14T19:51:34Z
К Земле приближается потенциально опасный астероид
Корреспондент
2025-05-14T14:51:08Z
На Солнце произошла крупная вспышка с выбросом: Земля под ударом
UAToday
2025-05-14T14:09:32Z
SpaceX готовит запуск Starship на 22 мая
Корреспондент
2025-05-14T12:54:39Z
Земля разорвалась в прямом эфире: впервые зафиксирован разлом в реальном времени
TSN
2025-05-14T12:06:58Z
Китайская ракета вывела на орбиту аппараты для космических вычислений
Корреспондент
2025-05-14T08:39:12Z
Телескоп Джеймса Уэбба зафиксировал мощные полярные сияния на Юпитере
Корреспондент
2025-05-14T08:09:32Z
Samsung официально представила сверхтонкий Galaxy S25 Edge
Корреспондент
2025-05-13T19:30:54Z